Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) wormike válasza sz.j (#142) üzenetére


wormike
csendes tag

sz.j: a jó hangszigetelő természetesen csökkentheti a szigetelt felületek hőleadó képességét, mivel porózus, laza szerkezetű anyag, a levegő sem járja át a megfelelő mértékben.

a cél az, hogy a pc belsejében létrejövő diffúz hangtérben megnöveljük a belső határoló felületek hangelnyelő képességét. így egyértelműen nem cél, hogy a légáram útjába telepítsünk hangelnyelő felületet. a légáram a pc-ben egyirányú: elöl be - hátul ki. a diffúz hangtér gyakorlatilag ekvivalens energiaegyensúlyi felületet jelent, ezek szerint mindegy, hogy a szigetelést a pc melyik belső oldalára viszem fel, már nyerek vele valamit. minél nagyobb felületet szigetelek le, annál jobb eredményt érek el.

mondhatnám, hogy ha megfogod a géped oldalát, nem meleg, tehát nem ad le ott hőt. de ez hülyeség, mert lead. ráadásul az én gépemnek az alaplap felőli oldala még melegszik is. pedig van hűtés a procin. úgyhogy betársulok Bencomhoz és aszondom, hogy megfelelő szellőzés (''ventik'') és a szigetelés megfelelő elhelyezése (jó, lehet ''lyukak az anyagon'' :) ) a megoldás.

(#152) sz.j


sz.j
nagyúr

Köszi a kimeritő választ.

Műanyag, alumínium és motoros redőnyök, valamint szúnyoghálók készítése, szerelése. www.szaboredony.hu

(#153) Bencom válasza wormike (#151) üzenetére


Bencom
senior tag

akkor ezek szerint ehez értek:DD
na, ilyen sem volt még...:U

nincs MSN-em már ez is baj:(((

(#154) harry válasza wormike (#149) üzenetére


harry
veterán

Akkor üveg lesz. Milyen vastagot? 5mm? És ha még raknék mögé pl 3mm plexit /említeted, mint hangelnyelő/? Vagy az fölösleges? Nem progléma, h üveg merevebb, elég masszív az oldallap, szóval nem fog meghajolni.

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#155) Bencom válasza harry (#154) üzenetére


Bencom
senior tag

sztem a plexi felesleges, de moddolt házban jól néz ki.
ahogy akarod, saját döntés...

nincs MSN-em már ez is baj:(((

(#156) wormike válasza harry (#154) üzenetére


wormike
csendes tag

asszem ennél kicsit még bonyolultabb a dolog. nem akarlak félrevezetni. az üveg jó hangszigetelő. minél vastagabb, annál jobbak a léghanggátlási jellemzői. a léghanggátlási szám - üveg esetén - a freki függvényében gyakorlatilag lineárisan emelkedik kb. 6 dB/oktáv meredekséggel. összehasonlítás képpen egy 3,5 mm vastag üveg léghanggátlása Rw = 31 dB, egy 6,5 milis üvegé 37 dB, 12 milisé 42 dB. ez még javítható rétegelt üveglappal (2x3 mm + légrés).

de! mivel merev szerkezetről van szó, kevésbé áll ellen a kényszerhajlítási hullámoknak, így a koincidencia frekvenciákra igen érzékeny. a hullámkoincidencia már 1 kHz környékén is megjelenhet, és ez jelentősen rontja a hanggátlást. magyarán szólva egész nagy frekiken is könnyen rezgésbe jön az üveg, és a hajlítási hullámmal gerjesztett üveg rettenetesen rosszul szigetel (ld. tankcsapda > hangerő > ablaküveg > rezeg, mint állat)

tehát a plexi jobb, mert hajlékony, kiválóan elnyeli a hajlítási hullámokat, a hajlítómerevség csökkenése pozitív hatással van a hullámkoincidenciára. természetesen a plexire is igaz, hogy minél vastagabb, annál jobb, illetve, hogy a rétegelt plexilap hanggátlása akár 10 dB-vel is jobb lehet, mint az uo. vastag egyrétegű lapé.

egyébként meg:
Bővebben: link

(#157) Bencom válasza wormike (#156) üzenetére


Bencom
senior tag

a plexi nem üveg, ő meg asszem az üveggyapotról beszélt, nem lapról.
a plxi nem rezeg (bár a géphár fém fala igen)

nincs MSN-em már ez is baj:(((

(#158) wormike válasza Bencom (#157) üzenetére


wormike
csendes tag

Bencom: lécci javíts ki, ha tévedek, de harry #141-ben ezt kérdezte:

''Engem az érdekelne, h üveg/plexi mennyire jó hangszigetelő. Na nem azért, mert ezzel akarom kibélelni a házat, hanem hogy oldalalára mit használjak ablaknak?''

szal nem hiszem, hogy ablaknak üveggyapotot akarna... :) és az tény, hogy a plexi nem üveg, de ezt senki sem állította. egyébként a plexi is rezeg, csak a homogén hajlékony/félmerev és merev lemezek határfrekvenciái máshol helyezkednek el.

ja! harry: nagyon sok múlik az ablak kialakításánál a rögzítésen. a ragasztás ilyen szempontból rugalmasabb, mint a csavarozás. jó hangszigetelés érhető el gumi-jellegű ragasztókkal, illetve az illesztések megfelelő takarásával (H alakú gumiidom, stb.)

(#159) Bencom válasza wormike (#158) üzenetére


Bencom
senior tag

:B Sry, elnéztem...:U

előferdül...

nincs MSN-em már ez is baj:(((

(#160) harry


harry
veterán

Tehát üveg jobb hangfogó, de könnyebben berezonálna? Sztem ez egy ház belsejében nem valószínű, azért ott első sorban ventik/levegő zaját kéne megfékezni, meg ugye vinyó rezonanciát.
Plexi mivel lazább szerkezetű könnyebben elnyeli a hangot, akár jobban át is adhatja?
Nem tudom, h ezt így össze lehet-e hasonlítani, de milyen üveg/plexi vastagság az, ami kb annyira hangszigetelő, mint egy pl 0,5mm acél/alu lap?
Lehetne rögzíteni pl úgy, h a fém+üveg/plexi közé egy gumicsíkot rakok és akkor csavarozhatnám /mod szempontjából így jobban nézne ki/. Vagy sziloplasztal is lehetne rögzíteni, ami elég rugalmasabb.

[Szerkesztve]

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#161) L@@-Yosh


L@@-Yosh
tag

Hi all. Támadt egy elvetemült ötletem :)

Csak annyit szeretnék kérdezni hogyha a szivacs nem púpos hanem hullámos az is jó?

Sztem AMD a tutti!

(#162) Hikvision


Hikvision
senior tag

elméletileg ha jól vannak rajta a hullámok akor JA.

20 éve a PH-n.

(#163) L@@-Yosh válasza Hikvision (#162) üzenetére


L@@-Yosh
tag

Mirko jó? mert én fogom csinálni a hullámokat :)

Sztem AMD a tutti!

(#164) Sianis


Sianis
addikt

Kezd érdekelni ez a hangszigetelés dolog.

-Tehát ha jól veszem ki akkor a legjobb megoldás a hangszigetelő szivacs lenne, de az drága. No de mégis mennyire? Nem lehet, hogy megéri áldozni a minőségre? Vagy annyira nem jó?

-Hangcsökkentés szempontjából emnnyire segít az ha eltávolítom a ventillátor rácsokat, mint a ház elején, mind a ház hátulján? És ha a rögzítő csavar feje és a ház anyaga közé tennék egy vékony szilikon réteget? Az segítene a rezgés elnyelésében?

(#165) wormike válasza harry (#160) üzenetére


wormike
csendes tag

huhh. kezdjük sorrendben.

harry: majdnem, de nem ilyen egyszerű. az üveg ugyan tényleg kiváló hangszigetelő, de éppen merev szerkezete miatt nem jó hangelnyelő, ezen kívül a rezonanciához hasonlatos hullámkoincidencia jelenség egyértelműen csökkenti a hangszigetelés hatásfokát, és sajnos ez egy átlagos pc esetében is érvényes, hiszen, mint írtam a kényszerhajlítási hullámok frekvenciái akár 1 kHz körül is megjelenhetnek. azaz egy átlagos gép belsejében keletkező szélessávú zaj igenis ronthatja az üveg szigetelő képességét. a gépben keletkező zaj úgy 200 Hz-től 4 kHz-ig jelentős, de mindjárt kimérem a spektrumot műszerrel, ha érdekel. :)

a plexi rugalmasabb, így fizikai szempontból ideálisabb szerkezet, mert léghanggátlási száma a számunkra fontos frekvenciatartományban követi a gyakorlati tömegtörvényt, azonban hangvisszaverő képessége csekélyebb, mint az üvegé. azonban a hengelnyelés nem azonos a hangvezetéssel!!! tehát a plexi elnyeli a hangot, de át nem adja, hanem az anyag mechanikai impedanciája miatt egyszerűen a rezgés hővé alakul (energiamegmaradás tétele).

elsőre azt mondanám, hogy így egyszerűen nem lehet összehasonlítani a két anyagot, de nem fárasztalak. a laboratóriumi léghanggátlási adatok a hullámkoincidencia figyelembe vételével (Rw):

szimpla egyrétegű 6 mm síküveg: ~ 31 dB (2500 kg/m3)
rétegelt 2*3 mm síküveg + 1 mm polietilén: ~ 35 dB (ua.)

1 mm acéllemez: ~ 40 dB (7800 kg/m3)
3 mm alulemez: ~ 38 dB (2700 kg/m3)

a plexiről nincs adatom. de valahol az aluminium és az üveg környékén lehet. tehát egy 0,5 mm acéllemez hanggátlása legalább 2x, mint az alulemezé, és ennél legalább 4-6x vastagabb üveg/plexi szükséges az azonos léghanggátlás eléréséhez.

rögzítés: gumicsík mindenképpen javasolt, csavarokat megértem, bár, hallottam olyat is, hogy valaki szegecseli. nemtom. ha már nem bontható kötést használok, akkor ragasztás, ha bonthatót, akkor gumi (szilikon is ok) és csavar.

(#166) wormike válasza L@@-Yosh (#163) üzenetére


wormike
csendes tag

L@@-Yosh: a hangszigetelő anyag felületi kiképzésének célja, hogy a hangot szétszórja, és a hanghullámok egy jelentős részét ne engedje tovább a hangelnyelő felületéről, hanem azt ''befelé'' irányítsa. a másik kevésbé ismert ok az, hogy a hangtérből a fal felé haladva a levegő sűrüségének fokozatos növekedését valósítja meg, tehát a síkhullám nem egy határozott felülettel találkozik, hanem egy fokozatosan sűrűbbé váló közegbe hatol be.

a süketszobák (stúdiók, stb.) kialakításához többféle felületi kiképzést is kikísérleteztek. az egyik legegyszerűbb megoldás nem a kúpos, hanem az ékalakú volt. ha te magad készíted, a legegyszerűbb nem hullámokat, hanem ékszerű formákat vágni az anyagba sniccerrel. valami ilyet: VVVVVVV :)
még hatékonyabb a dolog, ha mondjuk 3 ékenként 90 fokkal elfordítva vágsz ékeket, tehát metszetben a kép valami ilyen lesz: VVVTTTTVVVTTTTVVV :)

a lényeg: minél jobban eltérsz a sík felületű burkolattól, annál jobb lesz a hatékonysága.

(#167) L@@-Yosh válasza wormike (#166) üzenetére


L@@-Yosh
tag

Szia!

naygon köszi :)

Mondjuk én arra gondoltam hogy veszek olyan cuccot tudod amit az ajtókra szoktak rakni. Az a vékony ragasztható szivacs. Van Tesa meg ilyen márkákban. Én azt szeretném felragasztani a gép oldalára érdekes alakzatban. Szerinted mennyire lehet ez jó?

Sztem AMD a tutti!

(#168) wormike válasza Sianis (#164) üzenetére


wormike
csendes tag

a hangszigetelés lehet drága is, de nem annyira, mint egyes kész termékek. ezért javasolom mindenkinek, hogy megpróbálhatja elkészíteni házilag. a beszerezhető késztermékek között felmerült 12.000 Ft-s és 4600 Ft-s is. ahogy várható, az olcsóbbról nincs semmilyen információm, de ránézésre nem rossz:
Bővebben: link
Bővebben: link

a drágábbak között van, amelyikről korrekt leírás is van, de ez sem jelent többet, minthogy laboratóriumi vizsgálatokkal tesztelt termékről van szó.

megfelelő minőségű hangszigetelés készíthető általános ágybetét poliuretán (PU)habszivacsból, a lényeg, hogy nyíltcellás szivacs kell (nem hungarocell, meg nikecell), és a fentiek alapján otthon is kibarkácsolható belőle a jó felületi kialakítás, valamint kell alá egy megfelelő testhangszigetelő réteg, pl. parafa.

van természetesen az általunk zajcsökkentésre használt, kifejezetten erre a célra fejlesztett nyílt cellás PU hab, vagy melamin hab, de ezek m2 ára megközelítheti az olcsóbb késztermékek árát. pontos árakat nem mondok, de lehet, hogy van olyan hangszigetelő anyag, amelyik fele ennyibe kerül. viszont ágybetét lehet, hogy van a sufniban. :DDD

mindenesetre: Bővebben: link

és a lényeg. természetesen elsődlegesen a zajforrásokat érdemes megszűntetni. javasolnám, hogy a ventirácsokat vágjad ki, mert a ventik zajának jelentős része a légáramból származik. de lehet kapni vékonyabb ventirácsokat (~ 500 Ft/db), mert azért a mechanikai védelem sem árt. a csavar helyett pedig inkább használj gumi rögzítőket a ventikhez, vagy gumialátétet a csavar mindkét oldalán: fej | gumi | ház | gumi | venti, és figyelj arra, hogy a csavar ne érjen hozzá a furatban a házhoz (kisebb csavar, inkább anyával rögzítve).

(#169) wormike válasza L@@-Yosh (#167) üzenetére


wormike
csendes tag

ha ezekre a Tesa ajtó- és ablakszigetelő tömítőszalagokra gondolsz, akkor félek, hogy belehülyülsz, amíg szépen megcsinálod, és a hatásfokában sem bízom, bár az tény, hogy van öntapadós habszivacs is. inkább szerezz egy nagyobb méretű PU szivacsot, és azt kasírozd fel egy jó rezgésszigetelő alapra. aztán az mehet a ház oldalára, és legalább jobban alakítható is méretre az egész. fontos, hogy a hangszigetelő réteg egy bizonyos vastagságban összefüggő maradjon, mivel így a leghatékonyabb, tehát az ékeket sem a teljes mélységig kell bevágni (meg van tartása az anyagnak is).

(#170) Sianis válasza wormike (#168) üzenetére


Sianis
addikt

Javíts ki ha rosszul értettem:

Szóval a jó hangszigetelés a ház legnagyobb részén: ház | parafa | hab | ház belső rész.
Ez lenne a jó megoldás? Adtál egy linket és ott van valami audiotec hab. Elvileg ez pont ilyesmire, vagyis hangszigetelésre van. Erre gondoltál? Amit nyílászárók rögzításéhez használnak PUR hab, vagy mifene, az is megfelel ilyen célokra? Vagy az már túl zártnak számít?

(#171) alcom+ válasza Sianis (#164) üzenetére


alcom+
tag

Az a baj, hogy a csavarok átviszik a házra a rezgéseket.
Ezt úgy küszöböltem ki, hogy biciklibelsőből vágtam
szélesebb csíkokat, mint a ventilátoron lévő furatok.
Egy összehajtott dróttal be lehet fűzni a furatokba.
A venti alá ablakszigetelőt (D-profil) használtam,
nagyon rugalmas.

(#172) Sianis válasza alcom+ (#171) üzenetére


Sianis
addikt

Hmmm az ablakszigetelő tényleg nagyon jó ötletnek tűnik, viszont nem tudom, hogy ez a gumírozás mennyire jó dolog így...az látom, hogy belülről hogyan fogadtad rá, de kívülről is ugyanilyen a dolog? Mert akkor ez nem valami esztétikus....

(#173) harry válasza wormike (#168) üzenetére


harry
veterán

És is azt a BeQuiet! felszerelést néztem, 5,5k Ftot még megér. Amúgy itt pár kép: Bővebben: link - felülete sima, és egyik oldalán van kátrányréteg, ez mennyit számít? Gondolom olyan funkciót tölt be mint a parafa.
Szóval Te mit ajánlasz ablaknak? 5mm plexi jó lesz?

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#174) alcom+ válasza Sianis (#172) üzenetére


alcom+
tag

Belül nincs szűkség semmire, amikor lefényképeztem benne volt,
utána kivettem. Kivűlre szürke vezetéket tettem, hátul engem
annyira nem zavar, csak működjön jól, máshol meg nincs ventim.
Így néz ki kívül:

(#175) wormike válasza Sianis (#170) üzenetére


wormike
csendes tag

Sianis: valahogy így. a parafa helyett lehet más testhang/rezgésszigetelés is, de nagyjából ez egy nyerő megoldás lehet. attól félek, hogy az audiotec termékek között nincs erre a célnak megfelelő, de ennek még én sem jártam utána. fel kéne őket hívnom. a weboldalon megadott szigetelők valszeg túl drágák, túl nagyok és túl vastagok.

a PUR hab hasnoló, mint a szivacshoz használatos nyíltcellás PU hab, de azért mégsem ua. meg elég nehéz formázni :) megintcsak kissé lehetetlen feladatnak tűnik egy szép gépbelsőt kihozni belőle.

(#176) wormike válasza harry (#173) üzenetére


wormike
csendes tag

harry: a kátrányréteg egyrészt a merevítést, másrészt a rezgésszigetelést szolgálja. bár nem tom, mennyire hőálló... nomindegy. ez kevésbé teccik a dologban. egyébként úgy van, ahogy mondod, ua., mint a parafa.

plexiből meg legalább 5 mm. és sztem az jó is lesz, csak figyelj a beépítésre. egyik kedvenc plexis csapatom, akikkel sokat dolgozom együtt:
Bővebben: link

vannak náluk gyönyörű színű átlátszó, opál, matt és UVreagens plexik is! ha náluk veszel plexit előtte szólj, hátha összehozunk valamit... ;)

(#177) OC válasza wormike (#176) üzenetére


OC
őstag

Szia! Vízhűtésű gépem pumpáját és vinyóját a képen látható szivacs+ esetleg még1 réteg hullámos szivacs segítségével szeretném hangszigetelni. Kérdéseim:
Ez a szivacs beszerezhető-e egyserű hangtec. boltokban? Drága-e? Kell-e még rá a hullámos cucc? THX!

Bővebben: link

(#178) harry válasza wormike (#176) üzenetére


harry
veterán

Akkor talán marad plexi. ehh... 6mm, 1négyzetméter 10e ft? Bővebben: link
Ez is jó hely, de kis kiszerelésben nem igazán kapni cuccokat Bővebben: link

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#179) Fade_Away


Fade_Away
őstag

Ehez mitszoltok?
Bővebben: link
Jobbnak tűnik mint a revoltec....

(#180) OC válasza OC (#177) üzenetére


OC
őstag

Hali Wormike!
Új elképzelésem van költségcsökkentés miatt. A képen lévő szivacs helyett 10mm-es (azaz 1cm-es:DDD) filc megtenné. Mert az van otthon és úgy tudom, hogy jó hangszigetelő. A szigetelni kívánt hang jellege a lentebbi linken meghallgatható. A fileban szereplő pumpahangok közül az enyém a Laing DDC.

Bővebben: link

(#181) wormike válasza OC (#180) üzenetére


wormike
csendes tag

OC: be kell vallanom, hogy vízhűtésben nem vagyok nagyon otthon, de hálistennek az első kérdésmet kitaláltad, és olyan választ adtál, aminél jobbat el sem tudnék képzelni. márminthogy ennek a pumpának milyen jellegű hangja van. :))

viszont ez így első (és sokadik) hallásra elég ijesztő. egy ilyen pumpának ilyen kisfrekvenciás tónusai vannak, vagy a felvételnek van ilyen alapzaja? tfh. a felvétel okés, és akkor rögtön előrébb vagyunk, mert egyértelmű, hogy a spektrum jelentős része egy 100 Hz és 300 Hz körüli brum, van egy (lég/víz)áramlási zaj jellegű középrefkevnciás zúgás, illetve némi háttérzaj. se magas frekcenciák, se egyéb ciripelő, intermittáló, vagy tranziens zajesemény. egyedül az zavar, hogy változik a motor teljesítménye, így alapvetően a brum intermittáló, de a felvétel alapján nem túl tág határok között változik a zaj spektruma.



Laing DDC sávos spektrum

ennek alapján már érthető, hogy minek a 10 milis vastag, súlyos szivacs. ide ugyanis nem simán hangelnyelő, hanem közel döbürgésgátló sűrűségű anyag szükséges. azonban a filc nem rossz ötlet. ha elég masszív és nehéz, akkor elég nagy impedanciája lesz ahhoz, hogy megfogja a mélyebb frekiket.

visszatérve előző kérdésedhez. ahogy látom, az általad bemutatott hangszigetelés nem házibarkács. elég nagy légteret hagy a motornak. nem tudom, hogy mennyi szellőzés kell neki, de gondolom nem árt. a ''hullámos cucc'' sosem árt, főleg azért, mert azzal a magasabb frekvenciákat is ki lehet szűrni, de ilyen masszív szerkezet esetén kétlem, hogy érzékelhetően növelné a hanggátlást. így valszeg inkább csak a hőszigetelést növelné feleslegesen.

hallgatva a pumpa zajának jellegét aszondom, a testhangszigetelést se felejtsd ki a dologból. nem árt oda valami masszívabb gumi/parafa alapozás (pl. vastagabb egéralátét).

(#182) wormike válasza Fade_Away (#179) üzenetére


wormike
csendes tag

ld. #134 hozzászólásomat... :)

(#183) wormike válasza harry (#178) üzenetére


wormike
csendes tag

harry: plexi (kicsit OFF)

- mondjuk legyen csak 5 milis plexi. annak négyzetmétere 6980,- + ÁFA
- de lehet, hogy neked elegendeő egy 50x50 centis négyzet
- az éppen a negyede 1 m2-nek
- viszont akkor rájön 20% felár, plusz a vágásért még kemény 100,- + ÁFA

- összesen bruttó 2750,- Ft. az is sok?

de 3000-ből megvan a színes is, és a mattosított (fedett) felület sztem már eleve jól néz ki, nemhogy egy kék plexin, oldalról világítva. nem beszélve az UVreagens plexiről... :) mondjuk az is igaz, hogy nem ismerem a piaci árakat, csak úgy számolgattam... és lehet, hogy te az egész gépedet plexiből akarod építeni... :DD

(#184) Fade_Away


Fade_Away
őstag

Nos letetem a silenmaxról miután megláttam az árát és találtam itthon parafát.

A ragasztásról még nemsok szó esett. Előző gépemnél praktikeres ragasztót használtam ami k*drága volt és merevre szilárdult.
Viszont nyári házszigetelésből maradt siloplast nemkevés.
Csináltam próbaragasztást tökéletesen megfogta fémet és parafát.
és elméletileg eszményi ragasztóanyag hangszigetelésehz mert tökmegszáradva is rugalmas gél marad azaz tökéletes alap semmi rezonanciát nemad át ház fém falának.

Most jön viszont a köv fázis mitrakjak a parafára. Elméletileg egy egy centis réteg még beférne a dimdomb szivacs alá. gumis flic? épitkezéseknél használt hangszigetelő gumi? melyiket esetleg valami javaslat?

(#185) Fade_Away


Fade_Away
őstag

wormike szilikonhoz mint ragasztóanyaghoz mitszolsz?
parafa fölé dimb-domb szivacs alá te mittennél ha ventit (1200rpm 12dB silentmaxx)(1400rpm 19dB(zalman)) kell szigetelni és mivel vonnád körül hddt?
(hdd zaját mivel csillapítsam 1400-1900rpmes ventit mivelcsillapítsam.)


köszaválaszt!



[Szerkesztve]

(#186) dark bit


dark bit
tag

Tök tudományosak vagytok srácok, teljesen szuper lett ez a topik.
Mi csillapít minél jobban meg minden.

Csak egy dologról feledkeztek meg, hiába bélelitek ki akár olcsó vastag szivaccsal a gépet vagy méregdrága öntapadós bitumenalapos aluvalgőzöltel, mert a hátsó venti, a tápventi és az egyéb ház ventillátorok általában a ház oldalain, szélein találhatóak, és ott csinálják a zajt ahol a szivacs végetér. Processzor ventillátornak VGA-nak meg HDDknek kicsit csillapítja a hangját de ez sovány.

Ha a belsejéből lenne kivezetve a légáram csövekkel és kibélelve úgy érne is valamit de így lol... zajkülönbség pszihológiai.

d[-_-]b Cool Walley

(#187) velizare válasza dark bit (#186) üzenetére


velizare
nagyúr

ömm. az én esetemből kiindulva (két 12cmes venti szellőzteti a házat+ egy 12es tápventi, a gépben van egy prociventi meg egy 4cmes videokari levegőztető). az első házventi a ház vázán bellül található a vinyók előtt. előtte van egy légszűrő. ha a ventifelületet ki is hagyom a szigetelésből, még mindig van köztem és aventi között egy műanyag rész, amire tudok rakni szivacsot. (a kopoltyúnylásokat természetesen kihagyom.) a hátsó ventik már elég messze vannak ahhoz, hogy ne igazán halljam őket. plusz ennek tetjébe is az összes venti (a tápét is átkötöttem) egy külső panelről vezérelhető, egy másikról pedig akár ki is kapcsolható (a proci, táp, és vga kivételével persze. nem igazán akarom, hogy ha anyám neadjisten beszabadulna hozzám, és nekiállna takarítani, kapásból hazavágja a gépet. így is ki van már írva a monitorra, hogy mielőtt a gépet kapcsolgatnád, kapcsold be a monitort... :DDD). ettől az egésztől olyan 3 méterre alszom. mégpedig jól. (mondjuk én a szobatárs horkolására is el tudok aludni, pedig az zúz mindent... :DDD ő viszont elég éber alvó, de ő sem panaszkodik a zaj miatt.)

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#188) harry válasza wormike (#183) üzenetére


harry
veterán

Végülis igaz, bocs :B
Ma nézelődtem OBIban, ott 4mm/50*50 2000Ft, így akkor valszeg marad az általad említett hely. Írtad, h rétegelt jobb lehet, olyat lehet kapni külön, vagy pl veszek 4mm + 2mm-t?
Amúgy elég csak sima átlátszó.

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#189) Fade_Away válasza dark bit (#186) üzenetére


Fade_Away
őstag

Mivel vagy minden passziv hűtésű gépemben vagy 12dbes venti jár 12helyett 5Vn így egy zajforrás marad a halknak mondott Samsung hdd.
Ezt pedig jól lefogja a hangszigetelés...

25perc max heat torture test prim95 és mbarton zalmannal venti nélkül 1.25vn 51Cs. (1922mhzn)
Ha netelek,dc++, alszok.... visszaesik 40C re. Ha játszok bekapcsolom a ventit és fehuzom 2500mhzra.
:C


[Szerkesztve]

(#190) harry válasza Fade_Away (#189) üzenetére


harry
veterán

Samsung sztem nem hangos... Régi gépemben semmi hangja nem volt, az újba másképp van beszerelve /rögzítő keret/ és elkezdett kerregni. ha kirakom a tetejére akkor meg halk.

[Szerkesztve]

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#191) OC válasza wormike (#181) üzenetére


OC
őstag

Köszönöm a kimerítő választ! Ha jól értem, akkor szerinted a 10mm-es filc mellé már fölösleges a hepehupás szivacs a pumpa esetében igaz?

(#192) Fade_Away válasza harry (#190) üzenetére


Fade_Away
őstag

Nemaztmondtam, hogy hangos hanem, hogy most ez a leghangosabb a gépemben....

(#193) wormike válasza dark bit (#186) üzenetére


wormike
csendes tag

dark bit: kösz, de egyáltalán nem feledtkeztünk meg erről az ''apróságról'', hiszen ez a zajcsökkentés alapja, mindig az emissziót csökkenteni... egyébként ha figyelmesen olvasol valahol a legeslegelső hozzászólásom éppen ez volt: #128

''a zajcsökkentés alapja, hogy mindig a forrást kell megszűntetni, illetve a zaj teljesítményét csökkenteni, így mielőtt bármilyen egyéb anyagot bezsúfoltok a rendszerbe nézzétek meg a ventik rpm csökkentésének (speedfan), illetve légáram-zajcsökkentésének lehetőségeit...'' stbstb...

egyébként igazad van, de ne gondold, hogy ilyen könnyen meghagyom neked ezt a pontot... :DD

egyébként meg: vegyük a procihűtő ventilátort (az én esetemben ZALMAN CNPS7000B-AlCu @ 1400 RPM). a zajforrás ez esetben felületi sugárzó, mely a forrás méreteivel összemérhető kis térbe sugározza le a közel szélessávúnak tekinthető zajteljesítményét. a ventilátor iránykarakterisztikája elég jól közelíthetően meghatározható, mely kardioid jellegű (haggyuk, hogy miért). így egyértelmű, hogy a léghang nagyrésze éppen a ventivel szemközti házfal felé terjed gömbhullámok formájában, majd onnan visszaverődve terjed tovább a házban, és a kis térben található kemény felületekről össze-vissza verődve, az egyéb zajforrásokkkal szuperponálva diffúz teret hoz létre. ebben az esetben nem elég jó megoldás, ha rögtön a ventivel szemközti visszaverő felületet elnyelővé alakítom, így azt gyakorlatilag megszüntetem. dehogynem. :) és a különbség nem csak ''pszichológiai'', műszerrel kiválóan mérhető, kvantitatíve meghatározható, sőt kiszámítható, bár a zaj egyébként csak ''pszichológiai'' lehet, hiszen ha nem zavar, akkor nem is zaj, csak bolond hanghullámok játéka... :DDD

de igazad van. nézzük a ''ház oldalain, szélein található'' ventiket. jó minőségű BB ventilátor zajának jelentős részét az áramló levegő által keltett turbulens zaj teszi ki. azonban ezen is lehet természetesen segíteni: kicseréltem a ventit (buherált TT @ 2100 RPM), kivágtam a gyári gagyirácsot (eredetileg kissé szélturbina jellegű volt a gépem zajhatása) és a helyére egyszerűen nem tettem semmit, hanem megvezettem a levegőt egy méretezett gumicsővel, és a kifújt levegőt egy távolabb helyezett elnyelőre irányítottam, így legalább a zaj nem terjed tovább a gép mögött, plusz a gumirögzítés, stb... szal van megoldás. :)

(#194) L@@-Yosh válasza wormike (#193) üzenetére


L@@-Yosh
tag

Szia!

Neked mivel van szigetelve a géped? :) képeket tudnál mutatni a gépedről nagyon érdekelne. Ezt a csöves dolgot nem igazán értem :)

Sztem AMD a tutti!

(#195) wormike válasza harry (#188) üzenetére


wormike
csendes tag

harry: felejtsd el a dupla rétegűt. olyat nem kapsz plexibe, és ha látnál is, akkor is aranyáron. megcsinálni jól gyakorlatilag csak gyárilag lehet, mivel ösze kell ragasztani őket a felületen, úgyhogy maradj csak a megbízható 5 mm-nél. :)

(#196) wormike válasza Fade_Away (#189) üzenetére


wormike
csendes tag

bocs, hogy én itten belepofázok, de volna itten egy apróság... mivel akusztikai mérésekkel foglalkozom, így van némi sejtésem arról, hogy mi is az a 12 dB. az oké, hogy mondjuk ráírják a venti dobozára, hogy 20 dB, meg 18 dB, akár azt is, hogy 12 dB. de remélem senki sem hiszi el, hogy ez az ''annyi'', az az ''annyi''.

informatikai eszközök laboratóriumi vizsgálatáról szóló szabványok a következők:

ISO 7779 - The International IT Noise Measurement Standard
ISO 9296 - IT Acoustical Noise Declaration

életemben talán három olyan szg.eszközt láttam, amin feltüntették, hogy milyen szabványok szerint állapították meg ezeket az értékeket, és sajnos általában az sem derül ki, hogy ez az érték hangnyomásszint, vagy intenzitásszint, vagy teljesítményszint, illetve mivel súlyozott érték, illetve... na jó nem sorolom. akkor mondd, hogy 12 dB a venti zaja, ha te magad mérted ki. :DDD

és mivel a legcsöndesebb hálószobában éjjel is min. 18 dB van, ezek szerint az a venti tökéletesen zajtalan! :))

(#197) wormike válasza OC (#191) üzenetére


wormike
csendes tag

OC: todmit? aszondom, hogy a puding próbája az evés. próbáld ki! az álláspontom fenntartom. ha elég vastag és nehéz a szivacs, akkor megfogja azokat a frekiket.

(#198) wormike válasza L@@-Yosh (#194) üzenetére


wormike
csendes tag

szia! :) nekem most éppen semmivel sincs szigetelve a gépem, mert most építem át, amint olvashatod keményen barmolom szét. egyébként több dologról beszélünk. az egyik gépem egy Antec Sonata, ami a szerver feladatát látja el. rezgésszigetelést igényelt még, mivel akusztikailag közel tökéletesen tervezett cuccról van szó.

a másik ''gépem'' helenleg a ''mission: cool & quiet codegen mod: impossible?'' fázisában van, azaz szeretném, hogy jó legyen (design? koncepció?), természetesen csendes, mint egy hulla és mindezt megfelelő költséghatékonysággal, mert a menyasszonyom leszedi a fejem. :DD

úgyhogy ezért sem mutatok képeket! ;] ;] ;]

cső? a hátső ventim kivezetésére gondolsz? sztem egylőre csak pótmegoldás. a lényeg, hogy a kivágott lyukba egy kb. 2 centis gumicső szeletet illesztettem, mely a levegőt és a hangot is kicsit hátra irányítja, van egy árnyalatnyi szűkülése, illetve a cső házon belüli gumiperemére fexik fel a ventilátor. ha a gépem be van tolva a helyére, akkor a levegőt (és a zajt) természetesen az asztal hátulja felé nyomja, így oda egy elnyelőt állítottam be. egész jól működik. :)

(#199) Fade_Away válasza wormike (#196) üzenetére


Fade_Away
őstag

Örülök, hogy belepofázol!

Silent Fan SF-80/15 (S)
Bővebben: link
NB-UltraSilentFan-S1 Blue Bulk (80mm)
Bővebben: link
Ez pedig a Papst 12dBese
Bővebben: link

Egyik sem ISO 7779 - The International IT Noise Measurement Standard
ISO 9296 - IT Acoustical Noise Declaration
szerint mér?
Mert azért pl.;)apst nem egy pici cég.....


...és még1 kérdés parafa fölé mi lenne a legjobb? (Nehéz gumis szivacs.....)

(#200) L@@-Yosh válasza wormike (#198) üzenetére


L@@-Yosh
tag

Na én addig nem nyúlok a gépemhez míg el nem készül a tied :) és onnan szedek majd ötleteket :) meg majd várom s tapasztalatokat. Mikorra készül el kb? :)

Sztem AMD a tutti!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.