Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) emvy


emvy
nagyúr

A régi hűtők mind feketére voltak festve, az újak pedig nem, csillognak stb., pedig a hőleadás szempontjából a fekete szín a legjobb, legalábbis elvileg. Modderek, miért van ez???

while (!sleep) sheep++;

(#2) Turmoil válasza emvy (#1) üzenetére


Turmoil
senior tag

Tippre azért, mert a festék kevésbé jó hővezető, mint a puszta fém. Régen nem volt akkora a procik hőtermelése, akkor még ventillátor sem kellett rájuk, lehet, hogy akkoriban még volt értelme a festésnek. Manapság szerintem inkább hátrány lenne.
(Amúgy nem vagyok modder, csak írhatnékom támadt. Ha jól számolom, akkor ez a 300. hozzászólásom:D)

Aki tud, és tudja hogy tud, az veszélyes. Tőle féljetek. Aki tud, és nem tudja hogy tud, az bölcs. Tőle tanuljatok. Aki nem tud, és tudja hogy nem tud, az okos. Őt tanítsátok. Aki nem tud, és nem tudja hogy nem tud, az hülye. Őt hagyjátok ..

(#3) MELKOR válasza Turmoil (#2) üzenetére


MELKOR
tag

Hol lehet számolni a hozzászólásokat ?

Power of the Might

(#4) MELKOR válasza MELKOR (#3) üzenetére


MELKOR
tag

OK megvan már tudom...ez a 18. és még mindig újonc vagyok ????

Power of the Might

(#5) zrubi válasza MELKOR (#4) üzenetére


zrubi
senior tag

:)

100 nál leszel lelkes újonc...

zrubi.hu

(#6) zrubi válasza zrubi (#5) üzenetére


zrubi
senior tag

Ja, nem az má kvázi-tag :DD

zrubi.hu

(#7) Nimrod


Nimrod
addikt

51-nél lelkes újjonc, de nem ez a téma!

(#8) Nimrod


Nimrod
addikt

Lusták festeni :DDD Meg spórolnak a festékkel ;]

(#9) WaterLo válasza emvy (#1) üzenetére


WaterLo
aktív tag

Én elhiszem neked, de miért jobb a fekete hőleadás szempontjából?

....What's up!....

(#10) emvy válasza WaterLo (#9) üzenetére


emvy
nagyúr

Szerinted miért csillog a termosz belseje, pedig ott a sötétben tökmindegy lenne, nem? Azért, mert a csillogó/ill. fehér testek jóval kevesebb energiát nyelnek el illetve bocsátanak ki, mint a sötétebbek. Ha kimozdulsz a monitor elől, :), akkor nyáron szépen empirikus úton lehet tapasztalni az említett jelenséget, amikor is fehér illetve fekete pólóban fexel ki a napra egy tíz percre.

while (!sleep) sheep++;

(#11) Manta


Manta
tag

Ezt én sem értem, a színnek semmi köze a hőleadáshoz. A hőelnyeléshez igen, de az egész más tészta.

(#12) emvy válasza Manta (#11) üzenetére


emvy
nagyúr

Nanana. Szépen elővenni a fizikakönyvet, és elolvasni belőle a megfelelő fejezetet. Akkor megint kérdezem: termosz miért van bevonva csillogó réteggel??? (megsúgom: mert kevesebb hőt vesz fel/ÉS SUGÁROZ LE.).
Abszolúte nem más tészta a kettő, már megbocsáss.

while (!sleep) sheep++;

(#13) mzperx válasza emvy (#12) üzenetére


mzperx
aktív tag

NAgyon jól mondod kolléga.... A festés meg nem vezeti úgy a hőt, azaz rosszabb a hővezető képessége. Fekete lehetne a bord, ha anyagában színezhetnék meg úgy, hogy a hővezetés nem változna, csak az a baj hogy ilyen nincs...

Én csak az ajtót mutatom meg, belépni Neked kell rajta...

(#14) emvy válasza mzperx (#13) üzenetére


emvy
nagyúr

Na, ez már lehet látod. De mondjuk nagy felületeknél talán...

while (!sleep) sheep++;

(#15) Ploszi válasza emvy (#12) üzenetére


Ploszi
senior tag

szerintem mindenkinek van egy kis igaza, a szintől annyiban függ a dolog, hogy különböző hőfokon áll be az egyensúly a hőfelvétel és a hőleadás között, ez feketénél magasabb. ahogy én emlékszem fizikából :)

ha hirtelen egy sötét alagútban találod magad, ne menj a fény felé!!!

(#16) emvy válasza Ploszi (#15) üzenetére


emvy
nagyúr

...megint csak rossz fogalmazás. Ha a feketénél lenne a magasabb, akkor kevesebb hőt adna le relatíve. Márpedig ez pont fordítva van.

while (!sleep) sheep++;

(#17) atus válasza emvy (#1) üzenetére


atus
senior tag

Azok a hűtők sem voltak a hagyományos értelemben ''lefestve''. Egy adott vastagságú, speciális szerkezetű, aluminium-oxid réteggel voltak bevonva. Ezt a bevonatot színezték kékre/feketére, a bevonás neve magyarul eloxálás. Angolul anodizing, nem tudom, h sikerült máshogy átvenni... :) Az eloxáláshoz felhasznált anyag nem csak a felületen rakódik le, hanem bizonyos mélységben behatol az alumíniumban, persze nem túl mélyen. A létrejött oxidréteg a második legkeményebb természetes(ebben az esetben nem teljesen természetes) anyag a világon, a gyémánt után.
Akit ez a technológia érdekelne bővebben, és tud vmennyire angolul, íme egy link:[L]http://www.anodizing.org/definitions.html[/L] , itt elég kimerítő magyarázatot adnak...
A feketére eloxálás tényleg növeli a hőátadást, kétfélefképpen is. Először is maga a fekete szín hőleadó/elnyelő képessége jobb az szürkénél. Ezen kívűl az eloxálás során keletkezett oxidréteg is jobb hőleadást tesz lehetővé. Az összes(legtöbb) mostani borda eloxált, csak nem színezett, tehát kihasználják a technológia nyújtotta előnyöket.
''A régi hűtők mind feketére voltak festve, az újak pedig nem''
Hmm... Nem értek egyet az állítással. :) Jó néhány gyártó még ma is feketére eloxálja a hűtőit, az olcsóbb kategóriából pl a Coolink, nézd csak meg a P4es Tank sorozatot. Aztán a felsőbb kategóriában is népszerű ez a módszer, példa erre az Alpha hűtőcsalád, melynek tagjai feketében pompáznak. Ha vki nem ismerné az Alphát, az egyik legjobb teljesítményű hűtőt tervezték, a Swiftechnek, a ''léghűtők királyának'' méltó vetélytársa az Alpha PAL 8045.
Tehát a feketére ''festés'' nem halt ki, sőt pár igazán jó hűtőn is alkalmazzák. Szerintem a mostani ezüst/réz színvilág egy múló divat, majd rájönnek, hogy a hűtés a legtöbb esetben fontosabb a design-nál.

Ez bebizponyított tény, még a TV-ben is bemutatták! - by klepto

(#18) emvy válasza atus (#17) üzenetére


emvy
nagyúr

thx, így rendben van a dolog.

while (!sleep) sheep++;

(#19) mzperx válasza atus (#17) üzenetére


mzperx
aktív tag

Teljesen korrekt... ott a pont.... ez tuti, hogy a oxidréteg hővezetése jobb? erre nem mernék megesküdni....

Én csak az ajtót mutatom meg, belépni Neked kell rajta...

(#20) atus válasza mzperx (#19) üzenetére


atus
senior tag

Nem tuti, neten olvastam. :) A faraday-cases.com tulajának volt ''otthon'' ilyen eloxáló cucca, egész netről hozzá jártak az alumíniumus arcok. Saját, full alu házakat is készített, hozzáteszem igen igényeseket, szépeket. Szóval ez az ember mondta, hogy valamelyest javít a hővezetésen, és neki hiszek többé-kevésbé. Kerestem neten erre vonatkozó adatot, de nem jártam sikerrel, annyira meg nem érdekel konkrétan... :D
Ha vki talál erre vonatkozó adatot, szívesen látom. :P

Ez bebizponyított tény, még a TV-ben is bemutatták! - by klepto

(#21) mzperx válasza atus (#20) üzenetére


mzperx
aktív tag

Ok, rendben van, akkor hiszünk neki.... csak kérdés volt, mert nem találkoztam én sem idevágó adattal...

Én csak az ajtót mutatom meg, belépni Neked kell rajta...

(#22) cookiemonster válasza atus (#17) üzenetére


cookiemonster
csendes tag

Igegigen ezt a jelenséget ismerem...nekem egy ASUS Black Pearl alaplapon van, fekete színű és olyan hideg, hogy csak na...
Vicc mellett: valszeg a feketére színezés költsége nagyobb, mint amennyire a hőleadó képesség megnövekszik. Inkább még 5 fordulatot kipréselnek a vetillátorból. A festék meg amúgy is jó hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik, nem?

...de van elektronikus kapcsolat!! Csak nem működik...

(#23) Spensers válasza atus (#17) üzenetére


Spensers
aktív tag

Ígyvan ez így igaz ha simán lefested feketére akkor semmit sem ér .....

(#24) andorpapa


andorpapa
őstag

Csak hogy a témát nyitó kérdésre is reflektáljak: egy csomó coolert ''festenek''.

Vegyük csak a Titan MT1AB cuccát, de mehetünk a Thermaltake-hez is, ahol az Orb sorozatok kék, sárga és vörös festést (típustól függően) kaptak. A Tt-nél még a Volcano 7 is ilyen, ott kék színű a borda. A GlobalWin is színezi a cuccait, a második WBK sorozat sárgaréz fényezést kapott. A GlacialTech Diamond 4000-nek sem puszta alu színe van, és az új Coolink Tank is feketében pompázik, ahogy az Alpha PAL8045 és társai.

Ha jól emlékszem, a Taisolnak is vannak színezett cuccai, a Thermal Integration (vagy mi a neve?) is feketében utazik, az Akasa pedig eléggé szép ezüstöt adott a Silver Mountain családnak. A Fortis Monstere is részben vörösréz színt kapott az aluminiumra. A Zalman is előszeretettel ad némi színt a coolereinek, és a német Blacknoise (a névben nem vagyok biztos) coolerek sem tisztán alu színben játszanak. Jaj, a GlobalWin-től kihagytam a TAK családot (58/68).

Szerintem ennyi példa így elsőre elég, és bőven bizonyítja, hogy ha nem is extrém mértékben, de gyakran színezik a coolereket.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#25) Fufuka


Fufuka
csendes tag

tehát.......... a hűtőket nem festik....... hanem oxálják!!!!!!! ami nagy külömbség!!!! a festék az igen jó hőszigetelő anyag!!!! azért lelkesednek még mindig az aluminiumért mert igen jól és olcsón oxálható különféle színekre!!!! :)

FUFF

(#26) Fufuka


Fufuka
csendes tag

Ja és még valami......... talán meg kéne nézni a fizika könyveket....... más a hő leadás és más a hő felvétel!!!!! na a leadásnál a szín nem játszik!!!!!! :(

FUFF

(#27) Fufuka


Fufuka
csendes tag

és még valami!!! :) valóban az oxid réteg jobb hőleadó!!!! a budaörsi reptéren van egy oxáló üzem!!! a repűlők léghűtéses alu alkatrészeit ott oxálják, a jobb hőleadás érdekében!!! de ez nem szín kérdése........ hanem az oxid rétegé!!!

FUFF

(#28) Manta válasza Fufuka (#26) üzenetére


Manta
tag

Szerintem se játszik a fekete szín ilyenkor. Ehhez képest emvy egész jól leugatott.

(#29) Lomos válasza Manta (#28) üzenetére


Lomos
aktív tag

a szin a feny eseteben jatszik nagyobb szerepet, mivel nem veri azt vissza, igy ho formajaban jelentkezik...de ugye itt nem fenyrol hanem csak ho''ro''l beszelunk...

www.HuWiCo.hu - Hungarian Wireless Community

(#30) atus válasza Fufuka (#27) üzenetére


atus
senior tag

Stop. Te ott dolgozol, vagy ismersz ott valakit?? Fél éve keresek eloxálóüzemet, Pécshez legközelebb Székesfehérváron van, de az is csak elvileg, és nem valószínű, hogy kisebb mennyiségekkel foglalkoznak. Egy nem túl nagy darabot kellene eloxáltatnom, meg lehet oldani?

Ez bebizponyított tény, még a TV-ben is bemutatták! - by klepto

(#31) Fufuka válasza atus (#30) üzenetére


Fufuka
csendes tag

ott én bármit el tudok oxáltatni!!!!! én is oda járok!!!!!

FUFF

(#32) Manta válasza Lomos (#29) üzenetére


Manta
tag

Igen, én is ezt mondom. A fehér szín tükröződik a legjobban, kevés fényt nyel el, míg a fekete fordítva.

(#33) boca111 válasza Fufuka (#31) üzenetére


boca111
tag

Nem lehet rossz eoxáltatni, de az alábbi oldalon találtam házi eloxálást :))
[L]http://staff.kzs.hu/norbi/[/L]

(#34) atus válasza boca111 (#33) üzenetére


atus
senior tag

Örök hála! :P

Ez bebizponyított tény, még a TV-ben is bemutatták! - by klepto

(#35) boca111 válasza atus (#34) üzenetére


boca111
tag

Ha talál valaki ehhez hasonló fanatikus oldalt, az lécci írja meg, mert amit ez a csávó csinál, az nem mindennapi :DDD

(#36) atus válasza boca111 (#35) üzenetére


atus
senior tag

Elolvasgattam nagy részét, és tényleg félelmetes a gyerek. :)

Ez bebizponyított tény, még a TV-ben is bemutatták! - by klepto

(#37) boca111 válasza atus (#36) üzenetére


boca111
tag

De sajna nem frissíti, meg más oldalt se csinál :((
Lehet, hogy küldeni kéne neki egy mail-t?

(#38) DcsabaS


DcsabaS
senior tag

A sok okos megállapítás mellett legalább annyi téves találgatás is megjelent itt, úgyhogy a dolgokat tisztázandó:

1.) Az alumínium oxid mechanikusan igen kemény, kiváló elektromos szigetelő, és egyúttal jó hővezető anyag. (Nagyfeszültésű szigetelő kerámiáktól kezdve a csiszoló kövekig bezárólag igen sok mindenre használják.)

2.) Az elektromágneses sugárzás elnyelésére és indukált kisugárzására ugyanaz az arányossági tényező érvényes (lásd Einstein Nobel díjas munkáját). Ezért általában az a jobb kisugárzó, amelyik a jobb elnyelő is. (Eltérés csak magasabb hőmérsékleteken jelentkezik a spontán kisugárzás miatt.) Az ún. feketetest a legjobb elnyelő (ideális eset), amiből sejthető, hogy a fekete testek jobb kisugárzók, mint a szürkék, a színesek, vagy pláne a fehérek.

3.) A hűtőbordák a hőt részben kisugárzás, részben hővezetés formájában adják le. A kisugárzás az abszolút hőmérséklet negyedik hatványával arányos, így csak magasabb hőmérsékleten jelent el nem hanyagolható járulékot, illetve akkor, ha a hűtőborda körül a légáramlás kicsi. A feketítés tehát elsősorban olyankor hasznos, ha nincs ventilátor, és a félvezető üzemi hőmérséklete magas (pl. hárompont stabilizátorok, vagy nagyteljesítményű tranyók hűtőpordája).
A feketítéshez természetesen semmi értelme vastag fekete festékréteget használni, hiszen egy mikron körüli réteg is megteszi. Gyakori, hogy az eloxálással létrehozott oxid pórusaiba juttatják a festéket, így a hővezetés nem lesz rosszabb.

4.) Ha az üzemi hőmérséklet viszonylag alacsony, illetve ha úgyis direkt (pl. ventilátoros) hűtést használunk, akkor a hőmérsékleti kisugárzással leadott hő elhanyagolható lesz a hővezetéssel leadotthoz képest, így az alumínium idom felületének a színe érdektelenné válik. A hűtőbordát ilyen esetekre is szokás eloxálni, ugyanis az eloxálással létrehozott alumínium-oxid réteg vékonyabb, strapabíróbb és jobb hővezető, mint ami egyébként spontán módon kialakulna.

5.) Hővezetéses hűtésnél a hűtési hatékonyságot főleg 2 dolog befolyásolja:
A.) az érintkező felületek nagysága;
B.) a hűtő közeg áramlási sűrűsége.
Minthogy a levegő kb. ezerszer ritkább mint pl. a víz, ezért az utóbbiból ezerszer kisebb térfogatú közeget kell a hőátadási felülethez juttatnunk másodpercenként, hogy ugyanazt a hűtést kapjuk.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.