Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#201) bambano válasza schawo (#199) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ha ilyen hülyeséget látsz leírva, hogy az átlagos iq nő, akkor tudnod kell, hogy aki írta, annak fogalma sincs az egészről.
matematikailag lehetetlen, hogy az átlag iq nőjön.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#202) dabadab válasza bambano (#201) üzenetére


dabadab
titán

Még szerencse, hogy nem ezt írta.

DRM is theft

(#203) forumpista válasza btprg (#197) üzenetére


forumpista
tag

Regen a “normalis” hatarai sokkal tagabbak voltak, es talan nem is volt baj.

arrol mar nem is beszelve, hogy sok “viselkedeszavaros” gyerek valojaban teljesen normalis, az a nem normalis hogy bekenyszeritjuk oket napi 8-10 oraban egy kenyelmetlen iskolapadba…

(#204) bambano válasza dabadab (#202) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

hanem mit?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#205) dabadab válasza bambano (#204) üzenetére


dabadab
titán

Részhalmazok átlagának a különbségéről volt szó.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#206) bambano válasza dabadab (#205) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

parádés mellébeszélés.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#207) hcl válasza bambano (#200) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na, nálatok értelme is van. Viszont a műszaki felsőoktatásban valahogy mindenhol túlsúlyban van.
És akkor egy informatikus mérnök még csak nem is programozó. Matek fele helyett esetleg láthattunk volna managelt switchet, meg nem x86 hardvereket, meg ilyesmik. Bár igazából sima PC architektúra ismerete nélkül is el lehetett végezni :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#208) bambano válasza hcl (#207) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

és akkor visszajutottunk ahhoz, amit már kérdeztem itt: mi a feladata az oktatásnak, felsőoktatásnak? [link]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#209) dabadab válasza bambano (#206) üzenetére


dabadab
titán

Nyugodtan mondd el, hogy hol akadtál el a rövidke hozzászólásom értelmezésében, szívesen segítek!

DRM is theft

(#210) bambano válasza dabadab (#209) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

részhalmazok átlagáról beszéltél, csak azt nem írtad le, hogy a részhalmaz melyik mérőszámának átlagáról van szó.
az az állítás, hogy x évenként egy korosztály INTELLIGENCIÁJA valamilyen mértékegységben számolva 3-mat nő, elfogadható.

az az állítás, hogy az ÁTLAGOS INTELLIGENCIA HÁNYADOS nő, marhaság, mert az átlag iq DEFINÍCIÓ SZERINT 100. tehát ha az átlag intelligencia nő, akkor sem nő az átlagos intelligencia hányados.

és ez minden halmaz tetszőleges részhalmazára igaz.

de hogy mindenki értse, hozok más példát: hőmérsékleti skálák: a hőmérsékleti skálákban az egyik feladat, hogy kiszögeld a viszonyítási alapokat. Celsius azt mondta, hogy a víz két halmazállapot-változásához tartozó hőmérsékletet önkényesen jelöljük nulla és 100 számokkal, majd osszuk fel a közöttük levő skálát száz egyforma részre. ha például elmész egy másik bolygóra, akkor ott is nulla fokon fog megfagyni a víz, mert önkényesen ahhoz a halmazállapot-változáshoz tartozó hőmérsékletre ragasztottad rá a 0 celsius cetlit.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#211) hcl válasza bambano (#208) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az tutira nem, hogy egy szakmai képzés felét ki tudja miért, analízis oktatásával töltsék ki. Ha már a gondolkodtatás a cél, akkor lehetne olyasmivel is, aminek legalább köze van ahhoz a területhez.
Meg ha el lehet végezni egy szakot úgy, hogy a terület alapfogalmaihoz is hülye a hallgató, akkor ott mindegy a matek.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#212) dabadab válasza bambano (#210) üzenetére


dabadab
titán

az az állítás, hogy x évenként egy korosztály INTELLIGENCIÁJA valamilyen mértékegységben számolva 3-mat nő, elfogadható.

Nem, ez hülyeség, hiszen a korosztálynak nincs intelligenciája. Egyes embereknek van.

Ha egy egész korosztályról akarsz beszélni, akkor viszont teljesen legitim, hogy annak a korosztálynak az átlagos intelligenciájáról beszélj, mert az viszont értelmes és simán eltérhet az emberiség átlagos intelligenciájától meg az előző generáció átlagos intelligenciájától is.

DRM is theft

(#213) Tapsi válasza bambano (#157) üzenetére


Tapsi
addikt

És mindezt 3 nap alatt nulla analízis előképzettséggel, csak tankönyvből, egyetemen. Tökömért kell állandóan tolnod ezeket a nagyotmondásokat!

#129bambano

Erre már régesrég megszületett a válasz Nyugaton. Mármint azokról az oktatási rendszerekről beszélek, amelynek résztvevői nem az utolsó helyeken kullognak a PISA felmérésekben. A memoritereket például látványosan mellőzik, cserébe csapatmunkára és projektszemléletre nevelnek.

[ Szerkesztve ]

(#214) bambano válasza hcl (#211) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

az a feladata az oktatásnak, hogy amikor kikerülsz, azonnal fullos termelő ember legyél az aktuális technológiákban (és ezzel kockáztatod, hogy a későbbiekkel bajok lesznek) vagy az, hogy felkészítsen arra, hogy bármelyik cégben beletanulj az ottani feladatkörökbe?
első esetben valóban kell mutatni managelt switchet. második esetben nem, hanem matematikát kell oktatni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#215) Tapsi válasza bambano (#214) üzenetére


Tapsi
addikt

Amennyi matematika kell a való életben, azt megkapod a közoktatásban is. Felső matek a mérnökök 99,9999%-ának tökéletesen felesleges.

Cserébe tök jól lehet használni szórótárgyként, hogy felvedd a nebulókra a fejpénzt, majd kitold őket az egyetemről.

(#216) hcl válasza bambano (#214) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A második esetben sem kell annyi analízis, ha pl. az ember architect lesz. Ahhoz az kell, hogy megkapd a szakma alapjait. Ettől sem leszel azonnal full bevethető ember egy cégnél, de amikor odakerülsz, nem az alapoktól kell mutogatni mindent.
Egy algoritmus-tervezéssel foglalkozó cégnél,meg egy rakás fejlesztő esetében kell komoly matematikai alap, de egy mezei informatikus mérnöknél nem.
Egy építésznek is kell BTW, gépésznek is. De egy talpas infósnak nem.

@Tapsi : Nem építészek használják keményen, de inkább az a spec eset.

Mutogatni való hater díszpinty

(#217) Tapsi válasza hcl (#216) üzenetére


Tapsi
addikt

Építészek egy deka matekot nem használnak a való életben. Építőkön belül a statikusok az egyetemen, utána sehol, mert úgyis szoftverrel méreteznek.

Amúgy én szerettem az analízist, jó is voltam belőle mindig, de eldobom az agyam akkor, amikor bárki is azt állítja, hogy erre a szakmában szükség van. Lóf@szt van szükség.

[ Szerkesztve ]

(#218) hcl válasza Tapsi (#217) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hát a franc tudja, akiket én ismerek, azoknak oda-vissza tudni kell tartókat, stb. számolni (nem csak családi házakat kell tervezni azé'). És lehet, hogy a szoftver méretez, de érteni kell azt is, hogy mit miért.
A kézi műszaki rajz ellen sincs semmi kifogásom pl., hiába van utána CAD, a műszaki rajz alapjai ugyanazok.

Mutogatni való hater díszpinty

(#220) dabadab válasza #32839680 (#219) üzenetére


dabadab
titán

Bocs, de ez így kifejezetten úgy jött át, mint egy gyerektelen ember totál laikus megszakértése a gyereknevelésről.

(Ja, és az én családomban is van pedagógus!44!)

DRM is theft

(#221) schawo válasza bambano (#201) üzenetére


schawo
titán

Igen, mindenki tudja, hogy mit jelent az IQ. De ha közös alapra hozzuk, akkor nyomonkövethető a változás. És rosszul emlékeztem, nem generációnként, hanem évtizedenként 3 a növekedés. Ennek a jelenségnek az a neve, hogy Flynn-effektus.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#222) Tapsi válasza hcl (#218) üzenetére


Tapsi
addikt

Hát, szerintem ezekhez a méretezésekhez pont nem kell felső matek. Én is tanultam statikát, alap matekkal fel lehetett írni az erővektorokat, nyomatékokat, és csókolom.

Persze anno egyetemen Fizikából mi is mindent kettősintegrállal számoltunk ki, aztán kijött koppra ugyanaz az érték, mint egy mezei V=S/t képlettel. Mert hát egyetemen így illik.

És lehet, hogy a szoftver méretez, de érteni kell azt is, hogy mit miért.

Pont ez a lényeg, hogy ehhez tényleg egy deka matek nem kell. Mármint a matematika ahhoz kell, hogy a megértést formalizáld mondjuk egy képletté a konkrét számítások elvégzéséhez. De az, hogy ez a konzol miért hajlik le alátámasztás nélkül, az inkább középiskolás fizika.

(#223) hcl válasza Tapsi (#222) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem véletlenül tanítják.

"Pont ez a lényeg, hogy ehhez tényleg egy deka matek nem kell."
Szerintem de, ld. fent. Azt meg nem tudod előre, hogy ki mit fog csinálni a későbbiekben.

Egyébként tök mindegy, mert ugyan ez részemről csak vélemény, viszont abban itt sokan egyetértünk, hogy a matematikaoktatás az egész iskolarendszerben eltúlzott.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#224) section9 válasza Tapsi (#217) üzenetére


section9
őstag

Nem tudom mennyire szokványos, de nekem építőmérnök haverjaim papíron/számológéppel is utánaszámolnak a dolgoknak. Valószínűleg nem mindig mindennek, de saját szememmel láttam, hogy kockáspapíroznak.

#219 morgyi: Tök jó a pedagógus a családban, de zéró fogalma van arról (főleg a harminc év oktatónak), hogy miért alakul ki figyelemzavar. Kb annyira lehet expert benne, mint a számítástechnikai eladó a processzor tervezésben.

(#225) Tapsi válasza section9 (#224) üzenetére


Tapsi
addikt

Oké, ezzel nincs is gond. A vita arról szól, hogy kell-e ehhez felső matek. Megkockáztatom, hogy nem.

(#226) Rive válasza section9 (#224) üzenetére


Rive
veterán

A kockáspapírnak (meg úgy általában a mostanában olyan divatosan utált papírnak) vannak kifejezetten előnyös pontjai, amiket a harmadik, negyedik monitor (plusz tapogatós- vagy mutogatósizé és tsai) se tud pótolni.

Építészekre nem nagyon tudok mit mondani, de pl. nekem klf. elektronikus témákban a felsőbb matek amit korábban volt szerencsém tanulni akkor is adott egyfajta extra rálátást, ha közben körben minden mérnökpalánta a szabványbuzulásra esküdött.

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#228) BonFire válasza schawo (#181) üzenetére


BonFire
veterán

„Fogadjunk, hogy ő sem tudja leolvasni a logarlécet. Ó, ezek a tegnapi fiatalok ...”

Ez is érdekes, mert mi a suliban még az analóg tolómérőt és mikrométert használtuk, ma meg már mindenhol digitális van. Ami nem is olyan rossz, így belegondolva, ahogy öregszik az ember, és mondjuk a fél szemére teljesen vak. Mit ér a tudásom, ha nem látom a skálát?

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#229) BonFire válasza MaCS_70 (#186) üzenetére


BonFire
veterán

„ Aztán friss tapasztalataim szerint már azt sem tudjuk kiszámolni, hogy egy x×y×z nagyságú szoba kifestéséhez mennyi festékre van szükség.”

Mint festékosztály-értékesítő ezt csak megerősíteni tudom. De nemcsak ez. Olyan dolgokkal jönnek nap mint nap, hogy a hajam égnek állna, ha még lenne egy szál is. Például 1 köbméter, az hány négyzetméter? „Ezt maga nem tudja kiszámolni? Nincs erre valami kalkulátor? Mindenre van kalkulátor...” :C

Egy köbméter pontosan annyi négyzetméter, ahány Celsius-fok.

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#230) V.Stryker


V.Stryker
nagyúr

Sziasztok,

Van a ChatGPT-nek iOS appja? valahogy nem egyértelmű.

A kis buta meg nem tudja a választ. :D

Amúgy én kicsit maradi módon ma reggelt próbáltam és kezdtem el használni. Félelmetes.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#231) schawo válasza V.Stryker (#230) üzenetére


schawo
titán

tudtommal semmilyen app sincs

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#232) MaCS_70 válasza BonFire (#229) üzenetére


MaCS_70
félisten

OFFFF:

Most érünk egy rettenetesen elcseszett felújítás végére.

Az egyik nagy szerepem az volt, hogy olvassak és számoljak a szakiknak, főleg festékdobozokról, de a betonozásnál is szükség volt rá. (5 méter hosszú, 3 méter széles terület 10 cm vastagságban vajon mennyi beton? De a tüzépen sem tudták megmondani, hogy 1 m3 sóder az nagyjából hány kg... Fogalmuk sem volt a sűrűség fogalmáról, mert náluk a zsák és a lapát a mértékegység.) Szép pillanat volt, amikor hozatni akartak 10 liter betonadalékot, mert az az egy liter, ami ott állt, kevés, ennyi betonhoz ők 10 litert szoktak adni. Kiszámoltam nekik a doboz oldalán olvasható leírásból: 7 dl kellett...)

A legszomorúbb az volt, hogy akadt köztük két fiatal is, akik iskolát végzett festő, illetve burkoló voltak, de egyikük sem tudta, hogy mit kezdjen a mértékegységekkel.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#233) btprg válasza schawo (#221) üzenetére


btprg
senior tag

És hogy csinálnak reprezentatív statisztikát erről? A falu széli putrisorra nem fog menni senki IQ-t méregetni, ahogy a pápuai dzsungelbe se. Aki már egyáltalán hajlandó engedni hogy alávessék egy ilyen vizsgálatnak, az alapból egy értelmi szint felett van. De szerintem a fejlett világ értelmesebb emberei között is nehéz lenne jó mintacsoportot találni.

"Tepid! Tepid is no good for a star, but it'll do for stardust." (nmlorg/naim)

(#234) V.Stryker válasza schawo (#231) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Köszi. Rá lehet függni erre az AI-ra. Kíváncsi vagyok, hogy a verseny mit hoz ki ebből.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#235) BonFire válasza MaCS_70 (#232) üzenetére


BonFire
veterán

„…Ez mennyire elég?…” :O

Ezért van az, hogy ahol normális, minőségi, és az előírásoknak megfelelő betont kell lerakni, oda ki kell szállíttatni a silós előkevertet, aztán géppel esztricheztetni, ahol a szemcseméret kábé egyforma, és tudni lehet, hogy 20 kg/m2/cm az anyagszükséglet.

Lapát az nem mértékegység, mert hol púposabb, hol laposabb, a kavicsméret meg lehet 5-6 mm-től 35 mm-ig is minden, egy nem válogatott sóderben, így max egy C4-es szerelőbetont tud a kőműves előállítani, amibe úgy érzésre dobálja a sódert és adagolja a vizet, aztán befejezik neked a teraszt december 23-án 3 Celsius fokban (jól meglocsolva Kalcidurral, hogy ne fagyjon szét), aztán amikor a tetejére felúszik a víz, akkor jól beszórja cementtel, amit egy hét múlva két centi vastagságban lesepersz róla, aztán várod, hogy majd a burkoló arra az aljzatra garanciát vállaljon. Ahol mondjuk kéne egy C20-as aljzat. :(

De a megrendelők is hasra esnek a 120x60-as csempe előtt, hogy az milyen kúlság, csak mikor meg kell hozzá venni az S2-es ragasztót (~1000 Ft/kg; 5 kg/m2), akkor húzzák a szájukat, hogy ezt muszáj? Meg nem beszélnek előre a burkolóval, hanem kész tények elé állítják, anélkül, hogy tudnák, van-e akkora csempevágója, amivel ezt a méretet vágni tudja, aztán hogy azt hogy hordják fel a negyedik emeletre, az még kérdésesebb...

Jó, igaz. Nem a laikus megrendelőnek kell ehhez érteni, de eljutottunk a nemgondolkodásnak arra a szintjére, hogy még csak nem is konzultálnak előtte egy kivitelezővel, hogy a tervük megvalósítható-e, vagy megéri-e? És itt most a nem gondolkodás a fő probléma.

Telefonon mutatja nekem, hogy ő lefényképezett otthon egy színt, hogy olyat keverjek neki. :W :W :W (RGB vs. CMYK).

Szintén telefonnal lefotózza éjszaka!!! az udvar hátulját, hogy olyan színű lazúr kell neki. Rögtön van 3 tippem rá. Ez vagy paliszander, vagy teak, vagy cseresznye. Vegyél egyet bármelyikből, kend fel, aztán majd meglátod, olyan-e, vagy sem.

Hetekig tudnék mesélni arról, mennyi funkcionális analfabéta van. Őket simán át lehet verni nem csak egy ChatGPT-vel, de még egy bullshit generátorral is.

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#236) MaCS_70 válasza BonFire (#235) üzenetére


MaCS_70
félisten

Az én problémam az, hogy mi kockásra konzultáltuk magunkat abban a szent tévhitben, hogy a kivitelezők értenek hozzá.

Az egyik mélypont a thermobeton készítése volt, aminél egyszerűen nem voltak hajlandók követni a hivatalos receptet -- sem a hozzávalók, sem a keverési idő vonatkozásában.

De ebben mondjuk a ChatGPT sem jár éppen élen.

A thermobeton ugye betonba kevert polisztirolgyöngyből jön ki, tehát lényegében polisztirol, amit a beton tart egyben. Nem igazán szilárd, egyáltalán nem terhelhető, viszont hőszigetel. És 300 kg/m3 a sűrűsége -- egy talicskányinak szinte nem is érezni a súlyát.

Na, a Chat GPT szerint így készül:

"
A thermobentont általában a következő lépésekkel keverheti össze:
Oldjon fel néhány gramm bentonitport hideg vízben, alaposan keverve, hogy szemcsékmentes oldatot kapjon.
Adjon hozzá meleg vízet, és folytassa a keverést, amíg a bentonit a vízben elterül.
Hűtse le a keveréket 60-70°C-ra.
Adjon hozzá néhány csepp oldószert, például ammóniát vagy nátrium-hidroxidot, hogy javítsa a bentonit oldhatóságát.
Alaposan keverje össze, és hagyja állni legalább egy órán át, hogy a bentonit teljesen feloldódjon.
Fontos, hogy az arányokat pontosan tartsuk, és ne használjunk túl sok oldószert, mert ez befolyásolhatja a bentonit minőségét. Az adagolás függ a bentonit típusától, a használni kívánt alkalmazástól és a kívánt eredménytől. Tanácsos a gyártó által adott utasításokat követni."

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#237) schawo válasza MaCS_70 (#236) üzenetére


schawo
titán

Nagyon bírom a ChatGPT hallucinációit. :D

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#238) hcl válasza BonFire (#235) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A funkcionális analfabélákat hozd ide, itt kiírhatod magadból :D

@MaCS_70 : Azt hitte, hogy a thermo=hő, tehát... :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#239) MaCS_70 válasza hcl (#238) üzenetére


MaCS_70
félisten

Egy gyöngyszem az Indexről:

Fuldokolva röhögtem rajta.

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#240) hcl válasza MaCS_70 (#239) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mondjuk magyarul nem csoda, hogy összekavar mindent.

Mutogatni való hater díszpinty

(#243) MaCS_70 válasza Stewenke (#241) üzenetére


MaCS_70
félisten

Mi ezzel a gond? A malacnak általában kétségtelenül négy patája van, minden lábán egy-egy páros. Én legalábbis bő negyven éve így tanultam, és azóta szerintem az evolúció nem módosított ezen.

És ez valóban csak általában igaz, hiszen ki tudja, mit hozott a sors szegény állatnak -- persze nyilván nem erre kell hivatkozni, de a válasz tulajdonképpen korrekt.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#245) V.Stryker


V.Stryker
nagyúr

Nem tudom épp ki használja, de meg van zakkanva. Most tök béna és k.rva lassú.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#246) woodworm válasza Stewenke (#244) üzenetére


woodworm
veterán

A 4 is páros.

(#247) dabadab válasza Stewenke (#244) üzenetére


dabadab
titán

a malac párosújjú patás 5. es általános iskolai tananyag (házisertés) = 8 pata

Nem tudom, hogy hol tart most az iskolai tananyag, de az u.n. hasított patából lábanként egy darab van.
Nyilván lehet definíciós játékot játszani, de akkor meg az jön ki, hogy 16 patája van (mert négy lábujjuk van és bár csak kettőt használnak járásra (ezek alkotják a hasított patát), de a másik kettőt is ugyanolyan szaruréteg fedi.

DRM is theft

(#249) MaCS_70 válasza Stewenke (#244) üzenetére


MaCS_70
félisten

Én meg úgy tanultam, hogy négy páros pata. Darabra tényleg nyolc, de a négy hasított volt az elvárt válasz Viola néninél.

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.