Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#23) BluEyes


BluEyes
őstag

ASIO: felejthető, inkább csak problémákat okoz. Hifista urban legend szerint az egyedüli üdvözítő lejátszási mód, azonban ezzel az a bibi, hogy a legendagyártó hifisták nem tudják, hogy mire is való az ASIO, oszt a pszihoakusztika beindult a kicsi agyukban.

Kernel Streaming: kb. annyi értelme van, mint az ASIO-nak, szintén egy urbánus legendárium. Jól hangzik a win keverőjének kikerülése, csak éppen tök mindegy, hogy kikerülöd-é vagy sem. Lényegtelen, hogy a digi adatfolyam mennyit kering a számítógépben, fő hogy a bitek időben odaérjenek a hangkártya DA konverterére. A DAC meg az analóg erősítőfokozat - azaz a hangkártya - dönti el a hangminőséget, de persze a hívő hifidiótáknak ezt úgyse lehet megmagyarázni, ők "hallják" a windows keverőt.

Winamp, Foobar, Jetaudio
Ez egy roppant érdekes kérdés. Mindenki használ valami lejátszót, és mindenkinek van egy favoritja, amelyik "jobban szól". A téma igazi kincsesbánya lehetne a pszihológusok számára. :)
Egy fájlt tömöríteni .zip-be több programmal is lehet. A Total Commander beépített moduljával, WinZip vagy 7zip programmal, stb. A tömörítvények mérete a használt tömörítőtől függően kis eltérést mutathat. Vannak gyorsabb és lassabban dolgozó tömörítők. A processzort sem egyformán dolgoztatják ezek a programok.
Egy valami azonban minden esetben ugyanaz lesz. Nevezetesen a kicsomagolt fájlok. Mindegy, melyik tömörítővel csomagoltuk be az állományt, és azt utána melyikkel bontottuk ki, mennyi processzoridőbe került mindez, meddig tartott, melyik számítógépen csináltuk. Minden kombinációban ugyanazt a végeredményt kapjuk, ami ráadásul pontosan megegyezik az eredeti állománnyal. Itt nincs 99,99% pontosság, itt egyetlen bit eltérés sem megengedett.
A különböző zenei formátumok is afféle tömörítvények, a lejátszó programok pedig a kicsomagolók. A lejátszók úgy működnek, hogy a hangfájlt kicsomagolják az eredeti wav-ba, majd ezt a wavot "játszák le", azaz küldik el a hangcsippnek. A számítástechnika alapszabálya ezekre a lejátszókra is érvényes. Itt sincsenek, mert nem lehetnek különbségek a wav fájlok között, akármelyik lejátszóval történik is a lejátszás. A hangkártya minden lejátszótól ugyanazt a bit-folyamot kapja, tehát könnyű belátni, hogy alapesetben minden lejátszó pontosan ugyanúgy szól, nincs, mert nem is lehet közöttük különbség.
Az "alapeset" itt azt jelenti, hogy kikapcsoljuk a lejátszó hangot manipuláló szolgáltatásait, effektjeit. Nincs Equalizer, nincs Replaygain, nem konvertálunk X bitbe, Y KHz-be. Az ilyen és hasonló effektek különbözőek a lejátszókban, és nyilvánvalóan nem egyformán manipulálják az adatfolyamot. Így a kapott hangzás is különböző lesz, és ezen a ponton már lehet arról beszélgetni, hogy melyik szoftver a jobb, kellemesebb hangú, melyik tetszik jobban.
.

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.