Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Blasto


Blasto
csendes tag

HP ProLiant MicroServer család legújabb generációja. A Gen10 Plus a "sima" Gen10 továbbfejlesztett verziója; feleakkora, külső táp, cserélhető Intel LGA1151 csatlakozós CPU-val

Főbb jellemzők:
- külső táp (180W-os)
- integrált HPE Dynamic Smart Array S100i SATA RAID vezérlő
- 4 db 3.5" HDD fiók
- cserélhető CPU (LGA1151)
- 2 db RAM modulnak van hely (DDR4 ECC UDIMM)
- 1 db PCIe Gen3 slot
- 4 db Gigabit Ethernet (RJ-45)
- 1 db spéci csatlakozó az iLO5 modul számára
- 1 db TPM chip csatlakozó
- hátul: 4 db USB 3.2, elöl: 2 db USB 3.2
- 1 db VGA
- 1 db Display Port 1.0

(#2) Blasto


Blasto
csendes tag

Sokat szenvedtem a memória bővítéssel. Gyárilag 16 GB RAM-al érkezett, de nagyon nehéz emberi áron találni hozzá RAMot...

Egészen pontosan ezt a RAM típust javasolják bele: DDR4 ECC UDIMM (unbuffered). Elvileg non-ECC-vel is megy, de akkor mindkét modulnak is ilyennek kell lennie. Ezt én nem próbáltam

Ezek biztosan jók bele:
- SK Hynix HMA82GU7CJR8N-VK - 16GB (nekem ez volt benne gyárilag)
- Crucial CT16G4WFD8266 - 16GB
- Samsung M391A2K43BB1-CTDQ - 16GB

Elvileg ezek is jók, bár gyárilag csak max 2x16 GB RAM-ot írnak, a leírások alapján 2x32 GB-al is rendben működik:
- Crucial CT32G4DFD8266 - 32 GB
- Micron MTA18ADF4G72AZ-2G6B2 - 32 GB

(#3) Blasto


Blasto
csendes tag

Egy hete használom. Egyenlőre nagyon meg vagyok elégedve vele, a Gen8 összes hülyeségét sikerült megszüntetni

(#4) Blasto


Blasto
csendes tag

Évekig Gen8-as Microservert használtam, úgyhogy leginkább ehhez tudom hasonlítani.

Tapasztalataim:
- belső micro-SD kártyahely megszűnt
- minden USB port 3.2-es lett, kivéve az 1 db belső, az maradt továbbra is USB2
- szokatlan a külső táp (olyan mint egy laptop), de megszokható. A bővítéseknél viszont figyelni kell, hogy ez max 180W-ot tud !
- megszűnt a ventilátor-fordulaszám mizéria (juhé !) (ez azt jelenti, NEM emeli meg indokolatlanul a fordulatszámot, ha AHCI módban van, vagy teszünk vmit a PCIe csatlakozóba)
- minden SATA port SATA3-as (a Gen8-nál csak 2 db volt SATA3)
- a PCIe port teljes sávszélességgel működik, vagyis egy ide átalakítóval behelyezett NVMe SSD a teljes sebességet tudja használni !
- natívan (mindenféle trükközés nélkül) tud bootolni PCIe eszközről is, vagyis átalakítóval behelyezett NVMe SSD-ről (!!)
- negatívum, hogy az iLO modult külön kell megvenni hozzá, majd a dedikált portba csatlakoztatni. Onnantól kb. ugyanúgy kell használni mint a Gen8-ban
- iLO5-öt kapunk, ami jobb mint az iLO4
- Remélhetőleg az AHS logollással összefüggő integrált SD kártya probléma is megszűnt, de ezt majd az eltelt évek igazolják. Jó hír viszont, hogy mivel az iLO külön modul, ha mégis tönkremenne az integrált SD kártya, csak ezt a modult kell kicserélni, és nem a teljes alaplapot
- 2 db CPU konfiggal kapható: Intel G5420 és Intel Xeon E-2224-el. A G5420 konfig elég harmatos, csak akkor javaslom, ha sima NAS-nak akarjuk használjuk használni. Viszont a Xeon E-2224 nagyon kellemesen hasít ! A feljavított Gen8-as gépemet (Xeon E3-1230 + 16GB RAM) simán kenterbe veri !

Én jelenleg ezt a konfigot használom:
- Intel Xeon E-2224 (gyári)
- 2 x16GB RAM (2x HMA82GU7CJR8N-VK, egy gyári + egy vásárolt)
- PCIe - NVMe átalakító [link]
- Samsung SSD 980 1TB NVMe (erről bootol)
- 2x WD Red Pro 4TB HDD RAID1-ben
- Windows Server 2019 Datacenter

És egy kis érdekesség.
Megmértem a lemezek sebességét. Elég jó értékeket kaptam...

Samsung SSD 980:

2x WD Red Pro 4TB HDD RAID1-ben:

Sajnos a gép elég drága, de ha van rá keret, mindenképpen javasolt ha valaki Microserverben gondolkodik !

(#5) MrTwister válasza Blasto (#4) üzenetére


MrTwister
őstag

Szia! Köszi a kedvcsináló leírást! :K Honnan és mennyiért sikerült hozzájutni iLO kártyával együtt? Jöhet privátban is ha nem publikus. :R

[ Szerkesztve ]

Samsung Galaxy S20 Ultra@128GB Cosmic Grey##HP Elitebook 8540W@SSD@1TB HDD##ALPENFÖHN WING BOOST 2 PLUS 14cm PWM Blue * 4 db(2*front&1*rear&1*bottom)##RoS gém'tag:MrTuuist3r#2966

(#6) Blasto válasza MrTwister (#5) üzenetére


Blasto
csendes tag

Nem titok.

Alapgépek jelenleg a MySoft-nál a legolcsóbbak: [link]
- én a Xeon CPUs, 16 GB-os modellt vettem, konkrétan ezt: [link] , 243 eFt-ért
- az iLO5 modult külön kell megvenni: [link] , 16 eFt, vagy itt egy kicsit olcsóbb: [link]
- ahogy a Microsoft politikáját ismerjük, előbb-utobb kelleni fog TPM chip is bele: [link] , 24 eFt. Ezt még nem vettem bele, de lehet kelleni fog

Ha viszont valaki nem akar sokat szenvedni és fontos neki a vérnyomása is, de kell a sok RAM (pl. virtualizáció), javaslom eleve a 32 GB-os modellt megvenni [link] , még akkor is ha sokkal drágább, mert _NAGYON_ nehéz hozzá RAM-ot szerezni, ráadásul brutális árakat mondanak. Nekem [svr] fórumtársunk segített viszonylag elfogadható áron 1 db kompatibilis 16 GB-os RAM modult szerezni, de ez is 50 eFt volt...

[ Szerkesztve ]

(#7) Blasto válasza MrTwister (#5) üzenetére


Blasto
csendes tag

Külföldet is nézegettem, úgy egy kicsit olcsóbb lenne, de nem olyan jelentős a különbség, és a garancia érvényesítése is sokkal macerásabbá válna, úgyhogy végül Magyarországról vettem.

[ Szerkesztve ]

(#8) Blasto


Blasto
csendes tag

Gondolkodtam azon a verzión is, hogy veszek egy olcsóbb Intel G5420 CPU-val szerelt verziót, aztán apránként fejlesztgetem, de a Xeon E-2xxx sorozatos procik egyáltalán nem olcsók, és szintén elég nehéz őket beszerezni. Mivel ez a Xeon széria még új, használt darabokról ne is álmodjunk.

Ajánlott olvasmány: [link]

[ Szerkesztve ]

(#9) MrTwister válasza Blasto (#6) üzenetére


MrTwister
őstag

Te jószagú...az én Gen8-asom, igaz 5 éve, kerek :) 51 ezerért vettem iLO-stul mindenestül. Ennyivel ez sem tud többet amiért 5* annyiba kerül. :O Persze értem én, hogy virtualizációhoz kell a sok proci mag meg a minél több RAM. :B Nem én vagyok a célcsoport és kész. :(((

Samsung Galaxy S20 Ultra@128GB Cosmic Grey##HP Elitebook 8540W@SSD@1TB HDD##ALPENFÖHN WING BOOST 2 PLUS 14cm PWM Blue * 4 db(2*front&1*rear&1*bottom)##RoS gém'tag:MrTuuist3r#2966

(#10) Blasto válasza MrTwister (#9) üzenetére


Blasto
csendes tag

Hehe.. nálam az évek alatt összesen 4 db Gen8-as gép gyűlt össze... :) Mind felturbózva Xeon E3-1230 vagy 1220 + 16GB RAM. teljesen jók voltak azok is, de a memória a szűk keresztmetszet. A Gen8-ban összesen 16 GB lehet, ami kevés. Vicces, hogy a proci még bírná a virtualizációt, de a kevés RAM miatt egy másik gépre kellett tennem a VM-et.
Na, meg a HP sok hülyesége, amit a Gen8-ban összehozott...

Szépen eladogattam a Gen8-as gépeket (még egy van, hamarosan az is megy) és az árán vettem egy ilyet. Most ezen az 1 db gépen fut az összes VM, egyenlőre gond nélkül.

(#11) lockdown90


lockdown90
senior tag

Fogyasztast mertel esetleg?

i7 13700k - 32Gb DDR5 - RTX4070S

(#12) Blasto válasza lockdown90 (#11) üzenetére


Blasto
csendes tag

Az elméleti max fogyasztása 180 watt - ezt a külső táp határolja be. Azt hogy éppen mennyit fogyaszt jelentősen függ attól hogy milyen hardver van a gépben, és az hogy éppen mennyire van kiterhelve.

Nekem ez a konfigom:
- gyári Xeon E-2224 CPU
- 2 x16GB RAM
- 2 x WD Red Pro 4TB HDD
- Samsung 980 1TB NVMe SSD (a PCIe slotban)
- iLO5 modul a dedikált slotban

Ezeket mértem:
- idle (1-5% terhelés): ~25 watt (folyamatos átlag)
- 100% terhelés: 110 watt (pillanatnyi max)
- normál üzemben (~10% terhelés) simán elmegy ~30 wattal

[ Szerkesztve ]

(#13) Bélaaaa


Bélaaaa
őstag

Egy "sima" Gen10-et mennyiért lehet most eladni? Van egy, szeretnék váltani 10+ra.

Köszönöm.

[ Szerkesztve ]

Vasvellával nem lehet szí'vát asza'ni!

(#14) tetris


tetris
tag

Most tervezem lecserélni a Gen8-amat Gen10 Plusra (már amint lehet kapni, mert sehol nincs raktáron...Ez itt a reklám helye: Ha valakinek van eladó érdekelne :D ) és azon gondolkozom, hogy a xpenology -nál ez alkalommal érdemes lenne-e read/write cachenek 2db valami kisebb SSD-t USB3.0+ -os külső házban használni...
Szerintetek lenne ennek értelme? 4db 0km Ironwolf Pro 6TB -t tervezek bele venni, azok mellé lenne... Itthon 10Gbe a hálózat és ugye decemberben jön a Digi fiberje is, tehát 1Gbit limit nincs (vagy jóval magasabb lesz).

[ Szerkesztve ]

Fölösleges körök elkerülése végett: Igen, ami hirdetésem aktív, az még megvan. Posta csak vevő költségére és felelősségére.

(#15) AiRLAC válasza tetris (#14) üzenetére


AiRLAC
addikt

Nem lenne

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#16) Blaise válasza tetris (#14) üzenetére


Blaise
veterán

Azt lehet vajon tudni, hogy miért fogyott ki kb. mindenhol?

(#17) AiRLAC válasza Blaise (#16) üzenetére


AiRLAC
addikt

Gondolom ugyanazért, amiért minden elektronikai eszköz hiánycikk vagy megdrágult. Chiphiány.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#18) Blasto válasza tetris (#14) üzenetére


Blasto
csendes tag

Miért nem csinálod azt, hogy beteszel a Gen10plus-ba egy PCIe/NVMe átalakítót (mondjuk egy ilyet: [link] ), amibe teszel egy NVMe lemezt, és innen bootolsz ? Az tutira gyorsabb lesz mint bármilyen USB-s megoldás.

Bár meggondolandó, van -e értelme....
Én régebben alap OP rendszernek VMware-et (ESXI 6.7) használtam (Gen8-ban), ami egy sima SD kártyáról bootolt (a VM-ek HDD-n voltak). Csak minimálisan javult a helyzet, amikor kíváncsiságból SSD-re tettem az ESXi-t (a VM-ek maradtak HDD-n), szinte semmivel nem lett gyorsabb a rendszer. Én a xpenology-t nem ismerem, de gondolom, ott is hasonló lenne a helyzet.
Bár azt a megoldást nem teszteltem, hogy az alap OP rendszer és a VM-ek is SSD-n vagy NVMe-n vannak. Nem tudom, hogy érdemes-e..

Más kérdés, ha alap OP rendszernek WinServert használsz, a virtualizációhoz meg HyperX-et. Ott jelentősen javult a sebesség az SSD-től, na meg mégtöbbet az NVMe-tól.

[ Szerkesztve ]

(#19) Blaise válasza AiRLAC (#17) üzenetére


Blaise
veterán

USA-ban továbbra is rendelhető 2-3 hetes érkezéssel, itthon meg a legtöbb webshop le is vette.

(#20) AiRLAC válasza Blaise (#19) üzenetére


AiRLAC
addikt

USA 330M ember, Mo 9.5M.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#21) tetris válasza Blasto (#18) üzenetére


tetris
tag

Sajna a PCIE slotot foglalni fogja egy Intel X540-T2 kártya.
Nem akarok erre ESXI-t rakni, ha kell valami virtualizáció azt megoldom majd xpenologyn belül, van egy külön szerverem az előbbi célra normális mennyiségű procival meg rammal...
Egyébként nincs valakinek esetleg CHS accountja? Kiváncsi lennék, hogy náluk is ki van-e fogyva...

[ Szerkesztve ]

Fölösleges körök elkerülése végett: Igen, ami hirdetésem aktív, az még megvan. Posta csak vevő költségére és felelősségére.

(#22) [Newman] válasza tetris (#21) üzenetére


[Newman]
tag

Hetek óta nulla darab van CHS-ben.

VCIX-DCV,VCIX-NV,vExpert,vExpert Pro,vExpert NSX,VMCA - newman.cloud

(#23) andrealm válasza Blasto (#4) üzenetére


andrealm
újonc

Szia!

Én is egy ilyet használok, gyári állapotban (E2224 és 16GB), 4 win10 fut rajta. Kicsit azonban lassúnak érzem, az a kérdés, hogy memória (amit lejjebb is említettél), vagy processzor csere lenne a megoldás? Ha utóbbi, milyen proceszort tudnék beletenni?
Néztem tesztet, az E-2246G-ről elég jókat írnak, bár elég nehézkes a beszerzése. Van esetleg ötleted, hogy mit lehetne (több mag nyilván jól jönne, meg a több szálú megoldás) a helyére tenni? Vagy csak a +16 RAM -mal már lényegesen gyorsulna?

Köszi!

(#24) Blasto válasza andrealm (#23) üzenetére


Blasto
csendes tag

Én nem biztos, hogy a RAM-al vagy a CPU-val kezdeném.
Ha üres a PCIe slot, tegyél bele egy PCIe/NVMe átalakítót, majd abba egy NVMe SSD-t és erre tedd a Windows alaprendszert ! Nagyságrenddel gyorsabb lesz a gép. Mondjuk arra számíts, hogy a bootolás folyamata csak minimálisan fog gyorsulni, mert induláskor egy csomó más folyamatot is elindít, amire nincs hatással a gyorsabb meghajtó.
A CPU beszerzése igen macerás, meg drága is. A használt Xeon E2xxx szeriás proci meg ritka mint a fehér holló, szóval vélhetően csak újat fogsz tudni beszerezni (már ha kapsz egyáltalán !). Amúgy ez biztosan gyorsítana gépen, de ez lenne a legdrágább megoldás.
Valamelyest gyorsít a sok RAM is a Windows rendszereken, de közel sem annyit mint gondolod. Igazán akkor éri meg a több RAM, ha virtualizálsz, amúgy nem mert elég drága (mint írtam nekem fél éve ~50eFt volt egy plusz 16GB-os modul).

Ajánlott olvasmány: [link] Elég jók kivesézik a lehetőségeket.

És még egy gondolat. Javaslom, hogy ne Win10-et, hanem valamilyen Windows Servert használj, ha már a Microsoft vonalon mozgunk. Lehetőleg valamilyen újabb WinServer verziót (pl 2019 vagy 2022).
Ez a gép ugyebár egy szerver, még akkor is, ha kicsi. Nem igazán Win10-nek van kitalálva, a szerveres megoldások sokkal stabilabban futnak rajta. Lehet, ez a váltás is gyorsítana egy kicsit.

[ Szerkesztve ]

(#25) andrealm válasza Blasto (#24) üzenetére


andrealm
újonc

Köszi!

Bocs, lehet, hogy nem írtam, hyperv alatt fut a 4 win10.
Jelenleg sima SSD van benn, jó ötlet, hogy áttérjünk NVMe-re, viszont meg kell néznem, hogy szabad-e a foglalat.
Igen, nem pont ezt, hanem a processzoros tesztet olvastam.
De körbejárom a RAM kérdést is, hogy mit lehet beszerezni.

(#26) AiRLAC válasza andrealm (#23) üzenetére


AiRLAC
addikt

Nem írtad hogy mi a storage alatta. HDD? SSD? SATA? NVMe? Valami budget kategória vagy enterprise? 4 VM-nél már az I/O (is) el szokott fogyni.

Szerk. na közben megírtad :) Lehet kevés az az egy SSD neki. Samsung 980PRO NVMe vagy gyorsabb (megfelelő hűtéssel persze).

[ Szerkesztve ]

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#27) andrealm válasza AiRLAC (#26) üzenetére


andrealm
újonc

Igen, 2db 1TB WD red SSD van benne.

(#28) Blasto válasza andrealm (#25) üzenetére


Blasto
csendes tag

Ja, értem, így már kicsit más a konfig, mint amit én gondoltam !
Tehát van 4 db Win10-es VM-ed és mivel hyper-v-t írtál, alaprendszernek gondolom valamilyen Windows server.

Így viszont mindenképpen a RAM növelése javasolt !
Figyelembe véve a Windows-ok RAM igényét, igencsak szűkében lehetnek a memóriának... Gondolom ezerrel swappolnak a VM-es Win10-es rendszerek, ezért lassúak.

(#29) andrealm válasza Blasto (#28) üzenetére


andrealm
újonc

Köszi, próbálkozom és jelzek a fejleményekkel kapcsolatban!

(#30) melkah


melkah
tag

Udv!
Valaki probalkozott mar dual ssd adapterrol is bootolni ?
Linux MD raid mirror lenne a cel, es nagyon boldog lennek, ha ez megoldhato lenne, hogy a ket darab m.2-rol tudjak bootolni. Peldaul ilyenrol: [link]

(#31) Blasto válasza melkah (#30) üzenetére


Blasto
csendes tag

Még nem próbáltam, de szerintem menne. A RAID nem biztos, de a boot szinte biztosan.
Olvasnivaló: [link]

(#32) andrealm válasza Blasto (#28) üzenetére


andrealm
újonc

Szia!

32GB RAM és egy Xeon E2276G lett extrázva, elsőre jobb lett, aztán valahogy megszokja az ember, vagy nem tudom, de hagy még kívánnivalót maga után... Max valami hálókártya upgradere gondolnék még...

(#33) Hcom


Hcom
csendes tag

Sziasztok !
Lejrom, hátha érdekes.
Most teszteltem a Microserver Gen10-et Kingston KSM26ED8/32ME 32GB modulokkal.
A ram tökéletesen együttműködik a gyári 16 GB modullal (48GB RAM), illetve a fenti 32GB-os mondulból kettőt beletéve is tökéletesen megy.
Rendeltem egy Dual és egy Quadro NVME kártyát az Aliexpress ről. Ha egyszer megjön tesztelem.

(#34) Blasto válasza Hcom (#33) üzenetére


Blasto
csendes tag

Wow ! Honnan szerezted a RAM-okat ? Milyen CPU van a szerverben ? A gyári Xeon E-2224 ?

(#35) Hcom válasza Blasto (#34) üzenetére


Hcom
csendes tag

Gyári E-2224.
A ramot rendeltem, beszerezhető egész könnyen.

(#36) zex


zex
aktív tag

Sziasztok!
Én is egy boldog tulajdonosa lettem egy ilyen szervernek. Próbáltam frissíteni a BIOS-t, de nem tudom letölteni. Jelneleg a U48 v2.18 (06/24/2020)-as vezrió fut a gépen, de EZEN a linken azt találtam, hogy kint van már rá a 2.58-as, viszon be kéne jelentkezni a HP-hez hogy letöltsem. Viszont regelni sem tudok, mert miután megadom az e-mail svímemet az alábbi hibaüzentet adj a HP oldala: HPE Passport cannot Process your request. [200]

Esetleg valakinek le van töltve, el tudja nekem küldeni, vagy tud segíteni a regelésben?

Köszönöm előre is!
ZEX

U.I.: Egyébként az még a bajom vele, hogy benne van 2db 8TB-os WD RED ami tökéletesen működik, meg raktam még mellé egy régebbi Intel SSD Pro 2500 Series 240GB-os SSD-t, de eezt meg egyik slotban sem látja még a BIOS-a sem. :S Esetleg van tipp, hogy mi az oka? THX

[ Szerkesztve ]

(#37) MrTwister válasza Blasto (#6) üzenetére


MrTwister
őstag

Azóta jól elszálltak az árak! [link] 472 464 Ft bruttó amit te 243-ért vettél alig egy éve! :Y Duplázódott mindennek az ára még az iLO5 modulnak és a TPM chipnek is! Na ennyit a NAS projektemről... :O

Samsung Galaxy S20 Ultra@128GB Cosmic Grey##HP Elitebook 8540W@SSD@1TB HDD##ALPENFÖHN WING BOOST 2 PLUS 14cm PWM Blue * 4 db(2*front&1*rear&1*bottom)##RoS gém'tag:MrTuuist3r#2966

(#38) Bélaaaa válasza zex (#36) üzenetére


Bélaaaa
őstag

Parancsolj:
Link

Vasvellával nem lehet szí'vát asza'ni!

(#39) zex válasza Bélaaaa (#38) üzenetére


zex
aktív tag

Nagyon szépen köszönöm!!!!

(#40) Bélaaaa


Bélaaaa
őstag

Van egy sima Gen10-em (AMD Opteron™ X3216 Processor). Azon gondolkodom, hogy eladom. Mennyi lehet most az ára?

[ Szerkesztve ]

Vasvellával nem lehet szí'vát asza'ni!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.