Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#72001) #92691712 válasza #20749568 (#72000) üzenetére


#92691712
törölt tag

A Cinnamon miért nagyobb gépigényű? Mit hoz a valóságban többletetfogyasztás? Nem csak rosszul van megírva, azért eszik többett?

(#72002) lev258 válasza #92691712 (#72001) üzenetére


lev258
veterán

Ahogy mondani szokták, a csilli-villi extrák és effektek miatt nagyobb a RAM és proci igénybevétel.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#72003) I02S3F válasza #20749568 (#72000) üzenetére


I02S3F
őstag

Anélkül, hogy konkrétumot mondanék, szerintem a cinnamon elmegy gyengébb gépen is. Nem követtem a változásokat az utóbbi hetekben. Azelőtt sokat faragtak az erőforrásigényén. Nálam a gnome3 memóriafogyasztásának töredékén ment. Igaz, hogynem vagyok naprakész ezügyben. Emlékeim szerint a cinnamon egyik mint-en 200-260 mb memóriát evett. Tehát _szerintem_ bőven elfutna azon a gépen!

(#72005) #92691712 válasza #20749568 (#72004) üzenetére


#92691712
törölt tag

Értem. :K

Ki lehet tenni a tálcára grafika-animációt? Processzor használatról, internet letöltési adatokról? Ilyesmikről beszélsz?

[ Szerkesztve ]

(#72006) I02S3F válasza #20749568 (#72004) üzenetére


I02S3F
őstag

"de ha játékról van szó, akkor rögtön más a leányzó fekvése." - Itt arra gondolsz, hogy az OS ne egye el az erőforrást a játékoktól?

(#72008) #92691712 válasza #20749568 (#72007) üzenetére


#92691712
törölt tag

Van ott is. Én például telepítettem az Xfce Goodies kiegészítést. Remek dolgok vannak benne! A Mint Cinnamonban is van ilyesmi? Mert kerestem képeket, de nem találtam semmit sem.

(#72009) I02S3F válasza #20749568 (#72007) üzenetére


I02S3F
őstag

Nem a kérdezőnek mondom a következő mondatot, mert nem kért ilyesfajta tanácsot. Ilyen esetben ram-ot szükséges venni szerintem.

(#72011) #92691712 válasza I02S3F (#72009) üzenetére


#92691712
törölt tag

Jelenleg kettő darab 3000 MHz-es RAM van a gépemben. Nem emiatt kérdezem. Hanem használhatóság, a kényelem, a plusz információk a tálcán, stb.

Aweriot: Van üres 64GB-os hipergyors pendrive-om. Arra este felrakom. Köszi a bíztatást! ;)

[ Szerkesztve ]

(#72012) mobilizmo


mobilizmo
addikt

Úgy gondoltam kipróbálom régi kedvencem az rtorrent-et. AUR-ból fel is ment, majd utána a rutorrent frontend. Hibaüzi nem volt, de rutorrent-et nem találom sehol. Valami még kell hozzá?

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#72013) vadkörte válasza mobilizmo (#72012) üzenetére


vadkörte
addikt

A Deluge, Transmission, Qbittorrent miért nem felel meg?

Üdv. V. Körte

(#72014) mobilizmo válasza vadkörte (#72013) üzenetére


mobilizmo
addikt

Transmission-t használom régóta, megfelel. De gondoltam kipróbálom a régen szeretett rtorrent-et. És most egyébként is tanulok linuxul, miért ne?

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#72015) Rimuru válasza mobilizmo (#72014) üzenetére


Rimuru
veterán

A rutorrent egy sima php alkalmazas, nezz utana mi kell a futtatasahoz (kiindulasnak jo a lamp)

Vigyázat, csalok!

(#72016) mobilizmo válasza Rimuru (#72015) üzenetére


mobilizmo
addikt

Ez lenne az?

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#72017) #92691712 válasza #20749568 (#72010) üzenetére


#92691712
törölt tag

Válaszolni akartam neked, de eltévesztettem a topikot. Jól meg is kaptam a magamét. :N

Végül egy free szoftverrel, a Paragon Partition Managerrel csináltam egy mbr frissítést. Egyből lehet bootolni a windowsos ssd-émről! :C

[ Szerkesztve ]

(#72019) #92691712 válasza #20749568 (#72018) üzenetére


#92691712
törölt tag

:B :K :DDD

(#72020) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

- a W10-et nem tudtam induláskor elindítani. Minden esetben ő indul el.
- a tálcára nem találtam számomra megfelelő kisalkalmazásokat.
- a Gpartedet nem találtam, feltelepíteni nem tudtam.
- begurultam nagyon! És mérgemben butaságot csináltam.
- letöröltem a másik linuxom (xubuntu 18.04) Gpartedjével. A Windowsom nemcsak önmagában, de a linuxom indítómenüjéből sem indul már el. Valahogy elrontotta. Most telepíthetem újra? :U

Összefoglalom: Sz@r!

Persze nem értek hozzá, de egy biztos, ez nem felhasználó barátság. Megvárom a 20.04-es Xubuntut. Addig 18.04-es Xubuntut használok.
---------------------------------------------------------------------------------------

Fentiek alapján rápillantanál a kiemelt részekre és megsúgnád nekünk, hogy mire gondoltál pontosan, amikor összefoglaltad?

(#72021) #92691712 válasza ubyegon2 (#72020) üzenetére


#92691712
törölt tag

Dühös voltam. Ugye felrakom a mintet. A startmenüjében ott a win, de elindítani már nem lehetett vele. Ugyanúgy a mint jött be. Ezen már felhúztam magam. A többi már csak a hab volt a tortán. Pont kellett volna a windows, de sehogyan sem tudtam elindítani. :W

(#72023) #92691712 válasza #20749568 (#72022) üzenetére


#92691712
törölt tag

hanyagolni kéne ezt a projektet

OK! Szevasztok!

[ Szerkesztve ]

(#72024) ubyegon2 válasza #20749568 (#72022) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha eddig nem is, mostantól tiszteletbeli főtag van a Látóasszonyos topikban! :R

(#72025) csixy


csixy
addikt

Na itt vagyok ezen a win10 által köpködött állítólag memória kezelhetetlen, vagy monitorkártyakezelhetetlen Sony Vaio gépen egy Reborn Os-sal ,mit tudhatnék hirtelen megnézni memória, vagy videokártya ügyben, mielőtt letúrnám róla a win10-est ?

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#72027) csixy válasza #20749568 (#72026) üzenetére


csixy
addikt

Van egy vpceh3l1e tipusú sony vaio, a fiamé. Windows 10-zel használja. Most egy usb-SSD-re telepített kütyüről bootoltam be reborn ossal. Újabban újraindítás után a windows folyton elszáll rajta, visszaállítgatja magát. Órákig teker bootolás közben. egyszóval borzasztó. A neten írkálnak a a vaio gépekkel kapcsolatban hogy állítólag memória kezelési gond ,vagy videokártya gond van velük windows alatt. Ennek kellene utána eredni egyenlőre linux alól hardver szinten, hogy van-e baja a vasnak. Ehhez kérnék segítséget.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#72028) CPT.Pirk válasza csixy (#72027) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha ram gondja van, akkor előbb-utóbb valami összeomlik...

Kezdésnek viszont nem így tesztelném, hanem memtest86+ -t futtatnék a pendriveról. https://www.memtest.org/

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72029) csixy válasza CPT.Pirk (#72028) üzenetére


csixy
addikt

Köszi. Előhalászok egy telepítőt és megnézem. Szektorhiba nem lehet? Egy egyterás, gumi-asusból kioperált vinyó van benne.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#72030) CPT.Pirk válasza csixy (#72029) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Annak szokott lenni hallható hangja, meg mikor ráfut olyan helyre a Windows, akkor addig még az egér is meg szokott állni, míg kitalálja, hogy mi legyen a hibás szektorral. Futtass rajta Hard Disk Sentinel-t, az megmondja mi a szitu.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72031) csixy válasza CPT.Pirk (#72030) üzenetére


csixy
addikt

Oké, egyenlőre hibátlanul nyúzza a memtest86+ A CPU hőmérséklete 69-71 fok között mozog, de stabil. Aztán majd megnézem hard disk sentinellel . Köszi!

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#72032) Cyrin válasza csixy (#72031) üzenetére


Cyrin
addikt

Öcsémnek volt ilyen VAIO gépe, csak amd kártyával. Lecserélte, elkértem, rendbe tettem, oda adtam a lányomnak, Mint XFCE fut rajta gond nélkül. Játszik is rajta.

(#72033) csixy válasza Cyrin (#72032) üzenetére


csixy
addikt

Az lesz, tesztelgetem, és ha nem megy, akkor megy rá egy linux. Meg még egy vesa driverrel meg kellene nézni, hogy úgy is döglik-e a winnyóz.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#72034) moleculez


moleculez
veterán

LO Writerben be kapcsolva a spell check mégsem teszi a dolgát. A gép nyelve is angol, minden angol. Ötletek?

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#72035) csixy válasza moleculez (#72034) üzenetére


csixy
addikt

Alkalmazás rendszerszinten megvolt a nyelvi és területi beállításoknál?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#72036) moleculez válasza csixy (#72035) üzenetére


moleculez
veterán

:F Wut :F

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#72037) CPT.Pirk válasza moleculez (#72036) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem kell hozzá külön telepíteni a huspell-t? Vagy hunspell? Valamilyen disztrónál láttam ilyet, hogy valamiért szét volt bontva és kézzel kellett felrakni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72038) moleculez válasza CPT.Pirk (#72037) üzenetére


moleculez
veterán

De én angolul szeretném, hogy checkeljen, és soha más nyelvet nem látott ez a gép :U , és egy ideig rendesen működött is.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#72039) CPT.Pirk válasza moleculez (#72038) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem, magát az ellenőrzőt hívják hunspellnek. :) [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72040) moleculez válasza CPT.Pirk (#72039) üzenetére


moleculez
veterán

ja, ok, én azt hittem, ez ilyen magyar nyelvi csomag LO-hoz. :D

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#72041) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

KDE plasma big screen TV-k számára, Raspberry Pi4-en: https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=KDE-Plasma-Bigscreen

moleculez: először én is. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72042) Pano


Pano
addikt

Sziasztok!

Szeretnék javaslatot kérni, mert már nem találok rá semmi működő megoldást.
A böngészőkben megjelenő fontok sokszor katasztrofálisak a Windows-ban megjelenítettekhez képest. Teljesen mindegy milyen disztrót próbálok.
Amit tudni kell:
- Xubuntu 18.04 jelenleg
- Ms Fontok fel vannak telepítve.
- Böngészők ugyan azok csak más OS alatt (Firefox)
- Böngésző font beállításai is ugyan azok.

Megvizsgálva az elemet a böngésző által megjelenített font ugyan az, mint Windows alatt, mégis teljesen másként néz ki.

Twitch

Xubuntu alatt

Win 10 alatt



FB

Xubuntu alatt:



W10:

(#72044) májkimiki


májkimiki
őstag

Átnyargaltam Manjaro-ra, mert miért ne. Gondoltam megnézem a dmesg kimenetet.
[tosi@tosi ~]$ dmesg
dmesg: read kernel buffer failed: A művelet nem engedélyezett
[tosi@tosi ~]$ 
Ez normális, vagy volt valami változás?

Ezen is meglepődtem egy kicsit.
[tosi@tosi ~]$ free -m
free: Multiple unit options doesn't make sense.
[tosi@tosi ~]$ free
              total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:           5408        1602        2991         150         814        3424
Swap:          6143           0        6143
[tosi@tosi ~]$ 

[ Szerkesztve ]

(#72045) BoB válasza májkimiki (#72044) üzenetére


BoB
veterán

free -m már be van állítva alias-nak, ezért a free -m -m nem értelmes.

dmesg-nél meg biztonsági beállítás a Majaro által hogy normál user ne tudja olvasni.
[link]

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#72046) májkimiki válasza BoB (#72045) üzenetére


májkimiki
őstag

Köszi szépen. Praktikus mindkettő.

(#72047) leviske válasza Pano (#72042) üzenetére


leviske
veterán

Firefox alatt megtudod nézni, hogy milyen fontot igényelne alapból az adott tartalom. Az MS font nem elég, mert emlékeim szerint pl a Tahoma nincs benne. Én úgy oldottam meg, hoigy .ttf formátumban leszedtem a Tahoma Regulart és az Arialt és minden rendszer újrahúzást követően felrakom őket. Ez Gnome és KDE alatt megoldott, nem tudom az Xfce-nek van-e erre kezelő progija.

(#72048) Pano válasza leviske (#72047) üzenetére


Pano
addikt

Köszi, megpróbálkozom vele.
Megnéztem hogy milyen fontot igényel az adott honlap, pont ezért nem értettem, mert az igényelt font fenn volt a rendszerben. Ha megvizsgáltam devtoolba ott is azt írta, hogy az a font van használatban (pl Verdana) mégis teljesen máshogy jelenik meg.

(#72049) CPT.Pirk válasza Pano (#72042) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Amúgy, ha nem lenne ott a link nevében, hogy melyik rendszeren lőtted a képeket, nem tudnám megmondani. :)

By default, így néznek ki a fontok Manjaro KDE + Firefox alatt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72050) Pano válasza CPT.Pirk (#72049) üzenetére


Pano
addikt

Jó neked, eléggé szembeötlő (nem csak szerintem, ismerősöm is majdnem elsírta magát amikor mutattam neki. Jó, mondjuk ő webdesigner, jobban rááll a szeme).

Prohardver nekem is jól jelenik meg. De sok oldal nem, vagy csak részben. Teljesen mindegy melyik disztróról van szó.

[ Szerkesztve ]

(#72051) CPT.Pirk válasza Pano (#72050) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mutatsz egy olyan oldalt, ahol látványos?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72052) Pano válasza CPT.Pirk (#72051) üzenetére


Pano
addikt

Igen. Pl Facebook. :D
Sima bejegyzésekkel nincs gond, de mondjuk ha lenyitod az értesítéseket, a messenger üzeneteket stb.
De ide tudom sorolni a sima Twitch.tv-t is, na ott elég látványos.

(#72053) CPT.Pirk válasza Pano (#72052) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az ott nekem ilyen:

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#72054) leviske válasza Pano (#72048) üzenetére


leviske
veterán

Őszintén szólva nekem olyan bajom, hogy feltelepített fontot nem használt az oldal, csak Snap és Flatpak formában feltett böngészőnél volt. Esetleg még azt tudom elképzelni, hogy valamiért az Xfce nem engedi elérni a rendszerben telepített fontokat.

Amúgy a disztró a licenc kérdések miatt mindenképp számít. openSUSE alatt pl elérhető több olyan Adobe, Google és Microsoft font, amiket mondjuk Fedora alatt csak .ftt-ből lehet telepíteni.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.