Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) street.art


street.art
csendes tag

Mindent tudni szeretnék az infra fotózásról. Tippek, trükkök, tapasztalatok, milyen géppel lehet alkalmazni ezt a techinkát? Photoshopos effektek, szűrők stb. szal minden ami IR fotó. :)

[ Szerkesztve ]

(#2) Zebu válasza street.art (#1) üzenetére


Zebu
addikt

Nekem is motoszkál az agyamban a dolog, csak még nem tudtam hogyan vágjak bele. Melyik gyártó szűrőjét érdemes megvenni.

Találtam olcsón egy King nevezetűt, csak jó lenne tudni, hogy önmagában ez milyen és milyen tapasztalatok gyűltek össze a kedves kollégáknál! :D

(#3) street.art válasza Zebu (#2) üzenetére


street.art
csendes tag

Igen én is gondolkodtam már rajta hogy szűrőt kénne venni :) Milyet? Valakinek vmi tapasztalata? Izgatottan várjuk :DD

(#4) :AMF:


:AMF:
senior tag

túl sokan szerintem nem leszünk. hali01-en (és rajtam) kívül más még a ph-ra nem nagyon töltött fel infraképet.

egyébként hoya r72 a keresett szűrő neve. a legtöbb kép, amit láttam, ezzel készült. nekem anno kompakton és most dslr-en is jól muzsikál(t) egy 52mm-es verzió.

1. állvány kell mindenképpen a gép alá, a hosszú záridő miatt. 2. kompakton könnyebb használni, az lcd-n látszik az infrakép. tükrös keresőjében csak nagy feketeség van, minden egyes képkomponáláshoz le kell venni a szűrőt. (egy live view-s dslr-nél gondolom nincs ilyen probléma.)

(#5) adnoctum18


adnoctum18
senior tag

Hello!
Nah király, megelőztetek a topicnyitással!:)
Én egy oly c2000-el próbálgatom az infrafotózást, és egy kínai infraszűrővel, de szerintem nem ér meg annyival többet a hoya amennyibe kerül.
Ha felmerül valami kérdés, szívesen válaszolok, ha tudok:).

Az oly c2000-2020-2040 gépeket lehet kézből is használni, ha elég biztos kezed van, mert olyan 1/40el is lehet velük fotózni napfényes időben.
Erről híres ez a széria!:)

Olympus c2000

[ Szerkesztve ]

---"I am not mad. I am interested in freedom. Good Luck, J. Morrison."---

(#6) adnoctum18


adnoctum18
senior tag

UP! a topicnak, majd teszek fel képeket is idővel!:)

---"I am not mad. I am interested in freedom. Good Luck, J. Morrison."---

(#7) street.art


street.art
csendes tag

Hoya Infrared R72 67mm... hát kicsit borsos ára van de szerintem jövőhónapban beruházok 1re.

Találtam egy cikket abból idézek:

"Technika

Állvány kell hozzá (ahogy azt már a kollega is említette :) )
Érzékenység: 100-250
Programmód: Manuális, a hosszú záridő miatt
Fehéregyensúly:érdemes saját magunk beállítani a fehéregyensúlyt, zöld fűves részre mérve..."

és még sok hasznos információ van az oldalom szerintem :)

A cikk (angol nyelven)

[ Szerkesztve ]

(#8) adnoctum18 válasza street.art (#7) üzenetére


adnoctum18
senior tag

Hello!
DSLR-el akarod kipróbálni a dolgot? Mert ha azzal, akkor hot mirror eltávolítást is kell csinálnod, anélkül nem fog menni.
Én nem berhelnék szét egy dslr-t csak ezért, de te tudod.
Én ilyen szűrőt használok, csak kisebb méretben, teljesen jó szerintem.
A hoya szűrő árából lett egy Oly c2000em meg egy kínai szűrőm ebayról :D.

---"I am not mad. I am interested in freedom. Good Luck, J. Morrison."---

(#9) philoxenia válasza adnoctum18 (#8) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Venni kell használt DSLR-t, régit, olcsón, arról már lehet, hogy érdemes leszedni a védelmet...

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#10) adnoctum18 válasza philoxenia (#9) üzenetére


adnoctum18
senior tag

Nem tudom ki és mennyiért csinálná meg, de gyanítom nem olcsón, ha otthon meg tudod moddolni akkor rendben.
Nekem megfelel a kis oly, nem szeretek buherálni!:)

---"I am not mad. I am interested in freedom. Good Luck, J. Morrison."---

(#11) :AMF:


:AMF:
senior tag

"...hot mirror eltávolítást is kell csinálnod, anélkül nem fog menni."

ez így, ebben a formában nem igaz. van olyan dslr, ami jobban, van, amelyik kevésbé érzékeny az infrára. pl. ez egy szál ir-szűrővel készült. semmi buhera.

#10: itt foglalkoznak ilyesmivel.

[ Szerkesztve ]

(#12) street.art válasza adnoctum18 (#8) üzenetére


street.art
csendes tag

DSLR-el akarom csinálni, miért a szűrő nem elég? :B még buherálni kell vmit? :B

tudsz képet küldeni esetleg mélre, vagy feltölteni valahova? :)

[ Szerkesztve ]

(#14) street.art


street.art
csendes tag

utána olvastam és tényleg :(

Bővebben mit is jelent ez a hot mirror eltávolítás? hogy néz ki ez gyakorlatban?

(#15) philoxenia válasza street.art (#14) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Így :D

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#16) adnoctum18 válasza :AMF: (#11) üzenetére


adnoctum18
senior tag

Nah jó pontatlan voltam.
Azt viszont állíthatjuk, hogy a hot mirror eltávolítása szükséges a legtöbb gépnél, jó eredmény eléréséhez.
Persze vannak olyanok, ahol gyengébb ez a szűrő, ott alapban jó eredményeket lehet elérni, ahogy te is írtad.
lyen az oly c2000 széria meg volt valami fuji gép is direkt ilyen célra fejlesztve, meg ezek szerint a pentax k100d amiről nem is tudtam, hogy jó erre a célra!:)

[ Szerkesztve ]

---"I am not mad. I am interested in freedom. Good Luck, J. Morrison."---

(#17) street.art válasza philoxenia (#15) üzenetére


street.art
csendes tag

b...meg :D :D

sanszos :D

[ Szerkesztve ]

(#18) :AMF: válasza adnoctum18 (#16) üzenetére


:AMF:
senior tag

szerintem meg pont, hogy alkalmas a legtöbb gép buherálás nélkül is infrára. ha csak a fotózz-on megnézed az első lapon lévő infraképeket: nikon d70, d70s, d300, canon 350d, 30d-el készültek.

tükrösöknél inkább az obi számít. canonra nehezebb ir-képes obit találni, mint nikonra, valamint a canon-féle hot mirror is jobban dolgozik. (a legtöbb általam fellelt infó alapján nekem ez jött le.)

pár régebbi kamera infraérzékenysége itt.

(#19) Zebu válasza philoxenia (#15) üzenetére


Zebu
addikt

ahammm na úgy látom ez kilőve!

Nem fogom szétkapni a masinát az tuti :)

(#20) street.art válasza :AMF: (#18) üzenetére


street.art
csendes tag

én 1 nikon d90el próbálkoznék (majd), de azért nem akarok venni külön 1 szürőt csak azért, hogy rájöjjek, hogy nem szuperál vele :F

(#21) :AMF: válasza street.art (#20) üzenetére


:AMF:
senior tag

hirtelen ennyit tudtam összehalászni d90-ről:

módosítás nélkül: itt (illetve egy d40-el összevetve itt)

a dpreview fórumán viszont azt írja valaki, hogy az újabb gépekbe erősebb uv-ir szűrőt építenek, így nem igazán működik. ennek kicsit ellentmondani látszik a másik két link.

érdekességként módosított szenzorral: itt

(#22) street.art válasza :AMF: (#21) üzenetére


street.art
csendes tag

köszi az infót akkor ezekszerint van remény :))

(#23) street.art


street.art
csendes tag

nincs vkinek véletlenül egy 67mm-es vagy 52mm-es infra szűrője kipróbálás céljából?
Budapest és környéke lenne jó leginkább :)

(#24) levy1983


levy1983
aktív tag

Most elkapott engem is az infraképek iránti érdeklődés és gyors 1-2 órás böngészgetés után azt vontam le, hogy erre legalkalmasabb DSLR a Nikon D70, persze, ha nem számítjuk bele a Fuji speciálisan erre fejlesztett félmilliós gépét. Van itt valaki, akinek személyes tapasztalata van az infrafotózásban DSLR géppel?

Mert a jóidőhöz munka kell!

(#25) :AMF: válasza levy1983 (#24) üzenetére


:AMF:
senior tag

igen, van. ;)

(#26) levy1983 válasza :AMF: (#25) üzenetére


levy1983
aktív tag

Szeretném megkérdezni, hogy milyen gépet használtál milyen szűrővel? És nagy átlagba milyen hosszúságú záridővel fényképezel?

Mert a jóidőhöz munka kell!

(#27) :AMF: válasza levy1983 (#26) üzenetére


:AMF:
senior tag

pentax k100d super, hoya r-72, 0,5-3 másodperc (napfénytől függően).

(#28) Flow


Flow
senior tag

Én is próbálkoztam korábban infrával... Csak az utómunkákkal voltak problémák, úgyhogy kikopott... de lehet előveszem egy szép napos tavaszi délutánon... :U
Nincs a tarsolyodban egy "infrared retouch for dummies" link? :))

[ Szerkesztve ]

Rationally I have no hope, irrationally I believe in miracles.

(#29) levy1983 válasza :AMF: (#27) üzenetére


levy1983
aktív tag

Értem és köszönöm! Gondolom AF nincs a szűrővel, vagy igen? Igazából azért gondolkodom a dolgom, mert ilyen záridőkkel csak statikus dolgokat lehet fotózni, azt is szélcsendben. Sokat kell bíbelni az utómunkával? Van esetleg pár infra fotód statikus illetve mozgó témáról?

Mert a jóidőhöz munka kell!

(#30) :AMF:


:AMF:
senior tag

levy1983: AF van, csak a keresőben nem látsz semmit (a látható fénynek csak egy kis részét engedi át a szűrő). én többnyire statikus témát (állvánnyal , kézből) fotózok infrában. mozgót amúgy sem tudnék, ha sötét a kereső és élőképem sincsen, csak ha infrafotózásra átalakított (1, 2) gépet használnék. (ennek az az előnye, hogy a záridő nem növekszik számottevően, nincs szükség állványra és a kereső is használható marad.)

Flow: a google több találatot is ad erre, ez szerintem teljesen jól leírja. (a feldolgozásnál a vörös és kék színcsatornák felcserélése a lényeg.)

[ Szerkesztve ]

(#31) levy1983 válasza :AMF: (#30) üzenetére


levy1983
aktív tag

Köszönöm a választ. Szóval akkor lehet használni az AF-et. Csak ezért kérdeztem, mert van egy ND110-es szűrőm és az annyira besötétít, hogy AF-et nem lehet használni, előtte kell fókuszálni, majd utána rá a szűrő. És ahogy olvastam a nyers kép ilyen lilás színezetű, nem? És utána kell még buherálni utómunkával a színcsatornákat?

Mert a jóidőhöz munka kell!

(#32) :AMF: válasza levy1983 (#31) üzenetére


:AMF:
senior tag

az nd a fény erősségét változtatja, az infra a hullámhosszakkal operál. az eredmény ugyanaz - nem látsz semmit - csak az oka nem ugyanaz.

tükrössel nekem is lilásak a képek, a fehéregyensúly miatt. infránál, fotózás előtt manuálisan kell beállítani a fehéregyensúlyt, zöld felületen (lehetőleg úgy, hogy teljesen kitöltse a keresőt). elvileg. valamiért mégis lilásak a képek. (kompakton ilyen gondom nem volt, ott a zöld fehér lett, ahogy kell.) persze tükrösnél nem gond, raw-ban könnyen korrigálható a dolog az árnyalat csúszkával. ha sikerült rendbe tenni a fehéregyensúlyt, akkor utána következik a piros-kék színcsatornák cseréje.

képekben: nyers kép -> WB korrekció után -> piros-kék színcsatornák cseréje után

(#33) levy1983 válasza :AMF: (#32) üzenetére


levy1983
aktív tag

Köszönöm válaszod! Egyre jobban gondolkodok egy ilyen szűrőn, csak hát nem épp olcsóságukról híresek. Ráadásul 77mm-es kellene...

Mert a jóidőhöz munka kell!

(#34) :AMF: válasza levy1983 (#33) üzenetére


:AMF:
senior tag

uhh, a hoya-féle 77 mm-es cirka 70ezer forint... :O
ekkora méretben (és ha több objektíven is használni akarsz szűrőt) szerintem jobban jársz a cokin féle infraszűrővel. a szűrő, a szűrőtartó és a 77mm-es adaptergyűrű megáll 13ezer forintnál. később már csak az objektíveknek megfelelő méretű adaptergyűrűket kell megvenni hozzá (2-3 ezer/darab). én is gondolkodom a váltáson.

(#35) levy1983 válasza :AMF: (#34) üzenetére


levy1983
aktív tag

Igen a Cokin nekem is eszembe jutott és láttam, hogy az jóval olcsóbb lenne. Még régebben gondolkodtam egy ilyen készleten, de túl macerásnak véltem/vélem a használatát. Igaz az IR-es témákkal amúgy is szöszölni kell...és ha már az állvány előkerül, akkor talán jut idő a szűrővel való pepecselésre is...

Mert a jóidőhöz munka kell!

(#36) Flow válasza :AMF: (#34) üzenetére


Flow
senior tag

Én valami noname-et vettem... milyen hátrány származhat ebből?

Rationally I have no hope, irrationally I believe in miracles.

(#37) :AMF: válasza Flow (#36) üzenetére


:AMF:
senior tag

őszintén? gőzöm sincs. "én a járt utat járatlanért..." bölcsességet követtem, mikor megvettem a szűrőt. :) annak idején láttam pár infraképet és megtetszettek. a képek alatt a leggyakrabban szereplő két szó hoya és cokin volt. utána néztem, olcsóbb volt a hoya (legalábbis annak tűnt. most már nem tűnik.) így lett hoya szűrőm. más márkával nem találkoztam a hazai üzletekben, meg nem is találtam összehasonlító teszteket.

(#38) levy1983 válasza :AMF: (#34) üzenetére


levy1983
aktív tag

Még azt megkérdezhetem, hogy a képeid mekkora részét készíted infrás szűrővel/technikával? Mert gondolom nem bagó pénzért és nem csak "kipróbálásért" vettél annó IR szűrőt...

Mert a jóidőhöz munka kell!

(#39) Chapel


Chapel
addikt

Üdv!

LEnne egy (lehet) buta kérdésem. Mivel elég baráti áron(nagyon:) ) tudok kompaktokat,gondolkoztam h érdemes lenne egyet megszabadítani az infraszűrőtől és tájképekhez kiherélve használni.....hülyeség vagy kivitelezhető :F :D

Fotó: https://www.flickr.com/photos/mr_chapel/

(#40) philoxenia válasza Chapel (#39) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Kompaktot azért nehezebb szerelni, szét ugyan könnyű.... :U
Régesrégi DSLR-t inkább lehetne erre a célra használni.

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#41) :AMF:


:AMF:
senior tag

levy1983: százalékot nem tudok mondani. mindig ott van a táskámban a szűrő, ha esetleg kellene. nekem leginkább a tájképek tetszenek infrában, plusz sok napfény is kell hozzá, így ez a kettő eléggé behatárolja mikor használom. mivel dslr-el macerásabb egy infrafotó a szűrő fel-le tekergetése miatt, így relatíve kevesebbet használom mint annak idején kompakttal.

Chapel: hiába szeded ki egy kompaktból azt a szűrőt (low-pass filter), attól még nem tudsz majd infrafotókat készíteni vele. pótolni kell a kibányászott filtert egy infraszűrővel. de ha teheted, akkor is egy régebbi dslr-t kapj szét. az infraképek ugyanis zajosabbak, egy kompakt csak tovább rontja a dolgot.

[ Szerkesztve ]

(#42) madgie válasza :AMF: (#41) üzenetére


madgie
titán

Nem zajosabbak. Maximum attól, hogy ha hosszabb záridő kell az IR/UV cut filter miatt. De mivel szétbányászott, infrásított gépről beszélünk, így nem kő a hosszabb záridő.

(#43) madgie válasza philoxenia (#40) üzenetére


madgie
titán

Én meg nem szívesen állnék neki DSLR-nek, több dolog romolhat el benne, ha szakszerűtlenül kókányolja szét az ember.

(#44) levy1983


levy1983
aktív tag

Az jelent valamit, ha kipróbáltam a távirányítós tesztet, és semmilyen vörös fénycsóva nincs a képen?(Még 10 másodperces expónál sem) KM 7D gépem van és, ahogy neten utánaolvastam elég spéci és erős IR/UV szűrője van.

Mert a jóidőhöz munka kell!

(#45) pitman válasza levy1983 (#44) üzenetére


pitman
őstag

Nem vörös fényt kellene látnod, hanem fehéret. Ha nem látsz semmit a képen, akkor a gép szűrője erős, megfogja az infra fény túlnyomó részét.

(#46) madgie válasza levy1983 (#44) üzenetére


madgie
titán

7D-vel nem fogsz tudni infrázni, sajnos tapasztalatból tudom :(

(#47) levy1983 válasza madgie (#46) üzenetére


levy1983
aktív tag

pitman: sajnos semmilyen fényt nem látok, se fehéret, se vöröset
madgie: kicsit kifejtenéd bővebben? (erős a szűrő rajta?)

Mert a jóidőhöz munka kell!

(#48) madgie válasza levy1983 (#47) üzenetére


madgie
titán

Igen, rettentő erős. Több perces záridővel fényes nappal kaphatsz valami maszlagot egy mezei 720nm-es szűrővel, de rettentő zajos és jelszegény lesz. Mondom, felejtsd el, anno volt 7D-m, totál használhatatlan erre a célra.

(#49) madgie válasza madgie (#48) üzenetére


madgie
titán

Habár, ha jobban átgondolom... a 7D-hez nem volt távkioldóm, így max fél perces expókat csinálhattam. Tehát lehet korlátozottan alkalmas infrázásra, de tényleg ki kell próbálni és ne felejtsd el letakarni a keresőt expó közben, mert belekavar ilyen záridőknél a képbe :)

(#50) levy1983 válasza madgie (#49) üzenetére


levy1983
aktív tag

Köszönöm a választ. Hát akkor feladom az infrafotós álmokat. Legalább is ezzel a géppel. Több perces expóxnak nincs értelme, max. statikus témánál. Márpedig a fák, növények nem azok.

Mert a jóidőhöz munka kell!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.