Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Cassidey


Cassidey
senior tag

Ezen gondolkodom mostanaban, h mi lenne a legjobb megoldas. Ha egy nagyobb fotozas alatt telekattintunk egy 1-2 gigas memoriakartyat (RAW-ban gondolkodom), akkor az 20 utan mar eleg nagy adatmennyiseg. Ezeket meg feldolgozzuk, konvertaljuk jpg-be, ez nagyon sok helyet foglal, es kellene ezekrol egy backup, hiszen amig a zenek, filmek potolhatoak, addig a kepeink nem.:( Szoval egy kis kozvelemenykutatas.

Keszitetek biztonsagi mentest? Milyen adathordozora? Mit mentetek el? A nyers RAW-ot, a feldolgozott RAW-ot, jpg-t? Es milyen idokozonkent?

Hogyan katalogizaljatok a fotoitokat? Hasznaltok vmilyen szoftvert, vagy egyszeruen bemasoljatok egy kepek mappaba a memoriakartyarol a dolgokat ugy ahogy van?

(#2) pacorro válasza Cassidey (#1) üzenetére


pacorro
aktív tag

Jó téma, egyre fontosabb a digitális állományok korában, szerintem megérdemel egy külön topicot.

Leírom, hogy én hogyan csinálom.
Szinte mindig raw+jpg kombinációt fotózom, a fileokat sorszámozott mappába másolom (ezen belül elkülönítem a rawokat a jpg-ktől), azokat nagyjából 4-5 gigányi blokkokba, amik szintén sorszámot kapnak. A nagy blokkot csak sorszám jelöli, a kis könyvtárakat sorszám plusz rövid témaleírás. A rosszabb képeket ezután törlöm, de csak azokat, amik biztosan használhatatlanok. A jobbaknál kibontom a raw file-t, módosítom, amit esetleg kell, és elmentem egy külön könyvtárba (általában minden nagy blokkon belül van egy válogatás a jobb képeknek). A legjobb képek külön mappába kerülnek, hogy gyorsan átláthatók legyenek.
A képeket már eleve egy 500 gigás külső winchesterre veszem, azon is alakítom, és ennek a tartalmát időnként archiválom egy másik 500 gigás külső winchesterre. Nem túl gyakran DVD-re is írom az összegyűlt anyagot.

"Helytelen a képeimet a valósághűség szempontjából megítélni, mert nem bizonyos dolgokat vagy lényeket ábrázolnak, hanem vonalakból, síkokból és színekből alkotott önálló organizmusok." - Ernst Ludwig Kirchner

(#3) Dtomi válasza Cassidey (#1) üzenetére


Dtomi
őstag

Én 4 gigánként kiírom DVD-re és külön egy speciális ASUS tárolóban tartom őket 2évente újraírom így nem lehet probléma egyszerűen ráírom mi van rajtuk. Vinyón soha nem tárolok képeket, csak maximum amin aktuálisan dolgozok 3 éve megadta magát a vinyóm és bizony majd' 10giga pótolhatatlan kép ugrott. Raw-ban soha nem fotózok nem látom semmi értelmét még mindíg. Ezért 1 DVDre elég sok kép ráfér, nincs velük probléma, és biztonságos is.

"Megvan a saját véleményem - kemény vélemény -, de nem mindig értek vele egyet."

(#4) ThufirHawat


ThufirHawat
senior tag

Épp tegnap gondolkodtam, hogy kellene egy ilyen topic. :C

Én havi bontásban tartom a képeimet. Minden hónap egy alkönyvtár, amin belül van egy RAW és egy PSD alkönyvtár. (Na meg egy tmp ahová a raw konvertáltak, de még photoshop előttiek kerülnek.) JPG képeket csak a weblapomra gyártok, de mivel ezek egy lementett Photoshop rutinnal készülnek a PSD-kből, így JPG-et nem tárolok sehol.

A havi mappákat lementem külső drive-ra (500GB), illetve kiírom DVD-re is. Természetesen fent maradnak a merevlemezemen is (300GB) Mivel a külsőt csak havonta 1-2 alkalommal kapcsolom be, így ez is eltart majd egy darabig.

Havi 4GB az átlag termés.

A RAW képeket a pályázatok miatt tartom, rangosabbakon nem indulhatsz nélkülük. A PSD file-okat mentés elét "flettenelem", nem tartom meg külön a rétegeket. Sosem nyúlok bele utólag, ha egyszer kész.

Képeim, írásaim: http://www.miklosrabi.com

(#5) tbs


tbs
addikt

A bemásolás dátumával megegyező nevű könyvtárba ömlesztem a képeket. Ha jellemző a téma, akkor a dátum után még a téma nevét is odaírom.
...
Processzálás.
...
Az eredmény képek egyedi nevet kapnak, téma szerint. "Makró" jellegű pl. kozel_... kezdetű lesz. A főbb(? :DDD ) jellemzők még a fájlnévbe kerülnek, majd a fálj beutazik egy "mutato" nevű könyvtárba. (portre_..., taj_..., stb. pl. kozel_virag_sarga_pok.jpg)

Pillanatnyilag (~4 év digit működés, ~10e meghagyott expó után) a "mutato" könyvtárban 211 kép van.

Eredetit (korábban jpg, mostanában raw) nem törlök. A feldolgozás paraméterei az eredeti kép mellett maradnak.

Minden képcucc egy "szerverfarmon" lakik. 2 szerver, éles, aki dolgozik nekem nap-mint-nap, és egy offline backup "tetemes" fizikai távolságban, napi egyszeri szinkronizálással. A szerverekben hotspare vinyós tükrök laknak, kb. 1T/szerver kapacitással. A szerverpark adottság. Munkához. A képek nyers adatai ~40G-t foglalnak. Utolsó bit akaratlan szerver-adatvesztésem ~8 éve volt, logikai probléma miatt. Nem írok dvd-re képet.

(#6) Mercutio_


Mercutio_
félisten

Erre van valakinek 5lete?

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#7) larpi


larpi
tag

Kb 5éve fotózom digitális géppel. Már az elejétől kialakult az a szokásom hogy az eredeti JPG később RAW felvételeket válogatás után, amit megtartok kiírom CD-re. DVD-re még nem merem mert ha megsérül sok kép elveszik.Exelben vezetek egy táblázatot ami tartalmazza a képek föbb EXIF adatait + saját megjegyzést. Most tartok ott hogy tervbe vettem a 2003-mas
CD-k újra írását. Még nem találtam hibásat, de az ördög nem alszik.
A feldolgozott képeimmel már lazábban bánok. Készítek CD-re, DVD-re összeállításokat, pl: kirándulásokról, utazásokról, családi eseményekről és persze a "művészi" felvételeimről.
Ezek nyilvántartása már lazább.
2 éve tettem egy 160GB-os winyót a számítógépbe a fotók részére. Ezen van minden azóta készült és feldolgozott kép. Természetesen az eredetiek CD-n is.

(#8) zsiga667


zsiga667
addikt

Én csak dátumozott és elnevezett könyvtárakba mentem a Dokumentumok/Képek-en belül (pl. 2006-10-29 PH! Fotóstali), illetve az egész le van mentve egy másik vinyóra is a gépen belül.
Az igazán fontos képeket (családi nyaralás, esküvő, meg ilyesmik) pedig kiírom 2 példányban DVD-re, amiből az egyik a szekrényembe kerül itthon, a másik meg tűzálló páncélszekrénybe a város másik végébe. :)

Konkrétan katalogizálásra nem pazarlom az időm, kb. ezer évente egyszer keresek elő valami régi képet, akkor meg kibírom azt az 5-10 percet amíg megtalálom.

(#9) Cassidey


Cassidey
senior tag

A topic inditasa ota megtalaltam a megoldast mindenre: Aperture. :) (Ugyanolyan elven mukodik, mint a Lightroom.)
A sok konyvtar es mappa helyett baromira leegyszerusiti a kepek tarolasat, kereseset, nem kell menteni es tarolni RAW-ot, JPG-et, PSD-et.. Igy nez ki a folyamat:
- kamera bedug, a raw fajlok importalom az Aperture Librarybe egy uj project-be, itt project nevnek datumot szoktam megadni esetleg nemi tamponttal (pl.: 2008.06.22 - Opera fesztival)
- vegigszaladok a kepeken, csoportosan-egyedileg is keywordoket kapnak, amikre konnyeden kereshetek. Nagyon sok keyword van tampontkent alapbol a programban de barmennyi uj is hozzaadhato termeszetesen
- csillagozom a legjobbakat, ezeket feldolgozom, kb minden megvan az Aperture-ban ami szukseges, pl levels, WB, edge sharpening, monochrome mixer, crop, straighten tool stb
- ha szukseges egy kep tovabbi szerkesztese, akkor megnyithato Aperture-bol Photoshopban pl, ha befejeztuk a munkat eleg egy save-t nyomni, es lathatjuk a master mellett a feldolgozottat psd formatumban, mintha aperture-n belul szerkesztettuk volna
- ha szukseges a jpg nyomunk egy exportot, megadjuk hova tegye es kesz

Csak igy nagy vonalakban. :) Ami nagyon tetszik pl a kereses Aperture-on belul, beirom pl, h portre, es villamgyorsan elottem van az osszes, bejelolhetem, h csak az 5 csillagosakat mutassa es valogathatok. Kerhetem az osszes 55mm-en vagy iso400-on keszult kepet stb.

Erdemes belenezni ezekbe a videokba, gondolom a Lightroom is tud ilyeneket de az nekem annyira nem allt kezre, h nagyon.:) Fototarolasban es feldolgozasban ez a tokeletes megoldas szerintem.

[link]

ps.: ja es archiv. Kulso vinyora, ill dvd, de valoszinuleg a dvd-t egy ido utan elfogom hagyni. Dvd-re pl kiirom a megfelelo projecteket, es minden ugyanugy hasznalhato es keresheto mintha a gepen lenne. :)

[ Szerkesztve ]

(#10) philoxenia válasza Cassidey (#9) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

De ez csak macra van, nem ?

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#11) Cassidey válasza philoxenia (#10) üzenetére


Cassidey
senior tag

De. Azert irtam, h videok erdekesegkepp es h olyasmi mint a Lightroom.:) Csak Lightroomrol nem talaltam se videot, se irni nem tudok rola mert nem hasznalom. Plusz meg az is lehet, h nem csak nekem van Macem. :)

(#12) anri-ur válasza Mercutio_ (#6) üzenetére


anri-ur
tag

Az a gyanúm,hogy nem legális szoftod van és szépen lezárta a katalógust a progi!

Priviben küldök megoldást ,de most szaladnom kell!

(#13) philoxenia válasza Cassidey (#11) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Persze, vannak itt gondolom mások is mac-kel, csak nekem a Lightroom se érne meg például 90e-t , a CS -ekről nem is beszélve. Aki nem profi, vagy nem gazdag, annak az ilyen progik horrorárban vannak, ha a PS vagy a LR árát obiba vakuba fektethetném.... :D
Szerencsére azért sok ingyenes progi is van, ráadásul home használatra legtöbbször elég is a tudásuk. :K [link]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#14) Cassidey válasza philoxenia (#13) üzenetére


Cassidey
senior tag

Ezek kozel sem tudjak azt amiket leirtam.

Igaz, h a dobozos Lightroom 90 ezer forint, de az Adobe weboldalan 300 euroert megvasarolhato ami 70 ezer. Az Aperture 46 ezer, ha diak vagy 25.

A Photoshop CS3 sztem felesleges otthonra 2-300 ezerert, ott a PS Elements ami 27 ezer, vagy a PSP ami 30. A diakok a PS CS3-at is megvehetik 30 ezerert ha azt szeretnek. Es kepszerkesztoknel tenyleg vannak ingyenes alternativak, PhotoFiltre, Picasa, Gimp.

De az Aperture-re es a Lightroomra nem tudok alternativat es nekem megerte az arat az Aperture, kurvajo program. (Ja es meg nem ereztem hianyat mellette kepszerkesztonek, tehat azt nem vettem, de most letoltottem az Elements trialjat es probalgatom majd, h mit tud.)

(#15) philoxenia válasza Cassidey (#14) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Az Aperture az eleve kiesik nekem, csak a programért nem veszek mac-et, amit képszerkesztésben az olcsók tudnak, azt tudja a PhotoFiltre is, vagy az XnView, IrfanView. A Gimpet sajnos nem nagyon tudom még kezelni. Persze nyilván a CS-t sem tudnám. :(
A CS3 milyen feltételekkel vehető meg 30k-ért? A fiam középiskolás.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#16) Cassidey válasza philoxenia (#15) üzenetére


Cassidey
senior tag

Nekem ugy elsore jobbnak tunt a Paint Shop Pro vagy Elements a tobbinel de ez csak elso benyomas, a tobbiek tudnak ezt igazan megmondani. :)

"A kedvezményt azon diákok vehetik igénybe, akik
- hivatalosan akkreditált magyarországi állami- vagy magánintézményben, egyetemen, főiskolán, nappali vagy esti tagozaton folytatják tanulmányaikat, és rendelkeznek diákigazolvánnyal;

- általános- vagy középiskolában folytatják tanulmányaikat, és rendelkeznek diákigazolvánnyal."

[link]

[ Szerkesztve ]

(#17) philoxenia válasza Cassidey (#16) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Ennyiért már meggondolandó a CS3 is. Kár, hogy a Lightroomra nincs diákkedvezmény.... :O

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#18) Cassidey válasza philoxenia (#17) üzenetére


Cassidey
senior tag

Igen, ennyiert szerintem abszolut megeri! Csak en sajnos nem vagyok diak. :( Ugyhogy az Elements johet szoba, mert Macre nincs PSP.

(#19) philoxenia válasza Cassidey (#18) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Valamit valamiért... ;] Neked ott az Aperture. Nyilván nem érné meg PSP-t árulni Mac-re, kevesen vennének a néhány plusz dologért.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#20) madgie


madgie
titán

Nagyon jó katalogizáló a Photo Mechanic is, kár, hogy drága az is...

(viszont a web export része bravúrosan jó)

(#21) Cassidey válasza philoxenia (#19) üzenetére


Cassidey
senior tag

A PSP kepszerkeszto, inkabb a Photoshop "ellenfele" mint az Aperture. De eddig valoban nem ereztem ilyesmi hianyat, gondolom ez Lightroommal is igy lenne. :)

(#22) philoxenia válasza Cassidey (#21) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

De az alapfunkciókat, maszkoláson ilyesmin kívül tudja az Aperture is nem? Vágás, színkorrekciók, világos sötét átalakítások, kontrasztváltoztatás, gamma ilyesmik...

Írasd be a babát iskolába, akkor vehetsz a nevére CS-t.... ;]

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#23) Cassidey válasza philoxenia (#22) üzenetére


Cassidey
senior tag

Igen, tudja, szerintem nagyon szepen feldolgozza a rawokat. (Persze JPG-vel is lehet benne dolgozni, de RAW-ra van kitalalva.) Jok a video tutorok es egy parszaz oldalas szepen illusztralt manual is van hozza szoval tenyleg csak ajanlani tudom (kar, h nincs PC-re)

Nem rossz otlet. :D

[ Szerkesztve ]

(#24) Brian_RL


Brian_RL
aktív tag

Még jó, hogy rátaláltam erre a topicra. Pont a napokban gondolkodtam, hogy kb fél évnyi adat gyűlt össze, és le kellene formáznom a vinyóimat.
Nekem Dtomi megoldása tetszik. 4 gigánként ki fogom írni, ami kell, és rámentem a külső vinyóra is (500Gb). Excelben vezetem majd mi hova került. Szerintem ez elég hatékony módszer lehet :)

(#25) gaby666


gaby666
tag

Nekem olyan progi kéne ami a régi képeket(1975) ujjá tudja "varázsolni"! :K

Olyan bizonytalan vagyok néha! Vagy mégsem? 06702835396

(#26) gaby666


gaby666
tag

ja, most nézem milyen nagy itt a forgalom! :W

Olyan bizonytalan vagyok néha! Vagy mégsem? 06702835396

(#27) gaby666


gaby666
tag

na mi van? :F

Olyan bizonytalan vagyok néha! Vagy mégsem? 06702835396

(#28) Ndruu válasza gaby666 (#25) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

"Na mi van?" - Kedd, munkanap...
Nem lehet mindig elvárni hogy egy nem kiemelt topikban hamar választ kap az ember a kérdésére.

Nincs olyen program, ami egy kattintára a régiből új fotót varázsol, dolgozni kell a képekkel.

Javaslom a Photoshop próbaverzióját (ha jól emlékszem 30 napig használható). Az Adobe ftp-jéről le lehet tölteni. [link]

Régi fényképek retusálása: Tut1, 30 tutorial

[ Szerkesztve ]

Harrrr!!!!

(#29) Balinov válasza Ndruu (#28) üzenetére


Balinov
félisten

koszi a tutorialos linkeket! :R

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#30) gyurci76


gyurci76
csendes tag

sziasztok!!!

egy fontos segitség kéne. Egy olyan progi kéne ahol nagyméretű felbontásúvá tudok tenni logókat bemutató céljára... nagyon jó minőségi képekké!!!!
HELP!!! előre is köszi

Asus P5B Deluxe, intel core2 quad q6600 2400Mhz, 4x1 giga dual ddr2 geil ultra, WD 250 giga sata2, Plextor dvd iró, Asus EN9600 GT Top 512 MB, Chieftech 500W táp

(#31) Ndruu válasza gyurci76 (#30) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

A való életben ez nem úgy működik mint a CSI - Miami helyszínelőkben. Itt nem lehet minőségromlás nélkül nagyítani.
Egy egyszerű képnézegető/képszerkesztő szoftverrel (InfranView) át lehet méretezni a képeket, nagy felbontásba, de a minőség az nem fog javulni. Gauss vagy Lanczos móddal érdemes kísérletezni (ez a lehető legjobb).
Ha egyszerű logók, akkor úgy is meg lehet csinálni, hogy nagyfelbontásra méretezed, importálod a képet egy képszerkesztőbe, ott pedig újrarajzolod vektorosan [Illustrator] (vagy pixelesen [Photoshop]).

Harrrr!!!!

(#32) philoxenia válasza Ndruu (#31) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Ez nem járható út?

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#33) gaby666 válasza Ndruu (#28) üzenetére


gaby666
tag

köszönöm a linket! :R

Olyan bizonytalan vagyok néha! Vagy mégsem? 06702835396

(#34) gaby666


gaby666
tag

Huuuuuuuuuuu de komoly! :W

Olyan bizonytalan vagyok néha! Vagy mégsem? 06702835396

(#35) philoxenia válasza gaby666 (#34) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Mi a húdekomoly? :F

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#36) gaby666 válasza philoxenia (#35) üzenetére


gaby666
tag

talátam egy progit, még a fekete fehér képeket át is lehet szinezni!

Olyan bizonytalan vagyok néha! Vagy mégsem? 06702835396

(#37) maestro87


maestro87
őstag

Üdv!

Nem tudom, hogy jó helyen kérdezem-e meg, de tudna valaki ajánlani egy olyan programot ami képes a képek széleit automatikusan levágni?
Pontosabban:
Beszeretném szkennelni a családi fotókat (egyszerre 4-et, 5-öt), de nem szeretném egyesével levagdosni a széleket. Egyszer mintha olvastam volna, hogy létezik ilyen szkenner, ami ezt automatikusan megcsinálja, na de nekem szkennerem van, csak progi kellene hozzá.

Előre is köszi!

[ Szerkesztve ]

(#38) pitman válasza maestro87 (#37) üzenetére


pitman
őstag

Jól tudod, a HP scannerek programja tudja azt, amit szeretnél. Ha nem ilyen géped van, akkor próbálj meg rákeresni az autocrop kifejezésre. Több képszerkesztő programhoz léteznek ilyen kiegészíő scriptek, vagy pluginok.

(#39) maestro87 válasza pitman (#38) üzenetére


maestro87
őstag

Köszi.
Esetleg olyan is létezik ami automatikusan elforgatja a ferdén szkennelt képeket?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.