Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Moddingfan


Moddingfan
senior tag

Lesz hétfőn egy vizsgám és ehhez kellene egy kis segítség. A kérdéseim:

1.) Mi az a diszkontálás?
2.) Mik azok az aktív és passzív kezelésű alapok?
3.) Röviden mi a BUX?

Eslő nekifutásra ennyi, mindenkinek köszönöm a válaszokat.

Sex is like pizza: when its good its real good,when its bad its still pretty good!

(#2) Manitou válasza Moddingfan (#1) üzenetére


Manitou
addikt

Úgylátom sikerült. :)

(#3) Moddingfan válasza Manitou (#2) üzenetére


Moddingfan
senior tag

Igen, csak még válaszokat nem kaptam sajna :O

Sex is like pizza: when its good its real good,when its bad its still pretty good!

(#4) Woodslave


Woodslave
nagyúr

A BUX hétfőn lesz, ha nem válaszol senki. :DDD

"akkor ne rezisztencia edzést csinálj hanem rendes odabaxósat :) "Bá

(#5) Manitou válasza Moddingfan (#1) üzenetére


Manitou
addikt

Tankönyvekről nem hallottál még? :D

(#6) Moddingfan válasza Woodslave (#4) üzenetére


Moddingfan
senior tag

Degeci polgárok kíméljenek :DDD

Sex is like pizza: when its good its real good,when its bad its still pretty good!

(#7) Moddingfan válasza Manitou (#5) üzenetére


Moddingfan
senior tag

Nem vagyok közgazdász, ergo nincs tankönyvem se, bölcsész vagyok és van egy Privát Pénzügyek elnevezésű órám, abban van közgazdaságtan, de a jegyzet kicsit zavaros, ezért kellene a segítség

Sex is like pizza: when its good its real good,when its bad its still pretty good!

(#8) Manitou válasza Moddingfan (#7) üzenetére


Manitou
addikt

Nekem minhárom ismerős, mert nekem is volt közgazdaságtan fősulin(építész) . De most meg nem mondom mit jelent. :U :)

(#9) Bibby


Bibby
addikt

A BUX röviden és velősen a budapesti tőzsde értékindexe.
A diszkontálást nem nagyon tudom elmagyarázni. :U Pl jelenértéket úgy számolunk hogy a jövőbeni pénzáramlást megszorozzuk egy számmal (a diszkonttényezővel), vagyis ezzel a számmal diszkontáljuk azt.

Ελευθερια η θανατος

(#10) sasa311 válasza Moddingfan (#1) üzenetére


sasa311
veterán

diszkontálás: [link]
remélem segít valamit ;)

Es mondd, a passzatszelet szemelyesen fingtad, vagy csak iranyitottal?

(#11) Moddingfan válasza sasa311 (#10) üzenetére


Moddingfan
senior tag

Mindkettőtöknek köszönöm, diszkontálás megértve :R és a Bux is természetesen.

[Szerkesztve]

Sex is like pizza: when its good its real good,when its bad its still pretty good!

(#12) guti1 válasza Moddingfan (#11) üzenetére


guti1
tag

A Bux az 12 rézvényből álló kosár (átlag), ami súlyozva van. A súlyokat pontosan nemtudom, de jelenleg ebből a 12 részvényből áll a kosár: Antenna Hungária, BorsodChem, DÉMÁSZ, EGIS, FHB, Fotex, Magyar Telekom, Mol, OTP, Richter Gedeon, Synergon, TVK. Annyi biztos, hogy a MOL, Telekom, OTP, Richter együttes súlya 90%, de gúglival biztos megtalálod a pontos súlyokat. Vannak vmi kritériumok ami alapján bekerülhet egy részvény a kosárba, de erről sincs pontos fogalmam. :)

Sajna életemben nem hallottam még róluk :B Lehet nem kellett volna lógni pénzügyről

[Szerkesztve]

I hear but I do not listen

(#13) Moddingfan válasza guti1 (#12) üzenetére


Moddingfan
senior tag

Köszönöm, ez korrekt volt, a súlyok nem kellenek szerencsére. Thx :)
Már csak a 2. kérdésemre kellene válasz és teljes lenne az örömöm :)

Sex is like pizza: when its good its real good,when its bad its still pretty good!

(#14) Moddingfan válasza guti1 (#12) üzenetére


Moddingfan
senior tag

Akkor a Bux értéke (asszem ez a referencia index) azt mutatja hogy az adott részvények átlagosan hogy teljesítettek, azzal emelkedtek, vagy sűlyedtek, igaz?

Sex is like pizza: when its good its real good,when its bad its still pretty good!

(#15) guti1 válasza Moddingfan (#14) üzenetére


guti1
tag

Végülis igen, a 90% súllyal, a 4 nagy mogása eléggé behatárolja a bux alakulását is.

I hear but I do not listen

(#16) guti1 válasza Moddingfan (#13) üzenetére


guti1
tag

''Az alapkezelő stratégiájáról, módszereiről, eljárásairól és folyamatairól képet kaphatunk az alap tájékoztatójának áttanulmányozása során. Az alapkezelés stratégia szerint kétféle lehet: aktív vagy passzív. A passzív vagyonkezelés azt jelenti, hogy az alapkezelő követni próbálja a piacot, illetve az azt reprezentáló referenciaindexeket. A passzív alapkezelés sikeres, ha a lehető legkevésbé tér el a követett indexek teljesítményétől - ez csökkenti az alapkezelő kockázatát, de egyben azt a plusz hozamot is, amit az alapkezelő tehet hozzá (vagy vehet el) a piac teljesítményéhez. Aktív vagyonkezelés esetén az alap a követett mögöttes piachoz képest szabadabb kezet kap, az egyes eszközök kiválasztása, alul- vagy felülsúlyozása terén nagyobb a mopzgástere, így a referenciahozamokhoz képest nagyobb teljesítményeltérésre képes. Ez jelenthet magasabb hozamot, de nagyobb kockázatot is.'' Ennyire tellett most :) [link]

I hear but I do not listen

(#17) Moddingfan válasza guti1 (#16) üzenetére


Moddingfan
senior tag

Nagyon köszönöm, most már ez is világos. Az aktívval nagyjából képben voltam, csak a passzív okozott némi fejtörést, de most már az is világos. A belinkelt weboldal pedig hihetetlen nagy segítség, örök hála, jövök egyel :)

Sex is like pizza: when its good its real good,when its bad its still pretty good!

(#18) Loretto válasza guti1 (#16) üzenetére


Loretto
veterán

Hírtelen az aktív-passzív bankügyletek jutottak eszembe :B

Soirée...

(#19) fokukac válasza guti1 (#12) üzenetére


fokukac
nagyúr

98-ban volt egy mondás, miszerint a BUX megmutatja, hogy mennyit buksz..... :D

Pleased to meet you - hope you guess my name

(#20) tiraratta válasza Moddingfan (#1) üzenetére


tiraratta
csendes tag

diszkontalas - leszamitolas. pl a real ertekeket a jovobeli nominalis ertekek megfelelo idopontra diszkontalasaval kapjuk.pl ha ma 100 000-t keres vki, es minden evben 5% lesz az inflacio, akkor annak 3ev mulva a jovoerteke 1,05^3x100e. azaz 3 ev mulva 11576 pizt kell keresnie legalabb, hogy a realkeresete ne csokkenjen. azaz a mai 100e-t 'feldiszkontaltuk' egy 3 evvel kesobbi idopontra, a varhato penzromlasi mutatok figyelembe vetelevel.

definicio szerint vmi olyasmi: Jövőbeli időpontra szóló pénzösszegek jelenbeli értékének meghatározása referenciakamatláb (más szóval diszkontkamatláb) segítségével.
google.com ;)

valtoleszamitolas/valtodiszkontalas- lejarat elott az idoaranyos kamattal csokkentett erteken eladjak/megveszik a valtot

BUX - sztem ez is meg lenne google-bol hamar
roviden a budapesti ertektozsde indexe.

az alapokat keresd meg magad,menni fog :)

(#21) tiraratta válasza guti1 (#12) üzenetére


tiraratta
csendes tag

minimum 12, max 25
evente 2x kerul felulvizsgalatra a kosar tartalma

(#22) guti1 válasza fokukac (#19) üzenetére


guti1
tag

:) közben találtam egy ''kicsit'' bővebb anyagot a buxról ''fanatikusoknak'' :DDD [link] -PDF

I hear but I do not listen

(#23) Manitou válasza fokukac (#19) üzenetére


Manitou
addikt

Ez a mondás most is érvényes :D

(#24) RAM válasza Manitou (#23) üzenetére


RAM
őstag

Miért, jön Ovi? :DDD

[Szerkesztve]

Csak tisztán

(#25) Manitou válasza RAM (#24) üzenetére


Manitou
addikt

:F

(#26) guti1 válasza RAM (#24) üzenetére


guti1
tag

Nem, a grizzly medve jön :D

I hear but I do not listen

(#27) Agostino válasza Moddingfan (#7) üzenetére


Agostino
addikt

Hmm..Privát Pénzügyek? Ilyen órára járnak páran a barátaim (főképp nőneműek). Csak nem PTE? Jut eszembe, mitha ők is hétfőt magyaráztak volna.

                          hey friend listen, i know the world is scary right now but its gonna get way worse

(#28) Moddingfan válasza Agostino (#27) üzenetére


Moddingfan
senior tag

Bingo! PTE-s vagyok én is és bizony hétfőn Zh, remélem nem lesz nagyon horror. Tanulok rá ezerrel, sztem nem lesz gond. Sok sikert a barátaidnak. Üzenem nekik, hogy a neten (KÖSZI oldal) van egy überf@sza összegző jegyzet, tuti siker.

Sex is like pizza: when its good its real good,when its bad its still pretty good!

(#29) fokukac válasza Manitou (#25) üzenetére


fokukac
nagyúr

98-ban is jött, és esett is a Bux.
de aztán pár hónapra rá meg jött Jelcin, és 2 hét alatt 2 orosz kormányfőt is kirúgott, és akkor aztán zuhanórepülésbe váltott a bux... :D
-50% pár nap alatt... jó volt. és jónéhány részvény, (pl. a mol) még 2002-2003-ban is kevesebbet ért, mint 98-ban.... :U

Pleased to meet you - hope you guess my name

(#30) Moddingfan


Moddingfan
senior tag

Levizsgáztam, négyest kaptam :D Mindenkinek köszönöm a segítséget :R

Sex is like pizza: when its good its real good,when its bad its still pretty good!

(#31) VinoRosso


VinoRosso
veterán

Hali! kéne nekem egy kis segítség. Bár én nem vagyok közgázos, hanem mérnök informaitkus,de sokat szívok mégis a gazdasági tárgyakkal. Örülnék, ha valaki még ma tudna válaszolni a kérdésemre, mert hnap vizsga. Szal a következő a kérdés(igaz/hamis)

A mikroökonómia korlátozottan racionális modellje szerint egy vállalatvezető nem adományoz egy olyan alapítványnak, amely által semmi hasznot nem fog élvezni. :F

A választ előre is köszönöm.

(#32) Dryman válasza VinoRosso (#31) üzenetére


Dryman
aktív tag

A válasz a korlátozottan racionális-ban van...no meg hogy milyen alapítvány....

A magyar valóságban ökonómia ide vagy oda, egy adományozásból ilyen esetben már akkor is származik bevétele ha ezt bizonyítottan közcélú (nonprofit)alapítványnak szánt támogatásként könyvelteti el, és ez a brutto éves bevételeit csökkenti...gondolok itt valamilyen mértékű adókedvezményre....ez is egy bevételi forma, hiszen ad is meg kap is, mivel adományoz X összeget, de a tényleges bruttó jövedelméből az X adomány értékének megfelelő adókedvezményben részesül...pl visszaigénylés során szerzett bevétel...

Ha nagy hülyeséget írtam akkor bocs, nem vagyok valami közgázkönyvmoly, de ésszerűen így van, bár csak akkor ha az alapítvány közcélú célokat szolgál...pl gyermekétkeztetés stb....

(#33) VinoRosso válasza Dryman (#32) üzenetére


VinoRosso
veterán

no ilyenekbe nem mentünk bele, meg engem rohadtul nem is érdekel(bocs nem téged akarlak megbántani, csak má nagyon tele a hócipőm vele), csak annyi kell hogy igaz v hamis , mert ez a két lehetőség van a tesztben.

(#34) Dryman válasza VinoRosso (#33) üzenetére


Dryman
aktív tag

Én alapból, mindennemű okoskodás nélkül IGAZ-ra venném...az első megérzés a jó alapon....

(#35) Josh válasza VinoRosso (#31) üzenetére


Josh
tag

Elsőre én is az igazat jelölném meg, bár én annak idején 1 pont híján kaptam 2-est mikróból, és azóta már sokat felejtettem.

Mivelhogy a vállalkozó egyetlen célja a porfitmaximalizálás, ezért az állítás alapján ő nem kap profitot. De persze a való életben ő is adományozhatna, hiszen jó érzéssel tölti el, ha segíthet másokon, vagy mondjuk marketingfogás is lehet, hogy milyen jólelkű ez a cég, ami növeli a fogyasztók bizalmát.

Az én generációm már nem drogozik. Direktbe stimulálják az agyhullámokat.

(#36) lajafix válasza VinoRosso (#31) üzenetére


lajafix
addikt

no veled is mindent megtesznek, hogy megutáltassák a gazdasági tárgyakat, ez a műszaki felsőoktatás legnagyonbb baja, ne hagyd az életben kell egy kis gazdasági tudás még egy mérnöknek is...

szvsz is igaz a jó válasz, mert ha csak a píár miatt adományoz egy cég, akkor is van haszna, ismertsége, elfogadottsága, goodwillje növekszik. Aminek zéró haszna van, oda nem ad egy cég sem.

Rock'n Roll

(#37) Grass


Grass
aktív tag

Ahoj!

Vállalatértékelés (FCF). Megkaptama BKV-t ami ugye tömegközlekedés (public transport) és erre kéne nekem egy iparági béta 2004-2008-as időszakra. Damodaran-on keresgéltem de nem tudom egyik iparágra sem ráhúzni.
http://pages.stern.nyu.edu/~adamodar/pc/archives/betas07.xls
Ötlet?
A Utility (foregn) az itt mit jelent? Mert a utility-nek van egy közszolgáltatási jelentése de nem tudom itt azt jelenti e, illetve a foreign szó bezavar. :F

"Ne vedd készpénznek mások gondolatait" - Good Will Hunting

(#38) Gergő_ válasza Grass (#37) üzenetére


Gergő_
őstag

deviza bevétel? :F
szerk. : visszavonom, az nem lehet amit írtam...
a sztaki szótár találtam "közművet" is utility-re, lehet az...

[ Szerkesztve ]

(#39) Yushchenko


Yushchenko
őstag

Segítségeteket szeretném kérni!
A diplomamunkámban írnom kell egy költség-haszon elemzést. Viszont fogalmam sincs róla, hogy az mi fán terem (mivel informatikus vagyok), és a google se dobott számomra érthető találatot.
Előre is köszönöm!
Üdv. Yush

(#40) Yushchenko válasza Yushchenko (#39) üzenetére


Yushchenko
őstag

UP? :U

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.