Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Fedora Linux

Hozzászólások

(#51) GD


GD
őstag

mplayert sikerült gcc4 alól valakinek fordítani guiv-al?

(#52) KPepe válasza raszputyin (#45) üzenetére


KPepe
senior tag

üdv!

Ebben a ''2-3 év múlva is olyan, mint az új'' dologban mennyi a realitás? :) Lehet, hogy én vagyok winfoshoz ragadt, de elég extrémen hangzik. Persze nem negatívan.
Most barátkozom a linuxal, jelenleg Mandrake10.1 van fent. Ezt a Fedora-t meg most írkálom cd-re. Elég tetszetős rendszernek tűnik. Egyik fő ok, hogy érdekelni kezdett a linux, hogy stabil legyen, és ne kelljen 2-3 havonta újrarakni, mert bekapott valami vírust, vagy csak mert szar a rendszer.

Remélem így lessz.

A tüzérség előtt minden és mindenki egyenlő. A föld színével.

(#53) KPepe


KPepe
senior tag

üdv!

Na, feltettem a rendszert. Eddig tetszik, pár dolgot sikerült már beállítanom. Köszönöm GD-nek az xmms-re, Bad Sectornak az mp3 plug-in -ra vonatkozó segítségeit. ;)

Az ntfs-el viszont megszívtam, mert rossz rpm-et tettem fel. 586-osat telepítettem a 686 helyett, és nem tudom leszedni. Ha a 686-osat fel akarom tenni, arra azt írja, hogy már telepítve van, ráadásul újabb is.

Tudnátok segíteni ezt orvosolni? Előre is köszönöm!

A tüzérség előtt minden és mindenki egyenlő. A föld színével.

(#54) GD válasza KPepe (#53) üzenetére


GD
őstag

rpm -e programnév

( unistall utasítás)

(#55) GD


GD
őstag

akit érdekel hogy lehet norton ghost képessét tenni a fedórát némi idő ráfordítással

https://bugzilla.redhat.com/bugzilla/show_bug.cgi?id=145307

commet 25, a lap alja felé

kezdő linuxosoknak (mint én) azért jó mert mikor már azt se tudod miket fargtá széjjel a linuxon, van egy alap beállított rendszered 5-6 perc alatt

(#56) KPepe válasza GD (#54) üzenetére


KPepe
senior tag

Program név alatt mit értessz? Annak az rpm-nek a nevét, amit felinstalláltam? Ha igen, akkor nem működik, mert ezt próbáltam.

A tüzérség előtt minden és mindenki egyenlő. A föld színével.

(#57) GD válasza KPepe (#56) üzenetére


GD
őstag

igen, pl rpm -e mplayer (verzió stb..nélkül ha jól emléxem)
csomagkezelőben is megpróbálhatod kiásni
B: nézz utánna hogy hová teszibe magát a régi csomag, sztem egy sima törlés is szóba jöhet ..

rpm -e kernel-module-ntfs* ennek sztem működnie kell!

(#58) T. Almeida válasza #61666560 (#46) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Már hogyne menne fel...:)
Igaz, kis trükkel...

(#59) GD válasza T. Almeida (#58) üzenetére


GD
őstag

akko má áruld el neki mia trükk :)

(#60) T. Almeida válasza GD (#59) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Bővebben: link

FAT32 legyen a Pendrive-on, ez is fontos.

(#61) KPepe válasza GD (#57) üzenetére


KPepe
senior tag

Köszi, de ez nekem nem nagyon akar összejönni. Még szenvedek vele egy kicsit, de lehet, hogy már rég túl lennék rajta, ha újratettem volna a Fedora-t. De a linux nem erről szól.

Még egy dolog: a /mnt mappa nálam üres. Gondolom ide kéne bemountolni a meghajtókat.
A kérdés: a cd meghajtót hogy lehet megjeleníteni ott? Rendszer indításnál ugyan megjelenik az Automatikus CD csatlakoztatás, meg is tudom nézni a cd-k tartalmát, de az xmms-el nem tudok cd-ről mp3-akat játszani. Át kell másolnom a gépre a számokat. :(

A tüzérség előtt minden és mindenki egyenlő. A föld színével.

(#62) KPepe válasza KPepe (#61) üzenetére


KPepe
senior tag

Na, csak sikerült. Elég érdekesen kell megadni az uninstallálni kívánt program nevét, de lényeg, hogy megvan.

Most viszont nem tudom megnézni a bemountolt ntfs meghajtóimat, csak root jogokkal...

Majd csak meglessz ez is :D

A tüzérség előtt minden és mindenki egyenlő. A föld színével.

(#63) KPepe


KPepe
senior tag

Bocs, hogy teleírom a topikot, de ez van.

Az ntfs meghajtókat sikerült mountolni, a cd is megvan.

A gond az, hogy nem enged be a /mnt/c /d /e mappákba userként, csak rootként. Ilyen egy sor az fstabban:

/dev/hda1       /mnt/c          ntfs    defaults        0 0


Az meg hosszútávon sem a legjobb, hogy rootként futtassam az xmms-t :)

Még valami: azt meg lehet oldani, hogy rendszerindításkor a NumLock bekapcsoljon?

A tüzérség előtt minden és mindenki egyenlő. A föld színével.

(#64) GD válasza KPepe (#63) üzenetére


GD
őstag

numlock -- go bios-ba!

xmms.. indító ikont userként hozd létre, futni kell úgy is!

http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Mount_MS_Windows_partitions_(FAT,NTFS) -- innen pedig mindent kitucc mazsolázni ami a olvasási jogokhoz kell


a titok:

''To find out the values for uid and gid, run id <user>.

$ id larry
uid=1000(larry) gid=100(users)

So if you wanted everything owned as larry:users on /mnt/ntfs, this is what you would use in /etc/fstab

/dev/hda1 /mnt/ntfs ntfs uid=1000,gid=100 0 0

''

user id-val megnézed mennyi a usered és a fentiek szerint megadod neki

;)

[Szerkesztve]

(#65) GD válasza T. Almeida (#60) üzenetére


GD
őstag

valszínű azért mer a pendrive előhívja a bújkáló sata driver mivel az is egyfajta -scsi- szülemény..

(#66) KPepe válasza GD (#64) üzenetére


KPepe
senior tag

Kösz, az ntfs megoldódott.

NumLock be van kapcsolva a BIOS-ban, de mégsem aktiválódik linux indításkor. Ha bekapcsolom, és mondjuk át-vissza váltogatok az ablakok között CTRL+ALT+Fx-al, akkor is kikapcsol.

MPlayer-t feltettem forráskódból, elsőre fel is ment, de sajnos nagyon gagyi a hang néhány film alatt, tuti elszúrtam valami kodeket. Ilyen az én formám :B

A tüzérség előtt minden és mindenki egyenlő. A föld színével.

(#67) KPepe válasza KPepe (#66) üzenetére


KPepe
senior tag

Hmm, most nézem, mióta tud a felhasználó is ntfs-t olvasni, nem csak root-ként tudom futtatni az MPlayer-t, nincs gond a hanggal, tökéletesen működik. :C

A tüzérség előtt minden és mindenki egyenlő. A föld színével.

(#68) Szali


Szali
tag

Én ma este teszem fel, 2 hónap alatt immár harmadjára. Sztem tök jó, és nem is nehéz se kezelni, se installálni, csak éppen még kezdő vagyok linuxban, és ha néhány alapdolgot megtanulok, akkor elég jó kis oprencer lesz ebből...:)

Azt tudjátok, hogyan lehet az ATI kártyához való drivereket feltenni, hogy javuljon a képminőség/felbontás?
És forrásból hogyan kell szoftvert telepíteni?
És van-e olyan progi, ami olyan mint a Messenger a Win-ben, és lehet vele webkamerázni? A Gaim-ot használtam, de csak szöveges üzenetekre, de webcam lehetőséget azt nem találtam benne. Annyira jutottam, hogy a webkamhoz kell valami awtv meg video4linux nevű komponens/szoftver, de hogy ezeket hogyan kell használni?????
Ja ás a SATA vinyókat natívan felismeri/kezeli, ugye jól emléxem? most tezsem fel úgy először, hogy SATA is van a gépemben, és egy kicsit izgulok, mi lesz...:)

''Ha vízen akarsz járni, tudnod kell, hol vannak a kövek''

(#69) KPepe válasza Szali (#68) üzenetére


KPepe
senior tag

üdv!

ATI: Talán ez jó lessz neked: Bővebben: link

Forrásból sem nagy ördöngőség feltenni valamit. Általában az oldalon, ahonnan letöltöd, le van írva pontosan, hogy mit is kell csinálni. Lényegében kicsomagolod a kódot, ./configure ellenőrzi, hogy minden szükséges dolog megvan-e hozzá, aztán make lefordítja. De biztos találsz hozzá leírást.

Messenger: Én az aMSN-t ismerem, használom (Bővebben: link), de a webkamerát sajnos ez sem tudja.

Sata: passz :B

A tüzérség előtt minden és mindenki egyenlő. A föld színével.

(#70) GD válasza Szali (#68) üzenetére


GD
őstag

satát gond nélkül kezeli,ám ha a grub elszáll, kicsit nehéz visszaküzdeni.. sokat szívtam vele..remélem a fc5-be javítva lesz..

(#71) Szali


Szali
tag

Ha van egy aktív NTFS partícióm WinXP-vel és mellé akarok Fedorát telepíteni úgy, hogy az elején választani lehessen, hogy melyik induljon el, akkor azt hogyan kell megcsinálnom?

''Ha vízen akarsz járni, tudnod kell, hol vannak a kövek''

(#72) KPepe válasza Szali (#71) üzenetére


KPepe
senior tag

Kell csinálni egy linuxos partíciót, mondjuk ext3-ast, meg lapozó területet. Feltelepíted a Fedora-t az ext3-ra, és kész. A linux feltelepíti magának a grubot, amivel tudod választani az oprendszert postolás után. Később szerkeszteni is lehet, hogy melyik legyen az alapértelmezett rendszer, mennyi ideig várakozzon felhasználói választásra, vagy milyen nevet jelenítsen meg az op rendszereknél.

A tüzérség előtt minden és mindenki egyenlő. A föld színével.

(#73) GD válasza KPepe (#72) üzenetére


GD
őstag

ha a partíciókat win alól pl partition magic-el csinálja
mindenképp érdemes linux alól telepítéskor törölni és újraformázni
(ergo a pmagic csak helyet csinál)
mert nállam volt már gubanc azzal a partícióval amit a pmagic csinált..

csak egy javaslat..

de a linuxos fdisk az igazi, csak jártasságot vagy utánnajárást kíván..

legtöbb grafikus telepítő jó partícionálóval rendelkezik linux-ba.. viszont érdemes előtte töredezettségmentesítést csinálni win alól..

(#74) KPepe válasza GD (#73) üzenetére


KPepe
senior tag

Én a pqmagic boot-os verziójával csaináltam, nem win alól és azzal még soha nem volt gondom. De lehet igazad.

A tüzérség előtt minden és mindenki egyenlő. A föld színével.

(#75) progamer


progamer
csendes tag

Nekem az lenne a problémám, hogy a fedora core 2 vel sehogy sem tudok videót lejátszani, tudna nekem valaki segíteni, hogy mit és hogyan tegyek fel?

(#76) KPepe válasza progamer (#75) üzenetére


KPepe
senior tag

Olvass vissza, megtalálod az MPlayer felrakásáról szóló hsz-eket, szerintem jó lessz az az FC2-höz is.

A tüzérség előtt minden és mindenki egyenlő. A föld színével.

(#77) GD válasza KPepe (#76) üzenetére


GD
őstag

sőt mégjobb mert régebbi gcc-vel jobban szeret fordulni az mplayer
már ha forrásból csinálod..

(#78) KPepe válasza GD (#77) üzenetére


KPepe
senior tag

Így igaz, nekem is fel kellett tennem a 3.2-est, mert a 4-essel nem fordult le. ;)

A tüzérség előtt minden és mindenki egyenlő. A föld színével.

(#79) zLegolas


zLegolas
őstag

Néhány hete jutottam a Core 4 DVD-hez, tegnap este feltettem harmadik Linux-ként, kipróba céljából. Nagyon régen volt RedHat-om, próba cseresznye...
Az első, éjjeli tapasztalataim:

- Az USB-s HP-3300 scannnerem alapból megy! :Y:C

- A Radeon 9200SE alapból ismert, megy... :R

- TV kártya felismerve, csatornák nincsenek, a grafikus állítgató modult nem találom, gyanítom, hogy nuku. Marad a modules.conf fájl kézi szerkesztgetése? (BT848 chip, Pinnacle PCTV Studio/Rave) :F


..oszt elálmosodtam....


[Szerkesztve]

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#80) KPepe válasza zLegolas (#79) üzenetére


KPepe
senior tag

Egész jó kis rendszer ez, nekem tetszik.
Mostmajd vissza kell varázsolnom a grubot, mert win újratelepítés volt. Az még jó játék lessz.

A tüzérség előtt minden és mindenki egyenlő. A föld színével.

(#81) zLegolas válasza KPepe (#80) üzenetére


zLegolas
őstag

Nem olyan vészes elvileg:

- bootolsz egy megfelelő Live CD-ről
- root-ként: grub-install /dev/hda

...oszt' pofozgatod, míg jó nem lészen... könnyebb, ha a menu.lst vagy grub.conf meg ilyesmi fájlokról csináltál előzetesen egy mentést, vagy pl. kinyomtattad...
:)

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#82) progamer


progamer
csendes tag

Meg tudná nekem valaki mondani, hogy tudom a gcc met frissíteni? Az mplayer miatt kellene mert amikor installálnám fel akkor azt mondja, hogy rossz a gcc verzióm. Most leszedtem a 2.95 öst, pontosan ezt a filet: gcc-2.95.3-0.20000503.1.i386.rpm. Csak felrakni nem tudom az a baj. Valaki segítsen please!!

(#83) zLegolas válasza progamer (#82) üzenetére


zLegolas
őstag

pl.
man rpm
, vagy google:
rpm remove
Első találat:Bővebben: link.Ez utóbbi konkrét példával részletezve.

:DDD

[Szerkesztve]

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#84) GD válasza progamer (#82) üzenetére


GD
őstag

mivel a core 4 alapból 4-es gcc ezért:

ha frissíted attól még nem fordul le, mivel az mplayer 2xx-3xx gcc-vel szeret fordulni, de csomagból az 1.07pre simán felmegy..
ha mindenképp forrásból akarsz akkor a CVS ajánlott vagy a telelpítéskor a gcc verzió ellenőrzése tiltás kapcsoló (vmi --disable gcc version) olvass el a configure file-t

szvsz.. csomagból tedd fel..




[Szerkesztve]

(#85) GD válasza zLegolas (#83) üzenetére


GD
őstag

rpm -i csomagnev -felrak
rpm -e csomagnev -leszed

(#86) zLegolas válasza GD (#85) üzenetére


zLegolas
őstag

jó-jó, de miért nekem? :F

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#87) KPepe válasza zLegolas (#86) üzenetére


KPepe
senior tag

Mert nem rpm remove, rossz tippet adtál :P

A tüzérség előtt minden és mindenki egyenlő. A föld színével.

(#88) zLegolas válasza KPepe (#87) üzenetére


zLegolas
őstag

Úgy értettem Google: rpm remove
magyarán a keresőbe kék a fenti két kifejezést benyomni... :P:B

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#89) KPepe válasza zLegolas (#88) üzenetére


KPepe
senior tag

Jogos, igazad van. :R

A tüzérség előtt minden és mindenki egyenlő. A föld színével.

(#90) Szali


Szali
tag

Nekem van egy ECS KT600A alaplapom és a Fedora 4 simán felmegy... úgy néz ki, hogy az alaplapi hálókarit (VIA VT6102 Rhine-II integrált) is felismeri, de nem tudja aktívvá tenni az eszközt.
Van valakinek ezzel kapcsolatban tapasztalata?

''Ha vízen akarsz járni, tudnod kell, hol vannak a kövek''

(#91) KPepe válasza zLegolas (#81) üzenetére


KPepe
senior tag

Na most nekem egy olyan megfelelő live cd kellene, de még most egy fél órán belül, mert reggel zh :(

Egyenlőre nem tudom visszarakni a grubot, szval nincs liuxom. Gyorsan keresek valamit.

A tüzérség előtt minden és mindenki egyenlő. A föld színével.

(#92) GD válasza KPepe (#91) üzenetére


GD
őstag

bármely live linuxal lehet grubot újradobni, szerkeszteni, persze szerencsésebb az erdeti disztribbel..
Fedora 4 alól sata vinyóra nagy küzdelem grubot visszarakni.. nálam legalábbis az volt..

ha az mbr teljesen kusza, egy winxp cd rescue, parancs módban fdisk /mbr kipucolja


[Szerkesztve]

(#93) Grunya


Grunya
aktív tag

Csak most olvastam, hogy lehet a Fedorát Reiserfs partícióra is telepíteni... :(
Most már mindegy, ext3 lett, mert ezt tudtam kiválasztani telepítéskor.
Lesz valami hátrányom ebből?

(#94) Bazsesz


Bazsesz
őstag

Jónapot!

Szóval lenne egy kis problémám. Megtetszett egyik tankörtársam gépén a Fedora Core 4, és úgy döntöttem, hogy feltelepítem. Leszedtem a 64 bites DVD-s változatot, indítanám a telepítőt, kernel panic: unable to moiunt root device, meg írja, hogy indítsam ''root='' paranccsal a telepítőt. Aztán leszedtem a 4 CD-s 32 bites változatot, mondván hogy lehet, hogy a DVD nem jó. Telepíteném, ugyanez.

A konfig: ASUS A6U-5050 notebook (AMD Turion64+ MT-30, 512MB RAM, Hithachi Travelstar 60GB HDD, SiS chipset).

Viszont beleraktam a 32 bites verziót az asztali gépbe, és gond nélkül elindult a telepítő. Mi lehet a probléma?

Válaszotokat előre is köszönöm!

Üdv: Bazsesz

''Játék a szavakkal mintájára Dúd a betűkkel :d Előadja Bazsesz művészúr :)'' by Esmein

(#95) peti_sz


peti_sz
tag

szevasztok!

most fogom első alkalommal telepíteni a fedorát. (4es).
szal a particionálásnál miket kell létrehozni feltétlenül
lapozó partició..stb. kösz

(#96) Nicky Nygaro


Nicky Nygaro
tag

GD! Vagy valami fedora guru! Hogyan kell szépen beállítani az adsl kapcsolatot fedora alatt? Eddig mindig hibát jelzett a boot folyamat során, de azért volt net. Aztán csináltam valamit grafikus felületen és most már nem jön létre a hálózati kapcsolat... :(
Segítsen valaki pls.

Milyen szolgáltatások kellenek egyáltalán? A többit ki is lövöm, ne csináljon kavart.

(#97) ragazzo


ragazzo
őstag

Aki már használja, megmondhatná, hogy mennyire magyar a fedora?

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#98) GD válasza ragazzo (#97) üzenetére


GD
őstag

kérlekszépen, jólbeszél magyarul.. én nem ütköztem fordítási ostobaságba..
márciusban kijön a végleges core5 :DD

(#99) GD válasza Nicky Nygaro (#96) üzenetére


GD
őstag

üdv! guru az messze nem vagyok, ne vegyük el a titulust az igazi hozzá értőktől

a PPPoE (betrárcsázás) dologgal hálisten' sose volt szerencsém mert mióta linux és net is van azóta router is..
kicsi szabadidőm ha elérhetővé teszi olvasok a témában, addig meg te és a google próbálkozzatok egymással :B


(#100) GD válasza peti_sz (#95) üzenetére


GD
őstag

legpuritánabb: swap partíció = 512ram-ig a mem 2x-e, fölötte 1,5x vagy 1X
összes többi mehet egy ext3-ra a /alá (/=root)

elöl legyen a swap partíció, sokat használja, ne kelljen a vinyó olvasó fejnek ugrálni alaphelyzetből sokat

diskdruid kézi partícionálás eléggé adja magát

azt nem mondom hogy fdisk-el partícionálj, de az sem horror..

ha végképp elakadsz a partition magic 8 floppy-s verziója segít, onnantól már csak meg kell adni telepítéskor hogy ki kicsoda

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Fedora Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.