Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) _Gudella


_Gudella
senior tag

Gondoltam nyitok egy ilyen témát. Nem tudom szokta-e itt valaki feltölteni a képeit microstock oldalakra. Ha foglalkozik vele az ember egész jól lehet belőle fedezni a fotóscucc bővítését :)
sokan jönnek azzal, hogy ''nem fogom centekért eladni a képeimet''. Pedig megfelelő mennyiségű jó képpel elég jól lehet haladni a dologban. Természetesen technikailag jónak kell lennei a képekenek, pontos fókusz, megfelelő mélységélesség, élesség, helyes expozíció, helyes fehéregyensúly, zaj elkerülése stb... Meg odafigyelni hogy ne tartalmazzon a kép semmilyen márkanevet, logót, jogvédett dolgot, és minden felismerhető szeélytől kell model engedély.

Hogy a ráfordított idő megtérüljön, szerintem az a kulcsa a dolognak, hogy ki kell alakítani a hatékony munkafolyamatot, ahogy az ember rendszerezi és feltölti a képeket. Én például általában 10 képet teszek fel egyszerre, minden képpel azonos nevű txt fájlba írom a kulcsszavakat, a régieket gyakran újrahasznosítom. Ez után Irfanview-al az IPTC-be bemásolom a kulcsszavakat, kitöltöm a caption és object name mezőket. Ezután az FTP Drive nevű programot használom, ami létrehoz egy virtuális meghajtót amin könyvtárakként látszanak az FTP tárhelyek, és írtam .bat fájlt ami indegyik oldalra feltölti a 10 képet, majd jön a kategoriák választása meg ilyenek az oldalak web felületén, és kész.

Leírom pár tapasztalatot azokról az ügynökségekről ahová teszek fel képeket:

Shutterstock [link]

Nekem ez a kedvencem, itt mennek a leggyorsabban az eladások. Itt a vásárlók havi előfizetésért tölthetnek le napi 25 képet, úgyhogy néha igen meglepő dolgokat is letöltenek. Alapestbe 25 centet kapsz a letöltésért, ami szinte a legkevesebb, viszont ez az oldal annyival gyorsabban pörög a többinél, hogy itt lehet a legjobban keresni. Néha ki lehet fogni ''enhanced licenve'' eladást, amiért 20 dollárt kapsz. Az összes fent lévő kép megjelenik egy másik oldalon is, amit az SS működtet, onnan egyesével lehet képeket vásárolni, az ilyen eladásokért 1-2 dollárt kapsz, szintén nagyon ritkák. Elektronikus útunk 75dollár a minimum kifizetés, csekken újabban 300. Regisztrációnál kérnek egy képet az útleveledről, aztán fel kell tölteni 10 képet elbírálásra. Ez általában több mint egy hétig tart. Ebből ha 7et elfogadnak akkor bent vagy, lehet tovább feltöltögetni, ha nem, akkor várni kell 30 napot. Minimum 4 meagpixeles méretben kérik a képeket. Újabban a feltöltött képek elbírálás egy nap alatt megvan. Nagyon alergiásak a lehető legkevesebb digitális zajra is! Az hogy valamit DSLR-el fényképeztél ISO 100-on, még egyáltalán nem garancia arra hogy nem fogják zaj miatt visszadobni. Erre az oldalra jellemző még az, hogyha az ember sokáig nem tölt fel új képeket, a régiek eladása elkezd csökkeni.
A feltöltés gördülékenyen megy FTP-n keresztül, a kulcsszavakat és leírást kiszedi az IPCT infóból, két kategóriát lehet választani minden képnek (egyet muszáj), de csak egy szintű a kategorizálá, szóval a feltöltés kényelmes és gyors. 50 kulcsszó mehet minden képhez (amit gyakran elég könnyű átlépni :) )

Fotolia [link]

Nekem az SS után ez megy a legjobban. Feltöltésre több lehetőség van, FTP, JAVA, web. 1600x1200 a megkövetelt minimális méret. Néhány képet kiszórnak, de nem különösebben szigorúak. Egy sima eladásért 0.33, 0.66, vagy 1 dollárt kapsz, mérettől függően, itt is van Enhanced licence. Ketgorizál kell, picit lassab mert 2db 3 szintű kategória választás van, de a többi infót kiszedi az IPTC-ből. Ennek az oldalnak az a jellegzetessége, hogy nem abc sorrendbe teszi a kulcsszavakat, hanem a megadás sorrendjében hagyja, és kereséseknél az első 7 szót veszi leginkább figyelembe. Szóval eleve úgy szoktam a kulcsszavakat beírni az IPTC-be hogy legfontosabbakat előre a Fotolia miatt, a többi oldal meg úgyis átrendezi. Az utóbbi időben sajnos elég lass az oldal, és néha van egy kis gond az FTP feltöltéssel, remélem hamarosan megoldják.

BigStockPhoto [link]

Ezen az oldalon elég lassabban mennek az eladások, de azért mennek. A méret követelmény itt nagyon kicsi, minimum 600 pixelesnek kell lenni a kép rövidebb oldalának. Az eladásokért 50ent vagy 1dollár jár, de itt is vannak enhanced licence megoldások, amiért több. FTP működik, adatokat kiszedi az IPTC-ből, 3 kategóriát lehet megadni. Gyakorlatilag mindent elfogadnak! (ami nem ütközik jogi problémákba...) 30 dollártól kezdve utalnak. Benne van a szerződésükben, hogy feltöltött képeket 90 napig nem lehet leszedni. Itt kérik a leghosszabb leírás mezőt a képekhez, minimum 7 szó.

Dreamstime [link]

Ez is lassabban áruló oldal. Viszonyleg sok ideig tart az elbírálás, és nekem ők dobták vissza a legtöbb képet. 50 cent és 1 dollár jár a letöltésekért. FTP feltöltés, IPTC működik, kategóriákat kell választani.

123RF [link]

Itt már egészen lassan gyűlik a pénz, de azért töltök fel ide, mert ha már megvannak a képek, kulcsszavakkal meg minden, semmiből nem tart ide is feltölteni őket, mert itt nincsenek kategóriák, egy java applet pár kattintással feltölti az adott könyvtár tartalmát, kiszedi magától az infót az IPTC-ből, és már kész is. Semmi többet nem kell vele foglalkozni. Viszont úgy emlékszek az előzetes elbírálás nagyon sokáig tartott, volt vagy 2 hét.

Featurepics [link]

Ez egy elég új oldal, nagyonkevés eladással, de valamiért mégis szeretem. Egyrészt a feltöltés nagyon kényelmes, nincs kategorizálás, előzetes elbírálás sincsen. Itt is csak 600 pixel oldalhosszúság a minimum, és mindent elfogadnak. Ami nagyon szimpatikus, hogy beállíthatod az eredeti méretű kép árát tetszőlegesen, aztán ebből ha kipipálod az átméretezést, terület alapján kiszámolja a kisebb méretek árát. Ebből az árból 70 %jár eladás esetén. Az oldal működtetői segítőkészek a fórumon, folyamatosan fejlődik az oldal reméljük viszi valamire. ezenkívül nagyon alkalmas az oldal arra, ha valaki egy linkkel meg akarja mutatni valakinek a képeit. Azt is beállíthatjuk, hogy melyik 16 kép jelenjen meg a gelériánk első oldalán.

Még az IStock ahol állítólag nagyon jól fogynak a képek, de oda nem töltök fel. Egyrészt onnan jönnek a leghülyébb elutasítás indokok, egyesével kell web-en feltölteni a képeket, nagyon nehézkes a kulcsszavazás és kategóriák választása. És ami végleg betett, hogy újabban heti 15 képet lehet feltölten amég nem érsz el nemtom milyen rangot. Szóval én úgy döntöttem nem bajlódok ezzel az oldallal, de lehet próbálkozni

A linkek az oldalakhoz úgynevezett ''referral'' linkek, tehát ha valaki ezekről regisztrál, kapok az eladásaik után gy minimális összeget, ezt köszönöm, a regisztrálónak semmilyen hátránya nem származik ebből, általában mindenki ilyen linkkel regisztrál. És még mielőtt valaki fejében megfordulna, szó sincs semmilyen piramisjátékról.. :)

(#2) Latissimus Dorsi válasza _Gudella (#1) üzenetére


Latissimus Dorsi
senior tag

Gondolom az aláírt, keretezett képeket nem díjjazzák.
Mi a helyzet a feldolgozott képekkel? Csak teljesen nyers képek mehetnek, vagy manipuláltak is?

Ha jobban belegondolok nem is tudok 10 képet feltölteni aminek kicsit is van sansza :D

MOS6510 > Intel P166 > Intel Cel400 > Intel Cel800 > AMD Athlon 2,0 Thunderbird > AMD Athlon 2,5 Barton > Intel Core2 Duo E6600 > AMD Phenom II N970 >Intel Core i5-4300U > Intel XEON E3 1505M v5 > ?

(#3) werttzui válasza _Gudella (#1) üzenetére


werttzui
őstag

Magyar oldal nincs? Kő kemény forintért :)

PENTAX

(#4) _Gudella válasza Latissimus Dorsi (#2) üzenetére


_Gudella
senior tag

Keret, felirat nem lehet.

Viszont az utómunka sokszor szinte kötelező! Gyakran van szükség zajszűrésre, sok képnek jót tesz ha álítasz a színtelítettségen, vannak extrém módon retusált képek is, és még a digitális ilusztrációk is elég kelendőek. Csak a fantáziád és az elbírálók hangulta szabhat határt :)

Érdemes szétnézni a www.shutterstock.com-on hogy milyen képek vannak. Néha meglepő miket vesznek, de olyan is van hogy sokat vársz egy képtől és nem kell senkinek, vagy el sem fogadják.

Például ha nagyon elcsépelt témát küldesz mint virág. felhő stb... általában jön a válasz, hogy ugyan semmi baj nincs a képpel, de ezekből már annyi van, hogy csak a legkiemelkedőbbeket fogadják el. De lehet találni sok kevésbé lefedett témát. Érdemes nézelődni. Az jó ha van az ember életében valami olyan dolog, amihez nem férhet hozzá bárki, és lehet róla jó képeket csinálni

(#5) _Gudella válasza werttzui (#3) üzenetére


_Gudella
senior tag

tudtommal a StockXpert magyar cég, de nemzetközi az oldal és dollárban megy.

(#6) Latissimus Dorsi válasza _Gudella (#4) üzenetére


Latissimus Dorsi
senior tag

Köszi!

Reggeltem az első oldalra, és me elkezdek feltölteni képeket, bár ahogy nézem nem sok sanszom van. Azért azt örömmel látom, hogy a rohadt hattyukal nem csak nekem gyűlik meg a bajom.:)

MOS6510 > Intel P166 > Intel Cel400 > Intel Cel800 > AMD Athlon 2,0 Thunderbird > AMD Athlon 2,5 Barton > Intel Core2 Duo E6600 > AMD Phenom II N970 >Intel Core i5-4300U > Intel XEON E3 1505M v5 > ?

(#7) _Gudella válasza Latissimus Dorsi (#6) üzenetére


_Gudella
senior tag

Engem a Shutterstockra csak harmadik próbálkozásra vettek fel

(#8) Hydra SR válasza _Gudella (#1) üzenetére


Hydra SR
addikt

Ölég régi a topic és a hsz, de hátha erre jársz közben: a Shutterstock-ra próbálok regisztrálni de mindenképp kitöltendő adatként követeli a "state" mezőt. Te oda mit írtál? Most épp bepróbálkozom a Hungary-vel csak hát a country-nál is az van. Eleve nincs is értelme Magyarországon belül államokról beszélni.

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#9) _Gudella válasza Hydra SR (#8) üzenetére


_Gudella
senior tag

Üdv

Én egy vonalkát írtam oda, nincsen semmi probléma

mod: most látom hogy ez a hozzászólás sem mai :D

Egykébként a címnek csak akkor van jelentőssége ha csekkes fizetést kérsz, az meg nem túl praktikus.

[ Szerkesztve ]

(#10) _Gudella


_Gudella
senior tag

És ha már itt vagyok, az első hozzászólásomban leírtakkal kapcsolatban annyi változott, hogy a Featurepics-et abbahagytam, nemnagyon vannak eladások, nem éri meg foglalkozni vele. Vannak egyesek aki elég sok képed adnak el azon az oldalon, de azok aktívan hirdetik mindenfelé az ottani a galériájukat, maga az oldal nemsokat tesz az ügyben.

Ezen kívül újra próbálkozok az IStock -kal. Ugyan ide a legbonyolultabb a feltöltés, de egész jól mennek az eladások.

(#11) mob_zzz válasza _Gudella (#1) üzenetére


mob_zzz
aktív tag

1. Indiszkrét kérdés: nagyságrendileg mennyi pénzt hoz a feltöltögetés (mondjuk havonta) és mindez mennyi munkával (munkaórában, ha csak az utómunkázást meg a feltöltögetést számoljuk, magát a fényképezést nem)?

2. Minden képedet feltöltöd minden oldalra? Lehet azt csinálni (jogilag)? Ha feltöltöd egy oldalra a képeidet nem mondasz le a javukra a képpel kapcsolatos szerzői jogaidról?

(#12) Hydra SR válasza mob_zzz (#11) üzenetére


Hydra SR
addikt

Az, hogy mennyit kapsz, az attól függ mennyit és mit töltesz fel. Bár arra én is kíváncsi lennék, hogy pl. Gudella - akinek kb. ismerem a fotózási szokásait így neten keresztül - mennyit kap, ha nem titok.
Én végülis nem vágtam bele, a regisztrációmat elfogadták de nem töltöttem fel eladásra képeket..

A szerzői jogokról lemondani pedig nem lehet, még szándékosan sem.

A privát arra való, hogy olyasmit írj, ami nem tartozik másra. A szakmai kérdéseknek általában van topicja. Ha nincs, nyiss egyet.

(#13) _Gudella válasza mob_zzz (#11) üzenetére


_Gudella
senior tag

Ezek úgynevezett Royalty Free oldalak, és ezekből akárhányra feltölheted a képeidet (egykét oldalon van lehetőség arra hogy exclusive-nak jelölöd meg a képet, akkor nem töltheted fel máshova, cserébe nagyobb részesedést kapsz). A képnek szerzői jogáról nem mondasz le.

Az hogy mennyi pénzt hoz sokmindentől függ. Mindenképp idő kell hogy beinduljon, hogy elérjen egy bizonos méretet a galériád. Én úgy tapasztaltam, hogy a kezdeti időben, amég kitapasztalod a különböző oldalak működését, addig nem igazán éri meg a befektetett munkát. Viszont ha kitartó vagy egy idő után nagyon is meg fogja érni. Ha sok munkát fektetsz bele, folyamatosan foglalkozol vele, meg is lehet élni belőle, de ne várd azt hogy feltöltesz néhány képet és csak dől a pénz

(#14) _Gudella


_Gudella
senior tag

Ja azt nem is említettem (bár ha megnézitek az oldalakat biztos látjátok), hogy nem csak fotókról van szó, hanem a vektor ábrák és digitális ilusztrációk és népszűek, gyakran sikeresebbek mint a fotók

(#15) KubiToma


KubiToma
csendes tag

Sziasztok!
Engem a fizetés módja érdekelne :) Arról ha lehetne egy kicsit részletesebben (pl ti melyiket választjátok melyik éri meg melyik nem előnyök hátrányok szóval értitek )

(#16) _Gudella válasza KubiToma (#15) üzenetére


_Gudella
senior tag

Mostmár a Paypal és a Moneybookers is működik Magyarországra. Mindekettőt kipróbáltam, mindkettő működött, különbséget nemnagyon tudok tenni.

[ Szerkesztve ]

(#17) partymaci


partymaci
aktív tag

Nemnagyon megy a topic, en nemreg regeltem kb egy honapja, elis fogadtak a kepeimet elsore, minden megy mint a karikacsapas. De nemvagyok megelegedve teljesen a kepeimel es neha ők sem amivel en egyebket igen :))
Olyan kerdesem lenne hogy aoknal a bizonyos isolated fotoknal milyen vilagitast hasznaltok, esetleg korbevagjatok a targyat? Ja es hogy milyen zajszurest.. SS-en gyakran visszadobjak a kepeimet h "Poor lightning..." gondolom zajosnak talaljak. Sajnos meg alapobival fotozom es gyakran hasznalok unsharpot a kepekre.

Ha nincs elég bajod, vegyél számítógépet!

(#18) Cassidey válasza partymaci (#17) üzenetére


Cassidey
senior tag

a feher hatterre villanjon plusz vaku

(#19) partymaci válasza Cassidey (#18) üzenetére


partymaci
aktív tag

koszi, es a zajra? raw ?
klassz a galeriad

[ Szerkesztve ]

Ha nincs elég bajod, vegyél számítógépet!

(#20) Peti1982 válasza _Gudella (#1) üzenetére


Peti1982
csendes tag

Helló!

Én most próbálok bekerülni a shutterstockra, de ott elakadtam, hogy mit kell kezdenem a letöltött FileZilla clienttel. Letöltöttem, megnyitottam, és elakadtam ott, hogy miket kell megadni a fejlécben, hogy csatlakozni tudjon a valami rendszerhez...

Tud ebben segíteni valaki?

(#21) Fejo


Fejo
őstag

Aki járatos a Fotolia-n az meg mondaná, hogy milyen összeg felett fizetnek, illetve mi a menete? Kérni kell, vagy bizonyos összeg elérésekor automatikusan fizetnek?

Előre is köszi. :R

www.facebook.com/JozsefFerenczPhotography

(#22) partymaci válasza Fejo (#21) üzenetére


partymaci
aktív tag

nézz át index.hu fórumra ott keresgess, itt PH-n ez eleg halott téma

Ha nincs elég bajod, vegyél számítógépet!

(#23) _Gudella válasza Fejo (#21) üzenetére


_Gudella
senior tag

Kérni kell, 50 credit felett ingyenes, az alatt levonnak kezelési költséget, és van paypal meg moneybookers bizotsan.

(#24) _Gudella válasza Peti1982 (#20) üzenetére


_Gudella
senior tag

Üdv

Igazából fogalmam sincs mi az a FileZilla...

Én az FTPdrive nevű programot használom feltöltésre, ami létrehoz egy virtuális meghajtót a gépen, ahol sima könyvtáraknak letod az FTP szervereket amiket beállítottál. A feltöltendő képeket egy helyen gyűjtöm, és írtam egy .bat fájl-t, ami felmásolja őket az összes ügynökséghez. (kivéve az Istock, ott nincs FTP)

Egyébként valóban, valószínüleg az index-es topic hatékonyabb

(#25) _Gudella


_Gudella
senior tag

Ja még egy kis kiegészítés az első hozzászólásomhoz:

A Featurepics-el nemnagyon érdemes foglalkozni, 3év akatt és 4300 kép felrakásával sikerült elérnem az első minimum kifizetést...

(#26) mormota


mormota
senior tag

kicsit uppolom a témát és fel is vetek egy ötletet, bár ez kicsit faramuci, és lehet vitákat, kérdéseket generál.

szóval eszembe ötlött, hogy mivel én jómagam is fent vagyok 3 oldalon, de elég langyi a forgalom, mi lenne, ha többen összeállva egy nagy galériát hoznánk létre, és azzal nyomulnánk?

ez rögtön fel is veti a kérdést, hogy hogyan lenne kifizetve az ember? mondjuk megvan erre is a lehetőség, tudja ki milyen képet rakott fel, és az az után járó pénz visszaosztva kapná.

szóval érdekel valakit egy ilyen?

ps: főként illusztrációk területén nyomulok

Illusztrálok, tehát vagyok

(#27) Skroll válasza mormota (#26) üzenetére


Skroll
csendes tag

Ha jól látom, nem sikerült vitákat generálni :)

Jómagam nem vagyok stock oldalakon, viszont POD site-on igen, és crowdsourcing oldalon is. Ezekről van valakinek tapasztalata?
Tudom, hogy ez a topic másról szól, de egyrészt nem úgy tűnik, mintha megzavarnám a társalgást, másrészt ezek afféle határterületei egymásnak. Mégpedig abban az értelemben, hogy itt is művészi (? LOL), vizuális, digitális tartalmat hoz létre az ember, amit megpróbál eladni a neten (vagyis tértől és időtől függetlenül). Ráadásul a létrejött tartalmakat többfelé is fel lehet használni, pl. egy stock oldalra feltöltött illusztrációt egy POD site-on pólón vagy egérpadon is el lehet adni, és mondjuk ez a grafika eredetileg egy "vesztes" logóhoz készült (a'la crowdsourcing).
Tud valaki ilyesmivel foglalkozó topicot valahol? Vagy nyitni kéne egyet? (lenne vajon kinek?)

(#28) matyi012345


matyi012345
őstag

Hát ez a topik eléggé kihalt, de hátha..

Arról kérdeznék, hogy Shutterstockon kinek melyik kategória pörög leginkább, mire lenne érdemes rágyúrni. Nekem teljesen változó, legnépszerűbb képem egy sörös pohár teletöltve, pedig nem a legjobb képem, gondolkoztam is hogy feltöltsem-e. Másik pedig egy sima fehér hátterű paprika. Szinte minden héten letöltik őket, mióta fent vannak. Régebben olvastam, hogy a "Medical" kategória eléggé fut, de egyelőre nem vettem rá magam a témára, nem tűnik túl izginek. Vélemények, tapasztalatok? :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.