Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#901) Dr.Én válasza fanti (#900) üzenetére


Dr.Én
veterán

igen, azzal tisztában vagyok, azt nem akarom hogy a proci vagy valami más megsüljön....
ha sikerül egy biztos, stabil beállítást elérni, akkor hagyom azon...
nagyon utána fogok olvasni hogy m,ilen veszélyeket rejteget ezen uj fajta proci világ :DDD

[ Szerkesztve ]

WOT: kissio

(#902) fanti válasza Dr.Én (#901) üzenetére


fanti
addikt

Segítek!

[link]

GIGABYTE B550 Aorus Pro, AMD Ryzen 9 5950X, Noctua D14, Crucial Ballistix 4x16GB DDR4 3200Mhz@3800MHz CL18, Powercolor 7900XT, M.2 Samsung 981 2TB, M.2 Kioxia (XG6) 2TB, 2 x Intel 730 SSD 480GB, Crucial MX500 2TB, SEAGATE SkyHawk 6TB, 750W Gigabyte Aorus Gold, Evolveo T4, Samsung S43BM700UUXEN

(#903) Dr.Én válasza fanti (#902) üzenetére


Dr.Én
veterán

THX :R :R :R

WOT: kissio

(#904) csigi válasza tkesy (#892) üzenetére


csigi
addikt

Hú megnéztem magam is ezt a biosz qpi/vtt dolgot... Alapból ez ugye 1,1 Volt. És mivel minden alapfrekin ment, természetesen feszültségeket sem emeltem. Minek is tettem volna? Lehet csak meg kellett volna emelnem 1,35-re és nyerek három hetet az életemből? :Y :W
De miért csinálnának olyen ramot, amihez tuning kell alapból? Hihetetlen.
Köszi a segítséget. :R

nofene

(#905) zolo96 válasza tkesy (#891) üzenetére


zolo96
tag

Azt hiszem megvan a probléma okozója. A proci foglalatban van két láb elgörbülve. Én nem merek hozzányúlni, mert amilyen szerencsés vagyok tuti letörném vagy a mellete lévőket vágnám haza.

(#906) csigi


csigi
addikt

No, akkor most, hogy rendesen megy már a konfigom, visszatérek a régi kerékvágásba és kérdezősködöm:
- Ha beállítom bioszban, hogy legyen alarm beep a proci túlmelegedésére (70 fokra tettem), akkor néha be-becsippant nekem. Pedig csak úgy alapon megy minden, cpu-ra pl. 15 fokot ír (ami szintén gyagyaság). Ez másoknál is így van?
- Ha beállítom bioszban, hogy a lekapcsolt táp utáni tápvissza állapotra azonnal induljon el a gép, akkor ezt nem teszi meg soha. P45 és P35 lapjaimnál működött ez a funkció. Miért van ez most, illetve újra csak mindenkivel így van?

Köszi, üdv: csigi

nofene

(#907) tkesy válasza csigi (#906) üzenetére


tkesy
őstag

Akkor most végül milyen ramok kerültek a gépbe?

-Nálam nem csipog be, és nem is mér 15 fokot, normál üzem alatt kb 30-35 fok körül vannak...
- Ezt a kérdésed nem igazán értem, illetve sejtem mire gondolsz, de én ezt sosem használtam.. se itt se régebbi lapokon... Viszont ha megírod, mit állítottál be a biosban kipróbálom...

[ Szerkesztve ]

>>>> The Truth Is Out There - I Want To Believe <<<<

(#908) csigi válasza tkesy (#907) üzenetére


csigi
addikt

Most akkor egy pár G.Skill Ripjaws 1866-os párocska van. Ezzel megy tökéletesen, úgyhogy marad is. Mushkinokat meg majd eladom.

Általában nekem is 30-35 fokot mér a lap, de egyszer-egyszer úgy indul, hogy tizenfok, aztán meg csipog pár percenként, hogy átléptem a hetvenet... Ez csak valami bioszos zűrzavar lehet.

Este otthonról majd bemásolom a kérdéses biosz funkciót. Köszönöm, hogy ezzel is foglalkozol... :R

nofene

(#909) fanti válasza csigi (#908) üzenetére


fanti
addikt

Nyugi, nekem is ha be van állítva a 70 fokos limit, akkor kb. olyan félóránként egy hangjelzés jön a pcspeakerből.
Úgyhogy disabledre is tettem mert zavart.

A hőmérséklet meg van úgy, hogy 18 fokos szobában induláskor ilyen 8-10 fokokat mér a BIOS CPU tempnek......
De nagyáltalánosságban 30 fokokat jelez induláskor.

GIGABYTE B550 Aorus Pro, AMD Ryzen 9 5950X, Noctua D14, Crucial Ballistix 4x16GB DDR4 3200Mhz@3800MHz CL18, Powercolor 7900XT, M.2 Samsung 981 2TB, M.2 Kioxia (XG6) 2TB, 2 x Intel 730 SSD 480GB, Crucial MX500 2TB, SEAGATE SkyHawk 6TB, 750W Gigabyte Aorus Gold, Evolveo T4, Samsung S43BM700UUXEN

(#910) csigi válasza fanti (#909) üzenetére


csigi
addikt

Aha, szóval akkor nem csak nálam van ez a biosz csipogás. Megnyugtattál, köszönöm. :R Marad a disabled nekem is...

Az ilyeneket, ha mindenkinél jelentkezik, vajon miért nem lehet bioszfrissítéssel javítani? :U

nofene

(#911) csigi válasza tkesy (#907) üzenetére


csigi
addikt

Na, megnéztem a kérdéses bioszbeállítást:
- Power Management Sutup
- AC Back -> FULL ON
Mindig így használtam, és működött ispl. P45 alatt. De most nem. Ha bekapcsolom nem történik semmi, sőt még a gombbal sem indul. Ki kell kacsolnom és hirtelen vissza, na akkor elindul. De hidegindítással, elsőre nem.
Megnéznéd mi van Nálad? :R

nofene

(#912) tkesy válasza csigi (#911) üzenetére


tkesy
őstag

Nálam működik, méghozzá olyannyira, hogy a biosban való beállítás, és gép kikapcsolása után, mire lenyúltam volna a táp kapcsolójáig, már indult is a gép... :D
De feszültségmentes állapot után is, a kapcsoló átbillentése után azonnal elindult...

>>>> The Truth Is Out There - I Want To Believe <<<<

(#913) csigi válasza tkesy (#912) üzenetére


csigi
addikt

Ha hirtelen visszakapcsolom a tápot, akkor nálam is megy. De próbáld ki légyszi, hogy így kapcsolod ki, azután majd holnap be. Akkor elindul-e? :R

nofene

(#914) tkesy válasza csigi (#913) üzenetére


tkesy
őstag

Közel 12 óra pihentetés után, azonnal elindult, ahogy átbillentettem a kapcsolót a tápon...

>>>> The Truth Is Out There - I Want To Believe <<<<

(#915) csigi válasza tkesy (#914) üzenetére


csigi
addikt

Nofene! Ez viszont már igazán érdekes. Nekem ez tökéletesen ment éveken át s775-el. Aztán váltottam ide, és ettől elmúlt ez a funkció...

Na ez most mitől van? Tápom, ha gombbal indul, így miért nem?

Köszönöm, hogy megnézted ezt is nekem! :R

nofene

(#916) Főcske


Főcske
tag

tkesy:Üdv, Majdnem egyforma lapunk van, kipróbálnád mükszik-e nálad a 6x ramszorzó 8x,10x beállitás megy jól 6x cl9-be 1.5V-1.65V-on is kifütyül a lap. :F Más, látom adatlapodon i7.875k-procid van. Ez már 32nm-es?

[ Szerkesztve ]

(#917) szasanyi válasza csigi (#915) üzenetére


szasanyi
félisten

Milyen BIOS van a lapodon?
Más: nekem az nem tetszik, hogy 1600Mhz RAM sebesség nem állítható be csak a CPU túlhajtásával. Ezt nem értem, mert P35/43 lapokban az FSB emelése nélkül is lehetett az 800Mhz-nél magasabb RAM sebességet állítani, de itt nem megy. Sikerült ez vkinek? Csak azért érdekel, mert nem vagy nagy tuningos és tudni akarom én bénázok-e, vagy az INTEL? :D

(#918) csigi válasza szasanyi (#917) üzenetére


csigi
addikt

Szia!
A bioszom a legújabb F15-ös.

A maximális ramszorzó nekünk a 10. Így csak a bclk emeléssel tudsz ramfrekvenciát emelni. Viszont a procit nem muszáj, hiszen igen szépen lehet játszani a szorzójával, akár vissza is veheted csúnyán.
A másik pedig, hogy hivatalosan nem támogatott az 1600-as ram, csak 1333 -ig. Az pedig bclk tuning nélkül is megy ugye.

nofene

(#919) tkesy válasza szasanyi (#917) üzenetére


tkesy
őstag

A memória "túlhajtása", azaz 10-nél nagyobb szorzó az i7 kiváltsága, illetve az i5-655K-é.
Szóval, míg nem ilyen procikat használsz, addig marad a BCLK tuning, az 1333-nál magasabb órajelű memória kihajtásához.

>>>> The Truth Is Out There - I Want To Believe <<<<

(#920) tkesy válasza Főcske (#916) üzenetére


tkesy
őstag

Nem, ez még nem 32nm-es.

Akkor most mit kellene letesztelnem? Alap BCLK mellett a 6x memóriaszorzót?

>>>> The Truth Is Out There - I Want To Believe <<<<

(#921) szasanyi válasza csigi (#918) üzenetére


szasanyi
félisten

Gyanítottam, de biztos ami biztos... így viszont tuti nem az a gond, vagy legalábbis BIOS frissítéssel nem tudod megoldani.
Egyébként csak azt szerettem volna, ha CPU alapórajelekkel 1600Mhz-en menne a RAM, de tuning nem lesz mert az felborítja az energiagazdálkodást. Mondjuk kipróbáltam az i5-750@3.2Ghz beállítást, ahol a RAMok 1600-on mennek, és hibátlan az tény. Csak nekem inkább kell a hosszú távon meglévő energiagazdálkodás és a kevesebb fogyasztás, mint az a többlet számítási teljesítmény ami nincs kihasználva.

tkesy: olyan pedig nem lesz benne. Szomorú vagyok, mert az AMD rugalmasabb e téren (is), ott nincs ilyen gond, és az X2@X4 magfeloldás is megy egy mozdulattal (sőt, egyből beállítja a legmagasabb, stabil órajelet is). Azt kell mondanom, hogy annál kellemes meglepetés ért, így ha hamarabb próbálom ki, nem veszek magamnak sem P55 lapot + i5-750 procit drágán, hanem (ahogy most a fiamnak) egyből AMD-t, féláron közel uo. teljesítménnyel. :(((

(#922) tkesy válasza szasanyi (#921) üzenetére


tkesy
őstag

Csak fesz emeléssel viszi a 160-as BCLK-t a i5-750? (mármint visszavett szorzó mellett)

>>>> The Truth Is Out There - I Want To Believe <<<<

(#923) szasanyi válasza tkesy (#922) üzenetére


szasanyi
félisten

Nem tudom, azt nem próbáltam. BCLK 160 esetén viszont csak a PCIE sebességet rögzítettem, a RAMok 1600-on 1.5V mellett, a CPU és egyéb feszekhez hozzá sem nyúltan. Ezen kívül AUTO beállítás helyettl (mert úgy nem működne) bekapcsoltam a CPU feature-ket (TurboBoost, és energiagazdálkodás).

(#924) csigi válasza szasanyi (#923) üzenetére


csigi
addikt

Ácsi, nem értem. BCLK160-nál visszavetted a prociszorzót, hogy az alapon menjen, és hogy menjen az energiagazdálkodás?
Miért procituningnál nincs energiagazdálkodás? :U

nofene

(#925) szasanyi válasza csigi (#924) üzenetére


szasanyi
félisten

Nem, éppen azt mondom, hogy a szorzót nem vettem vissza, ezért megy BCLK160@3.2Ghz a proci. VISZONT ha te nem állítod Enabled-re a CPU említett beállításait, akkor AUTO módban hagyva nem működik!

(#926) csigi válasza szasanyi (#925) üzenetére


csigi
addikt

Ja értem. Hát akkor ne hagyd auto-n... ;)

Más, mindnekihez:
Tuningról kérdeznék... olyan 180 max 190-es bclk-ig mennék tuningban. Első körben csak a bclk-t emelném, többit visszaveszem, hogy megtudjam mit megy a lapom (UD4). Kérdésem hogy ekkora frekihez milyen feszültséget és mennyi pluszt kell majd adnom a lapnak? Egyáltalán kell-e valaminek?

nofene

(#927) adamkaa777


adamkaa777
senior tag

Sziasztok
Gigabyte p55 ud3l alaplaban hol lehet kikapcsolni az energia takarékos modot ? (mármint a biosban ) Illetve a turbo boostot hol lehet bekapcsolni ?
(f6 hozza elö a biost ?)

El. Psy. Congroo.

(#928) tkesy válasza adamkaa777 (#927) üzenetére


tkesy
őstag

Bios-ba belépés DEL gombbal történik boot-oláskor.

>MB Intelligent Tweaker (M.I.T.)
>> Advanced Frequency Setting
>>>> Advanced CPU Core Settings:
----------- Turbo Boost Tech: E
----------- C1E : D
----------- C3/C6/C7 : D
----------- EIST : D

>>>> The Truth Is Out There - I Want To Believe <<<<

(#929) tkesy válasza adamkaa777 (#927) üzenetére


tkesy
őstag

2x ment el...

[ Szerkesztve ]

>>>> The Truth Is Out There - I Want To Believe <<<<

(#930) tkesy válasza szasanyi (#923) üzenetére


tkesy
őstag

Szerintem egy próbát megér: kb 17x szorzóval (turbo boost kikapcs) és minden energiagazdálkodási opció bekapcsolva, feszültségek is alapon hagyva...

>>>> The Truth Is Out There - I Want To Believe <<<<

(#931) csigi válasza csigi (#926) üzenetére


csigi
addikt

Nem konkrétan gondoltam természetesen, csak úgy általában... bclk 200 alatt kell-e valaminek adni plusz feszültséget? :R

nofene

(#932) XaraX válasza csigi (#931) üzenetére


XaraX
addikt

Az enyém nem giga, hanem asus, de hátha segít...
Terhelés nélkül:[link]
És terhelve:[link]

(#933) csigi válasza XaraX (#932) üzenetére


csigi
addikt

No, éppen valami ilyesféle tuningra gondoltam. 3,6GHz emberi feszültségekkel... :C

- Ami Neked IMC, az nekem a QPI/Vtt (1,15V)?
- Oldalsávon déli hídnak írod, az nekem a PCH Core?

Köszönöm! :R

nofene

(#934) XaraX válasza csigi (#933) üzenetére


XaraX
addikt

Igen, azt hiszem, a Gigabyte lapoknál így hívják.
Ezek a feszek "biztonsági" feszek, mindenre toltam még egyet, amikor stabil lett tesztek alatt.
Linx-el tesztelem, mert ha a prime megy is egy órát akár, a Linx el tud hasalni 10 perc után is.
20 kör Linx, utána beton stabil tapasztalatom szerint.

(#935) csigi válasza XaraX (#934) üzenetére


csigi
addikt

Köszönöm az infókat, kiindulásnak jó lesz. :R
Első körben (ahogy kell) keresek egy stabil bclk-t. Ez a tízszeres ramszorzó miatt olyan 180-190 felé lenne.
Utána proci 3,6 felé, majd ram 1800 körül. Prociról vannak adataim a korábbi tulajtól.
Nomeg a ramokról is. ;)

nofene

(#936) csigi


csigi
addikt

Novégre volt fél napom: P55A-UD4@180MHz i5_750@3,6GHz 2X2GB_1800MHz@cl8
Amolyan alapfeszes hirtelen tuning, ibt, prime95 megy vele. Később még finomodhat, ha bedőlne valami.
IBT alatt maximum 63 fokos volt az egyik mag.

Az egész kiindulási alapja a "NORMAL" cpu feszültség volt. Csak ekkor hajlandó ugyanis működés közben visszavenni magából. Ez a feszültség viszont nem állandó, a kézzel beállított max. cpu szorzóval növekszik.
Ebből adódott nekem, hogy a 20-as szorzóval 1,26 Voltot kap a procim. És ekkor 3,7GHz-et bír. Ebből vettem vissza kicsit 3,6-ra, hogy menjen stabilan.
BCLK 180-al nem sok gond volt. A QPI -nek adtam 1,2 Voltot csak úgy miheztartás végett. Ezt lehet nem is kellene, menne normálon is, majd később megnézem.
Ramjaim (1866MHz) sajna kicsit a gyári érték alá csúsztak, csak a cl8 a tuning neki.

nofene

(#937) szasanyi válasza csigi (#936) üzenetére


szasanyi
félisten

Ez így elsőre nem rossz. De mit akarsz vele? Próba, benchmarkok és kész, vagy van alkalmazás amihez valóban kell, és oly módon megtérül a fogyasztástöbblet?

(#938) csigi válasza szasanyi (#937) üzenetére


csigi
addikt

Hát éppen a fogyasztástöbblet miatt nem nyúztam nagyon. A feszültségek, a szorzó mind szépen visszavesz magából, ha nincs szükség a teljesítményre. CPU 1620MHz 0,85 Volt, GPU 157MHz... Ez csak amolyan alapfeszes tuning, én így szeretem.
Perpill 95-98 Wattot kajál a gépem így PH!-ra írogatva, tuning előtt is ugyanennyi volt.

nofene

(#939) szasanyi válasza csigi (#938) üzenetére


szasanyi
félisten

Ezt a fogyasztást mérőműszerrel mérted?

(#940) csigi válasza szasanyi (#939) üzenetére


csigi
addikt

Ezzel mérem.
Valaki összehasonlította egy műszerrel, állítólag hihető adatokat produkál... De ha mégis tévedne valamilyen irányban, a különbségeket akkor is jól mutatja.

nofene

(#941) Sdi válasza csigi (#940) üzenetére


Sdi
addikt

jó az ne félj, csak magasabb fesznél van eltérés,de az sem nagyobb 10%-nál

"Ha az alkohol akadályoz a munkában, hagyd abba a munkát!" /Manuel Scorza/ ..." Nem táncolunk úgy, ahogy Brüsszel fütyül ". Inkább úgy táncolunk, ahogy Moszkva fütyül.

(#942) szasanyi válasza csigi (#940) üzenetére


szasanyi
félisten

Piszok jól néz ki, és sok adatot mutat. Akkor jó, különösen ha idle uo. a fogyasztás, mert én a BCLK160 próba után csak visszaállítottam alapra - 80%-ban olyan a felhasználás jellege, ahova egy 900-as Celeron is elég lenne -, hogy minek zabáljon feleslegesen. Gondolom nálad is a terheletlen fogyasztás a mérvadó fogyasztásszempontjából...

(#943) Madn!ght


Madn!ght
addikt

Sziasztok!

Gigabyte p55-UD3 alaplapom van, és most gondolkodom memória bővítésen.
Jelenleg 2x2 GB Apacer Giant II. 1800as memópárt használok 1600MHz-en szinkronban a proci FSB-jével.

4x2GB 1600 MHz-es kingston kitre szeretnék váltani, konkrétan erre a típusra: KHX1600C9D3B1K2/4GX.

Kérdésem az lenne, hogy tapasztalt-e valaki inkompatibilitást, vagy olyan jellegű problémát, hogy nem ment volna a gyári specifikáció szerinti 1600 MHz-en?

Válaszotokat előre is köszönöm!

üdv: mad

₪ Herbalife Nutrition ₪ (rendelésben tudok segíteni) - FB: fit2gether

(#944) N_A_S válasza Madn!ght (#943) üzenetére


N_A_S
veterán

Szia!

Nekem ilyen van 4x2GB tökéletesen üzemelnek. XMP Profile-lal használom őket 1600-on. Beszerzésben is tudok segíteni januártól.

Üdv

Szerk:

9 940 Ft + ÁFA / 4GB

[ Szerkesztve ]

https://tinyurl.com/phnas

(#945) Madn!ght válasza N_A_S (#944) üzenetére


Madn!ght
addikt

Köszi szépen az infot, illetve az ajánlatot is. :R

Ha minden igaz, holnap elviszik a jelenlegi RAMjaimat, és még a héten megveszem az utódokat. (12k/kit áron)

₪ Herbalife Nutrition ₪ (rendelésben tudok segíteni) - FB: fit2gether

(#946) N_A_S válasza Madn!ght (#945) üzenetére


N_A_S
veterán

Az teljesen jó ár :)

Ettől olcsóbban én nem láttam még sehol. Nagyon fasza kis ramok amúgy. Itt van róluk egy teszt is: [link]

Nekem még nem sikerült kihozni belőlük 2000-et, de majd ma lehet nekik esek.

https://tinyurl.com/phnas

(#947) N_A_S válasza Madn!ght (#945) üzenetére


N_A_S
veterán

Itt tartok:

1600MHz @ 8-9-8-28 CR2 @ 1,632V egyelőre, de majd próbálom finomítani


VALID

https://tinyurl.com/phnas

(#948) csigi válasza szasanyi (#942) üzenetére


csigi
addikt

Ahogy mondod, a gép terheletlenül tölti idejének java részét. Az a fogyasztás a lényeg. :K
Node azért nem érném be egy celeronnal, ha ritkán is, de kell a teljesítmény, legyen benne. ;)
Szerencsére manapság elég komolyan veszik ezt a gyártók. Évek óta egyre jobb géppel, egyre kissebb a fogyasztásom...

Sdi: Szia!
Nem értem ezt a feszültség dolgot, mire gondoltál? A kütyü a bejövő 230 Voltot látja csak, annak a feszültségemelkedéséről lenne szó? :U

nofene

(#949) N_A_S válasza Madn!ght (#943) üzenetére


N_A_S
veterán

1T-be hibázik a 4 modul, 2T-be tökéletes. Sebességbeli különbség nem mérhető 1T és 2T között (AIDA64)

2 modul AUTO beállítás: CR1
4 modul AUTO beállítás: CR2

[ Szerkesztve ]

https://tinyurl.com/phnas

(#950) Madn!ght válasza N_A_S (#949) üzenetére


Madn!ght
addikt

Kérdezni is akartam, hogy a 4 modul esetén is működik-e 1T-ben. Korábbi ddr1-es moduljaimnál is ez volt, hogy 2 modul nagyon jó időzítések mellett ment 1T-ben, viszon a 4 modul már csak 2T-ben volt hajlandó üzemelni. Mondjuk ott nekem elég nagy különbség jött ki a memória írás-olvasásban a 2 beállítás között.

₪ Herbalife Nutrition ₪ (rendelésben tudok segíteni) - FB: fit2gether

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.