Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:49:35

LOGOUT.hu

Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja
Kérdezés előtt, kérjük olvasd el az alábbi összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3701) VVoid válasza AxBattler (#3699) üzenetére


VVoid
aktív tag

Ha single módban használod, természetesen nem fogja formázni a lemezed, és egymástól függetlenül pakolgathatod ki/be a lemezeket használat közben is, persze a biztonságos leválasztás után.
Egyébként lehet a RAID változatot is venni, mert nem sokkal drágább, és ha egy idő után mégis meggondolod magad, és szeretnél RAID-et, kéznél van :)

(#3702) AxBattler válasza VVoid (#3701) üzenetére


AxBattler
félisten

Ha single módban használod, természetesen nem fogja formázni a lemezed, és egymástól függetlenül pakolgathatod ki/be a lemezeket használat közben is, persze a biztonságos leválasztás után.
Igen, ez lenne a terv. Persze cserélgetni nem szeretném sokat, csak a média fájlokat tárolnám e módon.

Egyébként lehet a RAID változatot is venni, mert nem sokkal drágább, és ha egy idő után mégis meggondolod magad, és szeretnél RAID-et, kéznél van
+ többet is ér, ha utólag el akarnám adni.
Viszont a 2 rekeszest nem láttam itthon RAID-es változatban, a 4 tárolós meg jócskán drágább a JBOD doboznál.

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#3703) VVoid válasza AxBattler (#3702) üzenetére


VVoid
aktív tag

Én ilyen 2 lemezest használok, kettőt is, csak ajánlani tudom:
[link]

(#3704) Clever0 válasza VVoid (#3703) üzenetére


Clever0
senior tag

Single módban két külön meghajtót látsz?
Oldalra is lehet fektetni?

(#3705) VVoid válasza Clever0 (#3704) üzenetére


VVoid
aktív tag

Igen, két külön meghajtót látsz.
Én oldalra fektettem :) Jár hozzá 4 db ragasztható gumiláb.

(#3706) AxBattler válasza VVoid (#3705) üzenetére


AxBattler
félisten

Single módban behelyezés előtt kell formázni a meghajtókat, vagy amolyan hot-swap megoldással működik a dolog?

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#3707) VVoid válasza AxBattler (#3706) üzenetére


VVoid
aktív tag

Single módban úgy működik a dolog, mintha két külön egylemezes külső rack-et használnál. Ha már formázva volt a lemez, használod, semmit nem kell tenni. Ha még nem volt formázva, bárhol formázhatod, gépben vagy rack-ban. RAID módban már nem így működik...

(#3708) AxBattler válasza VVoid (#3707) üzenetére


AxBattler
félisten

Akkor megnyugodtam. :R

Már csak azt kell eldöntenem: 2-es, vagy 4-es változatot vegyem. Utóbbi kapacitására valszeg' csak olyan 2 év múlva lesz szükségem, de talán már megéri most azt venni. Vagy vegyem a kisebbet, és majd akkor cseréljek a nagyobbra? Ezt még át kell gondolnom, + 15k HUF nem mindegy; viszont a RAID-es változat felárát nem fogom megfizetni.

[ Szerkesztve ]

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50, Silverstone Milo ML03 ..............................................................................................

(#3709) VVoid válasza AxBattler (#3708) üzenetére


VVoid
aktív tag

Ha csak úgy 2 év múlva lenne szükséged rá, akkor lehet, hogy a 2 lemezest érdemes venni. Ki tudja, mi lesz 2 év múlva, ha tényleg kelleni fog, lehet, szebbet/jobbat találsz azért a pénzért, vagy lehet, akkor már NAS-ra lesz szükséged, stb...
Másrészt, ha majd veszel mellé egy újabb 2 lemezest, fizikailag 2 külön eszközöd lesz, aminek megvannak az előnyei: csak azt használod, amelyikre éppen szükséged van; ha két külön helyen használnád; ha egyik bedöglik, a másik még hasznáható, stb. Én pl. örülök, hogy 2 darab 2 lemezest vettem, és nem egy 4-est, mert eddig csak előnyét láttam. De, nyilván, Neked kell döntened.

(#3710) Clever0 válasza VVoid (#3709) üzenetére


Clever0
senior tag

Milyen a sebessége a belső winyóhoz képest?

(#3711) VVoid válasza Clever0 (#3710) üzenetére


VVoid
aktív tag

Nagy file-ok másolásánál nagyjából hozza a vinyó saját sebességét (én WD Red-ekkel használom). Kisebb file-ok másolásánál picit lassabb, mint a belső vinyó, de ez az USB3 sajátossága a SATA3-hoz képest.
Talán van ATTO sebességteszt screenshotom, majd otthon megnézem, de nem biztos. Egyik első dolgom az volt, hogy leteszteltem, és megnyugodtam, hogy rackben is majdnem hozza azt a sebességet, mint belső vinyóként.

(#3712) Clever0 válasza VVoid (#3711) üzenetére


Clever0
senior tag

Hogy viselkedik a nagy GPT-s lemezeknél? Felismeri a PC-vel particionált és formázott lemezt?

(#3713) VVoid válasza Clever0 (#3712) üzenetére


VVoid
aktív tag

Felismeri, jól kezeli. Én GPT, NTFS-re formázott lemezekkel használom. PC-ben formáztam, azután kerültek át a rack-be. Single és RAID módban is így csináltam. Ha Single módban használod, átrakhatod kedved szerint PC-be és vissza a rackbe. Ha RAID1 módban használod, és átrakod PC-be, minden további nélkül használhatod. Ez hasznos akkor, ha megdöglik a rack, de a lemez jó, minden bűvészkedés nélkül hozzáférsz az adatokhoz. Persze RAID1 módban, ha már kivetted, használtad, írtál rá és viszatennéd, nem lesz konzisztens a másik lemez tartalmával. Ilyenkor passzolom, mit csinál, nem próbáltam ki, de adattal teli lemezekkel nem is akarom :).

(#3714) King Unique válasza Clever0 (#3710) üzenetére


King Unique
titán

A fentebb említett oldalon pont van róla egy teszt [link]. SSD-vel vsz menne ez feljebb is, bár annál a sebességet maga a chip határozza meg, hogy éppen SATA2 / SATA3 alapú-e. Az adatlapja szerint JM352 + JM5398s chip van benne, de JMicron oldalán nem találni róluk infót [link].

(#3713) VVoid: akkor ez a része is ok. :C

[ Szerkesztve ]

(#3715) Clever0 válasza King Unique (#3714) üzenetére


Clever0
senior tag

Egész jónak tűnik, kár hogy drágább (28eFt), mint két szóló rack (2*14eFt). Az eSata portján is kiadja a 2 belső winyót?

(#3716) VVoid válasza Clever0 (#3715) üzenetére


VVoid
aktív tag

eSata porton csak RAID1-ben néztem, gond nélkül ment.

(#3717) Cool Face válasza King Unique (#3673) üzenetére


Cool Face
aktív tag

Szia!

Megjött a portéka. Gondoltam mielőtt ráteszem a Raspberryre beszámolók róla, hogy mi van benne ahogy igértem. A Gondom viszont az hogy fel sem ismeri a gép :D Vagy is eszközkezelőből látom, a leválasztható usb eszközök között is ott van viszont az eszközök és meghajtók között nem szerepel, továbbá semmivel nem tudom elérni. :W WTF? :F
5let? amit már most látok, hogy nem lesz jó az a fejparkolás, kb 3 perc.

Szerk: Megvan noob voltam, inicializálás..

[ Szerkesztve ]

(#3718) Cool Face válasza King Unique (#3673) üzenetére


Cool Face
aktív tag

Bocsi a dupla posztért, de lejárt a szerkesztési idő. Remélem itt van minden amire kíváncsi voltál :)

(#3719) King Unique válasza Cool Face (#3718) üzenetére


King Unique
titán

Igen, az látszik, hogy JMicron chipes. Viszont a VID: 152D, PID: 2567 elsőre nem sokat mond, HDS és Smartmoontols adatbázisában sem találni pontos infót.
Látszik, hogy Win10 alatt használtad, ami támogatja az UASP módot, de a HDS 4.71-es verziója nem jelzi ki úgy a lemez információknál, mint a korábbiak. Eszközkezelőben azonban megnézhető [link]. Illetve alvó mód és leválasztás utáni leállítás érdekelne még. Persze csak, ha belefér és még nem lett rákötve a Pi-re. :R

Új merevlemezt meg nyilván inicializálni és partícionálni kell első alkalommal. Amúgy milyen HDD került bele?

[ Szerkesztve ]

(#3720) Cool Face válasza King Unique (#3719) üzenetére


Cool Face
aktív tag

Nah, visszatettem, hogy megnézzem viszont már ext4-be van, nem tudom, hogy ez mennyire befolyásolja a dolgokat, de az eszközkezelőben pl látható.Mind leválasztásnál, mind alvó módban egyből kikapcsolja a HDD-t. Ami viszont nagyon idegesítő, hogy 3! perc inaktivitás után egyből lekapcsolja. Ráadásul ez tuti nem parkolás, hallom mikor felpörög a HDD. 18 indulás/leállásnál tartok kb 4 óra után HDS szerint :W Ezzel mit tudok kezdeni Linux alatt? hdparm vagy mókóljam a firmwaret? Viszont tényleg hűvös és csendes. 29 fok nem megterhelő másolgatások közepette a WD Red 1TB amit végül vettem.

[ Szerkesztve ]

(#3721) jolti05


jolti05
őstag

Abban esetleg még kérhetek segítséget, hogy hogyan tudom a disk állapotát vizsgálni a külső rackben?
A HDSentinel-ben nem akar megjelenni az eszköz a "Kapcsolat nélküli lemezek állapotának betöltése" menüpontban.

A lassúság és a sok alvás része a túlélési stratégiámnak...

(#3722) King Unique válasza jolti05 (#3721) üzenetére


King Unique
titán

Hát pedig a HDS való erre a célra és normál esetben kezelnie kéne egy ilyen USB-s meghajtót. Ezen screenshoton a legalsó opció nincs tiltva véletlenül [link]? Továbbá Windows alatt pl. a CrystalDiskInfo használható még a disk állapotának monitorozására.

[ Szerkesztve ]

(#3723) jolti05 válasza King Unique (#3722) üzenetére


jolti05
őstag

Nincsen tiltva.
Amikor legutóbb telepítettem (igaz, még Windows 8.1 alatt), akkor is fél tucat verziót töltöttem le HDSentinelből, hogy olyat találjak, amiben megjelenik az offline eszközök között a meghajtó.
A CrystalDiskInfo sem látja a meghajtót. Ezzel a programmal korábban egyáltalán nem tudtam ezt elérni.

A lassúság és a sok alvás része a túlélési stratégiámnak...

(#3724) King Unique válasza Cool Face (#3720) üzenetére


King Unique
titán

Tehát sima BOT csatlakozású. Köszönöm az infókat! :R

A 3 perc valóban elég kevés, de érdemes megnézni a Windows energiagazdálkodását, illetve HDS-ben is lehet tiltani a leállítást [link]
Linux alatt is van lehetőség a tiltásra, amire a hdparm használható. Van rá többféle leírás [link], [link], [link], Raspberry Pi kapcsán külön is akad [link].

sudo hdparm -I /dev/sdx | grep level —► Aktuális érték lekérdezése.

sudo hdparm -B /dev/sdx —► Aktuális érték lekérdezése.

sudo hdparm -B 254 /dev/sdx —► Energiagazdálkodást engedélyezi (max. teljesítmény) és a fejparkolást tiltja.

sudo hdparm -B 255 /dev/sdx —► Energiagazdálkodást tiltja (max. teljesítmény) és a fejparkolást is tiltja.

Az x helyére értelemszerűen az adott lemez azonosítóját kell írni (pl. b / c / d) —► sdb / sdc / sdd. Továbbá általánosan a -B 254 értéket célszerű használni, a 255-öst nem minden merevlemeznél ajánlott beállítani! Ezen értékeknél elvileg a HDD sem fog leállni üresjáratban. Valamint a fejparkolás tiltását illetően, egyes HDD-k emiatt esetleg jobban melegedhetnek. Továbbá annyi szépséghibája van még a fenti parancsoknak, hogy újraindítás után nem jegyzi meg a merevlemez a beállított értéket és ismételten el kell végezni a műveletet.
Tehát, ha azt akarjuk, hogy ezzel ne kelljen vele minden indítás után foglalkozni, akkor automatizálni kell. Ahhoz viszont már kicsit komolyabb beállítás és több parancs szükséges. Elvileg ez a leírás is jó [link], de az Ubuntu topikban akadnak további, hasznos infók: [link], [link], [link]. Illetve érdemes lehet magának az eszköznek a topikjában is érdeklődni.

Firmware frissítés lehetősége JMicron chip esetén bizonytalanabb, illetve ennél a Thermaltake külső háznál még a chip pontos típusa sem ismert. Ha tudnánk is a pontos típust, akkor ahhoz megfelelő firmware-t keresni megint nem egyszerű. Ilyen téren az ASMedia vezérlős és PID: 55AA azonosítós külső házak jóval előnyösebbek, azoknál firmware szinten tiltható az alvó mód.

[ Szerkesztve ]

(#3725) King Unique válasza jolti05 (#3723) üzenetére


King Unique
titán

Azért ez így elég érdekes, mert nekem is van több ASM1053 chipes külső házam és az említett 2 program simán kezeli őket. Legutóbbi ilyen HDS felismerési problémánál az adott illetőnél a programban volt beállítva a fenti opció és amiatt nem kezelte rendesen. Ha nálad nem ez a gond, akkor nem tudom hirtelen, hogy mi okozza...? Esetleg egy screenshot jó lenne és akkor az alapján többet lehetne mondani. Illetve a legújabbat, a 4.71-es verziót érdemes használni a programból.

[ Szerkesztve ]

(#3726) Cool Face válasza King Unique (#3724) üzenetére


Cool Face
aktív tag

Köszönöm az alapos leirást, de a gond, hogy HD-idle-el pl egyáltalán nem működik a dolog, hdparm meg nem támogatja. :( Mennyivel egyszerűbb lenne átírni a frimware-t és minden rendszeren megfelelően működne. Windows az nem probléma, ott van 1000+1 lehetőség. A gondom linux alatt van. Ez hol életszerű, hogy 3 perc után lekapcsolja a hdd-t?

(#3727) King Unique válasza Cool Face (#3726) üzenetére


King Unique
titán

Hát igen, Linux alatt sajnos elég hiányos az USB 3.0 eszközök támogatása. Korábban néhány vezérlőnél összegeztem is [link]. Nálam a JMS567 chipet a legtöbb tool alapból nem támogatta, de a hdparm az pont működött. :D Illetve, ha korábban említed, hogy ilyen igényeid vannak, akkor biztosan a fentebb említett ASMedia típust javasoltam volna. 24/7-es használat ide, aktív hűtés oda.

Esetleg még a gyártónál lehetne érdeklődni ez ügyben, hátha megmondják a chip pontos típusát és javasolnak / küldenek hozzá firmware-t. Valamint elvileg a fórumán is lehetne kérdezni. Amúgy a termék oldalán nincs hozzá semmi, csak egy 2 oldalas felhasználói útmutató [link]...
Esetleg még lehetne keresni valami linuxos toolt, ami x időközönként folyamatosan ír a lemezre és ezzel meggátolja az automatikus leállítást. Mac OS X esetén pl. ott a Keep Drive Spinning erre a célra és Windows alá is van hasonló.

A 3 perc utáni leállítás nyilván üresjáratban van és, ha 1x leállt, utána már elvan alvó módban. Ha valami gyakorta felébreszti, majd megint leáll, az a nem éppen ideális. Amúgy tényleg kicsit kevés ez az érték, mert általában 10 - 30 perc az általános beállítás. De azért a legtöbb HDD általában kibír pár 10.000 indulást / leállást, szóval nem kell annyira túlparázni sem. Ha azonban zavar és fontosabb ez, mint az aktív hűtés + a fentebb említett dolgok nem járnak eredménnyel, akkor max. visszaviszed és kicserélteted másra. Veszel egy, a nemrég említett vezérlővel szerelt külső házat. Persze csak akkor, ha az adott boltban ez kivitelezhető.

[ Szerkesztve ]

(#3728) Cool Face válasza King Unique (#3727) üzenetére


Cool Face
aktív tag

Nah, sikerült működésre bírnom a hdparmot a linkelt útmutatód alapján :C a hdparm konfig fájába beírtam:
/dev/sda {
write_cache = on
spindown_time = 120
}

A beírt értéket azt jelenti, hogy (120*5=600) 10 perc után állítja csak le. Leteszteltem (stopperel :D) 5 perc után parkolás 10 perc után leállás. Ez már félig meddig okés lenne, a parkolással nincs is gondom, viszont a 10 percet még mindig keveslem. Mivel a megadható értékek 1-127 között lehetnek így nincs is lehetőség 10 percnél hosszabb időre? Próbáltam többet is beírni (240,360), de 10 perc volt mindig a limit. Mellesleg azt, hogy automatikusan elinduljon nem nehéz beállitani, csak a feljebb irt kódot kell betenni a konfig fájlba a leírás alapján. Neked van valami más 5leted erre?

(#3729) King Unique válasza Cool Face (#3728) üzenetére


King Unique
titán

Na, akkor mégiscsak támogatja és működik? :D

Ha 10 perc után állítja le, akkor vsz annyi (vagy nagyobb) lehet a rack gyári értéke és a 3 perc utáni leállítás az OS energiagazdálkodása miatt lehetett. Ugyanis a fentebb említett hsz-ben [link] se tudta felülírni a Windows beállítása a gyárinál nagyobb értéket. De ugyanúgy Linux esetén is max. 10 percig lehetett eltolni a leállítást.
Linux alatt a fentieken kívül egyéb ötletem nincs. Maximum annyi, hogy a fentebb említett Keep Drive Spinning működéséhez hasonlót kéne összehozni. Ezen linuxos leírás végén is említenek valamit [link]. Windows alatt egyébként a HDS-en kívül ezt az OS X-es megoldást a NoSleepHD | KeepAliveHD is tudja. Hát igen, ilyen terén elég jó helyzetben van a Windows és a felhasználói is. :))

[ Szerkesztve ]

(#3730) Cool Face válasza King Unique (#3729) üzenetére


Cool Face
aktív tag

jaja, műkszik :)

Benézek a linux fórumba hátha találok valamilyen megoldást erre. Máshol is szétnézek és ha megvan akkor írok ;)

[ Szerkesztve ]

(#3731) SchumiBácsi

Na újra itt vagyok :D

Melyik a ma kapható legjobb/megbízhatóbb USB rack 3.5" lemezhez? Hűtés miatt csak olyan rack érdekel amin elől-hátul valamilyen formában szellőzőrács van. A Sharkoon például ilyen. De a rohadt anyjába sehol nem lelek se USB3-ast se USB2-est. Ha van valahol hasonló, de igazából ez lenne jó mert az újabb változatoknál valahogy nem adnak a szellőzésre - Sharkoon/Chieftec teljesen zárt minden. USB3-ból vennék 3at kapásból, USB2-ből még többet. Csak kérdés ha Sharkoon nincs akkor milyet? Előköszi!

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#3732) King Unique válasza SchumiBácsi (#3731) üzenetére


King Unique
titán

A legjobb jelzőt ráaggatni valamelyikre eleve nem egyszerű. Amiknek kiemelkedően jó a hűtése azok pl.:

RaidSonic ICY BOX IB-351StU3S-B | Ár: [link]
Thermaltake ST0020 Max 5G | Ár: [link]

Viszont ezek nem olcsók, főleg az utóbbi nem, ami aktív hűtéses. Ha kicsit visszaolvasol, volt szó mostanában ezekről. A régebbi Sharkoon külső házak már valóban kifutóban vannak, az USB3-as Rapid-Case esetén is csak 1 találatot mutat az árgép. Az új Swift Case Pro USB 3.0 viszont kapható több helyen [link]. Ez is minőségi darab és az összefoglalóban van róla értékelés.
USB 2.0-ás külső házakat manapság én már nem nagyon vennék, mert eleve lassúak egy 3,5" HDD-hez, valamint a régebbi chip és firmware miatt egyes típusok max. 2 TB-os merevlemezt tudnak csak kezelni. Az összefoglalóban sem lettek nagyon ragozva, de a Sharkoon Rapid-Case megfelelő lehet és még kapható [link].

[ Szerkesztve ]

(#3733) SchumiBácsi válasza King Unique (#3732) üzenetére

Köszi! USB2 a kicsi HDD-khez menne, 500GB-ig. USB3 a majdani 1TB-osokhoz kell amikor kijönnek a gépből pár év múlva. Igazából a mostani USB3 rack kapacitás is lefedné, mert tavaly vettem 3-at is, de ha tudom hogy ez lesz vettem volna vagy 10-et.

Ez a swift case igen jól néz ki csak totál zárt... oszlopos fúróval megoldható lenne a hűtés, csak ilyenkor kell egy sosem használatos rack is aminek a sértetlen fémháza utazna garanciális esetben... Ahogy láttam a képekből az egész 2db részre szedhető. Amihez sehogyan nem nyúlunk az az előlap és a tálca amiben a HDD van. Hátoldal lecsavarozható, így ott könnyedén lehet fúrni ide-oda. A másik fő darab ami az egészet összefogja az maga a burkolat aminek az elején lehetne néhány furat.

Végül az egész megy a többi rackhez betokozva aktív hűtéssel... azért ha USB3-on megindulnak a dolgok hosszan, fűthet rendesen. A rapid Case nem para ebből a szempontból mert az elejében ott a hűtőrács, régi Chieftec CEB-35S szintén, kár hogy annak kimaradt az USB3-as verziója - nem kellett akkoriban HDD-t vennem.

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#3734) jolti05 válasza King Unique (#3725) üzenetére


jolti05
őstag

Készítettem néhány képet, fogalmam sincs, hogy mi lehet a baj. Mint írtam, legutóbb is szenvedtem vele, hogy előbukkanjon a drive, de most egyik HDSentinel verzióban sem találkozom vele :( Elég nyughatatlanná tesz, amikor valami nem akar rendesen működni, pedig elméleti akadálya nincs.

Az mennyire releváns, hogy a routerhez van csatlakoztatva?

A lassúság és a sok alvás része a túlélési stratégiámnak...

(#3735) batagy válasza jolti05 (#3734) üzenetére


batagy
őstag

Azt hogy érted, hogy routerhez van csatlakoztatva? Micsoda? Az USB-s vinyó van routerhez csatlakoztatva?

(#3736) jolti05 válasza batagy (#3735) üzenetére


jolti05
őstag

Így van.

A lassúság és a sok alvás része a túlélési stratégiámnak...

(#3737) King Unique válasza jolti05 (#3734) üzenetére


King Unique
titán

A 3 TB WD Red az mi, gépben / külső házban? Csak mert korábban azt írtad, hogy 3 TB-os merevlemez kerül majd bele. A szürke screenshot a NAS operációs rendszeréből van, amit böngészőből érsz el? Bár az meg csak 2 TB-osnak mutatja a lemezt.

"Az mennyire releváns, hogy a routerhez van csatlakoztatva?"

Pontosan ez okozhatja a problémát. Ugyanis a teljes körű kompatibilitás és normális működés csak PC, notebook + desktop OS alatti natív használatnál garantálható. Gondolom, ha előbbi feltételekkel van csatlakoztatva, akkor nincsenek ilyen problémák? Én is, ha megnyitom HDS-ben a "Kapcsolat nélküli lemezek állapotának betöltése" ablakot, akkor kilistázza szépen a korábban csatlakoztatott, de jelenleg leválasztott USB-s eszközöket.

[ Szerkesztve ]

(#3738) jolti05 válasza King Unique (#3737) üzenetére


jolti05
őstag

Igen, elnézést, azt nem írtam le, hogy végül úgy döntöttem, hogy a 2TB-os lemez kerül a rackbe, mert a 3TB-os ~másfélszer gyorsabb nála, így az újat inkább aktív használatra ítéltem.

Szintén igen, a szürke szekció a screenshot-on a router felületéről van, ezzel véltem prezentálni, hogy csatlakoztatva van a HDD és nem látja semmilyen szoftver.

Közvetlenül a PC-hez csatlakoztatva a rack-et, természetesen megjelenik a HDSentinel "kezdőképernyőjén" a külső vinyó. Ezt az imént kipróbáltam, de a leválasztás után ugyanúgy nincs ott az offline eszközök listájában a merevlemez.

A lassúság és a sok alvás része a túlélési stratégiámnak...

(#3739) batagy válasza jolti05 (#3736) üzenetére


batagy
őstag

Ha a rack a routerhez van csatlakoztatva, akkor a géphez NINCS csatlakoztatva.
Azaz , természetes, hogy a gépen nem látszik a vinyó, mivel nincs rá csatlakoztatva.

Hálózaton keresztül nem működik a SMART kiolvasás.

[ Szerkesztve ]

(#3740) jolti05 válasza batagy (#3739) üzenetére


jolti05
őstag

Ez így nem lehet tökéletesen igaz, mert 3 napja még HDSentinellel monitoroztam ugyanezt a HDD-t, ugyanígy csatlakoztatva. Ezt úgy sikerült elérnem, ahogy írtam korábban: több verziót töltöttem le és egyik esetében megjelent a meghajtó. Most az istenért sem akar.

A lassúság és a sok alvás része a túlélési stratégiámnak...

(#3741) batagy válasza jolti05 (#3740) üzenetére


batagy
őstag

Nos én lehet, hogy nem vagyok képben a HDD Sentinel (vagy más SMART monitorozó program) funkcionális képességeivel, de egy biztos, ahhoz hogy hálózaton keresztül kiolvassuk egy vinyó Smart adatait, azt a túloldalon (azaz itt a router oldalán) kell kiolvasni, és azt a router oldalán valamilyen formában meg kell osztani. Azaz a routeren futó alkalmazásnak valamilyen interfészen meg kell osztania ezt az információt. Én nem vagyok benne biztos hogy a router vagy a gépen a HDS ezt tudja, de lehetséges hogy el vagyok maradva. Ez esetben elnézést kérek, ha így van. Én legalábbis még nem hallottam ilyen funkcionalitásról.

Olyan van, hogy a routeren futó OS (vagy azon egy app) kiolvassa a lokális smart adatokat, de hogy azt egy szabványos interfészen meg is osztja, arról nem tudok. Hacsaknem UPNP / DLNA vagy más protokollon keresztül, de szerintem nem.

[ Szerkesztve ]

(#3742) jolti05 válasza batagy (#3741) üzenetére


jolti05
őstag

Én véletlenül sem szeretnék vitatkozni, ne érts félre (nem értek hozzá igazán), csak annyi biztos, hogy HDSentinelt használtam még pár napja arra, ami most nem megy.

Esetemben van más opció, amivel legalább néha rá tudok nézni a rack-ben lévő merevlemezre?

A lassúság és a sok alvás része a túlélési stratégiámnak...

(#3743) King Unique válasza jolti05 (#3738) üzenetére


King Unique
titán

Így már más. Ha közvetlenül a PC-hez csatlakoztatod, akkor leválasztás után újra visszarakja az offline eszközök listájába. Hogy nálad mért nem működik, azt nem tudom, de onnan visszarakni is eleve csak a program fizetős verziójában lehet. Illetve mért is olyan fontos ez?

Amit a fórumtárs mond az logikus, mert ha fizikálisan nincs csatlakoztatva az adott gépre és OS-hez, akkor utóbbin futó program eleve nem is fogja megjeleníteni. Bár a HDS elvileg tud hálózati meghajtókat kezelni, illetve az Enterprise verzió távoli hozzáférést is [link]. Azt viszont jó lenne tudni, hogy neked melyik verzióval sikerült összehozni, hogyan és pontosan mit?

Tehát a fentebb említettek miatt vsz más programok sem fogják kezelni Windows alatt. Linux esetén is van lehetőség monitorozni a külső HDD állapotát, de az egyes chipek támogatása elég vegyes [link]. Illetve Linuxra van ingyenes verziója a HDS-nek, de az meg elég korlátolt.

[ Szerkesztve ]

(#3744) jolti05 válasza King Unique (#3743) üzenetére


jolti05
őstag

Nem akarom szépíteni a dolgot, ha jól emlékszem, akkor egy 4.70/4.71 portable verziót raktam a gépre és egy másik helyről szerzett kulccsal aktiváltam. Előbbi szerintem az official oldalról volt és megjelent benne a külső HDD-m, de aktiválás után eltűnt onnan, ezzel szenvedtem sokat még pár hete Windows 8.1-en (most maradni szeretnék a 10-esen és licence-t vásárolni), tulajdonképpen, hogy hogyan tudom ott tartani a merevlemezt a listában úgy, hogy nem jár le a szoftver.

A mit sikerült összehozni kérdésre a válasz: Az offline listában megjelent a vinyó és hozzá tudtam adni a "főképernyőhöz", csak más színnel jelent meg, mint a többi meghajtó, azt hiszem sötétebb zöld volt.

Ez a felállás most nem működik, semelyik verzióban sem akar megjelenni a menüben a csatlakoztatott hálózati meghajtó.

Azért érzem fontosnak a merevlemez monitorozását, mert tárolok rajta érzékeny adatot és szeretnék arról tudni, ha elkezd romlani az állapota, ugyanakkor elég macerásnak érzem azt, hogy egy ellenőrzéshez mindig ki kelljen húzni a routerből és a tápból a rack-et, valamint a (kvázi) kábelcsatornából ki kelljen szednem a tápkábelét, hogy le tudjam ellenőrizni a merevlemez állapotát.

Tehát, ha papíron ennek így nem is kellene működnie, nálam akkor is ment.

A lassúság és a sok alvás része a túlélési stratégiámnak...

(#3745) King Unique válasza jolti05 (#3744) üzenetére


King Unique
titán

Értem és elhiszem, hogy működött, de a miértre hirtelen nem tudom a választ. Mivel ez esetben leginkább programspecifikus dologról van szó, így célszerű lenne annak topikjában érdeklődni. Ami meg is történt, ahogy olvasom, de válasz nem jött rá. Esetleg, ha pontosabban leírod, vagy magánál a fejlesztőnél érdeklődsz privát üzenet / e-mail formájában, akkor hátha.

Igen, nyilván fontos a merevlemez állapotának monitorozása. Linux alatt a smartmontools elvileg támogatja az ASM1053 (PID: 55AA) chipet, ahogy fentebb is linkeltem. Persze Windows alatt a HDS jobban értelmezhető adatokat mutat és normál használat esetén nem is lenne ezzel probléma. Csak ugye router és egyéb eszközökön való használat már körülményesebbé teszi a dolgot.

[ Szerkesztve ]

(#3746) batagy válasza King Unique (#3745) üzenetére


batagy
őstag

Ott választ nem is fog kapni, mert március 16-án beírta hogy tárgytalan, ha csak újra fel nem teszi a kérdést.

Még valami: A "Kapcsolat nélküli lemezek állapotának betöltése" szerintem nem a hálózati elérésű HDD-k betöltését jelenti, hanem azt, hogy a leválasztott HDD-k jelenjenek meg (a legutolsó ismert állapotaikkal), gondolom. Nem néztem utána, de csak így volna értelme. Tehát, annak a menünek szerintem semmi köze a hálózati vinyók eléréséhez. De érdemes volna megkérdezni a HDS topikban.

[ Szerkesztve ]

(#3747) jolti05 válasza King Unique (#3745) üzenetére


jolti05
őstag

Kissé bánom, hogy nem csináltam screenshot-ot, mert így nem tudok teljes mértékben hiteles lenni.

Magam is arra gondoltam, hogy írok a info@hdsentinel.com-ra egy üzenetet, hátha tudnak rá valami okosat mondani.

Természetesen elolvastam, amit írtál és a linkeket is meg szoktam nézni. Egyszer szívesen belefolynék mélyebben a témába, de egyelőre a legegyszerűbb megoldás után kutatok, ami egyértelműen az, hogy egy Windowsos diagnosztikai programmal figyelem a hálózati meghajtót. Szerintem ennek működnie kellene, amit abból gondolok, hogy már működött.

batagy: Igen, pontosan azért írtam, hogy tárgytalan, mert néhány napnyi próbálkozás (már amennyi idő marad esténként az ilyesmire) után megjelent a meghajtó és ott is maradt. Ezen kívül egyébként nagyon könnyen elképzelhetőnek tartom, hogy abban a topikban nem kapnék választ egy ilyen specifikus kérdésre.

Konklúzió: írok szentineléknek, hátha kisül valami okosság.

Még valamire reakció: márpedig nekem ott megjelent a hálózati meghajtó.

[ Szerkesztve ]

A lassúság és a sok alvás része a túlélési stratégiámnak...

(#3748) jolti05 válasza batagy (#3746) üzenetére


jolti05
őstag

Újra megpendítettem a témát a Sentinel topikban.

A lassúság és a sok alvás része a túlélési stratégiámnak...

(#3749) batagy válasza jolti05 (#3747) üzenetére


batagy
őstag

Egyébként engem is nagyon érdekel ez, szóval amúgy támogatom hogy utánajárj. :)
Nálam is egy NAS fut a hálózaton.

SZERK: OK.

De most hogy elolvastam a kérdésed a HDS topikban, beugrott valami. Szerintem a HDS a vinyók sorozatszáma alapján tárolja a múltjukat. Ezért, mivel a racket (az adott vinyóval) közvetlen a gépen is nézted, ezért azt megjegyezte. Nem lehet az, hogy amikor úgy gondoltad, hogy a hálózaton látja a vinyót, valójában ezt a menüpontot bekapcsoltad, és a múltbéli (immár leválaszott) vinyót láttad?
Mint írtam szerintem a "Kapcsolat nélküli lemezek állapotának betöltése" menünek nincs köze a hálózati meghajtókhoz. De reméljük a HDS topikban válaszolnak.

[ Szerkesztve ]

(#3750) jolti05 válasza batagy (#3749) üzenetére


jolti05
őstag

Én teljes mértékben el tudnám fogadni, hogy nem olvashatók ki adatok úgy, hogy a routerhez van csatlakoztatva a drive, de úgy, hogy ez már nálam működött, sokkal nehezebb csak úgy ennyiben hagynom :)

Nálad kifejezetten NAS fut, vagy csak úgy "NAS", mint nálam, hogy egy külső meghajtó?

Az emailt elküldtem, ha válaszolnak, mindenképpen jelentkezem.

A lassúság és a sok alvás része a túlélési stratégiámnak...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.