Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) gardener83


gardener83
csendes tag

Adott a konfig.

Alaplap: HP MS-7297 ver 2.1, BIOS ver. 1.12
Táp: Chieftec 450W
VGA: Ati Radeon 4670 PCI-E (max TDP 70-75W)
RAM: 2 x 1 GB Kingmax DDR2 / 800 Mhz
CPU: AMD Athlon 64 X2 4800+ (65W)
Cpu hűtő: gyári AMD-vel és gyári HP-val is tesztelve
HDD: Samsung SATA2 80GB + Seagate SATA2 80Gb

Oprendszer: Windows 7 Home Edition 32bit magyar SP1

Hibajelenség: processzor túlmegedése - terhelés nélkül kb 45-50 fok, terhelve 65-70 fok körül illetve bekapcsolt Smart Fan esetén letilt, túlmelegszik

Legyél korrekt, ahogy én is..

(#2) gardener83


gardener83
csendes tag

A hiba részletesebben:

Idézet az eladónak írt levelemből:

"Látom megint nem érsz rá foglalkozni a témával. Ami azt illeti annyira engem sem izgatna mivel nem az én gépemről van szó - ez is egy hozzáállás, de ha legközelebb úgy kb 2 hét múlva megyek haza ősökhöz és megint úgy megyek be öcsém szobájába hogy már a lépcsőről hallom a proci venti hangját - na akkor már fog egy ici picit zavarni, hogy még mindig nem tudtam megoldani a problémát, holott éveken át szervizeltem a vasakat - na jó, nem HP-t, hála a jó istennek. Azért is érdekes a dolog mert habár lassan két éve nem dolgozom a Nanotradenél, mégis jönnek a telefonok régi ügyfelektől, hogy tudnék-e segíteni ebben vagy abban...

Erre itt ez a fos Hp konfig, valahogy sikerült kifogni rögtön 2 gépet is amik alapvetően jól működnek de azért mégsem 100%osan, apró hibáknak tűnnek ugyan, de basszus, pénzt adtam értük, még ha relative keveset is, és működésben állítólag hibátlanok. Szóval a második HP konfigot (lapot) veszem meg, abban a hiszemben hogy ez most jó lesz, azaz nem lesz se RAM, se winyó probléma. Erre jön egy proci melegedés probléma. Bosszantó ugyan, de azért megnézem mi lehet a gond:
paszta rendben, hűtőborda nem poros, smart fan bekapcsolva, tápfeszültség értékek rendben, a procit a bios felismeri, tehát valszeg bios frissítésre sem lenne szükség (elvileg)

Hibajelenség: megy szépen a gép egy ideig, nagyjából csendesek is a ventik tehát a smart is működik, tök jó, de egyszer csak ahogy elkezdem terhelni a rendszert, néhány perc alatt túlmelegszik a proci, egyre hangosabban üvölt a venti, és a gép kikapcsol, mert hogy jobb esetben ugye letiltott a túlmelegedés védelem és nyomott egy durva kikapcsot.

Szóval mi a gond? Talán a gyári AMD hűtő nem jó a lapra (hülyeségnek gondolnám alapvetően, vagy csak a HP faszsága)

Talán a paszta kiszáradt mert régi? Á nem hiszem, hiszen utóbb kiderült hogy a 95W-os Phenom II 550-eshez és az Asus lapon is stabil volt ugyanezzel a pasztával ugyanez a proci.

Kihűlt a gép úgy ahogy, kapcsoljuk be és nézzünk be biosba. Lássuk mik a lehetőségek proci venti okosításra. Hát nem sok. Van egy Smart Fan ki / be és annyi. Ez igen, HP. Generációkkal ezelőtti Socket A nem HP lapokon ettől jóval több beállítási lehetőség volt... Persze lehet megint csak beválasztottam.

Megnézem jobban a proci venti fordulatszámot biosban. Realtive alacsony, 1400 körüli, de minek lenne magasabb terhelés nélkül, legalább csendes. Ami rögtön szembetűnő, hogy 1-2 perc alatt már 45-fokon megy a proci. Ez a gagyi 65W-os 4800+ szutyok. Hát akkor mi lett volna ha kapásból a legerősebbet, azaz a 6200+ Athlon X2-t teszem bele?

Na mindegy, induljon a Win 7 és nézzünk egy Aida64 Extreme Edition-t.

Feszültségek rendben, ami gáz megint a proci hőmérséklet. De kezdjük csak el terhelni és figyeljük az adatokat. Az Aida stabilitásteszt 1 perce 100%on járatja a procit, a hőmérséklet már bőven 50 fok felett, 60-hoz közelítünk és a proci venti fordulatszáma még mindig alacsony, kb 1600-as. Mi a fasz? Mikor akar esetleg felpörögni? 70 fokon? És igen, kb ott. Na de már késő, hiába emelkedik egyre gyorsabban a fordulatszám, a proci 75 fok fölé megy és kb 2 percnél járunk amikor jön a durva kikapcs, letiltott a lap.

Kb ez volt az a pillanat amikor ki kellett volna vennem a lapot a gépből és vissza kellett volna vinnem bevizsgálásra. Kiváncsi lettem volna nálad mi a helyzet. 99% hogy ugyanez, persze lehet beleraksz egy 3200+ procit mert csak az van a polcodon és csodálkozol amiért nem melegszik túl... Nahát, már "megint" én voltam a balfasz. Nyilván...

Na de nem adtam fel ilyen könnyen, mert hogy rég kész kellene lennie a gépnek és még csak egy alap win 7 van fent driverekkel. Fura hogy egyáltalán a win 7 felment gond nélkül, de nyilván túl nagy terhelést nem kapott a proci telepítés alatt, max néhány másodpercig.

Ötletek? Próbálozzunk bios frissítéssel, hátha mégsem kezeli jól ezt a procit. Nem volt olyan egyszerű mert nem a driverek közt volt de meglett. Felment gond nélkül az 1.12-es legújabb BIOS.

Újraindítás. Bios beállítás. Aida teszt. Eredmény: ugyanaz. Remek....

Akkor mi lenne ha kikapcsolnám a Smart Fan funkciót hogy egyáltalán a hűtő elég-e ennek a procinak.

Bios beállítás - Smart Fan kikapcs. Win 7. Aida64 stabilitás teszt. Eredmény: 5-10 perce megy a teszt, a venti ordít ugyan folyamatosan 5100-al, de megy a gép. Hú de jó. Tegyünk fel valami játékot.. Medal of Honor jó lesz, úgyis le van töltve a másik winyóra. Telepítem, játszok egy ideig. Még mindig megy a gép..

Egyelőre kifogytam az ötletekből, de hátha másik ventivel jobb lesz majd.

Ekkor kaptam meg a HP (IBM) hűtőventiket. Egyformáknak tűnnek, tegyük rá valamelyiket.

Proci tisztogatás, hűtőtisztogatás, ugyanaz a paszta felvitele egyenletesen egy vékony réteg ahogy szoktam a többi párezer párszáz proci esetében is. Nézem a CPU Fan Connektort, négy tűs ahogy szokott lenni az újabb lapokon. A HP ventije csak 3 tűs. Sebaj, néhány spec hűtőnél láttunk már ilyet, tegyük rá nyugodtan ahogy szoktuk, adja magát a tüskekiosztás, egy féle képpen megy rá helyesen.

Gép bekapcs, nézzünk be biosba. Üvölt a venti, mert hogy úgy maradt legutóbb a smart, azaz ki volt kapcsolva. Hát kapcsoljuk vissza. Visszakapcsolom, bios beállítások mentése és kilépés. A venti nem kussol be. Mi a fasz? Ellenőrizzük csak a biosban. Pedig ott az Enabled a Smart Fan mellett. Akkor kapcsoljuk ki majd újra be. Smart kikapcs - mentés, restart. Smart bekapcs, mentés, restart.

Eredmény: semmi, mert üvölt a venti.

Na erre varjál gombot. Erre mondd hogy, nem a lap a hibás, mert a proci a terheléstől melegszik. Igen, alapvetően én is azt gondolnám, mivel úgy is van. Egy jól működő lap esetében pedig a smart fan is jól működik. Vagy legalább működik annyira hogy ne melegedjen túl a proci a gépház oldala nélkül egy nem 40 fokos szobában. Na de ez már sehogy sem működik. Csak ordít a venti, meg lassan már én is!!!!!"

Legyél korrekt, ahogy én is..

(#3) gardener83


gardener83
csendes tag

Várom a hozzáértők javaslatát, mi lehet a gond? Tényleg a lap a hibás?

Köszönöm.

Legyél korrekt, ahogy én is..

(#4) CoolMan válasza gardener83 (#3) üzenetére


CoolMan
MODERÁTOR

Üdv!

Ezért nem kell feleslegesen új topicot nyitni, hanem kérlek, használd a keresőt.
A kérdésed pedig tedd fel az Azonnali alaplapos kérdések órája topicban.

Ezt zártam.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.