Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39201) ubyegon2 válasza Essejó (#39111) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Amit lehet már feltett valaki, de bocsi, hogy nem olvasok végig hirtelen 39K választ.

Nem is kell

Mi egyébként megbocsájtjuk, hogy nem olvasol végig 39k hsz-t! :)

Ez egy önkéntes fórum topik, a segítő hsz-t írók nem gépek, sok esetben nekik is utána kell nézni, olvasni, pontosítani, hogy lehetőleg használható választ adjanak vagy linkeljék a megfelelő oldalt.

Linux alatt hogy tudom mint hálózati meghajtót megtalálni

Itt sem vetted a fáradtságt, hogy leírd, milyen Linuxról van szó, van pár disztró, mint látod.

Azért pár linket adok a teljesség igénye nélkül: Samba Samba-4.2.3 Configuring a Samba Server Samba Server Installation and Configuration
File Server

(#39202) ubyegon2 válasza dokee78 (#39187) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Korábban már érdeklődtem Linux után pendrivera,igaz konkrétan nem kaptam ajánlatot.

Mi számít konkrét ajánlatnak? :D

Perzisztens vagy nem?

4 GB-on túl sok swap-ot nem is tudnál adni neki.

Blackpanther Walking Deadről vélemény? ezmiez
Ezzel nem azt kívánom jelezni, hogy nem tudom mi ez, hanem, hogy senki nem ismeri- szerintem, Bali27 fórumtársunkon kívül.

(#39189) dokee78 KDE vagy Cinnamon?
Még mindíg pendrive-ról beszélünk? Akkor nem, LXDE vagy XFCE DE-vel érdemes penre rakni disztrót, Mint XFCE jó lenne? abból nincs hivatalos LXDE

[ Szerkesztve ]

(#39203) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Közben van annyi fejlemény a videokártyás problémámnál, hogy indítottam Mint fórumban [link] egy topic-ot, hátha segítenek debuggolni. Még nem került ki, egyelőre moderálás alatt van. Ami eddig segített, ha már használhatatlan volt a percenkénti akadásai miatt, hogy toltam egy alt+f2 restart-ot. Most már 2 órája semmi ezek után. De általában így kezdi friss indításnál is, aztán később belelendül (szerk: kellett mondani, az előbb megint akadt egyet).

Volt még ma olyan furcsaság, hogy a plugin container (adobe flash nevű szemét) 70%-ra járatta a processzort, és már kezdett 60°C fölé emelkedni.

Elkezdtem zenét hallgatni a fapados lejátszón. Érdekes módon egyáltalán nem hiányzik a jetaudio, pedig azt hittem fog..

Találtam vírusirtót, ő nem talált semmit, pedig netezek már 3 hete Mint alól. A win már rég tele lenne trojannal ennyi idő után.

Kiderült, hogyha Linux alól bootolok, és huzamosabb ideig nem használom a windows-t, akkor megnyugszik a seagate hdd, szóval NAS-ba is nyugodtan berakhatom merevlemeznek. Ezen kívül van még egy fél terrás régebbi modellem, meg van a T100TA-ban is egy beépített merevlemez, amit lehet, hogy kiszedek ilyen célra. Gondolom az valami occsó 2.5"-os. Nem sokára rendelek pogoplug-okat, aztán összrakom a minimalista szerver parkomat eloszott szoftverek tesztelésére. VM-ben is lehetne, vagy docker-el külön container-ekben, de valahogy jobban szeretem, ha kézzel fogható.

Felraktam még a Mint-re pár deskletet, egész jók, van köztük tőzsdés meg időjárásos is. Valamelyik húzza a procit, legalábbis cinnamon azóta elég sűrűn ad 50%-os terhelést. Majd utánajárok, hogy melyiket kellene lelőni, de sajnálnám mindegyiket. Igazából mindet újra tudnám írni nulláról, vagy debuggolni, úgyhogy nem para. Fogom is majd a későbbiekben, mert sticky notes-ra nem találtam semmi kimondottan jót, meg amúgy is írok magamnak egy határidőnaplós alkalmazást a szerverre, amit beteszek majd deskletbe és appletbe is. Keresztkérdés ezzel kapcsolatban, hogy Webstorm-hoz van e bármilyen tool pl selenium, ami segít tesztelni ezeket az alkalmazásokat?

Összességében napról napra egyre jobban élvezem a Mint-et, és már nem hiányzik annyira a win7. Ha nem lenne ez a videokártyás dolog, akkor kétségek nélkül formáznám a HDD-t. Így meg egyelőre várok. A telepítője már nincs meg úgy emlékszem, de egyébként sem szívesen várnám ki azt az egy hetet, amíg egy sp1-es win7-re lerántja ms-től a frissítéseket a gép...

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#39204) spammer válasza dokee78 (#39200) üzenetére


spammer
veterán

Maradj a Linux Mintnél, KDE-vel ugyanazt a kinézetet (sötét téma, effektek) meg tudod csinálni, mint a Blackpanthernél. GRUB-nál is be lehet állítani, hogy a Win induljon néhány másodperc után automatikusan. De persze maradhatsz a (#39196) King Unique által leírt módszernél is (Win rendszerbetöltője), lényegében mindegy.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#39205) dokee78 válasza ubyegon2 (#39202) üzenetére


dokee78
félisten

Korábban igen pendrivról akartam futtatni,de rájöttem a gépem nem képes pendriveról bootolni.
Konkrét ajánlat alatt azt értettem pl,hogy Lubuntu 10.5,ez csak példa.

Tehát már nem pendrivról beszélünk.

spammer
De le tud csípni magától is,egy adott partícióból,hogy ne én különítsek el?

[ Szerkesztve ]

(#39206) st6969 válasza King Unique (#39139) üzenetére


st6969
őstag

Először is, mindenkinek köszönöm a segítséget!

"amúgy, mért van erre akkora szükséged?"
Azt gondoltam, ez a legbiztonságosabb módja a bankolásnak. Live rendszer = semmi nem lát bele arra az időre, amíg bankolok. Igazából keyloggertől tartok (bár sose volt még a gépen, most sincs, legalábbis gondolom én...)

"Másrészt úgyis kétlépcsős azonosítás (sms) van a legtöbb helyen"
Sajnos pont a Raiffeisennél nincs, pedig jó lenne.

"egy megfelelő AV-ben van bank safe modul is, külön böngészővel, virtuális billentyűzettel, így a védelem is adott"
Ezt nem értem :B (AV = antivirus?! Avast-ot használok + Win10, nem találtam benne ilyet)

"Harmadrészt, ha eddig nem (live) Linux alól bankoltál, akkor valamivel nagyobb esély van rá, hogy már ms, google és társai, + "hárombetűsök" is tudhatják a jelszavaidat, láthatták a számlatörténetedet..."
Felébredtem. Változtatni jobb később, mint soha :)

(#39135) colomb2
Miért jobb, ha ISO-ról bootolok be, mint ha egy Live rendszert indítok? Ez utóbbit kipróbáltam, működik pendrive-ról (bankoltam is így), csak még a billentyűzet kiosztás nem magyar, megnézem a (#39141) growler által ajánlot Linux Mint 17.2-t (reméljük, gyorsan bootol).

(#39207) CPT.Pirk válasza st6969 (#39206) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Miért nem csípsz le egy kis helyet az utolsó partícióból, és telepítesz oda állandóra egy disztrót? Egyszerűbb lenne.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#39208) spammer válasza dokee78 (#39205) üzenetére


spammer
veterán

Különíts el neki helyet és telepítéskor a "valami más" opció lesz a kézi particionálás, ha jól rémlik. Ott megadhatod neki, hogy oda telepítse. A lényeg, hogy ne bízd az automatikusra.

(#39206) st6969: A Win10 és a biztonságos bankolás... ;]

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#39209) growler válasza st6969 (#39206) üzenetére


growler
őstag

Ha nem találnád, egy kis segítség.: [link]
Egyébként, mindegyik (?) live-cd-nél beállítható a magyar nyelvű kezelőfelület, és bill. kiosztás.
(Csak egy újraindításnál elfelejti...hacsak nem hozol létre (a pen.-en) egy perzisztens lemezterületet.)

(#39210) Syl válasza inf3rno (#39190) üzenetére


Syl
nagyúr

Én régebben PSCS3-at használtam elementary luna (12.04) alatt, hibátlanul futott. Újabban sokat dolgozom itthon, ezért építettem egy komplett VirtualBox rendszert. (Fizikai wint nem vagyok hajlandó telepíteni :D )

(#39208) spammer

Ezt nevezik oximoronnak, nem? :B

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#39211) Rimuru válasza King Unique (#39194) üzenetére


Rimuru
veterán

Biztam a tudasodban hogy tudod majd ertelmezni, mindent ott van pastebinen. ;) Azert irtam a kasperkys dolgot mert ha az jelzest akkor mas is adhat (foleg ha van valamilyen kozos adatbazis), es errol nyiltkoztak az oldalukon is. Linux alatt csinaltam mindent, fat fajlrendszerrel. En nem Windowsban, hanem Linuxban gondolkozok, ha valamit csinalok akkor azt itt is csinalom (nem veletlenul nem vagyok aktiv windows topicokban).

(#39206) st6969: Amirol en beszelek az pont live rendszert. Azert irtam a bootloaderes vagy pendriveos megoldast mert (gondolom) viszonylag gyakran fog kelleni, es akkor mellete pl tudod meg masra is hasznalni a pendriveot (ha nincs ilyen celra egy felesleges), vagy nem kell masik eszkoz mert a vinyon marad az ISO.

Vigyázat, csalok!

(#39212) dokee78 válasza spammer (#39208) üzenetére


dokee78
félisten

Valamelyik particion managerrel?
Mert 3 particióm van és nem akarok adatvesztést.

(#39213) ubyegon2 válasza dokee78 (#39205) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ahogy spammer ft említette, a sötét téma nem disztrófüggő, emiatt ne rakj fel egy ittenieknek ismeretlen rendszert, például a Cinnamon Mint-en így néz ki, itt akár a frissítés pár alkalmazott módozatait is megnézheted, de itt ebben a beállítási opcióban úgy állítod be, ahogyan tetszik.Még téma lelőhelyek

Hogy lásd, mennyire nem disztrófüggő a kinézet, Cinnamon szintén Debian Jessie-n és Jessie asztala:

(#39203) inf3rno Már kezd is aktív lenni a Mint fóruma, egy kérdést kaptál kezdésnek. :)

[ Szerkesztve ]

(#39214) kkdesign


kkdesign
senior tag

Hali,
Olyan kérdésem lenne, hogy szeretném feltenni valamelyik linuxot a win 10 mellé és milyen nehézségek adódhatnak?
-SSD-n van a Win 10
-Van a laptopban még egy HDD is, ezt szeretném megosztani, hogy egy 120GB részre v Ubuntu v LinuxMint, és a többi hely ezen a HDD-n a "Tartalmakra"-NTFS
Megoldani úgy szeretném, hogy a mostani felálláshoz C meghajtó ssd, D meghajtó hdd,
ebből a hddből csippenteném le a 120 gigát particionáló progival a Linuxnak. Majd pedig Boot USBről telepíteni és a 120as részre tenném fel.
Végeredményként pedig Dual bootot szeretnék kapni.
Lehetséges ez a leírtak szerint? Milyen hibák jöhetnek elő?

(#39215) ubyegon2 válasza st6969 (#39206) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

"Másrészt úgyis kétlépcsős azonosítás (sms) van a legtöbb helyen"
Sajnos pont a Raiffeisennél nincs, pedig jó lenne.

:U Ez elég meglepő, nem kapsz sms-ben kódot, amit be kell írnod az utaláshoz?

(#39209) growler Szerintem fórumtársunknak most felesleges a remaster változat, már csak a dupla mérete miatt is. Érdemesebb az itt található iso-kból leszedni.

(#39216) st6969 válasza CPT.Pirk (#39207) üzenetére


st6969
őstag

Igen, ezt korábban próbáltam, de bootoláskor alapértelmezettként a Linux-ot indította. Kollégák mondták, hogy át lehet azt állítani... de nekem nem sikerült.
A család többi tagjának meg vagy eszébe jut, hogy választani kell oprendszert, vagy nem. De inkább nem :) Pedig ez a megoldás remek lenne, mert a linuxot szívesen "kóstolgatnám".
A Linux Mint-et egyszer próbáltam, a Cinnamon felület borzasztó lassú volt az én gépemen (Asrock E350M1, 4GB). Valami gyorsabbat kell választanom.

(#39215) ubyegon2
Nem bizony :(
K&H-nál, Axa-nál igen.

[ Szerkesztve ]

(#39217) lev258 válasza st6969 (#39216) üzenetére


lev258
veterán

Pedig tényleg nem nehéz, grafikus program is van hozzá. A Cinamon-nak meg mennie kellene nálad szerintem. Milyen videókártya?
kkdesign: Lehetséges, de Windows 10-zel kapcsolatban még mi is kicsit bizonytalanok vagyunk. Mindenesetre a Windows fast boot-ját ki kell majd kapcsolnod.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39218) kkdesign válasza lev258 (#39217) üzenetére


kkdesign
senior tag

Erre gondolsz?

Van már kis tapasztalatom dual boot rendszerekről, de amióta SSD-m van azóta nem csináltam ilyent. Valahogy úgy lenne jó, hogy bejön egy választóképernyő, tán GNU a neve, ilyen Lila az Ubuntunál, ebből biztos tudjátok már melyikre gondolok, ha a neve nem is ez :)

(#39219) ubyegon2 válasza dokee78 (#39212) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kézi partícionálás [link], de közben találtam egy Ubuntus leírást, régebbi, de ebben semmi nem változott, keres meg a Kézi partícionálás fejezetet.

(#39216) st6969
Értem.
Én akkor másik Raffiánál bankolok? :)

(#39214) kkdesign
Sajnos úgy van, ahogy lev258 fórumtársunk említi, nem annyira vagyunk otthon WinX-ben, talán King Unique, mint Winguru colomb2 fórumtárs is kissé próbálkozik. ;]

Lehet, hogy a 8/8.1-es leírás is jó lesz, de várjunk a biztos szakvéleményre! másik leírás

[ Szerkesztve ]

(#39220) ubyegon2 válasza kkdesign (#39218) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ekkora tapasztalattal mire vársz? Jól érezted, a GNU-nak is van köze a Linuxhoz, de inkább a GRUB, ami neked kell! ;) Sasold meg az előbb írt linket, az, hogy SSD vagy HDD, ebből a szempontból mindegy, főleg, ha nem arra telepítesz! Azért figyelj a meghajtók megnevezésére, bár nem tudom mekkora a kis tapasztalatod, azt tudom, hogy nekem laikusként viszonylag kicsinek számít, ezt pótolom sok leírás olvasásával.

Milyen dual boot rendszereket használtál eddig? Melyik disztrót szemelted ki?

ilyen Lila az Ubuntunál

Legközelebb pontosabban is meghatározhatsz dolgokat, mert például az Ubuntu Unity esetében minden ilyen lila. :D

[ Szerkesztve ]

(#39221) st6969 válasza lev258 (#39217) üzenetére


st6969
őstag

Integrált Radeon HD6310. Cinnamon után feltettem anno az XFCE-t, és "hasított"
Melyik az a grafikus program, amivel megváltoztatható a boot sorrend (talán a visszaszámlálás ideje is módosítató/csökkenthető?)?
Mert akkor még 1x nekifutnék egy ilyen dual rendszernek.

(#39219) ubyegon2
Igazad van, benéztem, utaláskor nekem is kér :R
Én a bejelentkezésre gondoltam, ahhoz nem rémlik, hogy lenne sms kód, más banknál van (legalábbis AXA, K&H)

(#39222) lev258 válasza st6969 (#39221) üzenetére


lev258
veterán

Grub Customizer a neve, azt hiszem, ppa-ból érhető el. Igen, várakozási idő is egyszerűen módosítható vele. Ahhoz a videókártyához vagy kell a zárt driver, vagy frissebb kernel, Mesa, mint amit a Mint használ.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39223) King Unique válasza Rimuru (#39211) üzenetére


King Unique
titán

Hát Linux terén elég basic sajnos... :B
Magyarán ez a LibreCrypt képes Linux alatt LUKS titkosítást FAT32-re is tenni és azt Windows alatt is meg lehet nyitni. De akkor elbeszéltünk egymás mellett, mert én azt hittem, hogy pl. így a lemezek alkalmazás LUKS+Ext4 megoldása is hozzáférhető a másik rendszeren. De utóbbi ugye nem.
Illetve ez az AV riasztás se az igazi, ennyi erővel nekem inkább alternatíva a VeraCrypt, azzal még nem volt ilyen problémám.

(#39206) st6969: igen, jó módja a live rendszer, de gyakori használatnál kényelmetlenebb, akkor inkább már állandóra egy Linux, vagy megfelelő védelemmel és funkciókkal egy Windows.
Pedig van a te bankodnál is, mint ahogy a fórumtárs szemléltette.

"Ezt nem értem :B (AV = antivirus?! Avast-ot használok + Win10, nem találtam benne ilyet)"
"egy megfelelő AV-ben" volt a válasz. Ilyen pl. a Kaspersky, Bitdefender, G Data, de az új ESS 9-ben is lesz secure banking. Illetve a Bitdefender Safepay letölthető különálló alkalmazásként is.

(#39218) kkdesign: akármilyen dual boot rendszert csinálsz, a gyors rendszerindítást mindig ki kell kapcsolni, mert okozhat instabilitási problémákat.

[ Szerkesztve ]

(#39224) lev258 válasza King Unique (#39223) üzenetére


lev258
veterán

Nem instabilitást, hanem hozzáférési problémákat. :)

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39225) King Unique válasza lev258 (#39224) üzenetére


King Unique
titán

Nem csak azt, simán dob(hat)ja a kék szmájlit is ilyenkor, tapasztaltam korábban. :D

[ Szerkesztve ]

(#39226) dokee78


dokee78
félisten

Gondolom szarul írta ki a lemezt a gépem,mert eljöttem otthonról és volt egy kékhalál,csak reménykedtem,hogy lemezellenőrzés közben volt,de ezek szerint nem.
Sajnos,csak hétfőn veszek lemezt.
Ez jön be telepítésnél:

[ Szerkesztve ]

(#39227) lev258 válasza dokee78 (#39226) üzenetére


lev258
veterán

Milyen videókártya, milyen rendszer?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39228) dokee78 válasza lev258 (#39227) üzenetére


dokee78
félisten

9600 GT VGA
Linux Mint KDE menne Win 7 mellé.

Szarul írta ki az ISO-t,mert vissza ellenőriztem.

(#39229) lev258 válasza dokee78 (#39228) üzenetére


lev258
veterán

Igen, könnyen lehet, hogy az utóbbi. De az Nvidia-hoz lehet, hogy kell majd nomodeset is. Majd kiderül.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39230) dokee78 válasza lev258 (#39229) üzenetére


dokee78
félisten

Live CD-ként is üzemel a telepítő ugye?
Bár sajnos a lapom nem hajlandó pendriveról BOOT-olni,de egy laptopon kipróbálnám.

(#39231) lev258 válasza dokee78 (#39230) üzenetére


lev258
veterán

Igen, ki tudod próbálni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39232) growler válasza ubyegon2 (#39215) üzenetére


growler
őstag

Azért ajánlottam ezt, mert a kérdező részéről elvárás volt a magyar bill. kiosztás.
(Meg arra is gondoltam, ha megismerkedik egy jól előtelepített distróval,- rájön az ízére, talán
elgondolkodik azon, hogy vált !) ;)

(#39233) Rimuru válasza King Unique (#39223) üzenetére


Rimuru
veterán

Kep.

Vigyázat, csalok!

(#39234) ubyegon2 válasza growler (#39232) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Logikus volt a bill kiosztás miatt, a többi esetben nem annyira, Mint esetében szerintem egy kezdőnek pontosan eléggé mindennel felszerelt disztró.

Saját meglátásom, pont a Mint Cinnamon az amin nem dobott a remaster, ebből szinte értelmetlen volt remastert készíteni. Lathronos ft nagyon jó és valóban hasznos töltött disztrókat csinált, le a kalappal, így az
elementary OS 0.3 Freya 64 bit HU All In One Edition
az előző eOS szinte csak egy váz volt, tweakelni kellett

Ubuntu 14.04.2 LTS Cinnamon
Nyilvánvaló, hogy hasznos, mert Ubuntu nincs Cinmanóval- igaz, a Linux Mint Cinnamon ezt az űrt azért erősen pótolja. Annyira, hogy mint előbb írtam, Mint Cinnamonból felesleges volt remastert alkotni!

Sorry Lathronos, így látom én ezt, utóbbiba ölt energiát inkább a már szóba került egyfelhasználós disztróra kellett volna fordítani! :)

még egy megjegyzés: a bleachbit inkább felesleges/káros kezdőknek, haladóknak csak felesleges

(#39230) dokee78 Majdnem ilyen lapom volt, ránézésre ugyanez, én az F12-vel próbálgatnám, hátha bootol penről. Vannak usb-hdd/zip meg hasonló opciók, nekem valamelyik jó volt.

[ Szerkesztve ]

(#39235) DittyCat


DittyCat
tag

Sziasztok!

Van egy Olympus VN-4100PC diktafonom. Ezen egy csomó hangfájl, ami le kéne töltenem.Windows alatt is elég macerás volt, mert csak a saját szoftverét hajlandó elfogadni. Ezen a linket találtam egy ODVR nevű programot (?) , vagy szoftvert (?) amit letöltöttem. A Synapticban látom, megvan, de nem csinál semmit. Nem nyílik meg, vagy ilyesmi.

Terminálba beírtam, hogy sudo odvr -l
Meg hogy sudo odvr -d ~/Music
De semmi nem történt.

Van esetleg ötletetek, mit kéne tennem?

"Élek... vagy csak álmodom?"

(#39236) lev258 válasza DittyCat (#39235) üzenetére


lev258
veterán

Pontosan mit mond neked a Terminál? lsusb-vel látszik az eszköz?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39237) ubyegon2 válasza DittyCat (#39235) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az ebben leírtak megvoltak? Főleg a readme Running fejezetére gondolok.

[ Szerkesztve ]

(#39238) Essejó válasza ubyegon2 (#39201) üzenetére


Essejó
veterán

Bírom én az iróniát, max nem mindig szeretem. :))
Egy szóval nem mondtam, hogy nem próbáltam megkeresni:

Itt is igazad van, de legyen egy pici mentségem, hogy a majd 30 évnyi Windows használat elkényelmesített és eszembe nem jutott, hogy a Linux distrók alatt különbségek vannak. Ráadásul a Topik címe teljesen passzol rám. :D
De hogy a kérdésedre válaszoljak:

Pontosabban ezt telepítettem: Voyager 14.04.04 64bit HU 2015 március.iso

Viszont lehet, főleg a kíváncsiságom miatt, hogy erre is ránézek: Linux Mint 17.2 Cinnamon 64bit HU 2015 augusztus remaster
Szóval tényleg van distro mondhatni dögivel, és gondolom majd mindnél más lenne a megoldás a gondomra. :DDD

Viszont ezt a Samba dolgot nem értem.Azon kevés dolog közt, amit eddig a Linuxal kapcsolatban olvastam, az szűrődött le bennem, hogy a Samba konfigurálása a Windowsos megosztásokhoz kell. Non az én Linksys NAS-om-on alapból valamilyen cél Linux szoftver fut. Akkor meg, hogy jön ide a Samba? :F A Windows felé nincs gondom a felcsatolással, mint hálózati meghajtó. A cél az lenne, hogy a Linux is valami hasonló módon lássa.

Más! Jó néhány topik társnál láttam, hogy gondjaik vannak a Pendriveval való bootolással, mert, hogy a gépük nem támogatja. Nekik egy kis olvasni való, a konkrét megoldásról.

[ Szerkesztve ]

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

(#39239) DittyCat válasza ubyegon2 (#39237) üzenetére


DittyCat
tag

Ez: sudo odvr -l, igen, listázott is valamit, de hiába írtam be a D betűt (hogy töltse le a fájlokat a Music mappába), az már nem volt jó.
A többiből nem értek szinte semmit. Udev szabályok és replugin...? Azt sem tudom, mik ezek.
(A programozó pasim pedig már múlt idő. Egyedül kell megoldanom, vagy veletek :) !)

"Élek... vagy csak álmodom?"

(#39240) CPT.Pirk válasza Essejó (#39238) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Van egy fájl, ami csatolja a partíciókat induláskor. Ha oda beírod a sambás megosztás elérését, akkor az ugyanaz, mint amikor Windows alatt hálózati mappát csatolsz.

A fájl:
/etc/fstab

Hogy mit kell beírni, arról errefelé találsz infót: [link] [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#39241) Brae


Brae
őstag

Sziasztok!

A következő gépre ajánljatok légy szíves Linux disztrót:

AMD Athlon XP 1700+, 1GB DDR333, Geforce 4 Ti4200, 80Gb vinyó

A szempontok:
netezésre és filmezésre (Xvid avik) használnám egy 1366x768 felbontású TV-n, legyen könnyen kezelhető, az image fájl férjen el egy CD-n (csak CD író van a gépbe és USB-ről nem tud bootolni)

Előre is köszönöm

(#39242) Gyb001


Gyb001
senior tag

Van egy magyar fejlesztésű disztó, Nem tudja valaki hogy mi a neve? ki akarom próbálni.

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#39243) CPT.Pirk válasza Brae (#39241) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akármit raksz a gépre, a netezés lassú lesz a mai weboldalakkal, az egyéb dolgokra még okés. Javaslom az Lxde vagy Xfce (ízlés szerint) asztali környezetet használó disztrókat a népszerűbbek közül.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#39244) lev258 válasza DittyCat (#39239) üzenetére


lev258
veterán

Pontosan miket válaszol a Terminál? Azt írd meg.
Gyb001: UHU-Linux?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39245) Gyb001 válasza Brae (#39241) üzenetére


Gyb001
senior tag

debian + lxde

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#39246) King Unique válasza Rimuru (#39233) üzenetére


King Unique
titán

Elhiszem, hogy nálad működik, látom is a képek alapján.
De nálam nem, mármint azzal a felállással, amit először vázoltam. :N

Most Win7 alatt próbáltam:
Először Linux Mint alatt a lemezek alkalmazásban létrehoztam a luks+ext4 jelszóval titkosított partíciót a pendrive-on.
Utána W7 alatt felraktam ezt a LibreCrypt progit, de eleve ennek sincs digitális aláírása, így a kért restart után, csak próbaüzemben volt hajlandó indulni a 7-es... Baidu AV volt fent, az nem jelzett rá semmit.
Aztán elindítottam és rámentem az "Open partiton" lehetőségre (többivel nem lehetett kitallózni), ahol látta is a pendrive-ot. Majd kijelöltem a partíciót és jött is az ablak, benne a jelszókéréssel. Amit hiába írtam be, nem akarta elfogadni, hibaüzenetet dobott, itt akadtam el... Persze jól írtam be, mert elindítva egy virtuális Linuxot, ott elfogadta egyből és ok volt. Azt is próbáltam, hogy hátha kell neki vmi ext driver (Ext2Fsd), de hiába raktam fel, akkor se ment.

Szal ennyi a történet, kis kitérőnek, játszadozásnak jó volt, de én ezt nem erőltetném Windowson.
Kösz a screenshotokat és azt, hogy foglalkoztál a dologgal. :R

[ Szerkesztve ]

(#39247) Gyb001 válasza lev258 (#39244) üzenetére


Gyb001
senior tag

Nem ez sajnos.
Nemrég olvastam róla hogy megjelent az új verziója, valami állat volt a nevében :D

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#39248) lev258 válasza Gyb001 (#39247) üzenetére


lev258
veterán

blackPanther OS (amúgy az uhu is egy állat :D )

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#39249) Gyb001 válasza lev258 (#39248) üzenetére


Gyb001
senior tag

Tényleg ez az köszönöm. :R

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#39250) DittyCat válasza lev258 (#39244) üzenetére


DittyCat
tag

sudo odvr -l : erre listázza a diktafonon lévő fájlokat, tehát működik.

sudo odvr -e: nem kezelt fájlokra hivatkozik (Error downloading "DD_0348.wav": unhandled quality
"DD_0348.wav" already exists. Skipping this file.).
Ezek Wav fájlok.

Nem tudom, hogyan lehetne a menüből indítani és valami grafikusan elérhető felületű programot csinálni belőle.

"Élek... vagy csak álmodom?"

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.