Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:52:58

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#25401) daniduke válasza faki_ (#25398) üzenetére


daniduke
tag

Köszi, azóta egy kedves fórumtárstól beszereztem egy usbset, és frankón működik. Az e-shutter még jól jönne, nem tudom mennyi expot fog elbirni szegény xe1 :D

https://www.flickr.com/photos/133492723@N03/

(#25402) madgie válasza lugosi (#25400) üzenetére


madgie
titán

Teljesen jó a Fuji videóban szerintem, főleg mióta F-Log is van már.

(#25403) hito válasza madgie (#25402) üzenetére


hito
nagyúr

Csak nem X-T20-ban.

Privátban nincs szakmai kérdés, vélemény, arra a fórum való.

(#25404) madgie válasza hito (#25403) üzenetére


madgie
titán

Pro Neg STD -2, -2, -4, az is lapos, mint a franc. De amúgy meg van fasza Classic Chrome vagy épp szenzációs Acros, ha ütnének, se tudnék mit kezdeni a hurkalé NX színekkel :DDD

(#25405) hito válasza madgie (#25404) üzenetére


hito
nagyúr

Na majd mindjárt adok neked hurkalé színeket! :D Teszek majd fel screenshot-okat. Igaz, már más topicban is ígértem, azt azóta is töltöm :DDD

Privátban nincs szakmai kérdés, vélemény, arra a fórum való.

(#25406) faki_


faki_
senior tag

X-T100

[ Szerkesztve ]

(#25407) |AP| válasza faki_ (#25406) üzenetére


|AP|
veterán

A Fuji E-M10-e :)
Amúgy egész jókat írnak róla.

(#25408) total90 válasza faki_ (#25406) üzenetére


total90
veterán

Hát... ha videózást el is felejtjük, akkor is inkább egy XT-20 vagy E3 használtan. A kihajtható kijelző azért jó cucc.

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#25409) faki_ válasza total90 (#25408) üzenetére


faki_
senior tag

Engem elsősorban a színek fogtak meg. :B

(#25410) total90 válasza faki_ (#25409) üzenetére


total90
veterán

Azok jók tényleg, de én csak feketét vennék, szóval... :P

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#25411) taranis válasza hito (#25405) üzenetére


taranis
addikt

Ha jól sejtem mégiscsak hurkalé lesz az akkor.

colorizer.net

(#25412) Clemi


Clemi
veterán

Ismertek olyan programot, ami megmutatja exponáláskor hová fókuszált a gép? A gyári program nem a LR nem, a PS nem. Anno a Canon gyári program megmutatta.

(#25413) Muerte68 válasza Clemi (#25412) üzenetére


Muerte68
addikt

Szerintem a capture1-megmutatja.

Láttam egy fickót a kávézóban. Se mobil, se laptop. Csak ült ott és itta a kávéját. Mint egy pszichopata.... https://www.flickr.com/photos/128638150@N03/

(#25414) sonikon válasza Clemi (#25412) üzenetére


sonikon
csendes tag

Az eredeti kép (legalábbis X-T2 esetén) exif-jében benne van FocusPixel nevű paraméterben, és pl. a Raw Therapiee program mutatja az X,Y koordinátát az egér kurzor helyén, így megtalálható.

[ Szerkesztve ]

(#25415) Clemi válasza Muerte68 (#25413) üzenetére


Clemi
veterán

A C1-ben találtam egy Show Focus Mask menüpontot, ami esélyes, hogy a fókusz pontokat festi be zölddel, de ebben nem vagyok biztos.
Mindenesetre a kép halál életlen, állványról készült vakuval a 35/2 obival f5,6-on és így néz ki. A fókusz ezek szerint a modellen volt a gép visszajelzett hanggal, hogy megvan a fókusz.

(#25416) Clemi válasza sonikon (#25414) üzenetére


Clemi
veterán

Eddig bármivel néztem, a Focus Pixel paramétert nem találtam az Exif-ben.
Találtam egy online felületet ami mutatja ezt a paramétert, sőt még jelzi is a képen a fókusz területet és hogy végül melyik fókuszpont volt aktív, viszont ezen a képen ez a modell haján van, a koordináta viszont a semmibe vesző, semmit tartalmazó pontra esik a kép alján.

[ Szerkesztve ]

(#25417) faki_ válasza Clemi (#25412) üzenetére


faki_
senior tag

Nem program, de jelöli: [link].

(#25418) Clemi válasza faki_ (#25417) üzenetére


Clemi
veterán

Ezt találtam én is. De a képen jelölt zöld kicsi négyszög a hajon van, a koordináta pedig alul egy bárszék mögött amin ül de az itt a példa képen nem látszik.

(#25419) sonikon válasza Clemi (#25416) üzenetére


sonikon
csendes tag

Bocs, azt nem írtam: az exiftool program (exiftool + exiftoolgui) megmutatja, de ami képet ide feltettél, az már utófeldolgozott, kivágott, leméretezett kép, ebben nincs már benne. Az eredeti, gépből kijött jpg vagy raw kép esetén látni fogod ezt a paramétert, ami a 6000x4000 pixelen belül értendő. Ha portré állásban lőtted a képet, akkor majd az X,Y koordinátákat fel kell cserélni.

(#25420) Ébri


Ébri
senior tag

Két hónap után visszatért az XF 18-55-öm, ami végtelenben időnként nem fókuszált aktív OIS-al. Miutáén visszakaptam, s nem felejtettem otthon, múlt héten próbálgattam kicsit, aztán rájöttem, hogy OIS-t nem is kapcsoltam vissza. Megtettem. Most időnként (hol minden bekapcs, hol minden sokadik) "lens control error" üzenetet kapok, s látom is, hogy teljesen életlen a kép, amit mutat. Ezután megnéztem az FW-t, az 1.0 lett 3.22-ről, szóval itt biztos mókoltak valamit. Okozhat ilyet a régi FW? Bár ha vmi érintkezési hiba, akkor FW frissítéssel se szívesen merek próbálkozni. Annyiból "jobb" mint az előző hiba, hogy ha feljön a fenti üzenet, semmit nem tudok csinálni... De persze ez se túl reprodukálható, ha egyszer eltűnt, gyors kikapcs-bekapcsoknál nem jön elő, de lassabbaknál igen, viszont akkor se mindig.

Volt már vkinek ilyen?

(#25421) excalibur36


excalibur36
senior tag

Sziasztok!
Tanácsot szeretnék tőletek kérni!
Amatőr fotósként azt a megtisztelő feladatot kaptam, hogy a Pólus kutyakiképző iskolában fotózhatom a kutyusokat és gazdáikat kiképzés és bemutatató közben. Természetesen anyagi ellendzolgáltatás nélkül... 😁
Mit tanácsoltok, milyen optikát használjak erre a munkára?
Van két kiszemeltem de nem tudom eldönteni, hogy melyik lenne jobb most, illetve hamár megveszem akkor később másra is.
Az egyik a Fuji 50mm. f2 a másik a Fujinon XF 55-200/F3.5-4.8 R LM OIS objektív. Az egyik kicsi fènyerős de fix a másik nagy viszon zoom...

Az ember jellemét az határozza meg, hogy mit tart nevetséghesnek...

(#25422) total90 válasza excalibur36 (#25421) üzenetére


total90
veterán

Szerintem amelyikben gyorsabb a fókusz, mert kelleni fog :K Egyébként a zoom szerintem jobb lehet.

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#25423) Gercsa válasza excalibur36 (#25421) üzenetére


Gercsa
senior tag

Szintén csak amatőrként én az 50-est vinném, hacsak nem mozoghatsz kellően szabadon, és mondjuk a pálya széléről egy fix pontról kell mindenkit lefotózni, akkor inkább a zoom.

Nem én kiáltok, a gazdaság dübörög.

(#25424) excalibur36 válasza Gercsa (#25423) üzenetére


excalibur36
senior tag

Mozogni mozoghatok, enyém az egész pálya...😁
Optikailg is jobb az 50-es?gondolok itt arra hogy ha messzebbről meglövök valamit és azt a képet corpolom akkor a kivágott rész éles marad?
Illetve később másra is jobban tudnám használni?

[ Szerkesztve ]

Az ember jellemét az határozza meg, hogy mit tart nevetséghesnek...

(#25425) Ébri válasza excalibur36 (#25424) üzenetére


Ébri
senior tag

Van 55-200-am, pl. mormotákat és egyéb nyugis állatokat nagyon szépen lehetett vele fotózni, de rohanó kutyáknál szerintem az AF-e már lassú lehet, de ha nem is, ha épp felhős az ég, vagy árnyékban vannak, simán bemozdulhatnak. F2-vel nagyobb esélyed van, hogy rövid záridőt tudj állítani, s akkor te döntöd el, hogy éles, vagy bemozdult képet akarsz-e. Ugyanakkor ha közelebbi és távolabbi történéseket is fotózni akarsz, egyértelműen jobb a zoom, bár 24 megapixelből elég sokat lehet vágni, még a4-re nagyításban is, de zoomnál is vághatsz, s akkor még messzibb dolgok is láthatók.

Sok sikert a döntéshez, szerintem nincs egyértelmű győztes.

(#25426) excalibur36 válasza Ébri (#25425) üzenetére


excalibur36
senior tag

Köszönöm az infókat!
Azt hiszem, hogy azolvasottakat mérlegelve az 50-es fixet választom...

Az ember jellemét az határozza meg, hogy mit tart nevetséghesnek...

(#25427) Tempus_fugit válasza excalibur36 (#25426) üzenetére


Tempus_fugit
tag

Szerintem nappal, jó fényviszonyok között az 55-200 is jó lesz. Én teniszt fotóztam ilyen körülmények között és csak user error volt. Még a néptáncot is bírta gyalázatos színpadi világítással, de az itt már kiütköztek az E2 és az 55-200 kombó korlátai.

(#25428) pethob válasza excalibur36 (#25424) üzenetére


pethob
aktív tag

Ha nem a pálya széléről szeretnél egyetlen nézőpontból paparazzi képeket lőni, akkor egyértelműen az 50-es a jó választás. Minden tekintetben jobb a zoom-nál: gyorsabb fókusz, nagyobb fényerő, jobb bokeh, jobb élesség, de pont a kroppolás tekintetében nem lesz lényeges különbség, az inkább az érzékelőtől függ. Képszélek élességében lehet különbség (ha oda esik a téma), ami előjöhet a kroppolásnál...
De hamar ráérzel majd, hova kell állni, és olyan sokat nem fogsz kroppolgatni. (Mármint az jó, ha minden képet vágsz, de ez általában nem azt jelenti, hogy elhagyod a kép 4/5-ét...)

Én inkább azon dilemmáznék, hogy 50-es vagy 35-ös. Esetleg 23-as.
(Én 56/35/16-ot vinnék, és tudom, hogy végül elő se venném az 56-ot, a képek 70-80%-át a 35-tel lőném, a maradékot 16-tal. Mondjuk 50-esem pont nincs.)

[ Szerkesztve ]

https://www.flickr.com/photos/pethob

(#25429) Jegyzőkrém


Jegyzőkrém
csendes tag

Sziasztok! Elnézést, ha volt már, de meg szeretném nézni az X-pro1-es gépemen, hogy mennyi expó van benne. Eddig arra jutottam, hogy ezt nem lehet exif-ből kiolvasni. Esetleg valakinek sikerült? Köszi

(#25430) excalibur36 válasza pethob (#25428) üzenetére


excalibur36
senior tag

Nem kell sunnyognom, enyém az egész pálya.
Ha akarom közel megyek (a kutyusokhoz is), ha akarom messzebb állok.

Az ember jellemét az határozza meg, hogy mit tart nevetséghesnek...

(#25431) shouryuken válasza Jegyzőkrém (#25429) üzenetére


shouryuken
senior tag

Nincs rá mód. Max a fájlnévből tippelhetsz, de ha resetelték, akkor újraindul a számozás.

(#25432) total90 válasza Jegyzőkrém (#25429) üzenetére


total90
veterán

Bocs, mobilról vagyok

https://www.camerashuttercount.com

Ha resetelted is a gépet kimutatja mennyit lőttél vele.

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#25433) pethob válasza excalibur36 (#25430) üzenetére


pethob
aktív tag

Minél nagyobb a gyutáv, annál nagyobb körön mozogsz az esemény körül. Ha túl közel kell menned, akkor meg zavarod őket. A két ellentétes hatás eredőjeként kell ráérezni a megfelelő látószögre. (Tök jó lesz oda az 50-es...) ;)

https://www.flickr.com/photos/pethob

(#25434) Jegyzőkrém válasza shouryuken (#25431) üzenetére


Jegyzőkrém
csendes tag

Köszönöm a válaszokat, a https://www.camerashuttercount.com sem működött sajnos.

(#25435) Gondwana válasza total90 (#25432) üzenetére


Gondwana
addikt

Ezt csak a Nikonròl jövők ajànljàk - csak ott ìr sorszàmot az exifbe. Canont usb kapcsolaton olvasol ki, Pana/Oly rejtett menü, Fujiék az X100s-be az előd beragadò blendéje miatt tették bele először és azòta se sok gépükre.

[ Szerkesztve ]

... megy a csiga hazafelé ... (One World One Dream One More Thinkpad, Please [ o] )

(#25436) total90 válasza Gondwana (#25435) üzenetére


total90
veterán

Tudtommal a JPG-t kezeli, habár még nem próbáltam... csak Nikonon.

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#25437) Ébri válasza Gondwana (#25435) üzenetére


Ébri
senior tag

Pentax is beteszi exifbe.

(#25438) eastsider


eastsider
nagyúr

Sziasztok,

használt X100T vásárlásnál kell valamire típus specifikusra figyelni?
valami típushiba, mint sima X100-nál a SAB?

előre is köszi

[ Szerkesztve ]

(#25439) DonRazzino válasza excalibur36 (#25424) üzenetére


DonRazzino
senior tag

Én mindent fotózok ami mozog, foci, karate, futás, házikedvenc (és mindehez van 5 zoomom, meg 6 fixem). Most csak röviden írom mobilról, mert nem tudom, mikor lesz a fotózásod. Felejtsd el az 50-est, csakis a zoom. Részletesebben este leírom.

(#25440) eastsider


eastsider
nagyúr

Sziasztok

Valakinek nem lenne kölcsön np-95 akkuja 1 hétre?
W126ot tudok adni cserébe :)

(#25441) Gondwana válasza eastsider (#25440) üzenetére


Gondwana
addikt

Lenn, a messzi, napsütötte, zivataràztatta délen kettőt is, ha ùtba esik (Szeged vagy Szabadka)

... megy a csiga hazafelé ... (One World One Dream One More Thinkpad, Please [ o] )

(#25442) Matska válasza DonRazzino (#25439) üzenetére


Matska
senior tag

Nem akarok türelmetlenkedni, de én is kíváncsi vagyok a hosszabb verzióra :)

https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/

(#25443) excalibur36 válasza Matska (#25442) üzenetére


excalibur36
senior tag

+1 :R

Az ember jellemét az határozza meg, hogy mit tart nevetséghesnek...

(#25444) DonRazzino válasza DonRazzino (#25439) üzenetére


DonRazzino
senior tag

A lényeg az, hogy ha már 10 méternél távolabb történnek tőled a dolgok, akkor gyakorlatilag semmilyen témaleválasztást nem fogsz tudni elérni az XF50F2-vel. Én használom sportra a 35F2-vel egyetemben, de csakis olyan kontrollált környezetben, ahol előre tisztázott az elfutó sportolók útvonala és úgy tudok helyezkedni, komponálni, hogy megfelelően "kitöltsék a frame-et" és pont abban a pillanatban kapom el őket, ahol gyakorlatilag utólagos vágás nélkül tudom használni a képet. Ha mondjuk a futó tőlem 20 méterre felugrik a levegőbe és a kezét a magasba emeli, abban a pillanatban már megbánom, hogy nem az XF50-140 van nálam, mert hiába vágok ki szép 3 megapixelt a meglévő 24-ből, az a kép semmilyen sztenderdek szerint nem fog megfelelni a "sportolói portré" fogalmának.
Hidd el, nem lesz olyan, hogy te konstans abban a távolságban tudsz lenni a témáidtól a te esetedben sem, hogy egy fix ne korlátozzon. Megfelelő fényviszonyok esetén az XF55-200 is használható erre a célra. Ne használj gyors sorozatot, mert az megizzasztja az AF-et, meg a fénymérést is és nagyon sok rontott lövésed lesz. Használd a lassú sorozatot (3FPS). A témáidon már akkor tarts rajta a fókuszmezőt félig lenyomott expó gombbal amikor közelednek, legyen ideje az AF rendszernek felvennie a ritmust. Teljesen más mozdulat, mint amikor AF-S-ben félignyomod, csippan és már nyomod is tökig.
Biztos kinevetnek majd a bokeh generátor miatt, de most gyorsan ezzel van időm szemléltetni egy olyan tipikus helyzetet, hogy milyen lesz a képed amikor 17 méterre lesz tőled a kutyus meg a gazdi. És mondjuk pont a nyakába ugrik, vagy bármi olyan történik ami azonnali és nem tudsz helyezkedni.

17 méterre lévő téma XF50 F2-n

17 méterre lévő téma XF55-200, 160 mm F4.5-ön.

Mivel fényed van, ezért az ISO emelkedés nem probléma, a fenti két példa kép közül én magamnak mindenképp a másodikat választanám.

szerk.: gyorsan hozzáteszem, hogy pethob-nak tökéletesen igaza van abban, hogy "gyorsabb fókusz, nagyobb fényerő, jobb bokeh, jobb élesség" ennek ellenére, ha csak az egyiket vihetném a kutyasuliba, az a zoom lenne.

[ Szerkesztve ]

(#25445) excalibur36 válasza DonRazzino (#25444) üzenetére


excalibur36
senior tag

Köüszönöm, sokat tanúltam belőle! :R :R

Az ember jellemét az határozza meg, hogy mit tart nevetséghesnek...

(#25446) Matska válasza DonRazzino (#25444) üzenetére


Matska
senior tag

Köszi én is, tanulságos volt :)

https://www.flickr.com/photos/146088520@N03/

(#25447) hp1950 válasza DonRazzino (#25444) üzenetére


hp1950
tag

:C

(#25448) DonRazzino válasza DonRazzino (#25444) üzenetére


DonRazzino
senior tag

Persze, jó dolog a fixek élességét és minőségibb bokeh-jét kihasználni, de ahhoz "ott kell lennie" a témának hozzád képest. Ha már kutyusokról volt szó: az alábbi kettőt 24-ről 12 megapixelre kellett vágni (sok utómunka nincs rajta, ez csak egy családi horgászat volt) az elfogadható kompozícióhoz és ez még talán pont vállalható a minőség. Ezek mondjuk XF90-el készültek.

Példa a kiszámíthatóságra. A futók itt a cél előtti utolsó lejtőn voltak és viszonylag ritkán jöttek egymás után. Na ezt simán bevállaltam XF16 F1.4-ell mert úgy tudtam állni, hogy vágatlanul tudtam átadni a képeket (sajnos, nálam most csak a 2048 px-re méretezett facebook-ra felkészített változat van, így belenagyítani nagyon nem tudsz. Ez még X-T10-el készült.

[ Szerkesztve ]

(#25449) pethob válasza DonRazzino (#25444) üzenetére


pethob
aktív tag

Amit DonR ír a mélységélességről az úgy van, de valami majdnem magyar harctéri fotósféle azt bírta mondani egyszer: "Ha nem elég jók a képed, nem voltál elég közel!" (Capa) Pedig ő a fronton nyomta nem a kutyaiskolában.

Én 4-5 méteres körön mozognék a téma körül, nem a távolban futkosó kutyusokat próbálnám meglőni, hanem a gazdi-kutyus, illetve tréner-gazdi-kutyus interakciókat. Az előbbit kifejezetten a kutyák perspektívájából, azaz földről, az utóbbit meg eltolva környezeti portré irányába, azaz széles látószöggel (vagy messziről) Ezért mondtam, hogy lehet, hogy az 50 is túl szűk, de ez is ízlés kérdése.

Az 50/2-nek az 50-140/2.8 nyilván nem alternatíva, már azért sem mert ez utóbbi alá kell egy X-T2 markolattal, hogy meg is tudd fogni. (Arról nem volt szó, milyen vázra kerülne az optika) De ha már zoom, és pénz nem számít, akkor a 16-55/2.8-at vinném ki. Azzal meg lehet spórolni az objektív cserélgetést, ami ilyen környezetben terepen nem akkora gyönyör amúgy sem...

A két konkrét kérdezett obi közül továbbra is a fixet vinném. Holnap megyek gyerekeket kergetni a réten (ovis kirándulás, szabadtéri játékokkal, hasonló dinamikájú téma lehet bár kutyaiskolában 20 éve nem voltam) oda valamelyik 35-öst viszem az alapján, hogy várható-e eső... (Meg a 16/1.4-et...)

Kötöttség a fix, de ugyanakkor óriásit lehet vele fejlődni, ha megszokod.

[ Szerkesztve ]

https://www.flickr.com/photos/pethob

(#25450) g_g_g


g_g_g
őstag

209 EUR az XF 27mm f/2.8 fekete objektív (szállítással összesen 221 EUR).
e-infin
Azt hiszem nyaraláson könnyebb lenne vele mint a 18-55-tel.
Képminőségben hasonló mint a 18-55?

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.