Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) #59524192


#59524192
törölt tag

Mától non-stop törik a jelszavakat azok a jóemberek?

(#2) Kutykurutty7 válasza #59524192 (#1) üzenetére


Kutykurutty7
aktív tag

Nem. Azok a jóemberek (meg mások is) már régóta törik a jelszavakat non-stop.

Életem a száguldás! - Szólt a csiga és bedőlt a kanyarban.

(#3) tibaimp


tibaimp
nagyúr

Néztem videót is a kvantumszámítógép működésével kapcsolatban, de nem értem. Valami olyasmi jött le, nagyon egyszerűen fogalmazva, hogy a rendszer nem 2 bites (0 és 1 jel, vagyis van jel vagy nincs), hanem valami sejtésen alapuló dolog is van mögötte.... :F

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#4) tegbashar válasza tibaimp (#3) üzenetére


tegbashar
tag

A kvantum- szuperpozíció és összefonódás a működési alapja, ha jól sejtem.

(#5) tibaimp válasza tegbashar (#4) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Valami ilyesmi, de hogy ez mi, az a jó kérdés.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#6) Menthirist válasza tibaimp (#5) üzenetére


Menthirist
veterán

Quantum Computing Expert Explains One Concept in 5 Levels of Difficulty | WIRED
[link]

Star Citizen FAQ http://starcitizen.hu/star-citizen-faq-az-ujaknak/ (Mielőtt kérdeznél)

(#7) tibaimp válasza Menthirist (#6) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Köszi! Magyarurl sem értem, nem hogy angolul.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#8) Menthirist válasza tibaimp (#7) üzenetére


Menthirist
veterán

bocs, sajna szokásom elfelejteni hogy nem mindenki beszél angolul :)
Summázva a videót (nem pontosan, csak kivonatolva):
Gyerek: A normál számítógépekben a bitek 1-esek és 0-k, mint egy penny, vagy fej, vagy írás. A quantumszámítógép hasonlóan működik, de meg lehet pörgetni a pennyt.

Tini: Ugyanez elmondva, de van egy quantum összefonódás fogalom is. Ha két penny össze van fonódva, akkor ha az egyiken azt látjuk hogy fej, akkor a másikon is fejet fogunk látni.

Undergrad: A quantumszámítógép zöme egy hűtő, fentről lefele egyre hidegebb. Szobahőmérséklet úgy 300 kelvin (27 fok). Legalul úgy 10 miliKelvin (tehát az abszolút 0 fokhoz (-273.15 fok) baromi közel. A quantumszámítógép többféle quantumtulajdonságot használ, szuperpozíció (amikor valami nem csak 1 vagy 0 lehet, hanem bármi közte), összefonódást, és interferenciát (mint az aktív zajszűrős füles, az érzékelt hullámmal ellentétes amplitúdójú hullámot generál, ezzel kioltva). Van konstruktív és destruktív interferencia, van ami felerősíti, más gyengíti a hullámot. A Qubit-ek azok, amiket a tudósok tudnak manipulálni. Két qubitet lehet összefonódással szinkronizálni. Ezeket szupervezetőkből hozzák létre. Még korai idők vanna, most még az assembly-szerű programozási nyelvet csinálják. De nem le akarják vele cserélni a hagyományos számítógépeket, hanem olyan feladatokra lehet majd használni, amit nagyon nehéz hagyományos gépekkel. Pl a természetet szimulálni, kémiát, stb.

Grad: Mai számításokat sokszor limitál a memória és tárhely. Hetekbe is kerülhet egy neurális hálót betanítani valamire. Hagyományos számítógépeknél ha tárolsz egy bitet, az egy mágneses polarizáció ami "le" vagy "fel" mutat. Quantum biteknél lehet spin egyik vagy másik irányba, és ha kellően izolált a rendszer, lehet még szuperpozíció is (tehát a kettő közt bármi). Ők megpróbálják a megoldandó probléma egy részét leképezni egy komplex quantum állapotban és megpróbálják úgy manipulálni hogy a szükséges eredményt hozza. A quantumszámítógép alján van a chip rajta qubitekkel, ezeknek az állapotát mikrohullámokkal vezérlik. Az egész úgy van kalibrálva, hogy ha egy adott hullámhosszú és időtartalmú hullámot kap az adott qubit, akkor szuperpozícióba kerül. Vagy átváltja az állapotát egy másikra. Mérni az állapotukat is mikrohullámokkal tudják. A kulcs hogy olyan algoritmusokat alkossanak, ami a végén determinisztikus. Két fő fajta algoritmus van, az egyiket már évtizedek óta használják és fejlesztették, Shor's algoritmus Grover's algoritmus (ezek prímfelbontás meg keresési algoritmusok kb). Ezekhe tökéletes quantumszámítógépek kellenének (sok sok qubittel). Emellett olyan teljesen új algoritmusokat is ki kell találni, amikkel ezekkel a kezdetleges quantumszámítógépekkel is lehet új dolgokat találni. Most még hibatűrő qubitek kellenek bele, milliónyi (egyelőre pár tucat van). Aztán fogunk (fel)találni olyan dolgokat, amiknek a feltalálásához már ilyen gép kell (hisz amúgy olyan mennyiségű esetet nézhet végig pillanatokon belül, amit máshogy nem lehet)

profi: a prof a quantum hibakorrekcióval foglalkozik. Probléma: csupa nem-tökéletes összetevőkből kellene egy közel tökéletes számítógépet készíteni. Nem lehet csak úgy agyatlanul további qubiteket felpakolni a chipre. A legnagyobb ereje egyben az achillesz ina is, annyira hihetetlenül érzékeny minden zajra, környezeti hatásokra. Jelenleg az információt is csak egy ideig tudják megfelelő állapotban és helyzetben megtartani, aztán torzul, elveszik. Mi kellene még a tökéletes, működő "kész" quantumszámítógéphez? Minden réteget könnyebben kellene programozni (igazából egymás melletti együttes evolúció a szoftveres és hardveres részének), és tartósabban tudni tartani az állapotokat zajokat.

Egy fantazmagória, hogy 5 év múlva megfejtik vele a globális felmelegedést, lesz gyógyód a rákra, stb. Valójában 5 év alatt rengeteget fog fejlődni, de még most a vákumcső és korai tranzisztorok idejében van ez a technológia. Nagyon korai állapotok vannak. És nem is fogja azonnal törhetővé tenni a kódokat, Shor's algoritmusa is csak matematikailag azt bizonyítja, hogy egy kellően nagy quantumszámítógép fel tud bármekkora számot bontani prímekre. Emellett pedig sok olyan algoritmus van, ami nem (csak) prímszámokra alapul.

[ Szerkesztve ]

Star Citizen FAQ http://starcitizen.hu/star-citizen-faq-az-ujaknak/ (Mielőtt kérdeznél)

(#9) Komplikato


Komplikato
veterán

"Kína egyébként az USA és Kanada után a harmadik olyan országnak mondhatja magát, amelynek sikerült komplett, működő kvantumszámítógépet kifejlesztenie."

Ez mennyire biztos? Esküszöm rémlik hír Ausztrál megoldásról. Az viszont biztos, hogy a kínaiaknak meg osztrákok segítettek, erről rengeteg hír volt, meg nekik még ama bizonyos műholdhoz is volt közük.

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#10) Komplikato válasza #59524192 (#1) üzenetére


Komplikato
veterán

Minap láttam egy YouTube videót amiben arról volt szó, hogy GPU-val bruteforce megoldásban 9 másodperc bármilyen Wifi jelszó feltörése. Ár/teljesítményben biztos jobb, mint egy mai kvantum számítógép.

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#11) nexplo válasza Komplikato (#10) üzenetére


nexplo
őstag

A wifi jelszót a profik szerintem eddig is ennyi idő alatt lépték meg... :)

Zavard össze a világot: mosolyogj hétfőn! :)

(#12) E.Kaufmann válasza tibaimp (#7) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Annyi a lényeg, hogy míg hagyományos géppel bizonyos feladatoknál végig kell lépkedni az összes lehetőségen, mindegyiket megvizsgálva és a lehetőségek száma k..sok (még akkor is ha elosztjuk több processzormagon/gpu végrehajtó egységen vagy akár gépek millióin a feladatot), ezért a futási idő is k.. hosszú lenne. Viszont egy kvantumszámítógéppel, ha pont belefér adott probléma a kvantum gép szóhosszúságába, akkor azt a k..sok próbálgatást egy lépésben megoldja.
Na pont itt jön gubanc, hogy "kevés" bitesek (hagyományos gépek kevesebb bitesek, de ha nem fér el a probléma, hamar elvész az előny) a mai kvantumszámítógépek és marha nehéz skálázni és kevés hiba mellett működtetni, viszont ügyes matematikusok már kitalálták, hogy lehet ezt a keveset is használni.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#13) szabomihaly2 válasza Komplikato (#9) üzenetére


szabomihaly2
csendes tag

Semennyire.
Nem üzleti felhasználásra (pl. kutatási célra) sokkal több hardver létezik a világon. Az ELTE holland hardvert vásárolt, de a kínaiaknak is volt kutatási célra ettől nagyobb teljesítményű gépük, illetve oktatási célú (bárki által megvásárolható) is már pár éve.

A fenti mondat az üzleti felhasználásra szánt kvantumszámítógépekre lehet igaz.

[ Szerkesztve ]

(#14) Komplikato válasza szabomihaly2 (#13) üzenetére


Komplikato
veterán

:R

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#15) Dr. Akula


Dr. Akula
nagyúr

"Már Kínának is van komplett kvantumszámítógépe"

Akkor nem lehet azt mondani hogy nem komplettek. :)

(#16) tibaimp válasza E.Kaufmann (#12) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Menthirist, E.Kaufmann: Köszi srácok :R . Sokkal okosabb most sem lettem :B , pedig elvégeztem a műszaki egyetemet...de ez nekem magas, mint nyúlnak a lórács.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#17) ATi GAMES


ATi GAMES
tag

Én nem vagyok olyan biztos benne, hogy más országoknak nincs. Az sokkal valószínűbb, hogy nem reklámozzák...

YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UCPOOVQF1ff2oAL3strJ_5Uw

(#18) icp1970 válasza Kutykurutty7 (#2) üzenetére


icp1970
senior tag

Az tuti. Szerintem is.

(#19) bteebi válasza Kutykurutty7 (#2) üzenetére


bteebi
veterán

Feltörték már az összeset; most már nincs mit törni. :U Ez gondolom majd pl. világháború szimulációkhoz lesz jó.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#20) doooo


doooo
veterán

Ők legalábbis ezt állítják...

(#21) #54625216 válasza tibaimp (#16) üzenetére


#54625216
törölt tag

A quantum számítógépek nagyon nem így működnek, de nagyjából ez az analógia érzékelteti a legjobban a probléma jellegét:

Képzelj el egy olyan gépet, amiben a párhuzamos műveletek száma a memória méretétől függ, méghozzá a 2 és a bitek számának hatványa, azaz a 2 bit 2^2 = 4 szálon, a 3 bit 2^3 = 8 szálon, stb. tud számolni.
Ez azt jelenti, hogy egy 300 bites gépen már több szál dolgozna, mint amennyi atom létezik az általunk ismert univerzumban.

(#22) nullpoint válasza tibaimp (#7) üzenetére


nullpoint
senior tag

https://www.youtube.com/watch?v=QTva-X3zIRk

Két fazon nagyon jól, szemléletesen elmagyarázza érdemes megnézni. :K

kdvsdmnkrvndttrlgsdnhzzszlsmt

(#23) nexplo válasza tibaimp (#16) üzenetére


nexplo
őstag

Nem csak neked megnyugtatlak. Mindig olvasok cikket a témában, de én sem vagyok hozzá közelebb mint te. Inkább mint érdekesség tekintek rá, sem mint aki 100%-ban legalább értené :)

Zavard össze a világot: mosolyogj hétfőn! :)

(#24) toto2700reg


toto2700reg
aktív tag

Nekünk is van kvantumszámítógépünk, úgy hívják hogy Semjén Zsolt.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.