Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) yksz


yksz
aktív tag

Majd egy pár hsz után elmondom én is a véleményem, de nem akarom befolyásolni egy kicsit sem az elso hozzászólókat. Az lenne a kérdésem, hogy mi a véleményetek a mostani MI-rol, szerintetek létezik-e, vagy inkább annak nevezheto-e, ha nem, akkor hogyan neveznétek és miért, hogyan jellemeznétek és mit gondoltok mi lenne, ha kész lenne a tokéletes(ugyanolyan mint az emberé) MI?

Fly away my precious knowledge fly far away

(#2) console


console
aktív tag

nos, azt a biológia és a fizika a napokban együttesen bizonyítani tudja, hogy az agyunk holografikus elven tárolja az adatokat, és az egész érzékszerveinnkel felfogott világ egy kivetülés. azt pedig tudjuk, hogy a hologram mindig egy magasabb szint kivetítése alacsonyabb szinten (2d-ben 3d, 3d-ben 4d (?) )
amíg a téren és időn kívülihez nincs köze az embernek, addig egyértelmű, hogy csak gyenge próbálkozás minden húzása az embernek.
csak 3d határain belül tud alkotni, mivel ez képzi a fizikai ''valóságot'', amit látunk, amit jelenlegi tudatállapotunkkal tudunk.
a tudatunk, az intelligencia viszont nem fér bele a tér-idő dimenziójába, mivel túl van a téren és az időn.

amit az ember MI-nek hív, utasításhalom. a tudat, az intelligencia pedig ''csak van''.

persze az ember rohan! a mai megvadult ember az expresszvonaton természetesen minél nagyobb hatalomra akar törni, és ki akarja fejezni hatalmát.
a legtöbb, amit megalkothat, utasítások és energiakonverziók játéka.
az egész számítógépes világ is az ember gyermeteg energiajátéka.

a misztikusok már régen tudják... túljutni téren és időn, hogy megismerjük eredeti arcunkat, intelligenciánk és tudatunk, egy befelé történő megismerés eredménye.

.

(#3) yksz válasza console (#2) üzenetére


yksz
aktív tag

Na ez oszt háesz:C Bár amire úgy igazán kíváncsi voltam ebbol az ez:
amit az ember MI-nek hív, utasításhalom. a tudat, az intelligencia pedig ''csak van''.

Fly away my precious knowledge fly far away

(#4) válasza yksz (#1) üzenetére



addikt

Nincs MI, és nem is lesz addig amíg utánozni akarják az emberi intelligenciát.
Ugyanis abban pont egy egyediség/kreativitás a lényeg...

''Annyira vagyunk egészségesek, amennyire a gondolataink humánusak.''

(#5) _Volkovy_ válasza yksz (#1) üzenetére


_Volkovy_
nagyúr

A mostani mesterséges intelligenciával pont az a baj,hogy mesterséges.

(#6) ody42 válasza yksz (#1) üzenetére


ody42
senior tag

amennyire én az MI történelmét ismerem, meg a jelenlegi célokat, tuti nem lesz...

(#7) Gleatcher


Gleatcher
aktív tag

Van valami program, ami közel áll az AI-hez. Asszem antix a neve, nembiztos, h így írják, de olyasmi cucc, h lehet vele beszélgetni, mert tanulásra képes program. Meg lehet neki tanítani egy csomó mindent és előbb utóbb képes lesz kommunikálni is.
De ott vannak a hadifegyverek is, azokban is van valamiféle távvezérlés, majd egy két év és jön az automatika és máris itt a Terminator3-ban látott robotvilág... Uhh. Nem olyan távoli az a jövő. Amit most bevallanak, h feltalálták, az már kb 10 éves találmány. Mindig előttünk járnak, csak elég titkos dolog...

A nők áramot vezessenek, ne autót!!!

(#8) Flashy


Flashy
veterán

mesterséges intelligencia létezik hát. de ha azt kérdezed hogy az emberi vagy akár állati gondolkodást teljes mértékben reprodukálni képes mesterséges intelligencia létezik-e arra azt mondom hogy nem, sőt, szerintem soha nem is fog létezni. az emberi gondolkodást nem lehet algoritmussal leírni. lehet készíteni olyan robotot, ami bizonyos feladatokat végrehajt, esetleg bizonyos dolgokat megtanul. de vannak olyan gondolkodásbeli furcsaságaink amiket nem lehet lemodellezni.

(#9) ody42 válasza Gleatcher (#7) üzenetére


ody42
senior tag

>Mindig előttünk járnak, csak elég titkos dolog
persze, meg a nanotechnológiát is már 10 éve alkalmazzák, nem? ,csak most hagyják még a kutatókat az egyetemen+más helyeken, hogy feltalálják mégegyszer a spanyol viaszt... Nem azt mondom, hogy nem ott vannak legelőbbre, de nem 10 évvel, hanem mondjuk fél évvel...

amúgy ezeket max intelligens rendszereknek lehet nevezni, de attól, amit az ember várna az MI-től, nagyon messze állnak...

(#10) console válasza Flashy (#8) üzenetére


console
aktív tag

a legtöbb ''gondolatunk'' intuíció.

.

(#11) c4-eXp válasza yksz (#1) üzenetére


c4-eXp
aktív tag

Tök jó, most láttam meg, hogy van ez a topic. :DD Engem személy szerint nagyon érdekel a téma, ezért még Karácsonyra kértem is egy könyvet. Stuart J. Russel-Peter Norvig: Mesterséges intelligencia modern megközelítésben. Még nem olvastam belőle túl sokat, de mindenkinek csak ajánlani tudom. Mondjuk ez főleg programozási oldalról közelíti meg, ezért is érdekelt engem nagyon, mert hobbiból szoktam programozgatni. Viszont e-mellett leírja nagyvonalakban az MI történelmét, és a lehetséges jövőt is. Szóval van benne filozófiai rész is. :D

while (state(Korso) != _BROKEN) go(Korso, &Kut);

(#12) Flashy válasza console (#10) üzenetére


Flashy
veterán

igen, olyasmire gondoltam. meg az asszociációs képesség pl. vagy mint legutóbb az egyik robotos filmben: a humor.

(#13) Gleatcher válasza ody42 (#9) üzenetére


Gleatcher
aktív tag

Itt most nem ezekre gondoltam, hanem pl olyan fegyverekre, amiket most jelentenek be, h van nekik, pedig már megvan egy ideje (na jó a 10 év túlzás, de több mint fél év), csak akkor ugye nem mondták el. (persze majd hülyék lesznek elmondani)
Egyébként a történelem ismétli önmagát és korábban a vh során is volt jópár ilyesmi...
Igen, kicsit félrérthető volt, de erre gondoltam...

A nők áramot vezessenek, ne autót!!!

(#14) c4-eXp válasza Gleatcher (#13) üzenetére


c4-eXp
aktív tag

Sok esetben egyáltalán nem túlzás a 10 év. Pl. az F117-es vadászbombázót is ennyi ideig tartották titokban, pedig az nem is volt olyan nagy szám...

while (state(Korso) != _BROKEN) go(Korso, &Kut);

(#15) yksz


yksz
aktív tag

Az én véleményem az, hogy van MI, csak szabad akaratuk nincsen. Legjobben egy autista emberhez tudnám hasonlítani, aki ha tud valamit, hogy hogy kell megcsinálni, akkor azt olyan gyorsan megcsinálja, ahogy csak bírja(hardverfuggo), de nagyon nehéz neki megmagyarázni dolgokat annak ellenér, hogy rengeteg nyelven beszél(c++, delphi, pithon, JAVA, php...)és intelligenciája pedig van, de a béka hátsó része alatt jócskán, tehát ilyen 0.5IQ szint. Csak szabad akarata nincs és vélményem szerint addig jó míg ez nincs, mert aztán lehet, hogy a rossz utat választja apró kis robotocskánk, aki képes a tanulásra, felfejleszti magát és...

Fly away my precious knowledge fly far away

(#16) ody42 válasza Gleatcher (#13) üzenetére


ody42
senior tag

a fegyvereknél valóban így van, bár nem értem minek a nagy titkolózás, hiszen úgyis az elrettentés a lényeg, ha már be is kell vetni, akkor úgyis el van cseszve az egész...

(#17) dabadab válasza yksz (#1) üzenetére


dabadab
titán

Nem, nincs, es semmi jel nem utal arra, hogy mostanaban lenne.
Tema zarhato ;]

DRM is theft

(#18) ody42 válasza c4-eXp (#14) üzenetére


ody42
senior tag

miért, az nem alien technológia? :DDD

(#19) Gleatcher válasza ody42 (#16) üzenetére


Gleatcher
aktív tag

Jaja és kezdődik az emberiség kiirtása. Én megyek a Marsra... Ki tart velem?
:D

A nők áramot vezessenek, ne autót!!!

(#20) console válasza Flashy (#12) üzenetére


console
aktív tag

igen, kiegészítettelek, nem ellened szóltam.
ez még úgy odakívánkozott. :)

[Szerkesztve]

.

(#21) Agostino válasza Gleatcher (#7) üzenetére


Agostino
addikt

Üdv.

''Amit most bevallanak, h feltalálták, az már kb 10 éves találmány'' szerintem a 10 év sok, és nem nem is hadászati, technológiai szinten állja meg a helyét. Szerintem ez a titkolózás a gyógyszerészet terén van meg.

                          hey friend listen, i know the world is scary right now but its gonna get way worse

(#22) ody42 válasza Agostino (#21) üzenetére


ody42
senior tag

>Szerintem ez a titkolózás a gyógyszerészet terén van meg.

ma mindenkibe bele fogok kötni ;]
és szerinted a kutatóorvosok, akik egymással megosztják a legújabb eredményeiket, ne adj isten együtt dolgoznak, vagy versenyeznek egymással (és akiket nem mellesleg nagyrészt a gyógyszeripar szponzorál, meg az államok) azok mind a 10 éves poros papírokat adják le, amiket a szekrény mélyéről húznak elő, mint legújabb publikációt?na ezt nem gondolhatod komolyan... :P

(#23) c4-eXp válasza Agostino (#21) üzenetére


c4-eXp
aktív tag

''szerintem a 10 év sok, és nem nem is hadászati, technológiai szinten állja meg a helyét.''
Igen? És ahhoz mit szólsz, hogy a Colossus nevű számítógép felépítését még mindig titokban tartják? Hogyha nyilvánosságra hozták volna, akkor lehet, hogy már a ''hétköznapi'' számítástechnika is sokkal előrébb járna.

while (state(Korso) != _BROKEN) go(Korso, &Kut);

(#24) ody42 válasza Gleatcher (#19) üzenetére


ody42
senior tag

aztán majd elkap jól a Spirit, ami közben öntudatra ébredt. :)

(#25) ody42 válasza c4-eXp (#23) üzenetére


ody42
senior tag

Colossus? az nem az első (vagy legalábbis valami nagyon korai) digitális gép volt?

(#26) c4-eXp válasza ody42 (#25) üzenetére


c4-eXp
aktív tag

De, jól tudod, az egyik első számítógép volt. A II.VH-ban fejlesztették ki az angolok (azt hiszem 1944-ben, de nem biztos) német kódolt üzenetek megfejtésére. Valószínűleg tartalmazott a digitális mellett analóg részeket is, de ezek csak találgatások, mert még mindig titkosítva van.

while (state(Korso) != _BROKEN) go(Korso, &Kut);

(#27) Agostino válasza ody42 (#22) üzenetére


Agostino
addikt

Az igazán jó viták mindig úgy kezdődnek, hogy valakinek kötözködhetnéke lesz. :)

Nah : szerinted ki adja ki a gyógyszert? A doki, vagy a gyógyszergyár? Mi éri meg jobban a gyógyszergyárnak? Kitalálni valamilyen gyógyszert ami véglegesen megszünteti, úgyértem örökre, a fejfájást, migrént, vagy az, hogy egész életedben tömöd magadba az aszpirint? Nem kifejezetten jó példa, de jobb nem jutott eszembe.

c4-eXp : a rohadékok, hogy a devla kergesse meg őket! :DDD

                          hey friend listen, i know the world is scary right now but its gonna get way worse

(#28) ody42 válasza c4-eXp (#26) üzenetére


ody42
senior tag

ez volt az ami az Enigmát törte? amúgy az annyiban volt más helyzet, hogy akkor háború volt, és titokban kellett tartani azt is, hogy törhető az Enigma kódja...(ha ez volt az)
ami a két világháború így belegondolva elég sokat lendített néhány iparágon...

/amúgy valamit sejthettek ott is a németek, mert az Enigmát egyre bonyolultabbá tették, egyre több tárcsa volt benne, meg a végén már naponta változtatták a beállításokat is/

[Szerkesztve]

(#29) Agostino válasza ody42 (#22) üzenetére


Agostino
addikt

Hopp 2x ment el. Sorry.

[Szerkesztve]

                          hey friend listen, i know the world is scary right now but its gonna get way worse

(#30) ody42 válasza Agostino (#27) üzenetére


ody42
senior tag

jajj, ezt a vitát ne kezdjük el, mert az alternatív rákgyógyítás topicban is ez volt a főtéma, és eléggé parttalan vita volt, nem akarom még egyszer lejátszani, meg nem is akarom szétoffolni a topicot...

(#31) c4-eXp válasza ody42 (#28) üzenetére


c4-eXp
aktív tag

Hát, azt nem tudom, hogy ezzel képesek voltak-e törni az enigmát, mivel abban az időben, ha jól tudom, az volt a legfejlettebb kódolási eljárás. De azután már biztos meg tudták fejteni a kódokat, hogy valamelyik tengeralattjáróról megszerezték a kódkönyvet. :DDD

while (state(Korso) != _BROKEN) go(Korso, &Kut);

(#32) ody42 válasza c4-eXp (#31) üzenetére


ody42
senior tag

Én egy kriptológiával foglalkozó könyvben olvastam erről, de nem vagyok benne biztos, hogy a Colossus volt ez a gép, viszont abban a könyvben nagyon hallgatnak erről a tengeralattjárós sztoriról, és az akkori kriptográfusokat fényezik :)

(#33) Agostino válasza ody42 (#30) üzenetére


Agostino
addikt

Jogos, és nem is akarom hogy offolda legyen a topic, csak kifejetettem neked a gondolatomat :).

                          hey friend listen, i know the world is scary right now but its gonna get way worse

(#34) c4-eXp válasza ody42 (#28) üzenetére


c4-eXp
aktív tag

Régi fizikatanáromnak volt egy jó mondása.
''A tudományt két dolog viszi előre. A háború és a lustaság.'' :DDD

while (state(Korso) != _BROKEN) go(Korso, &Kut);

(#35) dabadab válasza c4-eXp (#23) üzenetére


dabadab
titán

Miert tartanak titokban a Colossus felepiteset?
Pl itt is (Bővebben: link) utananezhetsz, raadasul ott van egy kep egy Colossus-replikarol, amit lelkes amatorok epitettek '94-ben.

DRM is theft

(#36) dabadab válasza ody42 (#32) üzenetére


dabadab
titán

Pedig tenyleg megtortent, meg hollywoodi film is keszult rola par eve, annyi valtoztatassal, hogy abban a filmben amerikaiak talaljak meg a kodkonyvet (valojaban azonban az angoloknak volt ilyen szerencsejuk).

DRM is theft

(#37) ody42


ody42
senior tag

na akkor visszakanyarodva az MI-hez, a mostani irányvonal már inkább az adaptívan tanuló intelligens ágensek felé mozdul el, már szó nincs azokról az optimista célokról, hogy egy emberi módon cselekvő, gondolkodó, neadjisten okosabb intelligenciát hozzanak létre...

(#38) ody42 válasza dabadab (#36) üzenetére


ody42
senior tag

amerikai filmben nyilván amcsik is találják meg, ez kész :D

na, mentem aludni...




[Szerkesztve]

(#39) c4-eXp válasza dabadab (#35) üzenetére


c4-eXp
aktív tag

Köszönöm a linket, már megnéztem, de még nem olvastam végig. Teljesen tényleg nem tartják titokban, de én úgy tudom, hogy már használt olyan tecnológiákat, amiket még azóta sem hoztak nyivánosságra.

while (state(Korso) != _BROKEN) go(Korso, &Kut);

(#40) dabadab válasza c4-eXp (#39) üzenetére


dabadab
titán

Nem igazan. Egyszeruen egy masszivan parallel celcucc volt, akkor technologiaval osszerakva.

DRM is theft

(#41) Flashback


Flashback
addikt

Az MI-nek az alapja az hogy van sok logikai be ill. kimenet. Ezen dolgozza fel a progi az információkat. De mint mindenben most is a természetet próbáljuk másolni. Úgyhallottam mostanság az agy példájára; csillagpontos hálozatal összeépített RISC procis gépekkel próbálkoznak. Ez volt 2-3 vagy éve. Azóta semmit nem hallotam ilyen téren. Lehet találtak volna valamit? :F

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#42) c4-eXp válasza Flashback (#41) üzenetére


c4-eXp
aktív tag

Igen, a 90-es években újra előtérbe került a neurális hálók fejlesztése. Az az érdekes, hogy ezt már több, mint 40 éve elkezdték, viszont asszem nem értek el valami nagy sikereket, ezért akkor leállították.

[Szerkesztve]

while (state(Korso) != _BROKEN) go(Korso, &Kut);

(#43) neduddki válasza ody42 (#22) üzenetére


neduddki
nagyúr

HI!

NEm tudom merre jarkalsz, de hogy se vegeszek meg se nemi nemu kutatasal foglalkozo egyberek /pl fejlesztomernokok/ kozlebe nem az besztos...
MAs kerdes hogy ej ijje ttitok mennyi ideig titok...

udv

neduddki

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#44) Sihto_


Sihto_
tag

Szerintem igen is lesz MI, ami felül fogja mulni az emberi agy képességeit.
Induljunk csak ki abból, hogy milyen gyorsan fejlődnek a számítógépek.
Az emberi agy is müdködik valahogy és szerintem nem feltétel, hogy tudjuk a müködés pontos okait elég azt tudni, hogy müködik és elég lemásolni (a biológiai és fiziológiai folyamatok modellezhetöek és ebben az esetben gyorsabbak is lehetenek a modellek, mert a fény,elektronikai folyamatok sokkal gyorsabbak a biológiai folyamatoknál. Az evolució kiindulása miatt lett ilyen vegyes üzemelésű az agyunk - ugy értem az alapokat tehát a biológiai felépitést nem lehetett eldobni,de jellemzően az ingerületek is elektromos jel folyamataként szállítódnak az élőlények testében - tehát az evolúció is ebbe az irányba indult el - gondolom, mert ez a leghatásosabb. Konkrét feladat-típusokban pedig már régen a gép a nyerő, gondolok itt a különböző logikai játékokra pl.: sakk- persze ilyenkor lehet azzal jönni, hogy azt le kell programozni, de nem sokkára a programokat is gépek fogják irni.
Egyelőre úgy látszik, hogy nem lehet tudni mikor érjük el a processzorok fejlődésének a végét, még mindig távoli a fizikai határ, csak az MI-s kisérletek még mindig nem azt az irányt próálgatják, hogy észnélkül másolunk és majd meglátjuk mi sül ki belőlle, mert még mindig úgy itélik meg ehhez kevés a számítási kapacitás.

A példa minidg erősebb az utasításnál

(#45) TrollBalint válasza yksz (#1) üzenetére


TrollBalint
addikt

jelenleg a NASA-nak vannak hasonló irányú kutatásai, hogy a marsjáró robothoz hasonló robotokat készítsen. (értelemszerüen kicsit jobbakat :) )
De egyhamar tényleg nem fogják leutánozni, mivel elég sok tudást kell belesüriteni... másrészt ugye tanulni képesnek kell lennie, ami meg azzal jár, hogy egy idő után már akkor adathalmaz lesz a ''fejében'', hogy be fog lassulni, mint egy windows.
Vagy pedig célirányos lesz (pl. marsjáró:) )

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#46) TrollBalint válasza Flashy (#12) üzenetére


TrollBalint
addikt

ez az intelligencia lényege.
amig ezt egy program nem ''tanulja'' meg, addig nem mesterséged intelligencia, hanem egy k..va nagy adatbázis.

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#47) TrollBalint válasza Gleatcher (#7) üzenetére


TrollBalint
addikt

nyilván, hiszen ha nem vallják be, akkor ott a meglepetés ereje :)
és akkor fogják bevallani, ha már van valami jobb. Ez régen is így volt, hogy volt műhold, meg GPS, meg minden, de csak hadászati célokra. Aztán megjelentek jobb, pontosabb helymeghatározók és a régieket meg ''odaadták'' a polgári célokra.
(mondjuk az oroszoknál úgy volt, ha háború volt, vagy valami hasonló kellemetlenség, akkor átállítótták a műholdakat és 1-2 méter helyett már 100-200 méteres pontossággal mutatta csak meg)

https://www.pathofexile.com/account/view-profile/Haarkon/characters

(#48) yksz


yksz
aktív tag

Egy másik kérdés: Mi lesz akkor, ha lesz MI, olyan mint az emberé, vagy pedig jobb és hogy ez onmagában elég-e ahhoz, hogy egy teljesen onálló dolog legyen, vagy még ott a másik dolog: A szabad akarat, hogy szabadon dont semmilyen elore megírt funkció, vagy inkább feltétel nélkul, hogy a meleg, vagy a hideg teát issza-e meg stb...

Fly away my precious knowledge fly far away

(#49) c4-eXp válasza Sihto_ (#44) üzenetére


c4-eXp
aktív tag

Na azért ez nem teljesen igaz, hogy már régóta jobbak a számítógépek sakkban az embereknél. Tény, hogy a Hitech nevű rendszer volt az első, ami legyőzött sakkban egy nagymestert, Arnold Denkert 1987-ben. Viszont van egy kis gond ezzel. Mégpedig az, hogy ez a rendszer nem nevezhető teljes mértékben mesterséges intelligenciának. Azért nem, mert a végjátékokban már legtöbbször nem a kereső algoritmust használta, hanem be volt táplálva az adatbázisába szinte az összes lehetséges kimenet, amit valaha nagy EMBERI sakkozók lejátszottak. Tehát az utolsó lépéseknél már csak kiválasztotta az adatbázisból a megfelelő lépéseket (mert szinte az összes lehetség be van táplálva). Ezért van az, hogy pl. az otthoni sakprogramok is nagyon jók a végjátékban, mivel azok is hasonlóan működnek.
Egyébként asszem a mostani legmodernebb rendszer a Deep Blue, ami másodpercenként 1milliárd lépést tud végignézni, és így elérheti a 14-es mélységet a keresésnél. De ebben nem vagyok biztos, úgyhogy mindjárt utána is nézek...

while (state(Korso) != _BROKEN) go(Korso, &Kut);

(#50) snt


snt
senior tag

Az emberi gondolkodás nem lemodellezhető, nem lehet leírni hosszú programsorokban, ezért egy robot vagy egy program, soha nem lesz képes arra, amire egy ember, gondolkodni..

Lehet rengeteg mindent kódolni, lehet öntanulási programokat írni bele, de az akkor is csak addig működik, olyan határokig, amíg a programozó/tervező megírta/megcsinálta..

Önmagától nem képes továbbfejlődni annál, mint amennyit beléptápláltak..

[Szerkesztve]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.