Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Második vinyó leállítása lehetséges-e?! (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) oregcsóka


oregcsóka
őstag

Sziasztok! Azt szeretném kérdezni, hogy technikailag kivitelezhető-e, hogy a fixen beépített második vinyómat ha nem használom, akkor ki tudjam kapcsolni, hogy ne pörögjön már szerencsétlen 7200-vel, ha tudom hogy nem fogok rá írni, meg olvasni se róla? Mondjuk elég durva dolog, de arra gondoltam, hogy a tápvezetékében a pozitivot egy kapcsolóval megszakítanám, mikor meg szükség van rá, bekapcsolnám. Igy tudna szerencsétlen pihizni, és gondolom az élettartama is hosszabb lenne.Mit szóltok ehhez a fenumenális ötlethez? Ha azt írjátok, hogy nagyon hülye vagyok, nem fogok megsértődni, becs szó... :C

''Ha igazad van, megengedheted magadnak, hogy megőrizd a nyugalmad. Ha nincs igazad, nem engedheted meg, hogy elveszítsd.'' /Mahatma Gandhi/

(#2) PeliScan válasza oregcsóka (#1) üzenetére


PeliScan
addikt

Én is ezt tervezgetem. Meghani nem fog, ami az egyetlen gond, h az oprendszer ezthibának fogja venni, mert ő úgí gondolja h VAN ott egy vinyó. :)

(#3) LukE válasza oregcsóka (#1) üzenetére


LukE
veterán

1: eh, picit drasztikus lenne. (de ha az IDE hotswap működik;])
2: ha új, ráadásul folyadékcsapágyas, akkor sok óra idle kevesebb kárt okoz neki, mint 1 leállás-újraindítás.
3: power saving options-nél be lehet állítani, hogy mennyi idő után pihizzen a vinya.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#4) oregcsóka válasza PeliScan (#2) üzenetére


oregcsóka
őstag

Hu de hamar reagáltál a témára! Én megnéztem az energiagazdálkodásnál csak a vinyó kikapcsolását lehet beállítani, de csak egy vinyóét, gondolom amelyikről a rendszer fut, ha meg azt leállítom, akkor feltételezem hogy nemigen tudok érdemben a géppel csinálni semmit, vagy ha mégis, akkor el fog indulni magától a vincheszter, tehát ezzel ott vagyok ahol a part szakad... :))

''Ha igazad van, megengedheted magadnak, hogy megőrizd a nyugalmad. Ha nincs igazad, nem engedheted meg, hogy elveszítsd.'' /Mahatma Gandhi/

(#5) PeliScan válasza oregcsóka (#4) üzenetére


PeliScan
addikt

Nem, ha azt állítod be, h ''30p után kikapcs'' akkor csak azt fogja lekapcsolni, amelyikhez nem nyúltál 30 percig. Ezzel az a baj, h az XP, csak hogy körbepisilje a területét vagy enmtom, kb óránként újra felpörgeti szegényt. Én próbáltam. (Kifejezetten kínos CDírás közben, mert ugye a felpörgés alatt -ami úgy 3mp- a rendszer megfagy, kiűrül a CDRW kess, CD goto kuka :O)

LukE: egy kapcsolóval megszakítani a 12V, és az 5V ereket, ez életképes megoldás?

(#6) Satan-Claus válasza oregcsóka (#1) üzenetére


Satan-Claus
senior tag

Javaslom vegyél pár SCSI vinyót, egy jó SCSI/RAID vezérlőt, egy hotswap fiókos házat, és kb. 3-400ezer nettóból már megy is a dolog...:D

IDE megoldással nehezen kivitelezhető. (Bár természetesen nem lehetetlen, csak kiválló mérnöknek/propgramozónak kell hozzá lenni. :D )

''Ha ideges vagy ragadj fejszét, attól megy a gonosz fej szét!''

(#7) Satan-Claus válasza PeliScan (#5) üzenetére


Satan-Claus
senior tag

Életképes, csak a bekapcsoláskor hallható b@zi kattanás annak lesz köszönhető, hogy az olvasófejek a nem szabályos leállításnak köszönhetően nem kerültek parkoló helyzetbe. :D

''Ha ideges vagy ragadj fejszét, attól megy a gonosz fej szét!''

(#8) PeliScan válasza Satan-Claus (#6) üzenetére


PeliScan
addikt

A tápellátás megszakítás nem jó..? Biztos? :F

(#9) PeliScan válasza Satan-Claus (#7) üzenetére


PeliScan
addikt

Az új vinyók nem parolnak maguktól? mondjuk ezen nem múlik, még a 40mb-os vinyómnál volt park.com, majd kipróbálom... de biztos van parkoltató progi, nem?

(#10) Vagyok válasza oregcsóka (#1) üzenetére


Vagyok
senior tag

A tápvezeték megszakítása nem túl jó 5let mivel a kapcsoló érintkezőinek egymástól való elválásánál ív keletkezhet ami zavarokat gerjeszt a tápvezetékre. Ezt a vinyó biztos nem fogja díjazni. Én lebeszélnélek erről a megoldásról, legalábbis ha lenne is ilyen gondom ezt biztosan NEM alkalmaznám.

Az is biztos hogy pár ki-be kapcsolás többet árt az élettartamának mint pár órai üresjárás (főleg hogy arra tálálták ki, hogy menjen - ugyi).

(#11) Satan-Claus válasza PeliScan (#9) üzenetére


Satan-Claus
senior tag

Dehogynem. De nem akkor, ha üzem közben kilövöd alóluk az áramot... Biztos nálad is volt már olyayn, hogy egy áramszünet után egy csúnya hanggal indult a gép. Na az ez miatt volt. :)

''Ha ideges vagy ragadj fejszét, attól megy a gonosz fej szét!''

(#12) KillYou


KillYou
csendes tag

Van rá prog ez egy demo de gondolom ez nem probléma
http://www.softhelp.cc/vipower/
régen használtam jól müködött. Egyszer tönkre ment egy keretem nem e-miatt és több vinyom is elszált ezért már nem használok kretet és már ezt sem.

(#13) PeliScan válasza Vagyok (#10) üzenetére


PeliScan
addikt

Azért ha minden este bekapcsolva hagyom, az minden nap 10 óra fölösleges működés, ez mindenképpen terhelő al alaktrészre, a fogyasztásra, a tápra... a melegedésre, ettől hangosabb a rendszer... a bekapcsolt vinyó maga az ördög! :D

(#14) steveetm válasza Satan-Claus (#11) üzenetére


steveetm
őstag

új vinyók(sőt meg az 1,2 es seagetem is) olyanok, hogy ha nem kapnak áramot a fejet automatikusan park állásba teszik.(a seagatem szét van szedve, direkt ezt teszteltem:) )

Egyébként meg linux alá hdparmmal simán meg lehet oldani, hogy lekapcsolod, tuti hogy windows alá is van hozzá vmien prog.
Üdv.: steveetm

(#15) PeliScan válasza steveetm (#14) üzenetére


PeliScan
addikt

De ha nem jönne be vmiért a szoftveres út; ha biztos vagyok benne, h nem ír a vinyó, és egy kétáramkörös kapcsolóval kilövöm alóla a 12 és 5 voltot, baja len lesz, ugye?

(#16) Vagyok válasza PeliScan (#13) üzenetére


Vagyok
senior tag

Ez így igaz, de a 10-es elejét továbbra is tarto!!!

(#17) Satan-Claus válasza steveetm (#14) üzenetére


Satan-Claus
senior tag

Ha nem kapnak áramot akkor mi tesz parkoló állásba...? :D )

Mint írtam nem lehetetlen, csak jó programozó kell hozzá.

''Ha ideges vagy ragadj fejszét, attól megy a gonosz fej szét!''

(#18) Gri


Gri
tag

Nekem hasonlo lenne a gondom, en azt szeretnem megoldani, hogy rekkben levo vinyo cserejehez nem kelljen leallitani a gepet.
Vki fel tudna homalyositani a dologrol, vagy hogy egyaltalan megoldhato-e?

[ POWERED BY 230V ]

(#19) steveetm válasza PeliScan (#15) üzenetére


steveetm
őstag

de lehet ugyanis az ide vezérlőnek elég nagy kellemetlenséget okozol azzal hogy kilövöd a vinyót. Win alatt nemtom hogy kell, linux alatt először lekapcsolod a vinyót(ennek mennie kell, ugyanis ha 30 perc után a win le tudja lőne, neked is tudnod kell ugyanazzal a parancsal, és különben is apm már nagyon régóta támogatja ezt), majd unregister ide interface, és csak ezután lehet mepróbálni lehúzni. Ha enélkül csak szimplán lekapcsolom a vinyót, azt rögtön észreveszi(ha nincs használatban akkor is) és ha nem dugom vissza időben simán szétfagy még linux is... (tapasztalat, ugyanis ideig szar volt tápkábel, mindig lecsúszott, ha nem voltam elég gyors akkor ij)
Üdv.: steveetm

(#20) PeliScan válasza Vagyok (#16) üzenetére


PeliScan
addikt

Hm. Esetleg vmi puffer-kondi vagy vmi..? :F Nem értek hozzá, épp ezért kérdezem.

(#21) steveetm válasza Satan-Claus (#17) üzenetére


steveetm
őstag

seagatenak elég érdekes megvalósítása volt ezzel kapcsolatban, ugyanis mikor a lemez sebessége elért egy bizonyos fordulat számot, kicsapott egy kis műanyag pöcköt, ami engedte hogy a fej meginduljon kifele(alacsonyabb fordulatszámnál nem lenne meg az a légpárna vagy mi a rák a fej és a lemez között). Na mikor lekapcsoltam elkezdett lassulni és visszanyomta a fejet alapállapotba és a pöcök végül teljesen lefogta a fejet.
Modernebb vinyóknál gondolom egy kondi kisül ha nem kap áramot tovább, és ez löki ki a fejet oldalra. ez viszont csak tipp.
Üdv.: steveetm

(#22) [w] válasza oregcsóka (#1) üzenetére


[w]
őstag

nem is tudom... mobilrack miert nem jo megoldas? :F
[w]

cmdr PETER W. VOLKOV

(#23) Warlock_42


Warlock_42
senior tag


Én nem barkácsolnék ilyesmit, de azért egy adalék: tudomásom szerint egy kondenzátor tárol annyi tápot a HDD-ben, hogy parkolópályára húzza a fejet, ha elmegy az áram. Legalábbis régen így oldották meg, ma nem tudom pontosan.


What does the free fall feel like? Asks the boy with a spark in his eye Know why the nightingale sings Is the answer to everything

(#24) PeliScan


PeliScan
addikt

Hm. Ezexerint a pure hardware út nem járható? :(

(#25) Szali


Szali
tag

Hali!

na én most próbáltam ki a ''hardveres megszakítást'':) akkor minden a régi lesz. Az előbbi kísérlet legalábbis ezt mutatja.
Ha esetleg nem xp alatt próbáljátok, azt nemtom, a win2000 nagy valószínűséggel ugyanígy fog reagálni, a '98 meg ahogy kedve tartja;]

Szali

''Ha vízen akarsz járni, tudnod kell, hol vannak a kövek''

(#26) oregcsóka válasza PeliScan (#13) üzenetére


oregcsóka
őstag

Hát pont ez a problémám nekem is! Azért Satan-Claus-tól kicsit durva volt, hogy 300-400 ezer forintos költséggel lehet csak ilyen piti problémát megoldani. Köszönöm egyébként mindenkinek a hozzászólását, sok érdekes dolog derül ki ilyenkor, több szemmel nézve a problémát. Namármost, a parkolópályával kapcsolatban, erre mit léptek?:- azt találtam ki, hogy még a gép bekapcsolása elött kikapcsolom azt a kapcsolót, amivel megszakítom a tápfesz pozitiv ágát, igy parkolópályán marad a fej. És mondjuk csak úgy kapcsolom be, hogy a gépet elötte leállítom, bekapcs.-elindítom. Ekkor ugyebár se kattanásnak, se ívhúzásnak nem szabad bekövetkezni. A vinyó meg észre se veszi, hogy ő áll, a gép meg megy mellette! Hát kéremszépen, akkor most ebbe kössetek bele! :C

''Ha igazad van, megengedheted magadnak, hogy megőrizd a nyugalmad. Ha nincs igazad, nem engedheted meg, hogy elveszítsd.'' /Mahatma Gandhi/

(#27) PeliScan válasza Szali (#25) üzenetére


PeliScan
addikt

Hát igen, ez lesz, kiprószáljuk. :o

(#28) Satan-Claus válasza steveetm (#21) üzenetére


Satan-Claus
senior tag

Hmmm. Ebből látszik, hogy nem kéne bedőlnöm a marketing dumának...:U

Ugyanakkor én már többször találkoztam a vinyó fejének csúnya koppanásával, még a saját 80G-s Seagate-emnél is. Lehet, hogy mégesem olyan feddhetetlen ez a technológia?

''Ha ideges vagy ragadj fejszét, attól megy a gonosz fej szét!''

(#29) Vagyok válasza PeliScan (#20) üzenetére


Vagyok
senior tag

Hát? Ezt passzolom, hogy nem az igazi az biztos, de talán így mán működhet, passz.

(#30) steveetm válasza Szali (#25) üzenetére


steveetm
őstag

régen én is ilyen bátor voltam, ez a quantom 8.4 cr vinyómmal működött is, de kipróbáltam ugyanezt egy quantum lct vinyóval is, és úgy füstölt el újboli visszakapcsolásra ahogy kell. Szóval ez _nem_biztonságos_ minden előkészület nélkül cask úgy levenni és visszadugni.
Üdv.: steveetm

(#31) Satan-Claus válasza oregcsóka (#26) üzenetére


Satan-Claus
senior tag

Csak vicceltem kolléga, ne szívja mellre...:)

Egyébként van annak valami elmondhatatlan szépsége amikor az ember kiránt egy 15000-en pörgő vinyót írás közben egy RAID5 tömbből, és nézi ahogy a többi szépen visszaépíti azt...:DDD

''Ha ideges vagy ragadj fejszét, attól megy a gonosz fej szét!''

(#32) PeliScan válasza Satan-Claus (#31) üzenetére


PeliScan
addikt

400e-ért sok elmond6atlan szépséget látszatsz ezen kívül is, szvsz. ;]

(#33) Vagyok válasza oregcsóka (#26) üzenetére


Vagyok
senior tag

Nem tudok belekötni. Bocs.

(#34) faster válasza oregcsóka (#26) üzenetére


faster
nagyúr

Erre egyszerűbb megoldás a hdd-rack.

(#35) Satan-Claus válasza PeliScan (#32) üzenetére


Satan-Claus
senior tag

Pláne, ha az nem azt a 400e forint nem magadnak kellett kicsengetni...:DDD

''Ha ideges vagy ragadj fejszét, attól megy a gonosz fej szét!''

(#36) oregcsóka válasza [w] (#22) üzenetére


oregcsóka
őstag

A mobilrack azért nem kóser, mert olyan ''hulladék'' házam van, /Codegen 6009/ hogy a felső két helyre tettem egy CD olvasót, és egy Combót, alá pedig nem fér el semmi, mert belelóg az alaplapba. A vinyót persze be tudtam szerelni 5.25-ös helyre egy beépítő kerettel, amiben van kettő ventillátor is. A másik dolog, ha már így alakult, tulajdonképpen nem is akarom én a vinyót cipelészni sehova, meg cserélgetni se, a kapacitás meg talán így is elég lesz./30GB Maxtor+160GB Samsung/. Hát ezért nem kell rack. :t

''Ha igazad van, megengedheted magadnak, hogy megőrizd a nyugalmad. Ha nincs igazad, nem engedheted meg, hogy elveszítsd.'' /Mahatma Gandhi/

(#37) launcser


launcser
senior tag

én erre használtam olyant hogy kihúztam a vinyót brútforsszal, azt windóznak mondtam nyugi, szerinted ottvan szerintem nincs
előtte letilt azt kész :)
bár ez zártháznál gáz
ügyesen belenyúlsz
vagy akkor télleg egy kapcsoló és áram megszakít
sata is tud már frankóbb dolgokat ócsóbban mint szkázi
elmegy műhelybe, hegeszt 8 vinyónak egy vinyószekrényt, vesz 8 sata vinyó, sata vezérlő legyen elég
ház megvág hogy kiférjenek kábelek, rekk elhelyez, vinyó belerak, örül

tütüü

(#38) PeliScan válasza launcser (#37) üzenetére


PeliScan
addikt

Nah igen, én is vmi efféle megoldára gondoltam. :) Akkor asszem én is bepróbálom ezt, thx. :D

(#39) LukE


LukE
veterán

ide hotswap (w|n (xp&2k incl.) alatt: letilt secondary ide channelt, leszed tápot, kicserél vinyót, ráad tápot, engedélyez sec. ide channel) működik, egymás után vagy 6-8x megcsináltam(hawer gépében :DDD, ő 10-30Gb vinyója+én talán 8Gb-osom. ), mert kevés hely volt a vinyón, és az adat a rekkes driveon volt:D Persze nem mondom, hogy egészséges...

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#40) oregcsóka válasza Satan-Claus (#31) üzenetére


oregcsóka
őstag

Dehogy szívom mellre, inkább örülök neki, hogy ennyien próbáltok segíteni a tanácsaitokkal, amiért hálás köszönettel tartozom nektek! De most komolyan, amit a 26-os-ban leírtam az jó, úgy nem lesz semmilyen komplikáció?

''Ha igazad van, megengedheted magadnak, hogy megőrizd a nyugalmad. Ha nincs igazad, nem engedheted meg, hogy elveszítsd.'' /Mahatma Gandhi/

(#41) PeliScan válasza LukE (#39) üzenetére


PeliScan
addikt

Ez a ''letilt ide csenöl'' pontosan mit is jelet? mert végül is akkor elég lenne ez, nem kéne kapcsolgatni! 30 min automata kikapcs, + letilt ide csenöl, és akkor az XP nem érbresztené föl szegényt állandóan... nem?

(#42) LukE válasza PeliScan (#41) üzenetére


LukE
veterán

my computer->jobbklikk->properties->hardware fül->Device manager->ide/ata controllers.->disable (na a primary-re:D)

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#43) oregcsóka válasza LukE (#42) üzenetére


oregcsóka
őstag

És akkor mi van, ha az eszközkezelőben ez a: IDE/ATA vagy ATA/ATAPI vezérlők nevü mappa nálam eltünt, kb két hete nincs ilyen egyáltalán! Hogyan tudom visszacsalogatni, a rendszervisszaállítást kivéve? :F

''Ha igazad van, megengedheted magadnak, hogy megőrizd a nyugalmad. Ha nincs igazad, nem engedheted meg, hogy elveszítsd.'' /Mahatma Gandhi/

(#44) Loha


Loha
veterán

Ha IBM vinyód van akkor be lehet állítani a vinyón az energiatakarékos üzemmódot egy csúszka segítségével és akkor a vinyót a saját elektronikálya fogja lekapcsolni akár 3 perc múlva is, ha nem használják!

(#45) PeliScan válasza LukE (#42) üzenetére


PeliScan
addikt

Jah neem, nem a módjára voltam kiváncsi, ezt vágom én is. De azért thx. :) hanem hogy így ha nagyon erőlködik sem tudja elérni és bolygatni a vinyót, ugye?

(#46) oregcsóka válasza Loha (#44) üzenetére


oregcsóka
őstag

De ezt gondolom nem az XP tudja, hanem az IBM vinyónak a saját drivere, amit telepíteni kell hozzá? A samsung oldalán is van egy driver, csak éppen képtelenség letölteni.Bekéri az adatokat, aztán nem csinál semmit. Pancser munka... :(

''Ha igazad van, megengedheted magadnak, hogy megőrizd a nyugalmad. Ha nincs igazad, nem engedheted meg, hogy elveszítsd.'' /Mahatma Gandhi/

(#47) LukE válasza oregcsóka (#43) üzenetére


LukE
veterán

eh, ööööö. Passz. Ezt hogy csináltad?


P: biztos, így egyáltalán nem látja. Ha valamit akarna onnan, akkor gyorsan szörnyethal:D

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#48) PeliScan válasza LukE (#47) üzenetére


PeliScan
addikt

Megnyugodtam. :D

(#49) oregcsóka válasza LukE (#47) üzenetére


oregcsóka
őstag

Hát ez úgy történt, hogy vettem sulinetbe egy 160-as vinyót. Aztán ez a fos XP nem akarta felismerni, csak 128GB-nak. /most is így van.../. Oszt elkezdtem: SP1 fel, regisztry-ben DWORD kulcs: Enablebiglba 1-es, /LBA48 bites mód bekapcsolása/, aztán kerestem új drivert, megpróbáltam telepíteni, de nem engedte, most meg ott tartok, hogy ma vettem ATA133-as round kábelt kettőt, azt holnap kicserélem ezeket is, ha így se lesz jó, akkor meg csinálok egy XP újratelepítést, elötte persze gyalu. Szóval most éppen ilyen stádiumban vagyok, kezd elegem lenni, de végigcsinálom... :(

''Ha igazad van, megengedheted magadnak, hogy megőrizd a nyugalmad. Ha nincs igazad, nem engedheted meg, hogy elveszítsd.'' /Mahatma Gandhi/

(#50) Iginotus válasza oregcsóka (#49) üzenetére


Iginotus
őstag

Milyen az alaplapod megy egyátalán 160 gb-ig? pl enyém megy de csajomé már csak 128 at lát 160 ombol... esetleg biosfrisités??

Plug and Pray... :)

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Második vinyó leállítása lehetséges-e?! (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.