Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Retekegér


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Sziasztok!

Már egy pár éve foglalkozom hobbi gyanánt méhészkedéssel (sajnos az utóbbi időben egyre kevesebbet - városi élet...), kíváncsi vagyok, hogy a PH-n vannak-e emberek, akiket érdekel a téma, netán szintén foglalkoznak vele.
Ez is egy szakma - igaz, nem annyira hétköznapi - melyet profi szinten el lehet sajátítani.
Aki netán méhészkedésre adná a fejét, annak szinte kötelező irodalom Őrösi Pál Zoltán: Méhek között c. könyve, melyet a méhészek ''bibliájának'' is szoktak nevezni.
Remélem lesz létjogosultsága a topiknak, mindenkinek szívesen válaszolok (legalábbis megpróbálok válaszolni) a kérdéseire.
[link]
<em>(IMG:http://www.epbawv.org/images/honeybee.jpg)[kép](/IMG)</em>

[ Szerkesztve ]

<< Heimdal >>

(#2) raver válasza Retekegér (#1) üzenetére


raver
aktív tag

Üdvözöllek a klubban ;] .

Mi, Édesapámmal, már lassan 8 éve foglalkozunk méhekkel. Most jelenleg 180 család ( -5, 6).

Én is remélem hogy engedik a topikot. Dehát miért ne engednék? ;]

(#3) Retekegér válasza raver (#2) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Wow, 180 család az már nem semmi. :R
Akkor már nagyipari méztermelők vagytok... Nekem 4-6 család között mozog a létszám, mivel sajna kevesebb idő jut rájuk, mint korábban, de a mi mézellátásunkhoz ez is bőven elég :D . Most nem olyan kemény a tél, remélhetőleg egy család sem pusztul ki az igazi tavaszig. Bár még osztanom sem kell őket, mert mivel van üresen álló kaptár, egy-két család mindig beköltözik rajzási időszakban... :DD

<< Heimdal >>

(#4) Racecam válasza raver (#2) üzenetére


Racecam
MODERÁTOR

Milyen lakban? Rakodó, NB?
Vándorlás?

u.i.: Majd valahogy elintézem, hogy engedjék a topicot. ;)

Com'è diverso il mondo visto da qui

(#5) Retekegér válasza Racecam (#4) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Köszönjük. :DDD :R
Nálunk a Nagyboczonádi rulez...
180 családdal már vándorolni kell a legelőkre.

<< Heimdal >>

(#6) Racecam válasza Retekegér (#5) üzenetére


Racecam
MODERÁTOR

Na igen, nyilván ez már ''nagyüzemi'' méztermelés, de arra vagyok kiváncsi, hogy merrefelé, mire (repce, akác, selyemfű, stb.)?

Egyébként olyan finom hársmézünk van, hogy az valami eszméletlen. Csak nagyon kevés.
Itt 30-35 nagyboconádi játszik, de leginkább apám, és az öcsém dolgoznak vele, én csak a nagyobb munkáknál besegítek. :U

Com'è diverso il mondo visto da qui

(#7) Superman válasza Retekegér (#5) üzenetére


Superman
nagyúr

Gyerekek! Minden tiszteletem a tiétek! :R Amiért ezt mondom az az, hogy méh-/darázsfóbiám van. Mániákusan rettegek tőlük. A pókokat simán megfogom, de voltam már méhészet közelében és amikor meghallom a zúgást, már akkor feláll a nemlétező szőr a hátamon. Lehet azért, mert kiskoromban egy darázsfészek pottyant a fejemre, aztán volt nagy futás...:D

Tudom, a méhek hasznosak, de eddig még nem tudtam kigyógyulni a fóbiámból....

Szóval ezt inkább offba teszem és még egyszer gratula, hogy ezzel foglalkoztok. :R

[Szerkesztve]

(#8) Retekegér válasza Racecam (#6) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Na ja, pergetési időszak nagyon kemény tud lenni... akkor aztán meló megállás nélkül (anno én is asszisztáltam 200 családos méhészetben).
60 család komoly mézmennyiséget hoz már, meg gondolom egy pár méhcsípés is befigyel :D

<< Heimdal >>

(#9) Retekegér válasza Superman (#7) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Persze az ember nemigen tud mit csinálni a fóbiáival, nekem meg épp pókfóbiám van. A méhek pedig szerintem (persze az itthon is honos kaukázusiak, nem az afrikai vadméhek :D ) nagyon szelídek, persze, ha tudod, hogy hogy bánj velük...

<< Heimdal >>

(#10) Superman válasza Retekegér (#9) üzenetére


Superman
nagyúr

Akkor a pókokat én megfogdosom neked, te meg hozzászoktatsz a méhekhez. :D

Kérdés, mert nagyon érdekel: bánásmód alatt mit értesz? Úgy mondd el, hogy full amatőr vagyok ezen a téren.....Hogyan kell viselkedni, mozogni kaptárak közelében?

(#11) Racecam válasza Superman (#7) üzenetére


Racecam
MODERÁTOR

Jó, hogy azért mégsem hagytad el a PH!-t, amiatt a múltkori apró kis nézeteltérés miatt!! :R

Nem csak Te vagy így vele, sokan fobiásak, vagy csak félnek a méhektől. Ezért sem lesz olyan soha, hogy túl sok lesz a méhész. Kevesen vállalják ezt az elkerülhetetlenül méhszúrásokkal járó tevékenységet. Ráadásul nagyon nagy szakértelmet igénylő foglalkozásról van szó, rengeteg a buktatóval.

Com'è diverso il mondo visto da qui

(#12) Superman válasza Racecam (#11) üzenetére


Superman
nagyúr

Néha mindenkiben felmegy a pumpa, bennem igazából azért mert egy közel 100000HUF-os videokártyának nem 3 hetet kell kibírnia, de spongyát rá, itt vagyok. :DD

Sajnos nem tudom, hogyan tudnám leküzdeni ezt a fóbiát. Hogyan viselkedjek méhek, darazsak közelében...:(

(#13) Ariadne válasza Racecam (#11) üzenetére


Ariadne
őstag

Viszont a méhszúrás jó reuma ellen, nem? :DDD Régen volt egy rokonom, aki méhészkedett, örömmel emlékszem vissza gyerekkoromból a finom lépesmézre, meg emlékszem, hogy pergette a mézet a bácsi egy ilyen hordószerű dologgal. (Mondjuk ez volt vagy 20 éve :D )

Kár, hogy olyan nehéz igazi jó mézhez hozzájutni, a legtöbb üzlet gyengusz akácmézzel van tele...

mod: Apropó, láttam egy üzletben ''nektárium'' néven egész sötét mézszerű képződményt, ami állítólag gyümölcsméz. Ez kamu vagy tényleg létezik ilyen méz?

[Szerkesztve]

"In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

(#14) Thrawn válasza Superman (#7) üzenetére


Thrawn
félisten

Dettó! Ki nem állhatom a fekete-sárga csíkos röpködő akármiket! Ha meghallom a zúgást akkor tiszta ideg vagyok. Egyik reggel arra ébredtem, hogy betévedt egy darázs a szobába felderíteni (még a ''tél'' előtt). Kávét nem kellett innom reggel :D
Darazsakkal én is fogócskáztam, ötször ők nyertek zsinórban :O
Pókokat én is megfogom, kivéve ami itt lapul mellettem a terráriumban. Azt inkább nem fogdosom, mert sosem tudom mikor van rossz napja ;]

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#15) Racecam válasza Superman (#12) üzenetére


Racecam
MODERÁTOR

Végül is olyan nagy dolgok nincsenek. Leginkább nyugodtan, kapkodó mozdulatok kerülendők. De ha meg akar szúrni, akkor úgyis megfog. :)
A darázs, és a méh sem bánt csak úgy, annak oka kell, hogy legyen. Általában a darazsak is, és a méhek is az otthonuk közelében agresszívabbak, egyébként csak fizikai kontktusra, védekezésből szúrnak. (rálépsz, megfogod véletlenül, stb.)
A méhészetben a füstölés az amivel ''meg lehet nyugtatni'' egy kicsit őket. De a legjobb, ha ilyen helyen beöltözve védőfelszerelésben mozogsz. Így viszont renkívüli, érdekes, meglepő dolgokat is láthatsz egy méhcsalád életéből.

Com'è diverso il mondo visto da qui

(#16) ngabor2


ngabor2
nagyúr

no, asszem megvan a topik, ahonnan kunyizni fogok egyszercsak igazi jó lépesmézet :D én is vagy csak pergetett, de azért viszonylag jó mézhez tudok hozzájutni, vagy csak nagyritkán nagyon kevés lépeshez. pedig az az igazán finom...

debrecen környékéről van itt esetleg valaki, aki foglalkozik méhekkel?

(#17) Racecam válasza Ariadne (#13) üzenetére


Racecam
MODERÁTOR

Erre csak annyit tudok mondani, hogy a nagypapám, Isten nyugtassa, egész életében méhészkedett, ez idő alatt több ezer szúrást kaphatott de annyira reumás volt, hogy a kezén az ujjai ki sem tudta egyenesíteni.
Vannak fajtamézek, van vegyes virágméz, amit valóban a gyümölcsfák tavaszi virágzásakor, és az egyéb virágokból gyűjtenek a méhecskék. ( A vadgesztenye pl. kitűnően mézel, egészen sötét ''ragadós'' méze van.)

Com'è diverso il mondo visto da qui

(#18) Retekegér válasza Superman (#10) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Határozottan, magabiztosan kell bánni velük. Ha megfüstölöd őket, akkor nemigen bántanak, de én pl. sokszor méhészkedtem védőruha és füstölő nélkül. Egy idő után megszoknak és nem támadnak...

<< Heimdal >>

(#19) Ariadne válasza Racecam (#17) üzenetére


Ariadne
őstag

Ismerem azért a fajtákat egy kicsit (pl. vaddohánymézről hallottam jókat), csak furcsának találom, hogy erre a mézre, amit találtam, nem ''méz'' fleiratot írnak, hanem ''nektárium''-ot - semmilyen általam ismert méztípust nem említenek rajta, csak annyit, hogy ''gyümölcsméz''. Szóval még mindig nem tudom, átvágás-e vagy valódi méz... Ha valódi, megkóstolom, de nem szeretnék valami kamunak bedőlni. :)

[Szerkesztve]

"In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

(#20) raver válasza Retekegér (#3) üzenetére


raver
aktív tag

Sajnos én ettől az enyhe téltől jobban félek. Egy hirtelen nagy fagy komoly károkat tud csinálni..... 4 család tényleg csak a család ellatására szollgálhat. És persze tanulásra. Aztán jöhet a fejlesztés.


Racecam 4#: NB. most fogunk próbaképp 20 rakodót venni. Ha bejön, akkor beindúl ismét az ''asztalosüzem'' ;]

Vándorlás mindíg benne van a pakliban. Az más kérdés, hogy az elmúlt 2 évben volt olyan szerencsénk hogy ''körbe'' vetettek.

(#21) Retekegér válasza Ariadne (#19) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Gyümölcsméz? Hacsak nem arról van szó, hogy gyümölcsfa-virágokból gyűjtik a méhek a nektárt, akkor lehet emberi csinálmány. Vannak speckó mézfajták, pl. fenyőméz, de erről nem hallottam (aztán lehet én vagyok a tájékozatlan)...

<< Heimdal >>

(#22) Retekegér válasza raver (#20) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Már idestova 7-8 éve foglalkozom vele, tehát a tanulás megvolt. Tervben van a felfejlesztés, faterom szívesen elbíbelődne velük...

<< Heimdal >>

(#23) raver válasza Retekegér (#5) üzenetére


raver
aktív tag

Nem feltétlenűl...... Bár ha nincs olyan 2 szerencsés éve az embernek mint nekünk, akkor biza muszály vinni őket.

(#24) Racecam válasza raver (#20) üzenetére


Racecam
MODERÁTOR

Nem tudom, a nagyboconádi kaptárnak vannak hátrányi (nehéz, nagy keretek szintén nehéz, egyesítés, elválasztás, pergetéskor rázás, söprés, stb.), viszont szerintem ezzel lehet a legjobban termelni.

ngabor2: Igazi lépesmézet csak méhésztől kaphatsz, amit annak árulnak az csak utánzat.
(Persze a szó szoros értelmében az is lép+méz, na de hol van az az igazitól! :U )

Majd ha lesz időm leírom, hogy mi is az igazi lépesméz!!

Retekegér: Erről a megszoknak, és nem támadnak-ról még nem hallottam. Van, hogy szelídebbek, van, hogy gorombák, de ezek nem kutyák, nem ismerik fel a ''gazdájukat''. :)

Com'è diverso il mondo visto da qui

(#25) raver válasza Retekegér (#21) üzenetére


raver
aktív tag

láttál már ilyen ''fenyőmézet''? szerintem az nem más, mint levéltetüszar. ;]

Racecam #24: Az igazi lépesméz=keretből kivágott mézzel teli lép.
Tényleg jól lehet termelni NB-vel- de viszont elég lassan is lehet ezeket pergetni. Nálunk már azt is figyelembe kell venni, hogy pl a 2 akác pergetés férjen bele a virágzásba....

[Szerkesztve]

(#26) Retekegér válasza raver (#23) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Na igen. Kis falumban is sokszor megéri egy helyben maradni. Miért? Mert körbe van véve akácerdőkkel. Korai mézelőnek gyakran vetnek repcét (hatalmas repceföldek mindenfelé), és nagyon sok a napraforgó is. A gyümölcsfákról ne is beszéljünk... Kvázi az egész szezon le van fedve.

<< Heimdal >>

(#27) Retekegér válasza raver (#25) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Nem láttam, olvastam az Őrösi-féle könyvben. :U

<< Heimdal >>

(#28) raver válasza Retekegér (#26) üzenetére


raver
aktív tag

nálunk az iogazán korai a keltike. volt olyan év, hogy megpergettük őket repce előtt. igaz h nem volt sok méz, de legalább ''éhesen'' mentek neki a repcének.

(#29) FehérHolló válasza raver (#25) üzenetére


FehérHolló
veterán

Jobb helyen gyantának hívják. ;]

Különben a fenyőnek is van virága, kérem szépen!

[Szerkesztve]

Skynet is real. It's called Google.

(#30) Retekegér válasza Racecam (#24) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Erről a megszoknak, és nem támadnak-ról még nem hallottam.--> Tapasztalatból mondom. Egyszerűen megszokják az emberi jelenlétet és nem olyan agresszívek. Volt, hogy vettünk egy viszonylag ''vadon élő'' családot (öreg méhész nagypapa meghalt, család nem foglalkozott velük), eleinte nagyon paprikás hangulatban voltak, ha felnyitottuk a kaptárat. Később teljesen megszelídültek.

<< Heimdal >>

(#31) raver válasza Retekegér (#30) üzenetére


raver
aktív tag

Egy ''''vadon'''' élő család esetében okozhatta az ingerléknységet pl az is hogy nem volt minden rendben az anyával. Esetleg az atka piszkálta őket...... Ezek miatt tényleg ''bolondabbak'' szoktak lenni.

De hogy az mi méheink nem szoktak hozzánk, az egyszer szent. Engem úgyanúgy meg fognak szúrni, mint tavaj. ;]

Amúgy nem is nagy baj ha a családok kicsit agrresszívebbek. kissebb az esély, hogy kirabolják őket. Meg talán az állnok méhhtolvajok munkáját is nehezíti.

(#32) raver válasza raver (#31) üzenetére


raver
aktív tag

Érdeklődnék, hogy itt dolgozik - e valaki, forgókeretes kaptárral?

(#33) raver


raver
aktív tag

Kijött a jóidő, és mindenki méhészkedik???? ;] Ne csináljátok. Ilyen időben nem bontuk kaptárat.

(#34) Retekegér válasza raver (#33) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Dehogynem. Meg kell nézni, hogy állnak kajaügyileg... :D

<< Heimdal >>

(#35) Retekegér válasza Retekegér (#9) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Amúgy ezt a kijelentésemet úgy b*sztam el, ahogy van. Nem kaukázusi, hanem krajnai méhek :B

<< Heimdal >>

(#36) raver válasza Retekegér (#35) üzenetére


raver
aktív tag

A ciki inkább az, hogy mi sem vettük észre. ;]

Azért arra kíváncsi lennék, hogy ez a ''jó'' idő, menyire fog betenni a korai mézelő jnövényeknek.....

(#37) Retekegér válasza raver (#36) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Félek eléggé... :( Februárra kemény telet mondanak, most meg majd' minden rügyezik. Sztem lefagy minden.

<< Heimdal >>

(#38) raver válasza Retekegér (#37) üzenetére


raver
aktív tag

Igen. Én is ettől félek.....

Pedíg sokat tudnak segíteni a tavaszi gyimgyomok a fejlődésben.....

(#39) raver


raver
aktív tag

Ma megjött a 20db rakodó kaptár. 80 fiókkal, szöktetővel,stb..... Tehát tavasszal ismét kezdődik a nagy építettés.

(#40) raver


raver
aktív tag

Nálad / Nálatok is előfordúlt a rablás? Mert nálunk igen. Mit nem tesz a korai jóidő, és az ösztönök......

(#41) raver válasza raver (#40) üzenetére


raver
aktív tag

Nem hiszem el h ilyen kevés méhész van a ph!-n.

Reklámot a topiknak ;]

(#42) CocooN-z


CocooN-z
őstag

Tök sokat gondolkodtam most hogy mit egyek, de mostmár tudom mézes-vajas kenyérkét :DDD

Tök jó volt végig olvasni már ezt a 4x- postot is
up nektek :)

BRSZK 9.0 - 2024.06.29-30

(#43) Vamp


Vamp
senior tag

Amúgy pontosan mit értetek lépesméz alatt? Egyszer nekem ilyen méhviaszos mézet adtak ajándékba, nah az a lépesméz?:D

(#44) Retekegér válasza Vamp (#43) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Hát egy lépdarab, amit telehordtak a méhek és be is fedték a sejteket (hogy ne folyjon ki a méz :D ).

<< Heimdal >>

(#45) Retekegér válasza raver (#40) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Nem nagyon, csak néha azok a rohadék darazsak szoktak bepofátlankodni :(((

<< Heimdal >>

(#46) Retekegér válasza raver (#39) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Hajrá! :R
Akkor megvan a 100 kaptár :C
Azzal tényleg lesz meló... Lefestitek a rakodót? Vagy egyáltalán natúr fa kaptárakról van szó?

<< Heimdal >>

(#47) raver válasza CocooN-z (#42) üzenetére


raver
aktív tag

Helyes! Javítani kell az egy főre jutő mézfogyasztást.

(#48) Vamp válasza raver (#47) üzenetére


Vamp
senior tag

Hála a topicnak épp mézes diót tömök az arcomba:d

(#49) raver válasza Retekegér (#46) üzenetére


raver
aktív tag

Akkor mondom, hogy mi hogy szoktuk beüzemelni a kaptárakat.

állatlában 2x lenolaj ( ha nagyon sűrgősen kell, akkor csak 1x). 2x festék. A horganyzott tetőt is de szoktuk kenni 1x festékkel. 2 okból jó. A visszaverődő napfény nem vakít. Előbb utóbb a lemezről úgyí is lekopik, de addígra a festék ''mattosította'' már a tetőt, így megint csak nem vakulunk meg.

20db rakodó hoz ( feszek+szöktető) még vettünk 80db fiókot. Tehát lessz mit festeni. Ja és természetesen van hozzá keretléc is. Azok már fúrkodási stádiumban vannak.

Mondjuk mire azt a sok keretet kiépítettjük...... Lehet hogy az igazi rakodós termelés csak jövőre fog megkezdődni.


#48 Vamp:
Az igen finom elemózsia. Bár jó méhészként, szinte egyáltalán nem eszek mézet. ;]
Sőt az évről évre elraktározott mintamézeken kívűl nem is nagyon van itthon fogyasztásra szánt méz. Most asszem 4-4kg

[Szerkesztve]

(#50) Retekegér válasza raver (#49) üzenetére


Retekegér
HARDVERAPRÓD

Lenolaj + 2 sor festék kombóval nyomjuk mi is (+ a jelző alakzatok a kijárat fölé, hogy megkönnyítsük a kis szorgos méhek tájékozódását). Belül viszont kezeletlenül hagyjuk, arról gondoskodnak a méhek.

<< Heimdal >>

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.