Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Gentoo Linux (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#51) Sipi válasza escie (#49) üzenetére


Sipi
addikt

Jól logikázol. :)

KDE és Gnome alatt nem kell az ivman. Az ivman automatikus csatoló, ugyanúgy, mint a gnome-volume-manager vagy a kde media kioslave. Ugyanazt a funkciót látják el, ezért ha egyszerre használod, problémák lépnek fel. Konkrétan tuti, hogy gond lesz a lecsatolással. Pl. egy USB stick bedugása esetén csatolni fogja az ivman és a KDE is. Ez nem gond, de KDE alól többé nem tudod umountolni, mert fogja az ivman. Így kézzel, konzolból is le kell csatolni, meg KDE alól is. Ha egyáltalán menni fog.

Azt azonban meg lehet csinálni, mint én is, hogy az ivmant használom a volume-mal rendelkező eszközk (usb stick, plusz vinyó, ipod...() csatolására. A KDE alatt pedig be van kapcsolva a media manager, de csak a digikamerára, mert az enyém nem USB Mass Storage-es, tehát elvileg az ivman semmit sem csatol fel, hiába csatlakoztatom. A KDE azonban a PTP protokollon keresztül kezeli, így a KDE alatt tudom csatolni. Mivel az ivman nem csatolja, nem vesznek össze. A KDE alatt pedig úgy állítottam be, hogy semmi mást ne próbáljon csatolni. Igaz, így nem jelennek meg szép ikonok a desktopon.

Annyi hákli lehet vele, hogy esetleg nem ismeri fel, ha az eszköz állapota megváltozik (pl. bedugod). Ilyenek egyes cdromok is. Valahol az ex topikban van egy hsz-em, abban egy kódrészlet, mit kell beírni, hogy a hal észlelje az ilyen eszközöket is.
Ezt a dbus-monitor --system paranccsal tudod megnézni. Elindítod, és csatlakoztatsz. Ha semmit sem ír ki, gáz van, mert már a kernelből ki sem jön az üzenet, amit utána a hal kezelne. Ha kiír valamit, akkor a hal a ludas.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#52) mr.geeZ válasza Yom (#50) üzenetére


mr.geeZ
aktív tag

Akkor már én is várom, kiváncsi vagyok, mikor jön ki. Szerintem egy nagyon jól használható, kézreálló kis WM, nekem nagyon bejön. Persze sajnos így is le kell töltenem bizonyos programokhoz a fél KDE-t, és Gnome-ot, és használtam is KDE-t, de az xfce4 valahogy otthonosabb nekem.

Bass is a strong instrument, you can't allow yourself to play it weakly, with no authority.

(#53) V.ki


V.ki
aktív tag

9mm-est elrakni
A Gentoo Linux magyar változatát honnan lehet letölteni?
Van egyáltalán HUN kiadás?Ingyenes egyáltalán ez a disztró?
Nem találtam ezzel kapcsolatban semmit.
Ja,és mik a rendszerigények?:F

[Szerkesztve]

(#54) mr.geeZ válasza V.ki (#53) üzenetére


mr.geeZ
aktív tag

Először is, ha nem nagyon szeretnél közelebbről megismerkedni a Linux működésével, nem akarsz esetenként órákat tölteni kizárólag szöveges konzol mellett azért, hogy a végén egy nagyon gyors, és a gépedre optimalizált rendszert kapj, akkor a legjobb, ha rögtön ellátogatsz a Suse, vagy a Fedora egyik letöltőhelyéhez.
Ha ezek után belevágnál, olvasgass errefele: [link], [link], vagy itt [link] de sajnos minimális nyelvtudás mindenképp szükséges lesz a telepítéshez, sok idegességet lehet vele megelőzni (nem beszélve arról, hogy a parancsok angolul vannak, a magyar doksi pedig egyes esetekben elavult). A telepítés tehát nem egyszerű, de megéri a fáradságot.
A dist. tehát ingyenes, az alaprendszer angol, viszont a felhasználói felületnek lehet magyar verziót telepíteni, igaz, utána kell járni a dolognak.

[Szerkesztve]

Bass is a strong instrument, you can't allow yourself to play it weakly, with no authority.

(#55) Sipi válasza V.ki (#53) üzenetére


Sipi
addikt

Nos, Linuxok esetében nem nagyon van olyan, hogy magyar változat...
Létezik az UHU Linux, amiben a fejlesztők külön erőfeszítéssel igyekeztek magyarítani mindent. amit lehet, de ez nem általános.
Gentoo esetében a LANG változónak hu_HU értéket adva, azok a programok, melyeknek van magyar felülete, magyar nyelven szólalnak meg. A KDE alatt a magyar nyelvi csomagot telepítve, magyar lesz a KDE. De a rendszeerben így is maradnak angol elemek. Ha más nem, a boot folyamat mindenképpen.

Ez ingyenes, hiszen forráskódból telepít. Ha pedig valaminek a forrását kiadják, az nehezen lehet pénzes. :)

A rendszerigány: processzor, memória, winchester, videokártya és monitor. :)
Itt az adott architektúrára optimalizálás, fordítás a lényeg, tehát ügyes beállításokkal mindenen a lehető legjobban fut.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#56) escie válasza Sipi (#51) üzenetére


escie
őstag

valami csak nem stimmel... :(
rc-update add dbus default
rc-update add hald default
ivmant nem indítok, de így nem is montolódik, nem is jelenik meg az asztalon az eszköz ikonja.

van olyan parancsom, hogy kioslave, de ez azt mondja, hogy
Usage: kioslave <slave-lib> <protocol> <klauncher-socket> <app-socket>

This program is part of KDE.

ez nekem nagyon magas, gondolom van valami frontend ehhez. a kde szolgáltatások közt van olyan, hogy KDED médiakezelő, fut is, de az van, amit írtam, semmi automount, meg eyecandy az asztalra...

emerge -p kdebase-kioslaves meg ezt adja:
[blocks B ] =kde-base/kdebase-3.4* (is blocking kde-base/kdialog-3.4.1)
[blocks B ] =kde-base/kdebase-3.4* (is blocking kde-base/kdebase-kioslaves-3.4.1-r1)
[ebuild N ] dev-util/xdelta-1.1.3
[ebuild N ] kde-base/kdialog-3.4.1
[ebuild N ] kde-base/kdebase-kioslaves-3.4.1-r1


nem valami useflag és egy kde újrafordítás(keresztet vet) kellene?


I'm back, baby!

(#57) escie válasza escie (#56) üzenetére


escie
őstag

az fstabbel mi a helyzet? mert most ki van töltve, de mielőtt hozzáfogtam ehhez az automunt dologhoz, kitöröltem a statikus bejegyzéseket leszámítva(hda partíciók, procfs, stbstbstb).

most, az fstab-sync által kitöltött van. ennek nem dinamikusan kellene változnia, attól függően, hogy mi van ''bedugva'' a gépbe? vagy én értek félre valamit?

úgy döntöttem, marad az ivman, ezzel kikerül az ikon, mountolódik, leválasztani is tudom a cuccokat, de a pendrive csak nem jó. hiába mountolja, nem tudom olvasni.
asszondja, nem sikerült belépni a /media/usbdisk könyvtárba...
viszont ha kézzel mountolom, illetve rákattintok a kde-ből, akkor szépen felmountolja, olvashatom, meg minden, na erre varjon valaki gombot... :U az ivman mi alapján mountol(rosszul)? mert a kde(kattintáskor) az fstab alapján...

ha kézzel mountolom: mount /dev/sdc1 /vala/hova, akkor minden fasza. az ivman vajh miért mountolja rosszul?
kapcsolódó fstab sor:
/dev/sdc1 /media/usbdisk vfat users,exec,noauto,utf8,noatime,sync,managed 0 0

jelen esetben a kde annyit csinál, hogy ha van valami mountolva, azt kiteszi a desktopra, ez nekem asszem elég lesz, sőt, így más wm sem marad automount nélkül.
ezt az pendrive problémát kéne még megoldani... :(

[Szerkesztve]

I'm back, baby!

(#58) tierbatyo válasza escie (#57) üzenetére


tierbatyo
senior tag

Szerintem /etc/group-ban kellene nezelodni jogosultsag ugyben az usb-nel.

Take a look to the sky just before you die

(#59) escie válasza tierbatyo (#58) üzenetére


escie
őstag

ehh, nemtom... nemhinném...
feltettem a lehető-legújabb cuccokat, ezek már valamivel átgondoltabbnak néznek ki, itt már létrejön egy ivman nevű júzer, és plugdev csopor, így ennek a nevében történik minden.

most arra jutottam, hogy cd-t fel tudok mountolni, de nem jelenik meg az asztalon, pedig létrejön a /media alatt a mountpoint...
sikerült elérjem azt, hoyg teljesen belekavarodjak ebbe az egészbe. asszem majd újraforgatom a kde-t, immár hal, és dbus flagekkel a make.conf-ban, hátha az elég idő lesz ahhoz, hogy letegyek az automata mountolásról... :U:D
nekem ez még egy kicsit magas...

I'm back, baby!

(#60) tierbatyo válasza escie (#59) üzenetére


tierbatyo
senior tag

Én is küzdöttem, amikor gnome-ra váltottam és gnome-volume-managert kezdtem használni. ivman-nal érdekes módon nem volt semmi bajom. Egyébként nekem /etc/group-ban van usb . Sajnos nincs kéznél usb, hogy próbálgassam...

Take a look to the sky just before you die

(#61) escie válasza tierbatyo (#60) üzenetére


escie
őstag

elekezdtem debugolgatni az ivmant. végülis jól működik, a cdromom frankón mountolja.
amikor a pendriveom bedugom, megpróbálja mountolni a pmount segítségével, de pmount valamin felháborodik. csak azt tudnám, min?!
...
manager.c:683 (ivm_media_changed) Attempting to mount /dev/sda1
manager.c:493 (ivm_run_command) Running: /usr/bin/pmount -u 0002 -t /dev/sda1

és innentől a pmount help kimente, olyan, mintha rossz paraméterrel, vagy paraméter nélkül hívná meg a pmount-ot.

létezik, hogy rossz szintatktikával hívná meg a pmount-ot?! a pmount /dev/sda1 működik, root-ként, persze így nem ivman/plugdev user/gruop-ként lesz mountolva...

nah, holnap folyt köv, azért sem adom fel... :)

I'm back, baby!

(#62) Sipi válasza escie (#56) üzenetére


Sipi
addikt

Semmit sem kell indítanod, totál automatikus.
Ez a kioslave a kdebase csomag része. Ha a nagy egybeKDE-t tetted fel, persze, hogy nem tudod egyesével emergélni a részeit - nem is kell. De a kdebase-t a hal flaggel kell felrakni - nézd meg, azzal van-e! Ja, és mivel a hal jelenlegi verziója totál más, mint a régi (nem kompatibilis), ha a régivel emergelted a KDE-t, újra kell húznod a kdebase-t.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#63) Sipi válasza escie (#57) üzenetére


Sipi
addikt

Nem kell bele semmi, csak a rendszer alappartíciói. A többit a hal automatikusan elvégzi.
Kézzel hogy mountolod, ha nincs is az fstabban sora?

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#64) Yom válasza mr.geeZ (#52) üzenetére


Yom
aktív tag

Hat en is jobban szeretem az xfce-t, mint a tobbi wm-t:)
en csak a kdelibs-t emergeltem a k3b miatt, minden masra meg van egyeb program (ami jo), es nem kell neki se gnome, se kde.
itt vannak a legujabb infok a 4.4-rol:
[link]
[link]
[link]
[link]

mod: majd rakok fel kepet a desktopomrol, csak meg nem keszult el teljesen.

[Szerkesztve]

I came. I saw. I lagged out.

(#65) Sytex


Sytex
tag

USB-s nyomtatót hogy kell telepíteni? Az usb-re csatlakozott eszközök között látja hogy HP Deskjet 825c, de mikor nyomtatni akarok, akkor a listában egy fia nyomtató sincs.

- Kártyával lehet fizetni? - Persze. - Egy ászból és királyból tud visszaadni?

(#66) Sipi válasza Sytex (#65) üzenetére


Sipi
addikt

emerge cups, elindítod
utána a localhost:631-en böngészel, ez a cups kezelőfelülete, és hozzáadod az USB-s nyomtatót

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#67) --=Gefi=-- válasza Sipi (#63) üzenetére


--=Gefi=--
tag

Mindent lehet kézzel mountolni a mount paranccsal. Fstabban csak azok vannak, amiket a bootolás során csatolni kell a filerendszerhez.

''Your life, your choice...''

(#68) escie válasza Sipi (#63) üzenetére


escie
őstag

nemtom, jó kérdés. azt sem tudom már mi merre hány kiló. totál belekavarodtam már... :U
(szerk.: rájöttem. az aszatlon unmountolom a pendrive-ot, de az fstabban még benne marad, mivel az eszköz jelen van. most mountolom mount /media/usbdisk, és voila, olvashatom írhatom...)
downgradeltem, most a stabil dbus hal ivman megy.

szépen mountolja a cdromot, és a pendriveom is. a pendrive-ot ugyanúgy, ahogy eddig, nem tudok vele semmit kezdeni júzerként, kivéve az umountot.
így néz ki a /media:
dr-xr-xr-x 3 root root 2048 May 30 11:14 cdrecorder
drwxrwx--- 12 root users 16384 Jan 1 1970 usbdisk

a cdrecorder kvt-ba be tudok lépni, az usbdiskbe nem. fel kell frissítenem az ismereteimet, mert nem értem, miért nem tudok belépni a /media/usbdisk-be, holott a users csoport tagja vagyok.


amúgy amikor feltettem a kde-t, akkor nem települt dbus hal ivman, most tettem fel tegnap először. de nem is kde szinten van a gond, mert végüls az végzi a dolgát, kiteszi az ikont, ha valami mountolódik... eleve rosszul montol az ivman... asszem...

az vajon természetes, hogy ha umountolom/kihúzom, és újra bedugom a pendrive-ot, akkor új nevet kap: sda sdb sdc és így tovább, tehát mindig a következőt...

[Szerkesztve]

I'm back, baby!

(#69) tierbatyo válasza escie (#68) üzenetére


tierbatyo
senior tag

Nem természetes, hogy új eszközre csatolja. Szerintem éppen azért, mert nem umountolódott jól és ezért azt hiszi, hogy még mountolva van a pendrive és új eszközre teszi legközelebb.

Take a look to the sky just before you die

(#70) escie válasza tierbatyo (#69) üzenetére


escie
őstag

pedig ha kiadom a mount parancsot, nincs a mountolt eszközök közt, miután biztonságosan leválasztottam, majd kihúztam.
(ez egyébéként akkora röhely; ez a hülye ''biztonságos leválasztás'' a windowsból jön, ahol ezt külön hangúlyozni kell. részemről jókat röhögök ezen... :DDD )


[Szerkesztve]

I'm back, baby!

(#71) tierbatyo válasza escie (#70) üzenetére


tierbatyo
senior tag

Amikor ivman-t használtam, akkor nekem a biztonságos leválasztás az volt, hogy egyszerúen lehúztam és nem is volt semmi baja ezzel. :DDD

Take a look to the sky just before you die

(#72) escie


escie
őstag

kde-t leszedtem, legalábbis azt hiszem, hogy sikerült teljesen, aztán újra emergeltem, immár dbus, és hal flagekkel.
sikerült visszább lépni, mert mostmár nem is tudja elidítani a kded szolgáltatást. ez menedzseli a media:// dolgokat. illetve menedzselné. az mondja: ''a kde médiakezelője nem fut''. de el sem tudom indítani. egyáltalán hová logol ez, mert a hibaüzin kívül semmi infot nem ad...
kifogytam az ötletekből.
a legdurvább, hogy ugyanezek a verziók mint a kisangyal, úgy mennek a másik gépen, emergeltem az ivman-t, elidítottam, és működött.
ezen a gépen(x86) tegnap óta buzerálom, és annyi volt a csúcs, hogy bemountolt egy cd-t [júzer kínjában röhög]

ivman mountol szorgosan, ha elindítom, de mostmár a pendrive-ot egyáltalán nem.

valami ötlet? :(

[Szerkesztve]

I'm back, baby!

(#73) Sipi


Sipi
addikt

Elnézést, holnap talán lesz bennem annyi pozitív energia, hogy írni és segíteni tudjak... Követem a problémát, csak...

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#74) escie válasza Sipi (#73) üzenetére


escie
őstag

oké, kivárom, előre is köszi.
talán valami baj van? :U

I'm back, baby!

(#75) hroleez


hroleez
tag

Sziasztok,

Eredetileg egy külön topicnak indult, de itt kötök ki a kérdésemmel...
Fáj nagyon a lelkem, hogy kedves linuxos gépemre kell XP-t feltenni, de muszály... Vagyunk többen a családban.. És a gyereknek nem lehet nemet mondani számítástechnikában :)
Szóval a gondom:
(10 éve linuxozom, ezért XP-s tudásom zéróhoz tart....sorry.)

Fel szeretnék telepíteni XP-t a gépemre, amin linux (gentoo) van. Csináltam egy FAT32-es meghajtót, formáztam (linux alatt), majd bootoltam CD-ről XP-t. Elindul a telepítés, de amikor megjelenik a formázás kép, egyszerűen pár mp után lekapcsolja a gépet frown.gif Alaplap Abit NF7-S, 512M, 80G winyó, 2GHz AthlonXP.
Mitől lehet ez? Linux alatt hasít a masina. Semmi hw gond már egy éve.

Üdv és köszi,
Roland

(#76) Sipi válasza hroleez (#75) üzenetére


Sipi
addikt

Ne Linuxból formázd! A legjobb az lenne, ha partíciót sem készítenél, hagyd az XP telepítőjére. (Érdekes módon ugyanis az XP DOS-ablakos telepítője nem tud akkora FAT-es partíciót kezelni, mint a normál Windows.)

Az is jó lehet, ha XP telepítés közben magából a telepítőből törlöd a partíciót, és létrehozol újat, formázod.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#77) hroleez válasza Sipi (#76) üzenetére


hroleez
tag

Hát sajna odáig el sem jutok... :( Amint ki szeretnék választani pl. egy partíciót, akár mire, pá
r mp. és leáll a gép.
A winyókon meg van már adat, nem engedhetem, hogy az XP átszabja nekem..

(#78) tierbatyo válasza hroleez (#77) üzenetére


tierbatyo
senior tag

XP szereti, ha övé a lemezen a legelső partíció. Lehet ez a baja.

Take a look to the sky just before you die

(#79) Sipi válasza hroleez (#77) üzenetére


Sipi
addikt

Linux alól TÖRÖLD azokat a partíciókat, amelyeket Windows-nak akarsz kiosztani. Mondom: már magát a partíciót sem biztos, hogy értelmezni tudja, teljesen üres helynek kell ott lennie.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#80) hroleez válasza Sipi (#79) üzenetére


hroleez
tag

Oké, oké. Már a vinyón nincs semmiféle partíció. Sem master boot record. Így is az van, hogy elindul a text-es telepítés, amikor kellene kiválasztani, ill. létrehozni partíciót -> gép power off. Hurrá ATX, hurrá más :)
Szóval nem megy.

(#81) hroleez válasza tierbatyo (#78) üzenetére


hroleez
tag

Komolyan nagyon flamelni lenne kedvem. Mi az hogy kikapcsolja a gépet? Nem bír értelmes választ adni mi a baj... Áhhh, mind1.

(#82) escie


escie
őstag

nos, feltettem a kde 3.5.0_beta2-t, hátha javul a lustasági mutatója a rendszeremnek. legfrissebb ivman, hal, dbus, ablak felugrik, ha beteszem a cd-t, meg ilyenek. tiszta windows...

és néhány log átnyálazása, és a pendriveom ki-bedugdosásával diagnosztizáltam a betegséget, hogy miért nem mountolja fel az inkriminált eszközt.
amint régebben említettem, úgy tűnik, az ivman rosszul hívja meg a pmountot, mégpedig:
[code]/usr/bin/pmount -u 0002 -t /dev/sda1[/code]
ha megnézzük a pmount helpjét, kiderül, hogy a -t után egy filerendszer kéne, ez meg itt üresen van hagyva, így nem csoda, hogy nem mountol. ha nem tenne ''-t'' -t, akkor jó lenne, mert úgy fel tudja már csatolni, de vfat fs-sel is...
(''kézzel'' kipróbáltam a fentebbi parancsot, innen tudom, hogy amúgy szépen működik -t nélkül, vagy vfat-tal, bemountolja a /media alá.)

vajon hogy tudnám ezt megjavítani?

I'm back, baby!

(#83) Batman válasza mr.geeZ (#27) üzenetére


Batman
őstag

Megcsináltam ami a linken volt, de még mindig nem megy azt írja nincs oprendszer.:(
Egyszerüen már nincs ötletem.

Leírom mi történt hátha valkinek van még ötlete.

Gentoo alatt particionáltam egymás után többször is.
Feltettem egy másik linuxot próba képpen egy létrehozott particióra.
Ez csinált egy uj grub-ot.
Már itt sem indult el a win, de gondoltam valami roszul van beállítva.
Bootoltam linux live cd-ről chroot-tal áttértem gentoo-ra majd megcsináltam a grubot.
grub
root (hd0,4)
serup (hd0)
quit


Majd reboot a gentoo elindul frankón de a win itt sem akart.

Kipróbáltam már ami az eszembe jutott.Kitisztítottam az MBR-t de semmi. Kipróbáltam a fixmbr-t de az sem vált be.
A win particioja sértetlen és nem változott a száma sem.

Az fdisk -l parancs idevágó része:
# fdisk -l

Disk /dev/hda: 41.1 GB, 41110142976 bytes
16 heads, 63 sectors/track, 79656 cylinders
Units = cylinders of 1008 * 512 = 516096 bytes

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/hda1 * 1 21405 10787616 7 HPFS/NTFS (winxp)
/dev/hda2 21405 79640 29350755 f W95 Ext'd (LBA)
/dev/hda5 * 21405 21468 32098+ 83 Linux (boot)
/dev/hda6 21468 36991 7823623+ 83 Linux (itt van a gentoo)
/dev/hda7 36992 42809 2931831 83 Linux (home)
/dev/hda8 78652 79640 497983+ 82 Linux swap / Solaris

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#84) dr_strange válasza Batman (#83) üzenetére


dr_strange
senior tag

Biztos megtetted már, de bemásolnád még egyszer a grub.conf fájlod tartalmát?

Köszi

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#85) Sipi válasza escie (#72) üzenetére


Sipi
addikt

Baj van, de csak magamon belül.

No, ezerszer átfutva sem értelek, de szerintem Te sem engem. :)
Elölről.
A kernel a hotplug-eseményekre kernelüzenetekkel reagál. A user programok számára ezt a dbus közvetíti. Első dolog: dbus-monitor --system, ha a csatlakoztatás/kihúzás eseménye nem jelenik meg itt, akkor semmi sem fog működni. De ez ritka eset.
A dbus átadta az eseményeket user space-be. Ezt erre szakosodott programok figyelhetik - jelenleg a halról tudok, ami ezt teszi. Dolga: a csatlakoztatható dolgokra vonatkozó események figyelése, s ha ilyet talál, a saját szabályai alapján létrehozni pl. fstab-bejegyzéseket, eszközöket, jogokat generálni. Nem csatol semmit, ezt valamilyen automounternek kell megtennie - használhatja a hal által létrehozott adatkat, de saját feje után is mehet.
Tehát a hal elkapta a dbus-t, reagált. Most jön a csatolás.

NEM KELL ragaszkodnod az ivmanhez. Ez csak egy az automounterek sorában. Ha KDE-t akarsz használni, akkor nem is szabad az ivman - fel sem kell tenned!
Jelenleg Nálad mintha lettek volna olyan gondok, hogy a KDE-t (kdebase) hal flag nélkül fordítottad, majd fordítottad régebbi hallal, s utána frissítetted a halt az újra. HAL nélkül, vagy a régiről újra átállva a KDE media kioslave-je nem tud mit kezdeni a hal eseményekkel.

Ha már fent van az új dbus és hal, újra kell fordítani a kdebase-t (vagy splitted ebuild esetén a kdebase-kioslaves-t) a hal flaggel. A KDE-nek semmi köze az ivman-hez, nem kell a működéséhez! A hal által létrehozott események, bejegyzések alapján a pmount programmal csatol.

Döntsd el, mit akarsz. ivman-t használni, akkor felejtsd el a KDE sajátját, ami ikonokat rak a dsktopra. Vagy KDE ikonozás, akkor unmergeld az ivmant, és a hal flaggel emerge kdebase.
Ha ez megvan, konzolban indítsd a dbus-monitor --system parancsot, és helyezz be eszközöket (USB stick, cédé, stb.). Ha semmi sem jelenik meg eseményként, dbus vagy kernel-hiba van. Ha megjelenik, az alap alrendszer működik. Léphetsz tovább a halra.
Ennek max. annyi gondja szokott lenni, hogy a beépített szabályhalmaza nem megfelelő a rendszerednek. De ha a dbus megy, a hal is szokott. Ha pl. az fstab-ban megjelennek a managed bejegyzések, tutira működik.
A /usr/sharehal/fdi-en vannak a hal működését leíró fdi file-ok. Asszem, változott a hely, régebben itt egy 95userpolicy könyvtárat kellett csinálni, abban tenni a módosított fdi file-okat. Most talán az itteni policy-ban kell a 95userpolicy, abba a saját. De ezzel még ne tököljünk, lássuk, hogy megy-e az alrendszer.
Ja, az nem lehet, hogy pmountból stabil és régi van fent? Mert a dbus, halból remélem, az instabil, legújabb. :)

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#86) tierbatyo válasza escie (#72) üzenetére


tierbatyo
senior tag

Próbálj egy revdep-depclean-t. Múltkor nekem a gnome-volume-manager dőlt ki, amikor új hal-t tettem fel. Lehet ivman-nek is ez a baja.

Take a look to the sky just before you die

(#87) Sipi válasza tierbatyo (#86) üzenetére


Sipi
addikt

Ez ''természetes'', mert mint írtam, volt egy generációváltás a hal-nál és dbus-nál. Teljesen megváltozott a belső működése, még a lib verziója is ugrott egy nagyot (so.0-ról so.1-re), ezért minden, erre épülő programot újra kell fordítani.
De még mindig kötöm az ebet a karóhoz, és értetlenkedek, hogy a KDE automountjához miért kell ivman?

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#88) tierbatyo válasza Sipi (#87) üzenetére


tierbatyo
senior tag

A felvetés jogos. :) Gnome-nál én sem ivman-t használok, hanem a gnome automoumterét.

Take a look to the sky just before you die

(#89) Batman


Batman
őstag

A mai napon megint tanultan egy nagyon fontos dolgot!
Többet soha az életben nem fogok Dos alatt cfdisk-el partícionálni!

Sikerült elbasznom a hdd particios tábláját és eltünt az összes particio és nem tudtam őket visszaállítani.:(
Szal király vagyok.
Le kellet formáznom újra az egész partíciot, így elveszett minden lassan egy éves volt a jelenlegi gentoom és minden elszállt.
Most áttértem winre és valszeg maradok is nála egy darabig , mivel jelenleg modemről netezek, és ezzel nem állok neki gentoo-t telepíteni 5k/s-es sebeséggel.

Az a legérdekesebb hogy még fel sem fogtam mi történt és mi minden ment kárba, szal még viszonylag nyugott vagyok, de jaj annak akki a közelembe lesz mikor tudatosul bennem mit is csináltam. ;]

További szép napot.

(Ha valainek tükrözve van a gentoo szerver akkor nem adná kölcsön a hdd-jét pár napra így arról feltudnám tenni a gentoot :B )

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#90) Sipi válasza Batman (#89) üzenetére


Sipi
addikt

Vazze! Figyu, ha a partíciós tábla elszáll, Linux alól még vissza lehet tenni mindent... Elég, ha tudod, hol kezdődött és hol végződött a partíció - mivel csak egyetlen byte-ot ír át, a filerendszer maga nem sérül!
De lehet, hogy már mindegy...
Ha van szabad vinyód, adj egyet, lehúzogatom rá a csomagokat.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#91) Batman válasza Sipi (#90) üzenetére


Batman
őstag

7 particio volt a hdd-n és mind elszállt, és nem tudtam melyik hol kezdőrdött és végződött! :(

Most nincs sok időm tanulnom kéne, lesz pár nehéz zh-m de szerintem az lesz, hogy elmegyek koliba ott jó gyors a net, és egy hdd-re lehuzom az egész gentoo szervet, ha jól tudom olyan 30gb-t körül van.Így fel tudom újra rakni net nélkül.

Azt hittem jól kifogsz röhögni!Én fordítva azt tettem volna. ;]

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#92) Sipi válasza Batman (#91) üzenetére


Sipi
addikt

Én nem Te vagyok...
Arról nem tehetsz, hogy egy szar program miatt elszállt minden, és nem sok esélyed van visszaállítani. Egy javaslat: a jövőben érdemes lehet leírni, hogy a Linux alatti partíciós programok, pl. cfdisk, mettől meddig látják a partíciókat. Ha elszáll, egyszerűen megadod ezeket az értékeket, amikor újra létrehozod. A Linux nem turkál a partícióba magába, sak bejegyzi. Ha érvényes filerendszer van ott, minden file-odat elérheted. Ez tuti, mert már próbáltam és működött. Főleg a kezdőérték a fontos, ha a végét szúrod el, max. eltűnik pár file.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#93) Batman válasza Sipi (#92) üzenetére


Batman
őstag

Megfogadom a tanácsodat.

Mindig ez a baszott win kavar be most is azt akartam ujraélszteni . :(

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#94) mr.geeZ válasza Batman (#91) üzenetére


mr.geeZ
aktív tag

Sajnálom, hogy végül így alakult, de tény, hogy nem szabad olyan opredszer alatt partícionálni, amelyik nincs a telepítendők közt. Jó átmeneti megoldásnak tartom a Partition Magic-et, és annak bootolható lemezeit, azzal szinte bármit lehet csinálni, winből linuxpartíciókat buherálni, vagy kislemezről Win partíciót aktiválni. Jól működik vele még a partíciók újraélesztése is, bár formázás után talán már mindegy.

Bass is a strong instrument, you can't allow yourself to play it weakly, with no authority.

(#95) Batman válasza mr.geeZ (#94) üzenetére


Batman
őstag

Igen ismerem őket és már használtam is, de tudod mindig az van mikor valamire szüksége van az embernek pont akkor nincs kéznél. :(

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#96) escie válasza Sipi (#85) üzenetére


escie
őstag

amúgy,
én értem, hogy működik ez, esetleg rosszul írom le a kis dolgaimat.

szóval, ez a koncepció, hogy ivman+kde. a konvencionális megoldások nem az én világom:) most a 3.5.0-ás kde van fent, aminek a médiakezelője annyit csinál, hogy megkapja az infót a hal-tól, feldob egy ablakot, hogy mit tegyen a médiával(megnyit ablakban, lejátssza, stb, a lá windows). na, ez nekem kevés, mert csak akkor mountolja, ha kiválasztok valami eseményt, egyébként nem mountolódik.
erre kell az ivman, ami fel is mountolja, ettől független a kde kis ablakocskája is működik,
amit az előbb leírtam.
így kde független is működik az automount, tehát X nélkül is...
(csöndben megjegyzem. ivman nélkül annyit sem mond a kde, hogy bikkmakk, így leglább az ivman kísérletet tesz a mountolására.)

a problémám tehát annyira szűkült, hogy az ivman rosszul hívja a pmountot, a pendrive esetén. _ennyi_ ,és még egy kis hiba van, de ez mellékes. ebben konfigurációban, ivman+kioslave, nem tudom eject-elni az asztalról a cd-t, hanem csak a cdrom gombjával, mivel nincs fstab bejegyzés. ennyi konfliktus van a kde rendszere és az ivman közt. leválasztás az megy, sz'al nem vészes, mert ugye az eject gomb mindent megold az ivman segítségével.
tehát a cd mountolás gyönyörűen megy, cd-t beteszem, felmountoja, és kérdezi, hogy mi legyen vele.

a pmount-ból ez az egy verzió van jelen pillanatban a portage-ban. néztem a bugzillát is, de nincs jelen ez a hiba. néztem a konfigfájlokat, meg kell tanulni ezt az xml dolgot. :U nem sokra jutottam velük...
amikor még a hal az fstab-sync-et használta, nagyjából működött minden(ahogy régebben írtam, szarul:U), de a pmount segítségével az fstab ki van kerülve.

a mai este azt fogom még megnézni, hogy más usb mass storage cuccokal is csinálja-e, vagy nekem van egy szar pendriveom. a másik az lesz, hogy átnyálazom a kapcsolódó, 27 oldalas gentoo fórumot, ami mellesleg a hivatalos fórumnak tűnik, mivel ott vannak a fejlesztők is.

feladatom tehát: pmount probléma megoldás, és esetleg az eject dolgot kell még meghekkelni, keresni kell egy más lehetőséget a lemez kiadására,fstab nélkül.
amúgy fstab van, de csak a ''stabil'' dolgok vannak benne.


remélem nem túl ködös ez így... :U

tierbatyo,
este megnézem azt is, majd jelentek, mi történt.

kösz mindkettőtöknek!



[Szerkesztve]

I'm back, baby!

(#97) Sipi válasza escie (#96) üzenetére


Sipi
addikt

Az fstab azért fura nekem, mert a hal tudtommal még mindig létrehozza az fstab-bejegyzéseket...
A lecsatolás azért macerás, mert a KDE is, az ivman is csatolja, így a KDE nem tudja lecsatolni, mert az ivman ''fogja''.

Pedig nem lenne rossz először konvencionálni. :)
Biztosan van valami beállítás az új KDE-ben, hogy az ablakban felugró lehetőségek közül legyen valamelyik a default. Esetleg a Control Centerben.

ivman nélkül fura, hogy nem megy a KDE... Elvileg semmi szüksége rá. A hal esemény hatására kell előjönnie az ablaknak, és a pmountot hívja meg.

A hal cuccait a /usr/share/hal/fdi/policy-ben nézd meg, a 10-storage-policy.fdi érdekesnek tűnik. Sőt, a preprobe könyvtár tartalma is.

A /etc/ivman-ban, a ConfBase-ben van user és csoport, ami alatt az ivman fut. Nézd meg, tudja-e ez futtatni a pmountot. Ugyanitt, ha leállítod az ivmant, fork no és debug yes, majd kézzel elindítod, akkor a konzolon kiírja, mit csinál. Itt elolvashatod az aktuális hibákat is.

Jelenleg, mivel nem működik valami a rendszerben, nem látom értelmét, miért ragaszkodsz az ivman+KDE pároshoz. Így ugyanis sokkal nehezebb megtalálni a hibát...

Sipi

[Szerkesztve]

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#98) escie válasza Sipi (#97) üzenetére


escie
őstag

esküszöm, tegnap még nem mountolta be a kde... :U
most meg jó, ivman nélkül. viszont a pendrive így sem működik, a cd az megy rendesen.
az ejectre azt írja: ''nem vagy root, és nincs benne az fstabban.''

tehát a jelenlegi felállás: a legfrissebb dbus+hal és akkor ivman kilőve.

a kde meg nem tudom, hova logol, hogy utánanézhessek a dolgonak. hogy lehetne vajon debudolni, mint az ivmant?

/usr/share/hal/fdi/policy
hal cuccokat megnézem, ezekről nem tudtam... lehet, hogy itt lesz az eb elhantolva...
de nem, nem nagyon találtam itt semmit. ez az xml nekem magas. :(

szerk.: ja igen, fstab...
ha jól vettem ki, az új hal már nem használja az fstab-ot, fstab-sync-et. ehelyett van a pmount...

[Szerkesztve]

I'm back, baby!

(#99) Sipi válasza escie (#98) üzenetére


Sipi
addikt

Igen, tényleg, pmount van, fstabot nem bizgerál többé.. Ez pedig alapban a nosync, noatime, nodev, noexec, noauto, nosuid, user, rw. Itt a gond... A user helyett users kellene, hogy bárki lecsatolhassa... A pmount-hal használatával ez elkerülhető lenne, mert az a hal szabályai szerint csatol, és az fdi file-okban megadható, milyen jogokkal csatolódjon. A /usr/share/hal/fdi/policy/osvendor elején vannak, milyen jogok legyenek, ide lehet beszúrni pluszban a users-t is.
Esetleg, ha a pmountot átnevezed pmount.bak-ra, és csinálsz egy pmount nevű szimlinket a pmount-hal-ra?

Akkor, mivel a KDE-t nem tudom jelenleg debugolni, maradjunk az ivmannál... Ne használd az x-et, indítsd az ivmant, ahogy említettem nemrég, akkor logol egy csomó mindent. Azzal megtudod, milyen parancsokat híc, milyen beállításokkal.

(Vagy valaki vágjon már hozzám egy rohadt USB sticket, hogy meg tudjam nézni. :) )

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#100) escie válasza Sipi (#99) üzenetére


escie
őstag

köszi, este megnézem, ha lesz erőm. egy kicsit el vagyok havazva... csak azért írom, nehogy azt hidd, nem értékelem a szándékot. :)

I'm back, baby!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Gentoo Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.