Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#547) HSM válasza szasanyi (#542) üzenetére


HSM
félisten

Tegnap nem nagyon voltam itthon nem tudtam vele foglalkozni. Viszont ma ránéztem, friss BIOS fel (F8) és láttam érdeeks dolgokat. :) Üresjárati képekkel nem terhelem az oldalt, az minden mérésnél egyezett.
Ugyanakkor voltak cifra dolgok, ha elkezdtem állítgatni! :Y
Nézzük szépen sorjában! Ahogy írtad, egyből nyomtam egy "Load optimized defaults"-ot BIOS-ban, és hagytam mindent automatán, csak a szokásos dolgaim állítottam be, boot sorrend, energiagazdálkodás, ERP, IGP OFF, ilyen marhaságok, a MIT menüt hagytam, kivéve, hogy kézzel 13,3-ra tettem a memória szorzóját. Eredmény:

Kis komment: minden úgy működik, ahogy kell neki. Értelmes időzítéseket lőtt be, és a Turbo is az Intel ajánlásnak megfelelően üzemel, 1-2 magon feltolja 3800-ra, 4 magon viszont csak 3600. Hőfokok is így rendben, a sebesség is.
Következő teszt, minden auto továbbra is, memória átbillentve 1600-ra:

Komment: a CL11 időzítés a memóriám miatt van, ez van az SPD-jébe írva, XMP nélkül ezt lövi be, hiába 1600@CL9-es. A másik nagy meglepetés (mégpedig kellemetlen), hogy itt a lap rezzenéstelen arccal feltolta minden üzemmód szorzóját 38-ra, a hozzá tartozó masszív fesszel. Eredmény: +10 fok 200Mhz-ért. :Y Na, így már aztán van forróság nálam is, könnyedén megütötte a maghőfok a 97-et. :W Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy ez egy baromság volt a Gigától, amit amúgy a legtöbb alaplapgyártó szándékosan eljátszott, hogy tesztekben gyorsabb legyen a lapjuk. Olyasmi ez, mint amikor anno 101Mhz-re tette néhány gyártó a 99,9Mhz helyett az FSB-t a lapokon. AZ IB procikon ez még rendben is volt, mert bírták rossz hűtővel is a 3800-at gyárilag, azonban a Haswell-eknél úgy fest, nem ez a helyzet.
Egyébként nem csoda a forróság, hiszen 20W-al nőtt a hűtendő teljesítmény is a magasabb fesz hatására.
Itt nem hagytam abba a tesztelést, na, gondoltam, meglesem a szokásos kézi beállításom. Na, jött a pofára esés, proci szépen működik, de max 3200Mhz. Na, mondom WTF? Némi kísérletezgetés után rájöttem, hogy ha kézzel állítom 100W-ra a power és 120A-ra az áramerősség limitet, amit még biztonságosnak tartanék, akkor terhelésre egyből ezt kapom. Ez azért fura, mert akkor is 3400-on kéne menjen. Emellett nem is indokolt, mert épphogy súrolja a 100W-ot, szóval ez valamiért nem működik jól. Ha "AUTO"-ra raktam a két limitet, egyből jó lett:

Szóval így használom most, ahogy az utolsó képen látni, az intel ajánlásainak megfelelően. :)
(Azaz nem egészen, mert az ajánlás alapján itt már csak 3400-on kéne menjen, ha a teljesítmény limiteket is betartanám, de az nem fog menni, mert bugos is, és nem is nagyon akarnám, mivel van hozzá rendes hűtőm, ami meghűti.)

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.