Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:52:58

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#22801) Clemi válasza Gercsa (#22800) üzenetére


Clemi
veterán

Azért az X-30-ról gondolom hallottál már?

(#22802) Gercsa válasza Clemi (#22801) üzenetére


Gercsa
senior tag

Hallottam, sőt én is boldog tulaja voltam.

Ezek szerint nem volt egyértelmű hogy apsc vonalban fantáziáltam, az x70 x100 sorozat mellé.

Nem én kiáltok, a gazdaság dübörög.

(#22803) Mercutio_ válasza Gercsa (#22802) üzenetére


Mercutio_
félisten

Bukod a cserélhető obi lehetőségét, cserébe mi az ami a gyártót is motiválná ebbe az irányba?

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#22804) Gercsa válasza Mercutio_ (#22803) üzenetére


Gercsa
senior tag

Úgy érted, hogy nem akarják a saját eladásaikat hazavágni az obik és a belépő vázak terén, vagy úgy hogy senki nem venné?

x70-nél is buktad a cserélhető obit, és mintha fujirumors szerint nem tudnák abba a méretbe berakni egyelőre az x-trans III szenzort.

Szóval ha már egyelőre úgyis zátonyra van futva az X70, akkor jöhetne az utód X80 zoom optikával akár x-trans II akár vastagodva x-trans III alapon.

Nem én kiáltok, a gazdaság dübörög.

(#22805) Clemi válasza Gercsa (#22804) üzenetére


Clemi
veterán

De akkor miért nem jó az E3 vagy a T20 az új pancace zoom obival? Igazán nem nagy méretű egyik sem (én most a T1-et hordom a 27/2,8-al a táskámban, de a zsebemben is elfér) és Xtrans III, APSC.

Más: Az gondolom már megvan annak akit érint, hogy a Patona kijött az NP-W126s akkuval, és igen baráti áron!

[ Szerkesztve ]

(#22806) Gercsa válasza Clemi (#22805) üzenetére


Gercsa
senior tag

Tök jó E3-mal nekem.

Csak fantáziálgattam, milyen lenne gyárilag kompaktként, és megkérdeztem tőletek, hogy mennyire lehet piaci létjogosultsága ezeknek a dolgoknak, mivel nemrég jött ki egy Canon APSC zoom kompakt aminek 1300$ a nyitóára.

De ezek szerint nem sok.

Nem én kiáltok, a gazdaság dübörög.

(#22807) DonRazzino


DonRazzino
senior tag

Azt hiszem bevállalok egy kis megkövezést. Nekem az első cserélhető obis rendszerem Fuji volt, lassan négy éve van. Alig három éve kezdett el kevés lenni a P mód, az X-M1-en. Én mindig is ezekkel a fájlokkal dolgoztam LR-ban ezért nem éreztem a hisztériát, hogy így X-Trans úgy X-Trans. Hát... most dolgozok fel 5DM3-al készült képeket, élesítek->élesedik faszán néz ki. Húzogatom a tónus görbét nem száll el egyből az összes piros szín a képen. Árnyék, csúcsfény kezelés egy álom.
Az egészet tudjuk be a tapasztalatlanságomnak meg a nagyobb/más szenzornak, de ehhez képest mit össze szoktam szarakodni az X-Trans-szal, hogy úgy legyen szép kontrasztos a kép, hogy ne tűnjön elbaszottul digitálisnak és a színeim is nagyjából rendben legyenek.
LR Catalog-ot nem használok. Importálok, Develop, aztán törlöm a nyers fájlokat. Melyik program is az, amit Windows alatt érdemes kipróbálnom, mint LR alternatíva? Sokszor leírtátok már, de azóta akár változhatott is a vélemény, vagy többen próbáltátok ki.

(#22808) Mirman válasza DonRazzino (#22807) üzenetére


Mirman
őstag

Szerintem a CaptureOne merülhetett fel .

(#22809) Alabástrom válasza DonRazzino (#22807) üzenetére


Alabástrom
senior tag

Capture One-ra gondolsz?
(Nem tudom, hogy az Fuji RAW képekkel is jobb-e a Lightroomnál...)

Amikor semmi sem biztos, akkor minden lehetséges.

(#22810) |AP| válasza DonRazzino (#22807) üzenetére


|AP|
veterán

az exposure x3-mat szokták még ajánlani, de nem próbáltam

(#22811) FLx válasza DonRazzino (#22807) üzenetére


FLx
addikt

En sokat dolgoztam FF Canon-nal, de miota Fuji van, alig hasznalok Lightroom-ot. Olyan jpeg esik ki a vazbol, hogy nekem az boven eleg jo. Viszont ha dolgoni kell rajta, akkor bajban vagyok, mert szinte lehetetlen olyan karakteru jpeg-et legyartani, mint ami gyarilag jon es nekem az elegge tetszik. :)

(#22812) Mirman válasza FLx (#22811) üzenetére


Mirman
őstag

Amúgy nekem személy szerint ez a leg érthetetlenebb dolog a Fuji-ban. Nem akarom elhinni hogy egy ekkora cégnek ne lenne meg a kellő erőforrása ahhoz hogy a már meglévő algoritmusokat , különböző profilokat amik a vázakban vannak implementálják egy asztali szoftverbe . :F Nem kellene semmi extrát tudni csak ugyanazt a színt ráhúzza a raw-ra és TIFF-et csinál belőle.

(#22813) Muerte68 válasza Mirman (#22812) üzenetére


Muerte68
addikt

Most csinálták meg,csak a fényképezőt használják célhardvernek-mivel az gyorsabb mint a PC-k.
Egyedi de jó megoldás,bár nem mindenkinek kényelmes-kárhogy csak az új gépekre van.

Láttam egy fickót a kávézóban. Se mobil, se laptop. Csak ült ott és itta a kávéját. Mint egy pszichopata.... https://www.flickr.com/photos/128638150@N03/

(#22814) jmakk válasza Mirman (#22812) üzenetére


jmakk
őstag

Amíg az algoritmus a célhardverben van, kvázi elérhetetlen. Amint a számítógépre kerül egyből könnyebben elérhetőbbé, visszafejthetőbbé válik. A fujinak a színei az aduásza, érthető, hogy félti ezt a kincsét.

(#22815) Mirman válasza Muerte68 (#22813) üzenetére


Mirman
őstag

Erről még sehol nem hallottam . Tudsz erről esetleg egy cikket linkelni ?

(#22817) Muerte68 válasza Mirman (#22815) üzenetére


Muerte68
addikt

[link]

Láttam egy fickót a kávézóban. Se mobil, se laptop. Csak ült ott és itta a kávéját. Mint egy pszichopata.... https://www.flickr.com/photos/128638150@N03/

(#22818) Clemi válasza DonRazzino (#22807) üzenetére


Clemi
veterán

Igen, a Capture One amit ajánlani szoktak. Tényleg más kicsit a végeredmény, de a legfrissebb LR (CR) motornál nem biztos, hogy jobb. Tavaly megvettem az Irrindent-et és most összehasonlítva a végeredményt a legújabb LR (CR) motorhoz képest nekem nem ad semmi többletet. Valószínű hasonlóképpen járnék a C1-el is ha nekiállnék hasonlítgatni a végeredményt de már olyan szinten megszoktam a LR (CR) és mellé a PS használatát, hogy hiába futok neki újra és újra nem akar kézre állni a használata így folyton az Adobe cuccokhoz jutok vissza.

(#22819) #91073280 válasza Fandango (#22799) üzenetére


#91073280
törölt tag

Ha már szóba került, akkor X100 vs. X100F mennyire nagy a (szubjektív) különbség?

(#22820) FLx válasza #91073280 (#22819) üzenetére


FLx
addikt

Sima X100? Az ezer eves legalabb, eg es fold a kulonbseg, nincs is ertelme hasonlitgatni.

(#22821) Mirman válasza FLx (#22816) üzenetére


Mirman
őstag

Köszi , elolvastam meg megnéztem róla egy videót. Jónak néz ki és elég pörgős is (GFX képet kb 1-2 mp alatt konvertálta át) . Maximum abba lehet belekötni hogy a közép árkategóriájú modelleket még nem támogatja , de azért gondolom várható egy X-t20 frissítés a Windowsos premierre.

(#22822) FLx válasza Mirman (#22821) üzenetére


FLx
addikt

Szerintem soha nem fogja tamogatni a kisebb modelleket.

(#22823) Muerte68 válasza FLx (#22822) üzenetére


Muerte68
addikt

Valószínű van egy hardver igénye ami az olcsóbb gépekben nincs meg

Láttam egy fickót a kávézóban. Se mobil, se laptop. Csak ült ott és itta a kávéját. Mint egy pszichopata.... https://www.flickr.com/photos/128638150@N03/

(#22824) Mercutio_ válasza Gercsa (#22804) üzenetére


Mercutio_
félisten

Mivel erősen korlátos a gyártókapacitásuk, így szerintem valami nagy plusz kellene a Fuji számára, hogy ennak a kapacitásnak egy részét egy újabb modellre lekösse amikor megvannak a bevált modellek és az azok iránti igényt is néha nehezen tudja kiszolgálni.

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#22825) b.vr válasza DonRazzino (#22807) üzenetére


b.vr
őstag

Hát én erről itt többször írtam már, hogy az x-transIII miatt a workflow az nagyon problematikus, namost ha mást szeretnél mint amit a Fuji hardver helyből tud, akkor ez az egész sokkal inkább átok mint áldás.
(ezért lett volna fontos hogy a Fuji ha már az OlyViewerhez hasonló desktop programot nem is hajlandó kihozni (és itt tuti nem fejlesztési erőforráshiányról van szó, egyszerűen nem akarják még ennyire sem kiengedni a kezükből), akkor legalább a 16 bites tiff mentést meg kellene oldaniuk)

Én a magam részéről a jpg-ket használom, CC színprofillal, esetleg ha nagyobb (expo vagy WB) korrekcióra van szükség akkor azt a vázon belül még módosítom. Persze nekem egyszerűbb a helyzet, mert fotózásonként egy vagy két képről van csak szó, hiszen nálam csak kiegészítő gép.
Kéne nekem egy GFX, az Fuji és bayer. Meg kéne egy lottóötös :D

"Oscar bácsi meg nem gyütt"

(#22826) b.vr válasza b.vr (#22825) üzenetére


b.vr
őstag

szerk: mármint persze általában értettem ezt az x-tarns-ra, a III az segített eleve azzal hogy növekedett a felbontás.

"Oscar bácsi meg nem gyütt"

(#22827) papaya válasza Muerte68 (#22817) üzenetére


papaya
senior tag

Nem, ez tudtommal nem old meg semmit sem. Szeretnék X-T2 Raw-ból Tiffet vagy bármi tömörítetlent Fuji féle képfeldolgozással. Ez a fuji raw stúdió egyelőre csak GFX-re kínálja fel.
Amúgy egy hónapig használtam az exposure x3-mat, és nagyon szépen élesített. De csak LR-PS mellé, nem pedig helyettük tudom elképzelni.

(#22828) |AP| válasza papaya (#22827) üzenetére


|AP|
veterán

"Amúgy egy hónapig használtam az exposure x3-mat, és nagyon szépen élesített. De csak LR-PS mellé, nem pedig helyettük tudom elképzelni."

erről tudsz kicsit többet írni, hogy mi volt a gond vele? Én is most tervezem kipróbálni, de elég nehezen állok át LR-ról másra (ráadásul az előfizetésem is él)

(#22829) b.vr válasza papaya (#22827) üzenetére


b.vr
őstag

"Szeretnék X-T2 Raw-ból Tiffet vagy bármi tömörítetlent Fuji féle képfeldolgozással. Ez a fuji raw stúdió egyelőre csak GFX-re kínálja fel."

Persze, hiszen a GFX eleve úgy jött ki hogy tiff-ben is lehet fotózni, a többi váznál meg csak raw és/vagy jpg. Ezért kellett volna a teljes szoftveres megoldás, csak hát a Fuji olyat nem akar.

"Oscar bácsi meg nem gyütt"

(#22830) total90


total90
veterán

Én is váltanék az Adobe termékekről, csak jelenleg nincs mindenre alternatíva és így egyben az all apps szinpatikus... ha épp működik :W

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#22831) kiskami válasza papaya (#22827) üzenetére


kiskami
tag

Én az ingyenes RawTherapee-t használom - jól támogatja a a raf formátumot és az XTrans III gépeket is.
Azzal az RL deconvolution a bevált élesítési eljárás.
Van filmsim pack is hozzá. :))

(#22832) Overcome85


Overcome85
tag

Sziasztok!

Nagyon gondolkozom egy XT 2 és hozzá egy Fuji 56mm f1.2 ill egy 23mm f1.4-es Obi beszerzésén. Ez lenne az első normális rendszerem.
Nézzem a Sony A7 II - T batis 85mm el és egy sigma 30al de ahogy el néztem az xt2 le veri.

Kérdésem az volna, h érez bárki bármi hátrányt abból, h apsc a rendszer!?
Közelemben mindenki FF őrült és csak a tükrös gép a gép szóval velük erről nem nagyon tudok beszélni. :)

Főleg azoktól kérdem akik munkára használják.
Nekem portré, családi és később esküvői fotózás lesz porondon.
. Nagyon köszönöm a válaszokat.

(#22833) total90 válasza Overcome85 (#22832) üzenetére


total90
veterán

Én FX-ről (Nikon D800) váltottam X-T2-re és nem bántam meg. A sima A7II-et naná hogy kenterbe veri :B

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#22834) Overcome85


Overcome85
tag

Éjszakai vagy gyenge fényeknél nem zajosodik? Autó fókusz mennyire pontos mondjuk egy 23mm f 1.4el ilyenkor?
Ekvivalens f2.1 nem kevés?
56mm tudom,h este is szép éles képet ad.

Sony A7R II höz képest? Azt beszéltük, h te rosszul jártál az A7R II-vel. :/

[ Szerkesztve ]

(#22835) Alabástrom válasza Overcome85 (#22834) üzenetére


Alabástrom
senior tag

Ne csak azt nézd, hogy most milyen ez a két váz. Rendszert választasz, és az (ideális esetben) hosszú távra szóló döntés.

És nagyon szubjektív, kinek mi a fontos, mi elég.

Amúgy a FF egy más ár- és méretkategória. Természetesen többet tud egy FF szenzor, mint egy APSC, csak az a kérdés, neked kell-e az a plusz, amit nyújt, és hogy azért neked személyesen érdemes-e megfizetned a méretbeli és árbeli nem kis pluszt.

szerk: még azt érdemes hozzátenni, hogy ugyanannyi pénzből tipikusan jobb APSC rendszert tudsz építeni, mint FF-et.

[ Szerkesztve ]

Amikor semmi sem biztos, akkor minden lehetséges.

(#22836) papaya válasza |AP| (#22828) üzenetére


papaya
senior tag

Próbáltam ezt is, meg a Luminart is. Alapból kicsit máshonnét közelítik meg a dolgot mint az Adobe. Jobban hangsúlyban van a sablonok (presetek) használata, mint a program funkcionalitása. Nekem kicsit olyan mobil app szagú. Azaz, hogy lehet vele dolgozni, de nem egy LR / PS szinten vannak kézre benne a dolgok. Azt is hozzáteszem, hogy én magam fejlesztem a retus / editálás képességeimet, ahhoz meg többnyire Ps, Lr oktató anyagok vannak. Viszont őszinte leszek, annyiszor használtam a próba egy hónap alatt egy-egy retus utolsó fázisaként élesítésre, és színkorrekcióra, hogy most egész hiányzik. :B Katalogizáló tulajdonságait nem teszteltem le. Utólag bánom, főleg, hogy most is hétvégén lőttem 630 képet 2 óra alatt egy anyaghoz, és bár gyorsabb lett az LR a legújabb frissítéssel, de még lenne hová fejlődnie.. :U

[ Szerkesztve ]

(#22837) #91073280 válasza FLx (#22820) üzenetére


#91073280
törölt tag

Köszi a kimerítő választ, sokat tanultam belőle.

(#22838) #36336384


#36336384
törölt tag

Üdvözlet! Megjött az X20 a szervízből. Vezérlő elektronikát kellene cserélni benne, nem műxik a beépített vaku. 40ezer forint lenne. Persze, nem kértem a cserét, javítást. Valahonnan megpróbálok beszerezni egy külső vakut, ha vakuzni szeretnék vele. Arra tesztelték, külső vakuval rendben üzemel. Milyen jó hozzá? Kössz!

(#22839) papaya válasza Overcome85 (#22834) üzenetére


papaya
senior tag

6D-ről jöttem T2-re, és mindent összevetve pozitív vagyok.

De kicsit az előnyök hátrányokról:

AF:
Nappal, normál körülmények között minden csodás, pontos, megfelelően gyors.
Este bizony néha elkezd az AF bizonytalanodni, döcögős nagy fényerejű obival, mint a 35 1.4 és az 56 1.2.
A Canon 85 1.8 anno minden gond nélkül fókuszált, igaz, néha teljesen félre, mert ugye az AFMA a DSLR leggyengébb pontja. És nekem hiába volt állítva, belőve a reikan focal reducer progival, akkor is csak egy adott távolságban működött rendesen. Szánalom..
ZAJ:
a zaj nálam eléri a tűréshatárt iso1000 felett. Viszont színzaj nulla, ezt imádom benne.

Az FF ekvivalens kérdés egy helyen gázos, az a bokeh, de nekem sok fotós kollegám, egyáltalán nem használja este teljesen nyitva pl. 1.4-en egy sigma artot, mert annyira kicsi a dof, hogy egy párt már esélytelen vele fotózni, viszont este amikor ők f2-nél isot tekernek mert a zársebesség már a határon, akkor nekem még ott a fényerő előnyöm 1.4-en mert kb az ekvivalens f2 FF doffal.

[ Szerkesztve ]

(#22840) |AP| válasza papaya (#22836) üzenetére


|AP|
veterán

próbálgatom most én is az Exposure-t és igazából nem is rossz, tényleg szépen élesít. Az UI is egész közel van a Lightroomhoz, szóval meg lehetne szokni. A Fuji színprofilok viszont nagyon hiányoznak

(#22841) excalibur36 válasza #36336384 (#22838) üzenetére


excalibur36
senior tag

Nekem tökéletesen megy a meike 320-al.

Az ember jellemét az határozza meg, hogy mit tart nevetséghesnek...

(#22842) cousin333


cousin333
addikt

Az XF16mm/1.4 fókusza mennyire csendes és gyors? Használta már valaki videóra?

"We spared no expense"

(#22843) b.vr


b.vr
őstag

(#22840) |AP| " tényleg szépen élesít (...) A Fuji színprofilok viszont nagyon hiányoznak"

Hát mondjuk szerintem a RAW-előhívásnál a színek azok sokkal fontosabbak mint az élesítés. Az élesítésnél leginkább arra kell csak figyelni (xtransnál meg főleg) hogy artifactek ne legyenek, mert ha a kezdetnél ez bekerül a képbe, onnantól kuka az egész munka. Én a gyári jpg-vel rá is bízom ezt a Fujira.
Saját raw előhívásnál inkább tűnjön kicsit lágynak a kép, de artifact-mentes legyen, utána úgyis jön még a leméretezés (főleg ha mondjuk a 6000x4000ből lesz egy 1920px HD) és a végén a kimeneti élesítés sokkal fontosabb és látványosabb mint hogy az original kép pixelszinten nézve mennyire éles.

A szín-profiloknál (ezt már inkább a korábbi hsz-ekhez írom, nem neked válaszolva) meg nem az önmagában a kérdés hogy név szerint ott van-e a programban, hanem hogy olyan-e mint amit szeretnénk. Én az elején még tettem pár kísérletet az Adobe Camera RAW-val is meg néhány más programmal is, de mellé téve a gépből kieső gyári Fuji jpg-t ugyanazzal a színprofillal, nekem mindig a gyári, gépből kieső tetszett jobban. Ezért is maradtam a jpg-nél.

De persze a konvertereket is folyamatosan tökéletesítik, szóval mindig elolvasom itt a topicban is mik a legfrissebb tapasztalataitok, hátha. Mindenesetre mindig úgy érdemes, hogy ha benne is van a konverterben a profil, akkor is tüzetesen összehasonlítani a gépi Fuji jpg-vel.

"Oscar bácsi meg nem gyütt"

(#22844) total90 válasza Overcome85 (#22834) üzenetére


total90
veterán

Éjszakai vagy gyenge fényeknél nem zajosodik?

Ez így elég necces kérdés, mert lehet teljesen sötétben is ISO 100-on fotózni hosszú záridővel és akkor nincs gond.
Én bátran felmegyek akár maximumig is, mert teljesen jól lehet korrigálni a zajos képeket. Sokat segít ebben, hogy nincs színzaj.
ISO 12800-on helyzettől függően és sok utómunkával szép eredményt lehet elérni. ISO 6400-at simán lehet korrigálni :K

Autó fókusz mennyire pontos

Szerintem nagyon, csak rá kell érezni. Sötétben nehezebben talál fókuszt, de ez inkább obi függő. 56 f1,2 nagyon lassú, de pl. a 23 f2 iszonyat gyors.

Sony A7R II höz képest?

Képminőségben és sok másban jobb a Sony, de van az a felár... Nálam az belefért volna, az viszont nem, hogy egy megbízhatatlan sz*rt kaptam szervíz után is.

Egyébként ahogy írják, rendszert válassz. Nézd meg mire van kereted, mi kell neked, miket szeretnék a jövőben venni...

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#22845) |AP| válasza papaya (#22827) üzenetére


|AP|
veterán

"Szeretnék X-T2 Raw-ból Tiffet vagy bármi tömörítetlent Fuji féle képfeldolgozással"

Most találtam erről egy videót, eddig eszembe sem jutott ez a megoldás.
Lightroomban "Edit in Photoshop" parancs, élesítés Photoshopban, majd vissza LR, és már ott is a TIF, amivel lehet tovább dolgozni LR-ban, színprofilok, stb.

(#22846) madgie válasza |AP| (#22845) üzenetére


madgie
titán

Akkor már nem mindegy, ha utólag élesít az ember? Úgyis úgy szokás.

(#22847) b.vr válasza madgie (#22846) üzenetére


b.vr
őstag

De nem is az a baj, hanem már megint az élesítés, miközben nem ez a lényeg, mert ezzel a gyári Fuji színeket ugyanúgy nem lehet megkapni, márpedig az egész onnan indult. Tömörítetlen tiff-et könnyű kapni, tömörítetlen tiff-et Fuji színekkel viszont meg csak akkor ha GFX-szel fotózik az ember :)

"Oscar bácsi meg nem gyütt"

(#22848) taranis válasza b.vr (#22847) üzenetére


taranis
addikt

Akkor ez egyszerű, polcra felnyúl, pénz levesz, GFX megvásárol. Oh wait... :D

Amúgy nincs egyszerű dolguk a képfeldolgozó progik készítőinek. Én pár hónapja dolgozom egy saját módszeren és szoftveren, aminek a lényege az lenne, hogy legyenek 3D LUT-jaim, amik az F-Log-ot átkonvertálják a vázban lévő film szimulációkra, 5600K-re kalibrálva. Már ez is elég bonyi, ha pontosat akar az ember, és akkor ott van az, hogy a WB állításával ha kicsit is, de elcsúsznak a színek, Tungstennél már nem is nevezném használhatónak az 5600K-re belőtt transzformációt.

[ Szerkesztve ]

colorizer.net

(#22849) b.vr válasza taranis (#22848) üzenetére


b.vr
őstag

hát erre írtam már korábban hogy lottóötös kellene :D

"Oscar bácsi meg nem gyütt"

(#22850) DonRazzino válasza taranis (#22848) üzenetére


DonRazzino
senior tag

Voltam múltkor GFX próbán. Az itthon lévő X-M1-et tudnám hozzá hasonlítani úgy en bloc működési és AF sebességben. :DDD Felőlem akármi is kieshet belőle, így nem tudok vele mit kezdeni. Amikor stúdióban a T2 + 50-140 el már olyan 24 megapixelt karcol, hogy nekem ennél nem kell több.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.