Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) fasyrt


fasyrt
őstag

Szisztok!

Nerég nyitottam egy pákabeszerzős topikot, ami Bővebben: link megtalálható. Ezen topik rendeltetése a forrasztás mikéntjéről szólna, biztos sokakat érdekelne. Alapból a beginner kérdésekre szakodna a topik, de lehet szó pro kérdésekről is.

Az már bizonyos, hogy számunkra a 25-30 w-os páka elegendő.

Akkor hát kezdeném a kérdezősködést:
1.: Van-e valamilyen kötelező szakirodalom érthető formában? (Netes, magyar előnyben)
2.: Milyen pákaheggyel ellátott pákát vegyek? Melyik mire jó?
3.: Forrasztásnál ugye 4 dolog működik közre (+mi:) ): a 2 összeforrasztandó anyag, cin, páka. De csak 2 kezem van. Hogyan csináljam? 2-en csináljuk? (Vagy gruppen? :D)

(#2) Thulcandra válasza fasyrt (#1) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Forrasztó zsír nem kell ? Anyagok előkészítése ? Mely anyagok nem forraszthatóak ? Ilyenek is kellenének, nem ? Mondjuk annyira nem értek ehhez :P

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#3) Fade_Away


Fade_Away
őstag

jaja ajánlom a forrasztó viasz, zsír beszerzését amióta használom azóta tudok forrasztani...

(#4) vottokar


vottokar
senior tag

Ajánlanák egy könyvet a lágyforrasztás után érdeklódóknek. Sajó Jenő: Lágyforrasztás az elektronikában. című könyvét, Nem egy újdonság (1984), de a benne leírt dolgok, a mai napig érvényesek. Otthol használatos technológiák azóta nemigen változtak, SMD mondjuk nincs benne, de aki jól tud forrasztani hagyományos alkatrészeket, az szerintem elboldogul a még kézzel szerelhető SMekkel is.

"Hát te meg ki a tö*öm vagy, hogy bundában szeded itt a málnát?"

(#5) agrarfiatal válasza fasyrt (#1) üzenetére


agrarfiatal
senior tag

olyan emberektől kéne infot kérni akik szervizben stb dolgoznak és foglalkoznak ilyesmivel. itt a ph-n is van pár ember aki eléggé vágja a témát - hátha elárulnak 1-2 okosságot.

tévedni emberi dolog, na de ennnyit......

(#6) kgyorgy válasza Thulcandra (#2) üzenetére


kgyorgy
csendes tag

Forrasztó zsír nem kell, a forrasztó ón belsejében van 3-5 ''cső'' ami meg van töltve vele, ez elég. Anyagok fémtiszták, oxidmentesek legyenek, arra, hogy mi nem forrasztható elég hamar rájön az ember, ott trükközni kell egy kicsit, de általában ha az ember fia elektronikai alkatrészekkel dolgozik ilyennel ritkán találkozik (megfelelő felületelőkészítést feltételezve). Két kéz elég :)

[Szerkesztve]

''Csak annak a statisztikának hiszek, amit saját magam hamisitottam.'' (Sir Winston Churchill)

(#7) neduddki válasza Thulcandra (#2) üzenetére


neduddki
nagyúr

HI!

A reszelozsirool sem szabd mekfeleltkezni!!!:- )))

udv

neduddki

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#8) biker


biker
nagyúr

a forrzsír a legjobb dolog...

ha ideiglenes kötést csinálsz :C

miért?
mert a forrzsír az ZnCl (cink-klorid) ami melegítéskor rendkívül jól tisztítja az anyagot, és kiválóan fut rá az ón a rézre, csak épp pár év alatt megeszi a klór a forrasztás tövénél a rezet.

tehát ha muszáj, akkor vagy gyanta, oldott állapotban, vagy a degufit család, 20-30g-os tételben már 10k alatt is elérhető :D

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#9) Thulcandra válasza kgyorgy (#6) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Nem mindegyikben van sajnos, vagy nem mindíg elég...

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#10) Thulcandra válasza neduddki (#7) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Reszelőzsír a popószexhez kell baeg, isertebb nevén vazelin.

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#11) Thulcandra válasza biker (#8) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Végre egy értelmes hozzászólás eben a topikban :D

Soha többé nem forrasztok zsírral. De ha jól emlékszem azért ezeknél is vannak különböző összetételű cuccok.

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#12) biker válasza Thulcandra (#11) üzenetére


biker
nagyúr

a klasszikus, forrasztózsir nevű sárgás szar az mind cink-klorid.

amugy ugyanez igaz a gumikábelre is...
azokban azért van a réz ér-szövet és a gumi közt is síkpor, vagy celofán szerű réteg, mert a gumiból kén-származék kölcsönhatásba kerül a rézzel.
ha gumikábelt leforrasztaszm megsérül a védőréteg, és hasonló efffektus jön létre, szépen zöldülni fog a vezeték.

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#13) Thulcandra válasza biker (#12) üzenetére


Thulcandra
senior tag

A forrasztáshoz ezekszerint nem árt ha az ember szereti a kémiát.

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#14) biker válasza Thulcandra (#13) üzenetére


biker
nagyúr

hát, 7-8 ban mit csináltál kémia és fizika órán???
meg utána a továbbtanulás alatt?

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#15) Thulcandra válasza biker (#14) üzenetére


Thulcandra
senior tag

7-8 ban nem tanultunk forrasztani, technikaórán se. Virgonc gyermekkorom miatt 8.-ban annyira szar jegyeket tettem le az asztalra, hogy de. Ezért továbbtanulás alatt is leginkább élelmiszerismeretet meg vállalkozásit tanultam :DDD mondjuk élelmiszerismeretben is van rendesen kémia, szerencsére már mind elfelejtettem :DDD

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#16) biker válasza Thulcandra (#15) üzenetére


biker
nagyúr

én csak a klór rézre gyakorolt hatására gondoltam, nem a forrasztás tanulásra.
:)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#17) biker válasza Thulcandra (#15) üzenetére


biker
nagyúr

ja, és helyes soorend:
- páka felmelegít
- forrasztandó felülethez érint, és felmelegíti azt
- ón hozzáérintése

nem pedig teszek a pákára ónt, majd odanyomom...

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#18) Thulcandra válasza biker (#17) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Huhh ehhez már nagyon sok satu és/vagy kéz kell ;]

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#19) fasyrt válasza biker (#17) üzenetére


fasyrt
őstag

Kötelező irodalom:
Sajó Jenő: Lágyforrasztás az elektronikában (1984)

Forrasztásnák a felületeknek fémtisztának kell lenniük.

Sorrend:
- páka felmelegít
- forrasztandó felülethez érint, és felmelegíti azt
- ón hozzáérintése


Biker, esetleg a #1-es (a 2-esre) kérdésre tudsz mondani vmit?



[Szerkesztve]

(#20) sirály12 válasza Thulcandra (#10) üzenetére


sirály12
őstag

:DDD

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#21) WillChi válasza Thulcandra (#10) üzenetére


WillChi
senior tag

:C :C :C

Keresek C64-hez Action Replay MK6 vagy MK7 kártyát. Esetleg Final III-at tudok cserébe adni.

(#22) turho válasza biker (#8) üzenetére


turho
őstag

A ''forrsav'' még jobb :DDD
Gyerekfejjel nem értettük hogy az elkészült előerősítő panel miért sistereg, és miért ad ki1-3 Voltos dc hibajelet.....Hát persze hogy még a nyák is beitta a sósavat jól, az meg vezet :D

(#23) prmcsk válasza fasyrt (#19) üzenetére


prmcsk
addikt

A forrasztástudás feltételei:
Jó páka (hőfokszabályzós)
Jól megválasztott forrasztó ón (olvadáspont-keresztmetszet)
Érzék.
Gyakorolni !
Gyakorolni !
Gyakorolni !
Ha az 1mm-es smd ellenállás (nagyítóval jól látható )mindkét végére feltudjuk
forrasztani a 0,1mm-es madzagot úgy,hogy nem mozdul ki,nem ég el és még érintkezik is,no akkor tudunk forrasztani.

"Azé lesz egy ország, aki teleszüli". Kezdek aggódni magamon. Ha a katicabogarat hasznosabbnak tartom, mint a krumplibogarat, már rasszista vagyok ?

(#24) Thulcandra válasza prmcsk (#23) üzenetére


Thulcandra
senior tag

És te feltudod forrasztani az 1mm -es kütyüre a 0.1 mm-es madzagot?

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#25) prmcsk válasza Thulcandra (#24) üzenetére


prmcsk
addikt

Igen. PS-2 átalakítás.

"Azé lesz egy ország, aki teleszüli". Kezdek aggódni magamon. Ha a katicabogarat hasznosabbnak tartom, mint a krumplibogarat, már rasszista vagyok ?

(#26) fasyrt válasza Thulcandra (#24) üzenetére


fasyrt
őstag

:DDD
De amfóra vagy! ;]

(#27) Thulcandra válasza prmcsk (#25) üzenetére


Thulcandra
senior tag

És az miért jó ?

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#28) fasyrt válasza prmcsk (#23) üzenetére


fasyrt
őstag

Jó páka (hőfokszabályzós) -> jó minőségű lesz Weller, de nem lesz hőfokszabályozós... nincs rá most 15-20k-m rá.

Jól megválasztott forrasztó ón (olvadáspont-keresztmetszet) -> Segíts, melyik a jó ón! 25w-os wellerhez kéne, ha ez számít.

Érzék. -> Hát ez majd kiderül... ;]

Gyakorolni ! -> Meglesz!
Gyakorolni ! -> Meglesz!
Gyakorolni ! -> Meglesz!
:)

(#29) Thulcandra válasza fasyrt (#26) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Kérem kapcsolja ki.

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#30) Thulcandra válasza fasyrt (#28) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Van régi vasalótok hőfokszabályzos ? Csináld meg forrasztónak :P

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#31) Bobbacsi


Bobbacsi
veterán

Én már 30 éve gyakorolom ezt a szakmát :)
Több 2 odalas nyákot kellett megforrasztanom SMD alkatrészekkel tele + IC-kel :)
természetesen nagyitóval ( mert különden kifolyt volna a szemem :) )

(#32) ftc


ftc
nagyúr

Ugye neem.Ezt csinálltam éjjel nappal fél éven át.Nem akarok fél évig hozzá nyulni.

(#33) Thulcandra válasza Bobbacsi (#31) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Ezek v.mi speciális elektronikák voltak, vagy prototípusok? Elég malac lehet kézzel megforrasztani mondjuk egy alaplapot is már...

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#34) ftc válasza Thulcandra (#33) üzenetére


ftc
nagyúr

Én 1 1x A/D átalakitoval szenvedtem mert kisebbet küldtek le mind kértem :)
KB 1/3a volt annak amit én kérdtem

(#35) Bobbacsi válasza Thulcandra (#33) üzenetére


Bobbacsi
veterán

Nem ez egy próbanyák volt és ha mozgott keze lába kiprobálás után ,mehetett sorozatba :))

(#36) vicces válasza Thulcandra (#33) üzenetére


vicces
addikt

egyátalán nem az.
csak ha kész vagy nem árt átnézni mikroszkóppal, nincs-e esetleg zárlat a forrasztások között :P
/bár nekem jó még a szemem/

:)

(#37) Thulcandra


Thulcandra
senior tag

Ja tényleg, halottam valami olyasmit is, hogy a forrasztás közben keletkező gőzök, gázok, füst belégzése cseppet káros az ön és környezte egészségére, közvetlen belégzést kerüljük. Ez igaz ? Vagy csak részben ?

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#38) fasyrt válasza Thulcandra (#29) üzenetére


fasyrt
őstag

A hiba az én készülékemben van? :)

(#39) biker válasza fasyrt (#28) üzenetére


biker
nagyúr

25W csak kis elektronikához elég, egy 5W-os ellenállás már elviszi a hőt rendesen..
nekem is van 20W-os, elég gáz....
bár mini dologhoz elég

ja, és javaslom az 1mm, vagy vékonyabb 5-7 csatornás ón-t

meg a 40W-körüli pákát....

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#40) fasyrt válasza Thulcandra (#30) üzenetére


fasyrt
őstag

Már leejtettem s azontúl, hogy anya tiszta ideg volt, már nem lehet szabályozni... Ergo csak pamutot vasal.. :D

(#41) prmcsk válasza fasyrt (#28) üzenetére


prmcsk
addikt


Ez azon múlik,hogy mi az amit forrasztani akarsz.Mérete,mennyire hőérzékeny,
pákahegy mérete,stb.

"Azé lesz egy ország, aki teleszüli". Kezdek aggódni magamon. Ha a katicabogarat hasznosabbnak tartom, mint a krumplibogarat, már rasszista vagyok ?

(#42) fasyrt válasza biker (#39) üzenetére


fasyrt
őstag

meg a 40W-körüli pákát....
Jó, akkor ilyen lesz.

javaslom az 1mm, vagy vékonyabb 5-7 csatornás ón-t
őőő.. ha a boltban így kérem kiröhögnek? Hány méter kell?

Az nagy gáz, ha a páka teljesítménye nem szabályozható?:U

(#43) Pisti_zzZZ válasza Thulcandra (#37) üzenetére


Pisti_zzZZ
tag

Természetesen károsak, de azért nem kell megijedni, nem lesz tőle bajod ha véletlenül beszívod, inkább csak kellemetlen.

''Onnan fogod tudni, hogy jól vagy, ha nem találsz senkit, akinek a helyébe lennél'' - Kispál és a Borz

(#44) Bobbacsi válasza biker (#39) üzenetére


Bobbacsi
veterán

50W-os höfokszabályzós Weller páka az igazi !!!
5 eres 1,5mm-es ónnal :)

[Szerkesztve]

(#45) fasyrt válasza prmcsk (#41) üzenetére


fasyrt
őstag

Mit akarok forrasztani? LCD-t, hőmérőt, ventiszabályozót.
Hőérzékenységükről nem tudok Neked mit mondani.

De valami okosat modhatnátok a pákahegyre... Eddig az egyenes - lapossal szimpatizálok, mert ha letámasztom, akkor az egyszerőbb ott tartani rajta a melegítendő cuccost...

(#46) prmcsk válasza Bobbacsi (#44) üzenetére


prmcsk
addikt

Kezdem sejteni a korodat.
Ott leszel te korban ahol én.

"Azé lesz egy ország, aki teleszüli". Kezdek aggódni magamon. Ha a katicabogarat hasznosabbnak tartom, mint a krumplibogarat, már rasszista vagyok ?

(#47) gery03 válasza Pisti_zzZZ (#43) üzenetére


gery03
senior tag

Még jó, hogy most szóltok. :D Énmeg nagyba szoktam beleszippantgatni a finom gyantagőzbe. Tök jó illata van sztem. Kár, hogy nincs ilyen füstölő, vennék...
Amúgy többször volt már nekem is olyan, hogy nem volt fémtiszta az anyag -> nem ragadt rá az ón. Szerencsére van itthon egy kis folyasztószer. Nagyon jó ilyesmire. Faszául lepucolta, és felfutott rajta az ón.

(#48) fasyrt válasza Pisti_zzZZ (#43) üzenetére


fasyrt
őstag

Kellemetlen? Szvsz jó illata van. :)

(#49) fasyrt válasza Bobbacsi (#44) üzenetére


fasyrt
őstag

Előbb Biker a <1mm-re esküszött... :U

(#50) fasyrt válasza gery03 (#47) üzenetére


fasyrt
őstag

Hehe... Akkor ha találsz, hozhatsz nekem is ilyet... :DDD
Akkor a folyasztószer a tárgyak tisztitására való? És az orromat is tisztíccsa? :C

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.