Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) gyozi


gyozi
aktív tag

a kérdés adott...

(#2) NOP


NOP
csendes tag

Ha például csak 64 bites számokon kell műveleteket végezned, vagy olyan programot akarsz futtatni, ami állandóan 4GB-nál több adaton akar dolgozni, akkor jelentős gyorsulásra számíthatsz!:))

MOV di, forum; MOV si, text; REP MOVSB; NOP;

(#3) dshk válasza NOP (#2) üzenetére


dshk
aktív tag

pl. double méretű lebegőpntos számok másolgatásánál, meg egyátlalán mindenféle processzor által végzett adatblokk mozgatás esetén gyorsabb lesz (de csak ha 64 bites a program)

De a 64 bitet én is azt hiszem legfőképpen a 4 gigás memóriakorlát kényszerítette ki.

Kétlem hogy önmagában érzékelhető változást hoz.

(#4) gyozi válasza dshk (#3) üzenetére


gyozi
aktív tag

Egy átlagos felhasználói szinten érezhető lesz a változás?

(#5) karib válasza gyozi (#4) üzenetére


karib
addikt

Röviden szólva: nem. Egyrészt nem fogod tudni elválasztani a hatását az amúgy is fejlődő hardvertől, másrészt egy bonyolult és elhúzódó átállási folyamat lesz.

Két hozzáállás van, mindkettőnek van előnye-hátránya. Hatékonyság szempontjából egy vadiúj 64 bites architektúra a legjobb, de ehhez új hw és sw kell, tehát inkompatibilis lesz a régi cuccokkal, legalábbis max emulátorokon keresztül fog tudni visszafele együttműködni. Ellenben nagyon hatékony lesz a maga területén, mert nem kell kompromisszumokat kötnie. Ezt tette az Intel az Itanium (IA64) bevezetésével - mint látjuk, rögös út, és csak nagyon célzott felhasználásokra alkalmas még (rosszmájúak még ezt is vitatják :) ). Viszont a lépés már szükséges volt, nagyon sok ballasztot hordoznak a mai procik az őskorból.

A másik megoldás a migráció, ezt követi az AMD a x86-64-gyel, de az Intel is kacsingat(ott) a téma felé: csinálj hibrid procit, ami alapvetően egy jól megszokott 32 bites cucc, de tud 64 biten is üzemelni. Ez lesz a Hammer, és erről szólt az Intel ''Yamhill'' projektje. Előnye, hogy a mai szoftvereket gyorsan futtatja, hátránya, hogy sok kompromisszumra kényszerülnek a tervezéskor, a kompatibilitási ballasztokat meg kellett tartani, és ez tisztán optimalizált 64 bites alkalmazásoknál meg fog látszani valszeg.

Egyik megoldás sem tökéletes, de valamit lépni kellett. A hibrid középtávon jobb, a full 64 bit pedig majd beérik. A Pentium Pro sem szólt olyan nagyot, de azért a Tualatin procik még ma is tisztességesek - és itt egy családról beszélünk.

A legfőbb dolog mégis az, hogy az átlag felhasználó egyszerűen nem dolgozik 64 bitet igénylő alkalmazásokkal. Ahogy egy inteles emberke az Anandtechnek nyilatkozott valamikor: ''Azért van szükségünk a 64 bites procikra, hogy a következő generációs processzorainkat meg tudjuk tervezni...'' :D

Amúgy többek között az Anandtechen megtalálható az IA32 (P4), IA64 (Itanium) és a Hammer elég tisztességes és közérthető kitárgyalása, de persze a neten ezer helyen lehet olvasni a témáról. Még itt nálunk is, tessék belenézni a Cikkarchívumba meg a hírekbe.

Department of Redundancy Department

(#6) bazs


bazs
aktív tag

Egy átlag felhasználó valóban nem dolgozik 64 bites alkalmazásokon,
de csak mert a hardware nem volt megfelelő, amint elérhető lesz a
64 bit jön a 64 bites Win, Quake és még ki tudja mi...
Elvégre Bill Gates szerint minden progi elfut 64K memóriával :)
Azóta változhatott a véleménye..

Pont most fogyott el...

(#7) gyozi válasza karib (#5) üzenetére


gyozi
aktív tag

köszi a kimerítő választ!

(#8) sh4d0w válasza bazs (#6) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

640K memóriával... :DDD

https://www.coreinfinity.tech

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.