Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39401) agy73p válasza inf3rno (#39400) üzenetére


agy73p
senior tag

Manjaro Cinnamont ne hagyd ki!! ;)

(#39402) Fenyő válasza inf3rno (#39400) üzenetére


Fenyő
őstag

Debian lájtos DE-kkel (lxde. xfce) nem az igazi, ill a Fedora Live Gnome3-al van, ami szintén nem biztos, hogy embereknek találtak ki :DDD (nem véletlen jött alternatívaként a Cinnamon), szóval én vmi másik spinnel is megnézném, vagy próbálgatáshoz még jobb a Korora, ami gyak. egy nagyjából beállítgatott Fedora, ill. Archot is egyszerűbb lesz Evolutionnal vagy mégkönnyebb Antergos net/minimal installal kipróbálni, 6 különböző DE-et támogat (köztük a Cinnamont, KDE-t és az Xfce-t is) hivatalosan szemben a Manjaro 2-jével (a többi csak Community alapon van) és bár nem annyira kulcsrakész, de összességében kevesebb gond adódhat vele (Manajro Grubja pl csak saját magával szeret elindulni, más Linux grubjával kernel pánikol, ami bár grub.cfg szerkesztéssel orvosolható, de ez minden egyes grub-update után el kell játszani, szóval esetedben ha több linux lesz a rendszeren mindenképp érdemes figyelembe venni).

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#39403) herdsman12 válasza Fenyő (#39402) üzenetére


herdsman12
őstag

"Debian lájtos DE-kkel (lxde. xfce) nem az igazi,"

Lehetne erről kicsit bővebben?

Előre is köszi.

(#39404) Fenyő válasza herdsman12 (#39403) üzenetére


Fenyő
őstag

Tearinges, lassú ablakkezelés, ami nálam kizáró ok, normális DE-be nem fér bele, amit más disztrókkal ellentétben itt nem lehet kiküszöbölni, kb bármilyen modernebb Xfce-es disztó jobb ilyen tekintetben, szinte biztosan tearingmentesíthető, hacsak nem vmi DX6-os kövület vagy egzotikus (pl Sis, S3) vgank van, Lxde meg nem sokkal eszik kevesebbet (amelyik gépen nem megy jól az xfce, az lxde sem fog), ellenben sokkal butább és kiforratlanabb, akkor inkább már Openbox, az valóban kicsit érezhetőbb ugrás teljesítményben és jóval letisztultabb, bugmentesebb.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#39405) inf3rno válasza agy73p (#39401) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Oké! :-)

Buliban hasznos! =]

(#39406) inf3rno válasza Fenyő (#39402) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Spin-hez és Kororához milyen desktopot ajánlasz? Vagy próbáljam ki mindet? :D

Buliban hasznos! =]

(#39407) Syl válasza inf3rno (#39400) üzenetére


Syl
nagyúr

>Újra partícionálom az SSD-t 6x20-ra, aztán kipróbálom

Én amikor ismerkedtem a linux-szal, próbálgattam a disztribúciókat, mindig csak egyfélét tartottam a gépen. Nem bohóckodtam a partíciókkal, és ezzel sok bosszúságtól megkíméltem magam.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#39408) inf3rno válasza Syl (#39407) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Én ilyen apróságokon nem akadok fenn. :DD :N

Buliban hasznos! =]

(#39409) Fenyő válasza inf3rno (#39406) üzenetére


Fenyő
őstag

Gnome-on kívül szvsz bármelyiket (pont a 4 talán legnépszerűbbel (Cinnamon, KDE, Mate, Xfce) van még), amelyik szimpatikus, kézre eső DE neked, bár ha a Gnome3 az, akkor mert nekem nem tetszik ne tartson vissza. :DDD

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#39410) growler válasza inf3rno (#39408) üzenetére


growler
őstag

Ha már, Mate - akkor ezt se hagyd le a listádról ! ;) [link]
(2 napja frissítve)

[ Szerkesztve ]

(#39411) inf3rno válasza Fenyő (#39409) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Leszedtem mindet. Hát a cinnamon ha jól tudom gnome3 alapú, szóval nem para. Egyedül az nem tetszett benne, hogy összegányolták az asztalt, nincs normális grid, ikon igazítás, rendezés, stb. De ezen túltettem magam. Kompenzálta, hogy milyen egyszerű kiterjesztést írni hozzá még így dokumentáció hiányában is, mert elég megnézni az extension api kódját, aztán nagyjából tudni lehet, hogy merre hány méter. Leszedtem már közben mindet. Szerintem egy hét biztos lesz az összeset feltenni meg értékelni. Szerintem majd később már desktop meg disztro alapján válogatok, ha vmelyik nagyon nem jön be, akkor felesleges feltenni még 20 változatot belőle. Kezdetnek talán úgy lenne érdemes, hogy felteszek mint-ből másik desktoppal egyet, meg egy másik disztrot cinnamonnal. Aztán a maradék meg lehet vegyes különböző disztrokból. 7x17=119. Szóval 7 partíció jó lesz szerintem. Nem hiszem, hogy van olyan, aminek nem elég a 17GB. Pár órát rászánok mindegyikre. Ha 1 óra alatt nem sikerül desktoppal együtt telepíteni valamit, akkor nem is éri meg a fáradozást. Meglátjuk.

@growler
Ok.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#39412) CPT.Pirk válasza inf3rno (#39400) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

/var/log alatt találod az install.log-ot. Nem is lenne rossz ha feltennéd mondjuk pastebinre, úgy hátha, kiderülne mi volt a gond.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#39413) whbear válasza Fenyő (#39402) üzenetére


whbear
senior tag

A 22 - es Kororában hibás az Anaconda, tegnap éjjel szívtam vele. Nem jelennek meg a done és a begin installation gombok amire nem mindig megoldás az alt +d. Ment fel sima xfce Fedora és fél óra alatt be is állítottam. Ezt nézzétek meg : PostinstallF. A 08.16 Evolution hibás, a júniusival érdemes próbálkozni, vagy CLI. Antergos nálam állandóan valami hibával elszállt.

Inf3rno : De megéri több mint egy órát rászánni. Pl az Archra több hónapot szántam rá és nekem az vált be a legjobban. Utána a Fedora, családban azt használják általam:) Ha meg ismerősnek kell akkor Xubuntu.

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#39414) Apaxp


Apaxp
senior tag

Sziasztok.
Két problémára keresek megoldást linux mint cinnamon rendszeren.
1, eltűnt ill. nem működik a billentyűzetem már másodjára. A képernyő billentyűzetet sikerült elindítani, most arról írok. A beállításokban nem találok semmit amivel életre lehetne kelteni. Acer aspire 5730z laptop, a linux usb külső vinyon van.

A másik a grub hiánya. Amikor a mintet telepítettem akkor a gépben lévő win10-et tartalmazó vinyora tette a grubot es ráadásul nem is működött. Azt még működőképessé tudtam rakni. Csak amikor a win10-et kellett indítanom más helyszínen akkor nem volt mbr. Ezt orvosolta a fixmbr tehát a win működik. Most viszont grub nincs.
Kérdésem: hogyan lehetne csak a grubot egy sd kartyara irni es arrol bootolva kivalasztani az inditani kivant rendszert.
Jelenleg egy supergrub2 diskrol tudtam elinditani a linuxot.

Samsung A52s 5g dual sim, Acer E5-573G win10+linux mint

(#39415) Apaxp válasza Apaxp (#39414) üzenetére


Apaxp
senior tag

Közben annyi változás hogy elindult a billentyűzet de nagyon lassan reagál. A gombokat legalább 2 másodpercig kell nyomni hogy egy betűt leírjon. A billentyűismétlést kikapcsoltam mert az viszont ennyi ideig lenyomott betűnél teleírta a sort.

Samsung A52s 5g dual sim, Acer E5-573G win10+linux mint

(#39416) Apaxp válasza Apaxp (#39415) üzenetére


Apaxp
senior tag

Újabb fejlemény. A billentyűzet rendbe jött. Az akadálymentesítésben kikapcsoltam minden kapcsolót és már hasít is.
A grubbal kapcsolatos kérdésem viszont továbbra is él.

Samsung A52s 5g dual sim, Acer E5-573G win10+linux mint

(#39417) CPT.Pirk válasza Apaxp (#39414) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A fixmbr az dózerol, de ez is a dolga, ezért nincs grub. A grub telepítését nézd meg a téma összefoglalóban.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#39418) Fenyő válasza whbear (#39413) üzenetére


Fenyő
őstag

Hát Fedora Xfce-et azért nem fél óra beállítgatni, hogy minden flott legyen, jópár tároló, progik, whisker menu hozzáadása/telepítése és panel testreszabása, beállítgatása, betű simítás beállítása, tearnigmentesítés ami egy első körben eszembe jut, Kororával jóval kevesebb a tennivaló, Antergosnál meg írja is a telepítő, ha nem indulna el automatikusan vmiért, akkor csak add ki terminálból a cnchi --force opciót és már indul is telepítő csont nélkül, legalábbis én csak minimal installal próbáltam és ott ez volt a megoldás, ha vmiért vmelyik gépen nem indult.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#39419) Apaxp válasza CPT.Pirk (#39417) üzenetére


Apaxp
senior tag

Köszi a választ. Ezt elolvastam már korábban de ez ha jól értelmezem akkor arra a lemezre telepíti a grubot ahol a linux van. Az nem derül ki belőle számomra hogy ha az usb merevlemez nincs rádugva a gépre akkor a belső vinyó mbr változatlan formában marad-e. Ezért keresek olyan megoldást ami független a merevlemezektől, mert egy sd kártyaolvasó van a gépben amiről tudok bootolni. Egy gigás sd kártyán meg simán elférne egy boot ami látná a merevlemezeket és ott kiválasztható lenne mit akarok indítani.
Amivel most indítottam a supergrub2 disk jó megoldás, csak sok benne a "felesleges" tudás.
Remélem hogy jól írtam le mit szeretnék.

Samsung A52s 5g dual sim, Acer E5-573G win10+linux mint

(#39420) CPT.Pirk válasza Apaxp (#39419) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha itt a helyes eszközt adod meg:

grub-install --boot-directory=/mnt/boot /dev/sda

akkor arra az eszközre fog kerülni a grub. Hogy melyik mi, azt meg a sudo fdisk -l paranccsal tudod megnézni. De ha totál biztos akarsz lenni a dolgodban, akkor a grub telepítés idejére húzd le a vinyót a gépből.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#39421) Apaxp válasza CPT.Pirk (#39420) üzenetére


Apaxp
senior tag

Köszönöm. Akkor inkább addig kiszedem a laptop vinyót.

Samsung A52s 5g dual sim, Acer E5-573G win10+linux mint

(#39422) whbear válasza Fenyő (#39418) üzenetére


whbear
senior tag

Fedorához le vannak mentve a repók, konfig fájlok, témák, ikonok, szinte minden. Így nagyon gyorsan megy. Igen, így megy a cnchi csak legtöbbször mikor végez a telepítéssel akkor írja ki hogy install failed. Ezért felhagytam vele. cnchi-dev ugyanúgy.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#39423) Fenyő válasza whbear (#39422) üzenetére


Fenyő
őstag

Hát ha megvannak a konfigfájlok, egyebek akkor tényleg simán lehet csak fél óra, de aki most találkozik vele először, biztos nem lesz annyi (szóval lehet jobban jár Kororával ha nem akar sokat bíbelődni, nekem azzal sem volt gondom, bár én még a 21-est próbáltam, 22-esről nem tudok nyilatkozni érdemben), Antergossal telepítés közbeni/végi failed-el meg még nem találkoztam, csak, hogy nem indul el vmiért automatikusan a telepítő, bár olyan nagyon sok gépen még nem próbáltam az is igaz.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#39424) Pano


Pano
addikt

Sziasztok!

Szeretném a segítségeteket kérni.
Rendelkezem egy Geforce 730 GT 2GB VGA-val és szeretném hozzá feltenni a honlapról letöltött zárt drivert (ubuntu 14.04), de nem nagyon akar sikerülni, mert az X.org leállítását kéri a telepítés előtt.
Valaki tud nekem írni/linkelni egy megbízható metodikát erre? Nem akarok nekiállni a rengeteg megoldás közül olyannak ami nem a legjobb a gugliból és "elbatyuzni" az egészet.

A "további illesztőprogramok"-ban feltettem a legújabbat (ami valójában régi, de ott új), viszont az nem valami gutos, mert akadnak vele az animációk meg előfordul, hogy az ablakok díszítése is széthullik egy pillanatra.

Állandóan a rohadt VGA-kal szívok linux alatt. ATI-val feladtam minden reményt, hogy tudjon rendesen működni, most van geforce, de ettől is a hajam tépem ki.
Képes egyáltalán a ubuntu úgy működni, hogy egy driverrel se akadjanak az animációk, s ne legyenek grafikai teljesítmény gondok?!

Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#39425) lev258 válasza Pano (#39424) üzenetére


lev258
veterán

Tudsz friss drivert is feltenni a További illesztőprogramokból, ha felveszed a megfelelő ppa-t. AMD esetén pedig ott a zárt driver (van, akinek rendben megy), másoknak pedig a nyílt driver, de abból a legfrissebbet érdemes használni, lassan kezdi beérni/lehagyni a Catalyst-ot. Ha minden jól megy, Intel szintű támogatása lesz.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39426) Madara-san válasza Rimuru (#39380) üzenetére


Madara-san
tag

Na akkor, az /etc/default/grub -ban lévő GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true sor előtt volt #, szóval ugrottam a következő lépésre, ahol megállapítottam, hogy bizony UUID alapján vannak felsorakoztatva a partíciók. Remek, mondom, és rákötöttem a HDD-t a gépre, hogy lefotózzam, mi is a pontos hibaüzenet. Erre nem bebootol az elementary? :DDD Kérdem én, hogy akkor most honnan tudok rájönni, hogy tegnapelőtt pl. miért nem akart bebootolni a nagygépről?

Kábelek, tartozékok konzolokhoz + egyéb: http://hardverapro.hu/tag/madara-san

(#39427) Pano válasza lev258 (#39425) üzenetére


Pano
addikt

"ha felveszed a megfelelő ppa-t."

S az melyik lenne?

(#39428) lev258 válasza Pano (#39427) üzenetére


lev258
veterán

[link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39429) Madara-san válasza Madara-san (#39426) üzenetére


Madara-san
tag

Van azért még némi nyűgöm a rendszerrel. Félig magyar az egész, tehét részben angol menüpontokkal van megáldva, ami igazából nem gond, mert értem, csak iszonyat hülyén néz ki. Van erre valami megoldás? Frissítés megvolt.

Kábelek, tartozékok konzolokhoz + egyéb: http://hardverapro.hu/tag/madara-san

(#39430) lev258 válasza Madara-san (#39429) üzenetére


lev258
veterán

Nyelvi beállítások menüpont, hiányzó magyar csomagok telepítése. A telepítő nem minden nyelvi fájlt tartalmaz, így telepíteni se tudja teljes mértékben.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39431) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Sziasztok!

Haldokló félen lévő SD kártyát hogyan lehet lementeni az adatokat?

(#39432) Madara-san válasza lev258 (#39430) üzenetére


Madara-san
tag

Megtettem ezt is, elvileg felrakta (bár ebben nem erősített meg), újraindítás után már nem ajánlotta fel, hogy telepíthetem a csomagokat, viszont semmi nem változott, néhány menüpont ugyan olyan angol maradt. Esetleg nincs erre valami jó terminal parancs?

Kábelek, tartozékok konzolokhoz + egyéb: http://hardverapro.hu/tag/madara-san

(#39433) lev258 válasza Madara-san (#39432) üzenetére


lev258
veterán

Konkrétan mi maradt angol, melyik program?
DrojDtroll: Milyen fájlrendszer? Talán [link].

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39434) DrojDtroll válasza lev258 (#39433) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Szerintem fat32. Köszönöm.

(#39435) Pano válasza lev258 (#39428) üzenetére


Pano
addikt

Köszönöm szépen!

(#39436) inf3rno válasza whbear (#39413) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ó én nem a személyre szabásra gondoltam, hanem hogy odáig eljutok, hogy látom az asztalt.

Úgy döntöttem, hogy általában egyszerre csak 1 disztrot nézek meg eltérő asztali környezetekkel. Ha nincs meg a 6 asztali környezet, akkor kipótolom olyan disztrokkal, aminél csak 1-2 asztali környezet van. Összesen 6 db fog rámenni az SSD-re. Egyelőre még küzdök a leformázásával, windows csak olyan táblát enged, ami csak 4 primary-t tud. Elvileg Linux mást használ, aminek 128 is megy, úgyhogy felteszek egy Linux telepítőt a pendrive-ra, aztán meglátom, hogy mit tudok kihozni belőle.

Az Mint-es akadással kapcsolatban lehet, hogy van fejlemény. Kéne adat tőletek is. Ha veszettül mozgatjátok az egeret valamelyik processben, akkor felmegy nálatok a CPU használat? Nálam windows és linux alól is 30%-ra ugrik. A process az mindegy, asztalon az explorer.exe, a firefox-ot nézve a firefox.exe processzor használata ami felugrik. Úgy cseréltem a CPU-t, hogy az oprendszert nem telepítettem újra. Elképzelhető, hogy ez okozza a jelenséget, és hogy a Mint is emiatt szaggat. Ami még problémás, hogy a benchmark szerint 1 hét alatt esett a teljesítménye egy csomót a processzornak, úh akár az is lehet, hogy a 771-es cpu a 775-ös alaplappal mégsem kompatibilis, vagy hogy a cpu eleve hibás volt, amit vettem, vagy hogy az alaplap hibás. Szóval minden lehet. :DD A CPU teljesítményét ez az egér mozgatás kb 5%-ban befolyásolja a benchmark szerint. Minimális a hatása a GPU-ra, 1%, illetve az IO-t is befolyásolja, ott 3-4% a lassulás. Egyelőre kipróbálom, hogy mi van, ha újrateszem a Cinnamon-t, meg beteszek mellé egy Mate-t is. Aztán ha így is jelentkezik a jelenség, akkor visszateszem a régi processzort, és megnézem azzal. Ha úgy is, akkor meg megnézem, hogy a tápból a helyes feszültség jön e ki. Ez még eltart egy darabig szerintem a disztrok tesztelése előtt. Néztem DPC-t meg interrupted-et a processzor-nál windows alatt, azok rendben vannak már amennyire meg tudom ítélni.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#39437) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Közben feltettem egy új Mint-et. Ennél is ugyanúgy jelentkezik a processzor használat megugrása, ha huzogom az egeret. Szóval nem cpu driver függő a dolog. Elképzelhető, hogy teljesen normális a 30%. Egyesek szerint az, mások szerint meg 1-2% körül kellene lennie. A CPU hőmérséklet ugyanannyi, mint az előző telepítés után.

A Mint-re most a 304-es nvidia driver-t tettem a 340-es helyett, hátha azzal nem szaggat. 2012-es driver, úgyhogy még az is bőven támogatja a video kártyát. 2009-es az egész gép... Egyelőre semmi probléma. Meglátjuk, hogy 1-2 óra múlva mi lesz a helyzet, addig személyre szabom.

Az install log-ot nem sikerült kimentenem. Próbáltam az SSD-re rátenni, nem tudta írni, illetve a /var/log valamelyik mappáját meg olvasni nem engedte. Nem maradt meg a pendrive-on, úgyhogy gondolom csak memóriában volt. install.log-ot nem láttam a mappában. Bármi ötlet, hogy hol találom a log-okat? Szívesen újratelepítem, ha szükséges.

Buliban hasznos! =]

(#39438) inf3rno


inf3rno
nagyúr

A 304-es lefagyott ugyanúgy, mint a nuveau, szóval az sem jó. Marad a 340-es, az legalább nem fagy. Eddig nem sikerült szaggatást kiprovokálni nála, de az a tapasztalatom, hogy ami késik nem múlik.

Scrollnál egy kicsit hullámozva frissíti a képernyőt a firefox. Szerintem ennek se kéne így lennie. Felteszem még a MATE-t mellé, kíváncsi vagyok azzal mi a helyzet.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#39439) Arpee78


Arpee78
senior tag

Sziasztok,
Segítség kellene egy Dual boot rendszer összehozásához. Win 8.1 és Linux Mint 17.2 Cinnamon, mindegyik 64 bites. 120GB SSD, H81M alaplap

Wint telepítettem először, az SSD-n volt hely kihagyva a Linuxnak, a gyors indítást is kikapcsoltam, de a Linux nem látta a partícionálást és a Windowst. A Linux telepítő egyben látta a 120GB SSD-t partícionálás nélkül. ennek ellenére a (live)Linux fájlkezelője gond nélkül látta a Windowst a partícióján.

Megpróbáltam a feltelepített Linux mellé tenni a Windowst, ekkor a Win telepítő mondott nemet, mert valami GPT neki nem tetszik.

Megoldás?

(#39440) lev258 válasza Arpee78 (#39439) üzenetére


lev258
veterán

Próbáld úgy, hogy Linux Live alatt két partíciót kialakítasz. Az elsőre megy a Windows, ahogy szeretné, aztán majd a Linux a másikra (illetve további partícionálás, ha kell).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39441) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Közben megtaláltam, hogy azért lassú a CPU, mert a szorzója 6-on volt 8 helyett a BIOS update miatt. Ahogy nézem több dolgot is elállított nekem. Arra meg hogy egér mozgatásra felmegy a CPU azt mondják, hogy bizonyos rendszerekben normális. Valakinél 1-2 % csak az emelkedés, másoknál meg akár 30% is. Valszeg nem kell foglalkozni vele. Ez a része legalább megoldódott. :-)

Feltettem egy Mint-et és egy Mate-t. A Mate esetében megvannak a log-ok, van egy installer mappa a var/log-ban, szerintem abban lehetnek. Mint-et is újrarakom, hogy meglegyenek a logok. Megy mellé még khali és chakra, illetve kde és xfce mint. Most 1-2 napig ezeket tesztelem.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#39442) Rimuru válasza Madara-san (#39426) üzenetére


Rimuru
veterán

Logokban errol nem lesz semmi, majd ha kesobb is elojon visszaterunk ra. :)

Vigyázat, csalok!

(#39443) spammer válasza inf3rno (#39441) üzenetére


spammer
veterán

"Kali Linux is a Debian-derived Linux distribution designed for digital forensics and penetration testing. " - [link]

Szükséged van ilyesmire?

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#39444) inf3rno válasza spammer (#39443) üzenetére


inf3rno
nagyúr

A 15 legnépszerűbbet gondoltam, hogy megnézem, nem olvastam el külön, hogy melyik mit tud, sok idő lenne. Nem is tudtam, hogy van ilyen ingyenesen. Szükségem lehet rá, fejlesztek webre. Lehet, hogy a végére hagyom, és külön átnézem, hogy mit tud. A helyére meg beteszem a mageia-t.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#39445) lev258 válasza inf3rno (#39444) üzenetére


lev258
veterán

"15 legnépszerűbbet gondoltam"
Ezt elég nehéz definiálni. Oké, hogy Ubuntu, meg Mint, de egyébként elég sokféle módon lehet sorrendet felállítani. A heti, havi letöltési adatok meg aztán tényleg nem mondanak sokat.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39446) inf3rno válasza lev258 (#39445) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ebben lehet igazság, de valami alapján csak el kell indulni. Én a distrowatch lista alapján tettem. Azon kívül is bekerült egy pár, amit írtatok, pl xubuntu.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#39447) Madara-san válasza Rimuru (#39442) üzenetére


Madara-san
tag

Okés, köszi. Végül akkor hagyom inkább angolul a rendszert, úgy legalább egységes :DDD

Más probléma: van egy Asus XONAR U7-es USB hangkártyám, 5.1-es hangfalszettel. A hangbeállításoknál bekapcsolom az 5.1-es profilt, de minden új videó elindításánál olyan, mintha visszarakná 2.0-ba. Ez nagyon zavaró, elkezdtem kutakodni, mit lehet tenni. Az "/etc/modprobe.d/alsa-base.conf" fájlba beszúrtam a "options snd-usb-audio ignore_ctl_error=1" sort, újraindítás után eltűnt az USB hangkártya a kimenetek közül. :C Vicces, hogy a sor kitörlése után se jött vissza. Aztán szórakoztam még vele egy darabig, visszajött, de csak az SPDIF, nekem meg nem az kell. Mit lehet vele tenni? Jó kis rendszer ez, nem szeretném itt feladni...

Kábelek, tartozékok konzolokhoz + egyéb: http://hardverapro.hu/tag/madara-san

(#39448) Gyb001


Gyb001
senior tag

Hogy hívják azt a funkciót hogy amikor egy abakot a képernyő bal oldalához húzok akkor a képernyő bal felét tölti ki,jobboldal szintúgy?
lxde alatt nincsen ilyen.

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#39449) Essejó válasza Arpee78 (#39439) üzenetére


Essejó
veterán

Szia!
Kicsit Ádám és Évánál kezdem.
Én a héten raktam össze egy szintén Dual bootost csak w7-el, igaz előtte egy Voyager volt önmagában a gépen. a gparteddel töröltem a particiókat, viszont a Windows telepítő lemezig el sem jutottam , mert a grub reklamált, hogy nincs rendszer a gépen és nem volt hajlandó a bootot a dvd meghajtónak átadni. gparted vissza és létrehoztam a teljes lemezen egy ntfs particiót. Így már elindult a Win telepítő, az első mozdulattal töröltem a particiót és létrehozattam vele saját magának egy 120GB-ost, erre települt a W7 a maradék 200GB particionálatlan maradt. Majd következett a LinuxMint. Egyből látta a W7-et és felajánlotta a mellé telepítést. Megkapta a teljes maradék területet és szó nélkül települt. Mindezt egy öregecske Lenovó T61-en adtam elő.

A te eseted annyiban más, hogy nagy valószínűséggel UEFI BIOS-os lapod van, az használ ugyanis GPT particiót. A GPT particiónak több előnye is van a a régi MBR típusúval szemben. Míg az utóbbi csak 4 elsődleges partíciót kezel addig az előbbi akár 128-at is, ráadásul ott a 2,2TB határ ami az GPT partició esetében nem áll fenn míg az MBR esetében igen.
Viszont a 120GB-os SSD-d esetében olyan sok érv nem szól a GPT partíció mellett, sőt még az is ellene szól, hogy a hagyományos Windows telepítőkészlettel nem lehet rá Windowst telepíteni, hanem kimondottan az UEFI -re készített telepítő készlet kell. Én a helyedben rákeresnék a Biosban a Legacy módra és engedélyezném azt. Aztán törölném a GPT partíciót és úgy kezdenék bele a telepítésbe. Ha még is ragaszkodsz a GPT-hez, akkor itt van egy elég jó leírás a GPT-re telepítendő 64bites windows 8.1-ről meg némi UEFI gyorstalpaló is.
Az, hogy a Linux mit szól a GPT partícióhoz, megmondom őszintén, hogy fogalmam sincs.
Bocs nincs kedvem átfogalmazni inkább kihúztam. Szóval a GPT-nek nincs köze a telepítő készlethez, hanem az UEFI-nek van, Ergo a Picipuhától letöltött MSDN Original nagy valószínűséggel nem megy fel egy UEFI-s gépre. Kimondottan az UEFI telepítésre felkészített telepítő készlet kell hozzá. Viszont az UEFI-re felkészített az simán telepíthető nem UEFI-s gépekre is.

[ Szerkesztve ]

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#39450) F.B.I.


F.B.I.
veterán

Üdv ismételten az uraknak! :R

Meguntam a windows rosszalkodását és végképp szeretném letenni magam róla, szeretnék tanulni, váltani, fejlődni, közösségbe átlépni...ezért segítséget kérnék (a gyereket és a feleségemet nem tudom megtéríteni, ők pc játékosok, win szülöttek). :DDD

Amihez segítséget kérnék - mert ismét elvesztem az erdőben - egyszerűen kellene átállnom, hogy ne egyből fél oldalas parancsokat kelljen beütögetni és hozza a konfiguráció a win 8.1 sebességét, utána természetesen segítőkész fórum.
A konfigom: HP dc7900 sff (c2d 6420 2,13Ghz, 4Mb) 4Gb ddr2 1066, HD4500 integrált, Intel 520 SSD 120Gb, 500Gb samu HDD. Lenne még egy HP 1020 nyomtató és egy ilyen fejes.
Amire használnám: böngészés, fényképek feltöltése, szerkesztése (nem PS), virágboltok, film- és zenehallgatás.
Édesapámnak tettem fel Zorint, azzal megbékéltem de kipróbálnék mást, esetleg gyorsabbat, egyszerűbbet, nagyobb közösséggel rendelkezőt.

Köszönöm, hogy olvastál! :R

[ Szerkesztve ]

Senki nem képes mindenre, de mindenki képes valamire! Segítő válaszokat köszönöm!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.