Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
doooo
veterán
Ennek semmi értelme nem lenne. Attól, hogy vannak nehezebb időszakok, stb, semmi nem indokolna ilyen abszurd lépéseket, pláne nem most, amikor ennél nagyobb stratégiai fontossága semminek sincs.
-
addikt
Múlt héten az Intelről volt ugyanilyen hír, most a Samsungról.
Azért felmerül bennem a kérdés, hogy lehet egy chipgyártó veszteséges, ha állítólag chiphiány van.
Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.
-
Aljasvip
senior tag
Nyilván lehetne chip-et profittal is gyártani, de ahhoz érteni is kellene a cégvezetéshez.
Amíg nem "vezetőket", hanem managereket és pénzügyi tanácsadókat (kaszás embereket) tartanak döntéshozó szerepkörben, addig a stratégiai gondolkodás helyett mindig a pillanatnyi problémák sürgős megoldása lesz a prioritás.
Annyi millió mindent lehetne gyártani, akár a Samsung saját hatalmas portfóliójába is, hogy én sem értem hogyan tudják ezt rosszul kezelni...
Cassi #4
Vajon mi az a varázslat, amit a TSMC tud és a többi gyártó nem?
Szerintem ők csak nem spórolnak kifizetni a megfelelő szakértőket, akik idejében megoldják ezeket a kihívásokat.Napjaink trendjei amúgy is azok, hogy jajveszékel minden gyártó, hogy a K+F nehéz és drága, közben meg a CEO-k viszik haza a csilliárd fizetéseket a leépítésekért.
Ha meg majd ezt is Kína gyártja, meg a szoftvert is ők írják, akkor nekünk marad a birka terelgetés az Alpokban.[ Szerkesztve ]
-
bitblueduck
senior tag
Ha a TSMC marad az egyetlen élvonalbeli gyártó verseny nélkül akkor lehet hozzászokhatunk az évi 2%-os teljesítménynövekedéshez
de legalább 1x elég lesz másfél milláért rtx 6090-et venni, 20 évig nem kell cserélni gyorsabbraAn open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.
-
hapakj
senior tag
válasz bitblueduck #8 üzenetére
mondjuk igazából így jobban járunk. Ráfér a szoftveriparra, hogy kicsit optimalizációkon gondolkodjanak.
-
Cassi
őstag
Sajnos egy reális eshetőség, hogy a félvezetőfejlesztés néhány éven belül beleáll a földbe, és akkor sokunk szakmája, az IT is ugyanígy fog járni. Ennek a helyzetnek kiváló előkészítése, ha gyakorlatilag csak egy cég marad a Földön, aki képes élvonalbeli lapkákat gyártani (további kiváló adalék, ha ennek a cégnek a központja egy bizonytalan státuszú szigeten található). A TSMC-vel is előfordulhat az, ami a Samsunggal, hogy a következő generációs csíkszélességgel egyszerűen nem boldogulnak, és nem tudják piacra dobni a lapkákat.
-
BaJaZo
tag
A legjobb az lenne, ha az Nvidia a giga profitjából neki állna a chip gyártásnak, kezdhetené saját GPU-val, aztán jöhetne a bérgyártás is. Ha a TSMC egyedül marad a piacon, az katasztrófa. Nehéz felfogni, hogy miért csak egyetlen cégnél képesek olyan technológiai fejlesztésre ami a modern chipek gyártásához szükséges? Ha meg nem megy saját erőből, hol marad az ipari kémkedés?
-
Aljasvip
senior tag
válasz Alogonomus #6 üzenetére
Hát ez tényleg egy csoda.
Mi a túrót csinálnak azok a jól fizetett mérnökök, hogy erre nem jöttek rá?
A kérdés költői, de ahogy BaJaZo is írta a #15-ben, az ilyen praktikák ilyen-olyan módon vándorolnak a cégek között.
Ha nem fizetik meg a tudást, akkor nem kell nyafogni ha nem megy jól a szekér.
(Kína meg megoldja a szokásos "brain drain" módon, ipari lopással, vagy egyszerűen az okos dolgozók halálra dolgoztatásával) -
bitblueduck
senior tag
semmi értelme. nvidia-nak tök mindegy mennyibe kerül a TSMC, ráteszi a hasznát annak a tetejére aztán aki akarja megfizeti a termék árát.
Max ha Jensen kicsit begombázik és kitalálja hogy a nvidia összes várható profitját a következő 10 évben félvezetőbe teszik akkor lehet beérik a taiwaniakat, vagy nem. de minek?
Kínában látok esélyt csak nekik az ASML-t is lekéne másolniuk előtte.An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.
-
kikikirly
senior tag
válasz Alogonomus #6 üzenetére
Részlet a cikkből:,,A TSMC azért állhat jól ebből a szempontból, mert saját fejlesztésű pellikulákat alkalmaznak, a Samsung és az Intel viszont az ASML megoldásait használja, de az előbbi cég már elkezdett dolgozni a sajátján. "
Azért az klaffa hogy az ASML olyan pellikulákat biztosit a SAJÁT gyártógépeihez amikkel legfeljebb laborban a ,,demonstrátor chipeket" lehet gyártani, a gyakorlatban meg nem működnek rentábilisen a gyártóberendezéseik az alacsony kihozatali arány miatt.Amíg csak az Intel szerencsétlenkedett lehetett mondani hogy a chipek tervezésénél nem fektettek kellően nagysúlyt azok gyárthatóságára, de a Samsung is mostmár évek óta kinlódik az ASML gépekkel. Biztató kilátások...
Ha más a probléma akkor is az van hogy az ASML önmagában nem képes olyan technológiát biztositani amivel rentábilis lenne a gyártás...
Ráadásul előbb-utóbb a szerver piacról le kéne szivárognia a gyártástechnek az árérzékenyebb mezei user szintjére(DIY PC, OEM-ek stb). Ha szerver szinten nem képesek rentábilisen gyártani a TSMC kivételével, nem sok jót igér a jövőre nézve...[ Szerkesztve ]
-
Alogonomus
őstag
válasz kikikirly #18 üzenetére
Az ASML alapvetően a levilágító berendezést szállítja, az a terméke. Az egy dolog, hogy biztosít hozzá egy alapszintű "pellikula" megoldást, de nem a pellikula fejlesztése az ASML profilja. Biztosít a berendezéshez egy alapszintű pellikula megoldást, amiből kiindulva aztán minden chipgyártó a képességei szerint fejlesztheti a saját megoldását.
-
kikikirly
senior tag
válasz Alogonomus #19 üzenetére
Köszönöm, ezt nem tudtam.
-
Alogonomus
őstag
válasz kikikirly #20 üzenetére
Én sem vagyok teljesen biztos az ASML szerződési feltételeit illetően, de kétlem, hogy egy külön pellikula-fejlesztő részlege lenne a különböző gyártók különböző igényeinek teljesítéséhez. Valószínűleg eleve eltérő pellikula megoldás optimális a Samsung, a TSMC és az Intel saját gyártástechnológiájához, de talán még gyártón belül is a FinFET, GAAFET és MBCFET is eltérőket igényel.
-
ShadowX
őstag
Pedig ezt látom most minden nagy cégen (ott is ahol én dolgozom, energiaipar). Horror pénzekért vásároltunk fel az elmúlt 2-4 évben cégeket, asseteket, stb. és most bagóért válunk meg tőlük (értsd: töredéke áron, és itt milliárdos befektetésekről van szó dollárban) mert a befektetők "elégedetlenek" és nem képesek már középtávon sem gondolkodni. Szó szerint negyedévről negyedévre látnak (és követelőznek) csak. Ha nincs az a növekedés amit kitaláltak, akkor viszik a lóvét oda, ahol majd lesz. Persze nálunk mi a reakció? Szabadulunk minden tulajdontól és létszámleépítünk.
Pedig amibe a mi cégünk is fektetett az bizony jó lett volna, csak ki kellett volna várni azt a 10-15 évet amíg beérik. És ráadásul semelyik másik versenytárs nem merte ezt meglépni, szóval még be is jöhetett volna.
Betyár világ van és még betyárabb lesz sajnos.
-
Dare2Live
félisten
Amikor egy menő, profitot termelő cégnél megy a negyedévről, negyedévre az red flag mert azért van mert az utolsó cent profitot is a jövőt feláldozva ki akarják szívni az adott cégből.
R&Dnek jellemzően évek 2-5 kell mire a termék eljut a piacra. Jön egy rvesi új startégia, új azt végrehajtó ceoval, kivágja az R&D nagyját 2-5évig negyedévről, negyedévre rekordprofit, CEO gigabonuszt kap... aztán a cég megy a süllyesztőbe.
Témában tipikus példa intel volt CEOja Brian Krzanich. Amikor átvette az intelt 1.5 node előnye volt intelnek TSMCvel szemben. Amikor lépett 1 node hátránya. 2.5 node hátrányt összeszedni 6év alatt az azért nem semmi. Mégnagyobb baj, hogy az R&Dt kvázi 0ról kellett újraépíteni. EUVt intelnél Brian távozásakor nem láttak mert az drága. Brian szerint a DUV is jó.
don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...
-
Kolbi_30
őstag
Manapsag, a multiknal minden dontest kozgazdasz/jogasz validal...es ez mar gyuruzik a kis cegekhez is..ha nincs 1-2 even belul gigamega haszon akkor kuka. En ezert leptem ki sok helyrol..mert kurvara nem akartak megerteni, hogy miert ugy tervezem, miert ugy csinalnam..pedig kezzel labbal magyaraztam...par even belul szinte mindig hivtak..igazad volt most szopunk..en meg jot rohogtem a telefonba a buzernyakon.. Ez van, minoseg csak jelszavakban es papiron, a maximalis profit kvazi azonnal..es ennek oltaran barmi felaldozasa engedelyezett.
You want some birth control, you can smoke a cigarette.
-
tranceplanet
addikt
A jövő nem ilyen sötét, mint ahogy felvázoltad. Maximum nem a csíkszélesség hajhászása lesz a fő cél, hanem elindulnak más irányba. A szilícium is le lesz váltva idővel. Jó még az 5 nanó is sok mindenre. Optimalizálni még bőven lehet sokat. Az IT pedig nem fog beleállni a földbe, mindig szükség lesz rá, nyilván változni fognak a dolgok, de hát az egész életünk egy folyamatos változás. Azok a cégek, akik nem tudnak alkalmazkodni a változásokhoz azok rendszerint tönkremennek. Én például folyamatosan képezem magam, mert ha nem tanulok és lemaradok akkor végem, legalábbis az IT- ban is többek között így működik.
[ Szerkesztve ]
" Könnyű döntések-->Nehéz élet ; Nehéz döntések-->Könnyű élet " - Válassz!
-
janos666
nagyúr
Ezt nem értem, hogy az új cég, amibe kiszervezik, az miként lesz legalább nulladós a saját lábán, ha most is veszteséges úgy, hogy most sem csak a saját cuccaikat gyártják.
illetve miért lesz kedvezőbb árú a gyártás a Samsung-nak, ha még az új cég is saját profitot akar majd termelni a bérgyártásból. Hogy lesz nyereség abból, ha a Samsung-nak ez után is kedvezményesen áraznak, vagy miért lesz jobb a Samsung-nak, ha többet fizetnek a bérgyártónak, hogy az se halljon éhen. Ha pesig szimplán csődbemegy az új bárgyártó cég, akkor pedig tuti mehetnek ők is pl. TSMC-hez, ahol megint nem látom hogy lesz olcsóbb a Samsung-nak gyártatni egy független, profitorientált céggel, ahol nem tudnak kedvezményt kisajtolni.TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."
-
janos666
nagyúr
Na jó, de mi történik az új céggel? Nem gáz a Samsungnak, ha csődbe megy az új cég?
Ha csődbe megy, majd megveszi megint valaki más, és ismét csődbe viszi, vagy emeli a díjakat, és akkor már a Samsung-nak sem lesz viszonylag olcsó gyára?
Értem én, hogy ez egy trükközés a számokkal és a könyvekkel, de hogy lesz ebből hosszútávon jó üzlet? Vagy senkit nem érdekel, hogy mi lesz 3+ áv múlva...?TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."
-
Busterftw
veterán
Rizikófaktor megvan, de stratégiailag jó döntés lehet.
Ha csődbe megy az új cég, akkor pénzügyileg nem az anyacég lesz veszélyben, ahogy működése alatt sem, mert nem az anyacég számait rontja.Több előnye is lehet, a külön cég agilisabban tud mozogni és döntéseket hozni, jobb lehet a fókusz azon amit ők csinálnak, anélkül hogy egy komplexebb anyacégen kell mindent átvinni.
-
Cassi
őstag
válasz tranceplanet #25 üzenetére
Nincs sok javítási lehetőség egy adott csíkszélességen belül. Egyszerűen fizikailag nincs más mód a teljesítmény fokozására. Az nem a "sötét" jövő, hogy a TSMC egyedül marad a porondon, hanem szinte már tény.
Túlságosan beleéltük magunkat abba a hitbe, hogy a végtelenségig lehet lefelé haladni.
-
tranceplanet
addikt
Nnonono, nem ismered az Intel taktikát: 14nm+++++++++++++
Figyu én elfogadom a te álláspontod, szerintem jönni fog egy új tech., pl. grafén. Vagy a szilícium ostya gyártásban valami áttörés, de a jósgömböm egyelőre többet nem mutat." Könnyű döntések-->Nehéz élet ; Nehéz döntések-->Könnyű élet " - Válassz!
-
Cassi
őstag
válasz tranceplanet #31 üzenetére
A 14nm+++++ majdnem csődbe juttatta az Intelt.
Van néhány TSM részvényem, és már csak ezért is látom, hogy egy ideje teljesen flatline-olt a görbe, miért? Normál körülmények között elszállt volna a cég értékeltsége, miután mindkét fő vetélytársa fejjel előre belezuhant a szakadékba. Még sincs nagy eufória a részvénynél. Azt hiszem többet nyom a latban, hogy technikai értelemben jön a fal a fizikai törvények miatt, mint az, hogy a cég közel került a totál monopol helyzethez. -
tranceplanet
addikt
-
GeryFlash
veterán
Nagyon messze vagyunk a ,,fizikai faltol". Nem tomeggyartasban mar evekkel korabban is voltak 1nm alatti kiserleti chipek. Szerintem csak a sziliciumban van meg legalabb 5-6 generacio, ami a mostani kivaros utemmel 12-15 ev. Utana meg johet a grafen vagy mas anyag.
A stock price azert allt meg, mert mar be van arazva teljesen a ceg, lehet latni mekkora demand lesz az AI miatt. Igazabol azert nem novekszik mert mondhatni nincsen hova nagyon. Ha holnap az Intel es/vagy a Samsung is bejelentene hogy hagyja az egeszet a francba akkor tudna emelkedniHi, i'm new to APHEX TWIN, so i was wondering how much the IQ requirements was to enjoy his stuff. and understand all the underlying themes, because its really complex stuff. I have IQ of 119 but i heard that you need atleast 120 is it true?
-
Dare2Live
félisten
válasz Busterftw #37 üzenetére
Full Nodeváltásnak szerintem nincs értelme 5-10%okért. Ha annyit ad csak akkor a legtöbben meg fogják várni a köv full nodeváltást. Innen meg nincs értelme.
5-6 full node az mondjuk baromi sok. Annyi még szerintem se biztos van densityre...
don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- AKCIÓ! HP ProDesk 600 G5 SFF számítógép, CPU: i7-9700, 16 GB RAM, 512GB SSD, Win10/11 PRO, telepítve
- 31.5" 2K QHD AORUS FI32Q G-Sync Super Speed (SS) IPS Panel 170Hz HDR400 + HLG Valós 1ms Garancia
- Hibátlan Lenovo Thinkpad X270 (I7-7500U, 16GB/256GB, 12,5 FHD) eladó!
- -50% Bontatlan Lenovo Yoga Slim 7i Pro Prémium Fémházas Ultrabook 14" i5-1240P 16/512 2,2K
- Samsung Galaxy Watch 6 Classic ezüst 47mm bluetooth okosóra
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest