Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hűtés, házak, tápok, modding  »  Duál táp (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) Tul


Tul
aktív tag

Sziasztok! Emlékszem, volt már erről valamelyik topicban szó, de fél órányi keresés után feladtam... Na tehát, arra kértetek, ha megcsinálom írjam le, hogyan szuperál. Hát megcsináltam és tök vagány! Volt egy sima kis 300w-os codegenem, ami a jelenlegi systememhez az okosok szerint visítva sem elég. Így aztán, legköltséghatékonyabb megoldás révén, előkapartam egy 200w-os at-s energiaforrást:))Kiszedtem a csúnya rozsdás dobozából és csak a nyákot belefogattam a házba az alaplap mellé (a floppy alatt pont jól elfér). Így most nem tudjuk eldönteni, hogy ez a legbrutálisabb vagy a legkontárabb megoldás a koliban:DDD De mostmár valóban azt mondhatom a gépre, hogy erőmű:) Tuéajdonképpen ez így 500w! Még egy kis javulást is hozott (ebből látszik, hogy valóban kevés volt a régi): az 5900le memóriája felment szemetelés nélkül 955mhz-re (eddig 920-ig ment), valamint a gpu se fagy már ki 500mhz-en sem (korábban 485)!!! Má megérte:D
Ja igen! A 300w-os táplálja az alaplap+proc+videókártyát, a 200w-os pedig a dvd+floppy+vinyó+ventilátorok.
Csak annyi a baj, hogy mivel at-s nem szuperál az érintőgombos megoldás bekapcsolásnál, így az elosztón lévő főkapcsolóval izzítok be mindent egyszerre. Hogyan lehetne ezt úgy megcsinálni, hogy (egy) gombnyomásra induljon? Csináltam egy kis tekercset, bele egy vasrudat, ami, ha áram alá került berántott, ez lenyomott egy kis kapcsolót, ami engedte a 220-at a tápba. Ezzel az volt a gond, hogy remegett a vasrúd -> nem voltam túl nyugodt, elég megbízhatatlannak tűnt. Esetleg valami tranzisztoros megoldás?
Kérem írjon mindenki, aki az ilyen összeszerelősdi mellett ill. ellen van és aki rosszat ír indokolja, miért is lehet ez hátrányos megoldás.

Skoda 120L..::NEED FOR STREET::..

(#2) Slax


Slax
senior tag

Üdv.
Grat hozzá:C.Talán itt rájössz,mi a megoldás [L]http://tuningnet.hu/cikkek/atx3/[/L]

''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

(#3) Bally válasza Tul (#1) üzenetére


Bally
senior tag

Hali!

Talán egyszerűbb lenne az AT-s táp helyett egy ATX-es, de ha nincs, akkor meg egy 12V/220V-os relé, az ATX-es tápról adsz a relének 12V-ot, ami kapcsolja neked a 220V-ot, s máris megy a nyomógombos megoldás.... :U

http://www.illatosut.hu/ - 14 nap az élet? | http://www.pwned.nl/ - cheater?

(#4) dzsoni válasza Tul (#1) üzenetére


dzsoni
senior tag

Bemész bótba, veszel 12v - 220v relét.

12v-os részre bekötöd az atx táp 12v-ját, a 220-ra meg az at-s tápot. Ha atx bekapcsol, relé kattan és bekapcsolja az at-s tápot.

Ennyi :C

(#5) dzsoni válasza Bally (#3) üzenetére


dzsoni
senior tag

Hmmm, lehet elkéne olvasnom a hsz-eket mielött irkálok :)

(#6) hobizoli válasza Tul (#1) üzenetére


hobizoli
nagyúr

Kapcsolouzemu tapok nem komaljak am, ha nincsen egy minimalis terheles az adott fesz agon...



hobizoli

több drón kell ;P

(#7) Tul válasza dzsoni (#4) üzenetére


Tul
aktív tag

Oksa, nem gondoltam, hogy ez ilyen egyszerű:))

Skoda 120L..::NEED FOR STREET::..

(#8) Tul válasza hobizoli (#6) üzenetére


Tul
aktív tag

Ezt kifejtenéd kicsit pontosabban?

Skoda 120L..::NEED FOR STREET::..

(#9) kiskonfi válasza dzsoni (#4) üzenetére


kiskonfi
tag

Viszont tanácsolnék még egy kb 13 Vos zener diódát, hoyg a relé kiakpcsoláskor ne égesse el az atx-es tápot.

(#10) Tul válasza kiskonfi (#9) üzenetére


Tul
aktív tag

Na de rövidre fogja itt mindenki:) A diódát csak szimplán egy db 13 voltosat sorosan kössek be a + ágba? Drága cucc a sárkányom, azért akármennyire is trógernek tűnik a megoldás, nem szeretném hazaküldeni:)) Szóval segítsetek.

Skoda 120L..::NEED FOR STREET::..

(#11) kiskonfi válasza Tul (#10) üzenetére


kiskonfi
tag

Nem tudom mennyire vagy jártas elektronikban, de amikor kikapcsol a relé, egy ellenfeszültség indukálódik. Ez akár 100 V is lehet (legalábbis azt tanítják) namármost, ez ugye nem egészséges semminek, főleg a tápnak. Ezért, párhuzamosan a relével, a 12 voltos kábel, és a föld közé (sárga fekete) záró irányba be kell kötni egy zener diódát. Ennek olyan tulajdonságai vannak, hogy eggyik irányba normál dióda (tehát vezet) a másik irányba X volt feszültség felett normál dióda. Tehát amíg kisebb a feszültsége mint a zener feszültsége (esetünkben kb 13 volt) akkor olyan, mintha ott sem lenne, ha pedig nagyobb, akkor rövidre zár. Ennek köszönhetően, nem fog megjelenni az a 100 volt csak esetünkben 13, ami már elhanyagolható. Lehet hogy nem lenne gáz, ha nicns, de jobb félni mint megijedni, és nem több 50 Ft-nál.

Így oké?????

(#12) Tul válasza kiskonfi (#11) üzenetére


Tul
aktív tag

Így tökéletes, köszönöm:)) Már csak egy relét kell vennem, aztán minden kóser lesz. 3 napja folyamatosan megy így a gép és az égvilágon semmi baja:) Ráadásul tényleg tekintélyt parancsolóan néz ki;]

Skoda 120L..::NEED FOR STREET::..

(#13) Tul válasza kiskonfi (#11) üzenetére


Tul
aktív tag

Most gondolkodtam egy kicsit, de nem egészen tiszta amit írtál. Miért kéne párhozamosan a relével? Olyankor tulajdonképpen nem nyerek semmit, attól még az a 100v gyönyörűen visszakúszik a tápba, mivel nincs közbeiktatva semmi. Esetleg annyit érek el vele, hogy rövidre zárom a két pólust. Hm:F Nem sorosan kellene az a diódát bekötni? Vagy én lennék ennyire gyenge felfogású:F

Skoda 120L..::NEED FOR STREET::..

(#14) mr_ricsi válasza hobizoli (#6) üzenetére


mr_ricsi
veterán

''Kapcsolouzemu tapok nem komaljak am, ha nincsen egy minimalis terheles az adott fesz agon...''
De ez a PC-tápoknál 1-1,5A körül van tápáganként, és a fenti elrendezés szerint kb meg is van.

[Szerkesztve]

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#15) Tul


Tul
aktív tag

Hehe... Ismerős is moddolta ugyanígy a gépét, neki, mikor visszarakta a ház oldalát, 5 perc múlva elfüstölt a másik táp:( Mert ugyebár mind a ketten csak a nyákot teetük gépbe, semmi venti mellé... Viszont nekem még csak nem is langyosodik. Hát hiába, az enyém régebbi, otrombább, de minden szempontból igénytelenebb darab -> nem kell olyan hűtés sem.

Kiskonfi hová tűntél?

Skoda 120L..::NEED FOR STREET::..

(#16) CWorm


CWorm
aktív tag

Üdv!
Nos, én is éppen tápvevésen töröm a fejem, mert a mostani konfigot nem bírja a 311-as codegen. Viszont ha ezt meg lehet így oldani, akkor lehet hogy bekötöm a régi 200 (vagy 220as?) tápomat mellé. Csak nem tudom, hogy fog-e működni, vagy nem vágja-e tönkre a gépet. Az én esetemben mindkét táp atx-es, akkor nekem nem kell ilyen relékkel foglalkoznom?

Félig ember, félig medve, félig disznó

(#17) Slax válasza CWorm (#16) üzenetére


Slax
senior tag

Üdv.
2 hozzászólásban a link pont erről szól.

[Szerkesztve]

''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

(#18) hezso válasza Tul (#15) üzenetére


hezso
aktív tag

jól mondta, párhuzamosan kell.
Ha több lesz a fesz mint 13V, akkor átenged a dióda, összehúzza a relé 2 ágát, és ezzel elviszi a 100V-ot. Szal így kell.

(#19) Ranger007


Ranger007
csendes tag

Nos, én épp két héttel ezelőtt kezdtem bele egy ilyenkis 2tápos munkálatba: a 2 alany egy Mercury300W és egy szintén Mercury400W nos ugye hogy egyszerre kapcsoljanak be ahhoz összekellett kötni a 2 táp zöl és egy fekete fezetékét.ha ez megvolt ki a nyákot a dobozbol és bele egy direkt erre a célra kiszuperált kapcsolodoboz, ezt bele összeraktam beleraktam a gépbe és szörnyülködve láttam hogy ha a belső táp nics áramalatt akkor a külső bekapocsol(természetesen ez áramalatt volt) tehát minda kettőnek a a hálozatban kell lennie.amikor bekapcsoltam jöttám a hidegzuhany a 300W belső tápra kötöttem a VGA kártyát alaplapot és kész a többi a 400as dolga volt, aztán már a biosban rémülve néztem a 300as feszültségeit terhelés nélkül 12V helyett-13V
5V-4,5V
3,3V-3V
tehát nagyon nagyon ingadozott. megnéztem a 400as tápot azon meg kurva jo feszültségek voltak, ugyhogy nemértettem hogy mi a baj na akkor jöttem rá hogy terheléss kell a 300asra kiprobáltam egy 12V-os 100W-os auto hologént rákötöttem 12V-ra és láss csodát beállt a helyére az összes feszültség, ha 5 voltra kötöttem majdnem összeomlott a gép ogy inghadoztak a feszkok, tehát olyan dolgot kell rákötni ami csak a 12V eszi legalább 5A-en. igy maradt a halogénes megoldás szintén egy kapcsolodobozban egykis hűtéssel megspékelve, tudom hogy gázul hangzik de elvan az a szekrény mögött :)) Tanulság ha megteheted vegyél egy Normális Tápot. Én pl elszórakoztam vele 2 napot de inkább veszek majd egy Enermax-ot vagy Egy chieftech-et.

Asus a7n8x-E DELUXE AMD BARTON 2500+@3200+ (11x200)2x256MB Samsung 400ddr Sapphire Radeon 9800pro 128MB Chieftec 420W DualFAn Toshiba SD-R5112 DVD-R

(#20) CWorm válasza Slax (#17) üzenetére


CWorm
aktív tag

Elolvasgattam az oldalt (najó, bevallom, nem végig), de én qrvára nem értek az áramhoz, fizikából épphogy ütöttem a 2est, szal inkább lehet hogy hagyom az egészet...

Félig ember, félig medve, félig disznó

(#21) Slax


Slax
senior tag

Üdv.
Én egyszer a leírás alapján kipróbáltam a 250 W-os Linkworld, és a 400 W-os Mercurym segítségével.Minden ment fajántul,a fesszek is be voltak betonozva.De szétbontottam vagy 1 hét múlva.Eggy ok volt,nuku hely:(.Csak úgy a nyákot akkor még nem volt merszem kibontani.Szal mükszött, és ez a lényeg (csak követni kell pontosan a leírást, hidd el, Ordasi nem írt hülyeséget).

''mit csinálsz? megmondod a gépnek: MŰ-HOLD-VEVŐ!! NEM ÉRTED?! MŰ-HOLD-VEVŐ!!'' by escie '' Fáznak a bitek, a kihűlt adatok egymáshoz bújnak... by LAN Sianis megtömött egy pónit

(#22) hobizoli válasza mr_ricsi (#14) üzenetére


hobizoli
nagyúr

Uhm...es az AT tapon a -12 es -5V-t mi is terheli:U...?



hobizoli

több drón kell ;P

(#23) kiskonfi válasza Tul (#15) üzenetére


kiskonfi
tag

bocsika elmentem írni egy zh-t (megvágnak, ugyhogy nem biztos hogy hallgatni kell rám)

ÉS igen, mint késöbb említi valaki, a zenerdiósának meg lesz az az áldásos tulajdonsága, hogy ha 13 voltnál nagyobb lesz a feszültség pl 100, vagy 15, akkor leföldeli a fölösleges naftát, így ha rámérsz feszültségmérővel, akkor 13 volt lesz. Hosszútávon nem szereti a nagyobb terheléseket, és elég, de mivel ez csak impulzus szerű változás, ezért nem para.

A hálózati túlfeszvédőkben is alaklmaznak hasonló dolgokat.

(#24) Tul


Tul
aktív tag

Akkor összekötöm a + és - szálakat egy ilyen zenerdiódával, úgy, hogy a + tól vezessen a - felé (tehát a kis nyilacska a fekete kábel felé nézzen)?

Skoda 120L..::NEED FOR STREET::..

(#25) kiskonfi válasza Tul (#24) üzenetére


kiskonfi
tag

Épp fordítva (de valaki szóljon rám ha hülyeséget írok)

HA úgy kötöd, hogy a nyilacska van - felé, akkor mint normál dióda, kapásból rövidrezár. HA a nyilacska a + felé van, akkor éred el azt a hatást, amit te szeretnél.

(#26) Ranger007


Ranger007
csendes tag

Na senkinemprobálkozik 2ATXtápos megoldással?:))))

Asus a7n8x-E DELUXE AMD BARTON 2500+@3200+ (11x200)2x256MB Samsung 400ddr Sapphire Radeon 9800pro 128MB Chieftec 420W DualFAn Toshiba SD-R5112 DVD-R

(#27) Ranger007 válasza Ranger007 (#26) üzenetére


Ranger007
csendes tag

UP

Asus a7n8x-E DELUXE AMD BARTON 2500+@3200+ (11x200)2x256MB Samsung 400ddr Sapphire Radeon 9800pro 128MB Chieftec 420W DualFAn Toshiba SD-R5112 DVD-R

(#28) Ranger007 válasza Ranger007 (#26) üzenetére


Ranger007
csendes tag

UP

Asus a7n8x-E DELUXE AMD BARTON 2500+@3200+ (11x200)2x256MB Samsung 400ddr Sapphire Radeon 9800pro 128MB Chieftec 420W DualFAn Toshiba SD-R5112 DVD-R

(#29) Ranger007 válasza Ranger007 (#26) üzenetére


Ranger007
csendes tag

UP

Asus a7n8x-E DELUXE AMD BARTON 2500+@3200+ (11x200)2x256MB Samsung 400ddr Sapphire Radeon 9800pro 128MB Chieftec 420W DualFAn Toshiba SD-R5112 DVD-R

(#30) Ranger007 válasza Ranger007 (#26) üzenetére


Ranger007
csendes tag

UP

Asus a7n8x-E DELUXE AMD BARTON 2500+@3200+ (11x200)2x256MB Samsung 400ddr Sapphire Radeon 9800pro 128MB Chieftec 420W DualFAn Toshiba SD-R5112 DVD-R

(#31) Tul


Tul
aktív tag

Na igen, tisztázhatnánk már végre:) Sebaj, legfeljebb majd kipróbálom előtte egy régi cd olvasóval, meg floppyval, aztán lesz ami lesz...

Skoda 120L..::NEED FOR STREET::..

(#32) Kelly


Kelly
csendes tag

Elhiszem, hogy jó buli össze-vissza kötögetni mindent, de nem egyszerűbb és biztonságosabb egy TÉNYLEG 350-400W-os tápot venni a probléma megoldására? (Mert ha Codegent nézem, akkor 2*300W=kb.2*200W tényleges vagyis 400W max. Egy Codegen táp kerül kb 4e-be, 8-ért pedig már elég normális 400-ast lehet kapni, nem?

(#33) kiskonfi válasza Kelly (#32) üzenetére


kiskonfi
tag

hmmmm:F

van otthon 2db 200W AT-s táp. 1 Db 300W-so codogen. MEg a gépemben is egy ugyan ilyen.

PL az az 1 db 300-as még bekapcsova sem volt. ÉS akkor mi a rákot csináljak ezekkel, kidobni nincs szívem. meg minek. Viszont ha kevés a 300 W akkor vagy összehekkelem ezeket, (kb 200 ftból) vagy veszek egy 400 as tápot (min 8-10 e Ftért).

Illetve 300+300+200+200=1000 (az én esetemben)

Ráadásul még barkácsolni is szeretek.:)

(#34) mr_ricsi válasza hobizoli (#22) üzenetére


mr_ricsi
veterán

''es az AT tapon a -12 es -5V-t mi is terheli''
AT-s tápon csak a +5V-ra kell minimálterhelést tenni.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#35) mr_ricsi válasza kiskonfi (#23) üzenetére


mr_ricsi
veterán

''ha 13 voltnál nagyobb lesz a feszültség pl 100, vagy 15, akkor leföldeli a fölösleges naftát, így ha rámérsz feszültségmérővel, akkor 13 volt lesz''
A zenerdióda a táp 10-20A-es feszültséglökését már a túlvilágról nézi, így semmilyen védelmi funkciója sincs.

''A hálózati túlfeszvédőkben is alaklmaznak hasonló dolgokat.''
Ott szupresszor-diódákat alkalmaznak, és/vagy tirisztorokat. Adatvezetékek védelmében előfordul zenerdióda is (4. fokozatként, 1 szikraköz, 1 szupresszordióda és egy tirisztor után), de tápoknál nem szoktak zenert használni.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#36) kiskonfi válasza mr_ricsi (#35) üzenetére


kiskonfi
tag


''''ha 13 voltnál nagyobb lesz a feszültség pl 100, vagy 15, akkor leföldeli a fölösleges naftát, így ha rámérsz feszültségmérővel, akkor 13 volt lesz''
A zenerdióda a táp 10-20A-es feszültséglökését már a túlvilágról nézi, így semmilyen védelmi funkciója sincs.''

DE a tápot védi a relében indukált feszültségektől, ami is jelen esetben a fő cél lenne. (legalábbis ezt tanítják, és a mérési eredmények is ezt mutatják)

(#37) mr_ricsi válasza kiskonfi (#36) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Ez igaz, csak a tekercs ''visszarúgása'' fordított polaritású, ezért nem zéner irányban véd a Z-dióda, hanem nyitóirányban, és emiatt 0,6-0,8V-ra korlátozza a visszarúgó feszültséget.
És tökéletesen jó volna helyette egy közönséges dióda is. (Záróirányban)

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#38) Tul válasza mr_ricsi (#37) üzenetére


Tul
aktív tag

Akkor mondja már meg végre valaki parasztosan, sárgától fekete felé vagy feketétől sárga felé mutasson a nyilacska:B

Skoda 120L..::NEED FOR STREET::..

(#39) mr_ricsi válasza Tul (#38) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Még nyilacskásat nem láttam. Én arról tudom, hogy a diódán az egyik kivezetéshez közelebb van egy körbefutó csík. Ennek kell a sárga felé lennie. :))

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#40) Tul válasza mr_ricsi (#39) üzenetére


Tul
aktív tag

Okés, így már tudni fogom:))

Skoda 120L..::NEED FOR STREET::..

Útvonal

Fórumok  »  Hűtés, házak, tápok, modding  »  Duál táp (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.