Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#77) ozone válasza GP-Sz (#72) üzenetére


ozone
újonc

Előre bocsájtom, hogy nem vagyok agyoniskolázott diplomás technokrata. Egyszerű masiniszta vagyok...
Tanulmányaimnak anno volt egy érdekes epizódja, ami a meddő teljesítményről szólt. Nem szeretnék most szakmai előadást tartani ebből a témakörből, ezért csak röviden foglalom össze a lényeget. Minden elektromos fogyasztó jellegétől függően kisebb-nagyobb mértékben fáziseltérítést okoz. Egy induktív jellegő fogyasztó az egyik irányba, egy kapacitív jellegű fogyasztó a másik irányba, egy ohmikus fogyasztó egy harmadik irányba. Ha a hálózatban valamelyik fogyasztó jelleg túlsúlyban van, akkor számottevő fáziseltérés és ezzel együtt jelentős meddő teljesítmény lép fel. Ez a meddő teljesítmény például villanyórával mérhető, viszont hasznos munkát nem végez, hiába folyik keresztül a fogyasztón (tehát a hatásfok közel sem 100 %-os). Ha jól figyeltem a villamosvontatás című órákon, akkor például ez a fáziseltérés okoz többek között jól hallható zúgást egyes berendezésekben... A MÁV-nál a sziliciumegyenirányítós mozdonyok nagyszámú elterjedése után előszeretettel használták a régi forgóátalakítós mozdonyokat, mert ezek más jellegű fogyasztók révén ''visszatérítették'' a fázist (fázisjavítás), és javarészt meddőteljesítménnyel (vagyis töredék energiafelhasználással) üzemeltek.
Bár közel sem biztos, hogy az infrapanel esetében is erről lenne szó, de az élet más területén (például a villamos vontatásban) teljesen természetesen használnak olyan technikákat, amik látszólag ellentmondanak a fizika törvényeinek - pedig nem természetfeletti jelenségekről van szó, hanem az átlagember hiányos ismereteiről...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.