Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39951) lev258 válasza ooszi (#39950) üzenetére


lev258
veterán

Ha akarsz hibernálni, akkor kell a swap. Egyébként nálad nem szükséges ennyi RAM mellett.
Van néhány SSD-hez készült Linuxos írás, azokat még megnézheted, hogy minél optimálisabbak legyenek a beállítások.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39952) Lathronos válasza Gyb001 (#39948) üzenetére


Lathronos
őstag

Ez így van, én 3 éve használom folyamatosan Ubuntu-n és olykor linux minten a cinnamon-t. Ott még sosem találkoztam tearing-gel. Viszont az xfce(Voyager 14.04) az borzalom volt eddig, meglátjuk az új ma kiadott X2 esetében sikerült-e orvosolni a hibát.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#39953) Lathronos válasza lev258 (#39951) üzenetére


Lathronos
őstag

Ubuntu-n (szintén 14.04.3) nem működik a hibernálás, legalább is nálam. Igaz, nincs is rá szükségem.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#39954) ooszi válasza lev258 (#39951) üzenetére


ooszi
senior tag

Szia nincs hibernálás, 24/7 be menne, Transmission, Plex szerver, adattárolás. Mennyire alkalmas az Ubuntu erre a célra? Tudom vannak más szoftverek is, de szeretném ki próbálni.

BY ooszi

(#39955) #21078528 válasza ooszi (#39950) üzenetére


#21078528
törölt tag

Ilyen nagy SWAP csak hibernáláshoz kell, ahogy lev258 kolléga is mondta.
Viszont én mindig csinálok SWAP partíciót, mert ha mégis írni szeretne a SWAP-ba, de nem tud, akkor világvége van!
Nekem a 8GB RAM mellett jelképes 512MB-os SWAP partíció van.

(#39956) lev258 válasza Lathronos (#39953) üzenetére


lev258
veterán

Azt hiszem, valahogy az opció kikerült, de vissza lehet hozni, nem is bonyolult. Én mondjuk még felfüggesztést se használok.
ooszi: Komolyabb torrent SSD-re nem a legjobb, inkább egy "hagyományos" lemezre.
Ha csak ennyi partíciód lesz, mehet minden elsődlegesre. Ha végül csinálsz swap-ot, akkor utólag érdemes a swappiness értéken is állítani majd, hogy csak tényleg végszükségben használja az SSD-n.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39957) ooszi válasza #21078528 (#39955) üzenetére


ooszi
senior tag

Szia és azt a merevlemez elejére teszed? Vagy a végére? Elsődleges vagy Másodlagos-nak? (SWAP)
Kezdő vagyok, nagyon, igen tudom van google, meg társai.

BY ooszi

(#39958) Rimuru válasza ooszi (#39957) üzenetére


Rimuru
veterán

SSD-nel mindegy, viszont en HDD eseten se foglalkozom vele. Plusz particiot se kotelezo csinalni, lehet siman egy file is (en igy hasznalom). 30GB helyen en osszesen 1 particiot csinalnek es arra menne minden (vagy 2 ha mindenkepp kulon SWAP-ot szeretnel).

Vigyázat, csalok!

(#39959) ooszi válasza ooszi (#39957) üzenetére


ooszi
senior tag

Na mindegy megoldottam, kapott 4gb SWAP-ot, 16gb ext4 rendszer, 10gb ext4 home.

Ha szeretnék még vinyót hozzá adni a géphez, ami 1 db 1tb meg egy 2tb vinyó, ezt ext4 fájl rendszerrel használjam vagy mit javasoltok?

BY ooszi

(#39960) #21078528 válasza ooszi (#39957) üzenetére


#21078528
törölt tag

GPT, csak elsődleges van, és a lemez elejére, de ennek csak HDD-nél van jelentősége.
Ha nem hibernálsz a 4GB felesleges, valszeg sosem fog hozzányúlni! Mint mondtam, biztos ami biztos alapon van nálam is, de gyk. sosem használja...
Ha teszel be HDD-t, tedd arra a SWAP-ot, nálam is így van.
EXT4 teljesen jó, bár a személyes kedvencem a JFS.

[ Szerkesztve ]

(#39961) ubyegon2 válasza ooszi (#39959) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Még az elején vagy, legalább gyakoroltál egyet.
Most telepítheted újra. :)

Írod, hogy nem értesz hozzá, kapsz is jó megoldásokat, ennek ellenére a lehető legértelmenetlenebb módon osztod fel azt a kis SSD-t! :(

Bőven elég csak a /,azaz a rendszerpartíció, a telepítő majd megcsinál minden szükséges dolgot, így a /home-ot is. KB. az SSD felét értelmetlenül kidobod az ablakon. Nem írom le részletesebben, mert fentiek miatt felesleges billencskoptatás lenne.

Miért kérdezel amúgy, ha nem úgy csinálod, ahogy a guruk javasolják?

(#39962) Sonic*


Sonic*
aktív tag

Hello!

Tervezek külföldről Chromebookot rendelni (iszonyatosan olcsók), viszont nem tudom melyik lenne alegjobb választás Linuxos célokra. Olvastam, hogy pl. a Kalit fel lehet rakni, viszont konkrét típust nem ír. Ezek szerint bármelyik jó? :R

Majd kiderül..vagy beborul!

(#39963) guftabi96


guftabi96
addikt

Sziasztok!

Lubuntu alatt szeretnék VirtualBoxot futtatni, de egyszerűen nem sikerül elindítani a gépet.
A virtualbox elindul, meg is tudom adni a virtuális gép paramétereit, de utána, amikor elindítanám (tehát még az iso tallózásig sem jutok) akkor vége van a történetnek.
Ezt a hibát kapom:

A virtuális gép munkamenetének megnyitása sikertelen: asd.

The virtual machine 'asd' has terminated unexpectedly during startup with exit code 1 (0x1).

Eredmény kód:
NS_ERROR_FAILURE (0x80004005)
Komponens:
MachineWrap
Interfész:
IMachine {f30138d4-e5ea-4b3a-8858-a059de4c93fd}

Mi lehet a baj?

Illetve még Windows alól kipróbáltam múltkor a debiant.
Én voltam nagyon álmos és nem vettem észre, vagy ott nincs szoftverközpont, ahonnan le tudok tölteni alkalmazásokat?
Ott hogy működik ez az alkalmazások leszedése dolog?
Semmi komolyat nem akarok leszedni, csak böngésző, meg pár alap dolog.

#KeepFightingMichael

(#39964) spammer válasza guftabi96 (#39963) üzenetére


spammer
veterán

"Ott hogy működik ez az alkalmazások leszedése dolog?"

Ahogyan minden normális disztróban: terminálból. ;]

apt-get install csomagnév

szerk: de ha grafikus csomagkezelő kell, akkor synaptic

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#39965) #21078528 válasza guftabi96 (#39963) üzenetére


#21078528
törölt tag

Debian "szoftverközpontok" (ezt sosem bocsájtom meg az Ubuntusoknak ;] ):
terminál- Aptitude
Gtk- Synaptic
Qt- Muon/Apper
Egyéb- apt-get.

[ Szerkesztve ]

(#39966) lev258 válasza Sonic* (#39962) üzenetére


lev258
veterán

Gondold át, mire szeretnéd használni a gépet és a paraméterei megfelelnek-e ennek. Nem véletlenül olyan olcsók.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39967) Lathronos válasza Sonic* (#39962) üzenetére


Lathronos
őstag

5 éve én is vettem akkor középkategóriás laptopot, de rá kellett hamar jönnöm, hogy nagyon gyorsan elavulnak. :O Nagyon rossz az ár/érték arányuk. Talán még az olcsóbb chromebookokon netezni lehet erős megszorításokkal(online video YouTube szintjén is felejtős) egy lubuntu-val(már ha elfér 16 GB-on), a középkategória meg már egy átlag laptop árával egyezik meg. Mi ebben az olcsó?

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#39968) Namelesske


Namelesske
addikt

N.r.e.a.L: Ne rontsd el a Linuxod

A saját bőrömön tapasztaltam, hogy ezeket tényleg érdemes betartani...

Ha érdekel amiket csinálok: shorturl.at/inoxV

(#39969) herdsman12 válasza Lathronos (#39967) üzenetére


herdsman12
őstag

Grafikus img, iso kezelő megoldást keresek (Jessie Xfce).

(#39970) spammer válasza Lathronos (#39967) üzenetére


spammer
veterán

Milyen szempontból avul el? Egyedül a játékot tudom elképzelni, de gondolom nem arról van szó egy olcsóbb laptop esetében. Mi másra nem elég ma egy 5 éves gép? Milyen specifikációkról van szó jelen esetben?

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#39971) Lathronos válasza spammer (#39970) üzenetére


Lathronos
őstag

Lenovo T500 ThinkPad

Olykor érzem, hogy már elszállt felette az idő. Ubuntu-n és linux minten még nem is annyira érződik(inkább csak a RAM kevés), de Windows alatt csiga lassú. A RAM-ból is felzabál olykor 1,5 GB-ot, a CPU meg 30%-on megy. :((( Igaz, windows az csak a flipper játékaim miatt kell, viszont érdekes módon a Future Pinball nem nagyon akad játék közben(minimum grafika). :) A fene se érti.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#39972) CPT.Pirk válasza spammer (#39970) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hát, ha a HW-t nézzük akkor ezek már a megjelenésükkor is elavultak voltak. Csak egy olyan Chromebookot ír a wiki, ami nem Atom v. Celeron procis [link], de még az se éri el a 2GHz-es órajelet.
Oké, feldobsz rá egy vékony Linux disztrót Lxde-vel vagy Xfce-vel, az még jól elfut rajta. Viszont mikor felmész vele netre, akkor szegény proci bedobja a törülközőt...

Most néztem 30-40k körül már válogatni lehet a T400/T500 ThinkPadek között a HW aprón, azok meg bár "csak" Core2-es procis gépek, mégis sokáig elegek lesznek, normális Linux disztróval együtt is. A TP strapabírását meg nem is kell említeni...

Lathronos: nekem T400 van 5400-as vinyóval, de mégsem csiga. Az a 1.5GB ram fogyi meg teljesen normális pl. Win7 esetében.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#39973) Sonic* válasza lev258 (#39966) üzenetére


Sonic*
aktív tag

Kali-t szeretnék rajta gyakroloni, néha netezni. Arra szerintem elég egy ilyen gép, de fogalmam sincs, még nem néztem a Kali "gépigényét" :F

Majd kiderül..vagy beborul!

(#39974) Lathronos válasza CPT.Pirk (#39972) üzenetére


Lathronos
őstag

Windows-hoz mindig is hülye voltam, biztos be lehet lőni valami konfig fájllal, de majd meglátom mit csinál vele a Winoptimizer 11. Állítólag csodákra képes. Na meg cserélem a RAM-okat 2 db 2 GB-osra, kap egy SSD-t, azt részemről ennyi. Hátha javul kicsit a helyzet.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#39975) Dhampir válasza Lathronos (#39971) üzenetére


Dhampir
félisten

Jó csendes gép.

(#39976) lev258 válasza Sonic* (#39973) üzenetére


lev258
veterán

Ahogy írta a kolléga, használt és jobb képességű gépet akár olcsóbban is szerezhetsz. De a te pénzed, a te döntésed. A Chromebook filozófiája az, hogy legyen egy netre kötött géped, amin kvázi minden a Google szolgáltatásain keresztül zajlik. Ennek megfelelő a hardver.
Olyat meg ne mondj, hogy a Kali-t gyakorolni. Alapvető Linux ismereteket kell szerezned (amihez bármely kezdő disztró is megfelelő), aztán meg használni és megérteni egyes programokat (a Kali-n mindössze néhány specifikus össze van gyűjtve).
F.B.I.: És a Windows fastboot-tal vagy anélkül? :DDD

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39977) F.B.I. válasza Lathronos (#39974) üzenetére


F.B.I.
veterán

Én egy régi HP6930p-re raktam fel az Ubuntudat, 2x2Gb ram, 120Gb SSD....egy gyorsvonat lett....de komolyan. 12mp alatt bootol asztalra, win 8.1-el gyorsabb volt (de hát az win). Asszony imádja és nem egy mai gép. Ezek a régi prémium laposok, még mindig hibátlanok egy SSD frissítéssel, mondjuk nem játékra de minden alapszintű dologra.

Senki nem képes mindenre, de mindenki képes valamire! Segítő válaszokat köszönöm!

(#39978) Tim82 válasza Lathronos (#39974) üzenetére


Tim82
nagyúr

Na meg cserélem a RAM-okat 2 db 2 GB-osra, kap egy SSD-t, azt részemről ennyi.

Többet fog dobni, mint bármilyen "optimalizáló" program. Szvsz a jelenlegi (2*1 GB?) RAM a szűk keresztmetszet nálad jelenleg. Barátnőm (tőlem megörökölt) T500-ában 2*4 GB RAM van és SSD és semmi panasza nincs a sebességre.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#39979) cs_dy


cs_dy
tag

Jelezném, hogy sikerült a Mageia telepítése

Az Uefi mód be volt kapcsolva a Boot menüben :DDD :DDD

AMD RYZEN 5 5600, 32 GB RAM, 1TB SSD, RTX 3060 TI

(#39980) Lathronos válasza cs_dy (#39979) üzenetére


Lathronos
őstag

:C Éreztem, hogy sikerülni fog. :)

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#39981) guftabi96


guftabi96
addikt

na felraktam a debiant.
A problémám a következő lenne: egy régi crt monitort kötöttem erre a gépre.
Lubuntu alatt be lehetett állítani, hogy hány hz-en menjen a monitor, itt viszont nem tudtam.
Próbáltam terminálban (xrandr) illetve grafikus felületen, de nem lehet állítani. (vagy auto vagy 0.00 között lehet választani).
Jelenleg 60hz-en üzemel a monitor, és pár perc után érzem, hogy kb kifolyik a szemem.
Lubuntu alatt be lehetett állítani a 85hz-et, úgy egy fokkal jobb volt.
Mit tudok ezzel kezdeni?
Egyébként a monitor: Dell P790

#KeepFightingMichael

(#39982) lev258 válasza guftabi96 (#39981) üzenetére


lev258
veterán

Az xrandr nem mindig tudja kiolvasni a megfelelő adatokat. Ilyenkor hozzá lehet adni manuálisan egyedi beállításokat (felbontás, frekvencia). Lubuntu Live alól érdemes lenne megnézni, ott milyen sorokat ad.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39983) guftabi96 válasza lev258 (#39982) üzenetére


guftabi96
addikt

hát ez akkor holnapra marad.
Remélem meg fogom tudni csinálni, mert ha nem, akkor nem lesz sokáig debian a gépen.
Egyszerűen borzalmas 60hz-en ez a crt.
Most fél órát ott ültem előtte, és már rosszul érzem magam.
Még a 85 elment, de ez...
Lehet megpróbálok beszerezni valami lcd monitort, mert ez így nem jó..

#KeepFightingMichael

(#39984) inf3rno válasza guftabi96 (#39983) üzenetére


inf3rno
nagyúr

A CRT mindenképp borzalmas, nekem 1 perc után könnyezik tőle a szemem. Cseréld le minél előbb egy normális monitorra.

Buliban hasznos! =]

(#39985) guftabi96 válasza inf3rno (#39984) üzenetére


guftabi96
addikt

Cserélném, de akar a fene költeni erre a régi vacakra :D
Az egész cucc már a szekrény mélyén hevert, mert nem volt benne hdd, meg dvd olvasó.
Aztán egyik barátom adott ingyen egy 80-as vinyót, kukáztam egy dvd olvasót, és beüzemeltem.
Netezni még jó.
Gondolkoztam, hogy rákötöm az elsődleges monitoromra ezt a gépet is, de akkor meg feleslegesen enné az áramot, mert eddig is csak akkor használtam, amikor az elsődleges monitoron a tv ment (F1, dtm, wtcc is volt a hétvégén, szóval most elég sokszor szenvedtem a crt előtt :D )
Lehet, hogy az lesz a végleges megoldás, hogy olcsón szerválok egy 17-es LCD-t, és az még el is férne az asztalon a 24-es mellett (most behoztam még egy asztalt, amire ezt a nagy dögöt fel lehet rakni.)
Majd kigondolom még, hogy hogy lenne jó.

[ Szerkesztve ]

#KeepFightingMichael

(#39986) F.B.I. válasza guftabi96 (#39985) üzenetére


F.B.I.
veterán

Egy havi villanyszámlából, amit az termel netezés közben, megvan az LCD. :DDD

Senki nem képes mindenre, de mindenki képes valamire! Segítő válaszokat köszönöm!

(#39987) inf3rno válasza F.B.I. (#39986) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Hehe, +1 :D
A CRT csak arra jó, hogy levezesd rajta a feszültséget:

Buliban hasznos! =]

(#39988) F.B.I. válasza inf3rno (#39987) üzenetére


F.B.I.
veterán

Azért régen volt egy pár modell, amiért pár ujjamat is adtam volna. :DDD

Senki nem képes mindenre, de mindenki képes valamire! Segítő válaszokat köszönöm!

(#39989) inf3rno válasza F.B.I. (#39988) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nekem volt néhány tűrhető darab, de a napi 10+ óra gépezést nem bírta a szemem, független attól, hogy éppen hány Hz-en frissített. Sosem váltanék vissza rájuk.

Buliban hasznos! =]

(#39990) #21078528


#21078528
törölt tag

Kedves Fórumozók!

Egy újabb, beszélgetősebb típusú írás tőlem, elsősorban kezdőbb felhasználóknak itt.
Jó olvasgatást!

[ Szerkesztve ]

(#39991) #89874944 válasza _Dumber_ (#39927) üzenetére


#89874944
törölt tag

mit kéne ott keresnem és hol van a path debian 8.1-en? :)
/etc/login.defs ez lenne az? És az a gond, hogy az apt-get, echo nincs path-en?

Találtam benne olyat, hogy:
# (they are minimal, add the rest in the shell startup files)
ENV_SUPATH PATH=/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin
ENV_PATH PATH=/usr/local/bin:/usr/bin:/bin:/usr/local/games:/usr/games

Mit kéne ebbe belerakni?

#39928 CPT.Pirk: köszi, felrakom így. A PhpMyadmin van és kész, ahhoz nem lehet nyúlni :D

[ Szerkesztve ]

(#39992) _Dumber_ válasza #89874944 (#39991) üzenetére


_Dumber_
őstag

megkövetlek... én tévedtem.

(annó nekem crontab-ból nem futott le a dolog. oda kellett a path-ot bővíteni)

bocs

(#39993) KraX válasza #21078528 (#39990) üzenetére


KraX
őstag

Koszonjuk, hasznos! :R

For the God Emperor!

(#39994) Tim82 válasza inf3rno (#39989) üzenetére


Tim82
nagyúr

Egy jó Sony Trinitron/Mitsubishi Diamondtron képcsöves 21" monitorért még most is odaadnék bármilyen TN TFT-t. Itthon ugyan jelenleg jó S-PVA, illetve IPS kijelzők előtt ülök (még a notiban is az van), de úgy érzem, hogy a régi Dell P991-em jobb volt képminőségre; amikor leváltottam, akkor is így gondoltam. Igaz, sosem használtam 85 Hz alatt.

Szemüveges vagyok gyerekkorom óta és azt hiszem, egy rossz LCD jobban fárasztja a szememet, mint egy valóban jó, nem hulladék kategóriás CRT. A P991-et is a súlya, mérete és fogyasztása miatt ajándékoztam el anno itt a fórumon, a képével nem volt semmi bajom, nem sütötte ki a szememet, nem barnultam le tőle stb.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#39995) kormos76


kormos76
csendes tag

Sziasztok!
Szeretném az összes felhasználó Downloads könyvtárának tartalmát törölni, hogy kéne?
Eddig jutottam:
find / -type d -name Downloads -exec rm -rf {} \;
Csak ez a könyvtárakat is törli, nekem meg csak a tartalmat kéne.

(#39996) #89874944 válasza _Dumber_ (#39992) üzenetére


#89874944
törölt tag

azzal is gondja van, ha hozzá akarok fűzni egy fájlhoz.

echo "text" | tee -a /etc/fstab vagy echo "text" >> -a /etc/fstab

Mindkettővel létrehoz egy új fstab nevű fájlt, amit aztán nem lehet megnyitni. Mindez terminálból tök jól lefut, rendesen hozzáfűzi :U

[ Szerkesztve ]

(#39997) spammer válasza #89874944 (#39996) üzenetére


spammer
veterán

echo "text" >> /etc/fstab

rootként. Mondanom sem kell, fstab-ról csinálj mentést, mielőtt bűvészkedsz vele.

szerk: közben látom, hogy a Debian topikban is megkérdezted. Jó lenne, ha egyszerre csak egy helyen tennéd fel a kérdésed. :U

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#39998) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Az normális, hogy mióta GRUB2 fent van, nem tudok windows 7-el alvó állapotba menni?

Buliban hasznos! =]

(#39999) lev258 válasza inf3rno (#39998) üzenetére


lev258
veterán

Én nem gondolom, hogy a Grub2-nek ehhez köze lenne, kivéve persze, ha mélyebben megbolygatja a Windows ilyenkor a boot-ot, pl. Windows 8, Windows 10 fastboot-ja.
Hmm. [link]

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40000) inf3rno válasza lev258 (#39999) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nem tudom pontosan mi a kínja. Azt tudom, hogy valamelyik msconfig szerű app-ban (már nem tudom melyikben) ki volt írva nagy betűkkel, hogy valami akadályozza az alvó állapotba lépést. Már nem emlékszem melyik volt. Mióta grub-ot használok több féle linux-al azóta van így, előtte 5-6 évig jó volt, szóval több, mint gyanús, hogy köze van hozzá...,

Köszi a linket, átolvasom.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.