Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:49:35

LOGOUT.hu

Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja
Kérdezés előtt, kérjük olvasd el az alábbi összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2551) Davidkoma válasza King Unique (#2550) üzenetére


Davidkoma
tag

Ezidáig (korábbi firmmel) nem állt le, ha leválasztottam a tálcán lévő opcióval, de majd megnézem.

Amit kifogásolok/hiányolok a Sharkoonnál, hogy itt a firmware, a leírás elég szűkszavú, de hozzáférhető, az átlagfelhasználó (én) megveszi, hisz látja, hogy a weboldalukon is van hozzá javítás, foglalkoznak a termékükkel.
A doboz csili-vili, de jobban megnézve inkább csak szép, mint informatív.
Kibontva meg kis tasakban csavarok, kis csavarhúzó, meg egy kb. A/6-os papírfecni, mint manuál.(?)
Igaz, a kis ábrák magukért beszélnek, de semmi plusz információ.
A letölthető firmware is dettó, elindítod, aztán pislogsz, hogy mi micsoda (nem a fájlok, a Tool-nál az opciók).
X-ek meg körök, rövidítések, mint valami rejtvény.
A Support meg. jó ez igy, meg maj' lesz valami talán.

Jó, ennyi pénzért (cirka 20 Euróért) mit várok el, de csavarhúzó azért minden háztartásban akad, ahol számítógép is van, de a kérdéses dolgokat egy oldalon összefoglalhatták volna, akinek gondja/kérdése van, úgy is először a gyártónál néz körül, ha már a manuál ilyen fecniféle.

(#2552) Davidkoma


Davidkoma
tag

Na az előbb állt le a wincsi a Sharkoon-ban. Leválasztottam, és ugyanúgy, mint #2545-ben vlevi-nek, itt is égve hagyja a ledet, miután leállt a HDD forgása. (Az alvó üzemmódnál is ugyanúgy mint vlevi írta, olyankor nincs led-fény.

(#2553) liszi70


liszi70
nagyúr

Na, én is összeraktam most a Sharkoon Rapid-Case házat, tettem bele egy 3 terás WD. Red-et. Sajnos nem tudom most különösebben tesztelni, mert nyaralni vagyunk, csak egy laptop van nálam. (Kedden kaptam meg a csomagot, utána rögtön utaztunk is.) Szóval nem tudtam a Dune médialejátszóval kipróbálni a kikapcsolást.
Az elmúlt napok frissítési leírásai, infói kicsit magasak nekem, belemélyedni most nem tudok, megmondaná valaki egy mondatban, hogy ha a nyákon 1053 szerepel, az most jó, vagy rossz, a készenlétbe állás és az automatikus kikapcsolás szempontjából? :B

(#2554) Gedeon31 válasza liszi70 (#2553) üzenetére


Gedeon31
addikt

Ez a Sharkoon Rapid-Case bele lehetne rakni egy SATA 2-es HDD-t is? Régi gépemből kiszedtem a HDD-t kellene neki egy ház. :)

(#2555) Davidkoma válasza liszi70 (#2553) üzenetére


Davidkoma
tag

liszi70:
Tessék, egy mondatban: megoldható a "stand by" és a "kikapcs.", ha alapból nem menne.
Olybá tűnik, aki most vesz Rapid Case 3.0-at, annak 1053-as ASMedia jut.

Szerintem ne nagyon "Rack"-ezzél most, élvezd a nyaralást, kapcsolódj ki, úgy is hamar eltelik a szabi. :K
Jó pihenést!

Gedeon31:
Persze, megy Sata2-vel és Sata1-el is (lásd nálam), arra vigyázz, hogy ne forrófejű példányt tegyél bele. Nálam a régi 7200-as túlságosan melegszik.

(#2556) azka79


azka79
aktív tag

Sziasztok,

Van 2db Sharkoon Rapid Case-em (Asmedia). A Gyártó honlapjáról letöltött firmware orvosolja a standby-kor folyamatosan világító kék led problémát???

(#2557) King Unique válasza azka79 (#2556) üzenetére


King Unique
titán

Azt nem tudom, h abban alapból be van-e állítva a HDD Stanby és Eup Enabled, de firmware firssítés előtt is be lehet állítani manuálisan. [link], [link].
Az a kérdés, milyen ASMedia chip van a tieidben, mert ha 1051, akkor azoknál működik a fenti dolog, akár a Sharkoon oldaláról leszedhetővel, akár mással is [link].
Ha 1053 chip, akkor azzal ezek nem kompatibilisek, fentebb fórumtárs ezzel próbálta megoldani, úgy tűnik sikeresen.

[ Szerkesztve ]

(#2558) azka79 válasza King Unique (#2557) üzenetére


azka79
aktív tag

Egy Synology usbstation2-re vannak kötve a vinyók, Hibátlanul leállnak, csak folyamatosan villágít a kék led. és így nem tudom mikor van standby-ba.

(#2559) King Unique válasza azka79 (#2558) üzenetére


King Unique
titán

Milyen chip van a Rapid-Case-ekben :F
Külső multimédiás eszközökkel való működés mindig kicsit "más", mint PC, notebook esetében, hasonló esetről számoltak be nemrég TV-n [link].
Illetve itt alvó mód, leállítás kapcsán, maga a HDD leállítása a lényeg, LED világít, v sem, az másodlagos. Persze jó, ha az is kialszik és van olyan szituáció ahol működik, de azért kikapcsolni se annyira megerőltető a házon lévő kapcsolóval.

[ Szerkesztve ]

(#2560) fricc_ válasza Davidkoma (#2544) üzenetére


fricc_
tag

Gratulálok.
Akkor van remény :-)

Nekem meg pont az kellene hogy ne álljon le (ez most is OK), de be lehessen kapcsolni a 2T-s kapcsolót....
Ha ez egy módosított file, lehet hogy be tudom kapcsolni a 2T-t de tétlenségnél meg leállítja... hiába állítom be manuálisan?
Azt hiszem rá kéne kérdezni ott a fórumon :-)

(#2561) tomp válasza fricc_ (#2560) üzenetére


tomp
félisten

Ha pc-n használod akkor a HDSentinellel megoldható, hogy ne álljon le. Nekem a 1051-es chipesnél folyamatosan fut a program a háttérben.

Amúgy nem tudom másnak is feltűnt e de ha az usb kábele be van dugva a másik eszközbe akkor leállhat a merevlemez. De ha kihúzzuk az usb-t akkor már nem állítja le!

(#2562) liszi70 válasza Davidkoma (#2555) üzenetére


liszi70
nagyúr

"egy mondatban: megoldható a "stand by" és a "kikapcs.", ha alapból nem menne."

Rendben, köszönöm, jövő hét végén tudom letesztelni a Dune-nel. Ha valami nem kerek, majd jelentkezek a konkrét megoldásért! :) Köszi!

(#2563) troszti válasza King Unique (#2557) üzenetére


troszti
aktív tag

Ezeket szerinted tudom állítgatni mac-en is?

fiokmuhely.hu ...ahol nem csak fiókok készülnek

(#2564) tomp


tomp
félisten

Tesztelgettem a Rapid Case-t.
A rackben egy 5400-on pörgő Samsung F2 EcoGreen vinyó van. 43GB a szabad hely az 500-ból(465)


Ahol kijön az USB 3.0 sebessége:

USB 2.0-val:

(#2565) King Unique válasza troszti (#2563) üzenetére


King Unique
titán

Szerintem Mac OS X alatt nem működik az MPTool :N , legalábbis ezen oldalon utalnak rá.
Tehát vagy Windows-os gépre átvinni a racket, v OS X alatt virtuális gép, abban hozzárendelés stb. jöhet szóba, de utóbbi macerásabb...

(#2566) troszti válasza King Unique (#2565) üzenetére


troszti
aktív tag

És ha egyszer windowsos gépen beállítom, akkor az úgy is marad? Vagy nagyon hülyeséget kérdeztem? :DD
Nem igazán tudom hova tenni a firmware feladatát/szerepét... :F

fiokmuhely.hu ...ahol nem csak fiókok készülnek

(#2567) King Unique válasza troszti (#2566) üzenetére


King Unique
titán

Ha egyszer be lett állítva, akkor az úgy is marad. :K
Olyan a firmware, mint egy mini kis oprendszer, tárolja a beállításokat, meghatározza az eszköz működését stb., az a lelke ezeknek.
Aztán azt nem tudom OS X alatt alapból hogyan működik, mert gondolom Rapid-Case kapcsán kérdezted, de korábban volt róla szó, h elvileg maga a chip/ rack aszem ott is használható.

Szerk:
tehát ha lenti érvényes, akkor egy próbát megér Mac alatt is, hamar kiderül, h műödik-e, v sem. :K

(#2568) Davidkoma : én is csak az "OS X User" bekezdés alapján állítottam, de ha valóban ez a helyzet, akkor kösz a kiigazítást :R

[ Szerkesztve ]

(#2568) Davidkoma válasza troszti (#2566) üzenetére


Davidkoma
tag

Hali!

Bocs, hogy beleszólok.
A 1053-as firmware-emhez a linket, ahonnét a frissítést leszedtem egy Mac-es fórumféle? adta, Google-találat után jutottam a Mac-es oldalra, ahonnét ez a link látszott, amit King Unique is belinkelt.
Tehát Mac-es felhasználók(nak) is ez a win-es megoldást linkelték Mac-es fórumtársak.
Ha lett volna közvetlen megoldás Mac-alá, szerintem azt írták volna a kérdezőnek.

(#2569) troszti válasza King Unique (#2567) üzenetére


troszti
aktív tag

Köszönöm. :R
Jövö hét elején megjön, úgyhogy akkor kiprópálom, és beszámolok majd róla, ha érdekel titeket.

fiokmuhely.hu ...ahol nem csak fiókok készülnek

(#2570) lethos


lethos
tag

Sziasztok!

Szeretnék külső racket venni.
(fontos hogy tudja USB3-at)
Ezeket néztem ki:
- Thermaltake ST0025Z Silver River 5G 3,5" külső HDD ház USB 3.0 Fekete
(előny alu fémház)
vagy
- Thermaltake ST0020E Max 5 G 3.5" USB fekete
(előny 2 ventillátor)

Szerintetek melyik legyen? vagy esetleg teljesen más ajánlat is érdekel....

Előre is köszi, a válaszokat.

(#2571) Davidkoma válasza lethos (#2570) üzenetére


Davidkoma
tag

Hali!

Amíg nem ír ide egy Thermaltake-tulaj, aki saját infókkal tud szolgálni, addig pár észrevétel:
-Mindkét tipusnál max. 2TB-os HDD-méretet ad meg a gyártó. Ez persze lehet, hogy neked most elég, de gondolj arra, ha kölcsön kapnál egy nagyobb HDD-t, vagy jövőre beruháznál egy tárolóba, ne emiatt kelljen kisebbet venned bele.
-A passzív hűtésű 0025-ös szerintem kissé túlárazott (szerintem), ugyan az a körítés jár hozzá, mint a fentebb taglalt Sharkoon Rapid Case USB3.0-hoz vagy egyéb 3.5"-os USB3-as külső házakhoz, a fém borítás is általános ezeken, márkafüggetlenül.
-A ventilátoros változat melegedésre hajlamosabb HDD-hez ideális lehet, de plusz zajforrás a később hangosabbá váló két propeller miatt. Az ára ennek már duplája a Sharkoon-féle házikónak, igaz, ez a kevés aktív hűtésű 3.5-ös mobilrack között nem kirívó.
Régen volt a Transcendnek is 8-centis ventivel szerelt 3.5-ös rack-je, a Storejet is USB3-as csatlakozású volt, ha ragaszkodsz az aktívhoz, és ha beszerezhető még, vedd számításba esetleg azt is, Power Saving: 10 perc után, hőfokfigyelés, igényfüggő veti-fordulat (más kérdés, hogy mekkora HDD-t kezel max.-ban)

(#2572) lethos válasza Davidkoma (#2571) üzenetére


lethos
tag

köszi az infót! :)

a kollegáim is Sharkoon rack-et ajánották, így az lett.
További szép napot!

(#2573) King Unique válasza lethos (#2570) üzenetére


King Unique
titán

Jó dolgokat vetett fel a fórumtárs, de azért kiegészíteném:

Bár itt a topikban az aktív hűtéses (ventilátoros) rackek kevésbé ajánlottak, a idővel egyre hangosábbá váló ventilátor miatt, azért nem rossz az ST0020E . Nem tudom majd mikorra lesz zajos (ha az lesz), de sokanál hangtalan és kezel 3 TB HDD-t, v akár nagyobbat is: [link], [link].
A Silver River megint nagyon minőségi és jó rack, de tényleg kicsit túlárazott és ugyanarra a célra megfelelhet a Sharkoon Rapid-Case is.

Tehát előbbit, akkor érdemes, ha esetleg 7200 PRM-es HDD-t tennél bele (nem annyira ajánlott), v pusztán jó hűtése miatt, mert nyáron se nagyon megy benne 35°C fölé a vinyó. Viszont ami negatívum nála, h jobbára műanyag a rack...
A másik már fém és egész minőségi, ott a rászánni kívnt keret lehet döntő tényéző a Rapid-Case-el szemben.

úgy látom elkéstem, de végsősoron a Sharkoon is jó választás :K .

[ Szerkesztve ]

(#2576) Kékes525


Kékes525
félisten

Megjött a Sharkoon Rapid Case USB3 és a WD Red HDD duo.

Nagyon tetszik, rendkívül csendes, kézzel megfogva a házat rezgést abszolúte nem éreztem, úgyhogy leválasztás után füllel meghallgatva kellett detektálnom, hogy a HDD leállt e. Nem állt le, pörgött utána is és a LED is világított. Hát ez szerintem nem olyan baj, kézzel kikapcsoltam.

Eddig Chieftec rack-em voltak Seagate ST2000DL003-9VT166, SAMSUNG HD204UI és WD Green lemezekkel, de ezeknél kézzel megfogva egyértelműen éreztem hogy pörög e a vincseszter, vagy nem és persze jól egyértelműen hallható volt a működésük. Itt azonban kézzel nem, csak füllel közel hajolva volt csak a működés detektálható.

A rack chipjéről azért nem készítettem képet, mert a nagy örömben elfeledkeztem róla és mivel nem tudom hogy az összeszerelés volt e olyan jó, hogy működés közben abszolúte nem rezeg a HDD, nem akartam szétszedni.

A rendszerem:

CPU típusa: QuadCore Intel Core i5-2500, 3915 MHz (38 x 103)

Alaplap neve: Asus P8Z68-V Pro/Gen3 (2 PCI, 2 PCI-E x1, 3 PCI-E x16, 4 DDR3 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN, IEEE-1394)

Rendszermemória: 16352 MB (DDR3-1333 DDR3 SDRAM)

Opr. neve: Microsoft Windows 7 Professional 64bit

Nincs új skin felrakva, csak klasszikus felülettel és saját beállítás van.

Kép:

A tesztek sorban:

Atto:

HD Tune:

Crystal:

Sentinel - decimális adatmező:

Sentinel - Lemez tulajdonságok és információk:

ASMedia MPTool (eredeti beállításokkal, semmit sem állítottam!):

TC másolás 14 GB file-al:

[ Szerkesztve ]

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#2577) troszti


troszti
aktív tag

Sziasztok!

Megjött a Rapid Case. Szintén egy WD Red (3TB) pörög benne. A kérdésem az lenne, hogy hogyan tudom beállítani, hogy biztonságos leválasztás után leállítsa a HDD-t? Asmedia 1053-as chip van benne.

Köszi,

fiokmuhely.hu ...ahol nem csak fiókok készülnek

(#2578) DJ. Ru$y


DJ. Ru$y
félisten

Nem pontosan rack, de néhol abba a kategóriába sorolják és nem találtam "dokkolós" topicot :)

Szóval szükségem lenne egy olyan HDD dokkolóra, amelyik tud legalább egy 2.5", 3.5" SATA merevlemezt kezelni (jobb lenne a kettő) illetve ezek mellett tud 3.5" IDE és/vagy 2.5" IDE tudom kettőbe valószínűleg könnyebb lenne megoldani, legalábbis sejtem, ha bárki tudna bármit ajánlani megköszönném, a Google a barátom volt, de nem jártunk teljes sikerrel, a 2 SATA + IDE már feladta a feladatot neki is. :(
Köszi.

Szakmai kérdésekre privátban nem válaszolok! Használd a fórumot! | R.I.P PH!TV!

(#2579) Davidkoma válasza DJ. Ru$y (#2578) üzenetére


Davidkoma
tag

Kukkold meg ezt: Sharkoon DriveLink Combo 3.0

A gyártó szerint 4 Teráig kezel HDD-t, 100 centis USB3.0-ás madzagja van.

Ára itthon ~10000 Ft körül.

(#2580) Davidkoma válasza troszti (#2577) üzenetére


Davidkoma
tag

Hali!

#2544-ben írtam a módisítást.Nekem szintén 1053-as "jutott", amihez -a márkatársakhoz hasonlóan- nem alkalmas a gyártó oldaláról letölthető firm.
Amint írtam, nekem fontos lenne, hogy inaktív állapotban leálljon a benne lévő Wincsi, ez most úgy tűnik megoldódott. Nagyobb HDD még nem zuhant bele, így ilyen tapasztalataim még nincsenek.
A leválasztás után leállítást assz'em még nem néztem, de szerintem az is megy már vele biztonságosan.

(#2581) Kékes525 válasza troszti (#2577) üzenetére


Kékes525
félisten

USB3-SATA-UASP1 Sleep and Large Volume Firmware Update

Ezt kövesd. A topikban egyik kollégának ment.

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#2582) troszti válasza Kékes525 (#2581) üzenetére


troszti
aktív tag

Köszönöm :)

fiokmuhely.hu ...ahol nem csak fiókok készülnek

(#2583) DJ. Ru$y válasza Davidkoma (#2579) üzenetére


DJ. Ru$y
félisten

Köszönöm! Nem is tudom miért csak a "beállítgathatós" dokkolókat néztem eddig. Köszi tényleg. :R

Szakmai kérdésekre privátban nem válaszolok! Használd a fórumot! | R.I.P PH!TV!

(#2584) JokerMaffia


JokerMaffia
tag

Sziasztok!

Véleményetek érdekelne, erről a dokkolóról -> [link] . Létezik hasonló, ami tudásban hasonlókat tudja? Fontos a 3.0 usb csatlakozás, Sata merevlemez méreteket 2,5" & 3,5" kezelje. Köszönöm.

(#2585) tupacamaru válasza JokerMaffia (#2584) üzenetére


tupacamaru
veterán

Ha a felébe kerül az kizáró ok? [link]

Hello, a nevem Inigo Montoya! Megölted apámat, készülj a halálra!!!................................................................... Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember...............................

(#2586) JokerMaffia válasza tupacamaru (#2585) üzenetére


JokerMaffia
tag

Nem dehogy, épp ellenkezőleg, még jobb! Köszönöm. :R Általam mutatott dokkolót magam is drágálltam, nem gondoltam hogy van olcsóbb. Tapasztalataitok milyenek a készülékről?

(#2587) azka79


azka79
aktív tag

Sziasztok,

Van egy WD MyBook-om, szeretném kivenni a HDD-t. Tudom majd a HDD-t használni egy dokkolóban?

(#2588) King Unique válasza azka79 (#2587) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Fizikálisan, mivel egy szabványos SATA-s HDD van benne meg lehetne oldani, viszont ha újabb típusú My Book külső meghajtód van, akkor macerás a dolog....mivel ezeknél már hardveres titkosítás van és ezért másik gép/ ház nem fogja látni az adatokat, v magát a partíciót se, mert ahhoz a saját USB-SATA bridge átalakítója szükséges, h dekódolja.
Esetleg, ha nem kellenek róla a cuccok és látszana lemezkezelőben, akkor meg lehet próbálni partíciót törölni és újból létrehozni, v a diskpart clean módszerrel [link], [link] (utóbbit kellő körültekintéssel!!)

Amúgy mért akarod kivenni belőle, vmi gond van vele, netán melegszik :F

[ Szerkesztve ]

(#2589) azka79 válasza King Unique (#2588) üzenetére


azka79
aktív tag

Szia,

Köszönöm a válaszodat. Egy régi 500GB-os ról van szó. Van másik 2db is 2TB+1.5TB
Egyszerűbb lenne dokkolóban használni, nem kell az adapterrel bajlódni stb...csak backupra használnám

(#2590) King Unique válasza azka79 (#2589) üzenetére


King Unique
titán

Ha régi sima USB2-es típusok [link], [link], akkor azoknál nem tudom pontosan, ott még lehet nem volt ilyesféle hardveres titkosítás, meg kell próbálni.

(#2591) liszi70 válasza liszi70 (#2553) üzenetére


liszi70
nagyúr

Sziasztok!

Jelentem a Sharkoon Rapid-Case USB3 és WD Red tökéletesen együttműködik a Dune médialejátszómmal, kikapcsol és aludni is megy, úgyhogy minden OK. Nagyon halk, nem melegszik, perfect! :C

(#2592) Rayfull


Rayfull
tag

Igazából nem a házzal, hanem a benne lévő vinyóval kapcsolatban lenne kérdésem. Ha 8óra használat után 45 fokra megy fel kánikulában, akkor az jó? És az normális, hogy a vinyó Hdtune elérési ideje a netes képek alapján kb olyan 15ms, nekem viszont a házban usb 2-vel 16-17ms?

WD EZEX 64MB 7200RPM

(Érdekes, hogy a régebbi HDD-k elérési ideje 12-13ms, a mostaniknak meg 13-15ms)

(#2593) Alex1978


Alex1978
csendes tag

Sziasztok!

Pár jó tanácsot kérnék! Kezdő vagyok külső mobil rack (ill. dokkoló) témában.
Mint sokan itt e témában én is szeretnék egy nagyobb HDD-t adattárolásra és egy 3.5" külső mobil rack-et (vagy HDD-dokkolót). A HDD nagyjából már kiválasztva: WD Red 2TB v. 3TB lesz.

Van egy régi asztali gépem(WinXP), néhány megtelt IDE merevlemezzel (de van USB2.0) és egy öregecske laptop(Vista), szintén USB2.0-val.

Pár korábbi oldalt átolvastam, de nem jutottam döntésre. Többen is a Sharkoon Rapid-Case 3.5" SATA USB3-at ajánljátok ellenben az eSATA-s változattal. Azt értem, hogy az USB3 rack visszafelé kompatibilis az USB2-vel, tehát gondom nem lenne. (Bár amíg új PC-t nem veszek, addig nem nagyon fogom tudni kihasználni az USB3 sebességét.) Az eSATA-s változaton van(!) USB2-es csatlakozó is, ami jelenleg nekem elegendő/kihasználható lenne. (A jövőbeli új PC-re gondolva pedig szerintem USB3 helyett jobb lenne az eSATA-s. Vagy tévedek? Mintha egyik ismerősöm azt mondta volna, hogy az eSATA jobb az USB3-nál.)

Szóval lenne pár kérdésem:

1. Mi az előnye az USB3-as Sharkoon Rapid Case-nek az eSATA-sal szemben (illetve mi az eSATA-s hátránya)?

2. Mennyire melegednek a WD Red merevlemezek az aktív hűtés nélküli külső rack-ben vagy éppen egy HDD-dokkolóban?

3. Megér-e +5000-6000 Ft-ot beruházni egy Thermaltake ST0020E(USB3.0) vagy ST0021E(eSATA + USB2.0) rack-be ellenben a Sharkoon Rapid-Case rack-kel?
(Állítólag az aktív hűtés sokat segithet nyáron. Ellenben nem tudom, mennyi gondot okozhat a hiánya. S valaki írta, hogy az aktív hűtéssel ellátott rack-ben elromlik a venti és zajos lesz.)

4.a.) Igaz-e (amit sajnos csak néhol tüntetnek fel), hogy külső mobil rack-eknél a max. HDD kapacitás: USB2-n 2TB, eSATA 4TB és USB3 esetében 6TB?
4.b.) USB2 tényleg csak 2TB-ot látna a 3TB-os merevlemezből? S ha 2-3 részre lenne partícionálva a 3TB?

Elnézést a sok kérdésért!
Remélem, tudtok segíteni!

Üdv, Alex

szerk.: Sikerült a link-eket javítani és rendesen berakni. :B

[ Szerkesztve ]

"In a digital binary world, are you the zero or The One?"

(#2594) vlevi válasza Alex1978 (#2593) üzenetére


vlevi
nagyúr

"Van egy régi asztali gépem(WinXP)"
Akkor a 3TB-os lemezt sajnos felejtds el, mert az XP nem ismeri a GPT particinonálást, és az MBR partíciós tábla maximum 2.2TB-os partíciókat képes kezelni. És itt nem az a lényeg, hogy USB1, vagy 2, 3, esetleg eSata, hanem a partíciós tábla. Az MBR, amit kb. az első PC (80-as évek) óta használnak, annak egyszerűen ez a felső méretkorlátja. Nem a partíció mérete,hanem maga a partíciós táblába beírható terület felosztása. Ezért nagyobb HDD-t nem tud felosztani az MBR. Az újabb partícionálási módszer, a GPT, az bőven a terabájtos kapacitás fölött is használható, ezért szokták mostanában ezt használni.

Az, hogy hány TB-ot írnak rá a külső házra, az csak azért van (ahogy korábban valaki idelinkelte, a Sharkoon erre vonatkozó válaszát), pusztán azért van, mert amikor a rack készült, akkor nem volt nagyobb merevlemez, amivel ki tudták volna próbálni. Mostmár, hogy van 6TB-os HDD is, és a Sharkoon letesztelte, ezért rá merik írni a házra, hogy akár 6TB-os lemez is megy vele. De 10TB-ot most sem írnak rá, mert ki tudja, milyen technológiai megoldással fog készülni a 6-nál nagyobb HDD, lehet, hogy azt tényleg nem vinné.

A másik, az USB2-3-Esata dologra. Az USB3-as HDD-t nyugodtan bedughatod USB2-be is, tökéletesen fog vele működni, természetesen max 25Mbyte/sec körüli sebességen.
Az USB3 csak azért jobb az eSata-nál, mert mostanra már sokkal elterjedtebb. A mai lapok mindegyikén van 2-4-8db USB3-as csatlakozó, míg, ha eSata-sat akarsz, akkor azt kicsit nehezebb találni. Ráadásul, ha valahova máshova vinni kell a cuccot, akkor ott nem valószínű, hogy lesz eSata (de valószínűbb, hogy USB3 lesz), de csak USB2-re fogod tudni használni.

Amúgy pedig bármelyik régi gépet, amin van kicsi PCI-E csatlakozó, azt 2-3 ezer forintból fel lehet okosiítani USB3-ra, egy ilyennel : [link]

WD RED merevlemez egyáltalán nem melegszik. Amikor kb 1 éve megvettem az enyémet, szintén Sharkoon házikóba, akkor jónéhányszáz gigát rámásoltam, és se hang, se hő. Cserébe viszont egy picikét lassab, mint egy átlagos, desktop pc-be való hdd, de adattárolásnál ez nem lényeges.

[ Szerkesztve ]

(#2595) King Unique válasza Alex1978 (#2593) üzenetére


King Unique
titán

Kiegészíteném vlevi hozzászólását néhány dologgal.

• Sharkoon Asmedia chipes, aminél az MPToolban "elvileg" be lehet állítani a 2 TB opciót [link], így akár az XP is tud 2,2 TB-nál nagyobb HDD-t kezelni.

• USB3 egyrészt visszafelé kompatibilis, másrészt csak az eszköz oldal felőle csatlakozója speciális (B/ Mini-B/ Micro-B) a gazda oldali csatlakozó, ami a gép USB-portjába megy, az szabványos Type A [link]. ---> tehát ezért felesleges olyan racket venned, amin külön van USB2 csatlakozó.

• USB3 és eSATA kb. ugyanazt tudja azonos HDD-vel, de utóbbi apróbb fájlok másolásában, vmint nyers erőben kicsit jobb. Viszont előbbi elterjedtebb, operációs rendszer is olajozottabban kezeli és jövőben inkább ilyet érdemes venni, hacsak nincs gépeden célirányosan eSATA csatlakozó.

• Thermaltake rackek nem rosszak, de nem feltétlenül érik meg a felárat, korábban kifejtettem: [link].
Egy 5400 RPM-es Red meg amúgy sem melegszik annyira, elég a Sharkoon passzív hűtése is neki, ahogy kollega is mondta.
bár tény, h az ST0020E valóban jobban hűt, ahogy linkben is említve van, de max azért érdemes megvenni, mert amúgy műanyag stb..

[ Szerkesztve ]

(#2596) vlevi válasza King Unique (#2595) üzenetére


vlevi
nagyúr

Igazad van, itt kifejtik bővebben, hogy hogyan oldják meg a nagyobb HDD-k kezelését.

[link]

A lényeg, hogy ezzel az opcióval a régi rendszerek, amik legalább az advanced formatot ismerik, azok el fogják érni a 2TB-nál nagyobb partíciót, de csak akkor, ha a HDD a sharkoon házban volt partícionálva és formázva. Ugyanis, ha rendesen, a gépben particonálják, akkor természetesen nem érvényesül a sharkoonban beállított opció.

Ésakkor itt is még tovább világosodtam advanced format témakörben, mégpedig, hogy legalább háromfféle dolgot kell megkülönböztetni.
4K native - Ez azt jelenti, hogy 4KByte-os blokkokra van formázva a HDD, és az oprendszer felé is így működik. Ezt a Win8 és későbbi rendszerek ismerik így.
Advanced Format or 512E : Ez egy kicsit cseles, valójában 4K-s blokkméretet használ, de az oprendszer felé még a régi, 512 byte-os blokkméretet hazudja a rendszer. Vista, Win7, 8, satöbbik ismerik és használják ezt. XP NEM!!!
És a legrégibb, az 512 byteos szektorméret, ezt természetesen minden rendszer ismerni fogja.
Itt pedig egy másik dolog, ha nagy HDD-t, pl a képen szereplő 1TB-os WD Greent szeretnék XP-n használni, azzal is kell egy kicsit babrálni.
Are you ready for 4k sector drives?

[ Szerkesztve ]

(#2597) Alex1978 válasza Alex1978 (#2593) üzenetére


Alex1978
csendes tag

Köszönöm a hasznos infókat!

S mit szóltok a 4.a. és 4.b. kérdéseimhez? (S tegyük félre a WinXP-t kicsit. Lényeg, hogy a laptop-omon Vista van. Remélem okosabb kicsit... :U )

4.a.) Igaz-e (amit sajnos csak néhol tüntetnek fel), hogy külső mobil rack-eknél a max. HDD kapacitás: USB2-n 2TB, eSATA 4TB és USB3 esetében 6TB?
4.b.) USB2 tényleg csak 2TB-ot látna a 3TB-os merevlemezből? S ha 2-3 részre lenne partícionálva a 3TB?

Rapid-Case 3.5" eSATA (+USB2.0), írja lent: "Note: Max. HDD capacity: USB 2TB; eSATA 4TB"
Vajon a 3TB-ot 2-3 részre partícionálva már látná (a Vista) USB2.0-ás kapcsolat esetén vagy mindenképp csak max. 2TB-ot látna? :F

Rapid-Case 3.5" SATA USB3.0, írja lent: "Notes: Max. HDD capacity 6TB"
Ez abban az esetben is igaz, ha az USB3.0-ás mobil rack a laptop-on USB2.0-ra van csatlakoztatva? Vagy a 2TB-nál nagyobb méretű HDD-t (pl.: a Vista) is csak USB3.0-án keresztül látná?

[ Szerkesztve ]

"In a digital binary world, are you the zero or The One?"

(#2598) vlevi válasza Alex1978 (#2597) üzenetére


vlevi
nagyúr

Ebben nem vagyok biztos, mert nem próbáltam ekkora HDD-ket, de szerintem az USB2-esekre azért van 2TB írva, mert olyan régiek már a csak USB2-es eszközök, hogy akkor még nem volt nagyobb HDD. Nézd meg, mikori az az eSata-s USB rack. A PDF-ből letölthető kompatibilitási listáján még csak ME/2000/XP szerepel.

(#2600) King Unique válasza vlevi (#2596) üzenetére


King Unique
titán

Szektorméretbe nem mélyedtem bele, de valóban figyelni kell arra is.
Maga a fenti opció lényege, h 2,2 TB+ HDD-t MBR-re particionálva is tudnak így kezelni a régi rendszerek, mert pl. az XP nem ismeri/ kezeli a GPT-t...max külső programmal.

(#2597) Alex1978: nem próbáltam USB2-es Rapid-Case-t, de ha írja a gyártó, akkor vsz annyi a limit. Illetve "USB2-n 2TB, eSATA 4TB és USB3 esetében 6TB" felvetésre reagálva, ez Sharkoon-nál van így, más rackeknél pl. USB3 esetében 3/ 4 TB a limit van feltüntetve, minden a benne lévő chiptől és annak firmware-rétől függ.
De mivel USB3-as Rapid-Case-t veszel, ez a része nem lesz gond.

Alap esetben belső HDD-ként pl. XP alá raksz egy 3 TB-os HDD-t, nem is tudod több részre particionálni, de külsőt se, mert csak 746 GB-ot fog belőle látni.
Vista az SP1-től felfele tudja kezelni a 3 TB HDD-ket, 64 bit + UEFI meg csak az ekkora vinyóról való bootoláshoz elengedhetetlen, ahogy többi újabb Windows esetében is.
Külső adattárnál, maga a rack belseje, vezérlőchip a lényeg, az kezeli le elsődlegesen a HDD-t és küldi oprendszer felé az információkat. Ha az OK, akkor "elvileg" mindegy , h USB 2.0/-3.0-ba van-e dugva.

Másik dolog, h a nagy kapacitású merevlemezt támogatnia kell a BIOS-nak is, ha pl. a notiba beteszed bootolni,, + ha túl régi a notebook és BIOS (2009, v az előtti), akkor elképzelhető, h az is problémát jelenthet. Külső adattárnál, mivel fenti elv alapján a rack chipje kezeli le, ez vsz nem lesz gond.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.