Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Taru


Taru
tag

Keresgéltem de nem találtam konkrétan passzoló témát.

Probléma a következő, édesapám születése óta rosszul lát (ha ez romlana akkor vak lenne, szal kb ennyire rosszul lát, el lehet képzelni, katonaságból elutasították, nem tud romlani a látása, továbbá még műtéttel sem javítható, sajnos).

Mostanság laptopon Skyepol az ismerőseivel, ami a vide chat-ig nem probléma, Ubuntu fut a laptopon (mivel színvak és más rendszeren nem tudom átváltani sötét alapon fehér szövegre a programot, egyéb esetben nem látja) és mostanság irogat üzeneteket is, de ez órákig tart neki mivel sajnos nem látja a billentyűket (15,6" laptop), viszont nem akarja elmondani mennyire rosszul lát (77 éves) az ismerősöknek. Ezért gondolkodtam, hogy mit tehetnék, hogy jobban lássa a billentyűket illetve az üzeneteket (már a min, felbontáson van a 15"s kijelző de csak nagyítóval látja pedig ennél nem lesz már nagyobb rajta a betű).

Gondoltam, nagyobb kijelzőre (egy külső ,monitorra (VGA csatin keresztűl, csináltam már rajta ilyet, éppen menne de ez nem oldja megy a billentyűzetet, és a kijelző nagyítóval elfogaható most is). Aztán gondoltam érintő képernyőre de abból nehezen találok elfogadható áron megfelelő méretűt (neki 20"+ kéne, többségiben ezek elég drágák) továbbá sima monitorra + érintő panelre, de ez 22"-ban maximálódik és nem tudom, hogy menne-e illetve, hogy tönkre csapom-e a monitort (Kínából jönne a panel, nekem kéne beszerelni) továbbá, hogy elég nagy-e a kijelző.

A kérdés, mit lehetne csinálni, hogy egy erőssen látás sérült, DE nem vak, ember könnyedén tudja használni a gépet?

Mekkora monitor, milyen billentyűzet/érintő képernyő szükséges egy erőssen látás sérült, színvak embernek? Az is érdekel ha valaki ismer olyan billentyűzetet ami extra nagy betűkkel rendelkezik (feltételezhetően látás srült emberek számára)! Mivel üzenetet olvasni akkor szokott ha nem beszél senkivel, ezért ha csak az írási problémára találtnék egy elfogadhtó árú és jó megoldást at elegendő lenne (a kijelzőt akár nagyítóval is szívesen olvassa).

Úgy gondolom ez nem csak nekem fontos kérdés, akár technikai vagy éppen egyenjogusági szempontból is érdekes kérdés de (amolyan kihívás) ezért úgy gondolom megérdemel egy saját témát (ennek ellenére kerestem a kérdésnek megfelelő topikot de nem találtam, ha mégis van szívesen áthelyeztetem a komentet).

Válaszokat előre is köszönöm!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.