Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#301) robyg


robyg
senior tag

Üdv Skacok.

Beléptem én is a klubba egy Giga GA-Z97X gameing 3mal.

(#302) Vigneau válasza szasanyi (#299) üzenetére


Vigneau
félisten

Jó lapnak gondoltam én is, kiindulva a Maximus IV Gene-Z-ből. De tévedtem... :U

Downgrade? ;)

Éppen hogy tovább játszom, csak nem mindegy, mire mit használunk. A WoT-hoz a nagyobb 1-2 szálas tempó a lényeg, azt pedig egy G3258 tökéletesen tudja hozni, méghozzá 20k alatt.

Promi:
Köszi szépen! Ki is fogom próbálni. :K

[ Szerkesztve ]

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#303) szasanyi válasza Vigneau (#302) üzenetére


szasanyi
félisten

Értem. Azzal nem játszok így nem ismerem. Csak ezek szerint Te csak azt tolod, gondolom.

(#304) Vigneau válasza szasanyi (#303) üzenetére


Vigneau
félisten

Főleg azzal, meg Facebook-os játékok. Valamint 5-10 éves kedvenc, ismét elővett játékok. Esetleg F2013.

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#305) 04ahgy


04ahgy
nagyúr

Klubtag vagyok egy-egy

GIGABYTE GA-Z97X-SOC Force LN2
GIGABYTE GA-Z97X-SOC Force
GIGABYTE GA-Z97X-SOC
GIGABYTE GA-Z97X-SLI

lappal, hali! ;) ;]

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#306) MK VII válasza Vigneau (#296) üzenetére


MK VII
veterán

Üdv itt! ;)
Látom kis penyát rángatsz benne.. Mennyit megy az a kis "dög"? :D
Nekem amit tudok hűteni a T4-el az 4,7ghz viszont tök felesleges addig húzni...
Alap 3,2ghz-en kipörgeti 99%-on a HD6950-et.. 4,5ghz-en egy 770 SLI-t is szépen meghajt szóval van benne kraft. :)

(#307) MK VII válasza 04ahgy (#305) üzenetére


MK VII
veterán

Üdv.
Nem aprózod el. :))
Jó látni a lista végén a lapomat. Mik a tapasztalataid vele?

(#308) h1mpi válasza 04ahgy (#305) üzenetére


h1mpi
nagyúr

A SOC-FORCE jó lap :D :K

Eladó 2 db használt HyperX Alpha Gamer füles

(#309) Vigneau válasza MK VII (#306) üzenetére


Vigneau
félisten

Köszi! :R

Te is benne voltál - pár Emberke mellett -, akik meggyőztek róla, hogy próbáljam ki ezt a CPU-t. Elolvastam a G3258-as topikot. ;)

A "mennyit megy"-re holnaptól tudok majd válasszal szolgálni, akkor esek csak neki. Ma a beüzemelés volt a lényeg. A megelőző lapomnak még az alap működés is kihívás volt. :U

Nálam a cél a jó kis WoT működés egy GTX 960-nal karöltve.

04ahgy:
Egy budgetebbet - mint az enyém - igazán bevállalhattál volna ötödiknek. ;]

[ Szerkesztve ]

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#310) MK VII válasza Vigneau (#309) üzenetére


MK VII
veterán

GTX 960-at szerintem 4-4,2ghz-en simán kihajtja.. Bár szerintem kisebb mhz-en is. Jó páros lesznek szerintem :)

(#311) 04ahgy válasza MK VII (#307) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Kedvezők a tapasztalatok, mert:

- Minden van rajta, ami a nagyokon: SATA Express, M.2, szeparált audio, COM!
- Intel LAN (nem szeretem semelyik Killert, az Intel stabilitásával nem tudnak versenyre kelni).
- Megelégszek az ALC1150-nel.
- Elég a két hosszú x16 / x8-x8 slot multi GPU-ra, ha épp rákapok.
- Tuningban – kisebb mértékben – ugyanazt tudja, mint a SOC-ok.
- G3258-at hajtok vele én is, alapon, de ott a 4,5-ös GTL profil, ha bármikor kellene, csak felpöccintem.

A mindennapos gépemben használom, mert mindenképp univerzális és tuningolható GIGABYTE lapot akartam bele, de sajnáltam bármelyik SOC-ot mindennapra befogni (az LN2-t nem is lehet).

(#308) h1mpi: Már a sima SOC is nagyon jó, vízzel nem rosszabb a Force-nál.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#312) Vigneau válasza MK VII (#310) üzenetére


Vigneau
félisten

Meglátjuk, mire jutok vele. :K

Próbálom ésszerű feszültség és hőmérséklet mellett a legtöbbet kihozni belőle.

Apropó, a CPU Clock Ratio mellett ugyanarra kell beállítani az Uncore Ratio-t, vagy az utóbbi maradhat Auto-n? Jelenleg 40x-en tesztelek, 70W-os TDP limitre állítva, +0.075V offsettel (cirka 1.194V).

Itt nem találtam Sync All Core-t. Vagy nincs is?

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#313) 04ahgy válasza Vigneau (#312) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Nem kell ugyanarra beállítani, hisz nem is ugyanaz. Más feszt kér és más frekin megy!

A CPU szorzót beállítva itt, amennyiben a Turbo-nál nem adsz meg magonkénti eltérést, automatikusan az összes aktív magra alkalmazza a beállítást.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#314) h1mpi válasza 04ahgy (#311) üzenetére


h1mpi
nagyúr

Én simán mindennapos használatra vettem a SOC-Force-ot. Azért vettem, akkor a Force változatot, mert kb. 2e Ft-al volt csak drágább.

Eladó 2 db használt HyperX Alpha Gamer füles

(#315) Vigneau válasza 04ahgy (#313) üzenetére


Vigneau
félisten

Rendben, akkor hagyom az Uncore Ratio-t Auto-n. Csak azért kérdeztem, mert a magyarázó szövegben visszacsatolt a CPU Clock Ratio-ra.

No, akkor így legalább megvan automatikus magonkénti szinkron. A Turbo-t nem is piszkáltam szerencsére.

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#316) 04ahgy válasza h1mpi (#314) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Jó lap az, félreértés ne essék, mindennapos használatra is. Az az én személyes beütésem, hogy az enyémet sajnáltam a mindennapos gépbe tenni. Most amúgy épp a sima a drágább, sokkal. ;)

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#317) MK VII válasza 04ahgy (#311) üzenetére


MK VII
veterán

Egyet értek mindenben.. Kb ugyan úgy vagyok a lappal én is mint Te.
Amiket felsoroltál, detto azokért vettem/szeretem én is.
Szerintem is egy jól összerakott lap. Magasabb tningra is kiváló.

(#312) Vigneau
Felejtsd el az offset-et!!! Fix feszeket használj! Felejtsd el a TDP limitet is. Ez a kis kocka 4,5ghz-en full terhelésen 63W-ot igényel.. Lópikula.

Állítsd a CPU Core Voltage-ot max 1,3 voltra aztán tedd fel a szorzót 4,5ghz-re és nézd meg indul-e.
Utána meg csökkentsd a feszt addig amig stabil. Nekem 4,5Ghz-hez 1,278V kell neki, ha játszok akkor felteszem 1,280-1,282-re.

(#318) Vigneau válasza MK VII (#317) üzenetére


Vigneau
félisten

Nocsak, azt hittem, az offset itt is jó megoldás, mint anno az i7-2600-am esetében... :B

A TDP limitet meg azért emeltem 70W-ra, mert elvileg 53W-os a CPU. Gondoltam, ne ez legyen a hibaforrás... De ha Te mondod, akkor kipróbálom. :K

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#319) MK VII válasza MK VII (#317) üzenetére


MK VII
veterán

Cpu Ring Voltage-ot pedig 1,184-re rakd, 1,280 Cpu Core Voltage mellett.
Cpu Ring Voltage max 1,190 legyen az fölé ne nagyon vidd.
Ha ezeket beállítottad utána mehetsz lejjebb a feszekkel.. Ring-et nem muszáj lejjebb vinned amíg a Cpu Core feszt ki nem teszteled.

(#320) Vigneau válasza MK VII (#319) üzenetére


Vigneau
félisten

Nos, ezeket a beállításokat nem bírja. 4.5GHz-en még a Windows-ig sem jut el, 4.4GHz-en meg lefagy LinX-ben 1.5 perc után. Tovább kell próbálkoznom. :K

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#321) MK VII válasza Vigneau (#320) üzenetére


MK VII
veterán

Tehát akkor úgy sem indul el a gép, hogy 1,3 volt a Cpu-nak és a szorzó 45?
A ringet is állítottad vagy auto-n hagytad?
Hmm....
Akkor az a kocka nem egy túl tuningos darab... Ettől függetlenül 4,3-at szerintem ki tudsz hozni belőle..

(#322) Vigneau válasza MK VII (#321) üzenetére


Vigneau
félisten

Igen, kifejezetten minden értéket úgy állítottam be, ahogy leírtad. :K

Nem adom fel, megpróbálom az összes begyűjtött infót felhasználva nagyobb tempóra bírni. Most épp 4.2GHz-en tesztelem, a saját elméletem szerint.

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#323) MK VII válasza Vigneau (#322) üzenetére


MK VII
veterán

Rendben.. Ettől függetlenül az offset-et tényleg hanyagold..!! ;)

(#324) Vigneau válasza MK VII (#323) üzenetére


Vigneau
félisten

Az offset azért tetszett, mert ha nem volt terhelve az i7-2600, akkor csak alig pislákolt némi kis feszkón. Tudom, nem egy kategória a két CPU, de akkor is... ;)

Ha meg manualra állítottam a feszt, akkor folyamatosan a maxon kapta a magáét a CPU. No, majd meglátom, mire jutok itt. De amit lehet, mindent ki fogok próbálni. :K

[ Szerkesztve ]

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#325) Vigneau válasza Vigneau (#324) üzenetére


Vigneau
félisten

Egyelőre kezdek megrekedni, 4.2GHz-en WoT stabilitást keresek még jelenleg (1.2V-on elhasaltam). Igaz, jelenleg 1.213V-on vagyok - csak szépen, csak lassan. ;)

Ezekhez nyúlt már valaki? System Agent Voltage, I/O Analog Voltage és I/O Digital Voltage?

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#326) #Morcosmedve válasza Vigneau (#325) üzenetére


#Morcosmedve
veterán

LLC-t a legkisebbre tegyed, hogy ne variálja át a feszt. Haswell-nél ill. minden tuningnál full manualban kell OC-zni. 4,4-et kihajthatod belóle bármi áron. VCCIN 1,95 többit 1.16-ra tedd mondjuk. VCORE 1.25, aztán teszteld és lépegess felfele, ha instabil.

© asszongya'hogy

(#327) MK VII válasza Vigneau (#325) üzenetére


MK VII
veterán

Semmi máshoz ne nyúlj csak a Cpu Core-hoz meg a Cpu Ringhez...

Amúgy mikor emeled a CPU-nak a feszt akkor a Ring feszt is emeled?
Én azt vettem észre, hogy, ha be is állítottam egy bizonyos feszt a cpu-nak és pl kb el sem indult a gép, de adtam a Ringnek is akkor már elindult. Sokkal stabilabb a gép, ha a ringet is kiteszteled, hogy melyik cpu fesz mellé mekkora ring fesz kell.. Amit írtam, nekem 1,278 cpu feszhez 1,184 ring kell és akkor stabil...
4,7ghz-en 1,384 cpu fesz mellett 1,196 ring feszt kell beállítsak és ott a jó.

(#328) Vigneau válasza MK VII (#327) üzenetére


Vigneau
félisten

1.2V-ig, 4.0GHz-en nem nyúltam még hozzá a Ring-hez. Viszont kíváncsi lennék rá, hogy arányaiban mennyivel kell kevesebbnek lennie a Core-hoz képest? A gyári 1.12V Core mellett mintha 1.05V lenne a Ring a BOIS-ban, ha jól emlékszem...

Most kicsit pihegek, mert WoT-ozni sem árt, az meg amúgy is jó teszter. Picit átálltam RAM hangolásba. 1.35V-os 9-9-9-24-2T-s 1600MHz-es Vengeance White kit-em van, most próbálgatom 1.5V-on 10-10-10-27-2T-n 1866MHz-en.

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#329) Vigneau válasza Vigneau (#328) üzenetére


Vigneau
félisten

Sziasztok!

Megfogadtam a tanácsokat, no meg bújtam egy kis "szakirodalmat": Z87 és Z97.

Amire végül jutottam: 4.4GHz

A beállított értékek így alakultak:

CPU VRIN LLC: Turbo
CPU VRIN: 1.800V
CPU Vcore: 1.300V
CPU RING: 1.200V

C3: Enable
EIST: Enable

A C1E, C6/C7 és a CPU Thermal Monitor pedig letiltva.

Kérdés, mennyire lehet majd erről a szintről lefelé haladva picit kiéheztetni a rendszert - de mondhatjuk úgy is, melyik érték a túlzó és ártalmas a CPU-ra nézve. Személy szerint a CPU Vcore-on és RING-en gondolkodom.

Már értem, miért mondjátok a manual hangolást és vetitek el az offset-et. Manuál mellett is működik a feszültség és órajel visszavétele, csak nem mindenhol látszik helyesen. Az AIDA64-ben jól látszik a feszültség csökkentése, amit a CPU-Z viszont nem tud mutatni, csak offset üzemben. De a CPU-Z legalább a frekvenciacsökkentést jól mutatja mind manual, mind offset üzemben.

Ami még nekem nem világos, kell-e valamit igazából kezdenem az Uncore-ral? Jelenleg 32x-en áll, de úgy is mondhatnám, hogy Auto-n van. Semmit nem piszkáltam rajta.

Ami pedig még hátravan, hogy ismét működésre bírja a Vengeance White kitem 1866MHz-en, 1.5V társaságában. Már csak az a kérdés, hogy Speed(R) Barátomnak lesz-e igaza, hogy ezt bírnia kellene majd 9-9-9-24-2T-n. Én 10-10-10-27-2T-n 4000MHz-es G3258 mellett már tudtam próbálgatni, de az idő majd megválaszolja. Kérdés, van-e értelme a mindennapi használatban.

Ráadásul WoT alatt ugyanazt a játékélményt sikerült összehoznom, mint a 4.0GHz-re húzott nonK i7-2600-ammal. :K

Szóval köszönöm mindenki segítő kezét, valamit azért csak sikerült összehoznom. Bármi tanács felmerülne Bennetek a finomhangolás terén, szívesen veszem. :R

Vigi

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#330) Vigneau válasza Vigneau (#329) üzenetére


Vigneau
félisten

Kiegészítés:

Sok helyen olvastam, hogy az Uncore-t tartsuk lehetőleg 500MHz-en belül a CPU órajeléhez képest. Ennek megfelelően most 4.0GHz-re belőttem és nézem, tapasztalok-e valami stabilitási gondot WoT alatt.

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#331) Vigneau válasza Vigneau (#330) üzenetére


Vigneau
félisten

4.0GHz-es Uncore bukta volt. 3.8GHz-en lefutott a LinX, de még WoT tesztelés nélküli. A LinX egyébként majdnem 1 perccel hosszabb ideig tartott, mint az alap 3.2GHz-es Uncore-nál. Itt jön a kérdésem, a sima 3.2GHz-es Uncore nem elég?

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#332) 04ahgy válasza Vigneau (#331) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Az Uncore-t nem kell 500MHz-en belül tartani, maradhat 32-n, vagy csak annyira emeld, hogy ne lassuljon a LinX. Uncore az L3 Cache és a DDR3 vezérlő. Feszültsége a V(Ring).

A VRin LLC nyugodtan mehet Extreme-re, a legmagasabbra amit beállíthatsz, hisz ez csak az FIVR bemeneti feszültsége. A VRin értéke 2,0 - 2,1V is nyugodtan lehet. Ha van a VRM beállításoknál olyan, hogy Phase Control, akkor az meg eXm perf. beállítás legyen.

System Agent Voltage nálam +0,1 ... +0,15V, I/O Analog Voltage nálam +0,1V, I/O Digital Voltage is +0,1V szokott lenni.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#333) #Morcosmedve válasza 04ahgy (#332) üzenetére


#Morcosmedve
veterán

+1! :K

és köszönöm a tegnapit! :R

[ Szerkesztve ]

© asszongya'hogy

(#334) 04ahgy válasza #Morcosmedve (#333) üzenetére


04ahgy
nagyúr

;)

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#335) Vigneau válasza 04ahgy (#332) üzenetére


Vigneau
félisten

Szerintem akkor visszarakom 3.2GHz-re az Uncore-t. Esetleg még 3.6GHz-en kipróbálom, de ha ott is lassulás van, akkor végleg visszarakom az alap 3.2GHz-re.

Gondolom, a 3. bekezdésed a RAM tuninghoz szól. Legalábbis ezeket abban a csoportban láttam a linkelt útmutatóimban. Kíváncsi vagyok, menni fog-e az 1866MHz 9-9-9-24-2T-n 1.5V mellett. Ha nem, akkor marad a 4.0GHz-nél tesztelt 10-10-10-27-2T. Kérdés, értelme lesz-e?

VRIN LLC-nél a lapomban Turbo a maximum, Extreme ennél a lapnál nem jelentkezett. A Phase Control-nak még utána kell majd néznem.

A többi beállítom akkor elvileg rendben van? Valamint amit az AIDA64-nél és CPU-Z-nél tapasztaltam a feszültségek és frekvenciák terén, Ti is tapasztaltatok hasonlót manuális vezérlésnél?

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#336) 04ahgy válasza Vigneau (#335) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Az Uncore-t tedd 3,2GHz-re, és majd, ha a tuningot kitesztelted, jöhet az Uncore is!

A 3. bekezdés úgy tuninghoz általában. Nem kifejezetten és kizárólag RAM tuningra.

Jah, ha az a maximum, akkor azzal kell főzni, jó lesz.

Az AIDA-t és a CPU-Z-t sosem figyelem, sőt, nálam az energiatakarékosság offon van, így sem frekit, sem feszültséget nem vesz vissza, így nincs létjogosultsága sem annak, hogy figyeljem. A feszültségeket pedig mérőpontokon, vagy a PCB megfelelő pontjain (pl. a CPU és a RAM VRM kimenet kerámia szűrőkondenzátorain) mérőműszerrel ellenőrzöm. Ilyen téren jön ki a nagy-nagy könnyebbség a SOC lapoknál, mert csak be kell gyugni a mérőpontot a kialakított kivezetésbe, és már mér is.

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#337) Vigneau válasza 04ahgy (#336) üzenetére


Vigneau
félisten

Holnap újrafutom a tesztköröm a következő beállításokkal - alap (3.2GHz) Uncore mellett:

CPU VRIN LLC: Turbo
CPU VRIN: 1.900V
CPU Vcore: 1.250V
CPU RING: 1.150V

C1E, C3 és EIST: Enable

C6/C7 és CPU Thermal Monitor Disable.

Ezek után pedig picit megpiszkálom majd a VSA, VIOA és VIOD triót is.

Gondoltam, a CPU RING-et visszább veszem, mert 1.200V-ot szinte senkinél nem láttam, CPU VRIN meg kevés embernél volt 1.800V-on, inkább bőven afelett, ahogy Te is ajánlottad.

Apropó, mentett BIOS profilt lehet törölni, vagy csak akkor törlődik, amikor újraírom a BIOS-t?

[ Szerkesztve ]

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#338) 04ahgy válasza Vigneau (#337) üzenetére


04ahgy
nagyúr

A VRin-ből állítja elő a CPU FIVR a VCore-t, azért emeli mindenki tuningnál, hogy könnyebb dolga legyen, stabilabb legyen a CPU fesz.

Az összes értéket alapra állítod (Load Defaults), s azzal írod felül, és ugyanazt a nevet adod neki, mint az üresnek. Az is törli. :D

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#339) Vigneau válasza 04ahgy (#338) üzenetére


Vigneau
félisten

Tehát nem kizárt, ha emelem a CPU VRIN-t, akkor akár tudom majd csökkenteni némileg a CPU Vcore értékét. Legalábbis én ebből indultam ki. Gondoltam, ez az 1.900V-os érték amolyan arany középútnak tűnik.

Jó kis trükk, hasonló járt a fejemben. ;)

És mi a helyzet a CPU RING-gel? Valóban alig látok 1.200V-os értékkel operálni bárkit is, inkább 1.100-1.190V körül alkalmazzák.

[ Szerkesztve ]

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#340) #Morcosmedve válasza Vigneau (#339) üzenetére


#Morcosmedve
veterán

Igen, bár, 0,4-0,6-al javasolt elvileg a Vcore hoz kepest emelni a VCCIN-t.
1.2-re 1,8 VCCIN de 1,85-ot szoktak meg sokan, esetleg 1,9-et. Gyuri nem tudom mit gondol a "vegletekig" VCCIN adagolasrol.

© asszongya'hogy

(#341) h1mpi válasza #Morcosmedve (#340) üzenetére


h1mpi
nagyúr

Ő már csak LN2-ben gondolkodik :DDD

Eladó 2 db használt HyperX Alpha Gamer füles

(#342) Vigneau válasza #Morcosmedve (#340) üzenetére


Vigneau
félisten

Nálam jelen állás szerint a durva finomítású CPU Vcore 1.300V, hozzá a CPU VRIN 1.800V. Ezek szerint némi jóindulattal tűréshatáron belül voltam. Bár, jobban nézve az értékeket, a CPU VRIN-nel elég fukarul bántam, ha más a z 1.200V-os CPU Vcore mellé rendelt 1.850-1.900V-os CPU VRIN-t.

A CPU RING-ről Nektek mi a véleményetek/tapasztalatotok?

[ Szerkesztve ]

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#343) #Morcosmedve válasza h1mpi (#341) üzenetére


#Morcosmedve
veterán

Az sanszos :D 2V alatt semmit nem alkalmaz :DDD

© asszongya'hogy

(#344) #Morcosmedve válasza Vigneau (#342) üzenetére


#Morcosmedve
veterán

En 1,26-hoz 1,89-et adtam 4690k-nal. Úgy volt a legjobb a 4,6Ghz.

[ Szerkesztve ]

© asszongya'hogy

(#345) 04ahgy válasza h1mpi (#341) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Ha abban gondolkodnék, akkor 2,8V ... 3,0V volna a beállított érték.

(#340) hpeter10: Igen. A Vcore-hoz képest kell emelni, de minden chip más. Úgy kell eljárni, hogy elegendőt emelj a VRin-en, hogy a mozgástere megmaradjon, és emelt CPU fesznél is biztonságosan, stabilan előállíthassa a VCore-t. Én méréssel határozom meg, ha nagyon finomhangolni akarom. Adott VCore-t beállítok, a CPU-t terhelem, majd GTL-ben csökkentem a VRin értékét 0,05V-onként. Amint az állandó terhelés mellett a mérőműszer csökkenést mutat, ott fogyott el az FIVR mozgástere, és nem elég nagy a bemenő feszültség a stabilan tartott kimenő feszültséghez. Amúgy annyira irreleváns, hogy konkrétan mennyi a VRin, hogy csak na. Ne legyen alacsony és ne legyen (nagyon) magas. Ez épp olyan, mint egy router vagy egy notebook. Router: megy 7V-os és 12V-os adapterről is, mert belül van egy kapcsolóüzemű feszültségszabályozó, ami mindenképpen 3,3V-ot ad le, és csak annyit kér, hogy elegendő bemenő feszültség legyen a működéséhez, és ne legyen magasabb az alkatrészek tűréshatáránál. A notebookok ugyanezek. Az alaplap azzal kezdi, hogy 5V-ot és kisebb feszt állít elő a bemenőből, kapcsolóüzemben. Ezért nem vágja tönkre a szőke nő az egyébként 19V-os Acer notebookját a 15V ... 22V között kapcsolható univerzális notebook töltő egyik állásában sem. A bemenő feszültség pedig egy intervallum mindkét esetben, ahol jól látható, hogy a határig csökkentett érték a legrosszabb.
A magas VRin egyetlen hátránya, hogy kicsit hozzáad a melegedéshez.

(#339) Vigneau: Az 1,9V valóban arany középútnak tűnik. Konkrét mérés nélkül persze csak sötétben tapogatózás. Ahhoz, hogy a VCore-t csökkenthesd, értékének (és főleg emelésének) nem sok köze van, ameddig elegendő, az FIVR működési elvéből következően. Szintén nem azt kell nézni, hogy más mennyit szokott adni a RING-nek. A RING a Cache, Uncore, RAM OC stabilizálásában segít, léggel 1,3V ... 1,35V is még belefér. Ha instabil, de nagyon a stabilitás határán van X értéken a CPU, akkor +0,05V a RING-nek általában növeli a stabilitást. A magas Uncore és magas RAM órajelekhez pedig elengedhetetlen az 1,2V fölötti. A PH! tesztet és külföldi elemzéseket célszerű elolvasni az adott architektúráról, mielőtt tuninghoz fog az ember, hogy ne csak "beállítsam amit más is szokott", hanem hogy tudjam, hogy mit állítok és ezt konkrétan miért teszem?

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#346) Vigneau válasza 04ahgy (#345) üzenetére


Vigneau
félisten

Végigolvastam jó pár oldalt, főleg az általam linkelt oldalak voltak érdekesek. Elemeztem mások adatait, tapasztalatait és azt gyúrom össze folyamatosan, mint referenciaalap. Aki pedig többet látott, tapasztalt nálam, annak a véleményét pedig kikérem az elméleteimről, mielőtt a gyakorlatba átültetném. Sajnos, kevesebb időm van manapság, mint korábban volt. Ez be is ismerem... ;)

RING-re viszont kevesebb infót találtam konkrét feszültségek terén. Sokan inkább a Vcore-ral és VRIN-nel foglalkoznak. De így már összeáll lassan a RING jelentősége a szememben. De az is most már rendben van a fejemben, ha nagyon ingadozik a LinX, akkor ott valami kevés még feszültség terén, hiába is fut végig. Azért sokat tanulok én ezekből az írásokból, beszélgetésekből. :R

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#347) 04ahgy válasza Vigneau (#346) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Helyes! És ez így van jól! :R

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#348) Vigneau válasza 04ahgy (#347) üzenetére


Vigneau
félisten

Aranyos vagy! ;)

Közben a vázolt elméletem meg is bukott - már az első 5 másodpercben BSOD-m lett

CPU VRIN: 1.900V
CPU Vcore: 1.280V --> még csak le sem vettem a tervezett 1.250V-ra
CPU RING: 1.150V

értékek mellett. :DDD

Szerintem nagyjából eltaláltam a jelek szerint a Vcore-t. Arra tippelek, hogy az lehetett a hunyó most.

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#349) Vigneau válasza Vigneau (#348) üzenetére


Vigneau
félisten

Ismét nekifutottam a finomításnak, megint BSOD:

CPU VRIN: 1.800V
CPU Vcore: 1.300V
CPU RING: 1.150V <--- A jelek szerint a másik ludas.

Szóval ismételt tesztet futtattam a visszarakott 1.200V-os CPU RING mellett.

Gondolom, ilyen hibajavításmentes, kiegyensúlyozott LinX-re gondoltál korábban is. Tehát vagy ennyi CPU RING kell neki 4.4GHz-en, vagy még próbálhatok picit lejjebb menni, talán 1.175V-ig. Bááár, szkeptikus vagyok némileg... ;)

Te mondd azt, hogy rablótámadás, a te hangod mééélyebb... Blaaah...

(#350) 04ahgy válasza Vigneau (#349) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Ha a RING emelés stabilizálta, akkor az volt a kevés. Még 1,25V is mehet, akkor is, ha más csak 1,15V-ot ad neki.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.