Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Autós topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-02-28 08:07:54

LOGOUT.hu

Autós topik

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#211301) MasterMark válasza focvis (#211300) üzenetére


MasterMark
titán

Bitpork quattrojával leugrottak a fékpadról

Ez egyébként hogy?

Switch Tax

(#211302) tboldi válasza MasterMark (#211301) üzenetére


tboldi
nagyúr

Befékezték az egyik tengelyt a padon, a Quattro meg nem kérdezett. :D

(#211303) MasterMark válasza tboldi (#211302) üzenetére


MasterMark
titán

De a padon a görgővel forgatják a kereket, nem pedig az autó hajtásával, nem?

Switch Tax

(#211304) Tsebacsi válasza #89309696 (#211299) üzenetére


Tsebacsi
nagyúr

:DDD :C

Minél Több Embert Ismerek, Annál Jobban Szeretem A Cicáimat!

(#211305) focvis válasza MasterMark (#211303) üzenetére


focvis
veterán

Nekem úgy tűnt, hogy a görgővel forgatják. Feltételezem, az igazi (Torsen) quattro áthajt a másik tengelyre, de csak feltételezés. Majd Bitpork elmondja.
Tőlem mindenesetre megkérdezte elővigyázatosságból a vizsgabiztos.

(#211306) #89309696 válasza focvis (#211305) üzenetére


#89309696
törölt tag

Igen. Mérik elől a féket, hátul meg be van fékezve a görgő a kocsi ne mozduljon el 2WD esetén, de itt a hátsókerék is elkezd forogni mikor az elsőt elkezdik pörgetni és a kocsi útra kél. Ilyenkor szabadonfutóra kell rakni a hátsó görgőt, a kocsit meg lekötözéssel rögzíteni.

(#211307) MasterMark válasza #89309696 (#211306) üzenetére


MasterMark
titán

Központi difi miatt nem kéne hogy forogjon, főleg nem ha nem a saját hajtásáról megy, hanem kintről forgatják. Nem?

Switch Tax

(#211308) Qru válasza MasterMark (#211307) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Torsen az nem kerdez. Minden esete muszakin tolem is kerdeztek mar, hogy ugye osszkerekes a Subaru. Azota inkabb en is elore szolok.

#nincsbennetarcsi

(#211309) #89309696 válasza MasterMark (#211307) üzenetére


#89309696
törölt tag

Ennél a középső difi torsenes, az meg összezár akárhonnan van hajtva. Az igaz, hogy ritka amúgy, mert a haldex ezerszer elterjedtebb. Az ha jól rémlik bírja az ilyet vagy kikapcsolható diaggal. A torsen meg mechanikus. Bár minden gyártó a saját módszereit belerakta már, nem ismerem pontosan abban mi van.

[ Szerkesztve ]

(#211310) Winne válasza tboldi (#211267) üzenetére


Winne
nagyúr

Olaszból mit.

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#211311) mmcc02 válasza MasterMark (#211307) üzenetére


mmcc02
tag

A diffi a tengelyek közötti nyomatékkülönbségre (Torsen esetén) vagy fordulatszámkülönbségre (mezei kéziváltós, viszkós diffizáras Subaru) reagál, teljesen mechanikusan. Ha minden együtt forog (gurul az autó), akkor nincs, vagy nem jelentős a különbség (kanyarodáskor nyilván van - ha gyorsabban kanyarodok teljesen eltekert kormánnyal, akkor érzem, hogy összefeszül a hajtás az XV-ben). A román hivatalos szerv úgy emlékszem az első műszaki vizsgán simán leugratott a görgőkről fékméréskor (nem én vittem az autót, nem láttam, csak mesélte aki vitte). Idén nyáron műszakin ugyanúgy mérték, mint a nem összkerekeseket, és nem ugratott le (talán már nem működik úgy a viszkós zár mint újabb korában, vagy nem volt elég a 4-5 kerékfordulat).

* Gondolkodom, tehát vagyok, ez a kérdés, válasszatok! Avagy röviden: Gondolkodom, tehát válasszatok! * Búbos páka *

(#211312) MasterMark válasza mmcc02 (#211311) üzenetére


MasterMark
titán

Ez megvan, de akkor ez alapján megindításnál kell leugorjon a padról.

Switch Tax

(#211313) mmcc02 válasza MasterMark (#211312) üzenetére


mmcc02
tag

Igen, Torsen esetén. Viszkósnál kell a fordulatszámkülönbség, hogy a folyadék felmelegedjen és megnőjjön a viszkozitása.

* Gondolkodom, tehát vagyok, ez a kérdés, válasszatok! Avagy röviden: Gondolkodom, tehát válasszatok! * Búbos páka *

(#211314) MasterMark válasza mmcc02 (#211313) üzenetére


MasterMark
titán

Nekem is csak egy tengelyt raktak a padra, viszont nálam az automatához a leosztás az bolygóműves+kuplung. Ha nem nyomod a gázt, akkor nem zárja össze, mert nem akarsz menni, szóval így a kuplung kibírta amíg csak egy tengelyt forgattak.

Abban nem voltam biztos, hogy a torsen akkor is zár ha a kereket forgatják és nem a hajtás felől kapja a nyomatékot.

Switch Tax

(#211315) Reggie0 válasza MasterMark (#211307) üzenetére


Reggie0
félisten

Kezifek meresnel a torsent siman rarakjak a padra es a hatso tengely nem forgatja vissza az elsot, ha a kuplung ki van nyomva.

Torsennel a nyomatek megszunese eseten elveszti a tengely a hajtast. Ezert is kell melle ESP, ha jegen csuszik, mert fekezni kell a megcsuszo kereket, hogy jusson nyomatek a masik oldalra is.

[ Szerkesztve ]

(#211316) #89309696 válasza Reggie0 (#211315) üzenetére


#89309696
törölt tag

Az a torsen egyik hülye jellegzetessége, még videók is vannak róla a régi Audikról, mikor elkapar a pba és nem akar zárni hátra. Nem tudom pontos fizikai okait, de tud ilyet produkálni és nem hiba, gyanítom a nyomatékban lesz a kulcs, mert abban különbözik a többi hajtástól amik fordulatra zárnak.

Azaz, az ASR-nek a fékező funkciója. Az a torsennél mindenképp kell, a többi autónál már lespórolják sokszor.

[ Szerkesztve ]

(#211317) mmcc02 válasza MasterMark (#211314) üzenetére


mmcc02
tag

Igen, az a setup annyiban szerencsés, hogy egy biztosítékkal le lehet oldani a komplett hátsó hajtást, ha szükséges (pl. első tengelyt megemelve vontatni)

+ Reggie0

Hmm, van ebben ráció, végülis ha a Torsen nyomatékkülönbségre reagál, akkor kinyomott kuplungnál az kb. 0, a kerekek szabadon forognak.

* Gondolkodom, tehát vagyok, ez a kérdés, válasszatok! Avagy röviden: Gondolkodom, tehát válasszatok! * Búbos páka *

(#211318) Reggie0 válasza #89309696 (#211316) üzenetére


Reggie0
félisten

Igen, ez teljesen normalis, ha nincs terhelese az egyik oldalnak, akkor nyitott differencialkent mukodik es a masik oldal nem kap nyomatekot. Ezert kell az ESP, mert az fekez kerekenkent. Ha pedig az ESP-t ki kell kapcsolni, pl. hoban elindulashoz, akkor ilyenkor kis feket kell nyomni a gaz melle.

(#211319) Qru válasza mmcc02 (#211311) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Elég kell hogy legyen, 1/8-1/4 kerék fordulatra már kell reagálnia a viszkós difinek is.

#nincsbennetarcsi

(#211320) #89309696 válasza Qru (#211319) üzenetére


#89309696
törölt tag

Igen, még a nagyon egyszerűek ami a Golfban is van, reagál elég gyorsan. Ha sokat kell forognia, akkor már gond van vele. Nem-Newtoni folyadékkal van töltve, elég gyorsan reagál. Persze teljes nyomatékot képtelen átadni és annyira nem pontos, hogy kanyarstabilitást növeljen, arra alkalmatlan.

[ Szerkesztve ]

(#211321) mmcc02 válasza #89309696 (#211316) üzenetére


mmcc02
tag

Igen, valaki úgy magyarázta, hogy szorzással lehet a legjobban leírni a működését, a kevésebb nyomatékot kapó tengely többszörösét adja a másiknak. 0-val szorozva messze nem lehet jutni, ezért jó az ESP/kipörgésgátló vagy legalább a kézi/üzemi fék használata ilyen szélsőséges esetekben.

[YouTube - Torsen diffis Audi görgőkön] - a legelső eset pont azt példázza, amit Reggie0 is írt. Szoktam nézni a videóikat, van sok Haldexes is.

szerk: lassú vagyok :D jó móka az összkerék hóban/sárban, bárhogy is működjön. Ha meg kell, akkor a legbutább is tudja 80%-ban azt, mint a legjobbak.

[ Szerkesztve ]

* Gondolkodom, tehát vagyok, ez a kérdés, válasszatok! Avagy röviden: Gondolkodom, tehát válasszatok! * Búbos páka *

(#211322) Qru válasza mmcc02 (#211317) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Amúgy ha szar a c. diff azt könnyen kiderítheted. A hibája felismerhető parkolóban lassan körbe-körbe forogva. Az a lényeg, hogy kinyomott kuplungnál a hajtáslánc ne fogja vissza, ne állítsa meg az autót. Az érzés ahhoz hasonló, mintha a kézifék be volna húzva.

A XV amúgy már alapvetően előre van hangolva 60/40 a nyomatékosztás alapból amit 50/50-re tud módosítani de ez nem befolyásolja a jelenséget csak érdekesség ként írtam.

#nincsbennetarcsi

(#211323) mmcc02 válasza Qru (#211322) üzenetére


mmcc02
tag

Érdekes, mert ezt érzem, de a görgőkröl nem jött le :F

Úgy tudom a CVT-s 60/40, nem tudom mennyire tud áthajtani/összezárni, a kéziváltós meg alapból 50%/50%, amit 80%/20%-ra tud módosítani.

* Gondolkodom, tehát vagyok, ez a kérdés, válasszatok! Avagy röviden: Gondolkodom, tehát válasszatok! * Búbos páka *

(#211324) Qru válasza mmcc02 (#211323) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Az enyém is 50/50 alapból ami 80/20-ra tud módosulni. CVT is tud variálni de csak 50/50-re. Igazából az is elég, durva terepre meg ezek úgy sem valók.

Ha meg már 4WD/AWD és YT, nekem ez a kedvencem: [link]

mod:

"Érdekes, mert ezt érzem, de a görgőkröl nem jött le"

Akkor érdemes lenne ránézetni alkalomadtán azért. :K

[ Szerkesztve ]

#nincsbennetarcsi

(#211325) MasterMark válasza mmcc02 (#211317) üzenetére


MasterMark
titán

Ez még nem az a fajta, az csak az újaknál van. Nekem még a régi hagyományos hidrodinamikus 5AT van, itt nem lehet leoldani, csak azt tudja szabályozni, hogy mennyi nyomaték menjen át a kuplungon, és maga a kuplung is az ami felveszi a differenciát. [link]

Switch Tax

(#211326) #89309696


#89309696
törölt tag

[link]
Mondanám, hogy tök jó nagy kombi, de.... Akkor inkább egy Trafic.

(#211327) tboldi válasza Winne (#211310) üzenetére


tboldi
nagyúr

Írtam a rákövetkező hsz-emben, második generációs Lancia Ypsilon és Musa. :)

szerk.: Sajnos másfélszer annyiba kerül, mint amennyink van, de ez a legszebb Ypsilon, az biztos. Musából meg ez.:)

[ Szerkesztve ]

(#211328) Winne válasza tboldi (#211327) üzenetére


Winne
nagyúr

Ezek mindenkinek tetszenek a családban? :DDD

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#211329) tboldi válasza Winne (#211328) üzenetére


tboldi
nagyúr

Yep. :K
Rosszul vagyunk összeszerelve? 🤷‍♂️

Mondjuk az Ypsilonnál jobb lenne ez a belső szín, jobban passzol a külsőhöz, de a másik szebb állapotban van, meg van üvegteteje.
De a büdzsébe inkább ilyenek (01, 02, 03) férnek bele.

Amúgy anyumnak lesz, nekem egy másik csajosnak titulált autóm van. :D

[ Szerkesztve ]

(#211330) 4tha válasza Qru (#211270) üzenetére


4tha
újonc

Elvittem itt a közelben egy "franchise" alatt szolgáló chip tuning műhelybe. Lóerőben brutál nőtt(+39 lóerő az elején mért 161hez képest), nyomatékban 30NM- azt azonban 1000rpmel magasabb fordulatszámon adta le.
Sok mérést csináltam 0-100, 50-130, azonban legjobb esetben is ugyanolyan számokat tudtam hozni, mint a gyári ECU mappel, azonban legtöbbször az általam mért gyári értékhez képest 0.5-1s veszteség volt,kb hasonló időjárás és szélviszony mellett. A pénzt visszadták nagy nehezen, persze megígérték, hogy lemérik profi gps eszközzel: azonban amikor a reklamáció után odaértem, már azt mondták, hogy ők nem akarnak ezzel foglalkozni (maximum 5-10 perc), inkább visszadják a pénzt. Hiába mondtam nekik, hogy találjunk megoldást, mert nekem az a fontos, hogy a kocsi jobban menjen (ne az élettartam kárára). Jól tudták, hogy lószart nem csináltak, csak megemelték a nyomatékot, amit jóval magasabban adott le, szóval semmire nem mentem vele.

Szóval az, hogy erőmérő van, még nem jelent semmit, lehet a motor ugyanazt a teljesítményt adja. Bevallom őszintén, hogy az első próba után én is el voltam ájulva, egyrészt az ember is fényezte, hogy milyen jól sikerült(placebo hatást erősíti, főleg amikor közel 100 ezret kiadtam érte), másrészt pedig a gázpedál valóban gyorsabban reagált, így érzetre a kocsi gyorsabb lett.

(#211331) Jorus


Jorus
nagyúr

Tegnap bementem az egyetemre pár jegyzetért, közben jól megbüntettek itt
A képen látható kék autónál jóval előrébb álltam, kb az oszlopnál volt az autóm vége. Nem kétlem, hogy jogos volt, felfestés nincs, szemre meg nem tudok 35 métert számolni :D Ilyenkor küldik majd a csekket, és annyi, igaz?

''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

(#211332) Qru válasza MasterMark (#211325) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

De a tiednek nincs kulon biztositeka? Azt ha kiveszed akkor lekapcsol a c. dif teljesen.

#nincsbennetarcsi

(#211333) Winne válasza tboldi (#211329) üzenetére


Winne
nagyúr

Jó az a Honda, sztem nem is csajos. Melyik motorral van?

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#211334) Tsebacsi válasza Jorus (#211331) üzenetére


Tsebacsi
nagyúr

Hát ez elég véleményes valóban. És senkinél nincs egy 50m-es mérőszalag...
Ez nettó geciskedés volt sztem.

Minél Több Embert Ismerek, Annál Jobban Szeretem A Cicáimat!

(#211335) Qru válasza 4tha (#211330) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Ismeros szitu. Az abt chippel vannak hasonlo tapasztalataim. Es akkor azzal reklamoztak magukat, hogy nem jar gari vesztessel ha oket valasztod. Persze mert nem lesz erosebb a kocsi. :D

Hitelesitett pados helyre kell vinni. Pl Dyno Project.
Esteleg adott automarka specifikusan erdemes rakeresni fb csoportban.

#nincsbennetarcsi

(#211336) Qru válasza Jorus (#211331) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Kozteres vagy rendor? Ha kozteres az rogton adja a csekket helyben. Ha nincs csekk akkor csak figyelmeztettek.

Multkor leparkolt egy auto a garazskihajtonk ele. Hivtuk a koztereseket de nem buntettek meg csak figyelmeztettek. Bravo. Legkozelebb inkabb magam intezem a dolgot.

#nincsbennetarcsi

(#211337) grizlisandor válasza Qru (#211336) üzenetére


grizlisandor
addikt

"Legkozelebb inkabb magam intezem a dolgot."

Te is tudsz csekket adni? ;]

(#211338) Jorus válasza Qru (#211336) üzenetére


Jorus
nagyúr

Közteres volt, mármint közteres papírkát hagyott a szélvédőn. Csekket nem kaptam, nem volt ott a szakember, amikor visszamentem az autóhoz. Azt húzta alá a kis papírján, hogy helyben bírságol, de ez nem történt meg, meg a hátuljára írta a 35 méteres dolgot, meg hogy fénykép is készült.

Tsebacsi: ja, hát 35 métert nem könnyű szemre felvenni :D

''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

(#211339) Qru válasza grizlisandor (#211337) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Persze. Meg valaszthat is hogy villany vagy gaz legyen rajta. :D
Am figyelmeztetni en is tudom ahhoz felesleges kijonnie a koztereseknek. Parszor mar tettem cetlit es mindnki vette az adast.

#nincsbennetarcsi

(#211340) Qru válasza Jorus (#211338) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Pedig akkor kene benne lennie csekknek. Hivd fel oket.

#nincsbennetarcsi

(#211341) bandus


bandus
veterán

[kép] ismeros csaj autoja. garazsban allt, o pedig nem sokkal az esemeny elott parkolt be es szallt ki. a garazsa mellett egy epitkezest bontanak, aztan beejtettek valamit.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#211342) szabonagyur válasza bandus (#211341) üzenetére


szabonagyur
félisten

Aztkva :Y

Eladó: iPhone 13Mini 2 év gari, iPhone 6S 32GB

(#211343) Jorus válasza Qru (#211340) üzenetére


Jorus
nagyúr

Csak egy pici papír volt, nem volt csekk, kis zacskó, meg semmi ilyen szokásos dolgok. Majd ha hazaértem, befotózom.

bandus bXszki... mi esett rá, egy betonpumpa?

[ Szerkesztve ]

''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

(#211344) hentes555


hentes555
senior tag

Sziasztok!

Amatőr kérdés, de valaki használ ilyen holttér tükröt, van valami értelme?

Dobozos Peugeot Partnerhez venném.

"Tiefe Brunnen muss man graben wenn man klares Wasser will"

(#211345) szőröscica


szőröscica
addikt

Ez az uj Jaguar XF nagyon tetszik, siman bevallalnam a tesztelt dizelt hosszutavfutasra.

(#211346) grizlisandor válasza Qru (#211339) üzenetére


grizlisandor
addikt

Nem tudom, nekem a közteresek nem tűnnek valami nagy elrettentő erőnek, itt nálunk szerencsére ilyen probléma nincs vidéken.

(#211341) bandus:

Nem lennék a tulaj helyében. :W

(#211347) MasterMark válasza Qru (#211332) üzenetére


MasterMark
titán

Nem tudok róla, teljesen kikapcsolni meg nem tud, mert a bolygóműven keresztül mindig van összeköttetés.

Switch Tax

(#211348) Tsebacsi válasza bandus (#211341) üzenetére


Tsebacsi
nagyúr

Jézus bmeg...

Minél Több Embert Ismerek, Annál Jobban Szeretem A Cicáimat!

(#211349) bandus válasza Jorus (#211343) üzenetére


bandus
veterán

ugye atszakitotta a garazs teljes tetoszerkezetet is, szoval a betonon kivul meg a teto is, brutal. egyebkent nem is itthoni tortenet, hanem parizs. gondolom nez majd nagyot a kivitelezo amikor ezert kartalanitjak. 30k km volt az autoban.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#211350) focvis válasza bandus (#211349) üzenetére


focvis
veterán

Szép munka. 👍😮

Akartam írni, hogy építkezés mellett óvatosan érdemes parkolni. De hogy a garázstetőn keresztül jött az áldás. Hú.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Autós topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.