Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#69451) Falcon75 válasza growler (#69450) üzenetére


Falcon75
tag

Rendben.Köszönöm a választ. :) Felteszem az újabb kiadást,és próba.

(#69452) leviske


leviske
veterán

Sziasztok!

Ma kezdtem (volna) telepíteni a nvidia-s laptopomra is opensuse-t és a telepítők betöltését követően lekapcsol. próbáltam secure boot kikapcsolása mellett is, ugyanezt csinálja. Mindig, amikor a telepítőnek be kéne töltenie, lekapcsol. Létezik, hogy ez az Optimus (vagy mi a rák) miatt van? Bár annak gondolom fekete képernyőnek kéne lennie, itt meg a firmware kb védekezik a linux ellen.

(#69453) leviske válasza leviske (#69452) üzenetére


leviske
veterán

Na, az Ubuntu felmászott gond nélkül. Az bejelentkezést követően kapcsol ki. :W

Érdekesség egyébként, hogy a live rendszer gond nélkül üzemel. Csak a telepített hal be.

[ Szerkesztve ]

(#69454) lev258 válasza leviske (#69453) üzenetére


lev258
veterán

Próbálkozz nomodeset-tel.
Ha a BIOS-ban esetleg van rá lehetőség, állj át az Intel-re.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#69455) attilav2 válasza leviske (#69453) üzenetére


attilav2
őstag

Próbálkozzal Arch-al :DDD Viccen kívül. Lehet hogy macerás a telepítés, de legalább nem erőlteti a grafikus felületet. Az alaprendszer telepítése után kapsz egy konzolos rendszert és utána úgy konfigurálod az X-et ahogy akarod, olyan komponenseket raksz fel amilyeneket akarsz. A wikije nagyon jó, sokat segít.
SuSe-ból a tumbleweed-et vagy a leap-et próbáltad? Ha leap-et, akkor próbáld ki a tumbleweed-et is, lehet hogy a leapben levő kernel régi a laptopodhoz.

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#69456) 0xmilan válasza cigam (#69442) üzenetére


0xmilan
addikt

Mergeltek a frissitett magyar forditasokat, bar valamiert a kommentjeim figyelmen kivul hagyasa mellett :D mindenesetre azokkal csak minor problemakat jeleztem.
Innentol kezdve nem tudom mennyi ido, mig lecsorog a downstream linuxmint repoba is, de kezzel telepitve gondolom mar most is elerheto a friss verzio.

(#69457) samujózsi válasza leviske (#69453) üzenetére


samujózsi
tag

A gép kapcsol ki vagy csak a kijelző vált feketére?
18.04-nél még nem néztem, de ha ez nem változott, akkor egy ctrl-alt-f1(esetleg ctrl-alt-f2) kombinációval karakteres konzolra kellene váltania, ha csak vga driver probléma. Onnan meg talán az nvidia oldaláról letölthető, zárt forrású driverrel tovább tudsz lépni.
Ha ténylegesen kikapcsol a gép, akkor nem tudom, hogyan lehetne javítani. :(

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69458) attilav2 válasza leviske (#69453) üzenetére


attilav2
őstag

Egy jó leírás Arch-hoz, Archwiki
Lehet próbálkozni.

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#69459) Rimuru válasza attilav2 (#69458) üzenetére


Rimuru
veterán

Ezt a leirast mar 3 eve updatelni szeretnem. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#69460) attilav2 válasza Rimuru (#69459) üzenetére


attilav2
őstag

Természetesen a hivatalos arch wiki install guide-t kell követni, a te leírásod többek közt pl a felhasználó létrehozásában segít sokat, milyen paraméterekkel milyen csoportoknak legyen tagja stb.

-||- Asrock B660M HDV -II- G.Skill Aegis 2x16GB DDR4 -II- - i3 12100f -||- Sapphire RX550 4GB -||- AOC Q27V4EA 1440p -||-

(#69461) leviske


leviske
veterán

(#69454) lev258: Köszi! A nouveau.modeset=0 tényleg segített.

(#69455) attilav2: Köszi! Lehet, hogy egyszer bepróbálkozom az Arch-al, de most itthon a többi gépen openSUSE van és miután most se a modeset volt az első gondolatom, nem vagyok benne biztos, hogy készen állok az Arch nyújtotta kalandokra.

Egyébként Leap a szóban forgó disztró. tumbli van a nagy gépen, de a notit kifejezetten munkára használom, így jobbnak láttam lassabban frissülő disztrót választani.

(#69457) samujózsi: Konkrétan a gép kapcsolt le. Ez valami failsafe cucc akarhat lenni.

(#69462) májkimiki válasza leviske (#69461) üzenetére


májkimiki
őstag

Tudom ajánlani Arch ismerkedésnek az ArchLabs-ot, ha nem az alapoktól akarod kezdeni az építkezést. Komplett GUI-t kapsz a telepítés végén. Nem live rendszer, hanem install szkript. Nagyon egyszerű. Van mit beállogatni bőven install után.
A BunsenLabs ihlette a fejlesztőket. Van egy saját repojuk pár témával és általuk írt programmal. Más nincs hozzá piszkálva.
[link]

(#69463) cigam válasza 0xmilan (#69456) üzenetére


cigam
félisten

Köszi!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#69464) Falcon75 válasza Falcon75 (#69451) üzenetére


Falcon75
tag

szia. feltettem az újat. semmi változás. no dd, no dts hang. a hang beállításnál nem ismeri fel az intel hdmi hangot. csak pcm hang van.

(#69465) lev258 válasza Falcon75 (#69464) üzenetére


lev258
veterán

Jó lenne tudni, milyen hardverrel próbálkozol.
Az lspci mit mond a hangeszközről?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#69466) Falcon75


Falcon75
tag

intel hd grafic. a pavu sem látja az AVR-t.a kimenetek között kellene lenni az intel megjelenítőnek. mi az a lspci? bocs nem vagyok programozó. a windows egyből felismeri a drivert.a laki azt írta a 19.1 ubuntu már tudja a dts ill. dolby hangokat.

[ Szerkesztve ]

(#69467) lev258 válasza Falcon75 (#69466) üzenetére


lev258
veterán

"intel hd grafic"
Elég sok éve ez az általános megnevezése az összesnek. Valami konkrétabb? Ha laptop, akkor a proci pontos típusa, ha meg alaplapi, akkor az alaplapé.
Az lspci-t a Terminál nevű programba írja be az ember és kap információt a hardverekről.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#69468) sh4d0w válasza Falcon75 (#69466) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Linuxhoz nem kell programozónak lenni

https://www.coreinfinity.tech

(#69469) Falcon75


Falcon75
tag

cpu ba integrált vga intel hd 620.

[ Szerkesztve ]

(#69470) lev258 válasza Falcon75 (#69469) üzenetére


lev258
veterán

Ha minden igaz, már jó ideje támogatott.
Tedd fel a pavucontrol alkalmazást (nálam a magyar neve PulseAudio hangerőszabályzó) és nézz körül abban. Ott szokott lenni mindenféle HDMI beállítás (5.1, 7.1 hang).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#69471) Falcon75 válasza lev258 (#69470) üzenetére


Falcon75
tag

fent írtam hogy feltettem a pavu t, de semmi változás. kimeneteknél van vagy 10-15 beállítási lehetőség. Hdmi t hiába állítom egyik sem jó. csak pcm hang van dolby, dts semmi. azt olvastam a pulseaudió 13 as deb kiterjesztésű fájlt kell telepíteni ubuntu szoftverközpontból.csak a legfrissebb tudja a hd hangokat.
https://www.fosslinux.com/20600/pulseaudio-13-0-released-with-dolby-truehd-and-dts-hd-support.htm?amp#

[ Szerkesztve ]

(#69472) májkimiki válasza Falcon75 (#69471) üzenetére


májkimiki
őstag

13-as Pulse Audio-t szerintem 18.04-re nem tudsz telepíteni. A 20.04 beta-nak és a 19.10-nek a csomagja.
[link]

(#69473) Falcon75 válasza májkimiki (#69472) üzenetére


Falcon75
tag

19.10 ubuntu van fenn.azért tettem fel ezt. csak nem megy a tru hd hang,de még a dolby digital és dts sem.

[ Szerkesztve ]

(#69474) Falcon75


Falcon75
tag

valószínű a terminàlból fogom majd telepíteni csak még nem tom mit és hogyan. van valaki akinek ilyen problémája van vagy csak én szeretnék linuxon házimozizni. esetleg megoldás????? másoknak megy a dts vagy dolby hang?
ja. lspci beírtam terminalba. intel hd 620 graphics.

[ Szerkesztve ]

(#69475) CPT.Pirk válasza Falcon75 (#69473) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez ugyan a Kodi leírása, de itt említik, hogy a passtrough-hoz 2.0-ra kell állítani a kimeneteket, akkor is, ha egyébként sok csatoráns a film, mert így működik. [link]

Amúgy tehetnél fel egy képet arról, hogy mi a helyzet. Printscr bellentyű gombot lenyomva biztosan elindul valamilyen képmentő program.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69476) Falcon75 válasza CPT.Pirk (#69475) üzenetére


Falcon75
tag

köszi. megpróbálok képeket feltenni. most nem vagyok pc előtt.

(#69477) lev258 válasza Falcon75 (#69473) üzenetére


lev258
veterán

Itt álljatok meg. Aki azt írta, hogy a 19.10-ben benne lesz, tévedett. Másrészt a 13-as PulseAudio valóban hoz pár új funkciót, de az alap DTS már korábban is működött (csak a Dolby TrueHD és DTS-HD Master Audio-hoz kell 13-as).
Szóval valami beállítás kérdése az egész.
Neked azt javasolnám, először kezd el megismerni a rendszert és használni. Aztán később utánaolvasni, mit hogyan lehet. Nekem még sosem volt igényem ilyenre, de biztos vagyok benne, hogy leírások vannak róla az interneten, esetleg némi próbálkozás után az ember maga is rájön. De ehhez kell, hogy megtanuld használni az új rendszered.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#69478) Falcon75


Falcon75
tag

ok. most átnéztem a táblázatot. valamit nagyon nem jól csináltam. próbálgatni fogom majd. de ahogy néztem a true hd és dts hd disabled. tehát tiltva van. holott a vlc biztosan tudja már.
azért köszi mindenkinek......

[ Szerkesztve ]

(#69479) anorche1


anorche1
őstag

Vegre megtalaltam mitol akad allandoan a gepem, ha 4.19-nel frisebb kernelt hasznalok.
Valamiert folyamatosan swapolt, akkor is, ha 8bol 6GB szabad. Eloszor a swapiness -t allitottam 10 -re majd 0 -ra, de nem segitett. A teljes kikapcsolas viszont igen.
Swapparticiot hasznalok (hasznaltam), ami a 850 pro ssd -n volt.

8GB ram visszont keves, kepszerkesztessel, virtualisgeppel konnyu kifutni belole. Ha meg elfogy a memoria, akkor windowszal ellentetben lefagy a rendszer, es semmire nem reagal, itt nincs ctrl alt del sem.

Ugyhogy most kiprobalom a zram -ot.
Kesobb meg bovitem a gepet.

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#69480) Rimuru válasza anorche1 (#69479) üzenetére


Rimuru
veterán

Ha meg elfogy a memoria, akkor windowszal ellentetben lefagy a rendszer, es semmire nem reagal, itt nincs ctrl alt del sem. - pontosabban amikor eljut oda a rendszer akkor kilovi a feleslegesnek tuno sok memoriat zabalo alkalmazasokat, amig ezt nem teszi meg te ugy erzed mintha lefagyott volna (tldr: ha varsz eleget visszater).

Vigyázat, csalok!

(#69481) májkimiki válasza Falcon75 (#69473) üzenetére


májkimiki
őstag

Oké, így már más.

(#69482) samujózsi válasza anorche1 (#69479) üzenetére


samujózsi
tag

Ha esetleg ilyen lefagyásba futnál...
Keress rá a linux sysrq kifejezésre!
Hogy müködik-e, azt úgy a legegyszerűbb ellenőrizni, hogy karakteres konzolra váltasz és ott a SysRq+h kombinációval próbálkozol (nálam ez az Alt+PrtScr+h, van ahol az alt+scroll lock+h stb., ezt meg kell keresni)
Ilyenkor megjelenik egy pici help. SysRq+s szinkronizálja a fájlrendszereket, hogy ne maradjanak inkonzisztens állapotban, a SysRq+r meg resetel.
Persze ehhez az is kell, hogy a kernelben engedélyezve legyen.

Rimuru: define elég, please! ;) Van, hogy napokat is várhat ilyenkor.

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69483) Falcon75 válasza lev258 (#69477) üzenetére


Falcon75
tag

köszi a tippet. na ezért kérdezgetek gondoltam majd valaki le tudja írni mit hogyan kellene csinálni. egészen nyilvánvaló hogy valami beállítás kérdése az egész. segítséget kérnék olyanoktól akik esetleg tudják mi a megoldás. :)

(#69484) Rimuru válasza samujózsi (#69482) üzenetére


Rimuru
veterán

Manapsag default bekapcslva szokott lenni a sysrq? Nem hiszem.

Akkor finomhangolod az oom killert. :P

Otthoni kornyezetben (mire kilovi a kepszerkesztojet), nem hiszem hogy sokat kellene varnia. Nekem fel ora alatt le szokta zavarni a notimon. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#69485) samujózsi válasza Rimuru (#69484) üzenetére


samujózsi
tag

Ubuntun a h, s és r be van.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69486) leviske


leviske
veterán

Ha valakinek van itt Intel +nVidia laptopja, megtudná mondani, hogy hogy lehet élvezhető sebességet kicsikarni belőle?

Adott a Leap 4.12-es kernellel és adott az alatta futó gép egy 7700HQ és GTX1050Ti társaságában. Telepítve van az nVidia openSUSE repójából a megfelelő driver és a Prime. A rendszert X11 alatt használom, wayland-del még nem próbálkoztam.

A mikroakadásokat sikerült talán megszüntetnem a "video=SVIDEO-1:d" paraméterrel, de ennek ellenére sokszor olyan lassú animációkat kapok, mintha szoftver renderrel menne a rendszer egy 2007-es laptopon.

(#69462) májkimiki: Köszi! Az openSUSE/Fedora vonalon érzem magam kényelmesen. Különösképp a suse sok olyan apróságra figyel, amit értékelek. Ha nem muszáj, nem szeretek belenyúlni a rendszer konfigurációba.

[ Szerkesztve ]

(#69487) lev258 válasza leviske (#69486) üzenetére


lev258
veterán

SUSE-hoz nem értek, de azt meg tudod nézni valahol, hogy éppen melyik videókártyát és driver-t használja?
Ha a glxinfo|grep OpenGL nálad is működik, akkor az elegendő lehet.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#69488) leviske válasza lev258 (#69487) üzenetére


leviske
veterán

Közben feltűnt valami. Gondoltam egy nagyot, hogy kipróbálom mit csinál wayland alatt. Viszont a bejelentkező képernyőn külön "Gnome - wayland" vagy "Gnome -x.org" helyett két "Gnome" opciót találtam a Gnome classic és többiek mellett. Váltottam a másikra és érzete jobb.

Érdekes, hogy a glxinfo mindkettőre azt írja, hogy az nVidia van használatban ÉS az echo $XDG_SESSION_TYPE is mindkettőre x11-et dob. Bekavarhat annyira az nVidia driver, hogy utóbbi parancs olyankor is x11-et dob, ha wayland sessiont próbálna a rendszer létrehozni?

Elvégre az alap Gnome beállításokkal indítottam és a SLE 15 óta elvileg a Wayland az alap, így gondolom ezt a Leap is lekövette.

(#69489) lev258 válasza leviske (#69488) üzenetére


lev258
veterán

Mint írtam, nem vagyok otthon a SUSE-ban. Viszont az még mindig nem biztos, hogy a zárt van használatban: erről még nem írtál, nem nézted a driver-t.
Mondjuk laptopon eleve az Intel-t érdemes használni és az Nvidia-val legfeljebb csak egy adott programot futtatni, ha kell (meg persze a HDMI használatához).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#69490) leviske válasza lev258 (#69489) üzenetére


leviske
veterán

A hwinfo szerint a nvidia/nvidia-drm van használatban, illetve az intel-féle i915, míg a nouveau inaktív.

(#69491) lev258 válasza leviske (#69490) üzenetére


lev258
veterán

Akkor nem normális, ha tényleg lassúnak tűnik a rendszer.
Viszont a másik javaslatom még mindig áll. Használd az Intel-t, az akkuidőt is javítja.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#69492) naja


naja
aktív tag

Sziasztok!
A segítségeteket kérném a fotóink rendezésének beállításban. Röviden a feladat az lenne, hogy több mappát kellene figyelni, és ha beesik oda egy-egy file, akkor azt a forrásmappa+exif adatok alapján kellene egy bizonyos célmappába áttenni. Mindezt egy nonstop futó Ubuntun (18.04 LTS) kellene megoldani, a file-ok egy QNAP NAS-on vannak, szintén helyileg.

Sajnos Linuxhoz elég láma vagyok, a tudásom addig tart, hogy kigugliztam, hogy ezt nekem az exiftool és a inotifywait közösen megtudnák oldani valahogy. Ezeket találtam, de sajnos nem tudom kihámozni, hogy mit is kellene velük kezdenem: exiftool forum link, exiftool, inotifywait forum link, inotifywait.
Persze ha tudtok rá egy GUI-val rendelkező programot, ami megoldja ezt nekem terminál nélkül akkor én lennék a legboldogabb, de a kereséseim, mindig az Exiftoolnál lyukadtak ki.

Tehát:
Figyelt_mappa1 –> User1_mappa/éééé/hh/nn/ééhhnn_óóppmm_eredetinév
Figyelt_mappa2 –> User2_mappa/éééé/hh/nn/ééhhnn_óóppmm_eredetinév
Figyelt_mappa3 –> User3_mappa/éééé/hh/nn/ééhhnn_óóppmm_eredetinév

Az éééé, éé a 4 és 2 jegyű évszám az Exiftool alapján, a többi a hónap, nap, óra, perc és másodperc lenne. Ezek egyszer a mappastruktránál jellenek meg, illetve rövidítve az eredeti filenév elé is bekerülnének (pl: user1/2019/12/05/191205_105630_img0001.jpg)

Azt részét nem igazán értem, hogy ha lenne egy scrpit mint amit a mellékelt fórumokon javasolnak, abból hogyan lesz olyan mint windowson egy service? Tehát folyamatosan fut és figyel és dolgozik, nem csak amikor egyszer lefuttatom.

Remélem érthetően írtam össze a dolgokat. Köszönöm szépen előre is a segítséget!

(#69493) samujózsi válasza naja (#69492) üzenetére


samujózsi
tag

Miután Ubuntu 18.04-t említettél, egy systemd service-t kellene létrehozni, ami bootkor indítja a szkripted. Ehhez talán ad némi segítséget ez: https://www.linode.com/docs/quick-answers/linux/start-service-at-boot/

Az inotifywait, amit stackexchange-en emlegettek, ül csendben, majd amikor valaki létrehoz/módosít/stb (-e kapcsolóban megadott tevékenység) egy fájlt a -m kapcsoló után megadott könyvtár alatt, akkor az érintett útvonalat, a műveletet és a fájl nevét kiírja a stdout-ra.
Ezt az path-t és nevet kiszedve és teljes útvonallá összefűzve meg tudod mondani egy saját szkriptnek, hogy melyik fájllal kell dolgoznia, az exiftool meg kiszedi a képfájlból a kért EXIF adatokat, amikre neked is szükséged van (feltéve, hogy nem lettek eltávolítva, bár mintha a dátumot akkor is visszaadná talán a fájl dátumából - de ez nem biztos)

Ennyi elég vagy bővebb infó kellene?

Ja, azt nem tudom, hogy amikor az inotifywait például a CREATE-re jelez, akkor létezik-e már a fájl vagy csak létrejött a directory bejegyzés hozzá. Van egy olyanom, hogy érdemes várni pár másodpercet ilyenkor, hogy valóban ott legyen a teljes kép, ne csak az írás alatt álló töredéket vidd el. De ez csak feltételezés, sosem használtam ezt a toolt.

Szerk: -e close_write kell neked az inotifywait-hez, de arra figyelni kell, hogy ne másolj/mozgass duplán egy fájlt.

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69494) májkimiki válasza naja (#69492) üzenetére


májkimiki
őstag

Lehet nem elégít ki minden igényt. A FreeFileSync tud olyat. Amikor könyvtárakat figyelsz vele, mondjuk 5s késleltetéssel (lehet több is). A figyelt könyvtárból áthelyezi vagy másolja a célkönyvtàrba a frissen létre jövő állományt. Windowsra és Linuxra is elérhető.
[link]
Grafikus felületen működik.

(#69495) naja válasza samujózsi (#69493) üzenetére


naja
aktív tag

Köszi!
A systemd-s link érthetőnek tűnik, majd átrágom rajta magam.
Közben látom az inotifywait tud folyton figyelni egy mappát a -m vagy -d paraméterrel (ezt így hívják?), bár a különbséget közöttük már nem értem. Így ha minden igaz a systemd felesleges vagy nem?

A stdout az némileg homályos: az lenne amit egy program futása után válaszként/outputként visszaad (ez az argumentum?)?

A CREATE helyett akkor lehet, hogy a CLOSE_WRITE lenne a megfelelőbb, mivel ez a mappa elméletileg folyton üres, amíg bele nem esik valami, így másra nem vonatkozhat ez az esemény. Upsz most látom, már írtad is.

Igazából az egész script összerakása a gond. Nincs sok fogalmam a linuxos syntaxisról. Nézem, hogy teli van speciális karakterekkel, és csak belekavarodok, mert nem ismerem az alapokat, ami alapján fel kellene építeni a szkrpitet.

...
Pár óra alatt ezt férceltem össze az előzőekből:
inotifywait -m /FigyeltMappa -e close_write -e moved_to |
    while read path action file; do      # EZ MI?
        exiftool -r '-FileName<CreateDate' -d %Y/%m/%y%m%d_%H%M_%%f-%%c.%%e -r  /FigyeltMappa
  done

Az első sor végén mi ez: "|"?
Illetve a második sor szerepét a "; do" előtt nem értem

Aztán ha jól értem akkor ezt elmentem pl. /usr/bin/SortNewImages.sh txt file-ba (1. sor: #!/bin/sh), futtathatóvá teszem, és végül "Startup Applications" -ban beállítom (link alapján).

A maradék kérdésem az, hogy hova kellene beírnom a célmappát, és hogy fog ez három különböző mappát figyelni?

@májkimiki: köszi, de a lényeg a képek átnevezése lenne az exif adatok alapján.

[ Szerkesztve ]

(#69496) samujózsi válasza naja (#69495) üzenetére


samujózsi
tag

Nem felesleges. A -m a végtelenségig futtatja az előtérben. Ha terminálról indítod így, akkor foglalja a terminált. A -d háttérbe teszi a processzt, így elengedi a terminált, de a kimenete valamelyik logba kerül. Ha mögé fűzöl pipe jellel (|) egy másik programot, az simán kilép, nem kapja meg az inotofywait üzeneteit.
Ezért kell a -m és initből (nálad systemd) service-ként futtatni a saját szkripted.

A stdout egy sima text kimenet, ami ha terminálról futtatod önmagában, akkor a terminál, ha összefűzöl két parancsot az említett pipe segítségével, akkor a | bal oldalán álló program stdout-ja megy át a jobbra lévő stdin-jére. inotifywait ... | grep xxxx
Ez az inotifywait kimenetéből kiszedi az xxx tartalmú sorokat.
Viszont ha ennyire nem ismerős a linux shell, akkor előbb nézz meg egy bash tutorialt, mert bizonyos alapismeretek híján esélytelen egy korrekt szkriptet összerakni.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69497) anorche1 válasza Rimuru (#69480) üzenetére


anorche1
őstag

Ezt a varsz eleget visszater technikat tobbszor probaltam, de egy kajalasnyi ido sem eleg neki. Nem lehet ezt valahogy aggresszivebbre allitani? Jobban orulnek, ha program inditaskor kiirni, hogy bocsi, nem lehet, nincs eleg szabad memoria. Vagy csak kilone valami mast, vagy barmi.

(#69482) samujózsi
Koszi, utananezek :)

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#69498) anorche1


anorche1
őstag

Bocsi a duplaert

fstab -ban benne van, hogy uuid alapjan bootkor csatolja fel a kulso hdd -m a home konyvtaram ala. Ezt szepen meg is teszi.
De ha a kulso hdd nelkul bootolok, majd utana csatlakoztatom, akkor /run/media/user/uuid ala csatolja. Korabban ez jol mukodott, csak miota ujraraktam a rendszert nem.

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#69499) CPT.Pirk válasza anorche1 (#69498) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mert az fstab csak boot alatt érvényes. UUID alapján Udev szabályt kell erre csinálnod.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69500) samujózsi válasza CPT.Pirk (#69499) üzenetére


samujózsi
tag

... nem.
Ez így biztosan nem igaz.
Ha nem mountolja a rendszer automatikusan a csatlakoztatáskor, és benne van az fstab-ban, akkor egy mount -a vagy egy mount /mountpoint (/mountpoint = az fstab-ban használt könyvtár) utóbb is fel tudja mountolni.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69501) anorche1 válasza CPT.Pirk (#69499) üzenetére


anorche1
őstag

Nem, figyelembe veszi ha kesobb csatlakoztatom.
Csak a rendszer ujratelepites utan a teljes home konyvtaramat vissza masoltam, azt a mappat is, amibe csatolom.
Fstab -ban kikommenteltem a sort, restart utan toroltem a mappat, toroltem a # -t, restart, csatlakoztattam a meghajtot, letrehozta a mappat, es fel is csatolta szepen. Valszeg a mappa jogaival volt valami.
De a lenyeg, hogy sikerul.
A udev szabalyt mar korabban is nezegettem, hogy ha kesobb dugom ra automatikusan csatlakoztassa, ne kelljen nekem kezzel, de inkabb skippeltem. Majd talan 1x.

[ Szerkesztve ]

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#69502) CPT.Pirk válasza anorche1 (#69501) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

és samujózsi: Na akkor tanultam valamit én is. Lényeg, hogy megy. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69503) peterattila


peterattila
aktív tag

Tegnap befagyott az ablakkezelő (Linux Mint 19.2, Cinnamon). Mondjuk hideg is volt egész nap, kis hóeséssel :). Lényeg az, hogy csak a Alt+Sysrq+REISUB kombóval tudtam újraindítani. Maga a rendszer működött, transmission-t láttam a telefonon, de a géppel nem tudtam mit kezdeni. Ctrl+Alt+F1-F7 sem működöttt. A vga az Athlon 200ge-ben található Vega3, mesa meghajtó. Hogyan tudom én megnézni, végére járni, hogy mi volt a baja?

(#69504) májkimiki válasza peterattila (#69503) üzenetére


májkimiki
őstag

Logokban lehet nézelődni, syslog, kernlog, systemd journal.

(#69505) lev258 válasza peterattila (#69503) üzenetére


lev258
veterán

Melyik kernelről és Mesa-ról beszélünk?
Csak mert a 19.2-es Mint "magja" Athlon 200ge előttinek mondható.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#69506) peterattila válasza lev258 (#69505) üzenetére


peterattila
aktív tag

4.15-x valamennyi, most nem vagyok otthon. Akkor a kernelt kellene frissíteni? Rákeresek, köszi. Gondolom 5.x kernel felett már okés a dolog?

(#69507) peterattila válasza májkimiki (#69504) üzenetére


peterattila
aktív tag

Megnézem, köszi.

(#69508) lev258 válasza peterattila (#69506) üzenetére


lev258
veterán

Kernelt, Mesa-t, firmware-t ...
Ezt így nehéz megmondani.
De először a log-okat nézd meg.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#69509) CPT.Pirk válasza peterattila (#69506) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kissé konzervatív a Mint kernel frissítési menetrendje, az a 4.15 meg elég régi... Van az UKUU, azzal fel tudsz tenni újabb kernelt, nem nagyon van rá indok, hogy régebbi kernelt használj.

Azt hiszem az 5.4-es kernel már végleges minden szempontból, mehet egyből az fel.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69510) peterattila válasza CPT.Pirk (#69509) üzenetére


peterattila
aktív tag

Aham, ha ukuu-val frissítem a kernelt, az gondolom hozza magával a többi szükséges komponenst is, igaz? Attól a többi része a Mint-nek nem gárgyul meg. Vagy érdemes lenne újabb rendszert felrakni, pl Ubuntu 19.10?

(#69511) májkimiki válasza peterattila (#69510) üzenetére


májkimiki
őstag

A frissítés kezelőből is fel tudod tenni, az 5.3.0-24-es kernelt. Frissítés kezelő>Nézet>Kernelek.

(#69512) CPT.Pirk válasza peterattila (#69510) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csinál mindent. Maradj a Mint-nél. :)

De ez az egyszerűbb megoldás, amit májkimiki írt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69513) leviske válasza lev258 (#69491) üzenetére


leviske
veterán

Köszönöm a segítséget. Végül a laptopot átraktam Ubuntu 19.10-re, azzal nem állt le a gép nomodest és egyebek nélkül sem és a jelek szerint akkor sincs gond az Intel driverrel, ha az nVidia-féle van mellette.

(#69514) peterattila válasza májkimiki (#69511) üzenetére


peterattila
aktív tag

Mire hazaértem, ismét fagyott ablakkezelő fogadott. Reboot után felment az 5.3, majd újraindítás után dist-upgrade. Ez talált 15 frissítést, frissült a mesa is. Ismét reboot, majd látom ezzel mit csinál a gép. Most ez van a gépen: uname -a
Linux alpha 5.3.0-24-generic #26~18.04.2-Ubuntu SMP Tue Nov 26 12:34:22 UTC 2019 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

(#69515) samujózsi


samujózsi
tag

Valamikor hetekkel ezelőtt készítettem egy mentést úgy 50-100GB-nyi adatról.
Majd nekiálltam a mentett területen takarítani, de félbehagytam.
Hogyan tudnám legkönnyebben megkeresni a forrás és a mentés közti eltéréseket?
(mit töröltem a mentésből, mi az, amit esetleg odatettem és a forrásban nincs meg)

Úgy emlékeztem, az rsync tud ilyet is, de a man-ban nem találom.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69516) Doky586 válasza samujózsi (#69515) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Macriummal belépsz a mentésbe és visszamásolod filekezelővel ami kell.

(#69517) samujózsi válasza Doky586 (#69516) üzenetére


samujózsi
tag

Pardon? :F
Két könyvtár tartalmát kellene összehasonlítani.
Egy olyan listát szeretnék kapni, hogy az rsync mit másolna újra, illetve mit törölne a mentésből.

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69518) Rimuru válasza samujózsi (#69517) üzenetére


Rimuru
veterán

Ha rsyncet akarsz akkor ennyi (a tobbi parametert te tudod):
-n, --dry-run perform a trial run with no changes made

Vigyázat, csalok!

(#69519) Doky586 válasza samujózsi (#69517) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Bocs, félreértettelek. Tekintsd semmisnek a hozzászólásom.

(#69520) samujózsi válasza Rimuru (#69518) üzenetére


samujózsi
tag

Köszi (hogy mi a jófrancot néztem már megint, illetve minek, azt nem tudom... mert konkrétan ezt kerestem, csak nem találtam. Azt már korábban felfedeztem, hogy hogyan kell megfelelő logot gyártani, mert az alap logja kevés/sok :) )

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69521) cigam válasza Doky586 (#69516) üzenetére


cigam
félisten

Linux-ra is van Macrium?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#69522) Doky586 válasza cigam (#69521) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ismeri a linuxos filerendszereket is.
Pendriveról live futtatható. Az .iso pedig linux alól is kiírható.. [link]

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.