Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) fatpingvin


fatpingvin
őstag

na, ez ígéretes. végre a dual gigabitet nem valami USB-s baromsággal oldották meg hanem az egyik RGMII (azaz lényegében a rendszerchip integrált GBE MAC-e) a másik meg végre egy normális PCIe. bár mondjuk azért feltenném a kérdést a PCIe sávra hamár úgyis Realtek, egy RTL8125 nem fért volna el? a költségeket nem tudom mennyire dobná meg.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#2) Pikari


Pikari
őstag

Ennyi pénzből lehet venni aprós oldalakon Pentium N vagy Celeron N alapú laptopot/netbookot 4 vagy 8 giga rammal, 500gb vagy 1 terás vinyóval, aminek van billentyűzete, akkumulátora, képernyője, mégis kb ugyanannyit fogyaszt, miközben 5-50x gyorsabb a processzora bármilyen VALÓDI program alatt. Ezeknek addig volt értelme, amíg 10 dollár volt az áruk.

[ Szerkesztve ]

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#3) #41635072 válasza Pikari (#2) üzenetére


#41635072
törölt tag

Mikor fogjátok fel, hogy ezek fejlesztő boardok, nem általános célú számítógépek?

(#4) Reggie0 válasza Pikari (#2) üzenetére


Reggie0
félisten

Ja, milyen jo lesz, amikor a wifi-s legkondidba is egy lekotlott fujitsu-siemens asztali gepet epitenek be, mert az mennyivel erosebb ugyanannyi penzert :D

[ Szerkesztve ]

(#5) Pikari válasza Reggie0 (#4) üzenetére


Pikari
őstag

A légkondi wifi nélkül olyan, mint a hal bicikli nélkül.

A minap az emagon wifivel vezérelhető szárítógépet akartak anyámra rásózni, mert hogy az milyen jó lesz. Helyette inkább olyat kapott, amin van egy on/off gomb, és egy tekerő.

[ Szerkesztve ]

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#6) Pikari válasza #41635072 (#3) üzenetére


Pikari
őstag

Ugye vágod, mi az a mikrokontroller?

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#7) Reggie0 válasza Pikari (#5) üzenetére


Reggie0
félisten

Hat, mar itt van az XXI. szazad es nem mindenki kivan butaotthonban lakni :) A wifis legkondi pedig baromi jo dolog, mert mikor hazaindulsz mar elore be tudod kapcsolni es nem a helyszinen kell doglodni a melegben amig lehul a lakas.

[ Szerkesztve ]

(#8) kakuk.tamas válasza Pikari (#5) üzenetére


kakuk.tamas
addikt

Nekem nem csak a légkondim, hanem a fűtésem is wifis. Amikor üres a kecó, nem kell agyon mennie, de mielőtt hazaér valaki szépen bekapcsol, és kellemesen lightos az idő.

A wifis cuccok nem csupán kényelemből jók, hanem spórolásra is.

Úriember vagyok, az a gecirendes fajta. ~ Győr ~  Apple iPhone 14 Pro  ~  Apple Watch 8 Cellular 45mm  ~ Xiaomi Mi Electric Scooter 3 ~ EBFEC VIPER MTB2 ~ Telekom 2000/1000 ~

(#9) Pikari válasza kakuk.tamas (#8) üzenetére


Pikari
őstag

Ezt a fajta igényt én személy szerint nem tudom értelmezni. Ha valaki elmegy otthonról, le tudja hajtani a fűtést, és vissza, amikor megérkezik. Légkondival, bármi mással ugyanez. Ha valaki hazaérkezik, úgyis hosszú percekig tesz vesz. Kipakol, bejár a garázsba, átöltözik, bekapcsolja a számítógépét, stb. Mire leül a seggére, addigra már hideg van/meleg van/amit akar.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#10) bteebi válasza Pikari (#2) üzenetére


bteebi
veterán

Tulajdonképp egyetértek, bár azt nem árt hozzátenni - amit már mások hozzátettek -, hogy van jelentősége, hogy mihet/hová kell. Spécibb fejlesztésre, pl. home made okosotthonhoz, öntözőrendszerhez, meg fogalmam sincs még mihez jó lehet. (Bár azokhoz már talán erősen overkill.) De igen, amúgy brutál drága. Feleannyiért még csak-csak jó lenne, házzal együtt. Persze azért ez már nem is az RPi 1-2 színvonala, de árban se.

Angliában 2016-ban vettem egy Dell SFF gépet azt hiszem 19"-os (5:4-es) Dell monitorral, i5 4590-nel, 8 GB DDR3 RAM-mal, 120 gigás Samu SSD-vel, vezetékmentes (mondjuk gagyi) billentyűzettel és egérrel, sőt még egy WiFi stick is volt hozzá. Mindezt 150 fontért, ami akkoriban kb. 60 ezer Ft volt. Mondjuk az ott és akkor is nagyon jó árnak számított, mert itthon akkortájt magát a processzort adták (használtan) nem sokkal olcsóbban.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#11) BSOD válasza Pikari (#9) üzenetére


BSOD
senior tag

A múlt héten volt alkalmam végre beüzemeli egy HomeAssistant-ot.
Nem ezért tettem fel, de örömmel vettem, hogy tudja vezérelni a klímákat és fogad adatokat a napelem inverteréről. Kb 2 perc felokosítani így a klímákat, hogy akkor menjenek mikor túltermelés van... Minimális ráfordítással menni fog ugyanez a bojlerrel is.

Keresek SILICON GRAPHICS octane-hoz vpro grafikus rendszert.

(#12) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

Kínából, ugyan ez a SOC, RAM megvan 25K-ért, házzal, táppal együtt, több USB port-al, AV és optikai kimenettel is akár.

(#13) bteebi válasza SunMount3r (#12) üzenetére


bteebi
veterán

A linket meg úgy kell kirimánkodni??? :DDDHa igazak a fentiek, akkor az úgy már egész korrekt vétel lenne. :K

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#14) strogov válasza kakuk.tamas (#8) üzenetére


strogov
senior tag

A wifi-s légkondiban wifi-s mikrokontroller van nem ARM. kb. 1k HUF nem 50k. Az okos cuccoknál az első kérdés mindig, hogy megy-e rajta tasmota. Ha nem megy akkor már megy a ferde szemmel nézés annyira egy kaptafa az összes.

Ezeknek a "Pi" szerű cuccoknak tényleg addig volt értelme ameddig 25-30 USD volt. 50k-ért már veszek egy levedlett laptop-ot, meg egy marék GPIO-USB-t ... ha ilyet akarok. Lassan a legolcsóbb synology-t olcsóbban kapom (~50k körül már van DS120j) mint egy "Pi"-t. Vicc. Eleinte azzal futottak be, hogy tényleg olcsó volt, és egy rakás GPIO-val lehetett bohóckodni. Ma már nem tudnak szállítani, és nagyon messze van az olcsótól.
Én is legfeljebb smart home szervernek használnám ... de arra találok valami olcsóbb alternatívát, hogy HA fusson.

(#15) #41635072 válasza Pikari (#6) üzenetére


#41635072
törölt tag

Igen, programoztam is mikrokontrollereket. Viszont azokon nem fogsz alkalmazásokat/servicet futtatni.

(#17) tasiadam válasza Pikari (#2) üzenetére


tasiadam
veterán

En a Pi-t elsosorban ARM vs x86 tesztre hasznalom, ubuntu/debian alatt. Meg ez az adott modell a 2 darab gigabittel mar ki tudja adni 1 potensebb routert, amihez mar csak 1 jo switch kell es kiraly. Minden adott is hozza

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#18) dabadab válasza #41635072 (#3) üzenetére


dabadab
titán

Mikor fogjátok fel, hogy ezek fejlesztő boardok, nem általános célú számítógépek?

Amikor ilyen laptopot építenek köré, akkor már az utóbbiak.

DRM is theft

(#19) kpityu2


kpityu2
őstag

Kicsit el vannak szállva az árakkal. Nem véletlen, hogy szóba kerültek a használt Thin Client gépek homeserver feladatokra.

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#20) Duree


Duree
veterán

Azért ez az ár nem igazán teszi vonzóvá.Marad a Raspberry.

duree54

(#21) SunMount3r válasza Duree (#20) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Azoknak lehetne alternatíva, akik az ezekre az Amlogic SOC-okra fejlesztett szoftvereket szeretnék, OS-eket szeretnék, mert azért nem "mindenre" a legjobb a Raspberry sem. De ehhez még kellenek portbővítők, táp, házikó, na úgy már tényleg nagyon magasra rúgna az ára.

Amúgy nem is valami nagy nóvum ez a Banana: [link] és aki egy kicsit jobban felszereltet szeretne: [link] Ok, ezek sem túl olcsók, de ezeket már évek óta gyártják és vannak rájuk már eléggé kiforrott szoftverek is.

[ Szerkesztve ]

(#22) azbest válasza #41635072 (#3) üzenetére


azbest
félisten

akkor lenne fejlesztői board, ha ilyen soc-ra épülő hardverek fejlesztéséhez használnák, ahogy régen tették. Fejlesztői boardnak nem lenne drága.

Viszont az rpi sikerén és marketingjén túl manapság már divat lett az ilyen boardokból. Van, akinek valami hobbi projektjéhez jó, de sokan általános célú számítógépnek hiszik a felsorolt műszaki adatok miatt. Aztán meg megy a csodálkozás, hogy mennyi mindenre nem használható a megszokott wintel gépükhöz képest. Akinek számítógép kell és nem pedig valami céleszköz, annak jobb egy használt minipécé, amit hasonló áron lehet találni. Ha meg médiajátszó kell, arra is vannak hasonló soc-ra épülő kész megoldások, amelyekkel működnek a hivatalos streaming alkalmazások is és nem kell kókányolni.

De ne érts félre: aki tudja, hogy valójában mire jók és képes is beállítani ahhoz a feladathoz, az nem olcsó csoda desktop pécé helyettesítőnek veszi. Csak a többség valsz nem ilyen.

(#23) tasiadam válasza kpityu2 (#19) üzenetére


tasiadam
veterán

Zotac ID18, 81, meg a HP T5XX es T6XX, plusz DELL wyse gepek mennek is itt az apron. En is inkabb vettem egy 18at

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#24) SunMount3r válasza azbest (#22) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Ha meg médiajátszó kell, arra is vannak hasonló soc-ra épülő kész megoldások, amelyekkel működnek a hivatalos streaming alkalmazások is és nem kell kókányolni.-> Azért az ilyen elég ritka. Én csak kettőt ismerek, amiknél mindkettő megy: Amazon Fire TV 4K Stick (csak DD többcsatornás hangot tud) és a Chromecast 4K (ez meg a Wi-Fi only miatt lehet korlátolt). Szóval még ezek sem tökéletesek. A javasolt inkább az, hogy a lokál és a streaming lejátszásra is vegyünk külön-külön céleszközt.

(#25) azbest válasza SunMount3r (#24) üzenetére


azbest
félisten

A firetv stickek mellett és a cc with googletv mellett az androidtv-s xiaomi boxok és stickek. nvida shield és még pár kevésbé neves, aminél figyelni kell, hogy van-e netfix licensz is rajtuk.

Mivel elsősorban streaming eszközök, ezért nas nem árt mellé, ha helyi fájlt akar valaki lejátszani. Amúgy is jobb, mint pendrivet vagy külső lemezt dugdosni. De a kalóz tartalmak nem szempontok a rendesen támogatott, licenszekkel rendelkező eszközöknél. A milliós házimozi mellé meg lehet kicsit többet kell költeni, ha bluray gyűjteményt akar valaki játszani.

(#26) SunMount3r válasza azbest (#25) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Látom azért eléggé képben vagy. De Mi Box-ok nagyon gyengék lokál lejátszásra, streaming-en pedig, ha jól tudom nincs freki váltás. A Shield amúgy sem Amlogic SOC-os (én direkt csak olyanokat írtam, de azokon kívül sincs sok ilyen) és az is nagyon drága, ráadásul a frissítésekkel már eléggé elrontották a lokál lejátszási lehetőségeket.

Amik ezeken kívül vannak esetleg rendes streaming licencekkel, azok meg szinte tuti a "hulladék" kategória a lokál lejátszáshoz.

A "milliós házimozihoz" ugyan úgy elég lehet egy jó fajta, olcsó Amlogic Box, CoreElec-el, csak egy picit kell mókolni vele az elején. És ha jól emlékezem még akár USB-s DVD és tán BD meghajtót is lehet rájuk csatlakoztatni a lejátszáshoz. (Mellé meg egy rendes streaming lejátszó pluszban, de a mai TV-knél erre legtöbbször nincs is szükség, mert vannak saját, gyári app-jaik hozzá).

(#27) Sanya


Sanya
nagyúr

mi az az NPU?
Network Processing Unit, for packet processing of network packets
Neural Processing Unit, for artificial intelligence processing
Numeric (floating point) Processing Unit ?

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#28) azbest válasza Sanya (#27) üzenetére


azbest
félisten

Neural Processing Unit
Az A311D soc lényegében egy 922x + NPU

[ Szerkesztve ]

(#29) fatpingvin válasza Sanya (#27) üzenetére


fatpingvin
őstag

itt a neural koprocesszort értik alatta. lényegében egy mátrixmotor viszonylag sokféle, változó komplexitású utasítással.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#30) Krugszvele válasza Reggie0 (#7) üzenetére


Krugszvele
aktív tag

én otthon vagyok és bekapcsolom, ha kell. sőt, ki is tudom kapcsolni. hová kell folyton elmászkálni egyébként otthonról??

(#31) kakuk.tamas válasza Krugszvele (#30) üzenetére


kakuk.tamas
addikt

Dolgozni, hogy b*sszameg! :DDD :C

Úriember vagyok, az a gecirendes fajta. ~ Győr ~  Apple iPhone 14 Pro  ~  Apple Watch 8 Cellular 45mm  ~ Xiaomi Mi Electric Scooter 3 ~ EBFEC VIPER MTB2 ~ Telekom 2000/1000 ~

(#32) Krugszvele válasza kakuk.tamas (#31) üzenetére


Krugszvele
aktív tag

micsoda úri hóbortjaid vannak! :D

(#33) tasiadam válasza kakuk.tamas (#31) üzenetére


tasiadam
veterán

Cries in home office since 2020. +10kg es hatfajdalom

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#34) Sinesol válasza Reggie0 (#7) üzenetére


Sinesol
veterán

Nem tudom a legujabb cuccok milyenek, de nálunk a több éves darabok is tudnak olyat, hogy automatikusan tartják a beállított hőfokot, nem kell kapcsolgatni őket.

[ Szerkesztve ]

(#35) Reggie0 válasza Sinesol (#34) üzenetére


Reggie0
félisten

Azt mindegyik tudja, sporolni viszont azzal lehet, ha lekapcsolod amikor nem kell :)

#30 Krugszvele: Mindenfele. Mi nem bortonbne nevelkedtunk.

[ Szerkesztve ]

(#36) Ba cy lus válasza Pikari (#2) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Az lehet, de használt laptoppal eddig többet szívtam, mint az újonnan vett Raspberry Pi 4-emmel. :D Meg van némi különbség méretben is. Akinek bankkártya méretben kell, annak nem lesz alternatíva egy többször akkora laptop. Mert ugye vannak olyan felhasználási körülmények is, mikor nem kell feltétlen hozzá se billentyűzet, se monitor, se egér.

[ Szerkesztve ]

(#37) Feketelaszlo válasza kakuk.tamas (#8) üzenetére


Feketelaszlo
senior tag

A Wi-Fi és a spórolás egyben kicsit képzavar nekem, az egyik, ha nem a legpazarlóbb vezeték nélküli protokoll. Pont nem ilyen automatizációs dolgokra való, egy kapcsolj be/kapcsolj ki parancsot elküldeni Wi-Fi-n az ágyúval verébre klasszikus esete. Bár az kétségtelen, hogy sokkal fancybb - pláne ha jár a csomagban hozzá valami okostelefonos app is -, mint ha csak olcsón és kis energiafelhasználással tudna kommunikálni a hálózat.

(#38) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Déli gyümölcs alternativa:

Az OrangePi - 16Gb RAM-os verzióval is rendelhető.
~ 1 hónappal ezelőtt jelent meg.

"Orange Pi 5 16GB+5V4A Type-C Power Supply,RK3588S PCIE Module External WiFi+BT,SSD Single Computer Development Board"
https://www.aliexpress.com/store/group/OPI-5/1553371_40000002877445.html
de van kevesebb RAM-os 4GB / 8GB -os ( olcsóbb ) verzió is ..

http://www.orangepi.org/html/hardWare/computerAndMicrocontrollers/details/Orange-Pi-5.html


alul van még egy M.2 -es

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#39) Reggie0 válasza strogov (#14) üzenetére


Reggie0
félisten

A DS120J nagyjabol a raspberry pi 1-nek a vetelytarsa, de itt labdaba se rug.

#37 Feketelaszlo: A wifit lecserelni a legkondin sporolas vegett kb. olyan, mint kikapcsolni a num-lockot, hogy kevesebbet fogyasszon a szamitogeped.

[ Szerkesztve ]

(#40) Feketelaszlo válasza Reggie0 (#39) üzenetére


Feketelaszlo
senior tag

Ha 230V-ra kötött eszközökről van szó akkor lehet, csak hogy egy okosotthon legtöbb eleme nem feltétlen az. Én inkább kifordítanám a hasonlatot: Wi-Fi-vel irányítani a légkondit olyan, mint ha be kéne dugni a konnektorba a távirányítót, ami eddig egy gombelemet evett 10 évente. Ez a képletes távirányító persze lehet egy sima jelenlét érzékelő is.

(#41) Reggie0 válasza Feketelaszlo (#40) üzenetére


Reggie0
félisten

Hiaba fogyasztott csak egy gombelemet, ha a repteren nyomtam meg a taviranyitot, akkor az mar nem kapcsolta be az otthoni legkondit, mig a wifin keresztul igen. Szoval ja, lehet sporolni azzal is, ha a telefonalas helyett a kiabalast valasztod.

(#42) Feketelaszlo válasza Reggie0 (#41) üzenetére


Feketelaszlo
senior tag

Én egy gatewayt választanék a kiabáló és telefonáló eszközök közé, de elfogadom, ha valaki telefonfüggő. ;]

(#43) Reggie0 válasza Feketelaszlo (#42) üzenetére


Reggie0
félisten

Az a baj, hogy nem teljes a dolog. Infran nem jon visszafele info a klimatol, a taviranyito egy egyiranyu dolog. Teljesen mas celu es minosegu dolog a ketto.

[ Szerkesztve ]

(#44) anrb válasza Reggie0 (#39) üzenetére


anrb
aktív tag

A DS120J-t az RPi-vel nincs értelme összehasonlítani, másra való (nézd csak meg, mit tud a Marvell Armada 3700). Előbbi ugyan egy régi és lassúcska termék, de a HW/SW csomag a végfelhasználónak megfelel. Az RPi viszont egy jelentősen megdrágult univerzális fejlesztő platform, pocsék I/O teljesítménnyel. Nálam az RPi-t egy atomos vékonykliens váltotta le.

(#45) Graphics válasza S_x96x_S (#38) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Azzal az m.2-es foglalattal engem kb. meg is vettek. Nagyon jó ötlet volt tőlük.

Olcsón beszerezhető oda egy SSD, sebességben ideális.

Lehet veszek egy ilyen ketyerét szórakozni, SSD van itthon, a többit meg majd kitanulom :D

Az ára viszont picit húzós.

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#46) csigabig válasza S_x96x_S (#38) üzenetére


csigabig
tag

Brutál jó szerintem :) :R

(#47) FattyDove


FattyDove
őstag

Ennek, ezeknek még mindig akkor lenne bármi értelme, ha 10k alatt lenne az ára.

[ Szerkesztve ]

(#48) Graphics válasza FattyDove (#47) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Ingyen nem fognak adni semmit...

Maradjunk a realitásnál.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#49) FattyDove válasza Graphics (#48) üzenetére


FattyDove
őstag

Tehát ennyiért az égvilágon nincs semmi értelme.

(#50) Graphics válasza FattyDove (#49) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Nem vagy célcsoportja.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.