Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:02:15

LOGOUT.hu

Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD
Kérdezés előtt kérjük olvasd el az összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#21264) King Unique válasza artiny (#21263) üzenetére


King Unique
titán

Van a topiknak összefoglalója, illetve abban az alábbi blogbejegyzés is megtalálható, amely utóbbi kifejezetten a 2,5"-os típusokra fókuszál. A sok közül az adott felhasználó számára leginkább megfelelő típust megtalálni pedig az alábbi kérdések megválaszolása után lehet. De amúgy a legtöbben rendszerint ezeket szokták venni az ismertebb gyártók termékei közül. Ha a megbízhatóság a téma, akkor arról legutóbb pl. ebben a hozzászólásban is le volt írva a lényeg.

[ Szerkesztve ]

(#21287) King Unique válasza Laslow (#21282) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Ha pótolhatatlan adatok tárolásáról van szó, akkor úgyis a biztonsági másolatok megléte a legfontosabb! Ugyan egy másik hozzászólásban említettek alapján lehet ragozni ezt a tartósság, megbízhatóság stb. dolgot, de ha csak havonta 1x lesz használva a külső merevlemez a mentéshez, akkor az megint más dolog. Illetve a biztonsági másolatokból kiindulva pl. 2, vagy több online / offline tároló nyilván biztosabb megoldás, mint 1 példányban, 1 eszközön tárolni mindent.

Arról nemrég volt szó, hogy a megfelelő hordozótokot inkább külön érdemes megvenni a 2,5"-os külső merevlemezekhez. De pl. maga a külső HDD használata rendszerint a tokból kivett állapotban történik, vagyis olyankor a leejtése nyilván gondot okozhat. Erről és az ütésálló típusokról egy másik hozzászólásban szintén volt szó. A Transcend 2,5"-os kínálatából pl. a 25M3 / 25MC / 25H3 jó választás lehet, ha kifejezetten ütésálló külső merevlemez kell. De attól még a biztonsági másolatokra és az egyéb dolgokra nyilván ezeknél is fontos odafigyelni!

A beszerzés, a nemzetközi online piacterekről történő rendelés és pláne annak részletei viszont már nem igazán ennek a topiknak a témája. Van pl. eBay topik is, ahol lehet ez ügyben érdeklődni. A valamivel kedvezőbb ár OK, de onnan rendelve ugye várni kell X hetet, míg megküldik, valamint szükség esetén a garanciát sem lehet helyben az adott boltnál intézni, mint egy belföldi vásárlásnál stb.

[ Szerkesztve ]

(#21293) King Unique válasza mekker (#21288) üzenetére


King Unique
titán

Egy (külső) merevlemeznél a kevesebb lemeztányér és olvasófej előnyösebb lehet a működési zaj szempontjából, valamint ezeknél mechanikailag elvileg a hibalehetőség is kisebb. Aztán az más dolog, hogy 2,5"-os kivitelben egy több lemeztányért használó modell sem mondható azért különösebben zajosnak, illetve nem is feltétlen fog előbb meghibásodni. Sőt, ennyi erővel pl. egy 1-tányéros 500 GB-os modell is tönkremehet. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy a fontos adatokról mindig legyen biztonsági másolat! Az élettartam, illetve a tartósság pedig magától a merevlemez típusától is függhet, amiről pl. ebben a hozzászólásban is volt szó.

Az 1 TB-os Maxtor M3 Portable belsejében a Mobile HDD sorozat ST1000LM035 merevlemeze szokott lenni, amit EZ a hozzászólás is szemléltet. Vagyis ennél (is) csak 1 db lemeztányér és 2 db olvasófej van. Az 500 GB-os M3 belsejéről nincs infó, de annál sem lehet kevesebb az 1/2-es felállásnál.

Az 500 GB-os modell alig kedvezőbb ára az 1 TB-oshoz viszonyítva pedig már csak hab a tortán. Ha számodra elég az előbbi, akkor jó, a te döntésed. De amúgy manapság már tényleg egyre kevésbé van értelme 1 TB alatt 2,5"-os külső merevlemezt venni, pláne ha az árakat nézzük. Illetve egyre több gyártónál jellemző az 1 TB-os minimum, vagyis annál kisebb tárolókapacitású modelleket már nem készítenek.

[ Szerkesztve ]

(#21449) King Unique válasza Predator2 (#21448) üzenetére


King Unique
titán

Az imént linkelt hozzászólásokban már említve volt egy jobb ár-érték aránnyal rendelkező 2,5"-os típus. Legalábbis a hazai boltokban az utóbbi ára valamivel kedvezőbb. Ezeknél a nagy tárolókapacitású 2,5"-os (külső) merevlemezeknél egyébként a 4-5 db lemeztányér és a 8-10 db olvasófej miatt elvileg nagyobb lehet a hibalehetőség, mint a kevesebb ilyen alkatrészből felépülő változatoknál. Viszont a gyakorlatban már nem feltétlen van mindig így, illetve ennyi erővel egy 1-2 db lemeztányért használó típus is tönkremehet. Éppen azért a lényeg az, ami egy korábbi hozzászólásban volt részletezve. Vagyis, ha már annyira fontos ez a sokat mantrázott megbízhatóság, akkor vannak az átlagnál belsőleg és külsőleg is strapabíróbb, illetve tartósabb megoldások. Valamint fontos és pótolhatatlan adatok tárolásánál eleve az a legfontosabb, hogy ezekről mindig legyenek biztonsági másolatok több online / offline tárolón!

A fizikai méretet pedig el kell dönteni, ahogyan a belső / külső merevlemez, vagy éppen egyéb dolgok kérdését is! Ha belső merevlemez kell, akkor az ügyben viszont nem itt, hanem a Milyen merevlemezt vegyek? topikban kellene érdeklődni.

[ Szerkesztve ]

(#21498) King Unique válasza MPowerPH (#21497) üzenetére


King Unique
titán

Mint említve volt, megfelelhet a célra egy gyárilag összeszerelt, átlagos merevlemezt tartalmazó külső HDD is. Viszont, ha már annyira kihangsúlyoztad a megbízhatóságot, akkor azt pl. a merevlemezt illetően lehetne fokozni. Illetve egy jó hővezető képességgel rendelkező alumínium külső ház is előnyösebb lehet, mint egy zárt, műanyag "doboz". Bár a WD-knél vannak szellőzőnyílások, ami ebből a szempontból megint előnyös. Továbbá, ha nincsen szükséged a gyárilag összeszerelt modelleknél jellemző olyan extrákra, mint pl. a spéci szoftveres csomag, hardveres titkosítás stb., akkor nyilván megfelelhet a külső házas megoldás is. Sőt, az Elements sorozat eleve fapados és annál nincsen különösebben semmi olyan extra, ami miatt többet tudna, mint egy natúr külső ház.

De aztán az már a te döntésed, hogy melyiket választod, számodra melyik a kedvezőbb megoldás stb. :)

[ Szerkesztve ]

(#21618) King Unique válasza Ragnar95 (#21616) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Arról egy korábbi hozzászólásban volt szó, hogy a külső merevlemezeknél lehet valamelyest fokozni a tartósságot belsőleg és külsőleg egyaránt. Viszont 2,5"-os fizikai méretben az említett WD Black és Red sorozatnál nincsenek 2 TB-os modellek. Ugyan vannak 2 TB-os ajánlott mobil merevlemezek, amelyek a témával foglalkozó topik összefoglalójában is fel vannak tüntetve, de azok normál típusok. Az enterprise kategóriás, 5 év garanciával rendelkező modelleknek pedig elég komoly felára van és adattárolásra is inkább az 5400 RPM-es típusok javasoltak. Na meg a linkelt hozzászólásban le van írva, hogy a megfelelő használattól is függ, hogy meddig bírja egy ilyen külső merevlemez. Valamint a fontos adatokat eleve több helyre kell menteni és elengedhetetlen a biztonsági másolatok készítése!

Aztán többek között azt is el kellene dönteni, hogy normál, vagy kifejezetten Machez tervezett külső merevlemez (bővebben), illetve gyárilag összeszerelt / külső házas megoldás kell-e. Valamint azt is, hogy ha a Macen esetleg csak Type-C portok vannak, akkor kifejezetten olyan fizikai csatlakozóval szerelt típus kell, vagy szükség esetén elég az is, ha csak egy megfelelő kábel / adapter (példák) van közbeiktatva. Az USB 3.0 egyébként manapság alap az ilyen külső merevlemezeknél és USB 2.0-s típusokat már nem nagyon van értelme venni. Sőt, pl. a gyárilag összeszerelt termékeknél már jóformán nem is találni olyanokat a kínálatban, de a külső házaknál is egyre ritkábbak.

[ Szerkesztve ]

(#21676) King Unique válasza Headbang (#21675) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Ideális esetben működhet akár évekig gond nélkül az említett külső merevlemez, de ennek pontos időtartamát nem igazán lehet előre megmondani. Pláne, hogy nagyban függhet a megfelelő használattól is. Amire vonatkozóan egy 2.5"-os külső merevlemez esetében tipikus hibalehetőség lehet USB-s csatlakozásnál az elégtelen tápellátás, ami pl. a tv-k kapcsán is részletezve volt. Aztán a tartósság szempontjából nyilván a belső merevlemez típusa sem mindegy, amiről egy korábbi válaszban szintén volt szó.

(#21730) King Unique válasza seadrone (#21729) üzenetére


King Unique
titán

Erre kb. megint azt tudnám mondani, amit nemrég egy másik válaszban. Az, hogy 1 terás (!) külső merevlemez kell, az önmagában elég kevés információ és legutóbb nem hiába fejtette ki bővebben más is, hogy pontosan milyet akar. De ezek a kérdések amúgy a téma-összefoglalóban is megtalálhatók a vásárlási szempontoknál, nem véletlenül! Aztán a megbízhatóság emlegetése konkrétumok nélkül így általánosan megint kissé elcsépelt dolog. De, ha az kell, akkor pl. a 2,5"-os típusokat illetően egy korábbi hozzászólásban ez a téma is részletezve van, ahogyan a téma-összefoglalóban szintén.

[ Szerkesztve ]

(#21735) King Unique válasza KisTücsök (#21734) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

A többi gyártóhoz hasonlóan a Silicon Power kínálatában is többféle 2,5"-os külső merevlemez közül lehet választani. Viszont, hogy számodra melyik lenne a leginkább megfelelő, ahhoz a mostaninál jobban kellene részletezni, hogy pontosan milyen is kell. Ezen gyártó termékei egyébként az átlagnál rendszerint valamivel drágábbak szoktak lenni, tehát egy 2 TB-os max. 25 ezerből nem feltétlen fog kijönni. Ha belefér némi plusz, akkor viszont pl. a tetszetős Armor A75 sorozat jó választás lehet. Vagy, ha a külső hatásoknak még jobban ellenálló kell, akkor pl. az Armor A85. Ha a minél kedvezőbb ár a szempont és nincsen szükség semmilyen extrára, akkor a téma-összefoglalóban, illetve az alábbi logout blogbejegyzésben vannak opciók ilyen mobil külső merevlemezekre is.

A megbízhatóság és tartósság témája eleve egy összetett, a külső merevlemezeknél több oldalról is megközelíthető dolog. Ez pl. ebben a hozzászólásban is részletezve van a 2,5"-os típusokat illetően, ahogyan a már említett téma-összefoglalóban szintén.

[ Szerkesztve ]

(#21745) King Unique válasza KisTücsök (#21744) üzenetére


King Unique
titán

A szükséges plusz információk arra vonatkoztak, amik a linkelt példában is voltak. Vagyis, hogy kellenek-e olyan extrák, mint pl. fémház, külső hatásokkal szembeni nagyobb ellenállás, bónusz szoftverek, netán hardveres titkosítás, mennyi garancia legyen rá stb. Ezeket eleve el kellene dönteni, utána lehet csak továbblépni.

Az Armor A75 és A62 sorozatok újabbnak mondhatók, ellenben az A30 már korábban is megtalálható volt a gyártó kínálatában. A lényegi különbség ezek között leginkább a külsőségekben van, azaz a dizájn, a fizikai méret, a burkolat anyaga és annak ellenálló képessége a különféle külső hatásokkal szemben, illetve a Type-A / Type-C fizikai csatlakozók. Na meg, hogy az A75 és az A30 sorozatoknál csak 1-2 TB-os modellek vannak, ellenben az A62-nél ezeken felül még 3-5 TB-osak is. Maga a merevlemez azonos tárolókapacitásnál valószínűleg ugyanaz bennük, de előfordulhat eltérés, mivel a gyártóknak szokása időnként váltogatni őket, akár egy adott sorozat adott modelljén belül is. A SATA-USB átalakító egységnél és egyben az USB-chipnél szintén hasonló lehet a helyzet. A mellékelt szoftverek viszont rendszerint megegyeznek.

A megbízhatóságra vonatkozóan a korábbi válaszban és az ott linkelt hozzászólásban is le van írva, hogy alapvetően több dolog függvénye, pláne egy ilyen külső merevlemeznél. Egy 2,5"-os Red és Black lehet valamivel minőségibbnek és tartósabbnak mondható, mint egy átlagos mobil merevlemez, de ha kifejezetten 2 TB-os kell, akkor nem feltétlen érdemes emiatt lemondani a nagyobb tárolókapacitásról. Na meg ez csak a belső, ellenben egy külső merevlemeznél ott van a külső hatásokkal szembeni ellenállás is pl. egy véletlen leejtés esetére. Aztán az eszköz megfelelő használatán is eleve sok múlik. Ha pedig pótolhatatlan adatok tárolásáról van szó, akkor azokat eleve több helyre, több online / offline tárolóra javasolt menteni, mivel ilyenkor önmagában 1 db belső / külső merevlemez nem nyújt kellő adatbiztonságot.

[ Szerkesztve ]

(#21783) King Unique válasza geckowize (#21782) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

A fizikai méretet mindenképpen el kellene dönteni és a szükséges tárolókapacitást is, illetve hogy az utóbbinál elég-e a 2 TB, vagy annál több kell. Már csak azért is, mert egy 2 TB-os külső merevlemez manapság bőven opció 2,5"-os méretben is, mint azt az alábbi logout blogbejegyzés is szemlélteti. 3,5"-os típust inkább 2 TB felett érdemes venni, illetve ha fontos a stabil külső tápellátás, a külön tápkapcsoló megléte a külső házon stb. De mondjuk az előbbi (tápellátás) USB-n egy 2,5"-os modellnél is biztosan OK lesz, ha a PC-n USB 3.X porthoz lesz csatlakoztatva. Aztán megvannak a maga előnyei és hátrányai a gyárilag összeszerelt és a külső házas megoldásnak is egyaránt (bővebben). Viszont ugyanakkor a megbízhatóság, tartósság és az adatok biztonsága eleve több dolog függvénye, ami pl. ebben a hozzászólásban is részletezve van. Vagyis a pótolhatatlan adatokat eleve több helyen, több online / offline tárolón javasolt tárolni. A megadott max. 20 ezres anyagi keret valóban kissé szűkös egy 2 TB-os külső merevlemez megvételéhez mind 2,5"-os, mind 3,5"-os fizikai méretben. Az olcsóbbaknál is inkább 20-25, vagy némelyiknél 25-3X ezer körül lenne reális.

[ Szerkesztve ]

(#21836) King Unique válasza BullKoxa (#21834) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

3,5"-os külső HDD-t manapság egyrészt 1-1,5 TB-os tárolókapacitással gyárilag összeszerelt kivitelben már nem is nagyon lehet venni, max. inkább külső házas megoldás formájában. Másrészt jelenleg leginkább 3 TB és afelett érdemes 3,5"-os modellt venni. Egy 1-2 TB-os bőven opció 2,5"-os fizikai méretben is, valamint egy laptophoz is eleve jobban passzol. Sőt, az utóbbiaknál jelenleg 5 TB-ig terjed tárolókapacitás tekintetében a kínálat. Harmadrészt a max. 15 ezres keret egy kissé szűkös és 3,5"-os méretben újan pl. egy olcsóbb 1 TB-os merevlemez + USB 3.0-s külső ház is éppenhogy talán beleférne a keretbe. De minőségibb és drágább összetevőkkel már nem feltétlen. A gyárilag összeszerelt 3,5"-os típusoknál pedig már egyre inkább 2-3 TB szokott lenni a minimum a legtöbb gyártónál. De ezek egyébként nemrég bővebben is ki voltak fejtve.

Ez a "benne lenne műanyag gumi ,fém" dolog nem teljesen világos, de ennyi erővel pl. a külső burkolat anyaga lehet ilyen, illetve egyik-másik tisztán, vagy azok kombinációja. A megbízhatóságról pedig egy korábbi válaszban volt szó bővebben, vagyis hogy több dolog függvénye egy külső merevlemeznél, de egyébként ugyanúgy egy belsőnél is. Arról pedig szintén szó esett, hogy ilyen szempontból a külső házas megoldás előnyösebb lehet, mivel annál tetszőleges, akár az átlagosnál tartósabb (belső) merevlemez is használható. Aztán, ha a kedvezőbb ár miatt használtan akar venni az illető külső merevlemezt, akkor megteheti akár azt is, az ő döntése. A téma-összefoglalóban vannak mindkét méretkategóriára vonatkozóan konkrét példák, amelyek akár használtan is opciók lehetnek. Valamint itt a fórumon a hardveraprón is érdemes lehet szétnézni ez ügyben. Viszont egy használt terméknél eleve rizikósabb ez a megbízhatóság dolog, pláne ha egy viseltes darab, esetleg valami nem közölt hibája van stb. Na meg, ha már garancia sincsen rá, akkor az megint nem éppen előnyös ilyen szempontból. Pont ezért lehetőség szerint inkább újan célszerűbb az ilyeneket megvenni, rendes (teljes) garanciaidővel stb. De, ha tényleg rendben van vele minden és annyival kedvezőbb az ára, akkor akár használtam is opció lehet egy külső merevlemez. Viszont az már a vásárló döntése lesz, hogy az előbbiek mérlegelése után végül melyik megoldást választja.

[ Szerkesztve ]

(#21846) King Unique válasza Caustic (#21845) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Ez attól is függ, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell, milyen kritériumoknak kell megfelelnie. A Toshiba esetében a gyártó weboldalán lévő összehasonlítás egyébként jól szemlélteti, hogy melyik mit tud, milyen jellemzőkkel bír. Maga a (belső) merevlemez amúgy adott tárolókapacitásnál ugyanaz mindegyik 2,5"-os sorozat modelljeinél, vagyis a külső burkolat, a mellékelt szoftverek és szolgáltatások stb. a különbség közöttük. A WD-nél jelenleg nincs ilyen összehasonlítás, de a My Passport sorozatról szintén lehet hasznos információkat találni a gyártó weboldalán.

Nemrég egyébként más is érdeklődött hasonló ügyben és akkor a válaszban le volt írva a lényeg. Ha 40 ezer a rendelkezésre álló anyagi keret, akkor a 4 TB-os Maxtor is megfontolandó, sőt ár-érték arányt tekintve az lenne a legjobb vétel. Ha pedig fontos a megbízhatóság, akkor egy korábbi válaszban az is részletezve volt. Vagyis, hogy az eleve több dolog függvénye egy ilyen külső merevlemeznél is.

[ Szerkesztve ]

(#21879) King Unique válasza fo_di (#21878) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Ha 2 TB-os külső merevlemez kell, akkor nemrég egy hasonló kérdésnél le volt vezetve részletesen, hogy milyen lehetőségek vannak. Ahol a 2,5"-os fizikai méretű típusok mellett szó volt a megbízhatóságról és egyéb dolgokról is. Az adatátviteli sebesség témája pedig ugyancsak nemrég pl. ebben és ebben a hozzászólásban volt részletezve. A néhány GB-os, azaz a nagyobb méretű fájlok másolása a külső HDD-re értelemszerűen gyors lesz, ellenben a sok kicsi fájl másolása már jóval lassabb. Az utóbbinál a sebességen esetleg az írási gyorsítótárazás bekapcsolása (példa) dobhat valamit, de akkor egyrészt a szoftveres leválasztásra is még jobban ügyelni kell majd. Másrészt a belsőkhöz hasonlóan egy külső HDD-nél a kicsi fájlok másolása rendszerint szintén eleve lassú és túl sokat még az előbbi beállítás után sem feltétlen kell várni tőlük. Ellenben egy külső SSD-re már valamivel gyorsabban lehetne másolni az apróbb méretű fájlokat is. Viszont, ha nem kell gyakran és egyszerre túl nagy adatmennyiséget mozgatni, akkor nyilván elég ilyen célra egy HDD-alapú külső meghajtó, aminek nem mellesleg az ár-érték aránya is jobb.

Az a 170 eurós akció, ha 2 db, 4 TB-os Elements Portable külső merevlemezre értendő, akkor az elég kedvező ajánlat. A hazai boltokban az árgép alapján jelenleg 1 db kerül közel, illetve egyes helyeken majdnem annyiba, mint az előbbinél a 2 együtt. Vagyis nem kérdés, hogy nagyon is megéri az az akció! Itt a topikban ugyan a 2,5"-os 4 TB-os modellekkel kevés tapasztalat van, de attól még lehet venni ilyeneket, pláne ha ennyire kedvező áron vannak. A WD ezen sorozatánál (is) mondjuk némi kontra az integrált USB-s megoldás, amiről nemrég volt szó egy másik válaszban. Viszont egyrészt ez nem feltétlen jelent akkora problémát, pláne rendeltetésszerű használat mellett. Másrészt 2 db külső HDD-n tárolni a fontos adatokat nyilván adatbiztonság szempontjából is biztosabb megoldás, mint csak 1 db ilyet használni erre a célra.

[ Szerkesztve ]

(#21892) King Unique válasza G@ben (#21891) üzenetére


King Unique
titán

Ettől még normál esetben nyilván nem fog tönkremenni. De ugyanakkor az intenzív és tartós írás / olvasás miatt a külső házban maga a merevlemez jobban melegedhet a megszokottnál. Ami hosszabb távon és pláne a mostani nyári kánikulában nem éppen a legideálisabb egy passzív hűtéses külső merevlemeznél. Ha ilyenkor rendre tartósan 40-45°C, illetve főleg 50°C-ra és a fölé melegedik, akkor meg pláne nem.

Teljes víruskeresést egyébként akkor érdemes rendszeresen futtatni egy ilyen külső merevlemezen, ha gyakran változik a tartalma, idegen gépeken és operációs rendszereken is használva van, kétes az újonnan rámásolt fájlok megbízhatósága és eredete stb. Ellenkező esetben viszont nem szükséges minden egyes csatlakoztatáskor, illetve naponta átvizsgálni, mert ez csak feleslegesen nyekeregteti. Ilyenkor elég egy alkalmas időpontban 1x lefuttatni a keresést, illetve legközelebb akkor, ha indokolt az előbbiek értelmében. Egyébként, ha idegen környezetben is használva van a külső HDD és ott csak olvasni kell a tartalmát, akkor szükség esetén Windowsnál (is) beállítható írásvédettként, azaz csak read-only módban lesz használható. Ez az adatokra nézve nem destruktív, illetve viszonylag könnyen bekapcsolható / kikapcsolható. Az előnye pedig az, hogy ezáltal pl. másik környezetben, másik felhasználó nem fogja tudni normál módon csak úgy módosítani a külső meghajtó tartalmát, valamint ez esetben egy vírus sem kerülhet rá, mivel csak olvasni lehet.

[ Szerkesztve ]

(#21925) King Unique válasza cyberkind (#21923) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Neked is azt tudnám mondani, hogy ott van afféle mintaként egy korábbi példa, ami több dologra kitér és esetedben is segítségül lehet. Tehát a milyen külső HDD-t vegyünk pl. 2,5"-os fizikai méretben, valamint a megbízhatóság stb. dolgokról is vannak ott információk. Továbbá a topik téma-összefoglalójában szintén.

A WD-nél megfelelhetnek az említett célra a normál My Passport sorozat 1 TB-os modelljei is, amelyek nem mellesleg olcsóbbak. A My Passport Ultra már drágább, de egyrészt nem tud annyival többet, másrészt más helyeken akár az is beszerezhető olcsóbban. Valamint jelenleg 30 ezer forint körül 1 TB-os 2,5"-os külső merevlemezt nem igazán érdemes venni, mivel annyiért már egy 2 TB-os is beleférne a keretbe, pláne a Maxtor M3 Portable. De, ha csak 1 TB-os kell és az ADATA HC660 szimpatikus számodra, akkor az is opció lehet. Viszont, hogy jelen esetben melyik lenne számodra a legjobb választás ezek közül, vagy akár a teljes kínálatot nézve, az már attól is függ, hogy pontosan milyen kell.

[ Szerkesztve ]

(#21990) King Unique válasza ledgeri (#21988) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

A HD710A Pro a leírása alapján 1 órán át és 2 méteres mélységig bírja a vízben, míg az Armor A85 csak 1 méterig. Viszont az utóbbi ellenállóbb a leejtéssel szemben, akár 3 méteres magasságból történő leejtést is kibír, míg az előbbinél 1,5 méter a maximum. Valamint az A85 a masszív fémháznak köszönhetően külsőleg nyomásálló is egyben egészen 500 kg-os terhelésig. Tehát összességében strapabíróbb, valamint a Type-A typusú USB-aljat szintén annak mondható a másik Micro-B megoldásával szemben.

Az, hogy melyikben pontosan milyen belső HDD van, ahhoz nem ártana megadni a pontos tárolókapacitást, mert nyilván annak is a függvénye. De egyébként egyre gyakrabban Seagate szokott lenni, mint pl. a 2 TB-os Armor A85 belsejében is egy teszt alapján. Az ST2000LM007 pedig amúgy jónak mondható, a belső merevlemezekkel foglalkozó topik összefoglalójában is szerepel ajánlottként. A HDD melegedéséről meg annyit, hogy az ilyen ütésálló, porálló, vízálló stb. külső merevlemezeknél rendszerint eleve több védőréteg veszi körül a belső merevlemezt, ami az ADATA és a Silicon Power megoldását szemléltető képeken jól látszik. Azok anyaga pedig többnyire műanyag, szilikon, vagy gumi szokott lenni, ami nem éppen a legjobb hővezető. Megfőni azért jó esetben nyilván így sem fog a merevlemez, pláne ha a terhelés sem túl intenzív. Viszont egy full alumínium, illetve a merevlemezt belül kevésbé bebugyoláló megoldásnál nyilván a hőelvezetés is kedvezőbb lehet. Ilyen pl. az Armor A75, amelynél egy másik teszt szintén szemlélteti ezt. Nem mellesleg ez is ütésálló 1,2 méteres leejtésig, valamint nemrég egy rövid beszámoló is készült róla, amelyben dicsérték.

A HD710A Pro sorozat egyébként Machez való és gyárilag HFS+ fájlrendszerre van formázva, mint azt a gyártó weboldala is szemlélteti. Sőt, ilyen alapon van Armor A85M sorozat is. Ellenben ha nincsen ilyen igény, akkor értelemszerűen megfelelhetnek a célra a HD710 Pro és az Armor A85 sorozatok modelljei is, amelyek általában még olcsóbbak is valamivel. Meg egyébként Machez sem feltétlen kötelező az előbbieket venni, használhatók akár ott is a normál típusok.

Az ütésálló, vízálló stb. külső merevlemezek témájához pedig még annyit, hogy egyrészt azoknál nyilván csak a külső hatásokkal szembeni nagyobb ellenállásról van szó. Ez pedig részlegesen, meghatározott keretek között értendő, amiről egy korábbi hozzászólásban volt szó bővebben. Másrészt belül a merevlemez általában csak átlagos, nem feltétlen egy extra strapabíró modell. Az pedig egy korábbi hozzászólásban szintén részletezve volt, hogy a strapabíróság és a tartósság szempontjából nyilván a belső merevlemez típusa sem teljesen mindegy.

[ Szerkesztve ]

(#21994) King Unique válasza Gempas 70 (#21992) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

A 3,5"-os fizikai méret és a 8 TB-os tárolókapacitás egy dolog, de lehet ezt egyéb szempontok és jellemzők alapján is részletezni. Tehát első körben először azt kellene eldönteni, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell. Ehhez további mintaként ott vannak mások esetei is: [link], [link]. Na meg értelemszerűen azt kellene tisztázni, hogy mindenképpen külső HDD kell-e, vagy inkább belső. Ha "gépezés" közben nem lenne mindig aktívan használva, akkor jól jöhet a külső merevlemez, mert ilyenkor azt csak szükség esetén csatlakoztatja az ember USB-n. De ha a folyamatosan a géphez van csatlakoztatva, akkor lehet akár készenléti állapotba (alvó módba) is helyezni, vagy ha van rajta tápkapcsoló, akkor azzal kikapcsolni. Igaz a belső merevlemezeket is lehet pl. altatni, vagy akár szoftveresen leválasztani Hot Swap, illetve Hot Plug lehetőségek esetén. De azokat fizikálisan állandóan lehúzni / újracsatlakoztatni SATA-n már nyilván körülményesebb. Aztán a belsővel ellentétben a külső HDD nincsen a PC-hez kötve, könnyen használható más gépeken is USB-n stb. Viszont csak azért nem feltétlen és nem is igazán indokolt külsőt venni, mert valakinek esetleg gondot okoz beszerelni a belső merevlemezt a PC-be, ahol amúgy ettől függetlenül simán megoldható lenne a használata. Ha az utóbbi nem megy, akkor max. meg kell kérni valakit, hogy segítsen benne. De egyébként nem olyan bonyolult dolog.

Az általad linkelt 2 külső HDD közül a Seagate-ről nem olyan régen volt szó egy másik válaszban. A LaCie egyébként a belsőt (HDD) tekintve kb. ugyanaz és a kettő között maga a külső ház, a mellékelt gyártói szoftverek stb. a lényeges eltérés. Lehet akár ezeket, vagy más hasonló külső merevlemezt is választani, mint pl. a WD termékkínálatában a My Book és az Elements Desktop sorozatok modelljeit. Viszont ha már annyira fontos a megbízhatóság, akkor az az előbb linkelt hozzászólásban is le van írva, hogy egy átlagosnál tartósabb belső HDD + külső ház megoldás ilyen szempontból előnyösebb lehet, mint egy gyárilag összeszerelt típus átlagos minőségű belső merevlemezzel. Ezzel kapcsolatban mintaként itt van egy példa, ahol ugyancsak 8 TB-os tárolókapacitásra volt igény. Bár mondjuk 8 TB-os és gyárilag összeszerelt kivitelben az előbb említett WD-k belsejében elvileg már a Red sorozat merevlemeze szokott lenni, ami viszont nem rossz és valamivel megbízhatóbbnak mondható az átlagnál.

[ Szerkesztve ]

(#22015) King Unique válasza Soma01 (#22013) üzenetére


King Unique
titán

Akkor ott van a korábbi válaszban már említett Maxtor M3 Portable, vagy a WD My Passport ugyancsak 3 év gyártói garanciával. De az utóbbihoz hasonló áron már a full fémházas Silicon Power Armor A75 is opció lehet szintén 3 év gyártói garanciával. Aztán 3 év garanciával még az ADATA 2,5"-os külső merevlemezei is szóba jöhetnek, mint pl. a HC660, HV300, HD700 stb. A megbízhatósággal, tartóssággal kapcsolatos dolgok pedig pl. ebben a korábbi hozzászólásban részletezve vannak.

(#22020) King Unique válasza SunMount3r (#22019) üzenetére


King Unique
titán

Helló!

Ha célirányosan a Maxtor megvétele a cél, akkor csak azért nem feltétlen kellene elvetni, mert egy bizonyos webshopnál most éppen nem kapható. Ott van helyette hazai viszonylatban is sok másik, ahol viszont igen.

A Toshiba hordozható külső merevlemezeinél ITT fel vannak tüntetve a különbségek. De tárolókapacitástól függően maga a belső HDD egyébként többnyire ugyanaz mindegyikben, vagyis azok megbízhatóságában elvileg nincsen közöttük különbség. Ha más gyártók termékeivel kellene őket összehasonlítani ilyen téren, akkor arról egy korábbi válaszban már volt szó, hogy a külső merevlemezeknél (is) ez a megbízhatóság és tartósság eleve egy összetett dolog, ami több mindentől függ. Ha a belső merevlemez csatolófelületét nézzük, akkor viszont a Maxtor előnyösebb, mert annál szabványos SATA fizikai interfész és különálló SATA-USB átalakító panel van. Ellenben pl. a Toshiba és a WD többnyire integrált USB-s megoldást használ a 2,5"-os külső merevlemezeinél. Ez a téma pl. ITT részletezve van a megfelelő fejezetben.

[ Szerkesztve ]

(#22032) King Unique válasza scout pro (#22029) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

A megbízhatósággal kapcsolatban egy korábbi hozzászólásban le van írva, hogy egy ilyen külső merevlemeznél is eleve több dolog függvénye. Tehát ha már az átlagnál tartósabb kell, akkor azt lehet több szempont alapján is ragozni. Ilyen pl. a belső HDD típusa is, amelyek tartósság tekintetében egyébként a Samsung és a Maxtor márkanéven futó M3 Portable modellek esetében is csak átlagosak, ahogyan a többi gyártó hasonló termékeinél szintén. Viszont a továbbiakhoz jobban kellene részletezni azt is, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell. Ehhez további mintaként ott vannak mások hasonló esetei is (példa).

Egyébként az egyáltalán nem rossz, hogy 5 évig bírta, sőt. A végén pontosan mi volt a gond, a belső merevlemez ment tönkre, vagy a külső ház, a SATA-USB átalakító panel? De mondjuk a Samsung modellek esetében az utóbbi is probléma, mert rendszerint integrált USB-s megoldást használtak, ami miatt a HDD-t nem lehetett áttenni másik külső házba, valamint a panel esetleges cseréje is eleve macerás volt. A Maxtor márkajelzésű modelleknél viszont már nem jellemző ez az integrált megoldás és azok ebből a szempontból előnyösebbek.

[ Szerkesztve ]

(#22047) King Unique válasza Elamaas (#22045) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Azért a pontosan milyen kell témát lehetett volna még jobban is részletezni. Ha csak 1 TB-os kell, akkor olyat 2,5"-os fizikai méretben érdemesebb venni, pláne hogy a 3,5"-os típusoknál ekkorát gyárilag összeszerelt formában már egyre kevésbé kapni, inkább külső házas megoldással lehetne olyat összeállítani. Egy hasonló esetnél nem olyan régen bővebben ki volt fejtve, hogy milyen lehetőségek lennének. 2,5"-os fizikai méretben és gyárilag összeszerelt kivitelben ott van pl. a népszerű WD My Passport és a Maxtor M3 Portable 3 éves gyártói garanciával és a megadott keretbe is beleférnének. De az utóbbinál egyébként a 2 TB-os modell sem sokkal drágább. A garancia rendszerint 1-3 év szokott lenni a legtöbb ilyen termékre, az 5 év már elég ritka, kevésbé jellemző. Olyat inkább külső házas megoldással lehetne összerakni, ahol pl. olyan belső HDD-t választani, aminek hosszabb az átlagosnál a garanciaideje.

A megbízhatóság és a tartósság témája egy korábbi hozzászólásban részletezve van pont 2,5"-os és 1 TB-os példával szemléltetve. Valamint az iménti másik válaszban leírtakhoz kapcsolódóan az is, hogy a fontos és pótolhatatlan adatok tárolásánál elengedhetetlen, hogy azokról mindig legyenek naprakész állapotú biztonsági másolatok több offline és / vagy online tárolón. Vagyis nem kizárólag csak 1 db külső merevlemezen kell tárolni a fontos adatokat, hanem eleve több helyen, több eszközön! Ami biztosabb megoldás ilyen szempontból, mint önmagában 1 db fizikai tárolóeszköz, legyen az akármilyen minőségi és megbízható. Persze nyilván az utóbbi sem mellékes szempont, de akkor lehet igazán biztosra menni, ha az előbb említettek is teljesülnek.

[ Szerkesztve ]

(#22060) King Unique válasza Laraxior (#22058) üzenetére


King Unique
titán

Az ára az mindenképpen jónak mondható, mert a hazai boltokban jelenleg a 4 TB-os modell kerül ennyibe, illetve még drágább is valamivel. Viszont az érdekes, hogy ennél a sorozatnál az aktuális adatlapon 6 TB-os modell nem is szerepel, tehát az valószínűleg egy korábbi változat lehet.

Az Expansion Desk sorozat 6 TB-os modelljével egyébként nincsen itt a topikban konkrét tapasztalat. De kb. ugyanazt tudnám rá mondani, mint amit ezen gyártó egy másik sorozatával kapcsolatos válaszban. Tehát ha fontos számodra a megbízhatóság, akkor az a belső HDD-t illetően az előbbihez hasonlóan ennél is lutri lehet attól függően, hogy pontosan milyen típusú van benne. Jó esetben működhet akár évekig gond nélkül, de az ellenkezője is előfordulhat, pláne ha egy kevésbé tartós merevlemezt rajt a belseje. Vagyis ilyen téren a külső házas megoldással lehetne biztosabbra menni, ahol egy átlagosnál tartósabb merevlemez is tehető a külső házba. Erről pont nemrég volt szó.

[ Szerkesztve ]

(#22169) King Unique válasza Energie X (#22168) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Ott az E. pontnál a külső házas megoldás van részletezve. Aminél az átlagosnál tartósabb és egyben megbízhatóbbnak mondható belső HDD is rakható a külső házba, mint pl. a WD Red (WD10JFCX). Viszont ez nem feltétlen jelenti azt, hogy az a legmegbízhatóbb az összes közül. Az egy kapcsolódó hozzászólásban is le van írva világosan, hogy a megbízhatóság eleve több dolog függvénye egy ilyen külső merevlemeznél (is). Aztán ha ennyire ritkán, évente csak pár alkalommal lenne használva, akkor megint nem feltétlen kell túlragozni a dolgot. Az meg a másik, hogy az sem mindig a legjobb, ha egy külső HDD túl sokáig áll a polcon, vagy a fiók mélyén használaton kívül. Példa: kérdés | válasz.

A milyet ajánlunk kérdés megválaszolásához célszerű lenne eldönteni, hogy pontosan milyen kell. Tehát az addig oké, hogy 2,5"-os, de gyárilag összeszerelt típus / külső házas megoldás, 1 TB-os vagy inkább 2 TB-os, kellenek-e extrák, mekkora a rendelkezésre álló anyagi keret stb. A topik téma-összefoglalójában vannak információk és konkrét példák 2,5"-os modellekre, valamint ebben a blogbejegyzésben is részletezve van a téma.

A gyárilag összeszerelt külső merevlemezeknél a belső HDD pontos típusát általában nem szokták feltüntetni a gyártók. De akik maguk is készítenek merevlemezt, azon gyártók értelemszerűen általában a saját megoldásaikat rakják bele a külsőkbe is. Viszont a többi gyártó termékeinél sok esetben eleve lutri, hogy milyen van bennük, pláne hogy időnként váltogatni is szokták. Vagyis lehet ilyen téren eltérés akár ugyanazon sorozat azonos tárolókapacitású modelljeinél is attól függően, hogy korábban, vagy mostanában lettek-e legyártva. Tehát pont ezért pontos és végleges listát sem nagyon lehet erről találni. De ha mégis kell valami konkrétum szélesebb körre kiterjedően, akkor külső merevlemezekről vannak régebbi és aktuális tesztek pl. a TechPowerUp weboldalon gyártók szerint. Azokat lehet nézegetni, ahol több esetben a belső HDD pontos típusára is kitérnek.

[ Szerkesztve ]

(#22220) King Unique válasza Tin (#22219) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Vettek már itt a topikban korábban többen 4 TB-os WD My Passport külső merevlemezeket, de nem mindenki ebből az újabb sorozatból. Bár volt aki igen, amiről aztán egy rövid beszámolót is írt. Eddig itt és a kapcsolódó topikokban nem panaszkodott rá, tehát valószínűleg azóta is gond nélkül használja.

A megbízhatósággal kapcsolatban már többször le volt írva, hogy nem kizárólag csak magán a külső merevlemezen múlik, nagyban függ annak megfelelő használatától is. Valamint az szintén, hogy fontos adatok tárolásánál elengedhetetlen a biztonsági másolatok készítése lehetőleg több online / offline tárolóra. Aztán arról is volt szó, illetve linkelve egy másik topik példája, hogy a termék kiszállításánál a megfelelő csomagolás, a megfelelő kezelés (leejtés mellőzése) is mennyire fontos.

A folyamatos használatnál pedig azért van különbség pl. az X napos rendszerességű, vagy akár naponta többszöri használat, valamint a 24/7-es üzem között. Az előbbit általában bírja, bírnia kell egy ilyen 2,5"-os külső merevlemeznek, viszont az utóbbi már más dolog. Ugyan elvileg a folyamatos üzem kedvezőbb lehet a HDD élettartamára, mint a gyakori indulás / leállás, de azért nem feltétlen csak ennyiből áll. Az előbbi használatnál is, de az utóbbinál pláne fontos a megfelelő tápellátás USB-n, használat közben ne melegedjen túl tartósan a belső HDD, sőt szükség esetén legyen akár megfelelő aktív hűtés biztosítva stb. Ha az ideális feltételek adottak, akkor akár az utóbbi is működhet. De normál esetben egy ilyen eszköznél inkább az előbbi használat a jellemzőbb. A 3,5"-os típusokat, vagy eleve inkább pl. egy NAS-t szokás 24/7-ben járatni.

[ Szerkesztve ]

(#22244) King Unique válasza smekone (#22243) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Az 1. pontban említetteket nem ártana letisztázni, nem mindegy alapon hagyni, mert azért nyilván nem teljesen mindegy. Gondolom az sem, hogy a 3,5"-oshoz kell külső tápegység, nagyobb, nehezebb és ezért eleve macerásabb a használata. Ellenben a 2,5"-oshoz nem, kisebb, könnyebb stb. Na meg 1-2 TB-osat 3,5"-os fizikai méretben és gyárilag összeszerelt formában már egyre kevésbé találni, van amelyik gyártónál már 3 TB a minimum tárolókapacitás. Vagyis ha csak 1-2 TB-os kell, akkor olyat manapság 2,5"-os fizikai méretben célszerű venni.

A strapabíróságot lehet többféleképpen is értelmezni egy külső merevlemeznél, illetve eleve több dologtól függő a tartósságuk, amiről korábban már volt szó. Ha a külső hatásokkal szemben kell ellenállóbb 2,5"-os külső merevlemez kell, akkor mostanában többször volt szó ilyenekről, ahogyan a topik összefoglalójában is vannak ezzel kapcsolatban információk. Példák: [link], [link], [link].

Ha tv-hez csatlakoztatva is használva lenne, akkor arra vonatkozóan pl. ebben a hozzászólásban vannak információk. Ahogyan a topik összefoglalójában a 2,5"-os ütésálló kategória (D.) mellett van a tv-n történő használattal foglalkozó (F.) is.

[ Szerkesztve ]

(#22282) King Unique válasza Luck Dragon (#22280) üzenetére


King Unique
titán

Tehát 3,5"-os, USB 3.0-s és minimum 4 TB-os külső HDD kell, de azért lehetett volna a pontosan milyet jobban is részletezni. Ugyanis az nem derült ki, hogy gyárilag összeszerelt, vagy külső házas megoldás kell-e, szoftveres és egyéb extrák kellenek-e, mekkora a rendelkezésre álló anyagi keret a vásárláshoz stb.

A megbízhatóság meg olyan dolog, hogy eleve függ egy külső HDD-nél is a megfelelő használattól. Aztán a leírtakból nem derült ki, hogy pontosan milyen ADATA külső merevlemezről volt szó és mi volt vele a gond, de akár gyári hibás példányokat is ki lehet fogni. Vagy van amikor egy online rendelésnél a nem megfelelő csomagolás és szállítás miatt is lehet gond (bővebben). Továbbá arról itt a topikban is volt szó, hogy a gyárilag összeszerelt 3,5"-os külső merevlemezekben általában csak átlagos belső HDD-k szoktak lenni, amelyek nem feltétlenül a legtartósabb. Ilyen szempontból a külső házas megoldás előnyösebb lehet, mivel ott tetszőlegesen kiválasztható és belerakható a külső házba akár egy átlagosnál tartósabb, minőségibb belső merevlemez is.

A topik összefoglalójában az ár, vásárlási szempontok fejezeten belül a 3,5"-os méretkategóriába tartózó külső merevlemezek is részletezve vannak konkrét példákkal és különféle alkategóriákra bontva. Ahol pl. a külső házas megoldással az E. pont és az ott említett társtopikok foglalkoznak bővebben.

[ Szerkesztve ]

(#22308) King Unique válasza nemethchek19 (#22307) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Egy laptophoz alapvetően inkább egy 2,5"-os külső HDD passzolna jobban, az a kényelmesebb és a praktikusabb hozzá. De mivel azt írod, hogy nem lenne hordozva a külső HDD, hanem tartósan az asztalra téve lenne használva, ezért esetedben végül is nem létszükséglet a 2,5"-os fizikai méret. Ha pedig megvan még a 3,5"-os WD Red és van rajta elég szabad tárhely, akkor nyilván egyszerűbb és célszerűbb lenne ahhoz venni egy USB-s külső házat, mintsem egy 2,5"-os külső merevlemezt gyárilag összeszerelt, vagy külső ház + belső merevlemez megoldás formájában. Aztán, ha a külső HDD folyamatosan a laptophoz / annak dokkolójához lenne csatlakoztatva, akkor a felesleges járatás és egyben a sok indulás / leállás elkerülése végett kedvezőbb lehet egy 3,5"-os típus, ami szükség esetén a külső házon lévő tápkapcsolóval kikapcsolható. Erről nem olyan régen ebben a topikban is volt szó, illetve az egyik társtopikban is. Továbbá arról szintén nemrég egy másik válaszban, hogy tartósság és megbízhatóság szempontjából egy átlagosnál tartósabb belső merevlemez + egy minőségi, jó hővezető képességű alumínium külső ház előnyösebb lehet, mint egy gyárilag összeszerelt, műanyag külső merevlemez. De az élettartam ugyanakkor a megfelelő használattól is függ, valamint fontos adatoknál elengedhetetlen a biztonsági másolatok készítése, amiről szintén volt már szó itt a topikban (példa).

Ha esetleg inkább gyárilag összeszerelt, egybeépített külső HDD-t vennél, akkor a topik téma-összefoglalójában, illetve azon belül az ár, vásárlási szempontok fejezetben vannak információk és konkrét példák a 2,5"-os és a 3,5"-os méretkategóriára vonatkozóan egyaránt. Ha a 3,5"-os külső házas megoldást választod, akkor viszont a külső ház felől az azzal foglalkozó társtopikban kellene érdeklődni, illetve előtte elolvasni annak összefoglalóját. Ha netán 2,5"-os kell, akkor pedig szintén, plusz a belső merevlemezeknek is van külön topikja.

Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja
Milyen merevlemezt vegyek?

[ Szerkesztve ]

(#22319) King Unique válasza ati888 (#22316) üzenetére


King Unique
titán

Akkor ott van a topik összefoglalója, illetve azon belül az előző válaszban linkelt esetnél említett fejezet, ahol részletezve van a 3,5"-os méretkategória. Viszont arról ugyancsak pont nemrég volt szó szintén egy másik esetnél, hogy ha már annyira fontos a minél nagyobb megbízhatóság, akkor ilyen szempontból a külső házas megoldás előnyösebb lehet. De nem kötelező erővel azt választani, lehet egybeépített kivitelben akár pl. az ott említett WD My Book sorozatot is, amelynél 3 év gyártói garancia van. Viszont pont azokhoz kapcsolódón volt linkelve az a korábbi eszmecsere, ami a bennük lévő belső HDD-k tartósságát feszegeti.

[ Szerkesztve ]

(#22394) King Unique válasza Lionela (#22391) üzenetére


King Unique
titán

A legnépszerűbb és legkiforrottabb gyártók közé sorolhatók ezen a területen, az tény. Viszont a megbízhatóság már kényesebb és összetettebb dolog, ami egy korábbi hozzászólásban is részletezve van.

Ha megnézed pl. ezen blogbejegyzést, akkor egy gyárilag egybeépített 5 TB-os 2,5"-os külső merevlemezért jelenleg az 50 ezer forint reális árnak mondható. Sőt, még kedvezőnek is, ha azt nézzük, hogy a benne lévő ST5000LM000 merevlemez már önmagában is drágább. Egyébként nagy választék a belsőt illetően eleve nincsen ebben a kategóriában, mivel ekkora tárolókapacitású 2,5"-os belső merevlemezt jelenleg csak a Seagate gyárt.

(#22411) King Unique válasza dani0113 (#22408) üzenetére


King Unique
titán

Eltérés inkább a legújabb My Passport Ultra és az aktuális My Passport sorozatok között van. A korábbi My Passport Ultra sorozat kb. ugyanaz, mint az utóbbi, max. pl. a külső ház anyaga és színválasztéka eltérő. Az előbbi kettőnél pedig szintén leginkább csak a külső ház dizájnja, anyaga (fém) és az USB-C megoldás formájában van eltérés az új Ultra javára. Plusz itt is még a színválaszték, mivel a My Passport modellek többféle színben kaphatók. Viszont a többi jellemző kb. ugyanaz mindkettőnél, illetve rendszerint a bennük lévő belső merevlemezek is. Vagyis a megbízhatóságuk már csak az utóbbi miatt is kb. egykutya, valamint 3 év gyártói garancia van mindkét, sőt mindhárom most említett sorozat modelljeire.

(#22533) King Unique válasza zella (#22532) üzenetére


King Unique
titán

Egyrészt külön kellene választani a kettőt, mármint a belső és a külső merevlemez kérdését. A belső felől eleve a "Milyen merevlemezt vegyek?" topikban kellene (tovább) érdeklődni, ahol egyébként szintén feltetted ugyanezt a kérdést. A külsővel kapcsolatban pedig értelemszerűen ebben a topikban, de csak azzal és nem keverve a kettőt!

Másrészt nem lett megadva, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell. Holott nem ártana, illetve fixen eldönteni bizonyos dolgokat, többek között pl. a tárolókapacitás kérdését is. Vagyis, hogy abból is pontosan mekkora kell, 1 TB-os, vagy inkább 2 TB-os. Valamint ehhez kapcsolódóan a 2,5"-os / 3,5"-os fizikai méretet is, mivel az sem mindegy.

Egyébként az összefoglaló ár, vásárlási szempontok fejezetében részletezve van a téma konkrét példákkal, illetve méretkategóriák és azon belül egyéb csoportosítás szerint. Valamint ha 2,5"-os kell, akkor azok egy blogbejegyzésben még részletesebben. Az 1-2 TB amúgy is viszonylag kicsi tárolókapacitás és amiatt, valamint a laptopos használat miatt is praktikusabb lenne inkább egy 2,5"-os. Aztán arról pl. ebben a korábbi hozzászólásban volt szó, hogy a megbízhatóság eleve összetett dolog, ami többek között a megfelelő használattól is függ. Továbbá ha a laptop mellett tévéhez csatlakoztatva is használva lenne a külső merevlemez, akkor az utóbbira pl. az ebben a válaszban, valamint az összefoglaló előbb említett fejezetében az F. pont(ok)ban leírtak vonatkoznak.

[ Szerkesztve ]

(#22560) King Unique válasza Shingen (#22559) üzenetére


King Unique
titán

Azt ugyan nem részletezted, hogy pontosan milyen kell, de egyébként igen, megfelelhet a célra a kinézett Maxtor M3 Portable is. Annak az ár-érték aránya eleve jó, itt a topiban is népszerű, többen vettek már olyat, 3 év gyártói garancia van rá stb. A puffer (cache) mérete az 1 TB-osnál amúgy 128 MB, nem 32 MB, amit egy korábbi hozzászólás is szemléltet, ahogyan a Mobile HDD sorozat adatlapja szintén. Ha esetleg más 2,5"-os külső merevlemezek is érdekelnek, akkor az összefoglaló előző válaszban említett fejezetében, valamint ebben a blogbejegyzésben részletezve van a téma.

"Illetve minőségben is megbízható nem szeretném ha elvesznének a fotók róla."

Le volt írva ebben a topikban is már többször (példa), hogy a megbízhatóság eleve összetett dolog, ami egy ilyen eszköznél többek között a megfelelő használattól is függ. Az pedig alap, hogy ha pótolhatatlan képekről van szó, akkor azokat eleve több offline és / vagy online tárolóra kell menteni, nem kizárólag csak 1 db fizikai tárolóeszközön tárolni, legyen az akármilyen megbízható is. Ez lényegében az itteni adatmentés topik 1. hozzászólásában is le van írva, nem véletlenül.

[ Szerkesztve ]

(#22586) King Unique válasza Shingen (#22584) üzenetére


King Unique
titán

Ha tömegével főleg csak ilyen visszajelzések érkeznének, meg pláne világszerte mindenhonnan, akkor lenne ez aggasztóbb. Viszont mint már korábban említve volt, egyrészt pl. ebben a topikban sem számoltak be tömeges meghibásodásokról, akik ilyen Maxtor külső merevlemezeket vettek. Másrészt a hivatkozott weboldalon az idézett szöveg csak 1 vélemény, ellenben van ott számos egyéb is és többnyire inkább pozitív értékelésekkel. Szóval az előbbi alapján nem feltétlen kellene, sőt nem is nagyon lehet általánosítani és lehúzni az egész Maxtor M3 Portable sorozatot, pláne annak összes modelljét... Továbbá a HDD gyártóját (Seagate) sem feltétlen kellene, mivel ahogyan az előbbinél, úgy a többinél (pl. WD, Toshiba) is lehetnek kifejezetten jó, kevésbé jó, avagy éppen rossz sorozatok. Na meg a 2,5"-os és a 3,5"-os HDD-k között is lehetnek ilyen téren különbségek, azokat sem feltétlen kell egy kalap alá venni! Plusz egy külső merevlemeznél is ott van az, hogy kifoghat valaki egy gyengébben sikerült példányt és amiatt megy tönkre nála hamarabb, ami elvileg minden gyártónál benne lehet a pakliban. Vagy nem figyel oda a megfelelő használatra és ezzel lényegében maga okozza az eszköz idő előtti meghibásodását...
Aztán az sem derült ki, hogy pontosan mit is jelent a 2 évet bírt. Teljesen tönkrement, már fel sem pörgött, vagy működőképes volt, de megjelent rajta X db gyenge / hibás szektor? Vagy az adott OS nem ismerte fel, másik gépen, másik operációs rendszerrel, másik kábellel is ki volt próbálva? Másrészt a 2 év azért nem olyan kevés, de attól hogy valakinél épp annyit bírt, még nem jelenti azt, hogy kivétel nélkül mindenki másnál is annyit fog. Továbbá sehol nincs az előírva, hogy egy ilyen belső / külső HDD-nek kötelező jelleggel 8-10 évig kell hiba nélkül működnie, ami eleve a garanciaidő többszöröse és amúgy nagyban függ a megfelelő használattól is. Na meg ha már összehasonlítunk és viszonyítunk, akkor azt lehetőleg azonos típusú és méretkategóriájú merevlemezek között kellene, nem random összevissza!

Egyébként az 1 TB-os Maxtor esetében nem 32 MB, hanem 128 MB a puffer mérete, valamint nem 2 év, hanem 3 év gyártói garancia van rá. Ezek és az előbbiek, + a megbízhatósággal kapcsolatos egyéb dolgok amúgy a korábbi válaszban is le vannak írva. Ha számodra az eddigiek értelmében nem felel meg a Maxtor, hát akkor vegyél másik gyárilag készre szerelt külső merevlemezt. Vagy egy 2,5"-os külső házat és abba egy átlagosnál tartósabb belső HDD-t, ha már annyira a megbízhatóság a téma. Példaként az utóbbival kapcsolatos hozzászólás a korábbi válaszban egyébként szintén linkelve volt. Viszont attól még az előző válasz végén leírtak ugyanúgy az utóbbi esetben is érvényesek!

[ Szerkesztve ]

(#22679) King Unique válasza kukulec (#22676) üzenetére


King Unique
titán

Egyrészt a WD kiforrott és népszerű gyártónak mondható a külső merevlemezek piacán és elvileg megbízhatónak is, bár az utóbbi nem feltétlen jelenthető ki így általánosítva minden termékükre vonatkozóan, ahogyan a többi gyártónál sem. De akik itt a topikban vettek 4 TB-os My Passport modelleket, meg éppen az aktuális sorozatból (példa), eddig nem nagyon panaszkodtak itt tönkremenetelre. Másrészt viszont számos alkalommal volt már szó ebben a topikban arról, hogy a megbízhatóság és a tartósság eleve összetett dolog, több tényező függvénye egy külső merevlemeznél is (példa).

(#22684) King Unique válasza Kiscsőke (#22683) üzenetére


King Unique
titán

A megbízhatóságára kb. ugyanazt tudom mondani, amit nemrég egy másik kérdésre adott válaszban. A jellemzésére, értékelésére pedig az ebben és ebben a hozzászólásban leírtakat.

A belföldi boltokban az ára jelenleg 18 ezer forint körül van az 1 TB-osnak. A 13 ezres nem derült ki, hogy milyen forrás, de ha esetleg használt és garancia sincsen rá, akkor érdemes megfontolni, hogy biztosan megér-e annyit az a - 5 ezer.

[ Szerkesztve ]

(#22727) King Unique válasza Pgraph (#22726) üzenetére


King Unique
titán

Tehát 2,5"-os, 2 TB-os külső merevlemez kellene. A 2,5"-os méretkategória a topik összefoglalója mellett az ott is megtalálható blogbejegyzésben van részletezve konkrét példákkal és árakkal. Azt lenne célszerű átnézni és fixen eldönteni, hogy pl. gyárilag összeszerelt, vagy külső házas megoldás kell-e, a 3. pontban említett egyéb dolgok (pl. fémház) lényegesek-e, fixen max. 25 ezer az anyagi keret, vagy ha nem, akkor mennyivel mehet feljebb, stb. Viszont ha csak 1-1,5 havonta lenne használva, akkor annyira túlbonyolítani sem érdemes. Meg az pl. ebben a hozzászólásban is részletezve van, hogy a megbízhatóság eleve összetett dolog egy ilyen külső merevlemeznél (is), eleve több dolog függvénye.

A WD 2,5"-os külső merevlemezeiben a belső HDD rendszerint ugyanaz szokott lenni, azaz a Blue sorozat modelljei, illetve pontosabban azoknak az integrált USB-s változatai, amikről az előbb linkelt blogbejegyzésben külön fejezet is van. Ha a külső házas megoldást választod, annak egyik előnye, hogy tetszőleges, SATA-s belső merevlemez választható a külső házba, ami akár az átlagosnál tartósabb is lehet. Viszont ez a megoldás 2 TB-os tárolókapacitásnál 25 ezerből nem feltétlen fog kijönni, itt az egyes gyárilag készre szerelt modellek ára valamivel kedvezőbb lehet, mint azt az általad linkeltek is szemléltetik.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.