Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#751) Melack


Melack
veterán

Helló! Segítségeteket szeretném kérni egy házi szerver kapcsán. A gép az alábbiakból épül fel:
- Intel E1200 dual core 1,6Ghzes proci
- Fujitsu-Siemens D2312 LGA775 alaplap
- 2Gb RAM
- Egy rendszervinyó és egy cuccos vinyó
- Geforce 210 videókártya
- Router: TP-Link WR641G/642G
A rendszert egyelőre letöltésekre, és házi fájlmegosztásra szeretném használni, de a későbbiekben erről szeretném a filmeket nézni mint hálózaton, mint lapostvn.
Jelenleg a tervek szintjén Win7 + Team Viewer 7 párossal lenne a gép kezelve, de fenntartásaim vannak ezek kapcsán. Linux disztrókat néztem, de nem bízok annyira magamban, hogy azokat bepróbáljam (inkompatibilitás windows rendszerrel a legnagyobb gondom).
Ti mit javasolnátok ilyen célra, illetve mik a lehetőség az irányítás terén? (távirányító, bill + egér)
Köszönöm válaszotokat! Üdv

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#752) fjps


fjps
csendes tag

Sziasztok

Felmerült az ötlet, hogy 1-2 haverral egy összedobnánk egy házi szervert seedelés céljából. Egyelőre ott tartunk, hogy kiszámoljuk a költségeket, hogy egyáltalán érdemes-e belevágni. A cél, hogy a gép futtatni tudjon min. 500 de inkább 1000 torrentet. A gép távoli asztali kapcsolattal elérhető lenne, és egy uTorrent futna rajta. Fontos lenne, hogy ne fogyasszon sokat és aránylag halk is legyen. Na meg hogy minél olcsóbban kivitelezhető legyen. Ehhez milyen hardvert és oprendszert ajánlanátok?

(#753) Alex91 válasza fjps (#752) üzenetére


Alex91
félisten

HP Proliant Microserver, aztán vagy valami Win, vagy egy openmediavault. De imho lehet, hogy a net lesz a szűk keresztmetszet, meg a modem és a router...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#754) Cossyc


Cossyc
csendes tag

Sziasztok!

Olyan eszközt szeretnék összehozni, amelyen tárolhatom, és azonnal hozzáférhetek a biztonsági mentéseimhez, esetleg filmjeimhez, és megosztaná a nyomtatót meg a netet. Szempont a rejthetőség (nem lesz külön helyiség neki), a csend és az alacsony fogyasztás.

Mit javasoltok?

Köszönöm:

Cos

I'm a real nowhere man.

(#755) Alex91 válasza Cossyc (#754) üzenetére


Alex91
félisten

Router+hálózati nyomtató+NAS...

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#756) Cossyc válasza Alex91 (#755) üzenetére


Cossyc
csendes tag

És ha a nyomtatót kihagyom belőle, akkor egy okosabb router plusz egy külső vinyó elég lenne?

I'm a real nowhere man.

(#757) Alex91 válasza Cossyc (#756) üzenetére


Alex91
félisten

Szerintem egy router es egy My Book Live, vagy egy Zyxel NAS. Ez a router+kulso drive szerintem erosen kompromiszumos...

[ Szerkesztve ]

Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

(#758) OddMan


OddMan
őstag

A szerver házakon lévő „LAN/Network activity LED” hogyan használható? :U
Ehhez valami spéci alaplap kell amin van ehhez szükséges port, vagy esetleg spéci network kártya beszerzése szükséges? :U

[ Szerkesztve ]

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#759) white#angel


white#angel
csendes tag

Sziasztok!
Segítségeteket szeretném kérni, mivel ha azt kérdezném hogy segítsetek egy szerver gépet csinálni/stb, mert ehez sík hülye vagyok=erre azt mondanátok: Amihez nem értesz ne üsd bele a dolgod! éppen ezért abban kérem a segítségeteket, hogy küldjetek egy linket amiről mindent leírnak a szerver gép készítésről(MINDENT!) egyébként:
Játék Hosting-ot akarok csinálni/üzemeltetni és egy weboldal is lesz! köszi előre is!

Üdv: White#Angel :))

White Angel

(#760) bambano válasza white#angel (#759) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

itt van a tutti.

de javasolnám megfontolni, hogy biztos a jó kérdést tetted fel a jó fórumon?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#761) ZetorGumi válasza white#angel (#759) üzenetére


ZetorGumi
addikt

Gyanús, hogy ez nem egy házi szerver lesz, hanem több szerver, egy parkban. :)

Amugy téll google a legjobb barátod, wikipédia meg a barátnőd. :D

New Mixes: http://www.mixcloud.com/ZetorGumi | VW Passat B8 2.0CRTDI CRL

(#762) white#angel válasza bambano (#760) üzenetére


white#angel
csendes tag

Miért milyen kérdést tegyek fel? :) :)) egyébként nem kis házi szerverek! ;)
Am köszi de itt már próbáltam, e segítségével jutottam el ide. :)

[ Szerkesztve ]

White Angel

(#763) Krix válasza OddMan (#758) üzenetére


Krix
őstag

Általában csak sima visszajelző LED mint a power meg a HDD. Tehát rádugod az alaplapi vagy a LAN kártyán lévő csatlakozóra, persze ha van ilyen. Ugyanazt a "villogást" fogod rajta látni mint a LAN csatlakozó sarkában lévő LED-en.

If it is not broken then don't fix it!

(#764) bambano válasza white#angel (#762) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

jó, akkor másképp válaszolok: az egy téves elképzelés, hogy ami az egyik embernek 20 év munkájába került, másiknak több milliós tanfolyamokba, azt majd te egy linken megtalálod és 5 perc alatt ingyen bérmentve felszívod és megélsz belőle.

ez nagyjából minden elméletnek és szokásnak ellentmond.

szerk: nem csak az anyagi részével van bajom, hanem azzal is, hogyha te azt hiszed, egy linkről megtanulhatsz mindent, akkor mélységesen lenézed ezt a szakmát. meg tévedsz is, de ez más lapra tartozik.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#765) OddMan válasza Krix (#763) üzenetére


OddMan
őstag

Köszi, erre voltam kíváncsi.
Esetleg tudnál linkelni egy olyan szerver alaplapot, amin van ilyen csatlakozó? :U

Amúgy kinéztem magamnak egy olcsóbb szerver alaplapot
(Intel S1200BTS), bár ezen szerintem nincs ilyen port. A port gondolom 2 tűs, mint a HDD LED-nél.

[ Szerkesztve ]

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#766) bambano válasza OddMan (#765) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

miért néztél ki xeonos alaplapot?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#767) OddMan válasza bambano (#766) üzenetére


OddMan
őstag

Ezt csak akkor veszem meg, ha tudok szerezni egy
Xeon E3-1220L ultra alacsony fogyasztású procit. Ennek a Xeon procinak 20W-os a TDP-je és ehhez képest azért nem rossz a teljesítménye.
Amúgy ebbe a lapba i3-as proci is belemegy, pl. i3-2100T vagy i3-2120T és ezek a procik is még eléggé keveset fogyasztanak (TDP: 35W).
A lényeg, hogy egy nagyon megbízható nagyon keveset fogyasztó NAS szervert szeretnék építeni és ahhoz keresek egy jó alaplapot. Persze a későbbiekben majd másra is szeretném használni, ezért szeretnék egy viszonylag erősebb procit beszerezni és ezért nem gondolkozom Atom prociba.

[ Szerkesztve ]

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#768) szente80


szente80
aktív tag

Sziasztok!Nem tudom hogy jó topikba írok-e,ha nem elnézést kérek előre is.
Hozzám került egy ilyen kártya és sejtelmem sincs mire való,még sosem láttam ilyet,csak annyit tudok hogy valami szerver kütyü.Tudna segíteni valaki nekem hogy mire használható,ér-e valamit?

(#769) bambano válasza szente80 (#768) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

az emulex egy elég jó név a storage és a vezérlő technológiában, ez a kártya arra való, hogy nagy dög diszkalrendszereket csatlakoztathass egy pc-hez. itt ilyenekre gondolok, mint f20-as shark, két tonna, belefér 200-300 scsi/sas diszk, rs6000-es vezérlőszerverrel.

hogy mennyit ér, azt nem tudom. Önmagában az értéke nem kevés, viszont ilyet nem vesznek utcáról, mert egy sokszáz misis lemezalrendszer mellé nemigen vesz senki ilyen kártyát jótállás mer szervizszolgáltatások nélkül.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#770) szente80 válasza bambano (#769) üzenetére


szente80
aktív tag

Köszönöm a segítséget.Amit írtál elég kínai nekem,mármint amire való és amit tud a kártya.Mi a fenét csináljak vele?Te mit tennél vele?

(#771) bambano válasza szente80 (#770) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

hup-on vagy itt a hardverapró szerver részében szétnéznék, kérnék egy beárazást, azután meghirdetném, de nem reménykednék gyors üzletben.

az árgépen a 4 gigás emulexek 400k fölött nyitnak, jóval, sandirecten 1200-1500 ficcs. szóval ezt otthonra nemigen veszi meg senki, céggel meg a garancia lehet gond.

mire való: van egy méret, ami fölött nem lehet diszket pakolni a szerverekbe, leginkább azért, mert egyrészt nem fér, másrészt az egy géphez kapcsolás bajjal jár (kipusztul a gép, nem férsz hozzá a benne levő adatokhoz).

Ezért azt szokták csinálni, hogy a szerverekbe csak annyi diszket raknak (pl. 2x40 giga), hogy az alap oprendszer elférjen rá, az adattárolásra szolgáló diszkeket meg belerakják egy storage-nek nevezett nagy dobozba. Mint két háromajtós konyhaszekrény. Így összelapátolnak mondjuk 20-30-40 terát. Ebből a diszkmennyiségből osztanak ki diszkterületeket a szervereknek, amit egy úgynevezett san (storage area network) switchen keresztül optikán érhetnek el, mint egy lokális diszket. Ez a kártya, durva konyhanyelven fogalmazva, egy olyan external sata kártya, ami nem rezes sata kábelen, hanem optikán két konyhaszekrényhez kapcsolható és az oprendszered scsi diszknek látja, amit hozzáraksz.

úgy egyébként mocskos gyors. ez a cucc egészen nagy vállalatok rendszereihez való, mint pl. egy mol vagy egy otp.

az emulexnek egyébként is olyan hírneve van, mint a toyotának volt a japó verdák között régen.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#772) szente80 válasza bambano (#771) üzenetére


szente80
aktív tag

Nagyon köszönöm a segítséget.Hát nem gondoltam volna hogy ez a kis agp-s riva tnt 32MB-os kinézetű kártya többet ér mint az egész gépem.Egy linket nem tudnál be másolni hogy hol tudnék rákérdezni a be árazásra?Esetleg vegyem felvele a kapcsolatot?

[ Szerkesztve ]

(#773) kfr@ válasza szente80 (#772) üzenetére


kfr@
csendes tag

Hmm. Hát egy 2x8Gbps-os (összesen 2Gbájt-per-sec!) sebességet tudó kártya egyenlőre nem alapvető home-szerver tartozék :)

(#774) bambano válasza kfr@ (#773) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

az még csak-csak, bár gyorsabb, mint az aktuális leggyorsabb sata szabvány, de a fenekére lógatott két tonnás doboz, az nem jellemző :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#775) OddMan


OddMan
őstag

Ha egy szerver alaplapba csak ECC-s memóriát lehet belerakni, de a proci nem támogatja az ECC-t, akkor az ECC hibajavítás nem fog működni? :U Én eddig úgy gondoltam, hogy az ECC hibajavítást maga a RAM végzi és nem a CPU. :F
Történetesen amúgy az Intel legolcsóbb szerver alaplapjáról van szó az S1200BTS lapról. Ebbe a lapba lehet i3-2100 és Xeon E3-1200 sorozatú procit is rakni, előbbi viszont ha jól tudom, nem támogatja az ECC hibajavítást. :F

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#776) bambano válasza OddMan (#775) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a c200-as sorozatú chipsetek mindkét féle rammal mennek, de én nem nevezném szerver chipsetnek. amolyan öszfér megoldás, félúton a szerver és a workstation között.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#777) OddMan válasza bambano (#776) üzenetére


OddMan
őstag

Akkor ezt miért nem említi az Intel az alaplap felhasználói kézikönyvében? Több helyen is azt írják, hogy csak ECC memóriával működik ez az alaplap.
Talán csak a köv. mondat a felhasználói útmutatóból, ami arra utal, hogy talán tényleg lehet sima Non-ECC memóriát is használni ennél az alaplapnál: „Mixing ECC and non-ECC UDIMMs anywhere on the platform is not supported ”
Ez a mondat kicsit zavaró, mert ha nem lehet Non-ECC memóriákat használni, akkor Non-ECC és ECC ramot együtt sem lehet használni, ami szerintem tök egyértelmű, mégis megemlítették a felhasználói kézikönyvben.

Akkor ha jól értem, i3-as CPU esetében csak Non-ECC, Xeon E3 CPU esetében pedig csak ECC memória használható? :U

[ Szerkesztve ]

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#778) bambano válasza OddMan (#777) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ok, félig igazad van:)
a c204-esről én sem találtam olyan infót, hogy nem-ecc-vel is menne.
a c206-os viszont biztosan megy non-ecc-vel.

a keveredést viszont eddig még minden általam ismert chipset tiltotta, nem csak ecc-nél.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#779) OddMan válasza bambano (#778) üzenetére


OddMan
őstag

Picit bajban vagyok, mert rendeltem egy i3-2120T cpu-t és 2db Kingston DDR3 ECC Unbuffered, Unregistered ramokat, de fogalmam sincs, hogy ez így fog-e működni. Lehet, hogy Non-ECC ramokat kellene rendelnem az i3 mellé? :U
Azt sem értem, hogyha a proci nem támogatja az ECC-t, akkor miért csak ECC-s memóriával hajlandó elindulni a lap? :U
A cpu és a ram rendelést még hétfő reggelig visszamondhatom, bár a ház, táp, alaplap már megvannak. Szóval mindenképpen az S1200BTS lapba kellene egy támogatott procit és memóriát választanom.

[ Szerkesztve ]

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#780) Ringman


Ringman
nagyúr

hello!

összeraktam egy home-servert. 24/7 üzemben megy.

hdd-élettartam/elhasználódás szempontjából a hdd-k kikapcsolását éredmes bekapcsolni?
van egy wd20wearx is a winyók között, ezen érdemes a 8 mp-es parkolást módosítani wdidle-vel?

[ Szerkesztve ]

(#781) bambano válasza Ringman (#780) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"hdd-élettartam/elhasználódás szempontjából": azt nem írtad le, hogy mi a szempont:)
a./ szeretnéd minél előbb gariztatni a diszkeket, vagy tönkrevágni, sokat fizetni a kürtnek adatmentésért: ebben az esetben kapcsold be a parkoltatást és a leállítást.
b./ szeretnéd sokáig használni ezt a garnitúra diszket, amid most van, akkor az a főszabály, hogy a környezeti tényezők minél kisebb változását tudd biztosítani.

na ebben találd meg a számodra ideális kompromisszumot. ha nem zavar a hangja meg az áramszámla, akkor a folyamatosan, üzemmódváltás nélkül működő diszk fogja legtovább bírni.
ha naponta egyszer lekapcsolod a diszket, pl. amikor aludni megy a család, attól még nem fog fejreállni. ha beállítod, hogy 5 perc nem használás után kapcsolja le meg parkoltassa, akkor csinálj rendes mentéseket is, gyakran, sokat.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#782) Ringman válasza bambano (#781) üzenetére


Ringman
nagyúr

köszi a választ :R

én a b. pontra törekszem. éjszakára nem kapcsolom ki, kb semmi hangja nincs, a házventik ~650 rpm-mel mennek. később remote desktop-ot is be akarom lőni.

kb így néz majd ki a struktúra, ha mindent beállítok:
1. hdd - rendszer - laptopvinyó
2. hdd - tárhely - sorozatok, zenék - erről nincs backup
3. hdd - ütemezett backup - rendszervinyóról+nagygépről+laptopról
4. hdd - vegyes - backup - fontos dolgok helye (munka, fényképek, stb)
(5. hdd - külső vinyó - időnként rádugva, alapállapotban polcon - 4. hdd-ről teljes mentés)

az áramszámlát ahhoz viszonyítom, hogy eddig ezek a hdd-k az asztali gépben voltak, az meg elég sokat eszik magában, vinyók nélkül is.
a home server egy 2magos atom, a 4 hdd egy ilyenbe van belezsúfolva - csak normális minőségű, de atx szabványú táppal :)

(#783) Mexildos


Mexildos
aktív tag

Én feladom! Tele van az internet mindenféle cuccal és megoldással és én nem tudom kiválasztani abból a nagy információ dömpingből a számomra legmegfelelőbbet. Ez bosszant és még inkább baromira bosszant.

Nekem egy HDD tároló rendszer kellene de nem tudok tiszta vizet önteni a pohárba. Sajnálom :) Már nem segítségért hanem könyörögve fordulok azon emberekhez akik eme hatalmas fény birtokában vannak.

Találtam mindenféle megoldást:
- Van SAS expander hdd tároló megoldás
- Van SATA alapu HDD külső HDD ház tárolás
- Van Pci express külső HDD alapu tárolás

Lehet még egy fajta módszert kifelejtettem. De tökmindegy mert ez is sok. Honnan a fenéből döntsem el hogy nekem melyik lesz a legjobb? Ilyen témával itthon senki nem foglalkozik amiből lehetne valami információt szerezni.

A SAS alapú megoldásnál nem világos, hogy egy vezérlő kártya expander is egyben vagy sem, nem világos ha expander akkor az egyik miért 128 HDD-t tud kezelni a külső portján keresztül a másik miért 240-et? Az sem világos hogy a 6Gb/s az most ha van 8 tároló egymáson mennyire csökkenti a HDD-k sebességét... Nem világos a tükrözései lehetőség mikéntje? Két különálló fürtölt tárolót lehet-e türközni... etc?? Erre ki az ég adta valaki tud válaszolni.

A Pci express alapú külső tárolónál írják hogy 20Gb/s sávszél van. De amint nézegettem ez a módszer nem a bevett elterjedt, vagy csak én vagyok vak?

Nekem arra van szükségem, hogy egy számítógéphez ami egy szerver baromi sok HDD tárolót lehessen csatlakoztatni 24hdd/tároló sorozatban. Nem mindegyik tárolót szeretném tükrözni. A tárolókat fokozatosan töltöm fel hdd-vel ezért nem tele tárolót kell érteni.

Ami fontos:

- Bővíthetőség, gyorsaság, megbízhatóság, évek múltán is használható legyen. Bár nem tudom hogy a szerver iparágban milyen gyorsan cserélődnek a sávszélességek meg a megoldások. Az lenne a jó, ha filmeket, képeket távoli HDD-ről el lehetne érni, azokat lehetne szerkeszteni tehát az egész úgy viselkedne mintha a saját gépen dolgozna az ember.

Szervert nem készen szándékozok venni, hanem építeni szeretnék. Külső tárolóból is van kinézett példány. Egyedül az összekötés mikéntje a vezérlő mikéntje és a sebesség mikéntje az amiről zavar van a fejemben.

Éppen ezért valaki aki ért hozzá könyörgöm segítsen nekem!!! Mert azért sok pénz hogy elméletben sejtem de gyakorlatban pedig lehet hogy nem!! HELP MEEEE

(#784) bambano válasza Mexildos (#783) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Felhívod ezeket, és elsírod a bánatodat Gergőnek.

Az a gond, hogy itt nemigen fogsz találni embert, aki felelősséggel azt meri mondani, hogy költs el 15 misit egy olyan megoldásra, amit még ő sem látott.

Ha ennyire csúcs cucc kell, akkor rendes storage fc kártyával. Az tutti jó lesz, még évekig működni fog. Igaz, annyiba kerül..

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#785) Mexildos válasza bambano (#784) üzenetére


Mexildos
aktív tag

Először is köszi a helpet és hogy egyáltalán írtál :) ez nagy szó! Tényleg!

Viszont azért 15 misiről nincs szó. Nem ipari cucc lenne azért. Bár persze lehet az én kis fejemben még nem állt össze.

A tárolók ára üresen kb.: 150e (Norco)
A SAS kártya is max 250e ez elvileg 240 hdd-t lekezel (külső tárolók belső szgépházban 24-et)
a vinyók meg ugye SATA-sak és nem azonnal kell telepakolni a tárolókat.
A szerver gép meg egy kifutó core i7 1366 alapokon nyugodna.
Ha azt veszem ez még így is bőven 1 millión belül van. Lehet én cseszek el valamit nagyon :(
A Fibre Channel amit említettél megint új mert arról még nem is olvastam.
Viszont szeretném megtanulni ezt az ágát is az IT-nek még akkor is ha ezzel nem leszek pro rendszergazda. Nem is ez a célom, csak felvilágosodni. Bár mit nem adnék ha ingyen bérmentve egy olyan cégnél csekkolhatnám a témát ahol melózva azt megtanulom. Ebből kiderült hogy még tanuló vagyok :D
A Fibre channel miben más hogy évek múlva is lesz és virulni fog? Sebesség tekintetében a SAS-nál és a pci express expandernél jobb, ha igen sokkal?

(#786) Rez_Grof válasza Mexildos (#785) üzenetére


Rez_Grof
őstag

Az FC az azért jó mert független az IP hálózattól, jól birja a nagy távolságokat, redundáns tud lenni, baromi drága és enterprise szinten lehet vele tároló rendszert építeni. Petabyte-os méretekben. :)
Egy szerverbe való HBA kártya pl.: 200K-600K sebességtől port számtól függően és ebből úgy rögtön kell 2 hogy rendundáns legyen a kapcsolat. Emellé ugye kell valami Storage array, FC switch, kábelezés.
40-50 millió alatt nem nagyon talász komolyat, a nagyon komoly meg euro milliók. Vannak kicsik azok olyan 1,5-3 millió huf között vannak + a diszkek bele + support + gar. Pl.:HP P2000 arrol olyan 9 TB tudsz kiajánlani raid5-el.

http://en.wikipedia.org/wiki/Fibre_Channel

A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

(#787) Mexildos válasza Rez_Grof (#786) üzenetére


Mexildos
aktív tag

Köszönöm a választ. hát A FC az valóban inkább bankok játékszere marad akkor. Bár pár helyen azt olvastam hogy az ipar kezd át állni a SAS megoldásokra.
Igazából most mindentől függetlenül egy FC-t ki tud megfizetni, mert egy közép vállalat se nagyon szerintem. Ha valóban csak maga az alap rendszer 40-50 milla.

Viszont szeretnék feltenni egy másfajta kérdést. Tegyük fel van egy SATA tárolóm amiben van 45 darab HDD. Viszont a lemezek csak simán SATA vezérlőre vannak téve.
Tudok ebből redundáns hibatűrő megoldást fabrikálni ha hozzáteszek még egy ugyanilyen tárolót amiben szintén van 45 lemez? Mivel tudom raidelni őket?

Illetve még egy kérdést csak egész röviden! Ha online tárhelyről van szó hogyan lehet kiszámolni azt hogy egy HDD hány egyidejű műveletet bír kiszolgálni, mondjuk egy 45 hdd-s tároló alapján? Tehát ha valaki telefonnal, vagy szgépről kapcsolódik a tárhelyhez? Bárhogy...

A Tárolót úgy kell elképzelni hogy van benne egy alaplap abban sata vezérlők 2 tápegység egy rendszer vinyó vagy ssd, és 45 darab HDD ami nem hot swap fiókokban van, az egész 4U magas.

Szeretném leszögezni, nem seed serverről van szó csak egy átlagos kérdés. Én megértem hogy van a DELL, a HP meg a SUN akik frankó szerver cuccokban utaznak több millióért de ha hatékonyan szeretnénk megoldani a problémát mégis hibatűrően akkor hogy merre? :)

[ Szerkesztve ]

(#788) bambano válasza Mexildos (#787) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a sas meg az fc nem csereszabatosak, más feladatra valók.
elvileg lehetne 45 sata lemezből redundáns megoldást csinálni, pl. linuxos szoftveres raiddel. de ha egyszeris szétborul a raided, a hajad ki fogod tépni, mire újraépíti.

csak csendben jelzem, most zárják be sorozatban a nagy letöltő szájtokat... előtte gyorsan le akarod menteni őket?:)

azt, hogy hány egyidejű műveletet bír kiszolgálni, akkor tudod megmondani, ha tudod, mi a művelet és megmérted...

ha hatékonyan szeretnéd megoldani a problémát, akkor két irányod van:
- sok szerverbe szétpakolni azt a 45 diszket, mondjuk 4x12 felállásban
- tetszik, nem tetszik mész ibm-hez meg sunhoz. Sunnak van olyan szervere, amibe bele lehet rakni 48 diszket.

Szerk: még egy dolog: nagyon kerülgetjük a forró kását, de csak ki kell mondani: ekkora cucc megtervezéséért ingyen senki nem fogja neked vállalni a felelősséget. Az okosabbja pénzért se. Akinek nem volt még ilyen sata vezérlő a kezében, az nem fogja mondani, hogy vegyél olyat. És jól láthatóan az itt hozzászólók kezében még nem volt.

Szerk2: nem láttam még gyalog szerverben két-három redundáns tápot, csak márkásban.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#789) Mexildos válasza bambano (#788) üzenetére


Mexildos
aktív tag

Szia!

Köszönöm, hogy írtál. Igazából pont amit írtál, hogy a SUN-nak van 48 disk-es háza ez körülbelül ugyanígy néz ki amiről beszéltem csak fapadosabb és nincs ott a SUN logo :)

Itt van pár kép róla:

kép1
kép2
kép3
kép4
kép5
kép6
kép7
kép8
kép9
bónusz kép

Szóval a lényeg hogy erről van szó. Na most ez első sorban tárolásra lenne kialakítva, ha úgy tetszik cloud dolgokra, de ide vehetjük akkor, a weblap elérést, e-mail szervert meg mindent ami manapság elérhető. Az adatokhoz interneten keresztül lehetne hozzáférni. Nem warez szerver meg ehhez hasonlónak készülne.

Viszont azon meg vagyok lepve, hogy azt írod, hogy a normálisabbik pénzért sem vállalja be a melót, hát akkor miért? Az ember lelkéért? :D
Nekem a célom, hogy hétköznapi alkatrészekből tegyek össze működő redundáns gép parkot. Pont ez motivál. A rövid kérdés pedig az, hogy ez lehetséges-e úgy hogy U méretekben beszélünk? A megérzésem az, hogy igen.
Szeretnék ebbe belejönni de senki nincs aki segítsen hogy mit merre kell összekapcsolni.

Például a SUN hogy éri el hogy a 48 diskes tárolót nem kell szétdobni 4x12 részre? A fenti képeken mit kellene módosítani vagy moddolni hogy alkalmasabb legyen a megbízhatóságra, hibatűrésre? A házat amúgy le is lehetne gyártani a megfelelő módosítások után. Jóval olcsóbb mint egy sun tároló és már itt is sokat spórol az ember.

(#790) bambano válasza Mexildos (#789) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

figyi, pl. nekem hiába mondanád, hogy pénzért tervezzem meg, csak olyan cuccokkal vállalnám, amiről tudom, hogy működik, mert volt a kezemben, megteszteltem, megkergettem, stb. Az okos ember nem ajánl ki neked olyan cuccot, amit még katalógusban se látott, mert egyszer megzakkan, te meg számonkéred és akkor széttárja a kezét.

el kellene fogadnod, hogy ebben a kérdésben te vagy az úttörő.

számítógépházat legyártatni meg tévedés. nem azért olyanok azok a házak, mert csak, hanem azért, mert van bennük 20-30 év üzemeltetési tapasztalat. ezt te hogy akarod kikerülni?

akinek 45 lemezes gép kell, meg egy másik, redundánsan, az lássa be végre, hogy nem sz.rral gurigázik, szerezze be a hozzá szükséges tapasztalatokat olyanoktól, akiknek VAN. És itt nem azon van a hangsúly, hogy fizetsz-e érte vagy sem, ez a legutolsó. Azon van a hangsúly, hogy bárki bármit mond neked, azt számon fogják rajta kérni és nem jó dolog elrontani a szakmai renomét.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#791) DopeBob válasza Rez_Grof (#786) üzenetére


DopeBob
addikt

Egy kérdés nem egészen idevág, de a P2000 felkeltette a figyelmemet (én is a még tanulók táborát érősítem egyébként)

Egy ilyen tároló, ha kap két kontrollert mennyire tekinthető megbízhatónak? Elvileg nincs benne olyan alkatrész, ami ha tönkremegy megáll az élet? Mondjuk egy kis cégnél, ahol esetleg csak 1-2-3 szerver van, viszont a rendelkezésre állás fontos, 2 szerver+egy HP P2000 G3 mondjuk, és nem fordulhat elő olyan, hogy megáll az élet? (extrém eseteket kivéve, tűz, víz ilyesmi)

[ Szerkesztve ]

MZ/X

(#792) bambano válasza DopeBob (#791) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Maga a tároló, mármint a normálisabb fajta, teljesen redundáns belül. Bár olyan nincs, hogy soha ne romoljon el benne semmi, a teljes redundancia miatt annak kicsi az esélye, hogy egy elromlott alkatrész leborítaná a teljes rendszert.

A többi meg attól függ, hogy hogyan drótoztad össze a san-t. Ha a drótozásod full redundáns, akkor túl fogja élni egy-két alkatrész kipukkadását, ha nem, akkor nem.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#793) DopeBob válasza bambano (#792) üzenetére


DopeBob
addikt

Most épp a HP oldalát nézegetem ez a P2000 létezik Starter Kitben, adnak hozzá minden félét, két kontroller, két switch, 4 HBA kártya, kábelek. Ezzel elvileg akkor az optimális megoldás kiépíthető, ha két szerverm esetén. Árát mondjuk még nem néztem :K

Ha a későbbi bővítések sem indokolják kettőnél több host szerver meglétét, működhet a dolog mondjuk FC/iSCSI helyett SAS kapcsolattal is így megspórolva két FC switch árát?

[ Szerkesztve ]

MZ/X

(#794) bambano válasza DopeBob (#793) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nem tudom, még nem volt a kezemben sas vezérlős storage. fc switch-es igen.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#795) Rez_Grof válasza DopeBob (#791) üzenetére


Rez_Grof
őstag

Akármi meg tud állni, de elvileg komolyabb NAS megoldások már kibirják ha az egyik Controller, FC vagy iscsi kapcsolat megszakad, kihullik pár disk (ha a hot sparenek betett diskek be is vannak konfigolva hotsparenek :D )ha pedig SAN rendszerekről beszélünk ott többszörösen is túl vannak biztositva a kapcsolatok, adatok, eszközök. És itt elértünk oda hogy forintban milliárdos tétel a megvenni a cuccot + 7/24/365 support szerződés hozzá. Mert ezeket ritkán tekergetik házon belül.

Egy ilyen KB. 10-20 servert tud kiszolgálni, de használat tipusátol nagyban függ a teljesítmény.

A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

(#796) bambano válasza Rez_Grof (#795) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

mindegy, mit csinálsz, előbb-utóbb úgyis szűk keresztmetszetbe ütközöl...
a gigás ethernetet akár egy kliensről is ki lehet sámfázni.

ezért a kérdés az, mi a szolgáltatást elvárt szintje és abból hányat bír el a szerver.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#797) Rez_Grof válasza DopeBob (#793) üzenetére


Rez_Grof
őstag

Ha SAS a kapcsolat akkor az DAS és nem NAS. Az FC switchet iSCSI-nél is meg lehet spórolni, mert az etherneten is tud menni. Persze network switchből kicsit komolyabb kell mit egy dlink. :)

A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

(#798) Rez_Grof válasza bambano (#796) üzenetére


Rez_Grof
őstag

Ott a pont. Nem is akár milyenbe. :)

A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

(#799) DopeBob válasza Rez_Grof (#797) üzenetére


DopeBob
addikt

Még mindíg csak a P2000 G3-nál maradva, nekem úgy tűnik, hogy SAS controllerekkel is lehet csinálni mondjuk egy Hyper-V host clustert (guest-clusterekről mondjuk le kell mondani), így úgy tűnik ólcsóbb mint az FC vagy az iscsi és a gbit-es iscsi-nál azért gyorsabb is.

MZ/X

(#800) Rez_Grof válasza DopeBob (#799) üzenetére


Rez_Grof
őstag

Működhet de a SAS kapcsolatnak vannak azért megkötései. :)

http://www.petri.co.il/das-nas-san-storage-technologies.htm

Ha 10Gb/s ethernet azért nem olyan karcsú. :D

A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.