Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:49:35

LOGOUT.hu

Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja
Kérdezés előtt, kérjük olvasd el az alábbi összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3990) King Unique válasza zenwalk (#3989) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

A gyártók kompatibilisként általában a Windows & OS X (macOS) operációs rendszereket adják meg. Gondolom azért, mert azok az elterjedtek és elsődlegesen vsz ők is azokon tesztelik az eszközeiket. De ettől függetlenül természetesen működnek ezek a külső házak általában Linux alatt is. Legalábbis egy normál gép (PC / notebook) + desktop Linux esetén biztosan. Gondolom az említett mini PC + arra való Linux disztró felállásnál is, de utóbbiról eleve kevesebb az információ. Illetve ott jellemzően a tápellátás szokott probléma lenni és egy 2,5"-os külső HDD helyett nyilván előnyösebb ilyen téren egy 3,5"-os.

Továbbá érdemes lenne a mini PC topikjában is érdeklődni biztos, ami biztos alapon. Sőt, ott van, aki elvileg hasonló összeállítást használ, így akár tőle is lehetne kérdezni ez ügyben.

[ Szerkesztve ]

(#4430) King Unique válasza L1m1 (#4429) üzenetére


King Unique
titán

Helló!

ASMedia chipes külső házak esetében csak a PID: 55AA azonosítós típusoknál támogatott a firmware frissítése! Ellenben a 1153 és az egyéb típusoknál már nem! De ez egyébként az összefoglalóban is le van írva. Tehát nálad a 1153-as azonosító miatt sikertelen a frissítés és ezzel igazából nem is lehet mit kezdeni.

Az alvó mód működését egyébként akadályozhatják bizonyos diagnosztikai programok, illetve akár maga az OS is, ha pl. egy rendszerfolyamat gyakran hozzáférést intéz a lemezhez. Erről a másik topikban is volt szó. Tehát az esetleges zavaró tényezőket megszüntetve kellene kipróbálni az alvó mód működését!

Egyébként a külső HDD-k elsődlegesen PC-n, Macen, valamint desktop OS alatt használatosak. Illetve ilyen környezetben támogatott leginkább az egyes funkciók működése, míg pl. egy tv, médialejátszó, set-top box, router stb. esetében már nem feltétlenül (példa). Továbbá egy routernél a rajta lévő firmware-től is függhet, hogy támogatja-e pl. egy USB-s külső háznál üresjáratban a leállítást (példa).

[ Szerkesztve ]

(#4535) King Unique válasza pinnacle (#4534) üzenetére


King Unique
titán

Arról nemrég volt szó egy másik válaszban, hogy az ilyen külső háttértáraknál a megfelelő kompatibilitás és működés elsődlegesen PC & Mac + desktop OS környezetben értendő. Gondolom pl. egy windowsos PC-n annak kikapcsolása után nálad is leáll a külső házban a merevlemez stb. Vagyis a külön tápkapcsolóval rendelkező külső háznál is működik ez a funkció, ellenben az már a médialejátszó hiányossága, ha ahhoz csatlakoztatva nem. Pláne úgy, hogy korábban magad is írtad ezt, illetve hogy más készüléken használva működött.

Egyébként attól még normál esetben a külső háznak nem kellene tönkremenni, csak mert a gazda hardver kikapcsolása után továbbra is üzemel és pörög benne a merevlemez. Illetve, ha utána a rajta lévő tápkapcsolóval lekapcsolják, akkor sem. Ha pedig pótolhatatlan családi fotó- és videógyűjtemény tárolásáról van szó, akkor alap dolog, hogy az eredeti mellett legalább 1 db biztonsági másolat legyen ezekről pl. egy másik fizikai tárolón!

[ Szerkesztve ]

(#4576) King Unique válasza Nabuk (#4574) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

A gyártó oldalán is le van írva, hogy ez a külső ház támogatja az alvó módot, ami alapértelmezetten 30 perc után lép működésbe. De ez nyilván üresjáratban értendő, amikor semmi nem használja a lemezt. Ellenben, ha nincsen meg jelen esetben a 30 perc tétlen állapot, illetve közben aktív lemezműveletek vannak stb., akkor nyilván nem fog alvó módba váltani. Valamint a gyári értéket bizonyos esetekben akár az OS energiagazdálkodási beállításai is felülírhatják. Ezekről a témához kapcsolódó topikokban is volt szó pl. ebben és ebben a hozzászólásban.

Ha alvó módba kapcsolt a külső ház, akkor abból nyilván felébred, ha pl. az OS, vagy valamely program hozzáférést intéz a benne a lévő merevlemezhez. Max. kell neki pár másodperc, amíg teljesen felpörög a merevlemez. Legalábbis ez az elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezetben (PC & Mac + desktop OS) működni szokott. Ellenben eltérő környezetben már nem feltétlen, ahogyan maga az alvó mód, a szoftveres leválasztás / készülék kikapcsolása utáni leállítás stb. funkciók sem. Erre jó példa egy fórumtárs esete.

A gyárilag beállított alvó módot csak firmware szinten lehet véglegesen módosítani, illetve kikapcsolni. Viszont ez hivatalosan akkor opció, ha a külső ház gyártója ehhez biztosít programot, illetve firmware-t. Ami általában ritka és az említett külső háznál sincsen ehhez szoftver a gyártó oldalán lévő letöltéseknél. Tehát jobb híján csak a külső firmware-es megoldás marad ilyen célra, amelyek használatával és a firmware-frissítés menetével kapcsolatos infók megtalálhatók az összefoglaló megfelelő fejezetében (ASMedia). Viszont ez egy nem hivatalos megoldás és nyilván csak saját felelősségre javasolt próbálgatni!

[ Szerkesztve ]

(#4598) King Unique válasza pinnacle (#4597) üzenetére


King Unique
titán

Ha ugyanezzel a HDD-vel másik külső házban rendben működik alvó módból a visszatérés, akkor nem a HDD okozza itt a problémát. Tehát marad a külső ház és az adott hardver- és szoftverkörnyezet. Utóbbit illetően a működés szempontjából ugye a PC & Mac + desktop OS környezet az elsődlegesen mérvadó. Az addig OK, hogy kipróbáltad másik gépen is, de itt maga az OS is fontos. Tehát nemcsak egy bizonyos Windows-verzióval, hanem másikkal is célszerű lenne kipróbálni. Valamint pl. egy pendrive-ról bebootolt Live Linux alatt, ha nincsen natívan telepítve. Vagy akár Macen és macOS alatt is, ha van rá lehetőség. Ha eltérő hardveres konfigurációkon, illetve eltérő asztali operációs rendszerek alatt egyaránt jelentkezik a probléma, akkor még inkább a külső ház felé billen a mérleg.

Aztán, hogy az említett modell alapból ilyen, vagy csak te fogtál ki újfent "hibás" példányt, az már más dolog. De, ha a gyártó részéről más javaslat nincsen, másik firmware-t nem tudnak hozzá biztosítani stb., akkor marad a garanciális csere. Vagy, ha nem akarsz vele tovább kísérletezni és az interneten rendelted, akkor akár a 14 napos elállás is opció lehet. Aztán, hogy milyen külső házat kelleni venni helyette, aminél a médialejátszón is rendben működik a leállítás, az jó kérdés.

[ Szerkesztve ]

(#4744) King Unique válasza Karel666 (#4743) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Azért ez így nem igazán általánosítható, hogy kétévente tönkremennek. A másik topik hozzászólása alapján a 3,5"-os modellnél akár maga a kevésbé tartós HDD is lehetett a gond, amiről a külső merevlemezes téma fő topikjában is volt szó nemrég. A 2,5"-os típusoknál pedig tipikus hibalehetőség szokott lenni USB-n az elégtelen, illetve instabil tápellátás. Egy médialejátszó, illetve a rajta lévő (normál) USB-portok pedig nem feltétlen a legstabilabbak ilyen szempontból. Az meg a másik, hogy az USB-s tárolóeszközök elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezete eleve a PC & Mac + desktop OS. Ettől eltérő környezetben viszont már nem feltétlen garantálható minden esetben a megfelelő kompatibilitás, működés, vagy akár USB-n a stabil tápellátás. De ez nyilván nem a külső merevlemezek hibája, hanem eleve az adott készülékek hiányossága.

Az, hogy 2,5"-os / 3,5"-os HDD, illetve külső ház kell-e, azt nyilván el kellene dönteni. Mindkét esetben lehet minőségi és megbízható megoldásokat találni, tehát általánosan nem igazán érdemes a melyiket inkább dolgot annyira ragozni, illetve az már az adott felhasználástól is függ. Na meg fontos adatok tárolásánál úgy is az a legfontosabb, hogy azokról mindig legyen több online / offline tárolón biztonsági mentés! Ebben a topikban most eleve a 3,5"-os külső házak a téma, valamint a stabil tápellátás szempontjából is előnyösebb egy ilyen, mivel külső tápegysége van és nem a gazda hardvertől függ, mint egy 2,5"-os típus. Ha egy olcsóbb külső ház kell, akkor a topik összefoglalójában, valamint pl. ebben a hozzászólásban vannak információk és konkrét példák olyanokra is. A milyen (belső) merevlemezt vegyünk témát viszont értelemszerűen már az azzal foglalkozó topikban kellene megtárgyalni, elolvasni az ottani összefoglalót stb.

[ Szerkesztve ]

(#4803) King Unique válasza C. s. (#4802) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Normál esetben értelemszerűen kellene, mivel az egyes USB-szabványok eleve visszafelé kompatibilisek. Legalábbis az elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezetben (PC & Mac + desktop OS) ez nyilván nem szokott gondot okozni, ellenben az attól eltérőnél már lutri lehet. Ezért célszerű ilyenkor elsődlegesen mindig az adott készülék (lejátszó) topikjában érdeklődni a tapasztalatok felől.

Egyébként manapság általánosan már eleve USB 3.0-s külső házakat érdemes venni. Az USB 2.0-s típusoknak amúgy sincs már túl sok értelme, max. esetleg indokolt esetben. Ráadásul az olyanokból a kínálat is egyre szűkebb.

[ Szerkesztve ]

(#4852) King Unique válasza HENE (#4850) üzenetére


King Unique
titán

Ahhoz, hogy a 4 TB-os külső HDD teljes tárolókapacitását ki lehessen használni, normál esetben (pl. 512 / 4096 bájt szektorméret) mindenképpen GPT partíciós séma szükséges. Ilyenkor MBR alapon nem is lehetne a 2 TB feletti lemezterületet particionálni. Ha a Banana Pi-n futó OS biztosan kezeli a GPT-t, akkor OK. Aztán, hogy esetleg van-e valami, a megszokottnál kisebb korlát a kötet max. méretére vonatkozóan, mint pl. az egyes routereknél (példa), az már más dolog. De normál esetben ennek sem kellene gondot okoznia és kezelni kellene az OS-nek egyben a külső merevlemezen lévő bruttó 4 TB-os kötetet. Legalábbis pl. PC, Mac és desktop OS felállásnál ez nem szokott problémát jelenteni és működik rendesen.

[ Szerkesztve ]

(#4953) King Unique válasza tomi5244 (#4951) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Maga a külső ház a HDD-t nyilván nem particionálja, nem formázza (újra) automatikusan. Azt a felhasználónak kell külön megtennie az operációs rendszerben, ha particionálatlan a HDD. Ha már particionálva van, akkor viszont normál esetben nyilván nem. Más esetben viszont igen, ha belefut abba a problémába, ami pl. ebben a hozzászólásban is részletezve van. Ráadásul a Swift Case Pro esetében vegyesek ilyen téren a tapasztalatok, amiről ugyancsak volt szó itt a topikban. Ha olyan külső ház kell, aminél biztosan nem okoz gondot a máshol SATA-n / USB-n particionált és pláne 2 TB feletti, GPT sémát használó HDD-k kezelése, nem kell emiatt újraparticionálni őket, akkor az utóbbi hozzászólásban arra is említve vannak példák.

A Sharkoon Swift Case Pro USB 3.0 külső háznál fel van tüntetve a gyártó weboldalán lévő specifikációban, hogy támogatja az alvó módot, 30 perc teljes inaktivitás után vált készenléti (alvó) módba. Ez az elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezetben (PC, Mac & desktop OS) nyilván megfelelően szokott működni, viszont ettől eltérőnél már nem feltétlen, avagy bizonyos esetekben akár totál lutri lehet. Vagyis azt már a Synology NAS topikban lenne célszerű megkérdezni, hogy ahhoz csatlakoztatva a Swift Case Pro, vagy akár másik külső házat megfelelően működne-e.

[ Szerkesztve ]

(#4998) King Unique válasza tomy86 (#4997) üzenetére


King Unique
titán

Tehát ki lett próbálva másik USB-kábellel, de azt nem írtad, hogy azzal konkrétan mi a helyzet. De akkor ezek szerint valószínűleg azzal is fennáll a probléma és elvileg nem az a másik kábel hibás. Az pedig egy dolog, hogy ugyanabban az USB-portban a másik külső ház állítólag gond nélkül működik. Viszont nyilván nem teljesen ugyanaz a kettő, a bennük lévő USB-chip és firmware is eleve más. Vagyis itt az előlapi / hátlapi port mellett maga a hardver- és szoftverkörnyezet is számít, ott milyen, mennyire stabil egyik / másik kezelése. Ezért volt említve a másik gép, másik operációs rendszer. Ha a médialejátszóhoz csatlakoztatva is előjött a random leakadás, akkor az tovább erősíti, hogy valami nem stimmel. Viszont az ilyen és a hasonló (pl. tv) készülékeken tapasztaltak nem minden esetben feltétlen mérvadók, mivel az elsődlegesen támogatott környezet eleve a PC, Mac & desktop OS. Az utóbbinál kell megfelelően működnie egy ilyen eszköznek, míg az előbbinél tapasztaltak inkább csak másodlagosak.

A garanciaidő általában 2 év szokott lenni ennél a modellnél, amit lehetőség szerint érdemes lenne kihasználni, ha valóban a külső ház ment tönkre. Viszont ha pont mostanában járt le, akkor az szívás. A Sharkoon ezen modellje egyébként itt a topikban is többeknél bevált és eleve a jobb külső házak közé tartozik. Az, hogy esetedben 2 év használat után az említett probléma jött elő, nem feltétlen általánosítható, itt a topikban sem volt ilyenre tömeges panasz. Sőt, ennyi erővel más külső házaknál, azok egyesek által használt példányainál is előfordulhat ilyen, vagy éppen más gond X év után. Amiről pedig pont nemrég volt szó és korábban magad is belefutottál, az eleve egy spéci dolog, ami más külső házak, sőt dokkolók esetében sem feltétlen mindig támogatott.

[ Szerkesztve ]

(#5034) King Unique válasza nemethchek19 (#5030) üzenetére


King Unique
titán

Maga az elgondolás jó, de ez már a külső merevlemezes topikban is le volt írva. A kiválasztott külső ház szintén, ajánlott modell és itt a topikban is többeknél bevált. Bár mostanában volt pár eset, ahol egyeseknek gondja akadt vele, ha visszaolvasod az elmúlt egynéhány hozzászólást. Viszont ezek alapján még nem feltétlen lehet általánosítani, sőt ilyenek akár más gyártók termékeinél is előfordulhatnak. A mostani eseteknél említett Chieftec külső ház szintén jó, vagy akár jobb választás lehet, de az már drágább, mint a Sharkoon.

A másik topikban azt írtad, hogy a külső merevlemez folyamatosan a laptophoz, illetve annak dokkolójához lenne csatlakoztatva. A válaszban ehhez kapcsolódóan volt megemlítve az, hogy ha tartósan nincsen aktív használatban, akkor ilyenkor felesleges és értelmetlen "üresen" járatni, célszerűbb inkább a szoftveres leválasztás után lekapcsolni pl. a külső házon lévő tápkapcsolóval. De akár az is opció lehet, ha ilyenkor inaktív állapotban készenléti módba (alvó módba) vált a külső ház és úgy is marad mindaddig, amíg nem lesz újból használva. Tehát ilyen szempontból az alvó mód előnyös lehet.

Akkor nem előnyös, ha gyakran alvóba megy, majd újra felpörög stb. a külső ház, illetve a benne lévő HDD, mivel az utóbbinál a sok indulás / leállás hosszabb távon élettartam-rövidítő tényező lehet. Viszont itt egyrészt (X) napi pár / néhány leállástól és indulástól még nem feltétlen fog tönkremenni a merevlemez. Másrészt az az OS-től, a programoktól és a használattól is függ, hogy alvó módba vált-e a külső ház és vele együtt a HDD, ha igen mikor, felébred-e idő előtt abból stb. Az pedig a gyártó weboldalán is fel van tüntetve, hogy 30 perc után vált alvó módba a külső ház, viszont ez csak akkor működik, ha 30 percig teljesen inaktív állapotban van. Vagyis, ha pl. 29. percben az operációs rendszer, vagy egy program folyamata hozzáférést intéz a lemezhez, akkor már nem fog alvó módba váltani. Plusz onnantól számítva újra 30 perc teljesen inaktív állapotra lesz szükség ehhez. Harmadrészt attól, hogy támogatja a külső ház az alvó módot, még nem feltétlen muszáj használni ezt a funkciót, nem feltétlen fog minden esetben működni. Ezt az előbbi példa is jól szemlélteti. Valamint a Sharkoon külső ház esetében külön előny a PID: 55AA azonosítós ASMedia chip, amelynél lehet frissíteni a firmware-t. Ennek köszönhetően pedig (saját felelősségre) akár olyan firmware-t is rá lehet tenni, aminél alapértelmezetten tiltva / engedélyezve van az alvó mód. De egyébként nem feltétlen muszáj ehhez a firmware-t piszkálni, mivel Windowson pl. a HDS programnál a lemezek leállásának akadályozása funkció használatával is megoldható (átmenetileg) a tiltás. Vagy olyan alternatív módszerekkel, mint pl. egy hosszabb műsoridejű audió (zene) / videó (film) fájlt rámásolni a külső HDD-re, majd arról (végtelenítve) lejátszani. Vagyis ezáltal folyamatos olvasási művelet lesz a külső HDD-n és azért nem tud alvó módba váltani, mivel ahhoz X perc teljesen inaktív állapot kell, mint már említve volt az előbb.

Tehát jelen esetben az alvó mód támogatása lehet pró és kontra is. De mivel az elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezetben (PC, Mac & desktop OS) lesz használva a külső ház, vagyis könnyen lehet befolyásolni, illetve akár firmware szinten módosítani az alvó mód működését az előbb részletezett módszerekkel, ezért nem különösebben téma ez. :N

[ Szerkesztve ]

(#5052) King Unique válasza maestro87 (#5050) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Attól is függ, hogy pontosan milyen kell, mekkora rá az anyagi keret stb. Ha egy olcsóbb, akkor megfelelhet a célra pl. a Kolink HDSUB3U3 és az nBase n-Drive EH35ND3. A közepes árkategóriában a Sharkoon Swift Case Pro USB 3.0, a drágábbak közül meg a Chieftec CEB-7035S. Ha nemzetközi online piacterekről (is) beszerezhető, illetve ORICO márkájú külső ház kell, akkor meg pl. az ORICO 3569S3 jöhet szóba, amiről szintén készült beszámoló. Viszont a felsoroltak között lehetnek akár az árak függvényében is minőségbeli különbségek, illetve némelyiknél bizonyos kontrák, ha visszaolvasol / rákeresel a topikban, valamint a téma-összefoglalóban. De az említett célra alapvetően megfelelhet mind. Bár azt nem mindegyiknél adja meg a gyártó, vagy éppen itt a topikban nincsen vele tapasztalat, hogy 6 TB-os HDD-t kezel-e. Ilyen szempontból a biztosabb értelemszerűen az, amelyiknél megadja a gyártó (példa), illetve kipróbálta a felhasználó és mondjuk itt beszámolt róla (példa). Az alvó mód működésére szintén érvényes ez, illetve az összefoglaló információs táblázatában lévő adatok. Plusz egyes külső házaknál akár utólag is van lehetőség engedélyezni / tiltani firmware szinten az alvó módot. Például az ASMedia vezérlős modelleknél a PID: 55AA azonosítóval rendelkezők preferáltak ilyen téren, azoknál lehet az összefoglalóban részletezett módon (saját felelősségre) átállítani. Sőt, a firmware módosításának lehetősége az előbbi, a max. HDD-tárolókapacitás kezelése szempontjából is előnyös lehet, mivel ez megint leginkább a firmware-től függő.

"jelenleg Raspberry Pi 3, később valami androidos"

A 6 TB-os merevlemez megfelelő kezelése nemcsak a külső ház, hanem az adott hardver- és szoftverkörnyezet függvénye is lehet. Vagyis a vásárlás előtt nem ártana pl. a Raspberry Pi topikban is rákérdezni erre, illetve a 2 TB+ HDD-k és a GPT partíciós séma kezelésére. Valamint az alvó mód működésére szintén, mivel az egy dolog, hogy támogatja firmware szinten a külső ház, de ugyanakkor az operációs rendszernek is megfelelően kell ezt kezelnie. Arról pedig ebben a topikban is volt már több alkalommal szó, hogy ilyen téren eleve a PC, Mac & desktop OS az elsődlegesen támogatott. Ellenben egyéb környezetben már nem feltétlen garantálható minden esetben a megfelelő kompatibilitás és működés. Avagy pl. az alvó módnál a megfelelő működés külön beállítást igényelhet a Raspberry Pi esetében (példa).

"Hülye kérdés, de olyan nincs esetleg ami a 12V-ot is USB-ről állítja elő?"

Nem feltétlen, mert USB 3.1 Gen 2 Type-C alapon létezik ilyen 3,5"-os külső merevlemez (példa). Viszont arról legutóbb egy másik válaszban volt szó, hogy végül / eddig még nem terjedt el széles körben ez a megoldás és a jelenlegi USB 3.1 Gen 2 Type-C külső házak esetében is kell rendszerint a 12 V-os külső tápegység a működéshez.

BÚÉK!

[ Szerkesztve ]

(#5138) King Unique válasza oxide83 (#5137) üzenetére


King Unique
titán

Ha az AXAGON ADSA-ST kétlemezes dokkolóra célzol, akkor igen, van vele itt a topikban tapasztalat. Igaz némi kontraként adatkapcsolati probléma volt az illetőnél, de az valószínűleg csak az USB-kábel hibája / elmozdítása miatt. Valamint Windowson NTFS fájlrendszernél a jogosultsági probléma csak beállítás kérdése volt. Viszont magára a dokkolóra nem volt különösebb panasz.

Arról már többször volt szó ebben a topikban is, hogy az ilyen eszközöknél az elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezet = PC, Mac & desktop OS. Ettől függetlenül működhet gond nélkül akár máshol, pl. okostévéhez csatlakoztatva is, de egyrészt ez nem garantálható olyan mértékben, mint az előbbi esetben. Másrészt a pontos információk és a tényleges tapasztalatok felől ez esetben a TV & Audió fórumkategória megfelelő topikjában is célszerű érdeklődni. Valamint ha 2 TB-nál nagyobb tárolókapacitású HDD-vel lesz használva a dokkoló, akkor az ügyben is, hogy a 2 TB feletti és ehhez kapcsolódóan a GPT particionálási séma szerinti lemezeket biztosan kezeli-e a tévé. Maga a dokkoló egyébként igen, valamint pl. PC-n az aktuális Windowsok és Linuxok is.

[ Szerkesztve ]

(#5147) King Unique válasza Vibalazs (#5146) üzenetére


King Unique
titán

A leírtakból csak annyi derült ki, hogy egylemezes külső ház kell és olyan, ami fektetve is használható, valamint gyárilag kikapcsolt / külön tiltható alvó móddal. Viszont ezeken kívül más nem, mint pl. a rendelkezésre álló anyagi keret és az összefoglaló információs táblázatában feltüntetett egyéb jellemzők. Először ezeket kellene tisztázni, utána lehet annak megfelelő külső házat ajánlani. De egyébként ott van az összefoglaló, ahol említve van több konkrét példa is beszámoló, teszt, információs táblázat formájában, valamint pl. ebben a korábbi hozzászólásban is.

Az alvó mód működésénél pedig lényeges lehet az is, hogy milyen környezetben, milyen gazda hardveren és operációs rendszerrel lesz használva a külső ház. Ha PC, Mac & desktop OS, akkor ott szükség esetén könnyű a működését befolyásolni, ami egy másik válaszban szintén le van írva.

(#5191) King Unique válasza Ernesto78 (#5190) üzenetére


King Unique
titán

Vannak olyan külső házak, amelyek támogatják X perc inaktivitás után az automatikus készenléti állapotot, más néven az alvó módot. Viszont ennek működéséhez a külső ház felőli támogatás mellett az is kell, hogy maga a gazda hardver, illetve a rajta lévő OS támogassa ezt. Ha az utóbbi nem támogatja, akkor nem fog működni, hiába támogatja firmware szinten maga a külső ház. Erre jó példa az egyik társtopik esete. Vagyis ha az Xbox One X konzol nem (?) támogatja, akkor vehetsz akármilyen külső házat, nem fog az előbbi működni, max. a konzol kikapcsolása után fog kikapcsolni a külső ház, illetve a benne lévő merevlemez. De olyanra is volt példa, akinél pont az utóbbi nem működött és a kikapcsolást a külső házon lévő tápkapcsolóval lehetett csak megoldani. Viszont itt ki kell emelni azt is, hogy az ilyen esetek nem feltétlen a külső ház hibája, sokkal inkább az ún. másodlagos hardver- és szoftverkörnyezeté. Ugyanis az elsődlegesen támogatott a PC, Mac & desktop OS, ellenben ettől eltérőnél már nem feltétlen garantált minden esetben a megfelelő kompatibilitás és működés.

Az nem lett megadva, hogy mennyi az anyagi keret a vásárlásra, holott az sem mellékes, mivel vannak olcsóbb és drágább USB 3.0-s külső házak is. A topik összefoglalójában, valamint pl. ebben és ebben a hozzászólásban is fel van sorolva néhány konkrét példa, amelyek közül lehetne válogatni. A legutóbbi beszámoló pedig egy Sharkoon külső házról volt itt a topikban, ami egyébként támogatja firmware szinten az alvó módot, de hogy az esetedben a játékkonzollal használva is biztosan működne-e, az az előbbiek értelmében eleve kérdéses. Bár ha a példában a routernél működött, akkor elvileg lehet rá esély, meg egyes készülékeknél akár még utólagos beállítás kérdése is lehet.

[ Szerkesztve ]

(#5207) King Unique válasza violino (#5206) üzenetére


King Unique
titán

Mivel 3 TB-os a külső házba tett HDD, ezért értelemszerűen a GPT-t kellene választani az inicializálásnál, máskülönben csak 2 TB (pontosabban 2 TiB —► 2,2 TB) lesz használható MBR partíciós séma és Advanced Format 512e szektorméret (példa) alapon. Ez alól USB-n max. az kivétel, ha 4Kn szektorméretet használ a külső ház, amiről egy másik válaszban volt szó nemrég.

"mit válasszak, hogy a műholdvevőn , ami médialejátszóként is funkcionál működjön a lejátszás"

Itt csak az a kérdés, hogy ezek a készülékek kezelik-e egyáltalán a 2 TB-nál nagyobb tárolókapacitású, illetve GPT séma szerint particionált meghajtókat USB-n. Ha igen, akkor nincs gond, mehet a GPT. Ha nem, akkor viszont nyilván csak az MBR jöhet szóba, de akkor 512e alapon értelemszerűen nem lesz használható a HDD teljes (3 TB) tárolókapacitása. De amúgy ez is csak az ilyen tévé, xy lejátszó, router stb. készülékeknél szokott kérdés lenni, ellenben PC, Mac & desktop OS környezetben nyilván nem téma, pláne modern alapokon nem.

[ Szerkesztve ]

(#5328) King Unique válasza SPY0817 (#5327) üzenetére


King Unique
titán

Ha a készenléti állapot, más néven az alvó mód támogatása lényeges, akkor ez a Sharkoon külső ház ilyen szempontból jó választás, mivel ez támogatja, ami a specifikációjánál is fel van tüntetve. Viszont az más dolog, hogy az Xbox One konzolnál mennyire fog működni, mivel az ilyen funkciók működése és kompatibilitás szempontjából a PC, Mac & desktop OS párosítás az elsődlegesen támogatott. Ettől eltérőnél viszont van hogy lutri, meg eleve nem működik (példa), vagy külön beállítást igényel a készüléknél, az azon futó OS-nél (példa). Tehát ez ügyben elsődlegesen a készülék topikjában, azaz az Xbox One topikban kellene érdeklődni a tapasztalatok felől. Másik megoldás a kikapcsoláshoz pl. a külső házon lévő tápkapcsoló használata, ami a Sharkoon külső háznál is adott, az alábbi képen jól látszik.

Általánosan jó választás az említett Sharkoon külső ház, de ha esetleg valamivel olcsóbb kell, akkor lásd a nemrég egy másik válaszban felsorolt modelleket. Ha még inkább minőségi kell és nem gond a valamivel magasabb ár, akkor meg pl. a Chieftec CEB-7035S modellt. Ha a 7200 RPM-es HDD (alapesetben 5400-asat javasolt használni egy passzív hűtéses külső házban) miatt az átlagosnál jobban szellőző és jobb hőelvezetéssel bíró külső házra van szükség, akkor pl. az ICY BOX IB-351StU3-B jöhet szóba. Viszont ha nem lesz olyan intenzíven használva a HDD, akkor megteszi az előbbi külső házak közül is valamelyik.

[ Szerkesztve ]

(#5330) King Unique válasza gurabli (#5329) üzenetére


King Unique
titán

Ezek támogatása az említett külső házaknál rendszerint adott USB-n. Viszont arról ebben a topikban is volt szó többször, hogy működés, kompatibilitás stb. szempontjából az optimális és elsődlegesen támogatott környezet = PC, Mac & desktop OS. Ettől eltérőnél viszont nem minden esetben biztosított ez, meg van hogy egyes funkciók működése további beállítást igényelhet. Például USB-s tárolóeszközöknél, az azokban lévő vezérlőknél a SMART és egyéb funkciók támogatása desktop Linuxoknál is függhet az adott rendszertől, az abban lévő csomagok, programok verziójától, ami egy korábbi blogbejegyzésben szemléltetve van. Valamint Raspberry Pi és az azon futó pl. Linux-alapú OS esetében az alvó mód lehet alapértelmezetten nem, hanem csak utólagos beállítás, külön parancs kiadása után fog működni, amire a téma topikjában vannak konkrét esetek és példák. Továbbá, ha 4 TB-os HDD lesz a külső házban, akkor ott alapesetben (AF 512e szektorméret) a GPT partíciós séma szerinti lemezek támogatása is lényeges az OS felől, ami az említettől eltérő környezetben megint nem minden esetben szokott támogatott lenni. De modern Linux alapon ennek normál esetben nyilván nem kellene gondot okoznia.

[ Szerkesztve ]

(#5343) King Unique válasza liszi70 (#5342) üzenetére


King Unique
titán

Ha kétlemezes dokkoló kell, akkor az említett Sharkoon SATA QuickPort Duo USB 3.0 megfelelhet a célra, az a specifikáció alapján az alvó módot is támogatja. Ahogyan pl. az AXAGON ADSA-ST, EVOLVEO Dion 2 és az ICY BOX IB-123CL-U3 szintén.
Az viszont más dolog, hogy az elsődlegesen támogatott környezet (PC, Mac & desktop OS) mellett médialejátszóhoz csatlakoztatva is működni fog-e az alvó mód. Lehet hogy nem (példa), vagy csak külön beállítás után (példa).

(#5463) King Unique válasza super dríve (#5462) üzenetére


King Unique
titán

Itt a topikban az AXAGON EE35-XA3 külső házzal (még) nincsen konkrét tapasztalat, vagyis hogy ténylegesen mennyire oké, arról sincsen biztos információ. De amúgy ránézésre nem tűnik rossznak, a jellemzők alapján támogatja az alvó módot (10 perc inaktivitás után), az ára is kedvező, stb.
A Sharkoon Swift Case Pro külső házzal viszont van, ami egy többeknél bevált modell, szintén támogatja az alvó módot (30 perc inaktivitás után), viszont drágább pár ezerrel. Egyébként igen, mivel PID: 55AA azonosítójú, ezért szükség esetén és persze csakis saját felelősségre (!) lehet frissíteni a firmware-t, másikat (aminél pl. 10 perc után van alvó mód) rátenni. De csak a 10 vs. 30 perc miatt szvsz nem feltétlen érdemes piszkálni, alapesetben bőven jó az utóbbi érték is.

Az viszont más dolog, hogy ha támogatja a külső ház firmware szinten az alvó mód működését, akkor az az elsődlegesen támogatott környezet (PC, Mac & desktop OS) mellett médialejátszóhoz csatlakoztatva is működni fog-e. Lehet hogy nem (példa), vagy csak külön beállítás után (példa). Valamint az is kérdéses lehet, hogy a készüléket kikapcsolva a külső ház is kikapcsol-e automatikusan, leáll-e benne a HDD, amivel az utóbbi példához hasonlóan médialejátszónál szintén meggyűlt a baja a fórumtagnak, de végül talált rá megoldást.

[ Szerkesztve ]

(#5465) King Unique válasza super dríve (#5464) üzenetére


King Unique
titán

Az előző válasz lényege többek között az volt, hogy ilyen felállásnál a médialejátszós használattal kapcsolatos tapasztalatok felől elsődlegesen értelemszerűen az azzal, az olyan készülékekkel foglalkozó topikban kellene érdeklődni. Ahol a nemrég linkelt topik esetedben szintén aktuális, mivel azon témába beletartozik az említett médialejátszó, többen használnak ott olyat. Valamint a linkelt példák is szemléltetik, hogy 3,5"-os külső HDD használatánál az alvó mód működése, leállítás-felpörgés stb. problémákra is ott sikerült megoldást találni a másik fórumtagnak.

Amúgy meg ha online rendeled, vásárolod meg belföldi webáruházból egyik/másik említett külső házat, akkor ott van az indoklás nélküli 14 napos elállás joga. Vagyis ha a médialátszóhoz esetleg nem válik be az adott külső ház, ott nem működik az alvó mód, illetve a készüléknél külön beállítás után sem, akkor max. visszaviszed, visszaküldöd a külső házat és veszel másikat. Aztán annál is vagy megfelelően működnek, vagy nem az említett funkciók, az ilyen környezetben nincsen rá garancia. Meg kompatibilitás és működés szempontjából az elsődlegesen támogatott eleve a PC, Mac & desktop OS, mint már említve volt.

[ Szerkesztve ]

(#5504) King Unique válasza kokokka (#5500) üzenetére


King Unique
titán

A médialejátszón történő használat pont egy lényeges részlet, ami az előbb lemaradt. Ahol nyilván azt kellene első körben tisztázni, hogy csak a médialejátszónál áll fenn az említett probléma, vagy a dokkolót a laptophoz, az azon lévő Windows 10-hez csatlakoztatva is. Ha pl. csak az előbbinél, akkor nyilván nem a dokkoló, hanem a médialejátszó, az azon futó OS a probléma forrása. Ahol az utóbbi annyira nem lenne meglepő, számtalanszor volt arról szó ebben a topikban is, hogy az ilyen eszközök elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezete = PC, Mac & desktop OS.

Az AXAGON ADSA-ST dokkoló pedig ugye eleve kétlemezes dokkoló, ami nyilván kezel is egyszerre 2 db HDD-t, illetve mindegyik külön-külön meghajtóként jelenik meg (JBOD módban) az OS-ben. Valamint már többen vettek ilyet itt a topikban és nyilván tudták egyszerre 2 db HDD-vel is használni (példa). Vagyis értelemszerűen nem az van, hogy az eleve kétlemezes dokkoló csak 1 db HDD-t tud kezelni. :N Max. akkor lehet ilyen, ha pl. gyári hibás példányt fogtál ki és az egyik slot nem működik. De azt írtad, hogy külön-külön kipróbálva működik mindkettő foglalatban a HDD, vagyis akkor elvileg nem lehet hibás az egyik. Vagy még akkor, ha esetleg nem bír egyszerre 2 db HDD-t meghajtani, gyenge a tápegysége. De ez elvileg megint nem lehet gond, ha eleve kétlemezes dokkolóról van szó, meg ha mindkét merevlemez rendben elindul és felpörög, bár az utóbbiról nincs pontos információ.

"Mindkét merevlemez 1Tb-os és WIN10-el partícionált, egyenként mindegyiket kezeli"

Az nem derült ki, hogyan lettek inicializálva, vagyis MBR/GPT séma szerint történt-e. Ami azért lehet lényeges, mert a GPT-t nem minden médialejátszó, okostévé stb. készülék, illetve azokon futó futó OS kezeli. De ha külön-külön állítólag biztosan mindkét HDD-t kezeli a médialejátszó, akkor elvileg nem ez lehet a gond.

[ Szerkesztve ]

(#5511) King Unique válasza kokokka (#5507) üzenetére


King Unique
titán

Vagyis akkor nyilván nem a dokkoló, nem is a benne lévő HDD-k, hanem egyértelműen a médialejátszó, az azon futó OS a hiba forrása, ahogyan azt sejteni lehetett. Illetve nem véletlenül volt említve a megfelelő működés és kompatibilitás szempontjából elsődlegesen támogatott környezetként a PC, Mac & desktop OS, ott nyilván nem okoz gondot egy kétlemezes dokkoló, az abban lévő 2 db HDD megfelelő kezelése.
Aztán hogy a médialejátszó miért nem képes a megfelelő kezelésre, azt már a TV & Audió témakategória megfelelő topikjában (pl. DUNE médialejátszók topicja) kellene tovább fejtegetni.

[ Szerkesztve ]

(#5524) King Unique válasza HUSILACI6666 (#5523) üzenetére


King Unique
titán

Ha kicsit visszaolvasol, akkor épp nemrég volt itt olyan eset, ahol a médialejátszó és a tévé a kétlemezes dokkolónál csak egy db HDD-t tudott kezelni. Valamint az ilyen készülékeknél a 2 TB+, illetve a GPT partíciós séma szerinti lemezek kezelése is sokszor bizonytalan, egy részük ezeket sem támogatja megfelelően. Illetve nem véletlenül volt ebben a topikban is többször leírva már, hogy az ilyen USB-s tárolóeszközök elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezete = PC, Mac & desktop OS.

Tehát a lényeg esetedben is elsődlegesen a médialejátszó és a tévé, azok mit kezelnek, mit és meddig támogatnak, stb. Ami felől értelemszerűen a TV & Audió témakategória megfelelő topikjában kellene érdeklődni, nem itt. Ha ez megtörtént és ismert, hogy pontosan mit kezelnek, mit támogatnak az említett készülékek, akkor lehetne itt tovább fejtegetni a dokkoló kérdését, meg hogy 1 / 2 / 4 db lemezt kezelő típus legyen-e. Az IB-3640SU3 4-lemezes dokkolóval egyébként van itt a topikban tapasztalat, de ha esetedben a médialejátszó és a tévé az előbb linkelt esethez hasonlóan szintén csak 1 db HDD-t tud kezelni, akkor azokhoz nyilván nem sok értelme lenne ilyet venni, használni.

[ Szerkesztve ]

(#5549) King Unique válasza Szőrös  (#5548) üzenetére


King Unique
titán

Ewent külső házat és IDE/SATA-USB adaptert már vettek, használnak itt a topikban egyesek. Viszont ilyen márkájú dokkolóval még nem nagyon van tapasztalat, de már volt szó itt említés szintjén az EW7014 modellről egy másik válaszban.

"Gondolom simán kéne neki mennie"

Elvileg igen. Viszont arról többször volt szó itt a topikban, hogy az ilyen eszközök elődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezete = PC, Mac & desktop OS, elsődlegesen ott garantálható leginkább a megfelelő kompatibilitás és működés. Illetve korábban volt itt olyan eset, ahol a Raspberry Pi-n történő használat is felmerült, ahol le van írva többek között az is, hogy ilyenkor célszerű a készülék topikjában, azaz a Raspberry Pi topikban is érdeklődni a konkrét tapasztalatok felől, mások milyen dokkolót, külső házat használnak hozzá, stb.

[ Szerkesztve ]

(#5604) King Unique válasza Intruder2k5 (#5602) üzenetére


King Unique
titán

Itt egyrészt ki lehet fogni akár gyári hibás külső házat is, de akkor minden eszköz és OS esetén produkálnia kellene a hibát, azaz hogy nem működik és sehol semmi. Ellenben ha a fiad gépen oké volt és rendesen működött Windowson/Linuxon (?), akkor ezért az előbbi nem igazán reális. Másrészt többször említve volt már ebben a topikban is, hogy az ilyen eszközöknél támogatás szempontjából az elsődlegesen preferált a PC, Mac + desktop OS környezet, ettől eltérőnél előfordulhatnak furcsaságok, lásd egy korábbi routeres példánál. + Routerek, tévék, lejátszók és társaik készülékeknél pl. a GPT partíciós séma, egyes fájlrendszerek, ezeknél bizonyos kombinációk megfelelő támogatása sem mindig adott és amiatt is lehetnek felismerési, kezelési problémák (példa). Valamint Linuxok esetében a kernel verziója sem teljesen mindegy, volt akinél adott kernellel meg sem nyikkant a külső ház, ellenben másikkal már működött (példa). Sőt, ilyenbe már magam is belefutottam, hogy 5.x kernellel nem kezelte a desktop Linux az adott külső házat, de érdekes módon csak azt a JMicron JMS567 chipes modellt, ellenben más külső házakat (pl. ASMedia vezérlősöket) meg igen. Ellenben másik kernelverziót használó Linuxon, valamint Windowson az előbbi is megfelelően működött. Szóval Linuxok esetén a kernel verziója mellett a külső háznál az USB-chip típusa (+ firmware) sem teljesen mindegy.

Ha szabad tudni, akkor ez a "nem látja" pontosan mit jelentett pl. a laptopnál Windows esetében, sem az eszközkezelőben, sem a lemezkezelőben nem jelent meg a külső meghajtó, az előbbinél nem volt hibakód? Valamint maga a külső ház működött, mármint bekapcsolt, rajta az állapotjelző LED világított, HDD felpörgött benne? A másik laptopnál gondolom igen, amelyiknél rendben működött, de akkor a Lenovo T500 laptop esetében is kellett volna normál esetben, meg ha maga a külső ház jó és nem gyári hibás.

Egyébként köszönjük a beszámolót! :R
Bár az nem teljesen tisztázott, hogy általános, vagy csak egyedi problémáról van-e szó az adott hardver- és szoftverkörnyezet függvényében.

[ Szerkesztve ]

(#5609) King Unique válasza BullZeye (#5608) üzenetére


King Unique
titán

Az ilyen USB-s külső házaknál a SMART támogatása rendszerint elég alap dolog szokott lenni, pláne manapság. Ami a leírtak alapján adott is az említett külső háznál, ha a PC-n futó Windowsnál pl. a HDS megjeleníti. Vagyis az egyértelműen a NAS, az azon futó OS/program hiányossága, hibája, ha ott nem támogatott, nem a külső házé. Ezért szoktam mindig nem véletlenül azt mondani, hogy az ilyen tárolóeszközöknél a megfelelő támogatás, kompatibilitás és működés eleve a PC, Mac & desktop OS környezetben adott elsődlegesen, nem az "egyéb" (pl. tévék, multimédia lejátszók, routerek, NAS-ok, stb.) környezetben. :N

[ Szerkesztve ]

(#5675) King Unique válasza TriX2010 (#5673) üzenetére


King Unique
titán

Ha PC-n, az ott futó Windowson tökéletesen működik a dokkoló, megfelelően detektálja mindkét foglalatban lévő HDD-t, ellenben a router, az azon futó OS nem, akkor eleve nincs miről beszélni. Mármint ez esetben nyilván nem a dokkoló hibája, hanem a router, az azon futó OS hibája, hiányossága, ha nem képes megfelelően kezelni. Ami az ilyen "A" (PC, Mac & desktop OS) helyett "B" kategóriás hardver- és szoftverkörnyezetben amúgy sem annyira meglepő, amiről már itt is volt szó számtalanszor. Az ügyben meg értelemszerűen a router, vagy az azon lévő OpenWrt / Tomato / egyéb firmware topikjában kellene érdeklődni, hogy miért nem kezeli és mit lehetne tenni ennek érdekében, mert az már értelemszerűen nem ennek a topiknak a témája.

(#5859) King Unique válasza ptesza (#5858) üzenetére


King Unique
titán

Ez a készenléti, más néven alvó mód, aminek a működéséről már többször volt szó itt, meg hogy normál esetben nyilván nem kell a készenléti állapotból történő ébresztéshez újraindítani magát az operációs rendszert, lásd egy másik esetnél leírtakat. Valamint arról is, hogy ha firmware szinten támogatja a külső ház az X perc utáni készenléti módot, akkor azt véglegesen módosítani illetve kikapcsolni is csak firmware szinten lehet (példa). Vagy másik lehetőség folyamatos olvasási / írási műveleteket generálni a külső házban lévő merevlemezen, ami ezáltal X perc teljesen inaktív állapot híján megakadályozza, hogy készenléti módba váltson a külső ház.
Az nem derült ki, hogy esetedben megfelelően támogatott hardver- és szoftverkörnyezetben (PC, Mac & desktop OS) az előbb leírtaknak megfelelően működik-e a készenléti mód az említett Kolink külső háznál. Ha igen, akkor egyértelműen a tv-box illetve az azon futó OpenMediaVault a probléma forrása és ez esetben értelemszerűen azon téma topikjában kellene érdeklődni a beállítási lehetőségek felől.

[ Szerkesztve ]

(#5934) King Unique válasza Meza (#5932) üzenetére


King Unique
titán

A kérdés először az, hogy az elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezetben, vagyis PC / Mac & desktop OS (pl. Windows / macOS / desktop Linux) esetén működik-e a leállítás, mármint hogy a PC kikapcsolása után kikapcsol-e a külső ház is. Ha igen, akkor a Sharkoon külső ház felől nyilván rendben van ennek támogatása és megfelelően működik ez a funkció.

Ha a médialejátszóhoz csatlakoztatva is működik a leállítás / kikapcsolás, akkor oké, ott is rendben van. Ha nem működik, ellenben a PC-nél igen, akkor az viszont egyértelműen a médialejátszó illetve az azon futó OS hibája és nem pedig a külső házé - pont ezért ilyenkor nem feltétlen megoldás másikat ajánlani, használni helyette - , ahol ilyenkor a problémát is értelemszerűen a médialejátszó felől megközelítve kellene megoldani, lásd az előző válaszban már linkelt példát.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.