Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dißnäëß

    nagyúr

    válasz denesdr #105478 üzenetére

    Ú úú úúú.

    @Bali27 - ez nem mond semmit, igazából ha Gedeon egész csatornája arra megy ki, hogy melyik jó és melyik nem, azt csak őrá kell és szabad vetítenie az embernek. Mármint, hogy az Gedeon nézőpontja. Kész, pont. De erre emlékeim szerint udvariasan ki is tér, szóval én spec. nem akarnék beleállni azért, mert "lehúz" egy erősítőt (vagy agyonajnároz). Ő csak elmondja a véleményét. Kérdés, mi a célja a video-ival, hiszen ő is csak magának zenél, nem másoknak, hiszen ő az észlelő :D , így a "népnevelés", "néptájékoztatás" mindkettő mint ilyen, bukik, egyik emiatt, másik amiatt, és mivel messzebb van bármelyik video-ját megnéző ember attól, hogy almát tudjon almával hasonlítani, aki ezt nem tudja/látja át és vakon hagyatkozik az ő (vagy bárki más!) véleményére egy eszközzel kapcsolatban, az csapda, és annyi esélye van jót választani Gedeon tapasztalatai alapján, mint a Duna Plaza-ban este 19-re lapot húzva nyerni.

    És ez nem Gedeon hibája, hanem a...
    - Nálad más a szoba
    - Más a füled
    - Más az áramhálózatod (beleértve tápszűrőket, bejövő zajt, minden fiszfaszt)
    - Más a helységed, ahova tennéd, geometria, fal anyag, szőnyeg, berendezési tárgyak..
    - Más a hangszórókészleted, váltószűrőd, DAC-od, teljes rendszered (kivéve az erősítőt nyilván, amiről pont szó van)
    - máshogy van az egész elhelyezve is
    - és berendezve is
    - más a füled, a teljes fizikád, annak saját karakterisztikája úgymond (ami kicsit így vagy úgy, de úgyis elszór a tudományosan megállapítottól erre-arra)
    - más az agyad, a szocializációd, a "mire áll a fülem és mire nem"-ed, az ízlésed..
    .
    .
    - még hagytam ki valamit biztosan
    ... hibája.

    Nos, ezek közül ha ki tudsz pipálni pár faktort - mindet garantáltan nem - a bennmaradó maradék még mindig kellően sok faktor ahhoz, hogy közel semmissé tegyenek bármiféle review-t akár youtube-on, akár írásban, akárhol, mert nincs biztos támpontod, hogy az Neked úgy jó lesz.

    Itt jegyzem meg halkan, hogy a műszaki mérések ezen rengeteg lehetőséget és kombinációt próbálja közös nevezőre hozni pár pont mentén, sokat nem segít egy helyzeten, de valamennyit igen. Mondjuk több esélyed lesz bemákolni egy jót, mint a lottó ötös. Tehát nem garancia az sem semmire, csak az esélyeket növeli.

    Értsd: ha Te alma vagy, nincs még egy alma, ami alapján elmondhatod, hogy amit ő észlel, az relevánsnak tekinthető rám is majd, hiszen egyforma minden egyéb, mert nem, nem egyforma, se Ti, se az "egyéb".

    Jó, persze, igen. Ha egy erősítő alapvetően zúg, sistereg, mittomén, ... műszakilag magyarul nincs rendben teljesen, és Gedeon ezt meghallja, nyilván nem kérdés, hogy ez minden nézőnek segítség és igenis lehet belőle következtetni dolgokra, de ezek számomra az úgynevezett "nyers, durva" információk. Ebben ember és ember alma és alma, hallásra, mindenre. Értsd: a 100 fokos tűzhely Téged is éget, engem is éget, az egy durva dolog. Az más tészta, hogy ilyen erősítőket már nem gyártanak közepes-nagyobb nevű gyártók, max kókányak, szóval kicsi az esélye, hogy egy NAD vagy Philips vagy Yamaha vagy bááármi egyéb sisteregjen és egy 80 éves színvonalat se ugorjon meg. :D

    Amikor a "finom infóról" kell megtudni valamit, a nüanszokról, karakterről, satöbbi, ott már nem triviális, mit hihetsz el és mit nem. Ergo, a kezednek a 32 fokos víz még nem elég meleg, nekem már kicsit melegebb érzetre, és ez még mindig csak 32 fokos ugyanazon víz. Mi van, ha egyikünk 33-ast kap, másikunk 32-esen marad ? Egyből nemtriviális a helyzet, már két mozgó változó van: kettőnk eltérő (vagy nem) észlelése, és a kétfajta hőfokú víz, ez 4 lehetőség, ergo 25% esélyünk van mindössze arra, hogy ugyanazt tapasztald, mint én, ergo hasznos legyen Neked az, amit én szajkózok. Hát a hifiben ennél sokkal több paraméterből állnak a rendszerek (teljes környezetükkel együtt) és az őket tesztelő, róluk valamit mondó emberek is, ami elképesztően sok lehetőség hibázni is, meg telibe találni is, csak utóbbi esélye nagyon lecsökken.

    Ezért kell hallgatózni.

    Gondolom, triviálisakat mondtam, remélem nem veszed Magadra eszmefuttatásom ;) Szerintem mindenki tisztában van ezekkel.

    Gedeon = szórakozás. Csak jobban érdekel, mint az Exatlon, vagy a Séfek Séfje.

    Nem az eszközök érdekelnek ezekben sosem (oké, az is, optikára főleg, meg bemenetek, kapcsolók, stb.., mittomén, amit LÁT az ember), hanem hogy mennyire színes a világ, mennyire más és más nézőpontok mentén értékel egy tőlem független ember egy adott eszközt. Magyarul ezek a review-k számomra nem az eszközökről szólnak, hanem magáról az illetőről. :K Érdekesek. Én szeretek embereket nézni, hifistákat, mérnököket, szubjektív-objektív hallgatók módszereit "elemezni", elmélázni rajtuk, hogy ki hogyan látja a világot. Mert mások világképének, szűrőin keresztüli látásmódnak megértése tágítja az én látásmódomat és világomat is.

    Ezért nézek/olvasok PS Audio-t (Paul McGowan), GR Research-öt (Dannie Richie), Steve Guttenberg-et, Gedeon-t, RetroTech Hungary-t, Nelson Pass-t, Thomas & Stereo-t, Michael Fremer-t/Stereophile-t, Analog Planet-et, Hans Beekhuyzen-t, DIY Audio-t, ASR-t, What Hifi-t, és még megannyi nagyobb nevet, mikor mit dob fel a gép és mennyi időm van rá.

    Tágítja az agyam, a szemléletmódom.

    Ezért írogatok ide is, és csodálkozok rá fórumtársakra itt néha. :)) ;]

    Nekem Gedeon is "csak ennyiről" szól, semmi több. Egy szimpi gyerek, aki buzulja az audio-t. Már ezért lehet szeretni, mert amúgy rengeteg hülyebuta fiatal van ma a világon, akik szédülnek a betonon, létszámban persze, de sajnos arányaiban is, ahhoz képest, amikor én voltam fiatal. Hogy ezen belül "balos" vagy "jobbos", csöves vagy félvezetős, tölcséres vagy reflex, töknyóc. Legalábbis addig, míg nem hulladék kütyükkel foglalkozik (lásd TDA 1543 borzalmas kivitelben). Szóval a lényeg, hogy a legtöbb hifista valamiféle minőséget képvisel, kutat, keres, találni vél, és marha érdekes az ő útjukba belelátni kicsit, ízelítőt kapni abból, hogy mennyire másféle emberek vagyunk és mennyi eltérő út van. Mondanám, hogy ugyanabba a nirvanába, de nem, mert mindenki hifi nirvanája a sajátja, egyre inkább meggyőződésem. Itt már nincs közösségi élmény. Támpontot lehet adni egymásnak - egy darabig. Aztán jön a piros vonal és afelett már egyik sem ér sokat, mert amit eddig üzent Neked, azt már tudod, amit pedig átadhatna még plusszba, már nem tudja, az a saját élményed kell, hogy legyen, vagy soha nem tudod meg (csak hiszed).

    denesdr +1 (totál mások)
    hárásó +1
    s4tch +1

    Kígyó vére, béka hája, pók levedlett ruhája.. kondéromban lepke sül, kívánságom teljesül !

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés