Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#551) *Ropi* válasza mirci18 (#550) üzenetére


*Ropi*
félisten

Minél inkább köztudatba kerül annál nagyobb az esélye, hogy valaki megteszi a kellő lépést (pl. egy agilis politikus, aki jó médiavisszhangot remél tőle a kampányához)...

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#552) mirci18 válasza *Ropi* (#551) üzenetére


mirci18
addikt

És hol is?
Hosszú hosszú évtizedek óta szónokol minden politikus az üvegházhatás ellen vagy éppen az afrikai gyerekek éhezése vagy éppen a gyerekmunka ellen.
Sajnos azt látom hogy a valódi megoldás senkit sem érdekel mert amíg nem a saját országa ügye nem foglalkozik vele hathatósan.

Nincs annál gonoszabb ember mint aki az előtt jó volt de egy másik gonosz őt is gonosszá tette.-BSTH

(#553) *Ropi* válasza mirci18 (#552) üzenetére


*Ropi*
félisten

Disney World-ben... :)) Tudom: nem ennyire egyszerű a kérdés, de mindig reménykedik az ember.

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#554) Vesztor87


Vesztor87
senior tag

Sziasztok!

A véleményetekre vagyok kíváncsi. Szerintetek az esküvőre DJ-t hívni nagy hülyeség? Szülők most ezen aggódnak hogy nem lesz jó. Mert hogy nem olyan a hangzása, többféle zenét ha játszik is, nem ugyanolyan énekhangon/hangszereléssel lesz, nem lesz jó. Akit választottunk, az itt helyben elvileg nagy névnek számít, 30 éve dj, nem ma kezdte, retro dj egyébként, de elmondása alapján esküvőkre is jár, van mulatós és lakodalmas zenéje is, ne féljek, jobb lesz mint bármilyen élőzenés cucc.... Nagyon elbizonytalanodtam, görcsbe van a gyomrom már egy napja emiatt, jön az esküvő, 3 hónapunk van még addig, de már ott tartok hogy lemondanám a francba az egészet.... a fotós sem tetszik nekik.... kivagyok nagyon :(((

(#555) mirci18 válasza Vesztor87 (#554) üzenetére


mirci18
addikt

Ezt neked kell eldöntened.
Én két zenészt hívtam pont azért mert szeretem az élőzenét minden hibájával eggyüt.
Nyilván a zenészek nem egy Szécsi Pál énektudásúak de szépen zenélnek és mellé énekelnek hangulatos nagyon.
Nálam szintetizátoroztak volt szaxofon és harmonika.
Mivel mi és a családom nagy része imádja a vidéki stílusú lakodalmas lagzikat nálunk szóba se jöhetett dj.

De sok városi esküvőn már a dj a divat.

Egyrészt magadtól kérdezd meg te mit szeretnél majd nézd meg a közönséged milyen összetételű.

A fotós ha neked tetszik akkor válaszd azt kinek mi köze hozzá.
Még a szülőknek sem érdemes ilyenkor beleszólni a dolgokba mert lehet hogy ártanak.

Nekünk is felrótták kérdésként hogy miért nem esküdünk templomban.
Én mondtam mert nem akit zavar nem jön el.
Ez az én esküvőm nem az övék.

Nincs annál gonoszabb ember mint aki az előtt jó volt de egy másik gonosz őt is gonosszá tette.-BSTH

(#556) Vesztor87 válasza mirci18 (#555) üzenetére


Vesztor87
senior tag

Gyak. ott vagyok meglőve, hogy nekem egy retro party is tökre tetszene, a menyasszonyomnak is, de hogy milyen lesz a hangulat jó kérdés. A dj mondta hogy nyugi, sokkal jobb ő mint bármilyen élőzenés, mert nagyon sokféle stílus és zene áll rendelkezésére, majd látja milyen a hangulat, annak függvényében változtat. Kb. még a partvis nyél is táncolni fog :D
Szüleim meg a klasszikus lakodalmas együtteseket erőltetnék (1-2-3 fősek)... nekem ezekkel az a bajom pl. hogy lehet hogy jól énekli a lakodalmast, de külföldit nem tud.... szülők szerint az a gond hogy az ő korosztályuk nem fog táncolni semmi újabbra (retro-boney'm stb-re se....) há nemtom. Leszünk cakk pakk 55-60-an, eleve nem számítok tömegnyomorra.... most amin voltam lagziban, azt láttam, hogy a szülők csesztek felkelni, 60 főből 30 volt a mi korosztályunk (25-30), ebből táncolt, mozgott 20 fő, idősebbekből 0.... nem volt annyira jó ezt látni, picit para:S

Fotósunk linkjét elküldtem *Ropi* kollegának, fotós szemmel nézzen rá, mert nekem semmi bajom nincs vele.

[ Szerkesztve ]

(#557) mirci18 válasza Vesztor87 (#556) üzenetére


mirci18
addikt

Szüleidnek tetszik.
De ez nem a szüleid lagzija lessz.
Másrészt egy dolgot ne felejts olyan lagzi nincs ami mindenkinek megfelelne.

Nálunk a duó nem csak lakodalmas zenét nyomatot hanem 20-30 éves magyar számokat amik kedveltek a középkorúak körében is. Hungária stb. De a nézését és járásat sem hagyhatták ki.

Namármost szerintem 60 felett nem nagyon tudsz olyan zenét adni ami hosszú távon táncra készteti az ilyen éltes korú embereket.

Én maradnék a Dj-nél mert ő tudja vezetni a bulit adott hangulatnak megfelelő zenét adni.

Nálunk még külön zenei blokk is volt.
Egy bő 20 perces Bud Spencer Terence Hill filmzenei válogatás volt.
Nem aggódtam miatta mert ennyi belefér a saját lagzimba ha tetszik valakinek ha nem.
Közben meg sokan imádták a zenéket.

Nincs annál gonoszabb ember mint aki az előtt jó volt de egy másik gonosz őt is gonosszá tette.-BSTH

(#558) Vesztor87 válasza mirci18 (#557) üzenetére


Vesztor87
senior tag

Mi azt mondtuk, hogy este vacsora után is klasszikus lakodalmassal kezdjünk, meg magyar mulatósakkal, aztán mehetünk el más irányba is, ahogy alakul... lehet hogy csak én parázok sokat, azt kell mondanom hogy kész ez lesz és ennyi.... 20-30 éve csinálj a dj is már a dolgát, csak tudja mi kell a népnek...Nem szeretnék igaziból mai slágerekkel teletűzdelt diszkót sem, jó, oké, 1-2 új ha van nem gond, de inkább olyat szeretnénk amire lehet is táncolni mindenkinek...

(#559) Damage válasza Vesztor87 (#556) üzenetére


Damage
senior tag

Nálunk fiatal DJ volt és olyan stílusú zenéket játszott, hogy 1 és 85 év között mindenki táncolt. Ennek a srácnak nagyon profi mind a hang- és fénytechnikája is. Komolyabb, profi robotlámpák, sok tb-nyi zene minden stílusban, nagy fényerejű full HD projektor stb. Ugyanakkor ceremóniamester is és segített a szervezkedésben, lebonyolításban. Nagyon egyben tartotta az egész estét. Igaz, hogy nem két fillér, de ő tényleg nagyon profi és hivatásszerűen ezzel foglalkozik (rádiózott, rendezvényeket szervezett, egyetemi végzettsége is ezzel függ össze).
Most hétvégén voltam egy esküvőn, szintén DJ zenélt. Pocsék hangosítás, nem szólt tisztán, unalmas és erőltetett benyögések, gyenge fénytechnika. Alig fordult elő, hogy egyszerre 10 ember táncoljon.
Mi teljesen elleneztük az élőzenét, mert az max. egy stílust tudna jól képviselni (ha tud egyáltalán). A legtöbb szerintem elég gyenge eresztés. Ami tényleg jól szól élőzenében, ahhoz minimum 5 fő kell szerintem (vokálossal együtt). Akik jobbak, bőven fél millió felett vannak árban egy éjszakára és nekik pihenniük is kell néha. Egy ügyes DJ látja, hogy mire van igény, tudja, hogy mikor milyen program jön. Figyelembe vesz olyan apróságokat, hogy kaja után nem pörgős zenével indít. Tortavágás, programok előtt levezető zenét tesz fel és nem felfokozza a hangulatot, hogy még táncosabb kedvébe kerüljön a násznép. Nálunk annyira jól összerakott mindent, hogy tényleg mindenki táncolt és egyöntetűen elismerő véleménnyel voltak az előzetesen DJ-ket ellenzők is. Őszintén megmondom, hogy az én zenei ízlésem erősen elüt az átlagtól (Napalm Death és társai, természetesen ezek nem szóltak :D ), de én is csak ámultam, hogy milyen hangulatot csinált. Ehhez kellett a több éves tapasztalata mind a bulik szervezésében és kivitelezésében, a profi felszerelése, rádiós előélete, rengeteg rendezvényt levezetett már házigazdaként és persze mellette jófej is, mindenkivel megtalálja a közös hangot.

Én egy jó DJ + CM párost keresnék a helyedben, akik már összeszoktak.

[ Szerkesztve ]

''Az ember a legkegyetlenebb állat.'' Nietzsche

(#560) Vesztor87 válasza Damage (#559) üzenetére


Vesztor87
senior tag

Köszi a hsz-t. Nálunk DJ Edgar lesz, ha rákeresel, akkor neten fenn van több helyen, ezer éve nyomja itt Szegeden, bízom benne hogy tényleg annyira profi. Az árakat nem tudom, zenekarnál az Alibi tetszett vna, majd 400k lett volna... a dj ennek harmada kb.

(#561) mirci18 válasza Vesztor87 (#558) üzenetére


mirci18
addikt

Ez általában a falusi lagzikban is így szokott menni.
Koraestig vagy 22-23-ig van lakodalmas zene.
Utána lassan beszivárog a retró disco.

Szerintem ami jó az ha többféle blokkal készül a zenész mint nálunk.
Tehát nem 4 óra folyamatos lakodalmas hanem közben más is megy.
Mai slágereket amúgy sem érdemes beadni hanem főleg a 70-es 80-as évek kell mert a legtöbb ember akkor volt fiatal vagy gyerek és azokat is igényelni fogja.

Nincs annál gonoszabb ember mint aki az előtt jó volt de egy másik gonosz őt is gonosszá tette.-BSTH

(#562) mirci18 válasza Vesztor87 (#560) üzenetére


mirci18
addikt

Vannak árak.
Ezért örülök hogy vidéken élek.
Nekünk a két zenész eljött 60k-ból és nagyon jól dolgoztak.
Sőt engem még fel is kisértek pontosabban a násznépet az esküdésre és vissza szaxival és harmónikával.

Nincs annál gonoszabb ember mint aki az előtt jó volt de egy másik gonosz őt is gonosszá tette.-BSTH

(#563) Vesztor87 válasza mirci18 (#562) üzenetére


Vesztor87
senior tag

Melyik vidéken?:)

(#564) mirci18 válasza Vesztor87 (#563) üzenetére


mirci18
addikt

Heves megye a Mátra lábánál.

Nincs annál gonoszabb ember mint aki az előtt jó volt de egy másik gonosz őt is gonosszá tette.-BSTH

(#565) *Ropi* válasza Vesztor87 (#556) üzenetére


*Ropi*
félisten

Az a lényeg, hogy nektek tetsszen és örömmel mutogassátok a képeit(eket) évek múlva is! Ha ezt a feltételt teljesíti, akkor azt se vedd figyelembe amit szakmai szemmel írtam! ;) :D

A discjockey: Ti tudjátok, milyen lesz a társaság életkori aránya, meg, hogy milyen zenét szeretnek és ennek figyelembevételével választottátok a D.J.-t. Ennyi. :))

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#566) Vesztor87 válasza *Ropi* (#565) üzenetére


Vesztor87
senior tag

Köszi a választ, dobtam is PM-et. Igazából nem értünk hozzá, tehát az hogy most alulexponált, picit több/kevesebb a fény az lehet egy profinak feltűnik, nekünk nem.
Korosztály... 30 környéke 40 fő az 50-60 közti korosztály meg kb 20.

(#567) mirci18 válasza Vesztor87 (#566) üzenetére


mirci18
addikt

Szerintem nyugodtan lehet csinálni vegyes tematikát ilyen felállással.
Egyébként nem értem egy 50-60 éves miért ne tudna lagzis zene nélkül szórakozni.
Annó is voltak sláger zenék a lagzikban.
Echo-gondolsz e majd rám stb minden lagziban megfordultak.

Nincs annál gonoszabb ember mint aki az előtt jó volt de egy másik gonosz őt is gonosszá tette.-BSTH

(#568) Vesztor87 válasza mirci18 (#567) üzenetére


Vesztor87
senior tag

Mi is így álltunk hozzá :-) Azért ért váratlanul a dolog hogy ennyire tiltakoznak a dj ellen...

(#569) *Ropi* válasza Vesztor87 (#568) üzenetére


*Ropi*
félisten

Az öregeknek megvan az az előjoguk, hogy mindig mindent jobban tudjanak - még akkor is, ha ez nem így van. :)) De ezzel együtt szeretjük őket: ők csak jót akarnak, még ha nem is mindig úgy sül el. :DDD

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#570) flymi


flymi
addikt
LOGOUT blog

Megvannak a jegygyűrűk is! Újabb dolog lett kipipálva a listáról.
Nem tudom ki, hogy van vele, de mi a hagyományost részesítjük előnyben.
Ötvös mesternél készíttettük, sajnos nem 18k, nem sikerült szerdán nyernem a skandin. :(
A gyűrűpár 6,1g, domború külsővel, sárga aranyból 14k (585%o). Semmi extra.
Árat szabad írni? :F
Azért leizzadtam rendesen, mikor kifizettem az előlegen felüli részt. Nem szoktam sűrűn ekkora pénzeket kiadni a kezemből, de ez az én bajom, biztosan rosszul szegődtem...

Kicsit be vannak dagadva így nyáron az ujjaink, szóval nagyon kicsit szorul, de nem is baj. Elsőre eltalált mindent a mester úgy, hogy csak rólam vett valóban méretet, párommal még nem is találkozott, csak az eljegyzési gyűrűjét vittem be!
A poén az eljegyzési gyűrűvel volt 3 éve (annak az ára is fájt, még kicsit jobban is :B ). Nem hordott gyűrűt, így elég nehéz volt méretet venni róla. Egyik este, mikor elaludt (mindig hamarabb, mint én), odapróbáltam az ujjaimat az övéihez. Mondom a kisujjam kábé akkora, mint a gyűrűse, hát ez alapján készíttettem el neki (nem ennél a mesternél). Éééés tökéletes lett! :DDD

[ Szerkesztve ]

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#571) Vesztor87 válasza flymi (#570) üzenetére


Vesztor87
senior tag

Elég drága az arany a hétköznapi melósnak:S
Az eljegyzési nálunk 30 környéke volt (2 g arany 14k), a karika pár 200 vagy 210 volt (13g). Nem olcsó:S

(#572) flymi válasza Vesztor87 (#571) üzenetére


flymi
addikt
LOGOUT blog

Én direkt nem akartam ilyen bumfordi vastagot. Az enyém 4mm széles, páromé 3mm. Szerintem bőven elég, próbáltam ettől szélesebbet is, nem éreztem kényelmesnek. 72k-ban megállt.
Az eljegyzésinek anno (1,8g, 2mm széles, 14k fehér arany) megadtam a módját ahogy illik, több mint egy havi fizum benne volt a gyémántka miatt. 104 vagy 107 volt a vége azt hiszem.
No de mindegy is, egyszer terveztem venni ilyesmit... :B

Lassan beérnek az egyéb apróságok is, amiket párom akart. Persze ebay... Nyakék, fátyol, hajdísz, gyűrűpárna, stb... Sok kicsi sokra megy.
A nyakkendők beértek, egyik szebb, mint a másik.

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#573) Vesztor87 válasza flymi (#572) üzenetére


Vesztor87
senior tag

Nekem a keskenyek nem jöttek be, valahogy nem tetszett. Az enyém széles, 6 vagy 7 már nem tudom, páromé 5-ös. Vastagsága 1,6 mm környéki. Igazából ízlések és pofonok:) Sose vt ékszer a kezemen, először nagyon fura volt, most már kezdem megszokni:)

(#574) flymi válasza Vesztor87 (#573) üzenetére


flymi
addikt
LOGOUT blog

Hát nekem sem volt, de ma egész nap rajtam volt, hogy szokjam. Tetszik.

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#575) mirci18 válasza flymi (#572) üzenetére


mirci18
addikt

Nekünk a két gyűrű vagy 7 gramm volt 100 környékén.
Olcsóbban vettük mivel találtunk készen.
Mintha csináltattuk volna.

Az eljegyzési meg 30 körül,
De az nagyjából egy árban van mindenhol.

Nincs annál gonoszabb ember mint aki az előtt jó volt de egy másik gonosz őt is gonosszá tette.-BSTH

(#576) AMD Power válasza flymi (#570) üzenetére


AMD Power
titán

Nekünk is aránylag olcsó volt. 100e körül volt a kettő. Bár nem azért vettük ezt mert ez volt az olcsó hanem azért mert ez tetszett a legjobban. Náluk vettük. Jó döntés volt!!! :R :R

Az eljegyzésit is jó árban vettem. 2g 14k arany + 2db kis gyémánt és egy aránylag nagyobb pink zafír kő. :B

[ Szerkesztve ]

(#577) flymi


flymi
addikt
LOGOUT blog

Megrendeltem jó elõre a szép idõt, nagyon bízom benne, h nem mos el minket az esõ, mert a családi vacsora (~30fõ) a kertben lesz tartva 3 jóképességũ sátor alatt és nincs "B" terv...

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#578) flymi


flymi
addikt
LOGOUT blog

Úgy néz ki, hogy a fotós kérdés is megoldódni látszik. 27-én személyes találkozó alkalmával kiderülnek a részletek.
Köszönöm *ropi* kollégának a topicban és privátban nyújtott szakmai tanácsokat!

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#579) flymi


flymi
addikt
LOGOUT blog

Jav: *Ropi*
Bocsánat!

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#580) *Ropi* válasza flymi (#579) üzenetére


*Ropi*
félisten

Nem szívtam mellre, még a csillagjaimat is elhagyhattad volna. :))

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#581) flymi válasza *Ropi* (#580) üzenetére


flymi
addikt
LOGOUT blog

:DDD
Kicsit megsütötte a fejemet a nap. Mostanában amúgy is eléggé szétszórt vagyok.

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#582) *Ropi* válasza flymi (#581) üzenetére


*Ropi*
félisten

Már megszoktam, mert a csillagot nem mindig egyszerű beírni ezért sokan simán leropiznak (vagy csillagropicsillag). :DDD

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#583) flymi válasza *Ropi* (#582) üzenetére


flymi
addikt
LOGOUT blog

Ez mekkora! :DDD

Nekem a Ropi-ról mindig a Simpsonos bohóc jut eszembe.

OFF vége. :R

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#584) *Ropi* válasza flymi (#583) üzenetére


*Ropi*
félisten

Inkább koncentráljatok a fotós kiválasztására, aztán majd írd meg, ki lett! :D

Ezt most találtam. :D

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#585) *Ropi*


*Ropi*
félisten

Kár, hogy itthon nem divat templomokban énekelni (bár pont nemrég voltam egy Gospel koncerten, de az nem templomban volt), mert akkor esetleg itthon is láthatnánk / hallhatnánk ilyet. :)

A fotós háttérben szerencsétlenkedése viszont szakmai öngyilkosság, hogy így belerondított a videóba (rögtön bizonyíték is került róla :D): 2-3 képből meg lehetett volna lőni a menyasszony és az Édesapja közt a vőlegényt, vagy a menyasszony vállán keresztül, vagy még nagy totállal (aztán menjen ki a képből ahelyett, hogy ott balettozik). :N

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#586) flymi válasza *Ropi* (#585) üzenetére


flymi
addikt
LOGOUT blog

Szerintem ehhez azért kell megfelelő énekhang is, no meg kiállás is. :D Azért akárkinek ne adjuk már mikrofont a kezébe! Vagy akkor jó sok füldugót kell szétosztani előtte. Első a biztonság! ;]

Én speciel sosem szerettem szerepelni, nemhogy énekelni, pláne több tucat ember előtt. Már a gondolattól is lámpalázas leszek...
A plébánián tartott 6 alkalmas "beszélgetéseket" is épphogy túléltem, pedig nem is voltunk sokan.

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#587) *Ropi* válasza flymi (#586) üzenetére


*Ropi*
félisten

Persze - azt senki sem szeretné, ha az X-Faktor előselejtezőjéből kibukottak szintjén próbálkozna valaki. :))

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#588) flymi


flymi
addikt
LOGOUT blog

Megvan a fotósunk Csikós Gergely személyében! :C

Nagyjából mindent megbeszéltünk. Rossz idő esetére kéne találni még egy beltéri helyszínt a fotózáshoz.
Kreatív fotózás helyszínét még kiokoskodjuk. Van pár ötletünk, csak az időkeret szűkös, plusz nem akarok a nagy napon a városban versenyezni a helyszínek között.
Szerződést mail-ben küldi hamarosan, mert most a "megbeszélésen" és egyben első találkozáson már ki is fizettem gyorsan az előleget (számlával) úgyhogy délután 14:00-tól este 19:00-ig követi majd minden lépésünket.
Korrekt és szimpatikus tag.

*Ropi*: Most jól írtam azt hiszem. :B Én azért rákérdeztem óvatosan a "hány kép készül" témára. Azt mondta, amivel igazán ki lehet akasztani egy fotóst az a "megkaphatjuk-e a nyers képeket" című történet. Kábé 1000 kép vagy több fog készülni, ebből nagyjából 200-250 kerül majd átadásra 8 GB-os pendrive-on. 1 hónapot kért a képekre, de valószínű hamarabb kész lesz.

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#589) *Ropi* válasza flymi (#588) üzenetére


*Ropi*
félisten

Örülök, hogy megoldódott a dolog. :K

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#590) mirci18 válasza flymi (#588) üzenetére


mirci18
addikt

Örülök hogy megoldódott.
Nekünk esküvői fotózástól este hajnalig volt fotózás.
Kérdeznünk sem kellett elmondta a fotós hány fotóra számítsunk.

De mi ellenben megkaptuk a nyers fotókat is.
Pont azért mert elmondta a fotós hogy sokszor olyan fotók lessznek a kedvencei a párnak amit ő nem is rakott bele a kész fotó csomagba hanem kidobta volna.

Nincs annál gonoszabb ember mint aki az előtt jó volt de egy másik gonosz őt is gonosszá tette.-BSTH

(#591) flymi válasza mirci18 (#590) üzenetére


flymi
addikt
LOGOUT blog

Én is aszondom, h végre kipipálhatjuk.
Már "csak" a kaja rendelés van hátra, a két szertartás költsége, meg a fotós díjának maradéka. Ez is bõven 120k környéke lesz még.

Én meg kocsikat nézek, de szerintem teljesen felesleges az idén ilyesmiben gondolkodnom, hacsak nem hitelre, de az most valahogy nem hiányzik.

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#592) *Ropi* válasza mirci18 (#590) üzenetére


*Ropi*
félisten

Szakmai szemmel: fotós csak akkor ad ki nyers képeket, ha

1 - ha eleve nyers képekre szerződött (ez leginkább a sajtófotóra jellemző, esküvőfotózásban ritka mint a fehér holló: még prominens személyek esküvője után is a legtöbbször a fotós dolgozza fel az anyagot, bár igaz, hogy titoktartási szerződés és egyéb szabályozások mellett, hogy az anyag ne kapjon publicitást),
2 - ha külön díjazás és felhasználási szabályozások mellett adja ki (Pl. Yervant-tól az esküvő és a fine art album átadása után legelőbb 1 évvel vehetik meg a párok a nyers fájlokat. 1000 USD-t kér értük és kiköti, hogy sehol, semmilyen formában nem használhatják fel - tehát kvázi csak egy biztonsági mentésként funkcionálnak. Amire egyébként semmi szükség sincs, ugyanis Yervant az albumaiban utómunkázott képeket nem adja ki, így azok csak nála vannak meg - a párok valóban megkapják a nyerset, de csakis azt.).
3 - nincs olyan szinten, hogy a nyers és az utómunkázott képei közt akkora színvonalbeli különbség legyen, hogy ne merje kiadni (Újra a reneszánszát éli az "esküvő után kiírom egy DVD-re / pendrive-ra az összes képet aztán viszont hallásra" stílus. Költői kérdés: ha már rögtön az esküvői vacsora után, vagy az esküvő utáni 1-2 napon belül átadja a képeket, akkor mikor van ideje utómunkázni? Hogy nem is utómunkázza? Naná, úgy könnyű... :N).

Magára valamit is adó fotós nem ad ki nyers képet a kezei közül (a PH! szabályzata miatt nem lehet direktben linkelni, ezért "copy + paste" a weboldalunkról): minden fotográfus egyéni stílusának szerves része az utómunka - olyan ez mint egy kézjegy, vagy egy aláírás. Jó esetben fotóst ugye az általa képviselt látványvilág alapján választják, az pedig magában foglalja, hogy megbíznak a "szemében" vagyis a szakértelmében, hogy az anyagból azokat a legjobb képeket válogatja ki a párnak, amiken a legelőnyösebben néznek ki. Az embereknek van egy kialakult énképük ami nem feltétlenül fedi a valóságot: külső szemlélők teljesen másmilyennek láthatják az adott embert, mint amit ő gondol magáról (főleg a Facebook, az Instagram, a Twitter és a mobillal elkövetett szelfik világában) - a jó szemű fotós pedig pontosan ezt tudja visszaadni a képein. Bonyolítsuk a dolgot: mi van akkor, ha a párnak olyan képek tetszenek magukról, amik a külső szemlélők szemével totál előnytelenek? Egy tudatos fotográfus nem ad ki a kezéből ilyen képeket, mert ha utána a pár csak azokat mutogatja nagy lelkesen, akkor az emberek nem azt gondolják, hogy ilyen a pár, hanem azt, hogy a fotós készített rossz képeket - és mint tudjuk a negatív reklám 10x gyorsabban terjed mint a jó...Ideális esetben nagyságrendi különbségnek (nem jelentésben / tartalomban, hanem az ún. "ízfokozókban" - látványban) kell lennie a nyers és az utómunkázott / retusált képek között: igényes fotós nem olyan bolond, hogy tudatosan lerontsa az anyagát egy halom töltelék képpel. Viszont mivel a Nagy Kaland napján reggeltől hajnalig átlagosan 1-2-3000-x kép készül (a technika tévesztéseiből adódó hibaszázaléknak megfelelő rátartás figyelembevételével), ezt nem mind adjuk át: a típusképekből és a sorozatokból csak a legjobbak kerülnek be, így a képek mennyisége rögtön harmadolódik (nagyjából) és még abból is szelektálunk. Sokkal erősebb anyag formálódik így, mintha fel lenne higítva: erre szokás mondani, hogy "a kevesebb több ebben az esetben". :) Ha viszont a fotós lusta leválogatni és inkább mindent ömlesztve ad át, akkor jönnek az ilyen történetek. ;) Már a filmes korszakban is retusáltak (akkor még direktben "hardveresen", ma már ezt sokkal kifinomultabb, szoftveres beavatkozásokkal oldjuk meg): ha például problémás volt a bőr, akkor harisnyát húztak az objektívre vagy vazelinnel kenték be, hogy lágyítsák a képet (később ebből az ötletből születtek meg a kifejezetten lágy fókuszú objektívek, amik egy jellegzetesen sejtelmes atmoszférát adtak a képeknek), de ugyanígy előhíváskor, a sötétkamrában is lehetett trükközni a filmek előhívásával: az 1947 óta működő Magnum ügynökség képén a feliratok mutatják, melyik részét hogyan kell előhívni. A sötétkamra mai szoftveres megfelelője a Lightroom: az egyértelmű, esztétikai okok mellett azért van rá szükség, mert a legmodernebb digitális fényképezőgépek szenzorai is csak a felét fogják át az emberi szem dinamikájának - tehát hiába tudunk korrektül fotózni, az exponálás attól még olyan mint a célbalövés: ha mellé megy, akkor utólag kicsit arrébb tolhatjuk a céltáblát vagy a köreit - a különbség az, hogy itt a cél helyrerakásával együtt a találat (némi kompromisszum árán) visszamenőleg is a helyére kerül. :) Az igényes, képenként egyenként végzett utómunka sok időt igényel: nálunk például általában a fotózás idejének hat-tízszeresét (munkaórában). A köznyelvben egyébként fogalmi zavar van az utómunkát illetően (ezt sok fotós ki is használja vagy szimpla tudatlanságból, vagy ami rosszabb: önös érdekből, hogy az ügyfeleket "meghintáztassák" vele): általánosan retusálásnak hívják, holott minden retusálás utómunka, de nem minden utómunka retusálás. Egyszerű utómunkának hívjuk az olyan alapkorrekciókat, mint a fehéregyensúly, a világosság, a kontraszt, a vízszintezés és ezeknek a kép csak egy részét helyileg érintő módosításait, amiket Lightroomban meg lehet csinálni. A Photoshopban végzett retusálás viszont már bővített utómunka: az emberi bőr magas szintű javítása (például a szemek alatti "táskák" és a hónaljtájéki bőrhajlatok elsimítása illetve eltüntetése), a haj dúsabbá tétele...A virtuális plasztikai sebészet (például a test idomainak alakítása, sebhelyek eltávolítása, fogpótlás)...Végül pedig a kreatív retus: ide tartoznak az olyan dolgok, mint mondjuk a ruháról az izzadtságfolt eltávolítása a vőlegény ingéről, vagy személyek és tárgyak más módokon történő módosítása, eltüntetése illetve utólagosan a képbe szerkesztése, vagy éppen mindezt kompozit képekben összekombinálva egy új látványvilág teremtése. Igényes fotós nem "presethuszárkodik": minden képet egyenként utómunkáz / retusál és teljes méretben adja át őket. Ha tehát megkérdeznétek, hogy "-Elkérhetjük-e az összes nyers (raw) képet?", akkor azt válszolnám, hogy a cr2 / nef fájlokat felesleges elkérnetek, mert számotokra használhatatlanok: a raw csak egy állomás kép elkészültének munkafolyamatában, olyan mintha az analóg fényképezőgépből kihúznánk az éppen lekattintott negatívot és azt adnám oda a sötétkamrában történő előhívás kihagyásával. A digitális nyers képeket ugyanúgy "elő kell hívni", még több utómunka fázison esnek át a (digitális) sötétkamrában, mire elnyerik végleges formájukat és számotokra is használható formátumba (a bárhol, bárki által megnézhető jpeg-be) kerülnek: a fotós által látott képi világ szerves része az utómunka, amivel ráteszi a képre a "kézjegyét" (a stílusjegyeit): az alapján lehet felismerni, hogy ő fotózta. Az étteremben sem kéritek el a Dubarry csirke alkatrészeit, hogy hátha otthon jobbat csináltok belőle... ;) Még mindig a szakácsos hasonlatnál maradva tipikus példa erre a paradicsomleves: ahány szakács, annyiféleképpen készíti. Lehet finoman édesíteni akár sóval, akár cukorral, de nagyon meg is lehet cukrozni vagy el is lehet sózni. ;) A kérdésre visszatérve a nyers cr2 fájlokat azért nincs értelme átadnunk, mert semmilyen olyan dolgot nem szükséges tennetek a képekkel amihez a raw fájlok által nyújtott szerkeszthetőségre lenne szükség. Plusz ott van még a szerzői jogi törvény, amelynek szabályozása alapján a képet a megrendelő nem módosíthatja, így nincs értelme "biztonsági másolatot" tárolnia a nyers fájlokról - hacsak nincs felesleges 100 GB nagyságrendű helye (átlagosan ennyi egy teljes napos esküvő anyaga), amit a saját lelki nyugalma érdekében ezzel akar feltölteni. :)

Jó hosszú lett: ez volt az eski esti mese. :D

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#593) mirci18 válasza *Ropi* (#592) üzenetére


mirci18
addikt

Érdekes látásmód de elhiszem neked hogy ez áll a fotós szakmára.
Nagyon jó gondolataid vannak megint de ez tőled már el is várható a szakértelmed miatt.

Egyébként lehet hogy rosszul fogalmaztam meg.
Mert nekem a fotósunk minden képet alapból úgy kezelt le hogy eggyenként ellenőrizte a színhelyességet plussz korrigálta az apróbb hibákat stb.
Viszont amire én nyers képet mondtam azok azok a képek amik ugyan egy alap kezelést ellenőrzést kaptak de nem lett szerkesztve maga a fénykép színvilága vagy éppen látványa.

Ugyanis voltak a szerkesztett képek amik általában vagy hdr-et kaptak vagy színcserét vagy éppen blőrözést stb.
Csak ugye a fotós is elmondta amit te is látsz hogy ő a legjobb képeket sokkal jobban megszerkeszti úgy ahogyan az előbb is leírtam. De viszont odaadja a többi képet is amin csak minimális szerkesztés van mivel lehet hogy lessz olyan közte ami nekünk tetszeni fog de ő nem látta kiemelni valónak.

Nincs annál gonoszabb ember mint aki az előtt jó volt de egy másik gonosz őt is gonosszá tette.-BSTH

(#594) *Ropi* válasza mirci18 (#593) üzenetére


*Ropi*
félisten

Jól fogalmaztál, nincs azzal semmi baj: mindenkinek igaza van a saját nézőpontjából. :)

Egyébként a legtöbben nem tudják, hogy valójában mennyi is 100 vagy 1000 kép, hogy mennyi idő őket végignézni. A weboldalunk portfólió diavetítésében most 93 db kép van, ezek egy feszes, 4 másodperces ütemben váltanak: 6 perc 12 másodperc körül lehet végignézni. Ugyanez 1000 db képpel 1 óránál több lenne. :)

Jeff Ascough mesélte egyszer, hogy néha őt is betámadják a "hány képet ad át?" c. kérdéssel - egyébként 100 db-ot, és deklaráltan nem fényképez mindent: nem leltárazni megy. :) Az egyik ilyen kérdés után elővette egy korábbi esküvő papírképekkel teli dobozát, majd szép komótosan kirakta mindet a szőnyegre. Kérdezett kettőt:

- Ennyi elég lenne?
- Igen.
- Ön szerint hány darab?
- Nem tudom...
- Ez itt 100 darab kép.

:)

Friss anyagból egy gyors képernyőmentés (az animgif-et azért vettem ilyen gyenge minőségűre, mert túl sok árnyalat van az eredeti képen és ha azt mind visszaadná túl nagy lenne a fájlméret - ezen is látható ami kell): a szokásos alapok, mint vízszintezés, fehéregyensúly, kontraszt, színek, stb.-n túl a kilógó ing, szemek alatti táskák, fogak, meg a háttérben zavaróan fénylő szikla lesötétítése...Csak 20-25 perc volt, mert csak a fél arcuk látszik. :) Rákattintva nagyobb méretben nyílik meg.

Szerencse, hogy a csoportképen kevesen voltak mert mindenkin egyenként végigmentem ugyanígy. :) Mi férfiak annyira nem foglalkozunk vele, de a hölgyek szeretik szépnek látni magukat. :)

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#595) mirci18 válasza *Ropi* (#594) üzenetére


mirci18
addikt

Kivételesen a 100 képes megoldásokkal nem értek eggyet.
Mert több száz kép a számomra ideális amiből tudok választani hogy melyik hozzátartozómnak melyiket küldöm.
De privát használatra elég a 100 kép.

Mi egy köztes megoldás választottunk.
Fotókönyvet készítettem amiben a legjobban kedvelt képek vannak benne tematikusan.
Mert nem akarom az egész esküvőt végignézni időről időre csak a legszebb és legfontosabb pillanatokat.

A kép amit készítettél tökéletes.
Látszik van benne munkád bőven. Profi munka.

[ Szerkesztve ]

Nincs annál gonoszabb ember mint aki az előtt jó volt de egy másik gonosz őt is gonosszá tette.-BSTH

(#596) *Ropi* válasza mirci18 (#595) üzenetére


*Ropi*
félisten

A 100 képet csak viszonyítási alapnak írtam (ugye nálunk is 350 db átadott kép az alsó határ, abból már jól lehet válogatni, viszont nincsenek benne átfedések), mert egy korrekt fotós 50-100 képben is össze tudja foglalni a teljes nap történetét a reggeli készülődéstől a hajnali menyasszonytáncig (Yervant pl. max. 50 képet ad át a fine art albumban és azt mutogatják a párjai) - persze ez nem azt jelenti, hogy itt Európában ne lennének jó fotósok, csak mások az elvárások: több időt van jelen a fotós egy esküvőn, amiből több száz vagy ezer kép a "norma": eléggé el vagytok kényeztetve. :))

"...Fotókönyvet készítettem amiben a legjobban kedvelt képek vannak benne tematikusan. Mert nem akarom az egész esküvőt végignézni időről időre csak a legszebb és legfontosabb pillanatokat."

Ezért készül a fine art album és az összefoglaló diavetítések, mint ez is itt: 50 kép arról a pont egy hónappal ezelőtti esküvőről, amiből a korábbi hozzászólásomban a retust bemutató animgif is származik. Persze nem csak ennyi kép van, de 50 db pont elég a lényeg bemutatására délelőtti készülődéstől az esti kreatív fotózásig - viszont nem annyira sok(k), hogy elaludjanak rajta a nézők, mert 3 perc alatt végigmegy.

"A kép amit készítettél tökéletes. Látszik van benne munkád bőven. Profi munka."

Igazság szerint Ildi készítette, én csak retusáltam: köszönöm a nevében, átadom neki. :) Mindenesetre ha a párokon látszik, hogy akarják a jó képeket - és beletesznek anyait-apait, akkor mi is megpróbáljuk a hozzájuk lehető legközelállóbb stílusban megörökíteni. :)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#597) mirci18 válasza *Ropi* (#596) üzenetére


mirci18
addikt

A 100 képet csak viszonyítási alapnak írtam (ugye nálunk is 350 db átadott kép az alsó határ, abból már jól lehet válogatni, viszont nincsenek benne átfedések), mert egy korrekt fotós 50-100 képben is össze tudja foglalni a teljes nap történetét a reggeli készülődéstől a hajnali menyasszonytáncig (Yervant pl. max. 50 képet ad át a fine art albumban és azt mutogatják a párjai) - persze ez nem azt jelenti, hogy itt Európában ne lennének jó fotósok, csak mások az elvárások: több időt van jelen a fotós egy esküvőn, amiből több száz vagy ezer kép a "norma": eléggé el vagytok kényeztetve

Ez mind szép és jó.
De akkor ezek szerint külföldön nem divat képeket adni a vendégeknek.
Olyan képekre gondolok amiken a vendégek vannak.
Tehát nem a pár.

Mert 50-100 db kész képből nem nagyon lessz választási lehetőség a vendégeknek max 1-2 db fényképet kapnak magukról.

Nálunk pont annak örültem hogy minden családról van legalább 5-6 fénykép amiket a mieinken kívül át tudok adni.

Mert tudom egy esküvőn egy egy embernek nem csak az ifjú pár a fontos hanem utána saját maga is egy egy megörökített fotón.

Nincs annál gonoszabb ember mint aki az előtt jó volt de egy másik gonosz őt is gonosszá tette.-BSTH

(#598) *Ropi* válasza mirci18 (#597) üzenetére


*Ropi*
félisten

Lehet félreérthetően fogalmaztam: másoknál divat a kis képszám, Magyarországon nem követjük, mert egyetértünk abban, hogy kevés. Annyiban hasznos, hogy a webre összefoglalóként feltenni pont elég, a pár pedig megkapja mellé a többi - pár száz - képet is külön (csak azok nem kerülnek bele a szűkebb válogatásba, amit a neten bárki megnézhet). Így már vili? :)

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#599) *Ropi* válasza *Ropi* (#598) üzenetére


*Ropi*
félisten

A lényeg kimaradt a szerk. idő alatt: abból a pár százból bőven tudnak válogatni a rokonoknak. :)

A fotósok is tudják, hogy ez reklám (a jó képeket a rokonok is mutogatják): bolondok lennének kihagyni. :))

Egyébként ma már nagyon sokan csak a FB-os képeket osztják tovább (bejelölve rajta magukat): az is egy hirdetési formává nőtte ki magát. Mondjuk mi ennek ellenére nem vagyunk oda a FB-ért (többek közt, mert lerontja a képek minőségét), így nem is nagyon posztolok oda...

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#600) mirci18 válasza *Ropi* (#598) üzenetére


mirci18
addikt

Így érthetőbb köszi.

Facebook-ot a minősége miatt én sem szeretem.
Pedig mára az maradt az első számú fotó megosztási hely az emberek számára.
Ennél jobban már csak a sok elrontott homályos félrecsúszott s egyéb fényképeket gyűlölöm.
Ami tipikusan facebook szülemény számomra mert előtte máshol nem láttam ennyi tökéletlen képet ilyen mennyiségben kiállítva,

Nincs annál gonoszabb ember mint aki az előtt jó volt de egy másik gonosz őt is gonosszá tette.-BSTH

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.