Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Háztartási gépek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:30:44

LOGOUT.hu

Háztartási gépek
Ebben a topikban a háztartási kis- és nagygépek vásárláshoz, karbantartásához, kezeléséhez szükséges információkat, hozzászólásokat, hivatkozásokat találsz. Amennyiben kérdésedre nem találtál választ az összefoglalóban, esetleg a témához kapcsolódó anyagok között, természetesen (ha tudunk) szívesen válaszolunk.
>> A készülék tapasztalatokat erre találod <<

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#54101) BB9000 válasza pjen (#54098) üzenetére


BB9000
senior tag

Ha mindenképpen választanom kellene egy keskeny elöltöltőset, akkor ezt választanám: LG F2J5WN4W De ajánlani még ezt se tudom.

(#54100) huan
- inverteres mosógép: Marketinges szöveg, hogy észrevedd az adott típust. Nincs jelentősége.
- kondenzációs szárítógép: Elavult technológia, megnevedd típus.
- hőszivattyús kondenzációs szárítógép: Ez megvehető. A ruhák szárításához hő kell. A hőszivattyú visszanyeri a hőt és újra hasznosítja.
- pirolitik tisztítás: Leégeti a sütő oldaláról az odafröccsent ételmaradékot, zsírt. 450-500 fokra is fel tudod melegíteni.
- normál elöltöltős: Az a mosógép, amelyiknek nem fölül van az etetője, hanem az elején. Attól "normál", hogy 60 centi mély. Amelyik ennél kicsit karcsúbb, azt már "keskeny elöltöltős" kategóriában árusítják.

[ Szerkesztve ]

(#54102) #40553216


#40553216
törölt tag

Ez a pirolitikus tényleg 4-500 °C-ra fűti fel a sütőt? Ha tud ilyet, akkor a f.szért nincs ilyen hőfokú pizza sütő program?

(#54103) BB9000 válasza #40553216 (#54102) üzenetére


BB9000
senior tag

A 400-500 fok eléggé balesetveszélyes. Szerintem azért nem erőltetik háztartási eszközökben. A "pirolitikus" funkciót azért teszik bele, hogy jobban el lehessen adni. Az alatt le van zárva a sütő ajtaja és ki se lehet nyitni.

[ Szerkesztve ]

(#54104) Ispy válasza BB9000 (#54101) üzenetére


Ispy
veterán

A ruhák szárításához hő kell.

Nem értem. A kondenzációsban nincsen hő?

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#54105) huan válasza BB9000 (#54101) üzenetére


huan
őstag

:R Köszönöm!

(#54106) zebede válasza BB9000 (#54101) üzenetére


zebede
őstag

"- kondenzációs szárítógép: Elavult technológia, megnevedd típus."

Ezt részleteznéd? :R

(#54107) Atomgeszi válasza #40553216 (#54102) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Nem is az a baj, hanem, hogy bent hagyod az oldalsó rácsot meg a középsőt, ráadásul a teleszkópos sütősínt és azok ekkora hőfokon enyhén deformálódhatnak, a teleszkópos sínről a kenés leéghet.

(#54108) koxx válasza #40553216 (#54102) üzenetére


koxx
MODERÁTOR

Igen 500-ra fűt fel.

(#54109) Ispy válasza BB9000 (#54101) üzenetére


Ispy
veterán

Az inverteres motor miért lenne marketing duma? Talán nem jobb, mint a hagyományos? Azt most felejtsük el egy pillanatra, hogy ez kinek éri meg vagy sem. Én nem vennék nem inverteres gépet, az is biztos.

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#54110) BB9000 válasza Ispy (#54104) üzenetére


BB9000
senior tag

Érted, te, csak értetlenkedsz. :) A hőszivattyú a hő visszanyerését végzi.

(#54111) BB9000 válasza zebede (#54106) üzenetére


BB9000
senior tag

Ez a fórum két pártra szakadt ezen kérdéskörben. Olvass vissza. Szerintem ilyet nem szabad megvenni, de van aki a másikra mondja ugyanezt. Mindkét típus előnyeit/hátrányait összeszedtem már korábbi hozzászólásaimban.

(#54112) Ispy válasza BB9000 (#54110) üzenetére


Ispy
veterán

Azt értem, de akkor ez azt jelenti, hogy kondenzációs nem szárítja meg a ruhákat? Mert, ha azt írod, a hőszivattyús kevesebb áramot fogyaszt az ok. Vagy hogy kisebb hőfokra is képes. De ez így nagyon félre érthető. A kondenzációs is pont jól megszárítja a ruhákat és hő is van ott, nem is kevés, talán még sok is.

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#54113) arcsin válasza Ispy (#54112) üzenetére


arcsin
senior tag

Ezt a hőfok kérdést szerintem mindenki döntse el, a maga gardróbja szerint.

(#54114) BB9000 válasza Ispy (#54109) üzenetére


BB9000
senior tag

Az inverter motort azért írják oda, hogy az átlagos vásárlót elkábítsák, hogy azt a látszatot keltsék, hogy ez a termék jobb, mint a többi. Próbálják azt sugallni, hogy ez ritkábban fog elromlani, mint a többi, vagy azt hogy erősebb, szebb, okosabb, meg ilyesmi.
Azt soha nem írják oda, ha valamelyik alkatrészt szándékosan alulméretezik. Marketing az egész. Ez nem szabad, hogy választási szempont legyen. Tökmindegy milyen motort tettek a gépbe. Nekem, mint vásárlónak az számít, hogy bírja a strapát. Tegye a dolgát amíg kell, és ne kelljen kukázni a drága gépet a kötelező gariidő lejárta után pár nappal. Az inverter motor marketinges duma. Semmi köze ahhoz, hogy milyen minőségben mos a mosógép. Ez egy technikai megoldás, amivel büszkélkedik a gyártó azonban egyik gyártó se lehet büszke a sok ipari hulladékra, amit gyárt. A Miele az természetesen kivétel, mert ő legalább törekszik a tartósságra.

[ Szerkesztve ]

(#54115) Astery válasza Ispy (#54109) üzenetére


Astery
senior tag

A technológiából fakadóan az inverteres motor csendesebb, hosszabb élettartamú és takarékosabb a szénkeféshez képest. Hosszabb garanciát is adnak rá a gyártók ami csak a motorra vonatkozik. Azonban mosógépeknél az esetek 99 százalékában nem a motor fog elhalálozni. Hogy ezek az előnyök adott típusnál megérik-e a felárat ... az kérdéses.

(#54116) zebede válasza Nagya21 (#54088) üzenetére


zebede
őstag

Hello!
Pontosan mi a tipusa a Beko szárítógépednek?

Ha jól értem ebben van még egy szivacs szűrő közvetlenül a hőcserélő előtt, ami kivehető és tisztítható, a hőcserélőről pedig le lehet porszívózni a szöszt, legalábbis egy részéről?

(#54117) Gömbike válasza Astery (#54115) üzenetére


Gömbike
senior tag

Nekem nagyon bejön, hogy centrifugálásnál nincs felszálló repülő hangja az inverteres mosógépnek.

Akinek két bekezdésnél több van a memóriában, az látja a szomorú jelent.

(#54118) Ispy válasza Astery (#54115) üzenetére


Ispy
veterán

Így van, pont a zaj, ami miatt nem vennék mást. Mondjuk lassan nem is lehet már mást kapni, max a nagyon alap gépekbe nem rakják, aeg-nél már a legolcsóbb 120k-s gépekbe is az van.

De miért lenne marketing, az, hogy csendesebb lesz a gép? Azt elfogadom, hogy valakinek ez nem szempont.

[ Szerkesztve ]

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#54119) Ispy válasza Gömbike (#54117) üzenetére


Ispy
veterán

Mosásnál is max annyi hangja van, hogy tocsognak a ruhák a vízben. Mondjuk amikor 1400-ra felpörgeti, azért azt lehet hallani, a fizika az fizika.

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#54120) Gömbike válasza huan (#54105) üzenetére


Gömbike
senior tag

Részletesen a szárítógépekről: [link] [link]

Akinek két bekezdésnél több van a memóriában, az látja a szomorú jelent.

(#54121) Gömbike válasza Ispy (#54119) üzenetére


Gömbike
senior tag

Ja, ja. Én sem vennék már mást, csak invertereset. Még abban a tudatban is, hogy bonyolultabb az elektronika a motor környékén.

Akinek két bekezdésnél több van a memóriában, az látja a szomorú jelent.

(#54122) BB9000 válasza Astery (#54115) üzenetére


BB9000
senior tag

Az inverter motor előnyeinek kihasználását a mosógépekben üdvözlöm. Csendes, jól szabályozható, stb. A gondot az okozza, hogy a gyártók és a vásárlók ellenérdekeltek a mosógépek tartósságát illetően. A gyártó érdeke az, hogy minél gyakrabban új gépet tudjon eladni ugyanannak a vásárlónak. Ezt a mosógépeknél bevezetésre kerülő új funkciókkal nem tudják elérni. Tehát marad az időre megtervezett elromoltatás. A vásárló ezt nagyon nem szeretné. A gyártó erőfölényben van, mivel ő tervezi és építi meg a mosógépeket. Erőfölényét kihasználva például az inverter motor 10 éves garanciáját azért meri vállalni, mivel az inverter motor bírni fogja. Csakhogy a kisbetűs rész! A motorgarancia nem vonatkozik arra az esetre, ha a motort víz éri és emiatt megy tönkre. Miből van sok egy mosógépben? Vízből. Mi áll a víz útjában a motorig? Egy szimering. Itt már gyanakodhattok. Mi fog történni a motorral? Hopppá hoppá be fog ázni. A szimering át fogja ereszteni a vizet, és már ugrott is a 10 év garancia.
Egy ügyes mérnök pontos és alapos számításokkal ki tudja számolni, hogy milyen anyagú, milyen vastag, milyen előkezeléssel készült szimeringet kell a mosógépben alkalmazni, hogy az a gyártó által vállalt garanciaidőt még kibírja, de nem sokkal azután áteressze a vizet.
Sok ügyes és jó mérnök egyéb "okosságokat" is ki tud eszelni, hogy időkorlátok közé szorítsa a háztartási gépek végzetes elromlását.
Az inverter motorral reklámozott gép is "véletlenül" el fog romlani akkor, amikor el kell neki. Az összes háztartásigép gyártónak kiváló mérnökcsapata van. Ezért nem találunk ma már -az előző hozzászólásomban említett üdítő kivételt képező gyártó termékein kívül- 20 évig működő mosógépet, hűtőt, fagyasztót, porszívót, stb. Régen a tartósság volt a fő szempont minden háztartási gépnél. Ma a tervezett avultatás.

(#54123) Astery válasza BB9000 (#54122) üzenetére


Astery
senior tag

A két dolgog között (inverter vs tervezett avulás) nincs összefüggés. A kis huncutságokat a szénkefésbe is beépíthetik ... ettől még a az inverter előnyeit élvezheti aki akarja :) - ameddig működik a gép.

(#54124) Ispy válasza BB9000 (#54122) üzenetére


Ispy
veterán

Én ezzel egy kicsit vitatkoznék, már megint. :D

Szerintem meg érhető a gyártó gondolata is. Mert őket meg szorítják a költségek, ugyanis a kedves vevők (mi), minél kevesebbet akarunk fizetni. Tehát elindul egy negatív sprirál: a vevő nem fog sokat fizetni (mondjuk egy alap gép árának a dupláját), ezért a gyártó folyamatosan igyekszik költségeket csökkenteni, hogy legyen profit, ezért a mérnökök egyre költséghatékonyabb megoldásokat találnak ki (amik persze szarabbak is), hogy a vevő olcsón kapjon gépet. Pontosan ennek a szabályozására lenne hivatott az állam: mondhatná azt, hogy tartós fogyasztási cikk esetében a minimum 5 év a garanciaidő, akkor a gyártók a jobb szimeringet raknák bele a gépbe, cserébe 2x annyi lenne az ára. Ez viszont senkinek sem érdeke: a vevőnek többe kerülne, a gyártónak is a szervizelések miatt, az állam meg visszafogná a keresletet, így adóktól bukna el.

Hát ennyi a kis szösszenetem, konklúzió: nincsen igazából van, de ez itt már elég offtopik.

El is érkeztünk a fogyasztói társadalomba, ahol gyártjuk a szemetet halmokba, mert mindenki akar mindent és a legolcsóbban, miközben meg az állam pumpol mindenkit folyamatosan és tovább gerjeszti ezt a folyamatot. Szóval amíg ez a gazdasági növekedés mánia zajlik, addig ezek a dolgok nem fognak változni érdemben.

[ Szerkesztve ]

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#54125) Quartz51 válasza BB9000 (#54122) üzenetére


Quartz51
tag

Érdekes figura vagy. Egyrészről elvárod, hogy egy háztartási gép 20 évig működjön, de megvenni nem vagy hajlandó, mert szerinted elavult ( pl. kondenzációs szárítógép).

(#54126) Mauzes válasza Ispy (#54124) üzenetére


Mauzes
őstag

Jó, de azért a tervezett avulásnak sokkal kevesebb köze van a költségcsökkentéshez, mint a profitmaximalizáláshoz. Az persze kérdés, hogy ki milyen mértékűnek feltételezi a tervezett avulást.

(#54127) #40553216 válasza Atomgeszi (#54107) üzenetére


#40553216
törölt tag

A vasrács miért deformálodna 500 °C-on? Az acélokat magasabb hőmérsékleten eresztik meg.
De a használatiban fel lehetne hívni a figyelmet.

(#54103) BB9000
Meglehet, de a 350 °C-t tudók sem sokkal kevésbé. De nekem elég lenne 450 °C is. :DDD

(#54128) Atomgeszi válasza #40553216 (#54127) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Fel is van hívva rá a figyelem, hogy távolítson el mindent a sütőből.

(#54129) Napfénysüti válasza Atomgeszi (#54128) üzenetére

Ez a pirolitikus tisztítás tényleg ekkora királyság? Mennyitől indulnak az ilyen sütők?
Mondjuk pont tegnap vettem sütőt így csak kíváncsiságból kérdezem. :R

Més que un club!

(#54130) Quartz51 válasza Atomgeszi (#54128) üzenetére


Quartz51
tag

Erről lehet megismerni, hogy a gyártó fillérbaszó. Egy normális sütőből nem kell kiszedni semmit.

(#54131) Ispy válasza Napfénysüti (#54129) üzenetére


Ispy
veterán

Én boscht vettem 130k-ért, abban még nincsen pirolitikus, a legolcsóbb bosch akkor (fél éve) 160k körül volt. De persze vannak más gyártók is, én boscht vettem, mert az volt csak tiszta feketében. És hat az fontos volt. :DDD

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#54132) Ispy válasza Mauzes (#54126) üzenetére


Ispy
veterán

Nem tudom, ha valami gyengébb minőségű, kevesebb benne az anyag (mert mondjuk műanyagra cserélnek fém részeket), akkor máris költséget csökkentettünk (vagy tervezetten elavultattunk, kinek mi).

[ Szerkesztve ]

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#54133) koxx válasza Napfénysüti (#54129) üzenetére


koxx
MODERÁTOR

120k körül már vannak pirolitikus tisztítás képes sütők.

(#54134) #40553216 válasza Atomgeszi (#54128) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nyilván. Azonban a deformáció már a normál gépeknél is megvan, pl. a miénknél a nagy, lapos tepsi is deformálodik, pedig a max. 275 °C. Viszont a rács még nem. 450 °C-ot simán bírna. Vagy ha nem, akkor egy darab „hőálló” hozzávaló.

(#54135) Napfénysüti válasza koxx (#54133) üzenetére

Akkor az esélytelen lett volna amúgy is, ennyit bőven nem szántunk rá.
De gondolom az ilyen sütők alapból komolyabb tudásúak is egyben.

Més que un club!

(#54136) pjen válasza BB9000 (#54101) üzenetére


pjen
félisten

Pedig jó az,attól,hogy nem ajánlod.

(#54137) pjen válasza BB9000 (#54122) üzenetére


pjen
félisten

Egyrészt,ha egy inverteres motort víz ér nem biztos hogy tönkremegy a kötések felül vannak.Másrészt felhívtam az LG t,a gari akkor is él,ha a simmering hibájából döglik meg a motor.Ja azért is jó az inverter mert nem kell beton tuskókat rakni a gépbe,hogy ne másszon.el.Szépen fokozatosan tud gyorsulni.Nem 100 kiló,hanem csak 40.

[ Szerkesztve ]

(#54138) Atomgeszi válasza Napfénysüti (#54129) üzenetére


Atomgeszi
veterán

A lakásba még szettben vettem, Elux indukciós(bridge funkció, Hoob2hood-t viszont nem tud, de nem is volt létszükséglet, amúgy 7.2-7.3 kW, ha jól emlékszem), és sütő. 180k volt.

Ehhez képest az AEG sütőnk a házba 170k volt. Annyival tud többet, hogy van benne beépített húsmaghő mérő, amit még az életben nem használtunk.
Viszont szerintem butább, mert pl. nem írja ki,hogy mióta van bekapcsolva a sütő. A funkcióváltó gombja nem tekeredik körbe, csak jobbra meg balra lehet tekerni. Tehát eltekered jobbra pirora, utána végig kell tekerni másik irányba balra, hogy kikapcsold. Eluxnál meg körbeforog.
Az időzítő meg ilyen funkciók érintőgombosak, szintén nem tetszik, az ott állítható időzítő is butább, mint az olcsóbb Eluxnál.
AEG-nél jobban tetszik, hogy középen fent van a lámpa, az Eluxnál bal sarokban. AEG-nél jobban tetszik a recegős hőfok állító. Eluxnál kicsit lassabban reagál.
Amúgy egyik kutya, másik eb. A kettőből összegyúrva tök jó sütő lehetne, külön külön mindegyikben van, ami a másikban jobban tetszik.

(#54139) Atomgeszi válasza #40553216 (#54134) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Biztos kibírja, de szerintem némi elszíneződés lenne a belső rácsokon és rácstartón. Plusz a zsír biztos kiégne, ami a teleszkópos sínt keni.
Kb. amúgy 10 másodperc kiszedni a két oldalsó rácstartót. Nekem ennyit megér a nyugalom.

(#54140) asdf_ válasza pjen (#54137) üzenetére


asdf_
veterán

De nem a motor fog megdögleni, hanem a motort vezérlő elektronika, ami a kivezetésein rövidzárat kap. És mit nem fognak gariban kicserélni? Tippelhetek? :U (és mit nem tudsz megjavítani, mert ki van öntve -tökfölöslegesen- műgyantával? Pont ezt)
(btw a motor kötései alul vannak, az egyikre pont ráfolyik a víz, ha kifekszik a szimering)

(#54141) Mauzes válasza Ispy (#54132) üzenetére


Mauzes
őstag

Akkor erről tök mást gondolunk. A tervezett avulás nálam az, amikor a mérnökök azt próbálják meg megtervezni, hogy adott alkatrész vagy alkatrészek várhatóan (tehát "direkt") hibásodjanak meg a garanciaidő utáni 1-2 évben.

[ Szerkesztve ]

(#54142) #40553216 válasza pjen (#54137) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nem hinném, hogy az inverternek bármi köze lenne a fokozatos gyorsuláshoz. A Mielémben szénkefés van, mégis lassan, fokozatosan gyorsul fel.

[ Szerkesztve ]

(#54143) pjen válasza asdf_ (#54140) üzenetére


pjen
félisten

A motort vezérlő elektrónika lehet közvetlen a gép teteje alatt,ha a kaszni odájig megtelik vizzel úgyis megette a fene.

(#54144) asdf_ válasza pjen (#54143) üzenetére


asdf_
veterán

De nem a vízzel megtelés a baj (mivel szabad a gép alja, eleve nem is tud megtelni soha), hanem hogy a motor alján csatlakozik a motorvezérlő elektronika a motorhoz, és ott jönnek a szép nagy amperek, amik forgatják a 10+ kilós cuccot. Ha ide folyik a víz (és mivel a motor alján van a csatlakozó, tud ide folyni) és itt csinál rövidzárat, akkor az jó eséllyel az éltető füst eltávozásával fog járni az elektronikánál).

(#54145) Ispy válasza Mauzes (#54141) üzenetére


Ispy
veterán

Pedig nem, nálam is azt jelenti. Csak nem vagyok benne biztos, hogy ez úgy megy, hogy "-Jóska, akkor úgy tervezd meg azt az elektronikát, hogy 3 évesen meghaljon, jó?", hanem szimplán csak spórolnak mindenen, és ezért fog megdögleni 3 évesen. Nem kell azt tervezni sehova. Esetleg olyanokkal szívatják a népet, hogy bizonyos elemeket egybe építenek, hogy ne lehessen gazdaságosan javíttatni.

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#54146) pjen válasza #40553216 (#54142) üzenetére


pjen
félisten

Az inverter pont azt csinálja mint a Mielében a szénkefe,csak szénkefe nélkülNincsenek csúszó kopó alkatrészek és "picit "csendesebb.Egyébként akkor minek lenne benne,

(#54147) Mauzes válasza Ispy (#54145) üzenetére


Mauzes
őstag

Igen, de ebben az a tervezés, komplett mérnöki csapatokkal, hogy úgy van az egész kitalálva, hogy a cuccok csak a gari idejét bírják ki lehetőleg, és akkor se legyen tartós egy alkatrész, ha mondjuk csak 50 Ft lenne jobban megcsinálni.

(#54148) pjen válasza asdf_ (#54144) üzenetére


pjen
félisten

Nem láttam még az LG t belűről,5 év "garival "vettem,de ha lejár lekapom a hátulját.megnézem hogy van az elektrónika elhelyezve.

(#54149) asdf_ válasza pjen (#54148) üzenetére


asdf_
veterán

(#54150) polonic válasza asdf_ (#54149) üzenetére


polonic
félisten

Tudom-tudom, hogy kb mindenben ez van spórolás miatt.
De ez a műanyag üst akkor is kiakaszt engem. Meg hogy mennyire leng az egész egy apró érintéstől is.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Háztartási gépek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.