Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Hdd vs dvd élettartam (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) katonag


katonag
tag

Mit gondoltok melyiket érdemesebb megvenni filmek tárolására, 1 DVD írót, vagy 1 vinyót?
Arra gondolok, hogy melyiknek lesz várhatóan nagyobb az élettartama, a DVD lemezeknek szépen tokban tárolva nem túl meleg, nem túl hideg stb helyen, időnkéánt lejátszva, vagy a vinyónak hasonlóan tárolva, és csak időnként gépbe téve, amikor kell róla cucc? A vinyók MTBF adata 50000 óra fölött van, kérdés, hogy a mágneses réteg milyen tartós, mert az nyilvánvaló, hogy időszakos használatnál az 50000 órát meg sem közelíti majd a drive.
Ötletek, infók?

És azt sem szabad elfelejteni, hogy a vinyó elég sokszor újraírható, ha valamit változtatni akarsz a kollekción, 320GB-ot tekintve pedig az áruk is kb ugyanaz.

(#2) gg válasza katonag (#1) üzenetére


gg
csendes tag

Regebben biztam az optikai adattarolokban, de ma mar nem igazan.
Eddig CD-re archivaltam, de most szuksegem lett volna
nehany egy, masfel evvel ezelotti cuccra es meglepodve
kellett tapasztalnom, hogy a hibaarany nagyon magas
pedig szinte sosem hasznaltam noname cd-ket.
A DVD-rol meg nincs annyi adat mint a cdrol, de
szerintem hasonlokepp fog alakulni.. Mondjuk ez
nem tobb mint tipp, de mar atalltam a hdd-s archivalasra,
szerintem az megbizhatobb es talan a serulesek
lokalisabbak, vannak elojelek stb.

de konkret tapasztalatokra en is kivancsi lennek.

gg

(#3) petyax válasza katonag (#1) üzenetére


petyax
aktív tag

Szerintem a winchesteres tárolás a jobb, mivel nem sokkal drágább a DVD-s tárolásnál, helytakarékosabb :), és szerintem megbízhatóbb, főleg hogy csak ritkán rakod be. Szerintem így bírja vagy 10-15 évig, utána majd átmásolod az adatokat egy 2000Gb-os akkori winchesterre :))

(#4) mr_ricsi válasza katonag (#1) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Vinyó.
Ha egy filmnek újabb -jobb, szinkronizált- változatát is megkapod, a korábbi verziótól egyszerű megszabadulni.
És jóval kisebb helyet foglal.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#5) katonag válasza petyax (#3) üzenetére


katonag
tag

Valahogy én is így gondolom. Azért jó lenne valami adat a mágneses réteg tartósságáról, nehogy fantaszkitus állapotú mechanika mellett a kis bitek elforgolódjanak...
Az én esetemben nem is drágább a DVd-s megoldásnál, mert sulinetben venném a vinyót vagy az írót. a vinyó ugye 28kHUF, az író dettó, az íróhoz veszek 320GB-nyi nyersanyagot, az megint kb 28kHUF, a vinyó mellé meg vennék még egyet, az is 28kHUF... Vagyis ahogy mondtam, 320GB-ra tekintve az ár ugyanaz, ellenben a vinyó talán tartósabb, és persze újraírható.

Majd keresgetek a mágneses rétegre adatokat, de addig is hátha van valaki aki tudja.

(#6) petyax válasza mr_ricsi (#4) üzenetére


petyax
aktív tag

Hát igen, ez is fontos szempont. Egyébként van nekem régi 10 éves vinyóm is és semmi baja rajta az adatoknak...

(#7) jamez


jamez
senior tag

Elgondolkodtató eszmefuttatások. Én eddig cd-re és nemrég DVD-re kezdtem menteni. De ha egy DVD lemezre (Imation) átlagban 500 Ft-ot számolok, akkor 80 GB-nyi adatot kb. 8500 Ft-ból kihozok, egy ugyanekkora vinya meg netto 15e.

Ingatlan eladás-vétel, ingatlan jogi kérdések, bérbeadás kérdésed van? Hívj vagy pü.

(#8) jerry311 válasza jamez (#7) üzenetére


jerry311
nagyúr

Hát ez igaz is lehetne, ha az elv ami alapján számoltál nem lenne hibás. Az optikai adattárolás árához hozzá kell számolni az író/olvasó árát is, akkor már árban ott vagy mint egy vinyónál. Sőt ha vesszük a 80G-t akkor a vinyó 15k, ha viszont mindezt DVD-n akarod akkor az első körben 28k (író) + 8.5k (lemezek) = 36.5k HUF, több mint duplája.

[Szerkesztve]

(#9) VladimirR válasza katonag (#1) üzenetére


VladimirR
nagyúr

[L]http://prohardver.hu/rios3_forum.php?mod=40&id=34695&arc=f[/L]

(#10) viharhozo válasza jerry311 (#8) üzenetére


viharhozo
addikt

1. Lemezt kaphatsz 200 Ft-ert.
2. Irot kaphatsz 20k-ert.
3. 50 lemeznel mar boven megeri.
4. En 600 cd utan feladtam, azota az elso 3 pont ellenere winchesterre archivalok, mivel egyszeruen keptelenseg cd/dvd kupacokat normalisan tarolni/rendszerezni/felhasznalni. 10 ev mulva meg az egeszet felrakom egy akkor filleres tetelnek szamito 1,2 terras vinyora. :)

Durvasága miatt töröltem - moderátor.

(#11) jerry311 válasza viharhozo (#10) üzenetére


jerry311
nagyúr

10 év múlva az írott CD max frizbi lesz szerintem, mert adatot már biztos nem olvasol vissza róla. :DDD

(#12) Zoltán válasza jerry311 (#11) üzenetére


Zoltán
őstag

Nem tetszik ez a negatív hozzáállás. :( De ez van, sajnos hihető amit írsz.

(#13) jerry311 válasza Zoltán (#12) üzenetére


jerry311
nagyúr

Pedig sajna ez a való világ, és szvsz a ma kapható olcsó DVD-k sem lesznek tartósabbak :DDD

(#14) VladimirR válasza Zoltán (#12) üzenetére


VladimirR
nagyúr

ha masert nem is, hat azert mert mi lesz akkor 650MB?

tegye fel a kezet, aki meg hasznal floppyt, mert regen arra archivalt...

(#15) jerry311 válasza VladimirR (#14) üzenetére


jerry311
nagyúr

Sajnos főiskolán/egyetemen még sok helyen floppyn kérik a házi feladatot info-ból, ezért építettem át hugom gépébe a floppy-mat :DDD

[Szerkesztve]

(#16) Zoltán válasza jerry311 (#15) üzenetére


Zoltán
őstag

Igen volt ilyen probléma már, hogy a pendrive-ot nem tudod odaadni a tanárnak. Valaki azt javasolta, hogy add neki oda nyugodtan, aztán ha nem akarja visszaadni, mond meg neki, hogy:'' Tanárbácsiiiiiiiiii, adja vissza légyszi a pendrivomat, mert a barátom, leveri a veséjééééééééééééééét!!!!!!!!'' :)

(#17) [amne] válasza katonag (#1) üzenetére


[amne]
senior tag

Szerintem attól függ. Mekkora vinyód van most, és főként miket tárolsz, milyenek a szokásaid. Például ha most van egy 80-120 körüli vinyód és főként filmeket/zenéket tárolnál akkor szerintem egy DVD író hasznosabb mert filmet megnézed egyszer kétszer de azért kimented későbbre egy lemezre.

(#18) jerry311 válasza [amne] (#17) üzenetére


jerry311
nagyúr

Hát ez a lényeg, hogy nem lemezre hanem az egész vinyót azzal a 20-30 filmmel együtt teszed a polcra, és nem 20-30 DVD-t :))

(#19) jamez válasza jerry311 (#8) üzenetére


jamez
senior tag

Jogos amit írtál. Én abből indulok ki, hogy DVDíró már van. Azt egyébként is vettem volna.

Ingatlan eladás-vétel, ingatlan jogi kérdések, bérbeadás kérdésed van? Hívj vagy pü.

(#20) jamez válasza viharhozo (#10) üzenetére


jamez
senior tag

Én 200 Ft-ért nem vennék max CD lemezt. Azok a noname DVD-k max vsak arra jók hogy kiírj rá egy filmet és párszor megnézd. Lehet, hogy 1 év múlva már nem fog menni.
off:
Egyébként ha DVD movie csak eredetit veszek.

Ingatlan eladás-vétel, ingatlan jogi kérdések, bérbeadás kérdésed van? Hívj vagy pü.

(#21) HunChris


HunChris
senior tag

:)
Dvd+-RW :U

(#22) g@bo


g@bo
nagyúr

jó dolog vinyóra archiválni, csak macerás betenni az asztali dvd olvasóba....

majd ha elterjettebbek lesznek az asztali ( hdd-s ) irók, akkor lehet variálni.

(#23) L3zl13 válasza jamez (#20) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Ha nem is 200,de nem sokkal drágábban kapsz RItek G04-et. Akkor meg már mindegy, hogy van-e rajta szitázás, vagy milyen szitázás van rajta...

Én eddig CD-re archiváltam. Most vettem DVD írót, és asszem lassan át fogom menteni a CD-ket DVD-re. Utánna a CD-ket valószinűleg elrakom valami sötét, száraz helyre, ott talán még ellesznek egy darabig.
Ha mégsem, akkor is van friss mentésem a cuccról.

HDD-re archiválni. Jónak tűnik elsőre, csak aztán azt veszed észre, hogy már megint tele van egy 1xx GB-s vinyó. És ha kell róla valami, akkor gép leállítás, átszerelés stb...
Sajnos nekem nem megoldás, bár a 4,5GB-s DVD elég kevés, de egyenlőre ez a legjobb... :(

Aki hülye, haljon meg!

(#24) vtechun


vtechun
veterán

én winyóra semmiképp sem archiválnék, még mindig az az egyik legmegbízhatatlanabb eszköz a gépben, arról nem is beszélve, hogy mozgó alkatrészt is tartalmaz, egy márkás dvd-re archiválva sokkal kisebb a valószínűsége, hogy adatot vesztesz, ráadásul arra is kicsi az esély, hogy mind az x dvd olvashatatlan lesz, a winyo meg előfordul, hogy behal és akkor azt dughatod(nem akartam csunyább szót használni)...

(#25) katonag válasza vtechun (#24) üzenetére


katonag
tag

De mivel archiválásról van szó, ezért nem pörög egész nap. Ha feltesszük, hogy egy vinyó mechanikája 10000 munkaóra után meghal (és ez erős alulbecslés!!!), akkor évi 1000 óra használattal (napi 3 óra filmnézés, de kinek van erre ideje...) 10 évig a mechanika nem gond. A mágneses réteg a főbb kérdés. Mennyire tartós vajon a réteg mechanikai minősége? Nem fog egy idő után lerohadni? Erre nem tudom a választ, de valahogy úgy érzem, hogy a a réteg ilyen jellegű minősége jobb a CD/DVD rétegekénél.
Marad még a bitek tartóssága. Van ugye termikus törlődés, mágneses terek (földmágnesség, egyebek), meg még ki tudja mi, de ez szvsz egy évente végrehajtott teljes újraírással megelőzhető, ugyanis ilyenkor minden bitet újraalkotsz, a bitek élettartama újra kezdődik.
Az elektronika lehet még kérdés, de ha veszel 2 vagy 3 egyforma vinyót, akkor az is meg van oldva viszonylagos biztonsággal.
Ellenvélemények? Infok a mágneses rétegről?

(#26) petyax válasza vtechun (#24) üzenetére


petyax
aktív tag

De a vinyó nem mindig megy, csak akkor, ha esetleg filmet nézel róla. Így nem hinném, hogy egyhamar behalna. :) Így, véleményem szerint biztonságosabb és hosszabb távra nyújt az adatoknak biztonságot. Arról nem is beszélve, hogy pl. video kódolásánál, ha más módszerrel kódólták, volt olyan hogy néha beszaggatott CD-ről, míg vincsiről tökéletesen futott.

(#27) jerry311 válasza L3zl13 (#23) üzenetére


jerry311
nagyúr

Ezért kell USB-s mobil rack :))
Semmi kapcsolgatós macera, 2 kattintás és lehet másikat dugni az USB portra :))
Erőteljesen gondolkodom egy 5.25'' egységeket fogadó USB mobil rack megvételén, és ebbe tennék egy hagyományos mobil racket :))
Leállítás, fiókcsere, indítás, kész, bent az új vinyó :))

(#28) jerry311 válasza vtechun (#24) üzenetére


jerry311
nagyúr

Hát ha maxtor/quantum akkor biztos :))
De nekem a 9 éves 80 MB-os WD még mindig tökéletesen működik, semmi bad sector, csak lassú. Ugyanezt sajnos nem mondhatom el minden CD-mről :(

(#29) vtechun válasza katonag (#25) üzenetére


vtechun
veterán

nem ajánlom semmiképpen sem, mert egy winyo bedögölhet akármikor, ha nem használod akkor is... Murphy törvénye vagymi..., de a te dolgod... egyszerübb használni míg müxik, minden elektromos ketyere meghibásodásának esélye szinte elinduláskor a legnagyobb... Én nem vagyok senki... csak sz@rt már be winyóm..., neked biztos nem ... ezek szerint. Sokkal több munka sok dvd-t megírni, mint egy F5-öt nyomni TOTAL COMMANDER-ben. De, ha márkás, nem PHILIPS, hanem mondjuk TDK dvd-t veszel, és nem feltétlenül egy szériából, meg esetleg más jobb márkát akkor, biztos, hogy a filmjeid jelentős része megmarad, de egy winyót meg óvni kell mindentől, ütés, erős mágneses tér blabla. A döntés a te kezedben van, de mindenképpen teszteld le ,hogy milyen az írt dvd minősége..., mert szoptam már emiatt is... azóta veszek TDK-t, de eddig a Verbatim is jónak bizonyult természetesen DVD-R...(nem +) Csáá!

(#30) dobi


dobi
aktív tag

A 7200-es vinyókkal az a baj, hogy egyrészt nagyon melegszenek a rackbe (akár 45-50 fok fölé is mehet - 60-ig üzemi) másrészt limitálva van ki- bekapcsok száma (asszem 50 000 alatt kell maradni, tehát max 25 000 bekapcs - de inkább kevesebb)

(#31) katonag válasza vtechun (#29) üzenetére


katonag
tag

nem ajánlom semmiképpen sem, mert egy winyo bedögölhet akármikor, ha nem használod akkor is...

Na jó, de a DVD nem teheti ugyanezt? És a vinyóknál a mechanika/elektronika a jellemző halálnem, nem pedig a mágneses hordozó halála. Ez pedig a leírt módon (archíválás=ritka használat) kiküszbölhető szvsz.
A márkás DVD meg jóval drágább is mint a vinyó, a vinyó technológia viszont kiforrottabb szvsz.

(#32) vtechun válasza petyax (#26) üzenetére


vtechun
veterán

lehet, hogy beszaggat cd-ről, de én mindenképpen ajánlom, hogy filmnézés előtt másold fel a winyóra... lehet, hogy okoskodásnak tűnik, de nekem volt olyan is, hogy cd-ről nem lehetett a filmet nézni mert nem tudott olyan gyorsan pozicionálni a fej, mint ahogy kellett volna, de másoláskor max sebességgel másolta, jó az 4x-es Creative olvasó volt

(#33) jerry311 válasza dobi (#30) üzenetére


jerry311
nagyúr

25000 légyszi számolj már utána hogy ez hány év ha naponta 2x ki-be kapcsolod, segítek sok. :DDD
Egyébként meg a ciklust 1-szer kell számolni, tehát ha 30 000 van ráírva az nem 15 000 ki/bekapcs hanem 30 000 :))

[Szerkesztve]

(#34) katonag válasza dobi (#30) üzenetére


katonag
tag

És ez archíválási célú vinyónál gond? kapcsoljuk be naponta 3-szor (erőe felülbecslés). 10 év alatt lesz 10000 bekapcsolásod. Hol itt a szűk keresztmetszet?

(#35) katonag válasza jerry311 (#33) üzenetére


katonag
tag

na megelőztél 24 másodperccel

(#36) jerry311 válasza katonag (#35) üzenetére


jerry311
nagyúr

gyorssss vagyok :DDD

(#37) L3zl13 válasza katonag (#31) üzenetére


L3zl13
nagyúr

DVD is megteheti ugyanezt, csak akkor nem 200 gigányi adatod veszik el, hanem max 4.5.
Archiválással az adatvesztés kockázata nem kiküszöbölhető csak csökkenthető.

Vinyóról nem csak úgy lehet adatot veszíteni, hogy meghibásodik a vinyó, hanem véletlen törlés stb. Ez egyszer írható cuccnál kizárt.

Aki hülye, haljon meg!

(#38) petyax válasza dobi (#30) üzenetére


petyax
aktív tag

Ez OK, de ha tegyük fel néha megnézel 1-1 ''családi videót'' a vinyóról.
Nézzük meg. Vegyük a 25000 bekapcsot. Pl. minden nap megnézel 2 filmet (ami persze nem igaz, mert jó ha egy héten :) ), akkor is több mint 34 éved van, ami azért nem rossz :))

(#39) vtechun válasza katonag (#31) üzenetére


vtechun
veterán

a dvd nem romlik el csak úgy ha szépen elrakod nem folyatsz rá kólát meg ilyenek akkor megbízható szerintem, de az ördög nem alszik, 100 %-os biztonság nincs..., de az biztos, hogy megbízhatóbb mintha winyón tárolnád a cuccot..., sőt ha nem is hal be a winyó attól még az adatok eltünhetnek róla, megsérülhet a partició blabla, még azt is megmerem kockáztatni, hogy jobban bírná egy winyó egy évig folyamatosan, mint naponta 5x bekapcsolva egy évig, persze csak normális hőmérsékleten tartva...

(#40) katonag válasza L3zl13 (#37) üzenetére


katonag
tag

a véletlen törlést hagyjuk, mert az ember vigyáz a cuccaira ilyen szempontból. DVD-re meg ráülhetsz, vagy megkarcolhatod.

(#41) vtechun


vtechun
veterán

ja a dvd-ket nem kell egyszerre megvenni, tehát addig kamatozhat a pénz a bankban:) míg a winyó egyszeri nagy kiadás:))

(#42) katonag válasza vtechun (#39) üzenetére


katonag
tag

DVD miért nem romlik el ha csak úgy tárolod? És a vinyó miért igen? magyarázat?

(#43) katonag válasza vtechun (#41) üzenetére


katonag
tag

ok, a DVD-k árából leveszünk 2%-ot... :DDD

(#44) Obi-1


Obi-1
őstag

Egy másolat nem másolat. De különben megdöbbentem, hogy egy 98-as CD-m már nem tudtam beolvasni újra. W95-öt akartam felrakni egy 486-osra. De Claudia Schiffer fotók is voltak rajta. Most kétsávos audió CD-nek hiszi minden drive...

Amit mondani akartam: én a HDD-re tenném a voksot!

[Szerkesztve]

Only a Sith deals in absolutes.

(#45) vtechun


vtechun
veterán

TEAC cdíróm van, de még nem volt olyan általam írt cd amit ne tudtam volna visszaolvasni vele 3 év távlatában, míg a haverom Sony-jával többször előfordult, hogy voltak olvashatatlan adatok egy idő múlva..., a másik haverom Sonyjával is voltak hasonló élmények Philips cd-kkel

(#46) vtechun válasza katonag (#42) üzenetére


vtechun
veterán

a dvd is elromolhat persze, de az hogy mind a 100 dvd elromoljon egyszerre az nem valószínü, főleg ha nem egy márka, és egy széria, és persze ne ülj rá, ne is karcold meg...

(#47) katonag válasza vtechun (#46) üzenetére


katonag
tag

Vinyónál viszont ha minimálisra csökkent a mechanikai illetve elektronikai bajok lehetősége, akkor szintén csak lokális bad sectorok maradnak... Ezek pedig az évenkénti frissítő írással csökkenthetők.
Márkás DVD-vel egybevetve viszont a vinyó sokkal olcsóbb és szvsz legalább olyan megbízható

(#48) vtechun válasza katonag (#47) üzenetére


vtechun
veterán

miért szerinted mennyi egy márkás dvd? 650-ért lehet kapni TDK-t, eg ha belépünk az EU-ba jajajj, akkor biztosan lehet Artisjus jogdíj nélküli DVD-ket is behozni külföldről...

[Szerkesztve]

(#49) katonag válasza vtechun (#48) üzenetére


katonag
tag

2db 160-as vinyó legyen 60000, ugyanennyi DVD nyersanyag+az író meg a 650-es TDK-val számolva 74000, ha nem a leggagyibb írórt veszem. 3db160-as esetén a számok 90000 és 96000, 4 esetén 120000 és 118500. Tehát úgy látom, hogy árak alapján 4x160=640GB adatmennyiségtől léesz olcsóbb a DVD. A tartósságáról viszont még mindig nem vagyok meggyőzve, mert minimális az esélye, hogy archív vinyó egyszerre megpusztul. akkor meg ugyanott vagyunk tartósságban, mint a DVD.
És akkor nem is mondtam, hogy a vinyón törölhetem a felesleges filmeket, lehet helyette másik, meg szinkronos verzió, meg egyebek.

(#50) L3zl13 válasza Obi-1 (#44) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Az eredeti MS-os telepítőn Claudia Schiffer fotók? :F :DDD

Aki hülye, haljon meg!

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Hdd vs dvd élettartam (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.