Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#551) Sonja válasza togvau (#549) üzenetére


Sonja
veterán

AES Crypt

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#552) Cyrin válasza Rimuru (#550) üzenetére


Cyrin
addikt

sztem nem volt biztonságos, mert az előző biztonsági hibára két hónapja már azt javasolták mindenkinek, hogy 3.0.7-re váltsanak, ez pedig nem történt meg.

de most megjött a frissítés 3.0.7.1 lett.

(#553) Frawly válasza ubyegon2 (#544) üzenetére


Frawly
veterán

Nocsak-nocsak, Júbájgönövics Guijevics terminális megoldásra esküszik. A végén te is eljutsz oda, hogy a nem rendszerinfós alkalmazásoknál is terminálosat használsz, a Cinmanó meg majd sírhat :DDD

(#554) Frawly válasza togvau (#549) üzenetére


Frawly
veterán

Ezt nem értem, hogy hogyan érted a partíciók közötti rakosgatást. A linuxos dm-crypt/cryptsetup megnyitja a windowsos TrueCrypt és VeraCrypt által titkosított partíciókat és konténereket is.

(#555) ubyegon2 válasza Frawly (#553) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:Y
Lusta vagyok meg GUI-s dolgokat használok, de azért lassan beláttam, mikor célszerűbb/jobb terminalos módszert használni. A rendszerrel kapcsolatos infókat meg változtatásokat mindenképpen cli-ből érdemes...
(egyébként sokkal-sokkal több és jobb rendszerinfo cli app és parancs van, mint egyszerű user at gondolná, szóval ezeket GUI-val kiváltani értelmetlen/lehetetlen)

A Cinnamon csak adja a keretet a napi használathoz, az azért kell, mert 16GB mellett akar a fene 2-3MB-ot felemésztő pálcika WM-eket használni. :D A munkám ugyan desktopon végzem, de csak a böngészőbe kell eljutnom, így közel nulla Linuxos tudással is elvagyok. ;] (jó persze, home userként már lassan rutinossá válok, igaz mióta nem vagyok aktív, egyre többet felejtek)

Furcsállottam is a minapi kollégát, aki 3 nap alatt nem ismerte ki a home user Linuxot és azt mondta, neki ez nem való. Nekem jóval több kellett anno, mint 3 nap, igaz az elszántságom kicsit erősebb volt az övénél, hogy lecseréljem a Wint. Amit nagyon bánok az csak az, hogy 5+ éve léptem erre az útra és nem jóval hamarabb!

Cinmano forever

[ Szerkesztve ]

(#556) togvau válasza Frawly (#554) üzenetére


togvau
senior tag

nem csak titkosított particiók vannak, vannak simák is. És ha egyiken elfogy a hely, akkor át kell másolgatni, míg fájlszinten nincs ilyen. Az van titkosítva ami kell, nem kell particiókkal szenvedni.

hitler, sztálin, micro usb

(#557) growler válasza togvau (#556) üzenetére


growler
őstag

SiriKali ? [link] [link]

(#558) togvau válasza growler (#557) üzenetére


togvau
senior tag

nem gui kéne, de adott egy-két ötletet a multiplatform titkosításokra, de sajnos egyik se jött be. A cryfs visual c redistnél hasal el, encfs mint írtam borzalom lassú vindózon, securefs pedig elhagyottnak látszik, gocryptfs-nél meg ugyan az lenne a gond mint a cryfs-nél, meg ehhez is kéne ilyen dokány.

hitler, sztálin, micro usb

(#559) Frawly válasza togvau (#556) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, így már értem. Fájlszintű titkosításból nincs olyan, amit a Windows és a Linux is támogat.

Vagy titkosított VeraCrypt konténereket csinálsz minden partícióra, vagy minden partíciót letitkosítasz VeraCrypttel. Akkor sem kell rakosgatni az adatot titkosítatlan területre.

(#560) Frawly válasza ubyegon2 (#555) üzenetére


Frawly
veterán

Nem csak a rendszerinfós programoknál hatékonyabb a terminál, hanem szinte minden alkalmazástípusban. Egyedül tényleg a grafikus szerkesztésben és böngészésben nem, pl. videóvágás, fotószerkesztés, rajzolás, böngészés.

A pálcika WM-nek nem csak az alacsony memóriafogyasztás a lényege, hanem a gyors boot, meg használat közben is ultrareszponzív. A pálcika WM-nek az a lényege, hogy mindent terminálból használsz, és csak 1-2 maradék progiknak nyújt grafikus felületet pótlékként. De erre a szintre el kell jutni.

Én is 5+ éve váltottam, és én is bánom, hogy nem váltottam hamarabb. Egyébként egyszer majdnem váltottam 7 évvel ezelőtt, Mint Cinmanóra ráadásul, akkoriban csak az tartott vissza, hogy az akkori szkennerem és nyomtatóm nem tudtam rajta beüzemelni, pedig lehetséges volt, csak akkor még én voltam béna hozzá.

A fent említett 3 napos kollégának nem volt való a Linux, abban igaza volt. Szerintem az életkora miatt.

(#561) Rimuru válasza Frawly (#560) üzenetére


Rimuru
veterán

alacsony memoriafogyasztas:
stumpwm, nem cel

Gyors boot.
4 honapja lattam utoljara bootot notebookon. :DDD

palcika wm (legyen most =tilling)
android, windows tablet mod, ios?, mind tilling, megse cli programokat hasznalnak rajta.

Vigyázat, csalok!

(#562) togvau válasza Frawly (#559) üzenetére


togvau
senior tag

de van olyan, csak egyik lassú, másik elhagyott, harmadikhoz 1313 darab lib kell ami nem megy fel...

hitler, sztálin, micro usb

(#563) ubyegon2 válasza Frawly (#560) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem csak a rendszerinfós programoknál hatékonyabb a terminál, hanem szinte minden alkalmazástípusban.

Szerintem home usereknél akkor hatékony a cli, ha már tudja a parancsokat vagy sejti honnan kell előkeresni, ill. ha már legalább egyszer használta az adott disztrón. Emiatt mentem el az összes lecserélt disztrtó history-ját.

A pálcika WM-nek nem csak az alacsony memóriafogyasztás a lényege, hanem a gyors boot, meg használat közben is ultrareszponzív.

Persze, ezek értelemszerűen azért együtt járnak logikusan.....szép is lenne, ha még gyors sem lenne. A boot az mellékes, normál legacy boottal öreg desktopon systemd előtti időkben 3 sec körüli bootok voltak. (multkor valahol linkeltem is, az Archklón volt a 2.7s éppen, eddigi leggyorsabb)

Én is 5+ éve váltottam, és én is bánom, hogy nem váltottam hamarabb.

Na ugye! Szerintem minden értelmes ember így van ezzel, magamat nem sorolom ide Eltées Elemérként. :D

A fent említett 3 napos kollégának nem volt való a Linux, abban igaza volt. Szerintem az életkora miatt.

Ő hiszi csak ezt, ugyanez Winnel is meglesz nála sajna. Ott sem fog boldogulni, persze szidta a Win topikosokat, de ha ott is ennyire mást csinál, mint amit tanácsolnak..........én sajnálom, mert pont a Mint Cinnamon volt az, amit sok embernek felraktam már, 40-50+ korúaknak és gyakorlatilag nekik úgy tökéletes volt, ahogy feltelepült és csak használták. A legjobb, ha valaki a Winhez is tök kuka, mert az csak leült a géphez használni és nem jutott eszébe sem, hogy elkezdje kutyulászni.

(#561) colomb2

Félsz, hogy nem fogod tudni bekapcsolni legközelebb? :DDD

[ Szerkesztve ]

(#564) Frawly válasza Rimuru (#561) üzenetére


Frawly
veterán

Most nem értem az álláspontod. Nem azt mondtam, hogy alacsony memóriafogyasztás miatt kell feltenni, hanem a kolléga ezt pedzegette, én meg írtam, hogy ez csak az egyik esetleges előnye.

A gyors boot is igenis előnye, attól, hogy te nem profitálsz belőle.

Sehol nem állítottam, hogy mindenki ezekért az előnyökért használja kizárólag. Csak említettem néhány előnyt.

Az Android, Win tablet működési elvét tekintve tiling, de a klasszikus tiling WM-ekhez nincs köze, mivel ahogy írod is, tablet felületek, és nem billentyűzet orientáltak, meg elég bloatok is. Persze, a Trabant meg a Ferrari is személyautó, de ne hasonlítsuk össze.

(#565) Frawly válasza ubyegon2 (#563) üzenetére


Frawly
veterán

Abban igazad van, hogy az említett 3 napos kollégának valószínű a Win10-zel is nagy keserűsége lesz. De annak el fogja nézni, mert a Windowst ismeri már valamennyire, és megszokta a hülyeségeit. A Linuxban meg nem bízik, mert az teljesen új, teljesen idegen.

Akiknek te telepítettél gépet 40-50 éveseknek, azoknak feltettél mindent kulcsrakészen, meg gondolom nem akartak önállóan HP nyomtatót telepíteni, meg multi ügyfélszolgálatának bölcs tanácsa alapján 7 éves disztrót feltenni helyette. Ez a sikered titka.

(#566) Rimuru válasza Frawly (#564) üzenetére


Rimuru
veterán

Általánosítani szoktál, gondoltam most beleállok egy kicsit. :P

Vigyázat, csalok!

(#567) ubyegon2 válasza Frawly (#565) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azt írta a kolléga, hogy 3 nap után dobja a Linuxot, mert az nem userbarát, ezt arra alapozta, hogy azt a spéci multi printerét nem tudta rajta használni. Ahogy ide beírtam, utána olvastam, hogy Win10-en sem sikerült neki a dolog.

Akiknek te telepítettél gépet 40-50 éveseknek, azoknak feltettél mindent kulcsrakészen

Itt jól látható, hogy életedben nem telepítettél igazi home usereknek való desktop Linxot! :DD

Felraktam a Mint Cinnamont, kipróbáltam és ennyi volt, max a megjelenítéshez szükséges finomításokat csináltam meg, ami sajnos bosszantó hiányosság még a legjobb outofbox disztrónál is, például a Firefox openGL beállítása.

Átlag felhasználónak egy átlag gépre sokkal jobb felrakni egy Linux Mint Cinnamont, mint egy Win10-et és tuti, hogy használni is sokkal könnyebb. Láttam, hogy ezek az emberek odaülnek a gép elé és minden fennakadás nélkül elkezdik használni. Bármi gubanc lenne azon az eszközön, nekik az ugyanolyan akadályt jelentene Windowson is, mint Linuxon. Ugyanez igaz a spéci hardverek esetére is.

Írtam is a szóban forgó kérdezőnek, hogy küldje gyorsan vissza a 30 eft-s Wint és várja az ingyenes Mint továbbra is. ;) Ha csak azt csinálta volna, amit javasoltunk neki, már működne az a fránya nyomi nála. Az is lehet, hogy csinálgatta is ezeket valahogy, de nem volt értelmezhető visszajelzés a segítők felé. Így elég nehéz.

(#566) colomb2

:D

Helyes! Az ilyen vitákból jön ki a legtöbb hasznos infó többnyire.

[ Szerkesztve ]

(#569) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Olyan grafikus programot keresnék ami képes külső adattárolók végleges törlésére (pl.: eladás miatt)
Illetve keresek olyan grafikus programot ami képes adattárolókról véletlen törölt (formázott) adatok visszaállítására.

Linuxmint 19.2 cinnamon

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#570) ubyegon2 válasza hódmaci (#569) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

99%, hogy mindkettőre csak cli-s programok vannak, mégpedig azért, mert GUI-s frontend-et minek csináljanak olyan programhoz/feladathoz, ami kezdőknek nagyon nem javallott! Ha belegondolsz, ez teljesen logikus is.

(#571) growler válasza hódmaci (#569) üzenetére


growler
őstag

Az elsőre: "nemo-wipe" (Beépül a jobb egérgombos menübe.) [link] [link]

(#572) King Unique válasza hódmaci (#569) üzenetére


King Unique
titán

A biztonsági törlésre jó akár a beépített lemezek (Disks) alkalmazás is, azzal futtatni egy formázást felülírással ehhez hasonlóan.
Grafikus adatmentő program viszont kevésbé van Linuxra, inkább parancssoros (CLI) akad, mint pl. a TestDisk/PhotoRec, plusz Ext fájlrendszereknél a törölt fájlokhoz az Extundelete.

(#573) hódmaci válasza ubyegon2 (#570) üzenetére


hódmaci
senior tag

"Ha belegondolsz, ez teljesen logikus is."

Nem, nem logikus.
Miért ne lehetne grafikus felülettel? Csak azért mert kezdőknek nem javasolt???????
A linux mint-et is kezdő linuxosként telepítettem és annak is van grafikus felülete.
Gondolj csak bele ha nem lenne.
Mi galibákat tudtam volna csinálni amennyiben nincs Magyar nyelvű grafikus felület?
Pláne egy windowsos usernek aki szeretne linuxot használni.(Windows mellett)

growler ; King Unique

Köszönöm
Megnézem.

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#574) growler válasza hódmaci (#573) üzenetére


growler
őstag

Innen töltöttem le: [link]
Igaz, hogy nálam 18.3-ra van telepítve - még nem jutottam el odáig hogy
19.2-re is telepítsem.

(#575) hódmaci válasza growler (#574) üzenetére


hódmaci
senior tag

Letöltöttem, telepítettem.
Sajnos a nemoban jobb gombra a felugró menüben nem jelenik meg a wipe.
Csak a sima törlés

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#576) ubyegon2 válasza King Unique (#572) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A disks kiemelten említi a honlapján, hogy vigyázat, a program nem képes visszaállíthatatlan törlésre, de lehet félreolvastam valamit....
Nem is erőltetem a dolgot, úgysem hiszi el senki, amit írok. 😉

[ Szerkesztve ]

(#577) growler válasza hódmaci (#575) üzenetére


growler
őstag

Közben én is telepítettem Mint 19.2 Cinnamonra.
Sajnos nálam sem integrálódik a jobb egérgombos menübe.
Még újraindítás után sem. :(
A jelenlegi nemo verzióhoz úgy látszik ez már régi.

(#578) King Unique válasza ubyegon2 (#576) üzenetére


King Unique
titán

Azt nem olvastam, de azért egy lassú formázásra felülírással csak képes a Disks a beállítási lehetőségek alapján. Az, illetve az egyszeres felülírás pedig már elég lehet ahhoz, hogy ne lehessen róla érdemben adatot visszaállítani. Szóval egyrészt nem feltétlen 35x Gutmanm módszerben kell gondolkodni egy X TB-os külső HDD biztonsági törlésénél, ami ekkora tárolókapacitásnál X napig / hétig is eltartana, de még a 3-7X DoD is. Másrészt gondolom nem azoknak a bizonyos hárombetűs szerveknek akarja eladni a fórumtárs az adathordozóit, hanem random home usereknek, akik a kíváncsiskodó adatmentés helyett vsz kapásból azzal kezdenek, hogy írnak rá valamit, vagyis amúgy is részlegesen felülírják a korábbi tartalmat. :DDD Szóval szerintem nem feltétlen kell ezt annyira túlgondolni.

[ Szerkesztve ]

(#579) growler válasza growler (#577) üzenetére


growler
őstag

Ha biztonsági törlést akarsz, akkor marad a CLI-s "shred" v. "scrub" v. dd
Pl:
sudo shred -v -n2 -z /dev/sdX
vagy
sudo scrub -p dod /dev/sdx
vagy
sudo dd if=/dev/urandom of=/dev/sdx bs=4096

(Az /sdx persze behelyettesítendő !)

[ Szerkesztve ]

(#580) ubyegon2 válasza King Unique (#578) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én is furcsállottam, hogy ezt írták a honlapon, mert ami a gyorsformázás alatt van, mint választható opció, annak elégnek kell lennie, de mivel ezt írta a Gnome honlapja, így nem mertem ajánlani. ;)

Egyébként valóban, ha valaki megveszi, nem fogja annyira érdekelni, mi volt azelőtt a meghajtón, túl sok időbe telne ez amúgy is neki meg ki kíváncsi arra, mit talál egy idegen meghajtóján?

[ Szerkesztve ]

(#581) cigam válasza hódmaci (#569) üzenetére


cigam
félisten

BleachBit-ben bepipálod, hogy a "free space"-t is takarítsa, vagyis ilyenkor felülírja a törölt fájlokat is. De egy kiadós formázás is megteszi.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#582) King Unique válasza ubyegon2 (#580) üzenetére


King Unique
titán

A gyorsformázás önmagában nem elég, azután még visszaállíthatók az adatok, ellenben a lassú (teljes) formázás már igen. A 19.2-es verziónál kicsit változott itt-ott a Disks felülete, de amúgy a törlést (magyar verziónál) kell bejelölni pluszban és akkor felülírást is csinál (gondolom 0-val) a formázásnál. Utána pedig pl. egy GetDataBack sem talál semmi adatot, max. a formázásnál létrehozott partíciót listázza ki üresen. Vagyis működőképes és elég lehet ez a módszer is, meg ehhez külön grafikus programot sem kell telepíteni, mivel a rendszer része.

Igen, valószínűleg, meg jellemzően eleve másol / telepít rá kapásból, vagyis felülír. Az meg szintén nem éppen valószínű, sőt elég csekély az esélye, hogy majd egy random user puszta kíváncsiságból elmegy emiatt profi adatmentő céghez és kifizet akár X százezret. :N Meg ugye lehet feleslegesen is menne, mert ha teljesen felül lett írva a korábbi tartalom, akkor már ott sem nagyon tudnak vele mit kezdeni.

[ Szerkesztve ]

(#583) Frawly válasza hódmaci (#569) üzenetére


Frawly
veterán

Szét kéne bontani. Nem mindegy, hogy SSD-hez lesz a végleges törtlés, vagy más fajta adattárolóhoz,

A véletlen törléses visszaállítás is függhet ettől, meg attól is, hogy milyen fájlrendszerről történt. NTFS-es törlést pl. egyik linuxos megoldás sem tud visszaállítani.

Egyébként a véletlen törléstől a legjobban a rendszeres biztonsági mentés véd a legjobban.

(#584) hódmaci válasza Frawly (#583) üzenetére


hódmaci
senior tag

Akkor másképpen kérdem. :)
Hogyan kell törölnöm illetve milyen programmal a HDD-t Illetve az SSD-t, Pendrivet ha végleges törlést szeretnék ezeken az eszközökön?
Ne védje a törlés hiper szuper titkos szolgáltató visszaállító módszerei ellen, de a mezei fanatikus kockák ellen védve legyen visszaállítás ellen, akik erre utaznak és csak direkt ezért veszik ezeket a hardvereket. :D
Vagyis nyugodtan aludjak hogy a magán fotóimat, adataimat már többé sem én sem más nem fogja látni.

"A véletlen törléses visszaállítás is függhet ettől, meg attól is, hogy milyen fájlrendszerről történt. NTFS-es törlést pl. egyik linuxos megoldás sem tud visszaállítani."
Akkor erre csak win alól van lehetőség?? Hát ez hihetetlen............. :Y

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#585) Cyrin válasza hódmaci (#584) üzenetére


Cyrin
addikt

kalapács + vödörvíz :D

(#586) hódmaci válasza Cyrin (#585) üzenetére


hódmaci
senior tag

Na ez tuti. :))

De így hova az anyagi haszon?

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#587) ubyegon2 válasza Cyrin (#585) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

HDD-t több helyen át kell fúrni min 10-es fúróval, csak az a tuti. ;] (és ez most nem poen volt)

[ Szerkesztve ]

(#588) King Unique válasza hódmaci (#584) üzenetére


King Unique
titán

Ha eleve grafikus megoldást akarsz a fájlok végleges törléséhez, akkor az előzőleg említett lemezek (Disks) alkalmazással végzett lassú formázás felülírással jó ilyen célra pendrive-hoz, HDD-hez és SSD-hez egyaránt. Utána azokról nem fognak adatot visszaállítani, legalábbis otthoni környezetben és módszerekkel biztosan nem. Nyugodtan ki lehet próbálni! Viszont ha SSD-ről van szó, azoknál elsődlegesen inkább a Secure Erase (így / így) javasolt, ami egyrészt jóval hamarabb lefut, másrészt nem generál rá felesleges írásmennyiséget, mint a lassú formázás, ami végigír minden szektort. Valamint az SE-t elsődlegesen helyileg, azaz pl. SATA-n csatlakoztatva az SSD-t javasolt elvégezni, nem USB-n. Bár itt eredetileg sem volt említve, hogy pontosan milyen külső adattárolókról lenne szó, ahogyan most sem derült ki... Max. nagy általánosan a főbb típusok lettek felsorolva, ahol lehet éppen némelyik nem is külső, hanem belső adattárként értendő, vagy ki tudja.

Aztán ha esetleg elkerülte a figyelmedet, akkor az előzőleg említett TestDisks weboldalán látható, hogy milyen fájlrendszereket támogat, vagyis többek között NTFS-t is. Tehát lehet vele ilyen fájlrendszerű partíciót visszaállítani, vagy akár adatot menteni róla a program lehetőségeihez mérten. A sima undelete használatánál az Exundelete meg nyilvánvaló, hogy milyen fájlrendszerekre vonatozik. De elvileg létezik egyébként Ntfsundelete lehetőség is Linuxra, ahol a leírásban a TestDisk használata is szemléltetve van.

[ Szerkesztve ]

(#589) hódmaci válasza King Unique (#588) üzenetére


hódmaci
senior tag

Végre.

Köszönöm.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#590) Frawly válasza hódmaci (#584) üzenetére


Frawly
veterán

HDD-re, pendrive-ra írtak már alternatívát, shred, Gnome Disks. Ezeknél csak az a módszer működik, hogy lényegében az adatot felül kell írni, és csak utána törölni, vagy csak felülírni az egész meghajtót.

SSD-nél viszont vagy secure erase-t kell futtatni, vagy teljes lemezes TRIM-et. Igazából a secure erase is egy teljes lemezes TRIM, a kettő abban különbözik, hogy a secure erase a cache-t és a overprovisioning tárterületet is végig TRIM-ezi, meg lenullázza az esetleges titkosítást.

Secure erase futtatása:
sudo hdparm -security-erase /dev/sd[akármi]

Ha így nem menne, akkor így:
sudo hdparm --user-master u -security-erase <password> /dev/sd[akármi]
Ha nincs titkosítva az SSD, akkor passwordnek üres jelszót kell megadni, két idézőjel: "" azaz semmi ne legyen közötte.

Ha az SSD nem támogatná a secure erase-t, akkor teljes SSD-s TRIM:
sudo blkdiscard /dev/sd[akármi]

Figyelem, a /dev/sd[akármilyenbetű] megadásánál háromszor is ellenőrizd, hogy milyen SSD-t adsz meg neki, ha véletlenül kettő is van a gépben, és rosszat adsz meg, arról minden adat törlődni fog. Ez igaz a hdparm-ra is. Nem vállalok érte felelősséget, ha véletlenül rossz meghajtót adsz meg, mondjuk a /dev/sdb-t akarod törölni, de véletlenül /dev/sda-t írsz.

Egyébként SSD-nél nem kell még ezzel sem szenvedni, csak ha egész SSD-t akarsz egy lépésben törölni. Ha ugyanis be van kapcsolva az SSD-n a TRIM (vagy fstrim systemd service, vagy discard mount opció az fstab-ban), akkor nem kell semmit felülírnod, mert normál fájl, mappatörléskor az érintett szektor mögötti NAND lapok automatikusan alapállapotba állnak, ezt végzi el a TRIM parancs. Ahogy lefut az adott NAND lapra/cellákra, onnan adat nem nyerhető vissza belőlük.

Vagy csak kiadod ezt a parancsot:
sudo fstrim -a -v
Ez az összes felcsatolt SSD partíción az üres szektorokat végig TRIM-ezi. A nem üres szektorokon megmarad az adat, csak a már törölt fájlokat, mappákat érinti.

SSD-n is lehet használni egyébként a shred, Gnome Disks progikat, mert végül is az adatokat azok is felülírják, így azok nem lesznek visszanyerhetők. Egy alkalomra ez is megfelel, de ha gyakran csinálsz ilyet, akkor az SSD-nek egészségesebb a TRIM.

(#591) Frawly válasza King Unique (#588) üzenetére


Frawly
veterán

Kösz, ezt a Test Disk-et és ntfsundelete-et nem ismertem, kipróbálom őket.

De én továbbra is a GetDataBack-et ajánlom, főleg NTFS-re. Igaz fizetős, windowsos progi, de nagyon megbízható, eddig még mindig visszahozta maradéktalanul adatokat, ha az lehetséges volt (nem döglött meg a drive, nem voltak felülírva a törölt fájlok).

Az ne ijesszen meg senkit, hogy windowsos, letölthető belőle Live CD is, nem kell hozzá feltelepített Windows. Ráadásul támogatja az Ext-es partíciókat is, ezt csak most látom. Egy hátránya valóban van, fizetős, de aki ügyes, megoldja magának. Vagy ha sokat foglalkozik ilyennel, akkor az árát is megéri, kivételesen ez egy olyan szoftver, amiért akár fizetni is érdemes.

Persze manapság már nem nagyon használok ilyet, minden fontosról van biztonsági mentésem, meg igyekszem csak linuxos, open source toolokat használni amúgy is.

(#592) Gondwana válasza Frawly (#590) üzenetére


Gondwana
addikt

SSD, secure erase: sokszor nem megy, ha bootolàskor màr csatlakoztatva volt.
(illetve intel 320-as ssd-kkel akkor is megy ha nem akarod, egyszer csak 8MByte lesz a kapacitàsuk)

... megy a csiga hazafelé ... (One World One Dream One More Thinkpad, Please [ o] )

(#593) Frawly válasza Gondwana (#592) üzenetére


Frawly
veterán

A legtöbb SSD-nél ezért kell admin/user password, hogy engedje a secure erase-t.

Illetve secure erase-nél is kétféle van. Van a rövid és a hosszú. Az ilyen SSD-ken öntitkosítás van, és a rövid secure erase csak a titkosítás felnyitásához szükséges tárolt (külön titkosított) kulcsot írja felül, többé nem érhetők el az adatok a vezérlő számára.

Amelyik SSD csak simán secure erase-t támogat, azon a hosszút kell érteni. Illetve régebbi SSD-k közül sok egyáltalán nem is támogatja.

(#594) Joker88


Joker88
őstag

egy nagyon nehéz kérdésem lenne hozzátok.

Otthon több számítógép is van ( PC,notebook) . Az enyémet leszámítva Windows 8.1 és 10 rendszerrrel futnak.
Van egy helyi hálózati "cset alkalmazás ( [link] ) " azonban ez nem akar működni a Mint /19.2/-en.. szóval, van-e , létezik-e olyan "keresztplatformos" megoldás ami működik Linuxon és Windows-on egyaránt. Akár fizetős,akár ingyenes, angol/magyar szintén lényegtelen.

In loving memory of Garrett Lockhart

(#595) cigam válasza Joker88 (#594) üzenetére


cigam
félisten

Tox?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#596) King Unique válasza Frawly (#591) üzenetére


King Unique
titán

Az eredeti kérdésben nem volt szó NTFS-ről és a válasz is annak megfelelően ment. Utána lett valamiért felvetve az NTFS, de arra is említve lettek lehetőségek. A hangsúly pedig azon volt, hogyan lehet Linuxon megoldani akár arról is a mentést, a törölt fájlok visszaállítását, ami nem egyenlő azzal, hogy minden helyzetben okvetlenül ott és ezeket kell használni NTFS-hez. Meg a TestDisk egy dolog, az is jó erre-arra, de azért az egyes Runtime szoftverek nem véletlenül fizetősek. Egyébként tényleg létezik az utóbbiból Linux-alapú Live CD is, de annál a letöltési linkek egy ideje nem működnek, legalábbis nálam nem.

(#597) BoB válasza Joker88 (#594) üzenetére


BoB
veterán

[link]?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#598) Frawly


Frawly
veterán

Wi-Fi elemző progik keresnék Linuxra. Olyasmit, mint a LinSSID, de nekem nem csak az kéne, hogy milyen SSID-k, hány GHz-en adnak, hanem leginkább a jelerősséget, elveszett csomagokat akarom mérni Wi-Fi kapcsolat ideje alatt. Elveszett csomagokon rádiós fizikai csomagokat értek, nem TCP/IP csomagokat. Látni akarom, hogy hol gyengül a kapcsolat, melyik ponton hány csomag veszik el.

De ha valaki Windowsra tud ilyet, az is jöhet, írjon privátot, vagy tegye OFF-ba.

Egyelőre az iw dev wlp3s0 station dump paranccsal nézem, ez írja is a jelerősséget, de jó lenne, ha valami olyan progit tudnátok, ami apróbb fokozatokban tudja mutatni, minél több infót.

[ Szerkesztve ]

(#599) cigam válasza Frawly (#598) üzenetére


cigam
félisten

[link], de ehhez spéci WiFi kártya is tartozik, és eszméletlen drága.
Szerintem a mezei WiFi adapterek, ill. azok driverei nem adnak tovább infót a rádiós rész működéséről.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#600) vargalex válasza Frawly (#598) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Milyen "fokozatokra" gondolsz? Bármilyen GUI-t találnál, valószínűleg az iw kimenetből táplálkozna.

Alex

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.