Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Off-topic LOGOUT  »  Külföldi felhasználók a Hardveraprón (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) garage112


garage112
aktív tag

Sziasztok!

A minap jött egy üzentem hardveraprón a fényképezőgépemmel kapcsolatban. Egy külföldi személy kérte, hogy emailben írjak neki rá egy árat. Mire válaszoltam volna neki ki lett tiltva. Írtam neki egy mailt.. jött is a válasz.
Mennyire lehetnek ezek megbízhatóak, vagy csak a lehúzásra utaznak? Furcsa, hogy az unokaöccse valószínűleg egy nigériai.
Érdekelne a véleményetek ezzel kapcsolatban.
Itt a levél:

Thank you for your response,i am Anthony Morgan,I am interested in buying the item and i am satisfied with the price...i will be paying by bank to bank transfer as we both know it is secure and reliable...i am buying the item for my nephew in Czech and i will paying including the shipping to her address because i am currently in America because of work...

Here is my nephew address
Name:Abdul Ganiyu Babalola
Address:Suite #9011 Slevacska 476/2A
City: Rumburk
Zip code: 40801(Ustecky / Ustinad Labem)
Country: Czech Republic

so kindly get back to me with your following bank details and the total cost including the shipping fee as soon as possible for the payment to be made.....
ACCOUNT NAME:
ACCOUNT NUMBER;
BANK NAME:
SWIFT CODE:
TOTAL COST INCLUDING SHIPPING FEE:

[ Szerkesztve ]

Iphone 14 Pro / / Xbox One - WildBlaze420 / / PlayStation 5 - Mrtn112 / / Dell G5 15" - Macbook Pro 15" Retina (2017)

(#2) lev258 válasza garage112 (#1) üzenetére


lev258
veterán

Átverés.
Kerüld messziről.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#3) garage112


garage112
aktív tag

Tiltottam is emailemről, sejtettem. Köszönöm a gyors választ.

Iphone 14 Pro / / Xbox One - WildBlaze420 / / PlayStation 5 - Mrtn112 / / Dell G5 15" - Macbook Pro 15" Retina (2017)

(#4) Bjørgersson


Bjørgersson
félisten

ide ;)

As if all this was something more than another footnote on a postcard from nowhere, another chapter in the handbook for exercises in futility...

Útvonal

Fórumok  »  Off-topic LOGOUT  »  Külföldi felhasználók a Hardveraprón (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.