Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-02-28 18:16:31

LOGOUT.hu

Elso fazis: epits ki egy megfelelo alapot,konnyu,alacsonyabb pulzusu alapozassal.Erzesbol ez a "meg tudok kenyelmesen beszelni futas kozben",nagyjabol a max pulzusod 70-75%-a.
Amikor ugy le tudsz futni kb. 10km-t,hogy 5 utesnel nem mozdul el tobbet az alap futopulzusod akkor kezdheted a kovetkezo fazist.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#15801) spanyoll válasza junkhead (#15789) üzenetére


spanyoll
addikt

Kérdés az millió van, de nem akarok kisregényként egy kérdéssort ideírni, főleg mert több mint a felére a válasz szerintem visszakereséssel megtalálható.
Amennyire meg ahogy olvasgatom a topicot szerintem a srácok nagyja érti is a dolgát, és nem csak a levegőbe beszél. Az "időzéssel" nekem pedig nincs fenntartásom, én is szeretem nézni és versenyezni magammal úgymond :)

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#15802) t1 válasza gombi01 (#15800) üzenetére


t1
addikt

Az igen gratulálok mindkettő eredményedhez :)
Nem láttunk már nem vártuk meg az eredményhirdetést menni kellet haza gyerkőcnek már ebéd ideje volt :)

(#15803) t1 válasza t1 (#15802) üzenetére


t1
addikt

Hivatalos idő :

[link]

(#15804) tomcica válasza gombi01 (#15800) üzenetére


tomcica
Topikgazda

bravo skacok,ott vagytok mar a celegyenesben :C

[ Szerkesztve ]

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#15805) t1 válasza tomcica (#15804) üzenetére


t1
addikt

Köszönjük :D Majd ha Gombi idejét tudni fogom akkor ott leszek addig csak közelítés van :D

(#15806) Gergőke88


Gergőke88
addikt

Nike Rungaroringen volt ma valaki?
En igen, jo hangulat volt nagyon, ajandek Nike technikai polo.

(#15807) gombi01 válasza t1 (#15803) üzenetére


gombi01
tag

(#15803) t1
a nettó időd nézd :) néha pont egy másodperccel lehet becsúszni a jobb időhöz
nálam pl a nettó 1:26:59 ami ugye jobban hangzik mint a bruttó 1:27:06.

tomcica:
köszi, van meló mögötte igyekeszem....

"Először megtanultam addig futni, amíg el nem fáradtam.Később bírtam tovább is." Muhammad Ali

(#15808) Newboy911 válasza gombi01 (#15800) üzenetére


Newboy911
tag

Grat. Szépen haladsz, be fog érni az a résztávozás. :C

(#15809) t1 válasza gombi01 (#15807) üzenetére


t1
addikt

Okés ennek fényében mégjobban örülök :)

(#15810) bandus válasza concret_hp (#15786) üzenetére


bandus
veterán

Nekem nagyon bejon a lunaracer, igaz ez tenyleg versenycipo a 170-180grammjavale, de a flyknit one is nagyon konnyu.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#15811) concret_hp válasza bandus (#15810) üzenetére


concret_hp
addikt

csak az egy neutrális cipő :U vagy van szupináló verziója is?

vagy fullba vagy sehogy :D

(#15812) bandus válasza concret_hp (#15811) üzenetére


bandus
veterán

Szerintem viszonylag keves lepo van szupinalo labra kifejezetten. En nagyon sok helyen ugy lattam, hogy erre a labtipusra is nyugodtan hasznalhato a neutralis. Elvegre a pegazus is az, nem?

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#15813) concret_hp válasza bandus (#15812) üzenetére


concret_hp
addikt

nike oldalán ezt írja:
Shoes from the Neutral Running category can be helpful for supinators. The Nike Air Max, Nike Air Zoom Vomero, and Nike Air Pegasus are a few suggested shoes.

gondolom ha az is jó lenne, felsorolnák

vagy fullba vagy sehogy :D

(#15814) bandus válasza t1 (#15797) üzenetére


bandus
veterán

nagyon király vagy, olyan ütemben fejlődsz, hogy az hihetetlen :R gratula!

hp: a nike oldalán én csak neutrális meg stabil kategóriát látok. sőt, sem az asics sem a mizuno oldalán nincsenek külön underpronation cipők. szóval szerintem ezt a kategóriát nem eszik olyan forrón, nyugodtan használható bármelyik neutrális lépő.

[ Szerkesztve ]

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#15815) t1 válasza bandus (#15814) üzenetére


t1
addikt

Dehogyis :)
Köszönöm szépen :R

(#15816) inf3rno válasza bandus (#15814) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Én is csak neutrálisról meg stabilról tudtam, és az alapján javasoltak neutrálisat, hogy hogyan oszlik el a talpamon a súly. Lehet, hogy ez a jobbra-balra pronálás vagymi valami újabb kategorizálás.

Buliban hasznos! =]

(#15817) Zewa


Zewa
senior tag

Sziasztok!

Némi -kényszer- kihagyás után újra felvettem a futócipőmet. Az múltheti első mérésen kicsit elkeseredtem. 10,14km, 236m szintkülönbség 1:00:03. Sebaj, lesz ez még jobb is, viszont azt vettem észre hogy futás után kopog a térdem séta közben. Szerintem túl lazák a szalagjaim és eltávolodnak pár (tized)mm-re a porcok egymástól. Ez elég idegesítő, de szerencsére nem fáj. Mi ezzel a teendő? Orvoshoz kéne fordulnom vele?

Előre is köszi! :R

"Táncolni kell, uram, a zene majd csak megjön valahonnan…"

(#15818) t1


t1
addikt

Sziasztok.

Holnap szeretném elkezdeni a téli alapozàst 10km kezdőnek gondoltam, a kérdésem az lenne mekkora pulzus ami megengedett az efajta edzés soràn ?

(#15819) tomcica válasza t1 (#15818) üzenetére


tomcica
Topikgazda

140 fole ne menjen

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#15820) t1 válasza tomcica (#15819) üzenetére


t1
addikt

Oks szerintem 6perc/km körül leszek de inkàbb felette :)

(#15821) tomcica válasza t1 (#15820) üzenetére


tomcica
Topikgazda

a tempoval NE foglalkozz,csak a pulzust kovesd az alapozasnal

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#15822) tomcica


tomcica
Topikgazda

[link]

naaagyon durvaaaa :Y

[link]

[ Szerkesztve ]

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#15823) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Futottam ma 6x200-at tesztnek, 3:55-4:15 között mentem, 3:55 volt a csúcssebesség, amit az elején azért hoztam a vége felé meg már elfáradtam. Van még hova fejlődnöm. Regenerálódásban sem vagyok a toppon R200-R300-al operáltam lassú kocogással, de a 4. után kénytelen voltam 10 perc pihenőt kapni, mert majdnem kidobtam a taccsot. :D [link]

Jelenleg a 4:00 a cél 15k-n, de lehet, hogy kezdetnek feljebb kellene vinnem 4:15-re. Még 1-2 hétig tesztelem, meg megpróbálom kitolni az ismétlésszámot, addig eldől, hogy csak a minden kezdet nehéz dolog miatt nem tudok 3:50-re lemenni, vagy jelenleg ennyi ami belefér. Kipróbálom az új cipővel is, hátha ilyen rövid távon nem töri a sarkam, és hoz 10 másodpercet időben azzal, hogy könnyebb. Ha megvan a célsebesség, akkor addig növelem az ismétlésszámot, meg csökkentem a regenerációs időt, amíg át tudom vezetni 400m-re, aztán később meg 600m-re. Ha megvan a 600, az már long interval-os edzés, a short-ot meg újrakezdem 200-al erősebb tempóban (-0:15), és ugyanúgy átvezetem majd. Legalábbis ez a terv.

A mobillal voltak gondok, az utolsó kört úgy mérte, mintha átlóban átfutottam volna a pályán. A lényegen persze ez nem változtat. Tervben van egy óra, de 2 hónapon belül még biztosan nem veszem meg. Esetleg van ötlet, hogy stopperrel hogyan lehetne egyedül fix köröket mérni? Én nem érzem pontosnak a klasszikus gombnyomós módszert; 200m-en néhány másodperc eltérés 5x annyit számít pace-ben, szóval pl 2sec 10 másodpercet. Nincs valami olcsó időmérő, amit csak lerakok, aztán tudja nézni, hogy mennyi az annyi, mondjuk egy rádió jeles kütyü alapján, amit magammal viszek?

A pálya sem a legjobb, salak, de mivel csak 200m egy kör, ezért sűrűn vannak a kanyarok, ami belassít. Van még egy füves focipálya, amin 300m körül van egy kör, de a fém tetejű kilátó, vagy valami miatt állandóan elmegy ott a GPS jel. Átlóban 125m egy magyar focipálya, szóval úgy sem lenne jó. Ezen kívül, ami szóba jöhet, hogy kimegyek a mezőre (ami nyár kivételével mocsár), vagy úton futok, ami meg nem túl ideális, mert azt mondják sprintnél töri a lábat, de az legalább egyenes lenne. Stadion itt nincs 400m-es körpályával, amiatt meg nem járok be Veszprémbe. Ti milyen pályán szoktatok résztávozni?

Buliban hasznos! =]

(#15824) inf3rno válasza tomcica (#15822) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Kemény. :D

Buliban hasznos! =]

(#15825) deicide válasza inf3rno (#15823) üzenetére


deicide
veterán

A 4:00-s 15K az azért acélos ám. Ahhoz a 3:55-ös R200 szerintem kevés lesz. Teszteld le azt is, hogy 5K-n milyen tempót tudsz konstans tartani, milyen pulzus mellett.
Illetve elég lehet hozzá, ha az enyémhez hasonló 200/200 váltogatót tolsz mondjuk szép lassan felfelé 6km-től 10-ig és az egyik 200 48mp a másik pedig 55mp. Ez mutatja meg talán, hogy a gyorsasági állóképességed milyen.

De majd jön tomcica és bepontosítja, hogyan tudod meghatározni, hol is tartasz jelenleg.

Én egyébként, ha nincs kedvem beautózni Fehérvárra (20km), akkor a tópartra megyek, ott is van egy 410 méteres kavicsos pálya. Érdekes az ellipszis, mert nagyon éles és rövid a kanyar és nagyon hosszú cserébe az egyenes, de szeretem.

[ Szerkesztve ]

Live fast - On high - Repentless - Let it ride

(#15826) t1 válasza tomcica (#15821) üzenetére


t1
addikt

Okés akkor türelem lesz a kulcs :)
Télre úgy tervezem hogy lesz egy 8x400-as nap illetve 1 alapozó 10-15km illetve egy vegyes tempósabb 8-15km, jó ez így vagy csak alapozzak minden edzéssel ?

Inf3rno:

Hajrà :)

Szép cél de kérdés mikor akarod ezt elérni ? A 4:00 àtlag 15km-en erősen Deicide szint inkàbb legyen a cél 5:00 aztàn szépen faraghatod azt majd le ha behúztad.

[ Szerkesztve ]

(#15827) gombi01 válasza t1 (#15826) üzenetére


gombi01
tag

t1:
jöhetsz velem télen legalább nem lesz uncsi a 1.5-2 órát lekocogni

tomcica:
a kiscsaj 10K ideje nekem jó lesz 7km-re :DD

az emlegettet 4perces ezrek meg 10K-ra...

"Először megtanultam addig futni, amíg el nem fáradtam.Később bírtam tovább is." Muhammad Ali

(#15828) inf3rno válasza deicide (#15825) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Persze, hogy kevés lesz. 200-nál próbálok most elindulni annyival, utána átvezetem 400-ra, majd 600-ra, 800-ra, 1k-ra, 1.5k-ra, 3k-ra, 5k-ra, 10k-ra, és a végén 15k-ra. Mire elérek idáig, addigra a 200 már jóval lentebb lesz 4:00-nál.

Ez az átvezetés nagyjából arról szól, hogy elkezded 100 vagy 200m-en 2b izomrosttal, aztán ahogy növeled a távot, úgy fokozatosan becsatlakozik a 2a izomrost mellé valamilyen %-ban. Ugye az lassabb, de nehezebben fárad ki. Ha eleget dolgoztatod a 2b sebességén, akkor ő is betanulja, hogy hogyan kell gyorsnak lenni. Aztán fokozatosan kitolhatod a távot, ami növeli a 2a arányát és csökkenti a 2b arányát. A végén 600m körül már inkább csak 2a-t használsz. Utána itt is lehet növelni a távot, és betanítani az 1-es izomrostot, ami szintén lassabb, mint a 2a, de jóval tovább bírja. Ha sikerült azt is betanítani, akkor felmehetsz 3k-ra, majd még feljebb nagyobb sebességgel. Ennél valószínűleg kritikus, hogy van e felépített állóképességed. Ha nincs, akkor gyenge a keringésed, és nem elég vastagok az 1-es izomrostjaid, úgyhogy valszeg nem fogod tudni átvezetni rájuk a nagyobb intenzitást. Ha van egy jól felépített állóképességed, akkor sikerül átvezetni, és tovább növelni a távot ugyanazzal a sebességgel.Természetesen ha ide eljutottál, akkor elkezdheted előlről a másik 2 ciklust, szóval 2b-nél vagy short interval-nál, ha úgy jobban tetszik, vissza lehet lépni 400m-ről 200m-re gyorsabb tempóban, illetve 2a-nál vagy long interval-nál, ha úgy jobban tetszik, vissza lehet lépni 1.5k-ról 600m-re szintén gyorsabb tempóban. Nincs tapasztalatom egyelőre, de az a benyomásom, hogy kb 10-15 sec-enként lehet növelni a sebességet, szóval amikor átvezettem a 4:00-t 600-ra, akkor 3:45-3:50-el meg lehet próbálni a 200-at, hátha megy már annyival. Aztán mire átvezetem a 600-ról a a 4:00-t a 3k-ra, addig megint át tudom vezetni a 3:45-öt 600-ra, és így tovább. Na nálam legalábbis ez az elmélet, de sok buktató van benne. Egyrészt nem biztos, hogy elég az állóképességem hozzá. Nehezen tudom megmondani, mert nincs BT4 a mobilomon, és nem tudom rákötni a pulzusmérőt. Másrészt nem biztos, hogy az átvezetési idők azonosak, sőt sokkal valószínűbb, hogy eltérőek. Tehát mondjuk a 2b->2a átvezetés rövidebb ideig tart, mint a 2a->1 átvezetés. Illetve még az is buktató, hogy ez csak az én elméletem a dologra, ami nem biztos, hogy egyezik a valósággal. Egyelőre nálam ennyi csapódott le, hogy vegyesen így lehet értelme edzeni, mert ez hozza folyamatosan az eredményeket, ha már kialakultak ezek az átvezetési ciklusok. A blokk periodizációról idénre már lemondtam, majd januárban megnézem, hogy ezzel a módszerrel mit értem el, és van e értelme így folytatni, vagy csináljam inkább a blokkozós módszert.

Persze várom tomcica javaslatait. :)

A tópart jó ötlet. Itt is van egy. Kicsit sáros, de lehet, hogy megvan 400m az ösvény körülötte. Kimérem majd GPS-el gyalogolva. Van még egy parkoló mellette, azt is kimérem majd.

@t1:
Hát jó lenne decemberre, de nincsenek illúzióim, valszeg jövő december, vagy jövő után december lesz a dologból. :DDD Azért egy próbát megér, érdekel, hogy ezzel az edzésprogrammal mire jutok. A blokkolós unalmas nekem, nem bírok hónapokig csak állóképességre edzeni... :S Jelenleg valahol 5:15 és 5:30 között lehet a 15k. Érdemes lenne azt is kimérni valamikor, meg a többi távot is, aztán abból lejönne, hogy mennyi ilyen fent említett 15sec-es átvezetést kell beépíteni. 3-al terveztem, mert az a heti 3 edzésbe jól belefér, de valszeg kevés lesz, és inkább 4-re vagy 5-re lesz szükség.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#15829) Newboy911 válasza deicide (#15825) üzenetére


Newboy911
tag

Ha mondjuk tolok egy váltogatót 200/200, és a gyorsabb 200 megy, de a lassú 200 nem akkor ott mi a Hiányosság ?

Vasárnap melyik távon indulsz Kecskeméten ?

(#15830) kk831228


kk831228
addikt

Ma nagyon jó idő volt futni... :C Szombaton nem tudom mi volt velem de majd meghalltam... :B Úgy elfáradtam, ma meg semmi ahhoz képest, érdekes, mi változik ilyenkor... :F Mondjuk szombaton 30 fok felett volt, levegő is olyan nyomott volt. Ennyit számítana az a 10 fok különbség... :F Ma már kicsit mint ha jobb lett volna az új cipe, majd kiderül, lehet rá kell állnia a lábamnak. Azt érzem hogy nagyon erősen tartja a lábam, bokám. Az előzőbe úgy figyegett a bokám. Mondjuk általánosba kinyúlt mindkét bokaszalagom eséstől. Azóta már kicsit jobb de nem lett az igazi. Ez a cipő viszont tényleg jobban tartja, kicsit olyan biztonságosabbnak érzem... :U Vagy csak bebeszélem... :D :B

[ Szerkesztve ]

"Legjobb lesz ha elverem egy kis csalánnal... Az lesz a legjobb... " by Dallas parody az örök klasszikus!! : ----> https://youtu.be/HL7Wp9ltweo?t=317

(#15831) inf3rno válasza kk831228 (#15830) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Számít a hőmérséklet, ami meg még jobban számít az a páratartalom. Ha túl magas, akkor nem tudsz izzadtságot párologtatni, és kimelegszel. Sokat számít az is, hogy éppen milyen napod van.

Buliban hasznos! =]

(#15832) inf3rno válasza Zewa (#15817) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ezzel a térd kopogással szerintem jobb, ha elmész orvoshoz. Lehet, hogy szétveri egy idő után a porcot a térdedben.

Buliban hasznos! =]

(#15833) Danika256 válasza kk831228 (#15830) üzenetére


Danika256
aktív tag

Nagyon sokat számít a hőmérséklet meg a pára is!Nekem 10km-es távon perceket. Egy kis darab szalagot akkor átadhatsz, mert nekem meg túl szoros, azért bajlódok. :DDD

(#15834) ígyvanferi válasza inf3rno (#15823) üzenetére


ígyvanferi
addikt

Azért ne legyen már pár mp-es a reakcióidőd. Csak le tudod tán nyomni a gombot, amikor áthaladsz a célvonalon, elhaladsz egy oszlop, fa, akármi mellett. Egy-két tized mp-ről beszélünk, ezen a szinten az meg semmi.
Én egy jó kis leszakadt szíjú casiot használok ilyen céllal. Nyilván nem tud semmi hókusz-pókuszt, de méri az eltelt időt, nekem más nem kell.

(#15835) concret_hp


concret_hp
addikt

én tegnap végül megint bicózni mentem futás helyett :W a 600km-s challenge-nek lehet csak a B szintje lesz meg (500) :D

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#15836) tomcica válasza t1 (#15826) üzenetére


tomcica
Topikgazda

nekem tetszik ez az elgondolas,harom ilyen edzesnappal,a tobbi melle meg kiegeszito/regeneralo alacsony pulzuson,az a 10-15km alacsony pulzusos "akaratiskola" az menjen felfele minden heten 1-2km-el egesz 20-25km-ig!

inf3rno: en ezt mashogy latom,a konstans 4perces 15K-hoz se art gyakorolni sokkal gyorsabb sebessegeket (mondjuk a 200/200 v. klasszikus 400m-es edzes) ....fokozo tempot is mennek 5-7km 4.15-rol inditva minden kilometer kb 5mp-vel gyorsabb (ha ez tul eles,akkor 3.55-4:05 kozott kicsit elodozni,de utolso 2km felkapni az biztos) valamint mennek kb 5perces konnyebb iramon mennyisegi kilometert melle a telen (a tobbi edzes) elso telnek igy csinalnam,aztan mar nem,ahogy deicide mostani tele se fog hasonlitani a tavalyi hosszu mennyisegi alapozasahoz

errol szol a mostani Canova modszer is (Renato Canova) aki azt gyakoroltatja a maratonistakkal h igenis hasznaljak a tartalek izomrostokat akkor amikor mar elfaradtak,ehhez csinalnak kulonbozo tempokat,sot a hires kenyai diagonalis futast is (abbol deicide kap egy lecket november vegetol 40x100m (R100) elso heten kezdesnek)

meg fogod latni hogy 5x200m-t (4perces iramon) nem olyan kifutni,mint 1000m-t ugyanezen a 4perces iramon,egy ev mulva se ;)

newboy911: a gyorson vagy tul elszall a pulzus (ergo a jelenlegi kondihoz tul gyors) vagy nem tudod hatekonyan futni a lassukat -> verkeringesbeli hianyossag

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#15837) concret_hp válasza tomcica (#15836) üzenetére


concret_hp
addikt

én olyan 3:50es km-t tudnék sztem full maxra futva, nagyon max 3:45öt (3:56-57 volt a legjobb amit ki is futottam, de az már igencsak nem pihent lábra volt), de nagyon nem érzem, hogy mostanában fogok 1 órás 15km-t futni :D

viszont olyan 5:15-ös félironmanig nagyjából látom az utat :D (jó hosszú :D)

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#15838) bandus válasza tomcica (#15819) üzenetére


bandus
veterán

Az nem nagyon alacsony? Nekem a maffetone fele modszer alapjan peldaul 143-153 pulzustartomany jon ki peldaul.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#15839) deicide válasza Newboy911 (#15829) üzenetére


deicide
veterán

Ha a lassabb nem elég lassú, akkor ott a szív/érrendszernek van szüksége fejlődésre, hogy a rövid pihenők alatt is rendeződjön a pulzus és kezdődhessen a következő terhelés. Ha ez csak kicsit hosszabb idő alatt megy végbe, ezt érzed most gondolom. Kicsi ismétlésszámmal, de szigorúan ragaszkodva kell erőltetni, hogy a tüdő és az érrendszer is szokja a tartósan magas pulzust.

1 kör lesz a Hírös-ön, ennyit enged tomcica. Ráadásul nem is igazi verseny, egy adott tempót kell tartanom 5-ig, aztán lehet elengedni a gyeplőt. :)

Live fast - On high - Repentless - Let it ride

(#15840) tomcica válasza bandus (#15838) üzenetére


tomcica
Topikgazda

a 153at en mar nagyon magasnak talalom,esetleg lehetne ugy h az elso felet nagyon alacsonyon es csak a vegen engeded fel mondjuk 145 kornyekere,ugye mennyisegrol is beszelunk az ilyen tipusu alapozasnal,van aki napi 2x 20km v meg tobbet csinal

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#15841) concret_hp válasza tomcica (#15840) üzenetére


concret_hp
addikt

ki fogom próbálni, hogy sima és erőltetett sétával mennyi a pulzusom, én 150 alatt nem nagyon tudok futni :(

amúgy kicsit furcsa, de a novemberi félmaraton sokkal jobban foglalkoztat, mint a teljes 3 hét múlva :U

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#15842) #30734848


#30734848
törölt tag

Szeretnék tőletek segítséget/tanácsot kérni.
Heti egy-két alkalommal tudok eljárni futni, viszonylag rövidebb távokra, de céljaim között szerepel, hogy amatőr versenyen elinduljak. Nem mással, csak magammal szeretnék versenyezni.
Jelenleg a következő versenyen kezdésnek a 2,7 km-es távot néztem ki, majd utána szeretnék 5-6 km-eken indulni.

Sajnos még nem vagyok komoly szinten, de az alapokról szeretném magam felépíteni. A futás mellett heti egyszer még focizom is, bár kapus vagyok, ott nem mozgom ennyit. :)

A tegnapi futásom:
4,79 km - 30:18, átlagos sebesség 6:20

Km-enként így alakult az átlagos sebesség: 6:36, 5:47, 6:12, 6:21, 6:46

A kérdéseim a következőek:
- mennyire számíthat ez megfelelő alapnak?
- a számok alapján miben kellene fejlődnöm leginkább?
- tervezem egy pulzusmérő óra beszerzését, megéri-e ilyen kis távokban hobbifutásra?
- esetleg merjem-e egyből az 5 km-es távot vállalni versenyen?

Előre is köszönöm a válaszokat!

(ami még esetleg fontos lehet, 180 cm - 75 kg)

(#15843) Newboy911 válasza deicide (#15839) üzenetére


Newboy911
tag

Ok, akkor megpróbálom kisebb darabszámmal, szigorúan ragaszkodva a megadott tempóhoz.
Meglátjuk mennyi megy
. vagy nem és kicsit lentebb veszem. :) Délután meglátjuk.

Kecskeméten pedig remélem találkozunk.

(#15844) deicide válasza Newboy911 (#15843) üzenetére


deicide
veterán

Ahogy adja, érzésre. :K

Ott leszek 9-re, remélem összefutunk, igen. :)

Live fast - On high - Repentless - Let it ride

(#15845) t1


t1
addikt

Nah meg volt az első pulzus kontrollos alapozó futásom reggel (diagramm később). Egyik szemem sír a màsik nevet, abban a hitben voltam hogy jobb tempó pàrosul ehhez a 130-140-es pulzushoz :/. Jó volt viszont hogy a vilàgból kitudtam volna futni :)

10.3km - 7,05perc/km àtlag 135 pulzussal.

Azt hiszem van hova fejlődni sokkal elmaradottabnak érzem ezt a tartomànyt mint amikor 160-170-es pulzuson 5 alatt tudok futni :(

(#15846) deicide válasza t1 (#15845) üzenetére


deicide
veterán

Igen, ezeket az alapokat is le kell rakni egyszer. :B

Hogy tudd hasonlítani, nekem 138-as pulzus társul a kerek 5:00/km-hez. Egy tél alatt elég jól meg fogod tudni ezt közelíteni.

Live fast - On high - Repentless - Let it ride

(#15847) bandus válasza deicide (#15846) üzenetére


bandus
veterán

az igen :K én ha már 145 körüli pulzus mellett tudnék 6 perces tempót tavaszra, azzal elégedett lennék :)

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#15848) inf3rno válasza ígyvanferi (#15834) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Én jobb szeretek egyszerre egy dologra koncentrálni, és az valószínű, hogy inkább a futás lesz, mint az, hogy időben nyomkodjam a gombokat minden körnél.

@tomcica:
Progression run-ra (fokozó) azt mondják hogy arra jó, hogy az eltérő izomrostok munkáját összehangolja különböző sebességeken, így sokkal jobban lehet gyorsulni, mert ha már összeszoktak, akkor nem egymás ellen dolgoznak.
A hétfő - szerda nagyjából állandó, hogy mi lesz: short interval (200-400 résztáv), illetve long interval (600-1.5k résztáv), ha már jó tempóban tudok 600-at futni (amíg nem, addig mindkettő short interval). A pénteket most úgy gondolom, hogy rotációban tolom eltérő távokkal (3-15k). Szóval a péntekbe simán belefér, hogy néha futok progressive-et is.
Persze egyetértek, de már írtam is, hogy mire a 15k felgyorsul 4:00-ra, addigra a 200-400m-ek már valahol 3:30 környékén kell, hogy legyenek. Az a terv, hogy mindig először a short interval-on csavarok a sebességen, aztán azt vezetem át fokozatosan az egyre nagyobb távokra. Pl most 4:00-val kezdek 200-on, aztán növelem a távot 400-ra, ha már megy, utána meg növelem a távot 600-ra. Ha a 600 megy 4:00-n, akkor a hétfői edzésen újra 200-at futok, de már 3:50-el, a szerdai edzésen meg viszem tovább a 600-at 4:00-val, és kitolom 800-ra, majd 1k-ra, majd 1.5k-ra. Ha odáig eljutok, akkor megpróbálom kitolni long-ra: 3k-ra a 4:00-t. Ha elég az állóképességem hozzá, akkor egy idő után menni fog az is, és a long interval-t újra tudom kezdeni 600m-ről. Eddigre a hétfői 3:50-es edzést már remélhetőleg át tudom vezetni 600m-re, és így megint tudok csavarni a hétfőn 200m, 3:40-re. Nem tudom érthető e. :D Gond akkor lehet, ha elakadok, és mondjuk a long interval-t nem tudom átvezetni 3k-ra, közben meg a short interval-t már vezetném át long interval-ra. Ez könnyen benne van a pakliban, úgyhogy erre majd kidolgozok valamilyen forgatókönyvet, amit követni tudok.
Az 5 percesnél mekkora távokra és milyen rendszerességre gondoltál? Esetleg jobban járok, ha alapozok a télen, és addig szüneteltetem a résztávozást? (lehet, hogy amúgy is erre kényszerülök, ha mindent elborít a hó)
Aha, akkor ezek szerint a progression run még arra is jó, hogy a tartalék izomrostokat is megvastagítsa, és nagyobb tempón is tovább bírjad velük. Mindig tanulok valami újat. Ezt a Canova módszert sem ismertem. Futok most pénteken egy 5k-t, aztán abból nagyjából látni fogjuk, hogy honnan kell indítani a progression-t, hogy még menjen. Szvsz 4:15-ről indulva még biztosan nem menne, úgy tippelem, hogy 4:45-ről, esetleg még fentebbről lesz majd jó. Nagyjából már értem, hogy miért írják mások, hogy nem érzik annyira a sebességet, ha 5 sec-enként kell léptetni, akkor nekem sem biztos, hogy érzésre megy.
Persze, elég egyértelmű, hogy a 200m nem 1k, azért kell átvezetni fokozatosan nagyobb távokra. Azért sem összehasonlítható a kettő, mert más izomrostok dolgoznak.
Eléggé egyetértek mindennel, amit írtál, úgyhogy azt hiszem jó lesz ez az edzésprogram. :-)

Pulzusra leszek még kíváncsi, lehet, hogy nekem sincs ott a keringésem, és muszáj lesz halasztani ezt az egész sebesség növelős edzéstervet, amíg felépítem. Nem szívesen futnék újra állandóan longokat, meg úgy néz ki, hogy ízületből/szalagból sem bírok heti 40k-nál többet.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#15849) tomcica válasza inf3rno (#15848) üzenetére


tomcica
Topikgazda

ertettem en azt amit irtal eloszor is,es a gondolatmentedet is

az 5perces iramnal napi 1orara gondoltam elso korben (persze ez annak 5perces aki 4el tolja a hosszu tempokat,kulonben erdemesebb csak a pulzusra hallgatni)

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#15850) inf3rno válasza #30734848 (#15842) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Hát le tudod futni ezt a távot. Gondolom ez elég alapnak.

Sebességben kellene fejlődnöd. Ha megnézed az országos csúcs 5k-ra 2:45 körüli km-ekkel van. [link]

Verseny függő, hogy merd e vállalni, nézd meg vagy kérdezz rá, hogy előző évben milyen időket futott az átlag. Gondolom nem akarsz nagyon lemaradni. Ha sok a kezdő, akkor elég lehet ez a 6 perc feletti idő. Ha egy fokkal komolyabbak futnak, akkor jobb, ha csak akkor indulsz ezen a távon, ha már megy 5:00 alatti kilométerekkel.

Ha csak magaddal akarsz versenyezni, azt edzésnek hívják. Az emberek vagy a hangulat vagy a győzelem miatt mennek versenyekre, nem azért, hogy magukkal versenyezzenek. Szerintem.

Pulzusmérős óránál te tudod, hogy mennyit vagy hajlandó rászánni. Ami nem optikai szenzoros, azok elég pontatlanok, szóval legalább 30k-t rá kellene szánnod. Mellkaspántosat talán valamivel olcsóbban tudsz venni, esetleg futhatsz mobillal, ha tud bluetooth 4-et, akkor elég csak egy mellkaspántot venned hozzá külön, ami 10k körül már talán beszerezhető, meg persze mobil tartó övet. Ha bármilyen sportot komolyabban szeretnél űzni, akkor érdemes venni, mert tudod nézni edzés közben, hogy mennyire megerőltető a szívednek.

@tomcica

Oké, akkor megpróbálom a télre valahogy megoldani ezt a pulzus mérést. (Mérő már van, de vele kompatibilis eszköz sajna még nincsen.)

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.