Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Hogyan particionalnatok egy 60gb-os vinyot? (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) Il Padrone


Il Padrone
senior tag

Sziasztok,
a kerdeshez meg annyit tennek hozza, hogy kesobb linux is lehet rajta a win-en kivul.
Koszi elore is

Na vrh brda mrva mrda

Il Padrone

(#2) Egon válasza Il Padrone (#1) üzenetére


Egon
nagyúr

Hát ez nagyon is ízlés dolga, szvsz... Annyi bizonyos, hogy ekkora vinyót már nem célszerű egyben megformázni, minimum két partíció _kell_ rá...
Most sokan meg fognak kövezni, de nálam ez a következőképpen néz ki (nekem is 60-as merevlemezem van): az elsődleges valami 48 giga (mivel a a 60-as vinyó valójában ''csak'' 58 GB körül van...), és van egy 10 gigás D: . A játékokat a magam részéről a C:Program Files könyvtárban szeretem tudni, így nekem nem szimpatikus a ''kiscémeghajtómeghúszmásikpartíció'' recept...;] 10 giga meg elég szokott lenni mentésre, ha az elsődlegest kellene formázni valamiért.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#3) Flashcash válasza Il Padrone (#1) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Ha linuxot is teszel rá akkor egyszerűen hagyj szabadon 4 gigát és ne particionáld a linux meg majd felismeri a szabad helyet és rátelepül.

(#4) Flashcash válasza Egon (#2) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Én meg pont a több particiót szeretem. De ez teljesen ízlés dolga.
Van aki Games könyvtárat csinál én meg inkább egy Games particiót a 2. vinyóm elejére hogy gyorsan töltődjenek a cuccok. :)

(#5) Egon válasza Flashcash (#4) üzenetére


Egon
nagyúr

:) Ha lenne két vinyóm, akkor mind a kettő egyben lenne formázva: idegesítene a sok meghajtó...:D Pláne hogy - mivel Win98-at használok - ''összekeverednének'' a meghajtók, illetve kb. a K: lenne a CD...:D
Viszont abban maximálisan egyetértek, hogy ez abszolút szubjektív dolog...:P

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#6) The_Tom válasza Il Padrone (#1) üzenetére


The_Tom
senior tag

En hagynek 1 particiot a windowsnak es vagy 3-4 gigat particionalatlanul, a majdani linuxnak. Aztan, a linux telepitesekrol majd azzal megparticinalod. Majd ha linuxot telepitesz figyelj arra, hogy van vmi olyasmi, hogy ha a lilo az 1024-edik cilinder utan van akkor kell neki egy kapcsolo asszem lba vagy mi, hogy elinduljon.
En szemely szerint azert nem szeretem a tob part. mert mindig az van, hogy itt van 2-300Mb ott van 5-600 de nekem egybe kene 800... De kinek hogy tetszik. Regebben meg a cluster meret szolt a tobb partcicio mellett, de fat32-nel ez mar nem gond.


Üdv.

Szerintem.

(#7) Il Padrone válasza The_Tom (#6) üzenetére


Il Padrone
senior tag

Koszi szepen mindenkinek a hozzaszolast. :))
Udv

Na vrh brda mrva mrda

Il Padrone

(#8) LukE válasza Il Padrone (#7) üzenetére


LukE
veterán

Kalapáccsal!;]

LukE.konstruktív. beszólása

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#9) Flashcash válasza LukE (#8) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

És ha NTFS Primary particiót szeretnék létrehozni akkor hova üssek? :)

(#10) LukE válasza Flashcash (#9) üzenetére


LukE
veterán

Mi az, hogy ütni?? szépen óvatosan mozgatva a kalapácsot végrehajtod az előző hozzászólók javaslatait:))

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#11) Hory


Hory
aktív tag

En a 120G-s vinyomat formaztam egybe. Az elejere fel giga swap particio, utana 120G reiserfs. Ja, ez linux. :)
Sokkal egyszerubb egybeparticionalni, nem kell folyton az ures helyet keresgelni a kismillio particion.

(#12) dshk válasza The_Tom (#6) üzenetére


dshk
aktív tag

cluster méret továbbra is van, csak kicsit eltolódva. ntfs-en is. Úgyhogy se túl nagy se túl sok kicsi partíció nem jó. Mindenesetre oprencerenként egy legalább praktikus.

Elsőnek én fat32-t raknék, azt manapság mindegyik oprendszer tudja használni, a linux is azt hiszem.

(#13) putymuty


putymuty
csendes tag

Hi!

En szemely szerint nem vagyok hive a csinaljunk egy bazinagy particiot, mert igy kicsi a veszteseg. Egyreszt aki pl. 60 Gb-ol 50-nel tobbet hasznal, (sok esetben) elgondolkodhat azon, hogy kell-e minden, nem kellene-e mar archivalni.
Tehat a fennmarado 10Gb ''veszteseg'' engemet pl. nem zavar.
1. particio : boot (ha tobbfele oprendszert akarsz hasznalni)
2. Windows (altalaban nem szereti ha hatrebb rakjak, foleg a 98) Ide csak az operndszer kerul a legfontosabb programokkal. ennek boven eleg 2 Gb. Ezt ha nem tul nagy, akar archivalni is lehet, es nem kell mindig az alaprendszert ujratelepiteni
3. Win2 : egyeb, pl. ritkan hasznalt vagy gyakran torlodo/frissulo prgk, esetleg masodik Windows (10-20Gb)
4. Zene, film (adott esetben ossze lehet vonni az elozovel)
5-tol Ha van egyeb opr., pl. valamilyen Linux, vagy ha kesobb akarsz

En azert nem szeretem az egy particiot, mert ha valami miatt elszall, vagy uj rendszert akarok telepiteni, akkor nagyon morcos vagyok ha elveszik a munkam pl. Ezenkivul tobb is oprendszert hasznalok. Szeretem kiprobalni az ujakat (evente kb. 2x), es igy nem kell szivni, hogy a regi is kellene, most micsinajjak, meg hova archivaljak ideiglenesen. (pl. uj linux=particio format)

bocsi ha hosszu lett, de remelem van akinek segitett :)


na csovi!

(#14) DarkFater válasza putymuty (#13) üzenetére


DarkFater
tag

Egyetértek. Se túl sok, se túl kevés ne legyen.

Nekem van egy 2 gigás boot/windows partícióm ami szigorúan csak a win és a program files könyvtár (meg amit még odaszemetelnek :DD

Addig röhögtünk azon amit a főnök mondott, amíg rá nem jöttünk, hogy ez a mai feladat...

(#15) Bocha


Bocha
HÁZIGAZDA

Én így csinálnám: C: 16 giga (winfos, programok, gamék), D: giga (filmek mp3ak save), E: a maradék (kb 6 giga, linuxnak)
Persze ízlés dolga.

Szenzor minden csütörtökön 15 és 16 óra között a Trend FM-en (Budapesten 94,2 MHz). / Game On minden szerdán 15 és 16 óra között a Radiocafé 98.0-n

(#16) tothjozsef válasza Bocha (#15) üzenetére


tothjozsef
aktív tag

Nekem ez a felállás tetszik! Bár én 16Gb helyett inkább csak 10-et adnék vindóznak, nehogymá' elkanászodjon. Csuhajj :D

(#17) dts


dts
csendes tag

Win esetén ekkora vinyónál már meggondolandó a legalább két partíció - a windóz alá. Is. Én w98-at használok.
A Primary-ra kerül - nálam - csak a rendszer maga (1+ giga), illetve pl. a VIA 4 in 1 pack, meg a szükséges driverek - de semmi más.
Minden mást: alkalmazást, játékokat, egyéb segédprogramokat, munkákat más partícióra teszek. Ha a rendszer összeomlik (és ne ma vinyó szarik be), akkor csak azt kell újratelepíteni - minden más marad, és még azért sem kell aggódni, hogy mikor is írtam ki cd-re a fontosabb dolgokat utoljára.

Amennyiben windózt és linuxot szeretnél egymás mellé telepíteni, azt hosszú lenne leírni, de mindenképpen a linux fdisk-jét használnám partícionálásra. Amennyiben érdekel a téma, mailme: detes@elender.hu

Nemrég verekedtem keresztül magam, sok buktatóval, de sikeresen ugyanezen. Ha kell, tudok segíteni.


Persze, ezek a kérdések - és válaszok - mindig attól függnek legfőképpen, hogy mire is akarod használni a gépedet.
Üdv.

Kirúgtak a Microsoft-tól debian-s viselkedés miatt...

(#18) >guest< válasza tothjozsef (#16) üzenetére


>guest<
tag

Nálam 2 db 40-es van egyik 14/26, másik 20/20 felosztásban. Igaz a 2-es még üres, de najd telepakolom videoRippel.

Na leléptem...

(#19) >guest<


>guest<
tag

Ja és a lényeg, ami miatt szétszedtem a nagy vinyót kissebb darabokra (nem kalapáccsal), hogy a defragmentálás ne fusson a rendszer partíción 3 órát.
Így egy-egy kávézás alatt egy-egy partíció full defrag. A rendszeren amúgy se árt min. havonta, mert a windows állandóan növeli a könyvtárát (sysbackup).

Nem mellékes registry vagy rendszerváltozók által a TEMP könyvtárat első nap áttenni máshová.

Na leléptem...

(#20) Makker


Makker
tag

hi!

3gb
én ennyit szoktam hagyni a win előtt, utána iszonyat saokat pakol a pqmagic
ha mozgatod a partíciókat és ide pakolhatsz amit nem szégyelsz
(dos, win95, stb)

3gb (c:)
ennyi kell a winnek

xgb (d:)
ez a maradék, ezen van minden, még a program files könyvtár is.
teszem azt, ha behal a winpartíció ill be sem indul a win, a mentett játékállások
és a kismillió mittoménmi a d:-n van. oszt mehet simán format c:

cdrom (r:)
cd-író (w:)

nekem eddig bevált ez a rendszer, nem aggódom amiatt, hogy az esetleges játékállások elvesznek egy esetleges kékhalál után.

üdv

.

(#21) Makker


Makker
tag

nem örülök neki :)

.

(#22) Cathfaern


Cathfaern
nagyúr

Szóval ha az egyik particióba csak Win98-at rakok, annak hány GB kell?
Másik kérdés:ha particionálás közben áramszünet van, akkor az egész vinyó úszik, vagy csak a partícionálás alatt lévő terület?

(#23) LukE válasza Cathfaern (#22) üzenetére


LukE
veterán

Nekem 2.1-es vinyón volt w98+office+ami kellett még, szóval ennél biztos kevesebb. Most néztem winNT könyvtára 1 Gb alatt van.

Ha van UPS-ed, akkor semmi sem:)) Egyébként meg, ha van valami logika 1 partícionáló progiban, akkor az nem nyúl ahoz, amihez nem kell, és nem száll el más.

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#24) The_Tom válasza dshk (#12) üzenetére


The_Tom
senior tag

Nem azt mondtam hogy nincs cluster meret. hanem hogy mar nem akkora problema, hogy ez szolna a tobb kis part mellet. Ha nem, igy volt ertheto, bocs. :)

Üdv.

Szerintem.

(#25) JulWCZar


JulWCZar
senior tag

Nekem az alábbi felállás van:
15 GB-s vinyó:
-3,2 GB: WIN XP part
-11,X GB: WIN 9X part (most ippen ME)
40 GB-s vinyó:
Egybe van, játékok, filmek, mp3, forráskód-backup.
1,2 GB vinyó:
Elvileg ma felkerül rá egy abit linux :)

(#26) Pala


Pala
veterán

Én most csináltam nemrég három partíciót a 80Gb-os vinyómon:
1. Windowsnak 1Gb-os (WinME van fenn) + ide jönnek az alap utilok, mint DirectX, Winamp, tömörítők, stb.
2. 2Gb!!!!!! a swap fájlnak: nem spórolok, így biztosan nem fogyok ki a virtuális memóriából (végülis egy 80gigás vinyón nem mindegy). Eddig semmi sem panaszkodott, hogy kevés lenne:))
3. hetvenvalahány giga minden egyébnek.

Ez a felosztás nagyon bejön, szuperül működik!

(#27) Barton válasza Egon (#5) üzenetére


Barton
senior tag

Win98 hááát, tényleg izlés dolga ... A win98 miatt !!!

mondjuk valahogy így 40 Gigából legalább W2KP vagy inkább XP:

max. 20 GB NTFS,
5 GB FAT32 hogy lehessen Linux alól írni rá
maradék Linuxnak/swap/boot/home/usr és / mondjuk

De lehet full Linux is ...


AMD, ATI, Linux rulez !!!

(#28) petyaman


petyaman
tag

Azt mondjátok el légyszi, hogy a külön swap partíciónak hogy kell megmondani, hogy az legyen a swap. És hogy tényleg megéri/kell-e.

Bocs, hogy szétpofáztam a formázós topikot...

...mert megérdemlem

(#29) Cathfaern


Cathfaern
nagyúr

Van valami amit nem értek:)

(#30) Cathfaern válasza Cathfaern (#29) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Mondtam már,hogy kezd elegem lenni ebből a nyelvnyújtós smile-ból??? Ez már a sokadig eset,hogy a '': t''-ből :DD

(#31) KERO_SAN


KERO_SAN
aktív tag

30as vinyo:

1./5 giga - Windows + alap appzok + 1 giga swap
2./22 vagy hany giga - jatekok mp3 film

1,7es vinyo:

Only linux:)

the troopa of tomorrow _ maydayzor FUTURE WALKS

(#32) Cathfaern


Cathfaern
nagyúr

Egy kis topic felhozás.
Ajánlom figyelmetetekbe a #29-es üzenetemet! Kezd sürgető lenni rá a válasz. Pontosabban annak a hiánya:P

(#33) Flashcash válasza Cathfaern (#32) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

A vinyót úgy particionálod hogy a lemez elején (ahol a leggyorsabb a vinyó) létrehozol egy elsődleges particiót. Erre telepíted az op. rendszert a gyakran használt programokat stb. Általában 5GB elég erre a célra.
A fennmaradó helyen extended/kiterjesztett particiókat hozhatsz létre a neked tetsző méretben és db. számban.
Az összes particiót külön kell formáznod és függetlenek egymástól. pl. ha letörlöd/leformázod a primary particiót attól még az extended használható marad.

(#34) The_Tom válasza Cathfaern (#32) üzenetére


The_Tom
senior tag

nincs valami rövidítés a ''partíció''-ra? Olyan hosszú leírni

part

bar asszem nem erre a kerdesre gondoltal :)

Üdv.

Szerintem.

(#35) Matr x válasza Flashcash (#33) üzenetére


Matr x
aktív tag

Teljesen igazad van. De ha csak windózer van fenn, akkor elég 5-5 giga Me/98 és XP/2000 ez azér jó, mer ha játszani akarsz, vagy csak simán gyorsan kell valami, vagy a másik ha stabilitás kell.

Mindenhonnan csak zubog a sz@r, már nem is győzünk elállni alóla... --- ''Aztán egymásra ne lődözzetek!'' - Muterom paintball előtt

(#36) frasz


frasz
tag

Szevasztok,
attól lassulhat a rendszer, hogy egy játék akármi hátrébb került a partíciónálás során,
pl a CD most nem D:, hanem f:
köszi F

-Ez ki ez?- Mi a ... közöd hozá?- Csak kérdeztem csak!

(#37) Il Padrone válasza >guest< (#19) üzenetére


Il Padrone
senior tag

Szia,

eloszor is hozzad kerdes:

Nem mellékes registry vagy rendszerváltozók által a TEMP könyvtárat első nap áttenni máshová. ---> Ezt WinXp alatt hogy teszed meg. A My documents mappat is mashova szeretnem tenni alapbol. Koszi.

Tobbieknek:
Megparticionaltam a winyot: 10 GB elsodleges WINXP
maradek adat, itt akarok majd helyet szoritani a
linuxnak is.

Swap kulon particiora mennyi sebessegnovekedest okoz?

Koszi


Il Padrone

(#38) vlaci79 válasza Il Padrone (#37) üzenetére


vlaci79
senior tag

udv

talan segit ha leirom en mit csinaltam a vinyommal:))
ez csak 30as de nem sok mindent kell modositani h 60ra is eleg legyen
neked ezt javaslom
Primary particiok:
- 1,8 GB ext2 Linuxnak debian 3 GB
- 2,5 GB ntfs WinXPnek 3 GB
- 1 GB Win98 rikan ugyan de meg szukseg van ra 1 GB ha kell
Extended particiok: neked
- 256 MB Linux swap 256MB
- 352 MB fat16 Win98-XP nek swap 512MB
(512 ram mellet ez meg mindig eleg volt nekem)
(doom 3 alfa valtozata sem sirt h keves a memoria:)
(kilepeskor mindig torlodik swap mind ket win eseten:)
- 22 GB fat32 adatok fontos adatok 45GB
a maradek kb
temppel nem kell kulon foglalkozni xp alat, eleg ha a felhasznalo mappajat mashova koltoztetni (ezen belul vannnak a Temp,Temporary Internet Files mappak)
Kulon swap particio elonyei (fix meretu swappel):
- eleg jelentos az egyben levo swap sebesegge hiszen a vinyo linearisan tudja irni-olvasni, nem random ossze vissza vinyon.
- mert annak nincs toredezetsege (nem kell foglalkozni azzal h XP alatt hogy toredezetsegmentesited a pagefile.sys-t )

(#39) Il Padrone válasza vlaci79 (#38) üzenetére


Il Padrone
senior tag

Koszi

Il Padrone

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Hogyan particionalnatok egy 60gb-os vinyot? (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.