Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:49:35

LOGOUT.hu

Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
Kérdezés előtt, kérjük olvasd el az alábbi összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1036) King Unique válasza pinnacle (#1033) üzenetére


King Unique
titán

Leválasztás utáni áramelvétel is javarészt chipfüggő, de függ oprendszertől is. Win XP alatt próbálnád, ott biztos leállna pörgés is, újabb 7/ 8/ 8.1 Windows-okban nem mindig. Találkoztam már olyan esettel is, h Win7 Ultimate alatt pörgött tovább, de Professional alatt már nem... :F

A megoldást egy registry bejegyzés módosítása jelenti (Global) [link].
Vagy, ha ezt bemásolod egy txt fájlba és .reg kiterjesztéssel mented el, akkor auto hozzáadja a HubG értéket:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\usbhub\hubg]
"EnableDiagnosticMode"=dword:00000000
"DisableOnSoftRemove"=dword:00000001

De volt, h ezt alkalmazva se mindig állt le nálam mindegyik 2,5" külső vinyóm, de esetek többségében ez használ. Elején említve, ez nagyon is chipfüggő lehet, mert pl. WD My Passportok leállnak szinte minden rendszeren azonnal, ott nem kell ilyenekkel szórakozni.

[ Szerkesztve ]

(#1042) King Unique válasza batagy (#1041) üzenetére


King Unique
titán

Én is nézegettem ezt, de ha alapból már bent van egy érték, akkor működnie kéne, v csak flash-elésnél aktiválja lehet :F
Tehát alvó mód kipipálva, leválasztáskor motor leállítás összefüggésben van-e vele nem tudom pontosan, de annak is működni kéne, főleg, ha a registry buhera is megvolt.
ASM1051 gyakori chip, nagyon sok Raidsonic-ba olyan van, pl. az IB-231StU3-G, de ott nem volt ilyenre panasz, igaz lehet vsz régebbi firmware verzió volt rajta.

(#1094) King Unique válasza madle (#1093) üzenetére


King Unique
titán

Az, h oprendszerből normálisan le legyen választva a külső háttértár, az a legfontosabb. A motor leállítása az más, ha leáll eltávolításkor, az a legjobb, de ez erősen függ külső vinyóban lévő vezérlőchiptől , valamint operációs rendszertől. Ha előbbi OK és be van állítva benne a leállítás, akkor utóbbi - oprendszer - szokott bekavarni, de arra is van megoldás [link]. (registry módosítás után restart!)

Amúgy milyen rack és Toshiba notivinyó pontosan, csak statisztikailag? :)

[ Szerkesztve ]

(#1096) King Unique válasza madle (#1095) üzenetére


King Unique
titán

USB2-es, v már az új USB3-as, háza fém/ műanyag, milyen chip van benne (ha látszik) ??
Ez egy tool-free rack, registry módosítást megcsinálva már leáll, alvó mód (= x perc után történő auto leállítás) műdödik :F
lehet régi cuccok jobban össze voltak rakva, nem mint mostanság, a tervezett elavulás korában...igaz ez HDD-kre is, sok mostani notebook-ban, pár hónap - fél év után döglenek a gyári új vinyók...

[ Szerkesztve ]

(#1354) King Unique válasza Bélabácsi (#1351) üzenetére


King Unique
titán

Hát, ezek szerint az újabb gyártású rackeket már mind ASM1053/-1153E chipekkel szállítják, ami szívás... mert nincs hozzá firmware és MP Tool flashelés se akar ezekkel működni —► alvó módot, leválasztás utáni HDD leállítást vsz nem fogod tudni beállítani... :N
Nemrég vett vki ugyanilyen racket, de ASM1051 chippel. Gyárilag nála se voltak ezek beállítva (nálad sincs, mindenhol X és Never), de egy flasheléssel könnyen megoldotta [link]. Esetleg, amit ő beállított, azt megpróbálhatod te is, de gyanítom a 1x53 chip miatt hibaüzenetet fog dobni...
Az a Windows registry buhera csak egy "másod beállítási szint", mert OS-től is függ, h leállítja-e, de elsődlegesen a vezérlőchip és annak firmware beállításai határozzák meg. Értelemszerűen, ha már ott nem támogatott, akkor hiába állítasz bármi mást...

UASP mód jó kérdés, azt hirtelen én sem tudom, h működése pontosan minek a függvénye, rack firmware-ben kéne-e még vmit bekapcsolni, v csak szimplán megfelelő alaplap, driver kell hozzá, utána kell nézni.

(#1352) BullZeye: küllemre valóban pofás, de infók, tesztek tényleg nem nagyon találhatóak róla, itt topikban se vett ilyet még senki... :N Viszont ezen bemutató [link] alapján látszik, h kb. olyasféle, mint az LC-Power 25U3 Becrux [link]. Egyik sem csavaros HDD rögzítésű belül, mind2 miniUSB csatlakozós, formára is hasonlóak. Az előbbi link képein nem látszik pontosan a vezérlőchip feliratozása, de eme oldal infója alapján ASM1051. Bár azóta lehet ezt is már 1x53-as chipekkel dobálják...
Én 1053-nak nézném elsőre. Jó, h találtál egy normális felbontású képet.

[ Szerkesztve ]

(#1637) King Unique válasza rabbit87 (#1634) üzenetére


King Unique
titán

Azért azt írhattad volna, h milyen Seagate, mert nem mindegy? Pl. WD Scorpio Blue-nál se mindegyik állítgatja le a motort, az új X-es végződésűeknél gyakoribb.
Egyik kollega OS X alatt a Keep Drive Spinning nevő programmal tiltotta alvó módot, ami aszem 30 másodpercenként ír a lemezre egy kis fájlt. Ennek Windowsra van 2 alternatívája (köszönet érte a másik topikban a kollégáknak!), az első a NoSleepHD, amely natívan csak Win7-re telepíthető, 8.1-nél már csak kompatibilitási módban fut. Illetve az újabb és Win8-cal is kompatibilis No Disk Sleep még, ami alkalmas a feladatra.

A Windows energiagazdálkodásának babrálása láthatóan nem hozott eredményt, inkább a külső rack adott VID-PID azonosítója alapján, egy registry, vagy PowerShell megoldást érdemes még kipróbálni [link].

Ennyit tudtam segíteni a témában, ha ezekkel se működik az alvó mód tiltása, akkor passzolom...

[ Szerkesztve ]

(#1698) King Unique válasza sittes79 (#1697) üzenetére


King Unique
titán

Nem kötelező ezzel foglalkozni.
Csak előnyös, ha leválasztás után leállítja a merevlemezt is benne, főleg 2,5" rackeknél.

Az, hogy lehet-e piszkálni a firmware-t, attól függ milyen USB chip van benne, annak mi a PID azonosítója. Legjobb, ha ASMedia 1051 és 55AA a PID, de ha utóbbi stimmel, akkor akár újabb chipeseknél is működik a firmware update.
Leírások néhány fórumtárs által: [link], itt ennek az ellenkezőjét kell csinálni, mert ez a kikapcsolásra vonatkozik [link], [link].

Illetve Windows esetén, főleg Win7-nél a registry-ben is lehet állítani az USB-port leválasztás utáni aktív/ inaktív állapotát [link]. De, ha a fimrware-ben nincs bekapcsolva az adott opció, vagy nem lehet, akkor ez önmagában nem sokat ér.

[ Szerkesztve ]

(#1700) King Unique válasza szacsee (#1699) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

TV-kompatibilitás és használat:
Ilyen téren általában a gyárilag összeszerelt típusok jobbak, de egy népszerű gyártó chipjét tartalmazó külső rack se problémás azért.
TV-n azt kell megnézni, van-e rajta "HDD" jelölésű, 1 - 1,2 A-es USB-port, mert azok valók 2,5" külső vinyóhoz. A sima 0,5 A-es mindig lutri, hogy meghajtja-e. Egy 2,5" 5400-as felpörgéskor veszi fel a legnagyobb áramot, amely elérhet ~4-5 W (0,8 - 1 A) értéket is, majd utána a működésnél beáll ~ 2,1-3.x W-os energiafelvételre. Ha a 2.0 port jobbféle, rövid ideig a felpörgetéshez le tud adni magasabb áramot is (megfelelő hardver), ha nem , akkor nem indítja el. Ha van tobb port, akkor meg ott az Y kábel.
TV-n is célszerű pl. a Source/ Tools gombokat megnyomva, a menüjében kiválasztani az USB hardver biztonságos eltávolítása lehetőséget, majd utána lehúz. Vagy TV kikapcs és utána lehúz.

Adott OS-ben eltávolítás, merevlemez leállítás:
Ez vezérlőchip és firmware függő. NEM létszükséglet, hogy leállítsa (+üresjáratban alvó mód működjön), de főleg a 2,5"-oknál előnyös lehet. ASMedia esetében lutri, adott gyártó éppen mit állít be, illetve flashelni, frissíteni, csak az 55AA PID azonosítójú rackek esetében lehet. A Genesis Logic, JMicron vezérlős rackek legtöbbször leállítják a merevlemezt és alvó mód is szokott működni.
Ha chip+firmware terén támogatott a dolog de nem áll le, akkor adott OS miatt van, mert aktívan tartja leállítás után az USB-portokat. Windows esetében a registry hack, Linux esetében meg disztró függő is, hogy pl. grafikus felületen melyik állítja le fullosan, vagy csak lecsatolja szimplán és utána felcsatolható marad.
Ha felrakod az udisks csomagot, azzal root módban megoldható a leválasztás és a port áramtalanítása=merevlemez leállítás is 2 paranccsal: (ha pl. sdb1 a külső vinyó)
udisks --unmount /dev/sdb1
udisks --detach /dev/sdb

Fémház, belső merevlemez rögzítés:
Előbbi feltételnek a legtöbb 2,5" külső rack megfelel, utóbbinál nem mindegyiknél rögzíthető csavarral az alaphoz a HDD, de jobb házak megfelelően vannak kialakítva, egyes részeik kiékelve a winchestert, ami így nem lötyög benne.

Tehát a célodnak a fentebb említett vezérlős rackek felelnének meg leginkább, mint pl. Delock 42486, Chieftec CEB 2511-U3 és CEB-7025S, utóbbiról teszt is készült. Aztán eBay-es házak is szóba jöhetnek [link], [link], azoknál is chip függő, hogy leállítja-e a HDD-t.
Webáruház kínálatát elnézve akad sok jó, elsőre szóba jöhetnek Delock és Sharkoon rackek, mert azok legtöbbször JMicron chipesek.

[ Szerkesztve ]

(#1812) King Unique válasza csubuka (#1811) üzenetére


King Unique
titán

Írta, hogy üresjáratban leállítja neki (=merevlemez full leáll), tehát a chip támogatja ezen funkciót. Ha ez működik, akkor általában a biztonságos leválasztás utáni pörgés leállítása is. Viszont screenshot alapján Win7 van gépeden, annál meg az OS energiagazdálkodása, illetve az aktív USB-port jelenség bekavarhat (ha pl. pendrive LED-je sem alszik ki leválasztás után, akkor aktív). Azt registry-ben, egy értéket hozzáadva lehet módosítani.

Power Off USB Port when Safely Removed USB Device in Windows 7

Amúgy ezek a leállítások nem létszükségletek, leválasztáskor, ha a kábelt kihúzod és szépen, egyenletesen leáll a motor, akkor ok. Ha állandóan vészleállást csinál és kattan (fejet kicsapja), az a nem igazán optimális.

[ Szerkesztve ]

(#2232) King Unique válasza Frenky89 (#2231) üzenetére


King Unique
titán

Ha Win7 alatt nem állítja le, akkor azért is lehet, mert aktívan tartja az USB-portokat (főleg Ultimate), de ez a biztonságos registry hack megoldja. Kell neki egy restart is.
Nálam, mint mondtam, csak a HS van bekapcsolva, de leáll simán Win7/ 8.1/ 10 alatt is 2.0 és 3.0 porton nézve egyaránt.
Ha ez nem oldja meg, akkor lehet esetleg babrálni a beállításokat, bár hirtelen nem is tudom, hogy a leállításért közvetlenül melyik felelős, mert olyan házam is van, ahol minden X, mégis leáll frankón?
Amúgy alvó mód értéke nálad Null, ezek szerint üresjáratban ki sem kapcsol, mert nálam Never, de 10 perc után leállítja? Igaz ahhoz HD Sentinelt is ki kellett arra az időre kapcsolnom, mert amiatt nem állt le...

Tehát érdekes, hogy te már egy ilyen verziót kaptál, más beállításokkal, de zsír új rajta a firmware is, szal az már önmagában pozitívum. :K A chip az gondolom nálad is ASM1053, ha megnézed + tray

(#2353) King Unique válasza tpeter77 (#2352) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Először is nagyon köszönjük a bemutatót! :R

Igazán az ASMedia chipek és firmware-ek témaköre van kivesézve, ott be is lehet állítani, ha 55AA a PID.
De JMicron terén kevesebb a tapasztalat...bár nemrég vett vki egy Arctic 2,5" házat JMS566 chippel [link] és őt is zavarta az alvó mód. Ő "talált" vmi firmware-t hozzá és abban elvileg be lehet állítani, írt is róla egy cikket [link].
Illetve nem csak ASMedia, hanem JMicron usbdev oldal is van, ahol vannak fent firmware-ek, leírások stb. De station-drivers oldalán is van fent JMS551 fimrware.

Viszont ezeket nem igazán próbálgattuk, úgyhogy csak saját felelősségre, mert egy balul elsült művelet, akár a rack-et is tönkre vághatja!

"nem akkor áll le a lemez forgása, amikor rákattintunk az eltávolítás ikonra, hanem onnantól pontosan 2 perc múlva"
2 perc után szerintem alvóba rakja ismét, mert a leválasztás utáni leállításnak kb. azonnal vagy pár-néhány másodperc múlva a merevlemezt is le kéne állítania. Ha WIn7, akkor ezt a registry bejegyzés módosítás (aktív USB-port) megoldást érdemes megpróbálni.

[ Szerkesztve ]

(#2361) King Unique válasza jeni (#2359) üzenetére


King Unique
titán

Az MP Tool screenshot alapján 2 rack van csatlakoztatva. Gondolom a fölső a Revoltec, abban van a HDD, vagy az alsó :F
Ha a fölső, az érdekes, mert a fórumtársnál 1053 chip van és a 1153 PID ASM1153 chipre utal. Legalábbis összefoglalóba ezt írta a kolléga, de a tesztben ASM1053-ra írta.
Még a jobb fölső ikon (Device infó) lett volna érdekes.

"Hiába rögzíthető a keretre, ha maga a külső ház amolyan rátolós és az nem rögzül legalábbis kívülről nem láttok csavarokat."
Én ilyet nem írtam. :N Az IB-268StU3-B esetében rögzíthető belülről az alaplemezre a HDD és a külső burkolaton is kívülről vannak rögzítőcsavarok.

"Leválasztás után nem áll le."
Mármint tálcán hardver biztzonságos eltávolítása? Az lehet OS függő is, ha registry-ben nincs beállítva a fenti dolog. TeeJay-nél leállt a Revoltec. Alvó mód nálad működik?

(#2377) King Unique válasza tpeter77 (#2375) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

1. Az alvó állapot az, amikor 2 perc múlva leáll. Ha nálad egyik interfész esetében sem áll le közvetlenül leállítás után, akkor vsz a chip és/ vagy firmware nem támogatja ezen funkciót. Aszem nálad WIn7 van és még a registry-s dolog is be lett állítva és még úgy sem működik. Kösz az infót, akkor majd az új táblázatban is javítani kell. Időben szóltál.

2. Az alvó módnak és a fejparkolásnak nem sok köze van egymáshoz, azon kívül, hogy kikapcsolt állapotban nyilván nem parkolgat. Hiába pörög tovább, attól még ugyanúgy parkolja a fejet. Ha pl. HDS-ben maxra húzod az APM-et, vagy tiltod a leállást, azzal mérsékelni lehet, de teljesen tiltani nem. Ez merevlemez függő dolog. Jelentősen csökkenteni, vagy kikapcsolni csak WD-knél lehet, ha átállítod a wdidle3 programmal SATA-n. Csak ezért nem kell 7200-as Black-et venni, mert előbbivel beállítva, megteszi a Blue is. Illetve adattárnak amúgy is 5400-asok javasoltak, WD-ből pl. a Blue, Red.

A JMicron firmware frissítési és beállítási lehetőségeket csak tájékoztató jelleggel említettük meg, nem lett olyan szinten kipróbálva, mint ASMedia esetében.
"Open Firmware File Error!"
Látom be van pipálva a a Firmware update. A meglévő gyári firmware-t akarod flashelni, vagy leszedtél hozzá új firmware-t is? Mert, ha nem, akkor lehet az a baja, illetve nem jó a firmware hozzá.
Várd meg batagy szaki válaszát!

[ Szerkesztve ]

(#2391) King Unique válasza Kolondrum (#2390) üzenetére


King Unique
titán

Előfordulhat eltérő működés különféle gépek, azok USB-portjai, driverek, oprendszerek esetén, amin valóban nem könnyű kiigazodni.
Vsz azért ébred fel, mert vmi program, rendszerfolyamat időszakosan hozzányúl.
Win7 alatt lehet alapból nem áll le, mert az aktív USB-port probléma áll fenn és a registry-t kell megtúrni a fenti link alapján. Bár én ezt leginkább Ultimate esetén tapasztaltam, Professional alatt nem kellett módosítani, ahogy 8.1/ 10 alatt sem.
Win10-nél azt én is tapasztaltam, hogy nálam nem 10 perc után ment alvóba, mint 7/ 8.1 esetén, hanem kb. 15-30 perc kellett neki...nem tudom mit csinált vele a 10-es :F

(#2771) King Unique válasza pirate777 (#2770) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

A sebességprobléma kapcsán, azt nem írtad milyen rendszer alatt és mivel nézted, mert pl. Win7 alatt az USB 3.0 driver hiánya, vagy épp nem megfelelő 3.0 driver is okozhat furcsaságokat. De olyan is előfordul, hogy a Windows sz@rakodik és restart után helyreáll a sebesség is. Egy 2,5" WD Red üresen USB 3.0 portban ~ 115 MB/s körüli sebességet tud szekvenciális mérésnél és gyakorlati fájlmásolásnál (nagy fájlok) [teszt]. Na persze, ha már tele van másolva, vagy a forrás meghajtó lassabb, akkor nyilván nem lesz ennyi. A Kolink rack + WD Blue csak egy dolog, az lett volna az érdekes, ha másik házba téve gyorsabb lett volna a Red.

A leválasztás utáni HDD leállítás megint olyan dolog, hogy a Windows beállításai is befolyásolhatják, pl. az aktív USB port jelensége. De a registry-hez egy értéket hozzáadva, ez is kiküszöbölhető [link], [link]. A másik fórumtársnál, a 3,5" külső ház ugyanezzel a vezérlővel leállította a HDD-t [link]. Igaz ez USB 3.0 + eSATA változat volt és a firmware beállítások is lehetnek eltérőek.

Tehát összességében, bár vannak a Zalman háznak előnyei, de mégsem az igazi. Talán a Thermaltake beválik, majd várjuk a fejleményeket. Ha az sem, akkor meg valóban találsz az összefoglalóban is bőven alternatívát.

Köszönjük az információkat! :R

[ Szerkesztve ]

(#2781) King Unique válasza MaxxDamage (#2780) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Azt már talán írtam, hogy előtte le kéne tesztelni, hogy az általad hiányolt leválasztás utáni leállítás a registry módosítás után működik-e. Ha nem, utána lehet firmware frissítéssel próbálkozni, amibe eleve csak indokolt esetben célszerű belevágni.
Látszik, hogy 55AA a PID, ami ok, viszont a rajta lévő 13062011b900 firmware újabb, mint a computerbase & plugable oldalán lévő 130107917d00 verzió. Ha nincs más, akár arra is lehet (vissza)frissíteni, ha engedi, de egy flash is megpróbálható, ha annyira bele akarsz piszkálni. Az, hogy a Device Info mit mutat, nem minden esetben mérvadó, mert a csupa X = kikapcsolt értéknél is működhetnek az adott funkciók.
De többet nem kell ezt magyarázni, összefoglalóban minden le van írva, milyen MP Tool, milyen firmware stb. ;)

[ Szerkesztve ]

(#2787) King Unique válasza MaxxDamage (#2783) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Ahogy írta a másik topikgazda, sajnos a firmware nem menthető le, max a konfigurációs ini fájl, fölül a Save INI gombbal.
A registry érték hozzáadása természetesen kivitelezhető, ha máshogy nem, akkor manuálisan hozzáadva, ahogy le van írva a linkekben. Egyébként működik az automata reg fájl készítés és hozzáadás is, ki volt próbálva. Most nézem, hogy még a régi hsz-t linkeltem, amiben lemaradt a felső sor... elnézést :B Tehát ezt kell txt fájlba beírni, majd .reg fájlként elmenteni és rendszergazdaként futtatni:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\usbhub\HubG]
"EnableDiagnosticMode"=dword:00000000
"DisableOnSoftRemove"=dword:00000001

Gyárilag általában 10 perc alvó mód szokott beállítva lenni, de a computerbase firmware-ben van 30 percre állított ini fájl is. Viszont nem biztos, hogy azt engedi kiválasztani az MP Tool, nálam is talán csak első frissítéskor engedte, utána már nem. A 3,5" topikban te múltkor 20 percet állítottál be az N Base rack-nél [link]. Frissítést nem csináltál, hanem csak sima flash lehetett, de összejött a régi MP Tool használatával (1.10?).

[ Szerkesztve ]

(#3215) King Unique válasza Klara_ (#3214) üzenetére


King Unique
titán

A táblázatba az került be a korábbi infók alapján, hogy leállítja, illetve a másik topikban azt írtad, hogy nálad fél perc után [link]. Vagy még utána is pörgeti tovább?

Ha TV-n leállítja, akkor vsz firmware szinten támogatja a külső rack a leállítást. Ha adott OS alatt nem működik, akkor Windows esetén maximum a registry érték hozzáadásos módszer jut eszembe [link], [link], [link]. Utána egy újraindítás kell neki, hogy érvénybe lépjen az új beállítás. Viszont, ha más 2,5" külső HDD teljesen leáll, egy pendrive LED-je kialszik leválasztáskor, akkor nem ez okozza a problémát. Bár, ahogy emlékszem Win8.0-nál én is beállítottam, de Win8.1/10 esetén már nem kellett.

Amúgy a Windows 8 terméktámogatása már megszűnt [link], [link]... tehát amúgy is javasolt a frissítés 8.1-re.

[ Szerkesztve ]

(#3220) King Unique válasza Klara_ (#3218) üzenetére


King Unique
titán

Ha az újraindítás is megvolt (gondolom), akkor passzolom. Ez a megoldás abban az esetben működik, ha más akadálya nincs az USB HDD leállításának, mint maga az OS adott beállítása. Nálad vsz lehet egyéb oka is, ami ezt meggátolja. Viszont azt innen távolról nehéz kideríteni egy egyedi hardveres + szoftveres környezet esetén.

Az új registry bejegyzés hozzáadásánál elvileg mindhárom sor kell. Illetve a hivatalos oldal alapján még azt lehetne megpróbálni, hogy a külső rack egyedi VID-PID azonosítójára beállítani (Per-Device Setting). Továbbá én lehet letesztelném ezt az USB 3.0 porton való leállítást egy live Linux alatt [link]. Ha annál sem állítja le, akkor ráfogható a hardverre, BIOS beállításokra stb. Ha viszont igen, akkor a Win8-ban nem stimmel valami. A külső ház meg nagyjából kizárható, ha USB 2.0 portban és TV-n ok. Illetve az lenne még egy fontos infó, hogy más 2,5" külső rack (pl. Elektra) esetén leállítja-e ugyanabban a portban? Mert, ha igen, akkor tovább bonyolódik a helyzet...

[ Szerkesztve ]

(#3225) King Unique válasza Klara_ (#3224) üzenetére


King Unique
titán

Ja bocs, kevertelek a másik fórumtárssal, neki van ilyen külső háza [link].
A másik megoldást nem próbáltam közvetlenül reg fájl futtatásával hozzáadni, de ha HDS-ben stimmelnek az azonosítók, akkor működhet. Bár először lehet célszerűbb lenne a registry-t megnyitva manuálisan hozzáadni, az a biztos. A korábban alkalmazott megoldásnál is úgy történt, majd utólag lett kimásolva a kód.

[ Szerkesztve ]

(#3489) King Unique válasza kinghaxor (#3487) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Leválasztás után a merevlemez leállítása akkor működik, ha támogatja ezen funkciót a külső ház firmware szinten, illetve az adott OS is. Előbbi általában ok szokott lenni a Becrux esetében, utóbbinál viszont bekavarhat az aktív USB-port. Amit legegyszerűbb egy pendrive-val letesztelni, aminek ha leválasztás után égve marad a LED-je, akkor általában a 2,5" külső HDD sem áll le teljesen. Windows alatt ezen egy registry érték hozzáadásával lehet segíteni: [link], [link], [link]. Utána újra kell indítani a gépet, hogy érvénybe lépjen az új beállítás!

(#3488) pavicevic: a Captiva ASM1053 chipes szokott lenni és az ASMedia vezérlők akár 8 TB-os HDD-t is tudnak kezelni a megfelelő firmware-rel [link]. Nekem is van egy ASM1153 chipes n-Drive külső házam, aminek a dobozán a maximum tárolókapacitásnál 500 GB-os limit van feltüntetve. Ennek ellenére simán kezelte a 2 TB-os merevlemezt és vsz a Captiva is fogja. Sőt, lehet még nagyobbal is menne, de mivel eleve csak 9,5 mm magas fér bele, így jelenleg 2,5" méretben fizikálisan is 2 TB a limit.

[ Szerkesztve ]

(#3737) King Unique válasza alfiboy (#3735) üzenetére


King Unique
titán

Érdekes, mert akik eddig vettek ilyen külső házat, azoknál rendszerint működtek a különféle leállítási funkciók. Illetve az egyik fórumtárs esetében is pont olyan firmware volt rajta, mint a tieden.

Windows alatt ehhez néha szükség lehet a registry megpiszkálására.
Az alvó mód működését megint befolyásolhatják bizonyos dolgok.
Ennek viszont működnie kellene, ha támogatja a firmware.

De mindegy, az a lényeg, hogy a firmware frissítése megoldotta. :)

Az, hogy kialszik a LED, vagy nem, az már részletkérdés. Amúgy ezért jók ezek a PID: 55AA azonosítós ASMedia chipes külső házak, mert az ilyen problémákat is meg lehet oldani. Amit fentebb említettem, annál már nincs ilyen lehetőség.

[ Szerkesztve ]

(#4354) King Unique válasza Panthera (#4353) üzenetére


King Unique
titán

Mondjuk az IDE merevlemezeknél írja a program weboldala, hogy beállítás kérdése is a támogatás, de ettől függetlenül sem feltétlen oldható meg minden esetben ezeknél. Valamint az USB-s használat megint más, ahol ha nem támogatottként szerepel a külső ház VID-PID azonosítója a kompatibilitási listában, akkor az megint egyértelmű. Ilyenkor esetleg egy másik diagnosztikai programmal (pl. a CrystalDiskInfo) is rá lehetne nézni, hátha az kezeli.

Az operációs rendszerben a külső merevlemez szoftveres leválasztása után a HDD leállítása elsődlegesen az USB-chip firmware-től függ. Ha az nem támogatja, akkor egyáltalán nem fog működni, meg lehet pl. az alvó mód sem (példa). Másodlagosan az operációs rendszertől, amiről Windows esetében egy korábbi hozzászólásban már volt szó. De ezen beállítás max. csak szükség esetén alkalmazandó! Nekem pl. Windows 8.1/10 rendszereknél nem kellett emiatt a registry-t piszkálnom és inkább Windows 7-nél volt rá szükség.

"Ez csak több perc után teszi meg."

Akkor az inkább lehet a készenléti állapot (alvó mód), mert a szoftveres leválasztásnál normál esetben kb. azonnal, vagy X másodperc után leáll a merevlemez, kialszik a külső házon az állapotjelző LED stb. Feltéve persze, ha támogatottak ezek firmware szinten és nincsen egyéb zavaró tényező.

[ Szerkesztve ]

(#5150) King Unique válasza Krystal_s (#5146) üzenetére


King Unique
titán

A másik topikban nemrég már ugye ki lett tárgyalva, hogy ha nem támogatja a külső ház firmware szinten az alvó, más néven készenléti állapotot, akkor nem fog működni, valamint a szoftveres leválasztás után sem kikapcsolni, leállni benne a HDD, ha pl. Windows 7-et használsz és ott nincsen ez registry szinten beállítva. Ahol a Windowsnál szoftveres leválasztás után az eszköz újracsatlakoztatása akár az USB-kábel kihúzása-bedugása nélkül is megoldható többféleképpen, lásd az alábbi leírást. Illetve ehhez külső program sem feltétlen kell, megoldható az eszközkezelőben is az eszköz letiltásával-újraengedélyezésével, vagy inkább az USB-gyökérhub letiltásával-újraengedélyezésével, ahol az utóbbi módszer a rendszer újraindítását sem igényli. Annyi kontra viszont van ez utóbbi megoldásnál, hogy ilyenkor akkor a többi, USB-n csatlakoztatott eszköz esetében is megtörténik a leválasztás - újracsatlakoztatás.

Az egyébként nem derült ki a leírtakból, hogy milyen USB-chip - amit legbiztosabban fizikai szemrevételezéssel lehetne megállapítani (példa) - van ebben az Ewent EW7044 külső házban, HDS szerint mi a VID és PID azonosítója, stb. Ha olyan, aminél támogatott a firmware frissítése, módosítása az itteni téma összefoglalóban szemléltetett módon, akkor esetleg saját felelősségre (!) lehet próbálkozni azzal az alvó mód támogatásának beállításához. Ha nem olyan, vagy rossz esetben az esetleges "téglásítás" kockázata miatt amúgy sem cél a firmware piszkálása, akkor marad az előzőleg említett módszer. Vagy másik megoldás eleve olyan külső házat venni és használni a jelenlegi helyett, ami támogatja a készenléti állapotot, lásd pl. a téma összefoglalóban lévő beszámolókat, teszteket, információs táblázatot.

[ Szerkesztve ]

(#5915) King Unique válasza TeeJay (#5912) üzenetére


King Unique
titán

Az operációs rendszerben, jelen esetben Windowson a hardver biztonságos eltávolítása opció használata után a külső házban lévő HDD leállítása akkor működik, ha támogatja azt a külső firmware szinten + maga az operációs rendszer is. Ahol Windowsoknál bizonyos esetekben szükség lehet a registry-ben egy HubG bejegyzés létrehozására, majd után a Windows újraindítására az új beállítás érvénybe léptetéséhez, lásd az alábbi cikkben leírtakat.

How to Make Your USB Devices Power Down on Safe Removal in Windows

Ha szükség esetén - más USB-s tárolóeszközök sem kapcsolnak ki, égve marad leválasztás után az állapotjelző LED, stb. - ki lett próbálva az említett módosítás és utána sem áll le a külső házban lévő HDD a hardver biztonságos eltávolítása opció használata után, akkor van miről beszélni és akkor lehet tovább fejtegetni a témát, ellenkező esetben viszont értelemszerűen nincsen és felesleges.

Ilyenkor nem ártana leírni, hogy pontosan mely Gembird külső házakról van szó, meg hogy pontosan milyen verziójú firmware van azoknál, mert önagában az ASM225CM nem sokat mond. Na meg a PID-azonosító is lényeges, mivel a téma összefoglalóban ismertetett firmware-frissítés kizárólag PID: 55AA azonosító esetén működik.
Van ASM225CM chipes és 171120d10000 firmware verziójú Gembird EE2-U3S-2 külső házam, ami nem támogatja a Windowsoknál a hardver biztonságos eltávolítása után az eszköz kikapcsolását, a külső házban lévő HDD leállítását, utána is tovább pörög a HDD és égve marad az állapotjelző LED.
Ha a külső ház gyártójának (Gembird) weboldalán nincsen firmware a külső házhoz, akkor max. külső forrásból lehet beszerezni. Az utóbbinál viszont pl. az USBDev ASMedia weboldalon az ASM235CM chiphez van többféle firmware, ellenben ASM225CM chiphez pont nincsen, valamint a Station-Drivers weboldalnál is hasonló a helyzet.. Aztán hogy van-e esetleg átfedés firmware terén ASM235CM és ASM225CM között, az passz.

A firmware frissítése kizárólag indokolt esetben és akkor is csak saját felelősségre javasolt, külső forrásból származó firmware használata esetén meg pláne!

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.