Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) csatabárka


csatabárka
csendes tag

Sziasztok!

nem tudom jó helyen járok-e, de tippet szeretnék kérdni memó ügyben.

512 MB memót szeretnék venni és van rá max. 15k; mit javasoltok. jelenlegi deszkám egy ASUS A7V8X-X és 2000+ Athlon XP van benne. A memó hosszabb távra lenne, ezért szertném, ha jövőbeni A64-es konfigommal is jól elmenne.
Érdemes-e pl. 2 db 256-os modult venni vagy jó az egy 512-es, hosszabb távra gondolva?

Tuning nem annyira érdekel, csak az hogy bírja az ütősebb játékokat is és hogy atomstabil legyen.

Üdv és köszi

(#2) Legolas válasza csatabárka (#1) üzenetére


Legolas
senior tag

Ha játszik a Sulinet, akkor abban van Geil ram 14-15k körül. Jó, megbízható és még az ár fele is visszajön!

Asus K8N, A64 3000+, 2* 512 Mb PC3200 Infineon, HIS RADEON X800 Pro, Hyundai B91D, NEC 3571

(#3) c41r0^ válasza csatabárka (#1) üzenetére


c41r0^
őstag

alaplapod nem támogatja a dual-channelt, de így is inkább 2*256 DDR400-at vegyél szvsz, mert ha cserélsz lapot, akkor esetleg a dual-channelt ki tudja majd használni

kiskerben kb.bruttó 12-13e-ből megúszod a 2*256-ot, ami ráadásul KingMax (2 év gari), élettartam garosok ált. azért drágábbak egy picit

(#4) csatabárka válasza c41r0^ (#3) üzenetére


csatabárka
csendes tag

Hali!

Hol találok ilyen geil-t? Én Corsair-re gondoltam, Value Select-et találtam 15k körül, de kérdés, hogy megéri-e a többlet árat, amikor 9 körül kapok Kingmax Superramot ?

Akkor sem érdemes 512-es modult venni, ha esetleg a későbbiekben dual chanel-be teszek mellé még egy 512-est? Az a bajom, hogy ha 2db 256-osat veszek az egyrészt drágább is, másrészt hosszabb távon sokkal nagyobb bukás :(... vagy azt modnjátok, hogy az 1GB memónak nem sok értelme van az 512-höz képest?

Üdv. és köszi

(#5) Cardinella válasza csatabárka (#4) üzenetére


Cardinella
aktív tag

Szerintem is 512MB-ot vegyél. Viszont, az a nehézség a dologban, hogy utána egy ugyanolyan RAM kell a dual-hoz, hogy működjenek is együtt.
(Tehát, az lenne a legjobb, ha most vennél 2x512MB-ot.:) Na, jó tanács volt...)

(#6) csatabárka válasza Cardinella (#5) üzenetére


csatabárka
csendes tag

Mennyire ugyanolyan? Értem alatta, hogy az nem elég, hogy mondjuk DDR-400 és azonos márka és kapacitás mind a két modul?

(#7) zso73 válasza Cardinella (#5) üzenetére


zso73
veterán

Így igaz!!! Nekem sem két egyforma van. Nem okoz nagy gondot, de egy kicsit lassabb! És esetleg a jövőben szívhatsz a közös időzítés beállításánál!

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

(#8) c41r0^ válasza csatabárka (#4) üzenetére


c41r0^
őstag

ha utólag szeretnél bővíteni 1 GB-ra, akkor tényleg 512-t vegyél (bár második modult nehezebb lesz akkor majd beszerezni)
biztos van jobb vétel is a KingMaxnál, csak ránéztem egy kisker árlistájára, de sztem élettartam-garisat vegyél, nem sokkal drágábbak egy ''brand''-nél

(#9) csatabárka válasza c41r0^ (#8) üzenetére


csatabárka
csendes tag

Milyet ajánlasz? Ezek szerint KingMax is brandnek számít?

Amúgy azt mondják ismerőseim, hogy a 256 és 512 között brutálisan nagy a különbség, tehát jobban kijön, 512 és 1GB között már inkább a magasabb ramfreki számít.

Ti mit szóltok ehhez?



[Szerkesztve]

(#10) c41r0^ válasza csatabárka (#6) üzenetére


c41r0^
őstag

ugyanolyan nyák, ugyanolyan chipekkel, azonos gyártó és méret

de valóban mehet a dual két különböző modullal is, alaplap és ramfüggő

(#11) c41r0^ válasza csatabárka (#9) üzenetére


c41r0^
őstag

én spec. azt mondanám, vegyél nagykerben GoodRam-ot, az élettartam garis, ''brand''eknél megbízhatóbb, és egy áron van velük, csak nem tuningramok (CL 3-3-3-6)
a brand ugye azt jelenti, hogy márkás, ez a noname felett van, tehát pl. Infineon, Samsung, Hynix, SpecTek, stb.
egy fokkal jobb talán ezeknél a KingMax, Goodram ( ez csak az élettartam gari miatt)
a csúcs pedig a Corsair, Geil, stb.

amúgy a Te helyedben beérném akár egy brand rammal is, ha nem akarsz tuningolni, akkor pl. egy Samsung teljesen jó választás lehet, sőt, azok is bírnak tuningot (átlag kb. 220 MHZ-en mennek azok is CL2.5ben)

(#12) csatabárka válasza c41r0^ (#11) üzenetére


csatabárka
csendes tag

Igen, asszem igazad lesz, szerntem akkor még teszek hozzá 2k-t és veszek két 512-es Samsungot az jó van, igaz csak 3 év gari van rá, de hol lesz az már 3 év múlva.....

Amúgy ez az időzítés dolog mennyire számít és hol? Értem alatta, ha csak 3-3-3-6-os az mennyivel rosszabb, mint mondjuk a 2,5-3-3-6 (bocs, de tök láma vagyok a tuninghoz).

Amúgy saját érzésem szerint a tuning ritkán hoz annyit, mint amennyi pluszba kerül. De mondjuk egy Corsair memó biztos elmegy 100 évig, mégha már semmit nem is fog érni addigra...

(#13) Cardinella válasza c41r0^ (#11) üzenetére


Cardinella
aktív tag

Így igaz.:) Nekem is 2x512 Samsung van, 400MHz 2.5-3-3-6-on használom, nem tuningolom; és atomstabil a rendszer. Ráadásul a mostani alacsony árak miatt kb.18-20k-ból kijön az egész 1GB, garanciával, számlával, tokkal-vonóval.

(#14) csatabárka válasza Cardinella (#13) üzenetére


csatabárka
csendes tag

Igen, valami ilyesmit képzelek el én is. Én amit most összeírtam az 17ből megáll, igaz nagykerből lesz.

Ja, ha már itt tartunk, mint analfabétának az ilyenhez, pls magyarázzátok má el, hogy lehet ezt az időzítést beállítani a BIOSban (ha ott kell egyáltalán...). Mit hova kell állítani és ugye nem tudom elfüstölni a cuccot ;-)

(#15) c41r0^ válasza csatabárka (#12) üzenetére


c41r0^
őstag

Sztem is maradj az 1 GB Samsungnál, ha játszol (újabbakkal), akkor az 512-höz képest is érezhető a sebességtöbblet.
Ezek a Samsungok CL-3-3-3-6-osak, ha jól tudom, de ezek mennek CL-2-2-2-5 ön is 133 FSB mellet (2000+ -od van, akkor ez az alap frekije), csak be kell állítani a BIOSban ezeket az időzítéseket.

Amúgy én a helyedben a procit is feltolnám legalább 166-os FSB-re, és akkor már szinkronban nem DDR266-os, hanem DDR333-nak fogja használni a DDR400-as 1 GB ramot. Ha B magos a procid, akkor sztem 166-os FSB-t el kell bírnia default szorzó mellett, de akkor a ramot én már CL-2.5-3-3-5-re tenném.

De ezek olyan dolgok, hogy csak az adott konfignál derülnek ki, szal próbélkozni kell.

Időzítés CL3 órl CL2-re hoz kb. 10% sebességtöbbletet, de a frekvenciaemelés többet ér.

De ez már átcsap tuning témába, erről sok topic van, olvasgass utána, és meg fogsz világosodni, nem bonyolult.

[Szerkesztve]

(#16) csatabárka válasza c41r0^ (#15) üzenetére


csatabárka
csendes tag

Na, a memó beállításokat megtaláltam és alapból 2,5-3-3-7-en volt, most az utsót levittem 6ra, de még majd állítok rajta.
FSB állítást viszont nem találtam (minek a rövidítése az FSB?), csak olyat láttam, higy CPU external freq. 133/33. Gondolom ez az, de ezt nem lehet állítani, mert azt mondja, hogy tegeyem az alaplapot jumperfree modba, de 5letem sincs, hogy azt hol kéne :(. Nagyon láma vagyok mi...

Üdv.

(#17) c41r0^ válasza csatabárka (#16) üzenetére


c41r0^
őstag

figyu, ilyet ne mondjál magadra, mert csak most ismerkedsz a témával, akkor persze, hogy nem tudod...

a jumperfree üzemmódba való váltáshoz az alaplapon kell valószínű jumperelni, nézd meg az alaplapi leírásban, hogy hogy is kell, és akkor BIOSból állítani lehet az FSB-t - bár a ''-X''-es revíziók ''butított'' alaplapokat jelentenek az ASUSnál, de sztem meg lehet oldani

a 133/33 azt jelenti, hogy 133 MHZ az FSB (Front Side Bus= az a frekvencia, amivel a processzor az északi híddal és a memóriával kommunikál), a PCI sebessége pedig 33 MHZ
133 MHZ-t szorozni kell 2-vel, így kijön a 266-os buszsebesség, evvel kommunikál most a RAM-od a procival, magyarul DDR266os ram is elég lenne neki

azt próbáld elérni, hogy 166/33 legyen az érték, a PCI maradjon 33 MHZ-en, ezen semmiféleképp ne emelj (instabillá válhat a rendszer, és a PCI eszközöknek baja eshet 40 MHZ felett, vinyók nagyon érzékenyek erre)

procid típusa is fontos, 3 fajta lehet a XP 2000+:
palomino (1,75V-os fesz alapon)
T-Bred A maggal (1,65 V-os fesz alapon)
T-Bred B maggal (1,6 V-os fesz alapon)

palomino nagyon fog melegedni tuningnál, ígyhát sztem akkor ne tuningolj (csak ha már jobban bennevagy a témában)

a másik két típusnál a stabilitáshoz lehet, hogy kell + feszültséget adnod a procinak (166-os FSB mellet is akár...majd elválik, hogy POSTol-e a géped), de 1.8-1.825-1.85 V fölé ne menj léghűtővel

a legideálisabb a 200, vagy afölötti FSB lenne (tehát effektíve 400 MHZ, és akkor ki van hajtva a DDR400-as ram), de ehhez a default szorzót lejjebb kell venni ( 12.5 a default szorzó nálad, hiszen 12.5*133=1666 MHZ=XP 2000+), ha szorzó állítása megy BIOSból, akkor a legjobb, ha 200*10 körül hajtod a procit, lehet bír az többet is, próbálgassad

proci-élettartamtól nem kell félni...

[Szerkesztve]

(#18) csatabárka válasza c41r0^ (#17) üzenetére


csatabárka
csendes tag

Huh, köszi a gyorstalpalót! megpróbálom amiket leírtál. A procim 1.6 core voltage-gal megy, ezért gondolom, hogy B spec T-bred, az tuti, hogy nem palomino, mert T-brednek vettem ;-).

Örök hálám még 1X!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.