Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) simonzé


simonzé
addikt

Ez a kérdés már régóta foglalkoztat. Miért van az, hogy a VGA kártyák chipje alul van?

A hő a processzorok legnagyobb ellensége. A moden videókártyák sok hőt termelnek, és azt egy borda/venti vezeti el a magtól. De a chip alul van, a hő meg felfelé száll, így a már elvezetett hő még egyszer ''fűti'' a chipet kívülről. A gyártók már egy kiló hűtőt pakolnak a ramra, meg a chipre, de miért nem jut eszükbe felülre rakni ezeket? Tudom, hogy nincs technikai akadálya, szerintem ez síma emberi hülyeség. Van ilyen még a XXI. században is????? :(

I don't fit in. I fit out.

(#2) rog válasza simonzé (#1) üzenetére


rog
addikt

a szabvany miatt. az eloirja hogy melyik a kartyak ''eleje'' illetve ''hatulja''.
csak a torony hazak miatt kerult alulra. rendesen balra van, ill jobbra.

de tenyleg megfordithatnak mar nyugotan :)

(#3) TitiRii válasza rog (#2) üzenetére


TitiRii
senior tag

szabvány igy szabvány ugy.. ez 1 hülye szabvány mert a nagy hütöktől általában az agp port melleti pci nem használható...
és tényleg a nagy bordálk nagy sulyt is jelentenek, és sokkal jobb volna a hö elvezetés is ha felól lenee, márcsak azért is mert akkor a hátso 8 cm venti könyebben elszivhatná a meleget onann.
és még az agp mellei pci is használható volna.
agyunk ki peticiot hogy a következő generációs agp kártyákon felül akarjuk látni a gpu(vpu)t és a ramokat minden bordával 1etemben :)

Akinek kell valami, vagy akar valamit munka időben keressen az itt megadott telefonszámon! Köszönöm.

(#4) simonzé


simonzé
addikt

Még azt sem értem, hogy a Qrvadrága, és hiperérzékeny (PCI és AGP egyaránt) kártáykat miért kell izomból benyomni a slotba? Én mindig rettegek, hogy mi történik, ha egy két tranzisztort, kütyüt, akármit letörök a lap szélén a nagy erőlködés miatt? A bolt elfogaja a garanciális csere indoklásául azt, hogy ''Hákkérem, hülyeség a szabvény''? :))

I don't fit in. I fit out.

(#5) rog válasza simonzé (#4) üzenetére


rog
addikt

ha minden szabvany szerint van a hazban, akkor elvileg nem kell izombol belenyomni.
de hat kinaban csinaljak az egeszet, mit varsz :)

(#6) Genialis válasza simonzé (#4) üzenetére


Genialis
aktív tag

Mit vársz a tuskópécétől...
Vannak ezeknél sokkal banálisabb hibái is ennek a szerencsétlen ''architektúrának''.

in4m8ion 1ts 2 B 3

(#7) simonzé


simonzé
addikt

Ha jól emléxem, 3-4 éve átállt a világ az ATX házakra. Ezt mára mindenki elfogadta (bár nekem már 2 táp látja el kajával a házat, mert kitört az energiaéhség). Ez egy nagy lépés volt a PC-s evolúcióban, miért nem lépték meg akkor a PCI2-re történő átállást? Mondjuk magasabb frekivel, könnyebb rögzítéssel, stb. Van még mit fejleszteni. Biztos vagyok benne, hogy ha a nagyok húznának egy vonalat, és létrehoznák a ''PC2'' szabványrendszert, a mostani eszközök kis modernizálásával minimum 2* ilyen teljesítményű lenne a PC.

I don't fit in. I fit out.

(#8) rog válasza simonzé (#7) üzenetére


rog
addikt

van mar ilyen. a 32bit-es 66mhz -s pci-bus.

de az un. pci-x szabvany meg mar 1066mhz-nel tart

(#9) Den válasza simonzé (#7) üzenetére


Den
veterán

Lesz új szabvány, csak azt senki nem szereti ha évente változtatnak, meg a pc teljesítménye, és felhasználása is mostanra változott akkorát hogy esedékes legyen.

Hogy miért ''lenn'' van a gpu. Nem lehet hogy azzal van összefüggésben hogy a pci slotnak azon az odalán vannak olyan érintkezők (adat vezetékek, ilyesmi) amik a gpuhoz mennek ezért nagyon megbonyolítaná a nyákot ha ezeket a túloldalra kéne vinni?

www.simson4t.hu

(#10) andorpapa


andorpapa
őstag

És mi van akkor, ha az egész ott kezdődött, hogy az AGP szabvány kialakításakor még csak S3 és TNT cuccok voltak, melyeknél a hűtés annyira lényegtelen volt (borda nélkül is mentek), hogy nem törődtek ezzel a kérdéssel. És ha jobban megnézitek, ez az egész VGA hűtés téma csak a GeForce 4 óta olyan nagyon aktuális, korábban senkit nem zavart az, hogy nem ideális a hűtés. Én megvédem a szabvány kialakítóit, mivel akkor szerintem még ti sem sejtettétek, hogy 2003-ban már a PCI foglalatok rovására megy a chipek kazán funkicója.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#11) rog válasza andorpapa (#10) üzenetére


rog
addikt

szerintem azert nez ugyanarra, mert a pci-bol csinaltak.

de az biztos hogy jobban hutheto lenne, ha a proci fele nezne? hisz akkor a proci a tpegyseg, es nehol a hazhutovel is versenyeznie kene a ventinek a ''friss'' levegoert :)

(#12) andorpapa válasza rog (#11) üzenetére


andorpapa
őstag

Bizony! A megfordított videokártya belezavarhat a CPU-PSU-northbridge megszokott hűtési rendszerébe.

Amúgy szerintem felesleges ezen filózni, valakinek el kellene olvasnia az AGP szabvány párszáz oldalas specifikációját, abban biztosan ott a magyarázat is. Mi változtatni ezen nem tudunk (illetve tudunk, egy kis barkáccsal), bele kell törődni.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#13) Den válasza andorpapa (#10) üzenetére


Den
veterán

Hát egy szabvány megalkotásakor azért álltalában nem az aktuális helyzetre igazítják a szabványt, hanem gondolnak a jövőre is, azt meg már akkor lehetett tudni, hogy radikális technológiai áttörés nem várható, a csipek teljesítménye nagyobb bonyolultság és több tranzisztor révén fog nőni.

De szerintem nincs akkor jelentősége hogy melyik oldalon van a gpu. Arra gondolok, hogy egy gpu stabilitása nem azon az 1-2 fok esetleges nyereségen fog múlni, és a csúcskártyák aktív hűtését sem lehet megspórolni. 100 millió tranzisztor, az már sajnos nem elégszik meg egy lemezbordával.

www.simson4t.hu

(#14) andorpapa válasza Den (#13) üzenetére


andorpapa
őstag

Azért okos hűtéssel bármit el lehet passzívan intézni. Azért az nem semmi, hogy a Zalman heatpipe-os VGA coolere egy Gef4-et is elvisz 0 dB zajszinttel! Amúgy szerintem teljesen lényegtelen, hogy hol van a GPU. Volt anno a nagy melegedési verseny az Athlonok és P4-ek között, majd jött a jéghideg Northwood, és a mai napig óriási fegyvertény az Intel kezében a jobb hűthetőség. Remélem a VGA piacon is ilyen tendencia várható.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#15) leontm


leontm
tag

Hát én már ki is találtam a megoldást, csupán a házon kell némi módosítást végezni, mégpedig úgyhogy megfordítod hogy a teteje legyen alul:) ezután már csak kisebb szépségbeli igazítások következnek a házon. Házon belül persze kicsit más lesz a széljárás, de majd úgy kell alakítani hogy jó legyen. Sztem petició tehát elég tehát a házak gyártójának, hogy úgy gyártsák, hogy az alaplap ne a jobb, hanem a baloldalra kerüljön. Sztem akár otthon is elvégezhető modosítás...

fura, de sztem müködne, csupán apró pillanatnyi problémák merülnének fel, de egykét házventi áthelyezése, spojlerek beiktatása, tápelhelyezésmodosítás stb segítene.

(#16) Den válasza andorpapa (#14) üzenetére


Den
veterán

Jó, oké, úgy értetem, hogy az a hűtés amihez venti kell alul, ha fent lenne a csip, a ventit akkor sem úsznád meg.

A zallman hítpájp frankó, csak ahogy a gyárak mániákus költségcsökkentését ismerem (meg a vevőket akik 10 kilométert gyalogolnak hogy 200 forinttal olcsóbban vegyenek meg egy hardvert), egyeláőre nem lesz széria tartozék.

Télleg mennyi egy olyan hűtő?

www.simson4t.hu

(#17) GeorgeTerror válasza Den (#16) üzenetére


GeorgeTerror
senior tag

Hát biza az 10 pénz körül fogható. Arany árban van,
Nekem a gainward mx440-emen nincs venti, és nem is fagy. plusz 4 nanos bga-s ramok vannak.
Van egy szép nagy piros borda ramokon semmi és megy...

Kérek mindenkit, olyan e-mail címet írjon az adati közé, amit valóban használ

(#18) Plumpy


Plumpy
aktív tag

Hali! Az azért elég nagy túlzás, hogy a Northwood procik hidegek... Intel párti vagyok, mégis azt mondom, hogy ugyanolyan melegek mint az XP-k, ha nem melegebbek. De ha pár fokkal is XP alatt maradnak, nézd meg azt a bordaméretet. Nagyobb mint ami egy XP-re kell...
Hmm. Most OFF voltam. Sorry. :))

Plumpy - A kultúrbölény

(#19) andorpapa válasza Plumpy (#18) üzenetére


andorpapa
őstag

Azért ha már offolunk, akkor én is elmondom a P4-ről a véleményemet. 0.13 mikron, viszonylag alacsony feszültség, és nem is kicsi a mag. Adott területre kisebb hőmennyiség jut, könnyebb hűteni. Vagy vegyünk pár példát: nyáron lehetőségem volt az akkor szupercsászárnak számító 2.2 GHz-es P4-en hűtőket tesztelni, és olyan szutyok cuccok is képesek voltak a 30 fokos szobahő mellett 50 fokon tartani a procit (max terhelésre gondolok), hogy csak néztem nagyokat!

Azért egy 2.2 GHz-es frekvenciával működő Athlont sokkal nehezebb lehűteni. Persze az gyorsabb is, de én most pusztán a hűtéstechnikai szempontokat nézem. Mondtad, hogy nagyobbak a P4-es hűtők. Ez igaz. De láttad már a kialakításukat? Huhh. Csak mostanában (a 3 GHz miatt) kezdenek odafigyelni pénégyes vonalon is a megfelelő bordakialakításra, talpra és ventielhelyezésre. Tehát alapvetően Pentiumot könnyebb hűteni, mint Athlont.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#20) simonzé


simonzé
addikt

Csend az Isten házában!!! :)) :)) :)) :))

Szóval valóban kezdünk az offtopic felé kanyarodni, így kicsit meghúzom a gyeplőt.
Nemtommárki itt fentebb azt mondta, hogy csak a Geforce4 óta kérdés a procihűtés. Na, erre azt kell mondanom, hogy baradság. :)
Emlékeztek még a Voodoo chipsetekre? Akkoriban kezdődött a 3D forradalom, akkor kezdett számítani a pár Mhz plusz. Az első tweakerprogim a VoodooII-höz volt (Powerstrip? vagy ilyesmi), amivel a 90 Mhz-ből akár 110-et is lehetett csinálni. A legtöbb Voodoo2 símán bírta ezt a szintet. Valami másik progival próbáltam tovább emelni, de 114 mhz-nél már stabilan fagyott. És tuti, hogy akkor és azóta is minden esetben a hőtermelés jelentette a teljesítményfokozás felső korlátját.

Pont tegnap tettem fel az új CPU idle-t, és az Athlon1,6-om 38°C-s üresjárati hőfoka 5 másodperc alatt beállt 29°C-ra (hosszútávú terhelésnél max 33°C-ra). Ez is egy hűtési mód! Ezzel minimum 200Mhz-vel magasabbra tolódot ki a proci lehetséges pörgetésének határa. Ilyen módszereket miért nem alkalmaznak a videókártyáknál? Már ki van találva, csak használni kéne!

I don't fit in. I fit out.

(#21) Den válasza simonzé (#20) üzenetére


Den
veterán

''Ezzel minimum 200Mhz-vel magasabbra tolódot ki a proci lehetséges pörgetésének határa''

Azért pénzben ne fogadj rá :P

www.simson4t.hu

(#22) andorpapa válasza simonzé (#20) üzenetére


andorpapa
őstag

Én írtam azt a ''badarságot'', hogy a Gef4 előtt nem számított a hűtés. Persze nem is ezt írtam, mert tisztában vagyok vele, hogy a Voodoo korszak nyitotta a VGA hűtés kérdését, de én azt akartam mondani, hogy a Gef4 óta foglalkozik mindenki a videokártya túlpörgetésével és hűtésével, a Gef4 kártyák esetében tapasztalható, hogy néha a gyári hűtés is kevés. Népbetegségnek a Gef3-Gef4 óta számít.

Szoftveres CPU hűtés: remélem csak rossz vicc volt az a 200 MHz-es rész, nem pedig komoly gondolat...

És hogy miért nem csinálnak ilyesmit VGA-ra is? Jó kérdés. Talán mert kicsit más módon dolgozik. Amikor nincs mit megjeleníteni, akkor kapcsoljon ki a GPU? Vagy mi? Nem tudom. Valami pénzéhes programozó biztosan ki fog találni egy szoftveres GPU hűtőt, csak hát annak is akkora értelme lesz, mint a szoftveresnek CPU hűtésnek...

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#23) sebaj válasza rog (#8) üzenetére


sebaj
tag

hi

a pci-x nem 133 mhz? 64 bites igy jon ki a 1066 Mbyte/sec:)

(#24) rog válasza sebaj (#23) üzenetére


rog
addikt

igy van es azt hivjak pci-x 133-nak.
a pci-x 2.0 resze a pci-x 266 es apci-x 533. azok mar 4.3gbyte/sec-et csinalnak.

az utolso verzio amirol hallottam az a 1066. valszeg az meg a jovo zeneje.

(#25) sebaj válasza rog (#24) üzenetére


sebaj
tag

ok ezekrol meg nem hallottam.

(#26) TitiRii


TitiRii
senior tag

hozzuk vissza az isa szabványt :DD
ott még felfelé néznek a cuccok(szvsz sokkal észerübb a kialakitás mivel igy nem kell az alkatrészeknek megküzdeni a garvitácioval.)

Akinek kell valami, vagy akar valamit munka időben keressen az itt megadott telefonszámon! Köszönöm.

(#27) gaborthefirst


gaborthefirst
csendes tag

Hát igen, de ha már ez van legalább egy vacak bordát odanyomhatnának. Sztem segítene.

plug and pray

(#28) gaborthefirst


gaborthefirst
csendes tag

A procicoolerből kiáramló szerencsés esetben kézhőmeleg levegő leveszi a hőt a valószínűtlenül forró bordáról ami a 8cm-es ventire irányítja azt. Huss!

plug and pray

(#29) simonzé válasza gaborthefirst (#27) üzenetére


simonzé
addikt

Mármithogy hová nyomhatnának bordát??? Nem értem. A vga kártyákon már van borda, meg venti is. Különben nem hiszem, hogy a több Ghz-s procik idejében a proci oldalváltásával járó átvezetékelés olyan megoldhatatlan feladat lenne. A 21. században vagyunk, nem?

Ja, még egy dolog: Az Athlon XP 1400 Mhz-n ketyeg alapból ezt a buszfreki változtatásával 1503-ig tudja feltornászni az alaplapom. Ekkor a proci még stabil, de az alapfrekin 38 fokos proci ekkor már 51 fokos. Ha a CPUcoolt bekapcsolom, ez alapban 29, magasabb frekin 41°C-os. Asszem, nem mondtam nagy hülyeséget ezzel a 200 Mhz-s lehetséges emeléssel. Sajna gyakorlati próba csak szorzváltásra alkalmas lappal következhetne, de ha jól tudom, Athlonnál még a 60-62°C is ''normélisnak'' számít. Akkor még van tartalékom. :)

I don't fit in. I fit out.

(#30) esteban


esteban
senior tag

...mondtam mar, hogy itt az ideje levaltani az ATX-et!

Egyebkent itt az elonye, a gyarilag osszerakott gepeknek, meg lehet bennuk rendesen tervezni a futest :)) .. lasd Shuttle heatpipe CPU hutoje

iBook + RedBull :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.